8 \/A^ VAN 6 JUNI TE AALST, ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Liberalen Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Vorming van den Stoet om 2 1/2 uren namiddag. F Vierde Jaargang Nummer 'ïl nummer aptiuenien Zondag 50 Mei IflOÖ Willemsfonds. De Dendervaart. Godsdienst, Politiek en Boetiek Open brief van den heer Buyl Zondag 0 Juni Liberale Betooging te Aalst. Het Gevaar is groot en dringend de Nood De werken aan de Statie van Aalst. Abonnsmintsprijs3 fr. voor de stad en den t/uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 39 MEI 4 909. Aalst. De kostelooze boekerij van het Willemsfonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zon dagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voor middag. Nieuwerkerken De kostelooze boekery (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. Llederenavonden. Alle meisjes worden verzocht 'sdijnsdags 's avonds naar de Liederavonden te komen in het lokaal Graaf Egmont, Groote Markt. Vrije ingang langs d« Leopoldstraat. Koornfdeellng. De herhalingen der Koorafdeeling van het Willemsfonds hebben plaats 's Vrijdags 's avonds, in de Vier Winden, Keizerlijke Plaats. In de zitting der Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft M. Jules Rens bij de bespreking der Begroo ting van openbare werken, de volgende redevoering uitgesproken. De lieer Reus. Ik moet protest aanteekenen tegen den erbarmelyken staat waarin men den bevaarbaren Dender laat, de belangrijkste gemeenschap tusschen het Noorden van Frankrijk en de haven van Antwerpen. Sedert 30 jaar werd geen enkel krediet meer besteed aan dien waterloop en nochtans zyn er onontbeerlijke werken uit te voeren. Aan de monding zelve van den Dender bestaat er eene groote hindernis voor de scheepvaart, namelijk de aloude sluis die meer dan honderd jaar oud is. Zn is te smal voor de schepen welke he dendaags gebouwd worden. Zy is nauwe lijks 27 meters lang, terwijl de meest-aange- wende type van sas nu 38 met. lengte heeft daarenboven is die sluis derwijze aangelegd, dat ze by hooge ty niet geopend kan wor den. Verder bestaat er eene, die slechts tijdens zekere standen der ty geopend kan worden. Zelfs bij hooge tij, wanneer deze samenvalt met de opening der brug van den spoorweg naar Lokeren, is het volstrekt on mogelijk een schip door te laten. Dan moe ten de schippers uren, ia soms geheele da gen het gunstig oogenblik afwachten. Zoo ontmoet de binnen-scheepvaart aan de monding van den Dender zelve eene hinder paal welke het dus noodig is te doen ver- dwynen. Er diende eene nieuwe sluis te worden gebouwd op het nieuw vaartvak, te maken met de oude grachten der vesting Dender- monde die men zal slechten. De oude sluis en liet oude vaartvak zouden behouden wor den als binnen-kanaal. Ook het rechttrekken van den Dender is noodig. De straal der kromten van den Dender is te kort. Ongetwijfeld kan men ten gevolge van de geweldige strooming, er niet aan denken een straal van 400 tot 500 meters te nemen maar niets zou een straal van 200 meters beletten. De kromten en tegen-bogen van de Den der bereiken ter nauwernood 100 meters op sommige plaatsen waar de kronkelingen menigvuldig zyn, zulks levert groote moei lijkheden op voor de schippers en een ge vaar in de nabyheid der bruggen, want dik wijls zien de schippers elkander niet naderen terwyl anderzyds de afstand er door ver hoogd wordt en by gevolgd ook de hooge scheepvaartrechten en den algemeenen ver- ^Kefrechttrekken der Dendervaart is een ernstig werk, ik erken het, dat veel omzich tigheid zou vergen, maar hetwelk toch on- ontbeerlyk is voor de belangen van de be volking der Dendervallei. De kaaien der rivier te Aalst zijn zeer ge brekkig, ze zyn zelfs zoo gebrekkig, dat een bericht op