1 ju&b \l AH BERAAL, DEMOCRATISCH Ét m ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Liberalen Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Vorming van den Stoet om 2 1/2 uren namiddag, Statieplein. De Betooging. .Cf npRftNr.W Zondag1 6 Juni 1009 Prijs «rntiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 25 Groote Liberale Betooging Het Jubelfeest van 6 Juni. andere zeden. Het Pensioen van frank. I - Abonnementsprijs 3 fr. voor de stqjj en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. sas-- f ''--i-^oasexssa, Prijs der Annoncen: j en centiemen Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 5 JUNI IOOÖ. HEDEN ZONDAG JUNI. Al de Liberale Maatschappijen van Aalst zullen met muziek aan 't hoofd uit het lokaal Concordia naar de statie trekken, waar de vorming van den stoet plaats heeft. De stoet zal zich ten 3 uren stipt in beweging zetten om omstreeks 4 uren in het lokaal Concordia aan te komen. Ongeveer 100 maatschappijen en af vaardigingen van politieke kringen nemen deel aan de betooging op heden 6 Juni ingericht tot viering van de 25' verjaring der stichting van den Liberalen Werkmanskring van Aalst. De toetreding van zoovele liberale maatschappijen, bewijst welke faam de Liberale Werkmanskring van Aalst heeft verworven in den lande. En niet ten onrechte, nooit is Vooruitgang door 't Werk, ten achter gebleven als het er op aankwam de liberale grond beginselen te huldigen, of in den strijd tegen het klerikalismus mee te kam pen. De liberale Werkmanskring heelt onverpoosd geijverd voor alle demo- Kratische her^ ormingen en verbeterin gen, voor den stoflelijken en zedelijken elstanJ van het volk, voor zijne maat schappelijke en verstandelijke ontwik keling. Al de liberalen van de stad Aalst vieren het jubelfeest van den Werk manskring mee en wenschen de be- toogers van elders welkom in onze stad. Wij ook heeten al de vreemde lingen welkom, we zijn verzekerd, dat zij overal met de meeste gulhartigheid onthaald zullen worden. De betooging zal grootsch zijn en waardig even als het doel, dat wij ge zamenlijk nastreven en dat we weldra ondanks al de klerikale knoeierijen ten goede zullen brengen. De leden van den Liberalen Werk manskring zijn mannen van orde en vrede, wars van alle buitensporige dogmas en geweldenarij, willen zij toch hardnekkig hun doel bereiken, door het bekomen van hunne rechten, door het veroveren der gelijkheid voor de wet. De Lib. Werkmanskring wenscht een goed onderwijs voor al de kinde ren, welstand door arbeid voor de vol wassenen en aangename rust voor den ouderling, voor den afgesloofde werk man. Daarin ligt de bron van allen voorspoed en vooruitgang, daarom moeten allen den Liberalen Werk manskring vieren en hem terzijde staan in zijne werking. gekomen het volk te aanzien en te behandelen als een onmondig kind. Nu en dan en vooral tijdens de libe rale regeeringen hield men zich onle- vrienden" drtdezen'dagTde moed en dig met de belangen der arbeiders en de kracht schenke om den strijd voort I werden hunne politieke rechten eenig- Dat het feest weze, groot leest, en ^aan we met hoop de to< komst te ge- moet Het daget in den Oosten Zijt welkom Gij allen, liberale te zetten goed. voor al wat waardig is en Het Jubelfeest van heden brengt er ons natuurlijk toe een oogslag te wer pen op 't verleden, vermits het is inge richt om de stichting te herdenken van den Liberalen Werkmanskring Voor uitgang door 't Werk Het zal voldoende zijn te herinneren aan den politieken toestand van 1884 om te begrijpen hoe vooruitziend de stichters waren dezer machtige maat schappijen welken onschatbaren dienst zij bewezen hebben aan de liberale partij, door het samen scharen en in richten van het arbeidend element, waarmee schier niemand zich op poli tiek gebied tot dan toe had bekom merd. Het jaartal 1884 herinnert ons in derdaad, den beklagenswaardigen val van het liberaal ministerie en tevens de betreurlijke ontreddering der libe rale partij. Dan, dat we ons bevonden in een tijdperk van overgang, dat de nieuwe denkbeelden en begrippen op borrelden van alle kanten, woonden wij het droeve schouwspel bij van een hardnekkig, schier onverwinnelijk, verzet zoowel in den schoot van een gedeelte der liberale partij, als bij de klerikalen tegen de ingenottreding der arbeidende klasse van hare poli tieke rechten tegen het politiek op treden der democratie. Vele liberalen meenden oprecht, dat meer onderwijs, de uitbreiding der po litieke rechten moest voorafgaan, de klerikalen, bestreden.de politieke rech ten van het volk en doen dit heden nog, omdat zulks strookt met den geest der reactionnaire partij. zins uitgebreid, maar men moet