•\LST. BERAAL, DEMOCRATISCH VAN 6 JUNI TE AALST, ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Liberalen Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Vorming van den Stoet om 2 1/2 uren namiddag. Jubelfeest. Zondag IP V." 1000 Prijs Centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer *20 Een merkwaardig Betooging' le Genl. Pensioenbond. Willemsfonds. Liberale IVerkmanskring De Millioeiiendaiis. Evenredige ertegen woord igi ng s Lands uitgaven voor 1909 De Legers. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: !,e.Vl.one 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 15 MEI 1900. Het jubelfeest van den Liberalen Werkmanskring Vooruitgang door 'tWerk, dient den 6 JUNI met luister en waardigheid gevierd te worden. De Liberale Werkmanskring werd 25 jaren geleden gesticht door een klein groepje werklieden, wier doel het was, niet blindelings en onbehol pen hunne politieke rechten, die ze gedeeltelijk hadden verkregen, dank zij de liberale regeering, uit te oefe nen en als nieuwe politieke groep een werkdadig deel te nemen aan den strijd. Hun doel was nog door onderlingen omgang met elkander, door onderwijs, door praktische inrichtingen, meer efvaring en kennis op te doen. Er werden leergangen ingericht, het spa ren werd ingevoerd, uitstapjes werden gemaakt, afdeelingen gesticht van too- neel, zelfonderricht enz. De Liberale Werklieden verden in hun pogen gesteund door de voorname liberalen van Aalst en weldra onder het Voorzitterschap der heeren Emiel FRANCKX, Emiel MEERT en van onzen alomgeachten Triend Gustaaf LEVEAU, werd de Liberale Werk manskring een der machtigsten van het land. De Liberale Werkrnanskring nam deel aan alle politieke worstelingen, streed voortdurend voor de verove ring van alle billijke demokratische hervormingen. De blauwe vlag van Vooruitgang door 't Werk wap perde in de voornaamste steden van Belgie, in schier alle liberale betoogin gen. De propagandisten van den Kring met hunnen voorzitter aan 't hoofd stonden immer bereid,overal het goede ijvoord te verspreiden, Wij zijn er van nu af van overtuigd dat de Betooging grootsch zal wezen, wij vernemen dat eerstdaags het vol ledig programma der feestelijkheden zal verschijnen en aan al de deelne mende maatschappijen en Kringen zal gezonden worden. Heden 16 Mei, Betooging te Gent, als blijk van genegenheid aan den Laurentskring De Vrijheidsliefde met welke de liberalen van Aalst sedert vele jaren de beste betrekkingen hebben onderhouden. Vertrek uit Aalst met Muziek ten 3 u. 3i minuten namiddag, Terugkeer uit Gent ten 8 u. 9 mi nuten 's avonds. Bijeenkomst op het Statieplein om 8 uren. Heden 16 Mei, van ïotot 11 1/2 uren voormiddag, maandelijksche storting in het Café du Commerce bij M. Richard De Stobbeleir, Groote Markt, Aalst. Aalst. De kostelooze boekerij van het Willemsfonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zon dagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voor middag. j Nieuwerkerken De kostelooze boekerfj (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. Llederenavonden. Alle meisjes worden verzocht 's dinsdags 's avonds naar de Liederavonden te komen in het lokaal Graaf E 'mout, Groote Markt. Vrije ingang langs de Leopoldstraat. Ko.'rafdeeling. De herhalingen der Koorafdeeling van het Willemsfonds hebben plaats 's vrijdags'savonds, in de Vier Winden, Keizerlijke Plaats. Op ZONDAG 23 MEI, ten 3 1/2 ure na middag, Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 25 centiemen. Dag"rde 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering. 2. Balloteering van nieuwe leden. 3. Mededeelingen. 4. 25* Verjaring. Betooging. 5. Reis. Gezien de belangrijkheid der punten aan de orde van den dag, rekent het Bestuur op de tegenwoordigheid van al de leden. Aanvaard onze beste groeten. Namens het Bestuur De Schi ijver, De Voorzitter, Pieter ANNE. Gustaaf LEVEAU. Ondersteuningsfonds lenen d© Werkeloosheid. Op DONDERDAG 20 MEI (O. L. H. Hemel vaart) ten 4 ure namiddag, Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 10 centiemen. Dagorde 1. Driemaandeiyksche rekening. 