sommige plaatsen de schippers verwittigt dat het gevaarlijk is die kaaien te naderen of eraan te leggen en het ook zorge lijk is daar twee schepen elkander te doen kruisen. Te Ninove is eene nieuwe brug hoogst noodig voor het wagenverkeer. In deze stad van 8000 inwoners, in twee gesplitst door de Dender is alle verkeer tusschen de twee gedeelten der stad on derbroken wanneer er herstellingen moe ten gedaan worden. Wel bestaat er eene passerelle, maar de handelsbeweging tus schen de twee gedeelten der stad, is niet temin geheel onderbroken. Noch wagens, noch rytuigen kunnen door en aan den rechten oever wordt er gestaakt tydens de herstellingen. Te Pollare vraagt men eene brug sedert 1871, en er wordt niets verricht."Te Geeraardsbergen blyven de kaaien onvoltrokken er bestaat slechts eene enkele kaai op den rechter oever op den linker oever moet nog een kaaimuur ge bouwd worden. Ten slotte, te Lessen is de rivier zoo smal dat twee schepen er niet tegelyk door kunnen. Alles laat overigens te wenschen over langs den Dendermen zou haast denken dat de Regeering enkel voor de groote ha vens zorgtde scheepvaart op den Dender is zeer belangrijk voor Antwerpen, en de Regeering houdt er zich niet mede bezig. Men antwoordt ons, dat de Dendervaart in vergunning werd gegeven aan eene be- zondere Maatschappy en deze het is, die de noodige werken moet verrichten maar Myne Hearen, we moeten elkander goed verstaan, vermits de Maatschappij slechts de huurster is, vallen haar slechts de ge wone werken van onderhoud en herstellin gen ten lasten de groote werken, de be langrijke herstellingen moeten verricht worden door den eigenaar, door den Staat. Er moet een algemeen plan van de wer ken gemaakt worden. Ik hoop dat de Regeering niet zal verge ten voordeel te trekken uit de afbraak der vesting Dendermonde om de uitmonding van den Dender in de Schelde te verbeteren, en dat zy niet wachten zal om de andere wer ken, die ik aanbeveel, uit te voeren, zooniet zou ik terecht zeggen dat zy de belangen van de bewoners der Dendervallei veron achtzaamt. (Zeer wel links). M. A.Delbeke, minister van Open bare Werken. De achtbare heer Rens, vraagt aanzienlyke herstellingswerken aan de Dendervaart. Eene commissie is aange steld en gelast metde studie der wyzigingen toe te brengen aan de groote wegenis te land en te water in den doorloop van Dender monde ten gevolge van de afbraak der forten. In afwachting stel ik me voor, den trekweg merkelyk te verbeteren op de zeer moeilyke plaatsen van den doorloop te Dendermonde. Er dient niet uit het oog verloren te wor den, dat de Dender in vaart is herschapen door eene byzondere maatschappij die er de uitbating van heeft. De toestand is dus de zelfde niet, dan indien de staat er de uitba- ting van had. Indien de Staat groote kapi talen besteedde aan de verbetering der vaart, ware dit een gesehenk aan de vergunning houders. Het is eer noodig, dat de Staat over- eenkome metde maatschappy, om er kun nen aan te denken een algemeen ontwerp in te studeeren. Reeds vroeger toonde M. Rens aan hoe de aangelanden der Dendervaart, hunne weiden in hoedanigheid hadden zien verminderen ten gevolge der uitgevoerde werken, hoe wel ze thans nog altyd de lasten betalen moeten op de basis der vroegere meerder- w aarde. Thans blijkt uit het antwoord van den minister, dat de klerikale regeering voor onze streek niets wildoen. Onze bevolking wordt door dat goevernement niet in aan merking genomen. De maatschappij der Dendervaart, huurt -o— het bevaarbaar water, ofwel ah moet de noodige werken uitvoeren om ae scheep vaart en de belangen der oeverbewoners te verzekeren, gelyK het een goede huuraar past, en zou zy het niet doet is de «taat-eige- naar gerechtigd haar de verleende vergun ning