het bekennen slechts met moeite kon men van de gekozenen van den cijns eenige wetten verkrijgen van politieke ont voogding en maatschappelijk belang. De onbezorgdheid over het lot der arbeiders was zoo groot, dat in 1878 nog, de klerikale meerderheid van den Senaat eene wet verwierp, op den ar beid der vrouwen en kinderen in de mijnen, en dat tijdens de bespreking dezer wet in de Kamers de noodlottige Woeste nog dierf uitroepen Er be staat geen maatschappelijk vraagstuk Na 1884 moestalles veranderen de reactionnaire wetten van het cijnstijd vak moesten verdwijnen, het arbei dende volk zou zijne plaats nemen in de kiesworstelingen en zijne rechten verdedigen in al de inrichtingen der openbare machten, het maatschappe lijk vraagstuk zou in de Kamers eene belangrijkheid erlangenwelke deWoes- te'n en andere achteruitkruipers haar vruchteloos zouden betwisten. In een woord van 1884, dagteekent de ontwaking van het volk. 't Is hetgeen de inrichters van den Liberalen Werkmanskring Vooruit gang door 't Werk met bewonde renswaardig doorzicht hebben begre pen, het is aan die ontwaking, dat zij in de stad van Woeste krachtig hebben bijgedragen. En terwijt overal elders het libera lism werkeloos bleef en ontmoedigd, terwijl in bijna al de andere gemeen ten van ons arrondissement, de libera len er niet aan dachten politieke werk lieden-maatschappijen te stichten, ten zij na 1890 of zelfs na 1900, zagen we in Aalst een groep liberale volks vrienden het voorbeeld geven en een Kring tot stand brengen, welke voor de toekomst der liberale partij in de stad en het arrondissement een over wegenden invloed heeft gehad, een kring die gansch zijn programma steunde op de spreuk Het liberalism Van 1884 mag men zeggen, dat het anti-demokratisch cijnsstelsel onweder roeppelijk veroordeeld is en verdwijnen demokratisch f ijn of niet zijn. moet. Alle tegenstand aan de volks- - - - gezinde ideeën, aan het demokratisch streven zal voortaan ijdel zijn en voor eiken vooruitzienden geest was het nu hoofdzaak de strijdkrachten in te rich ten en aan de liberale partij hare macht van voorheen terug te schenken, door op politiek gebied uit te komen voor de grondbeginselen van edelmoedig heid, gelijkheid en broederlijkheid welke het kenmerk zijn der demokra- tie. Tot in 1884 hadden de aan 't bewind All(ler6 tijden^ zijnde partijen schier geen acht gege ven op het nederige volk, ze waren om zoo te zeggen gedompeld in een ge vaarlijken sluimer, dank zij de onbe wustheid en den zelfverloochening der volkselementen en men was er toe Eer en hulde aan de stichters van Vooruitgang door 't Werk Eer en hulde aan hen, die den kring hebben groot gemaakt, aan hen die hem thans nog aanvoeren, aan hen die getrouw aan de liberale demokratie rond de blauwe vlag strijden voor de rechten en den voorspoed van 't volk. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger. Er wordt op onze dagen wel eens beweerd dat de geestelijken alle recht hebben, ia, dat het hun plicht is, zich niet alleen de kerke lijke, maar ook de politieke zaken aan te trekken. En plicht of geen plicht zeker is het. dat vele discipelen Kristi in de politiek te genwoordig eene zeer in 'toog loopende rol spelen. Er is een spreekwoord dat zegt In 't verleden ligt het heden. Edoch, dit is niet altijd waar. Laten wij even in zake godsdienst en politiek 70 jaar achteruit gaan. In 1840 had in de Kamer eene belang rijke beraadslaging plaats, over 't recht van tusschenkomst der bisschoppen in den politieken strijd. Bij die gelegenheid sprak een groot priester, de abt De Foere van Brugge, oud-lid van het Nationaal Congres, woorden uit, die wy hier even willen her halen c< De macht der bisschoppen, zegde priester De Foere, blijft bepaald tot de geboden der Kerk en de kanonische wetten. Buiten deze wetien oefenen zij geen gezag, geene macht meer uit. 't Is door die wetten dat de geestelijkheid en de geloovigen hunne plichten en de bis schoppen hunne macht kennen. Ware het zoo niet, al de menschelyke handelin- gen zouden aan de verschrikkelijkste wil lekeur en verwarring overgeleverd zijn. In de geestelijke zooals in de burgerlyke orde worden rechten en plichten door deze wetten vastgesteld. Nu, er bestaat geene enkele kerkelyke wet, die den bis- schoppen het recht toekent op gezagheb- bende wjjze in de kiezingen tusschen te komen, en ook geene enkele wet, die den priesters en geloovigen beveelt, in dit op- zicht de voorschriften der bisschoppon te volgen. Het rechtstreeksch gevolg is, dat de priesters en geloovigen niet verplicht zijn hunne bisschoppen te gehoorzamen, indien zy hun gezag misbruiken, door te bevelen zulken kandidaat boven een an- deren