a W v/AH D VAN 6 JUNI TE AALST, ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Liberalen Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Vorming van den Stoet om 2 1/2 uren namiddag. Prijs 5 c^nlijmen het nummer Vierde Jaargang Nummer Jl Zondag^ Mei W Liberale Werkmanskring Willemsïonds. Nog 't militaire Vraagstuk. Zondag 6 Juni Liberale Betooging (e Aalst. In Frankrijk. Verzekeringen Vraag en antwoord. Zondag 6 Juni Liberale Belooging. te Aalst, w/ r? A fh r\ f v vKi®Bscr,«Hrs Abonnementsprijs*. 3 fr. voor de stad en dea Luiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j ^tkmen ]f} celïtieraen P^drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 22 MEI 1999. Op ZONDAG 23 MEI, ten 3 1/2 ure na middag, Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 25 centiemen. Dag >rde 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering. 2. Balloteering van nieuwe leden. 3. Mededeelingen. 4. 25* Verjaring. Betooging. 5. Reis. Gezien de belangrijkheid der punten aan de orde van den dag, rekent het Bestuur op de tegenwoordigheid van al de leden. Aanvaardt onze beste groeten. Namens het Bestuur De Scht ijver, De Voorzitter, t Pieter ANNE. Gustaaf LEVEAU. An lat. De kostelooze boekerij van het Willemsfonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zon dagen van 1U 1/2 uur tot 11 1/2 uur voor middag. Nieuvverkerkeii De kostelooze boekery (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd by den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's inorgeiida. LIedereiiavondeii. Alle meisjes worden verzoent 's uyusüags 's avonds naar de Liederavoüdeii te komen in het lokaal Graaf Eomont, Groote Markt. Vrye ingang langs de Leopoldstraat. Koorafdeeling. De herhalingen der Koorafdeelmg van het Willemsfonds hebben plaats 's Vrijdags 's avonds, in de Vier Winden, Keizerlyke Plaats. Men weet nog altijd niet aan welk stelsel het goevernement zich houden zal om het militaire vraagstuk op te lossen. Want eene oplossing moet er komen, dat is onvermijdelijk. Inderdaad, tot na het parlementaire onderzoek was het mogelijk, den ellendigen toestand van ons leger te betwisten en te looche nen, wij herinneren ons immers allen hoe MM. Woeste, Segers en Hoyois de driestheid zoo verre dreven de rechtzinnigheid te verdenkenen open lijk in twijlel te trekken van de cijfers opgegeven door den minister van oor log M. Hellebaut, sprekende in den naam van geheel het klerikaal minis- sene. Heden valt er niet meer te kibbelen noch te lanterfanten, men wacht naar voorstellen. Onze tegenstrevers weten het wel, Oo^ komen ze voor den dag met ont werpen waarvan zij het vaderschap toeschrijven aan den voorzitter van het ministerie M. Schollaert, maar tot heden toe weet nog niemand waaraan zich te houden. We zullen het weten over eenige dagen wanneer in de Ka mer de interpellatie zal besproken worden aangekondigd door de heeren Huysmans en Hymans. Maar van nu af reeds mogen we aanstippen en voor zeker houden, dat de rgste klerikale tegenstrevers van elke legerhervorming het goeverne ment willen dringen tot het behouden van het schandelijk en anti-maatschap pelijk stelsel der plaatsvervanging en der loting en tot het eenvoudig ver meerderen van het jaarlijksch contin gent. Dus alle jaren de 2 tot 4 duizend mannen meer lichten welke er nu te kort zijn om een volledig effectief te hebben. Wat wordt dan voor de verblinde partijgangers van het niemand ge dwongen soldaat het artikel van hun programma dat ze zworen per fas et nefas te doen in acht nemen en uitte- voerenen dat ze sanienvatteden indeze woorden Geen man meer. De fana tieke kiesdravers van ons