S 1 ft§ v/A^ ét HBT ARP^NDfSSEMEHTfoy 5 SERAAL,DEMOCRATISCH WEEK VERSLAG der LIBERALE BETOOGING van 6 JUNI. F eestnummer. De Betooging 25e Verjaring Zondag 13 Juni Prijs 3 «entiemen hol nummer V ierde Jaargang Nummer *24 van 6 Juni le Aalst. De ïinancieele h ukken Dok Ier Vercauteren Triomf der liberalen w v &-,x: Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den tuiten voorop betaalbaar Men aborneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs de' Annoncen: j Reklamen 75 centiemen Per dri,kre«cl Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 12 JUNI 1900- De Betooging ingericht ter gelegen heid van het Jubelfeest van den Libe ralen Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk is in de beste orde af- geloopen1 De redactie der Volksgazet betuigt haren dank aan al de deelnemers en wenscht de inrichters van harte geluk. Het feest was deftig en waardig, en getuigt hoe groot het aanzien nog is. dat de liberale partij in onze gouwen geniet. We danken ook het gemeentbestuur en de katholieken van Aalst in 't al gemeen, voor de blijken van verdraag zaamheid, welke zij ter dezer gelegen- hiid hebben gegeven verdraagzaam heid aan welke zij ons, in de stad van W oeste, tot heden toe niet gewoon hadden gemaakt. In een woord het feest was prachtig, de stoet was grootsch en heeft diepen indruk gemaakt zelfs op onze tegen strevers, dit strekt tot eer van den Liberalen Werkmanskring van den ijverigen Voorzitter Mijnheer Gustaaf LEVEAU, zijne medeleden van het bestuur en van al de feestvierende le den. Goedheil Goedheil Leven de Libe ralen DE REDACTIE van het klerikaal goeverneiuent In een vorig artikel hebben wij aange toond op welke ongehoorde wijze de Openbare Belgische schuld vermeer dertzij heeft heden meer dan 3 mil liards en half bereikt, en wanneer de talrijke werken zullen uitgevoerd zijn, w elke men begonnen maar niet vol trokken heeft, zal zij zonder eenigen twijfel de 4 milliards en half overschrij den. Thans, dank zij den onvermoeibaren ijver van twee krachtdadige en be voegde mannen, de volksvertegen woordigers M.M. Buyl en Yiechelynck ontdekt men de nieuwe knoeierijen, welke de slimme financiers van het klerikaal goevernement plegen om een tekort te verbergen, dat met tientallen millioenen ineens berekend moet wor den. Het stelsel is wel niet eerlijk maar 't is eenvoudig en gemakkelijk men neemt zijn toevlucht tot het daarstel- len van be zonder e fondsen. Wat is eigenlijk in de rekenplichtig- -heid van den Staat een bezonder fonds Het is eene bezondere kas in welke sommige geldmiddelen worden gestort daartoe uitdrukkelijk door de w et be stemd en waarmede zekere uitgaven worden gedaan ook uitdrukkelijk door de wet bepaald. Alzoo b.v. is het Gemeenzaam fonds een bezonder fonds, gevormd deels door de belasting op den alkool en an- dere produkten en waarvan het bedrag jaarlijks verdeeld wordt volgens vast- gestelde regels onder de gemeenten van Belgie, om de oktrooirechten te vervangen afgeschaft do r de liberale regeering Frére-Orban het speciaal gemeentefonds waarin de opbrengst wordt gestort van het vergunnings recht, van de inkomrechten op het vleesch enz. enz. en die ook tusschen de gemeenten verdeeld worden ineven- redigheid hunner bevolking het plaatsvervangingsfonds, dat wordt sa mengesteld uit de sommen gestort door de lotelingen, die een slecht nummer hebben getrokken en devoordeelen wil len genieten der plaatsvervanging, en dat dient om de kosten te dekken door de plaatsvervanging veroorzaakt het bezonder fonds der ouderdomspen sioenen, gevormd door een krediet dat jaarlijks wordt gestemd en in de ge wone begrooting wordt geschreven, dit fonds is bestemd om te voorzien in de uitgaven veroorzaakt door de toe passing der wet van 1900 op de ouder