te ontnemen, ofwel de Staat moet gelijk het een goeden eigenaar betaamt, de groote werken uitvoeren, welke rechtstreeks in vloed hebben op den welstand der bevol king. Het klerikaal goevernement doet lie ver niets. De goedzakkige snullen van ons arrondissement kiezen toch voor de dom pers. Wy willen nogmaals spreken over het monsterverbond van socialisten en katho lieken te Gent om aan een Vuilhemdehen en een Denderbode voor oogen te leggen, hoe belachelyk ze zich maken, met hunne goedzakkige lezers willen wys te maken, dat de hevigste pynen der hel hun te wach ten staan, indien zy eene burgerlyke begra fenis bywonen. Ge zult vragen welk betrek heeft het katholiek-socialist monsterverbond van Gent met eene burgerlyke begrafenis P Zeer veel, ziehier hoe We knippen uit een Gentsch dagblad he: volgende bericht Begrafenis van M, L. Bar Onder een kolossalen toeloop van volk, had de burgerlyke begrafenis van M. Louis Bar, socialistisch gemeenteraadslid, plaats. Talryke kronen werden in den stoet ge- dragen. Het katholiek-socialitisch schepencolle- gie was er volledig vertegenwoordigd door de heeren Siffer, Cambier, Van de Vyvere en Anseele. De katholieke dienstdoende burgemees- ter M. Siffer heeft bij deze burgerlyke lykplechtigheid in het hospitaal eene redevoering uitgesproken om de loopbaan van den aflyvige te schetsen en de door hem aan zyne stadsgenooten bewezen diensten op te sommen. Op het kerkhof werden redevoeringen uitgesproken, door M. Bruggeman, als vrydenker, alsook door M.M. Lefevre, De Clercq en Anseele. Als men weet dat de katholieke dienst doende burgemeester Siffer enkel de sleep drager is van Monseigneur Stilleman, mogen wy stoutweg verklaren dat al dien onnoo- zeïen rimram die een Vuilhemdehen en een Denderbodde schryft over de burgelyke begrafenissen niet geschreven wordt voor verstandige menschen maar wel voor snul len en pilaarbijters, de gewone lezers van die twee orgaantjes. Om aan 't schotelken te blyven, zendt een monseigneur Stillemans zijnen slip drager naar eene burgelyke begrafenis en doet hem zelf eene lofrede uitspreken I Schoon voorbeeld voor ons vlaamsch kristelyk volk II Hoe de politiek toch den godsdienst belaohe- ïyk kan maken I aan den Minister van Financiën Daar de dagorde der werkzaamheden in de Wetgevende Kamers derwijze overladen s, zal er, evenals vorige jaren, geen tijd overschieten, om de begrooting van finan ciën grondig te onderzoeken. Daarom acht ik het mij ten plichte, langs eenen anderen weg de kiezers in te lichten over den toestand aer Staatskas. De wet van 10 Mei 1900 heeft een byzon- der fonds gesticht ter betaling der pensioe nen voor ouderlingen. Van 12 millioen frank s het geklommen tot 15 millioen in 1903, en tot 16 millioen in 1906. Het is 't Postwezen dat dit bedrag voor schiet ter uitbetaling der pensioenen. Op vertoon der kwijtbrieven, ondertee kend door belanghebbenden, is dit bedrag ubkeerbaar aan het postwezen door de kas van het speciaal fonds. Deze kas beschikte den 31 December 1908 over de totale som van 117 millioen en half, doch, op dezen datum had het postwezen reeds 128 millioen voor geschoten waaruit blijkt dat er 10 mil lioen frank te kort schieten in de eigenlyke pensioenkas. Wanneer zy het postwezen de gedane voorschotten terugbetaalt, dan is er 10 mil lioen fr. deficit in de kas. Dezen toestand heeft het beheer van finan ciën verborgen aan het land. De minister van geldmiddelen heeft aan de Kamer geen krediet gevraagd om dit tekort te dekken, uit vrees van te toonen, dat er een gat in de pensioenkas is van 10 millioen frank I Het land wordt bedrogen en zal u ten ge- pasten tijde rekenschap vragen over dat ge knoei. AD. BUYL, Volksvertegenwoordiger voor Oostende. Nota. Volgens dezen open brief van