arrondisse ment zullen voortaan hun fameus pro gramma in den zak moeten stoppen. Wat onze liberale propagandisten betreft, ze zullen schoon spel hebben, voor ons is de toestand klaar. Het zal voldoende zijn de kiezers eenvoudige vragen te stellen, waarop zelfs de minst ontwikkelden het antwoord niet zul len schuldig blijven. Dat ze vragen hoe de klerikale par tij haar programma Geen kanon meer, geen cent meer voor het leger hebben ten uitvoer gebracht en dade lijk zal voerden geest der aanhoorders de jaarhjksche uitgave van 80 millieen verschijnen d r oorlogsbegroetii g, de vele millioen die verslonden zijn ge worden door de Maasforten, de hon derden millioenen gestemd voor de nieuwe forten van Antwerpen, de 35 millioenen gestemd voor de vernieu wing onzer artillerie. Dat ze vragen wat er geworden is van den strijdkreet der klerikalen Geen man meer en onmiddehjk zullen ze denken aan de 2 tot 4 duizend man schappen welke, door de klerikalen jaarlijksch meer gaan ingelijfd worden, enkelijk om het leger niet op demokra- tischen voet te moeten inrichten. Dat ze vragen wat al het eindeloos getier tegen de liberale partij heeft be- teekend, en allen die de vraag hooren zullen moeten antwoorden niets De klerikale hebben de lasten verdub beid, de Staatsschuld verdriedubbeld, talrijke openbare werken in niet-uit- voering gelaten, het onderwijs vernie tigd, het leger ontredderd en Mr. Woeste heeft gezeid kiesbeloften ver binden tot niets. Het leger zal door den wil der kle rikalen niet verbeterd worden, maar al de schandelijkheden zooals loting, plaatsvervanging, langen diensttijd enz. zullen nog erger worden. Wat ons liberalen betreft, ons pro gramma zal zijn gelijk het altoos is ge weest in zake van legerinrichting Geen man, geen kanon, geen cent meer en afschaffing der plaatsvervan ging en der loting. En getrouw aan ons programma, zullen wij het bij elke gelegenheid we ten te verdedigen en het eenmaal ook verwezenlijken tot welzijn van het al gemeen, tot voorspoed van het volk Jules RENS, Volksvertegenwooi diger. De Fransche Peeteetees (P. T. T.) ofte bedienden van Posteryen, Telegraaf en Teléfoon, meenden te klagen te hebben over het ministerie en verzochten om het ontslag van den Staatssecretaris Symian. Daar het ministerie niet spoedig aanstalten maakte om de bevelen zyner bedienden na te ko men, lieten die heeren hun werk staan en brachten in handel, nyverheid en familie leven eene verwarring teweeg, om welker gevolgen ze zich niet bekommerden. Ze zongen natuurtyk de internationale en de carmagnole, het opperste bewijs van broe derlijkheid, getrouwheid en menschenliefde, dat door fransche en ook wel Belgische lawaaimakers kan gegeven worden. Maar Clémenceau, die het Roomsche fana tisme het hoofd bood, liet zich geen schrik aanjagen, door de carmagnole-schreeu- wersdie aangehitst door twijfelachtige kopstukken, hunne ambtgenooten, die eer lijk op hunnen post wilden blyven, met wraak en afranseling bedreigden. Hy eisch- te, dat de bedienden van den Staat, degenen, die door den staat en het publiek worden betaald, die by hunne in-dienst-treding de verbintenis hebben aangegaan, noch de ge heimen der familiën, noch den welstand der natie in gevaar te brengen, beginnen zou den met hun plicht te doen. De kranige houding van Clémenceau, zyn krachtdadig optreden en tevens zyne toege vendheid, brachten de Peeteetees tot inkeer en alles kwam spoedig in de goede plooi. Dat maakte echter de zaak niet der fran sche in-troebel-water-visschers, de klerika len van allen acabit en de socialisten, die van alle gelegenheden gebruik maken om het ministerie Clemenceau te doen