domspensioenen en andere. De eenvoudigste deftigheid, de eer lijkheid eischen dat het bedrag dier be zondere fondsen slechts gebruikt zoude worden voor het doel waarvoor ze beschikt waren, en bezonderlijk voor dat doel niet meer uit te geven, dan het fonds bevat, zooniet handelt men te gen den wil der Kamers en tegen de wet die uitdrukkelijk is. Welnu het klerikaal goevernement om het tekort zijner gewone begroo ting te verbergen is niet zoo kieskeu rig, het werpt alle gevoel van recht schapenheid van zich en put met volle grepen, zonder zich om iets of iemand te bekommeren in de kassen der bezondere fondsen, om er de mil lioenen uit te peuteren welke het voor zijne gewone uitgaven te kort heeft. In December laatst was het minis ter Liebaert onmogelijk de algemeene begrooting van 1909 in evenwicht te brengen, hij moest een tekort beken nen, maar hij deed het niet en scharde uit de kas van het bezonder fonds der plaatsvervangers de 7 millioen die hem ontbraken. Wat dunkt u daar van Heden ontdekt de achtbare volks vertegenwoordiger M Buyl, dat er in de kas van het bezonder fonds der ouderdomspensioenen, 10 millioenen te kort zijn, om te voorzien in de uit gaven, welke door de Post gedaan werden voor rekening dier Pensioen kas. De Post heeft het geld verschoten, en er ontbreken 10 millioen om die voorschotten terug te geven. Liever dan het tekort rechtzinnig te bekennen, vervangt de minister in de kas van 't Bestuur der Posterijen, de 10 millioen, die er in geld moet in zijn, door zooveel bons ten laste van de kas van het ouderdomspensioen. Dank zij, dien behendigen goochel toer is de kas der Posterijen schijnbaar niet in deficiet, vermits de 10 millioen welke er zouden moeten in zijn, ver vangen zijn door bons ter waarde van 10 millioen, ep de kas van het bezon der fonds der ouderdomspensioenen is schijnbaar ook in regel, vermits de 10 millioen welk de Post in geld heeft voorgeschoten nergens zijn vermeld. Ziedaar de ministerieele goocheltoer Is die truk van oneerlijke reken- plichtige niet aanbiddelijk mooi en klerikaal In 1906 beslissen de Wetgevende Kamers dat de kosten der bewapening der nieuwe versterkingen van Ant werpen zullen gedekt worden, bij middel der inkomsten van de gewone begrooting. Heden bemerkt men, dat indien de millioenen welke er noodig zijn voor de bewapening der forten van Antwerpen,gebracht moeten wor- nen op het gewoon budjet, de alge meene begrooting, welke reeds 7 mil- boenen verzwolgen heeft van het be zonder fonds der plaatsvervanging om in evenwicht te geraken, weer zal sluiten met een tekort van zoovele i millioenen als er voor Antwerpen zul len noodig zijn. Hoe zou men nogmaals dien ellen- digen toestand verbergen voor het land Het middel is eenvoudig en de klerikalen deinzen voor niets terug, Er wordt een nieuw bezonder Fonds uitgedacht, een kas welke de minister van financen voorloopig laat vullen, met geldmiddelen voortkomende van de buitengewone begrooting en de in houd dier kas wordt gebruikt om de bewapening der versterkte plaats van Antwerpen te betalen, en.de toer is weer gespeeld. Kort het klerikaal goevernement mag er zich op beroemen de Openbare schuld van 1 milliard en half tot 4 mil liard en half te hebben doen stijgen, en de algemeene begrooting in deficiet te hebben gebracht tot beloop van vele millioenenen, tekort, dat men poogt voor het publiek te verbergen door den gemeenen en schandaligen truk der bezondere fondsen. Jules RENS, Volksvertegemvooi diger. in ons Willemsfonds. Verleden donderdag avond was het feest in de Aalstersche Afdeeling van het Wil lemsfonds, in Graaf Egmont. Het verslag van dit. feest en van de prach tige en leerrijke voordracht van onzen vriend M. dokter Vercauteren van Zele (Over kindersterfte), zullen we in ons vol gend nummer afkondigen. te Mechelen. Verleden zondag, had te Mechelen, de stad van den politieken aartsbisschop Mercier eene kiezing plaats vooreen lid van den provincialen raad, voor het kanton Mechelen. De liberalen kandidaat M. Opdebeeck, werd gekozen met 35 stemmen meerderheid. 