den heer Buyl, verkeert de heer Minister van Financiën in 't geval van den handels man die by zynen bankier geheel zyn kre diet heeft uitgeput en nog 10 millioen frank schuld heeft gemaakt op den koop toe. De handelsman is minister Liebaert, de bankier is minister Helleputte, en de bonnes poires, dat zijn de Belgische lastenbetalers Het dagblad Le Pays Wallon, een hoofdorgaan van 't klerikalism, brengt zonder omwegen hulde aan het wer kend vermogen en de macht van het iberalism en weent tranen vol wee moed over de kwalen die de tegenpar tij doen opkankeren. Het artikel, geteekend Een katho liek besluit aldus Onze vrienden vieren alom feest over het 25jarig jubelfeest van het katholiek Staatsbestuur. Ze zouden beter doen wat min te feesten en wat meer te werken. Binst dat zy elkander bewierrookenscherpt de vyand zyne wapens en bereidt zich tot den beslissenden kamp, zoowel en zoo zeker dat wy straf gevaar loopen onze 26' verja ring niet te kunnen vieren. Schrijver verwijt vooreerst aan de katholieken van Gent dat zij slecht gehandeld hebben hun jubelbanket niet te doen voorafgaan door een con gres of grootsche betooging. Dat is wel waar, eene bijzaak, maar dit heeft toch ook zijne beteekenis. Schrijver valt dan, eere aan wie eere toekomt, de katholieke afgevaardig den aan, die maar al te dikwijls verge ten den voet in «de Kamers» te zetten of die er maar naartoe trekken om te slapen. Dan volgen eenige bijzonder belang rijke aanhalingen,die wij ons verplicht voelen over te drukken Wij moeten het bekennen indien de liberale partij eertijds ontredderd, ontmoe digd en werkeloos scheen, toch is zy nu heropgeknapt, levenslustig en mag met zekerheid en betrouwen de toekomst te gemoet zien. Ziehier wat werk de liberale partij in de laatste tyden heeft afgelegd Er is stryd te Mechelen voor eene plaats van Volksvertegenwoordiger. De katholie ken zyn zeker "te winnen. Toch vangende liberalen de strijd aan en. zoo hardnekkig dat zij onbetwistbaar eene zedelijke over winning behalen. In drie jaar hebben zy 4500 stemmen gewonnen. Te Brussel vereenigen zich al de byzon dere liberale strijdkrachten, om het wacht woord aan het land te geven. Zullen al die politieke korpsen zooals voorheen twisten en zooals gewoonlijk afzonderlijk stryden P Neen, onder den drang der liberale druk pers zijn oude veeten van verdeeldheid ver geten, de hoofden beraadslagen, soms har- telyk, soms op bitteren toon, en komen tot dit punt eendrachtig ten strijde te gaan, zorg dragende elk voor zich de bekomene voorrechten te behouden, en niets te veran deren aan den huidigen toestand of de sa menstelling der verschillige politieke ver- eenigingen. Te Gent en te Antwerpen komen de liberalen te beraadslagen en nemen schik kingen op welkdanige wijze ook, om eens gezind den vijand te bemeesteren en te overwinnen. Te Oostende ook vereenigen zich d* kop stukken der liberale party om 't strydplan op te maken ter verovering van 2 zetels in West-Viaanderen. Ontegensprekelijk behoort de jonge, de nieuwe kiezer tot de vryzinnige gedachten. Zie wat onlangs te Mechelen gebeurde is zulks niet genoeg om ons schrik in te boe zemen Het artikel sluit met eenen hopeloo- zen oproep tot de katholieken gericht, hun bezwerend tot de overeenkomst om aan het dringend gevaar te ont komen Aan ons, liberalen, te werken om hunne pogingen te verijdelen Toen de werken aan de statie van Aalst begonnen, zei iedereen ze zul len niet voltrokken zijn zonder dat ernstige ongevallen zullen plaats heb ben. Inderdaad er bestaat geene statie in Belgie waar de spoorweg zooveel ge vaar oplevert als te Aalstbuitenge wone krommingen, gevaarlijke brug "è-.ILSssas SBS&SW Neemt allen deel aan de Betooging

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1