vallen en voor dat mooi werk broederlyk te zamen spannen. Daar gelyk te Gent ziet men de verdedigers van den wywaterkwispel hand in hand gaan met de volgelingen van Mar- janne. De moeilijkheden herbegonnen. De heet hoofden waren van meening, dat het mi nisterie geene toegevingen genoeg had ge daan en weer werd de werkstaking bevolen, doch ditmaal hadden velen er den buik van vol, of beter gezegd ze gaven er den brui van, de meesten omdat ze de onmacht hun ner buitensporigheid hadden bestatigd, velen ook omdat ze tot het besef van hunne plichten waren teruggekeerd De werkstaking mislukte. Zulks verbit terde de heethoofden nog meer, die openlyk en onderduims aangemoedigd werden door de klerikalen en socialisten die naar een ministerszetel hunkeren, om de vriendjes en kozijntjes in de vette kazen te kunnen du wen en als antwoord op een onwederlegbare redevoering van Clémenceau, werd in de Fransche Kamer ook de Carmagnole aan geheven, tot groote leute der klerikalen, die op 't punt waren hetLeve Jesus en zijn Kruis aan te heffen. De hevigste onder de schreeuwers was de tydelyke socialist Jaurès, die de ronde heeft gemaakt van alle politieke partijen in Frankrijk, hij was beurtelings klerikaal, liberaal, radikaal, radikaal-socialist, socia list... hy moet nu nog anarchist worden en dat zal denkelijk wel komen... Wat ervan zy, meer dan twee jaren geleden verklaarde Jaures, dat hy in het tijdverloop van 6 maanden een ontwerp van inrichting van een collectivistische maatschappijen zou voorleggen en men wacht er nog naar en men zal er ook nog lang naar wachten. Het collectism is nimmer toepasselijk. In eiken staat moet er orde wezen en 't is thans in de socialistische inrichtingen, dat de handhaving der orde toch het hardste is en byna overal in tiranny is veranderd. De col lectivistische staat, ware de ontbinding van den staat zelve, iedereen zou zyn gezag wil len opdringen, het algemeen welzyn zou vaak aan de voldoening der grillen van en kelen opgeofferd worden. De Peeteetees voelen, dat ze ongelyk heb ben en gerugsteund door klerikalen en socia listen worden ze kwaad en begaan misda den télegraafdraden worden afgesneden, palen ten gronde geworpen, telefoondraden vermengeld en andere buitensporigheden gepleegd, tot groot nadeel en ergernis van het publiek, dat met zulke stakers niet instemt. Doch het gezond oordeel zal wel de bo venhand behouden en gelyk het liedje zegt, dat zal wel koelen zonder blazen. Het is een onberispelijke voorzorg, een plicht zou men veeleer moeten zeggen, zich te verzekeren voor alle moeilijke omstandig heden des levens, ziekten, ongevallen, wer keloosheid, sterfte van dieren, vernieling van oogst, brandrampen enz. Het verzekeren tegen eenige dier tegen spoeden wordt gedaan door Maatschappyen naamlooze vennootschappen, die zich de moderne ideeën van voorzienigheid ten nutte hebben gemaakt, om het ten haren voor- deele uit te baten.... en uit te buiten. De assurancie-maatschappijen tegen brand vernieling van oogst enz. zijn degene, die het meeste zaken doen, en wat meer is die goede zaken maken en groote winsten op strijken. Elke Assurancie, die wat ernstig is ingericht en goed wordt beheerd, deelt jaar lijks vette dividenden uit aan hare action- narissen. Degenen, die eene assurancie aangaan dienen nochtans voorzichtig te zyn. Er zyn in den laatsten tyd te veel maatschappyen ontstaan, ingericht door schuimers, met ron kende namen maar platte beurs en die er maar op uit zyn hun nutteloos parasieten leven van koersmannen en vrouwenloopers nog wat voort te zetten op de kap der snul len, die naïef genoeg zyn op hunne beloften te