te verkiezen. ln eene andere gedachtenorde, zei de abt De Haerne, eveneens lid van 't Nationaal Congres en die verklaarde republiekein te zijn, in zitting van 20 November 1830, dat hij een bestuur verlangde waaronder de katholieken geene bescherming en geene voorrechten meer zullen te vreezen hebben, zich door eigen krachten zullen staande houden en hun eigen leven zullen leiden een bestuur waaronder de religie geheel en al van den Staat zal afgeschei- den zyn. Moest een priester in het jaar onzes Hee- ren J. C. 1009 zulke taal voeren, ge zoudt wat hooren I Het is voorwaar soms zeer belangrijk oude papieren eens even te doorsnuffelen want voor het nieuw geslacht, dat men gaandeweg aan geheel tegenovergestelde theoriën heeft gewoon gemaakt komen daardoor dingen aan het licht, gelykdeze, die de bewijsvoeringen van de clericale steunpilaren der maatschappij in duigen slaan. Waren die twee geestelijken De Haerne en De Foere, thans nog in leven men zou niet lang werk hebben, om hen als moder nisten, als verderfelijke liberalen te doen doorgaan Heden zondag, 6 Juni, groote liberale betooging te Aalst, ten 3 uren namiddag. Ten 4 uren plechtige feestverga- dering in het lokaal Concordia. Ten 6 uren, groot concert op den kiosk der groote markt, gegeven door verscheidene deelnemende maatschappijen. Op eene vraag gesteld door den volks vertegenwoordiger Caeluwaert, betreffende het verleenen van het ouderdomspensioen antwoordde de minister van Nijverheid en Arbeid, als volgt De voorwaarden welke de ouderlin gen moeten vereenigen ten einde op 05 jari gen ouderdom het pensioen van 65 franken te genieten, zijn klaar aangeduid is artikel 9 der wet van 10 Mei 1900, op de ouderdoms pensioenen. De belanghebbenden moeten eene vraag inzenden van 't Beschermkomiteit, door de tusschenkomst van den burgemeester hun ner gemeente, die hen desnoods inlicht over de bij te voegen stukken. De wet van 31 dec. 1908 verleent aan de Ouderlingen geboren in 1843, 1844, 1845 uitstel voor de storting in drie jaren eener minimasom van 18 franken, voorgeschre ven, door bovengemeld artikel, alinéa 2. Voor het overige moeten deze ouderlingen zich gedragen aan dezelfde voorwaarden en leeg vormen, als de belanghebbenden ge- oren voor 1843. Juist daarin ligt de deugnieterij van het klerikaal goevernement De belanghebbenden moeten hunne aan vraag doen aan het beschermkomiteit door tusschenkomst van den burgemeester hun ner gemeente. Welnu op den buiten zijn de meeste men- schen, die zoo arm zijn, dat ze recht hebben op het pensioen van 65 franken, ook onge leerd, ze zijn 95 op 100 niet in staat eene betamelijke vraag in te dienen. De burgemeester, de pastor en de katho lieke schoolmeester kennen degenen, welke tot hunne vrienden behooren, die ze bij elke kiezing mogen opleiden enz. en voor dezen wordt de vraag opgemaakt en de noodige stukken tot een dossier verzameld en aan het Beschermkomiteit verzonden met een gunstig advies. Naar de arme ouderlingen, welke liberaal zijn, of zelfs niet buigzaam genoeg, wordt niet omgezien, en vermits, die onge- lukkigen niet weten tot wie zich te wenden blijven zij van alle pensioen verstoken. En wordt dan gevraagd waarom deze of gene ouderling al is hij uiterst behoeftig zijn pen sioen niet bekomt, dan kan de voorzitter of een lid van het beschermkomiteit zeggen hij heeft het pensioen niet gevraagd. Zoo kennen we te Aalst personen, die het pensioen genoten en nog genieten en die veel meer bezitten dan arme drommels die de 65 franken niet konden krijgen. Een enkele b. v. heeft, dit jaar nog zijn pensioen ont vangen, die te Aalst sedert jaren op de kie zerslijst staat met 4 stemmen als rentenier. Zjjn de personen goed aangeschreven by de klerikalen, dan wordt hun dossier er naar opgemaakt, zij die de noodige stukken leve ren zijn niet verplicht alles te weten om trent den stoffelijken toestand der aanvra- fers. Doch als het een ongelukkige geldt, ie niet in 't gareel loopt der kliek dan weet men er alles van. Op die wijze heeft M. Moyersoen zege vierend kunnen antwoorden op de 'in terpellatie Daens volksvertegenwoordiger Daens was niet op de hoogte, zijne voor beelden waren verkeerd gekozen. Het te leveren bewijs is niet of wel al de afgewezenen, stipt aan de voorwaarden be antwoorden voorschreven door de wet, maar wel of die wettelijke bepalingen niet voor vele anderen over 't hoofd werden ge zien. Welnu die bewijzen kunnen wij leve ren met de vleet. We willen geene namen noemen, nu, we misjonnen aan geen ouderling de 65 f r. van den Staat, zelfs al is hij een hardnekkige •f.i •V M- V s» Heden Zondag Betooging 0

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1