2. 25» Verjaring van den Liberalen Werk- manskring. 3- Mededeelingen. j ^0- Uallioogmaatschappy Sint Servntius te Aalst. Men meldt ons dat de Koningscheut en Feest dezer Maatschappij zal plaats hebben, Donderdag 20 Mei eerstkomende, ten 2 uren namiddag. Wat zeg ik? de millioenendans Zou 't niet veel passender zijn te zeg- gc-n de milliarden-dans Want merkt wel op, er is kwestie van de Openbare Belgische schuld Toen het liberaal goevernement viel, bedroeg de openbare schuld ongeveer een milliard en half. In 1904 was die schuld met een mil liard vermeerderd, zij bedroeg dus twee milliard en half. Heden is die som gestegen tot drie milliard joo millioenenfranken, wan- j neer ik zeg heden beteekent zulks op 31 December 1908. Bij deze 3500 millioen gevestigde schuld, is er nog te voegen 190 mil lioen vlottende schuld en dat is nog niet alles. Sedert ongeveer tien jaar vragen de Leden der Wetgevende Kamers en Senaat, aarlijks de tabel der in uitvoe ring zijnde openbare werken, want in ons mooi vaderland, onder onze mooie klerikale regeering is het de gewoonte geworden altijd aan nieuwe werken te beginnen, nieuwe onderne mingen aan te vangen en ze nooit tot goed einde te brengen. Getuigen Het kanaal van het Center, begonnen vóór omtrent 30 jaar en dat er verre van af is voltooid te zijn, dan de vee artsenijschool, de krijgsschool, de Zee- vaartwerken van Brussel en talrijke andere. Tot nu toe is 't volstrekt onmogelijk geweest van het goevernement inzage te bekomen dezer tabel, nochtans zoo dikwijls gevraagd en hervraagd en welke bezonder geschikt is om het pu bliek op de hoogte te brengen van den wezenlijken toestand der verbintenis sen welke het land grootendeels nog heeft na te komen. Thans heeft het klerikaal goeverne ment zich in de noodzakelijkheid be vonden de zoo zorgvuldig verborgen inlichtingen over te leggen en thans ook is het bewezen, dat de geheele vol tooiing der aangevangen werken nog eene nieuwe uitgaaf zal veroorzaken van een milliard twee honderd mil lioen. Waar zal men die 1200 nieuwe mil lioenen halen Voorzeker zal men zijn toevlucht niet nemen tot het heffen van nieuwe lasten, maar tot het aangaan eener leening dat is klerikale gewoonte. En zoo is het onbetwistbaar be wezen, dat over weinigen tijd de Openbare schuld van Belgie ten minste 5 milliard franken zal be- j dragen. j Tevens zal natuurlijk de som der jaarlijks te betalen intresten in evenre digheid stijgen en zoo zal van den hak op den tak, het land er toe verplicht wezen buitengewone belastingen te heffen. Daarenboven valt nog op te merken dat de overname van den Congo ons nog ettelijke millioenen zal kosten en we aan die uitgaven volstrekt niet kun nen ontsnappen. Wanneer toch zullen de kiezers klaar zien en beseffen hoe de klerikale regeering door een onbehendig en allerslechtst beheer ons leidt naar den afgrond, naar verpletterende lasten. Wanneer zullen zij eindelijk de on- kieschheid en onrechtschapenheid be grijpen dier fanatieke ministers, die de openbare penningen verspillen en ver morsen tot het voldoen hunner grillen, en den moed en de eerlijkheid niet hebben te doen wat elk waardig goe vernement doen zou, als het zonder hoop op eenige uitkomst zich verwik keld zou voelen in een toestand, ellen dig en vernederend, als deze waarin het klerikaal goevernement van Belgie nu spartelt. Ziet in Duitschland. Het keizerlijk goevernement, bezorgd met zijn plicht tegenover de natie, heeft voor den Rijksraad, het te kort van zijn beheer erkend en zonder omwegen, recht voor de vuist, stelt het de financieele maat regelen voor bestemd om dat te kort te dempen. In Engeland heeft de minister van financen openhartig en duidelijk, zon der de minste achterhouding, den niet- schitterende toestand der schatkist in de