vertrouwen. Dergelijke Assurantie-Maatschappijen gaan verzekeringen aan voor een termyn van tien jaren. Na een tijdperk van zes, zeven jaren zijn kapitaal en premien, by ongeluk verslonden, de Maatschappij be taalt de brandrampen niet meer maar de snullen moeten nog voort hunne jaarhjksche premie betalen, zy zyn immers tegenover de schuldeischers verbonden voor den termyn van tien jaren. De ernstige maatschappyen bieden dit voordeel aan, dat zy solvabel zyn en in alle gevallen hunne verplichtingen jegens hunne verzekerden nakomen. Zy die eene assuran cie willen aangaan, moeten dus by men- schen, die op de hoogte zyn raad vragen, er zyn ernstige Maatschappyen genoeg. Maar hoe ernstig de maatschappijen ook wezen, altijd mogen de verzekerden er op re kenen, dat slechts het kleinste gedeelte van de premien die door hen betaald zijn, besteed worden aan het uitkeeren van vergoeding voor rampen. Waar gaat het overige naartoe Eene Assurancie-Maats chappy houdt er een heel leger beheerders, bestuurders, onderbestuur ders enz. op na, benevens eene menigte op zichters, hoofdagenten, agenten, onder agenten en bedienden, welke de hoogste buitengewone jaarwedden genieten enkel omdat zij hunnen naam leenen, de minderen rijkelijk betaald zijn om eenige malen 's jaars hun handteeken zetten enz. tot de minste bediende, die een armzalig loon geniet om 8 uren daags te krabbelen. Evenwel is het daaraan nog niet dat in vele Assurancie-maatschappijen het meest wordt uitgegeven, wat het meeste kost is de reklaam.'Er zijn Maatschappyen, die de heele wereld door in al de gazetten in alle talen die door de volkeren der aarde gespro ken worden in 't oog springende annoncen zetten, die prachtige plakbrieven laten plaatsen op alle beschikbare muren enz. enz. Zoo komt het, dat sommige dier maat schappyen meer dan 50 ten honderd uitgeven enkelyk voor reklaam. zoodat hunne be- stuurkosten 60 en by andere die we zouden kunnen noemen 70 percent verslinden van de premien door de verzekerden betaald. Dat beduidt natuurlyk niet, dat iedereen zich niet verzekeren moet, verre van daar, hoe nadeelig de voorwaarden ook zyn, ver zekering is nog altijd verkiesbaar, boven het gegevaar de vrucht van jaren arbeid en zorgen ineens vernietigd te zien door een toeval of door kwaadwilligheid. Maar we willen er op wijzen, dat de verzekering andere vormen kan en moet aannemen, ten minste voorden minderen man. Reeds eeni ge jaren geleden trok ik daarop de aandacht. Wonder mag het heeten, dat de inrichting der pompiers dan nog betaald worden, door de openbare besturen, 't is te zeggen door de verzekerden en de Assurancien hebben al dus in alle gemeenten van eenig belang me dewerkers waarvoor ze in 't algemeen niets betalen, slechts by uitzondering eene fooi, een drinkgeld voor de gedane boodschap. 't Vervolgt. Den 14 Mei, laatstleden werd door M. Jules Rens, volksvertegenwoor diger van het arrondissement Aalst aan den minister van spoorwegen de vol- geude vraag gesteld, waarop het ant woord van den minister eene gunstige oplossing laat voorzien (Beknopt ver slag der zitting van 18 Mei. Bijblad). VraagDe inwoners van Schendelbeke vragen aat trein nr 6182, die te 20 u. 30 uit Denderleeuw vertrekt, te Schendelbeke zou ophouden. Dit oponthoud zou zonder bezwaar kun nen toegestaan worden, daar deze trein over 14 minuten beschikt tusschen Idegem en Geeraardsbergen en alle andere treinen die te SchendelbeKe ophouden niet meer dan 10 minuten over denzelfden afstand ryden. Antwoord De zaak ligt ter studie. Neemt ailen deel aan de Betoopg iit'i 11,1 aaww-

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1