Kamer blootgelegd, de leemten in de begrooting aangewezen en de middelen aangeduid om daaraan te ver helpen. Maar in Belgie hebben onze kleri kale meesters meer arglist. Zij pochen erop slimmer te zijn, dan de kanselier van Duitschland, slimmer dan de mi nister van Geldwezen in Engeland ze ontleenen milliards, verspillen mil lioenen en millioenen ter eere van God en ten voordeel der klerikale krea- turen en indien zulks het krediet van Belgie in gevaar brengt, wat scheelt het hun als zij maar aan t roer en aan 't schotelken blijven. Arm land Ongelukkig Belgie. Jules RENS, Volhsvertegcnwooi diger. Drie weken geleden kondigden wij het antwoord af van den minister van Binnenlandsche zaken op de vraag gesteld door M. Rens over de toepas sing der Evenredige Vertegenwoordi ging in de verschillende gemeenten van Belgie. Aangezien dit antwoord te onvolle dig was, om een juist denkbeeld te geven van de ontoereikendheid der bestaande wet heeft onze Volksverte genwoordiger de vollediging ervan gevraagd in zitting der Kamers van 4 Mei VRAAG De heer minister heeft de tabel uitgegeven aangaande de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging in de gemeenten, deze rankschikkende naar het getal inwoners, overeenkomstig artikel 4 der gemeentewet. (Zie antwoord van 28 April op mijne vraag van 30 Maart). Daarvoor betuig ik hem mijnen dank. Nochtans zou deze tabel, om volledig te zijn, de aanduiding moeten bevatten van het getal gemeenten behoorende tot elke van de soorten door bovengenoemd artikel 4 ingericht. Wil de heer minister ons insgelijks deze tabel opgeven ANTWOORD Nieuwe inlichtingen zijn gevraagd. De uitgaven van den Staat voor het loo pend jaar 1909 worden berekend op onge veer 619 miljoen, juist 618,895,733 fr. Dit is 2 1/4 miljoen min dan in het vorig jaar 1908, geheel juist 2,292,035 fr. gespaard op de uit gaven van 1908. Ziehier de bijzonderste verdeelingen der uitgaven voorzien voor het jaar 1909 Dienst der openbare schuld fr. 178,057,751 Dotaties, Kamers, Senaat, Rekenkamer 5,410,290 Ministerie van Justicie 28.909,200 Buitenlandsche zaken 4,031,408 Binnenland en Landbouw 17,112,497 Wetenschappen en Kunsten 33,789.377 Nijverheid en Arbeid 22,871,817 Uzerwegen, Post, Telegraaf en Telefoon 218,971,628 Ministerie van Oorlog 58,172,505 Gendarmerie 8.675,611 Geldwezen 21,277,665 Openbare werken 17,906,482 Ministerie van Koloniën 917,500 Onweerden en terugbetalingen In alle ministeries werden besparingen gedaan voor het jaar 1909. Het ministerie van oorlog maakt eene pijnlijke uitzonde ring, want de uitgaven klimmen dit jaar met 1,055,531 frank om reden der 7 1/2 mil joen frank buitengewone uitgaven, veroor zaakt door de vernieuwing der artillerie 1 Het bestaan van legers is een overblijfsel van den barbaarschen voortijd gelijk er overigens nog wel meer overblijfsels van de min beschaafde tijden tot heden toe stand hebben gehouden en al is iedereen het erover eens, toch zien we voor als nog geen kans die kostelijke inrichtingen in 't kort te zien verdwijnen. Volgens den graad der beschaving ver schilde de samenstelling der legers van volk tot volk, reeds in de oude tijden hadden de Grieken, zooniet bestendige legers, dan toch wel ingerichte troepen, waarvan de samenslelling niet aan het lot werd overge laten. De Romeinen hadden veeleer blijvende legers, elke patriciër of echte Romein hield eraan een tijd in het leger te dienen en was er op gesteld ook zijne zonen te zien dienst nemen tot verdediging van het vaderland of tot vermeerdering van zijn grondgebied, zijn rijkdom en zijn roem. Later werd de zorg van het oorlogvoeren overgelaten aan huurlingen en slaven en van toen af begon het verval van het Romeinsche rijk, dat weldra ten onder zou gaan In de middeleeuwen, onder den invloed van het Christendom en na de verbrokks* :^32rS«':^?n« .*v. «.1.1 Neemt allen deel aan de Betooging —0

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1