't Is een ware triomf voor de Liberale party Bravo vrienden van Mechelen. van het BESTAAN van den Liberalen Werkmanskring; Vooruitgang door 't Werlt, op Zondag 6 Juni. DE AANKOMST DER MAATSCHAPPIJEN Verleden Zondag 6 Juni vierde de Libe rale Werkmanskring van Aalst de 25* Verjaring zijner stichting en ter dier gele genheid hadden verscheidene feestelijkhe den plaats Groote Liberale Betooging, Feestreden, politieke Aanspraken, door Senators en Volksvertegenwoordigers en Concert op de Groote Markt. Van in den vroegen morgend, wapperde de blauwe vlag aan de lokalen der Liberale Asssciatie en Werkmanskring, aan dit laatste bemerkte men een transparant met het opschrift in beide talen Welkom nan on ze Liberale Vrienden. 95 Maatschappijen hadden hunne toetre ding gestuurd. De eerste kwamen aan te 10 ure, het waren onze waalsche broeders van La Louvière met vier vaandels waaron der een prachtig, geschonken, door den heer Volksvertegenwoordiger Waroqué. Daarna de Trompettersclub Help U Zelve, van St Truiden, met hunnen ieverigen Voorzitter M. Keyenbergh -Balthus en den heeradvo- kaat Van der Smissen groepen uit Antwer pen, Merxem, Brussel enz. Te 11,45 ure kwam de Liberale Harmonie Help U Zelve van Antwerpen. Deze gaf ten 12 1/4 ure een prachtig Concert op 't Stadskiosk der Groote Markt en oogstte door de stipte uitvoering der 5 stukken op 't programma aangeduid, eenen algemeenen bijval en luidruchtige toejuichingen. Zoo kwamen beurtelings aan de deelne mende maatschappijen met verschillende treinen en trams. De Liberale maatschappijen van Aalst en de afdeelingen van den Liberalen Werk manskring, vergaderden in Concordia ten 2 ure, en men mag met fierheid zeggen, dat de leden in 't algemeen er aan gehouden hadden, op hun 25 jarig Jubelfeest aanwe zig te zijn, want een ontzaggelijke schaar leden en liberale vrienden trok met de fan faren maatschappij Les Vrais Amis Con stants ten 2 1/2 ure namiddag naar het Statieplein waar de vorming van den stoet plaats had. Deze had plaats onder de leiding van den Hoofdkommissaris M. Alfded KELDERS, die ons aller dank verdient en met de meeste zorg en regelmatigheid die duizenden betoogers, geholpen, door de heeren Kom- missarissen in orde bracht. WE STOET. Te 3 ure namiddag zette de stoet zich in beweging, om de volgende straten der stad te doortrekken Koophandelstraat, Dender- straat, Esplanadeplein, Statie, Albert-Lié- nartstraat, Vaatstraat, Bisschopstraat, Mo lenstraat, Kapellestraat, Graanmarkt, Es- Elanade en Leopoldstraat, Groote Markt. ange- en Korte Zoutstraat, Geeraardsberg- schestraat, St. Camielstraat. Scherreveld straat, St. Janstraat, Nazarethstraat, Lange Zoutstraat, Groote Markt, Nieuwstraat en Lokaal Concordia. De onzaggelyke stoet werd geopend, door de Fanfarenmaatschappy St. Cecilia van Erembodegem in uniform met haren ieveri gen voorzitter M. Leo Janssens; volgden de Liberale Ziekenbond Erembodegen Allen voor Een, Moorsel Liberale Volksvereeni- ging Nieuwerkerken Vrijzinnige Harmo nie, Liberale Demokratische Jonge Wacht en Liberale Volksbond van 't kanton Assche met M. Maurice Crick als voorzitter en M Monville volksvertegenw. dan de Union lib. Ouvrière van Brussel met hunne Jonge Wacht in Turners gekleed, en waardig vertegenwoordigd met vlaggen de liberale Jonge Wachten van de Ligueprogressiste van Brussel, van St. Gilles, Uccle en de liberale Vereeniging van Evere De Liberale Trom pettersclub «HelpU Zelve» van S* Truiden, de liberale Werkereendrachten van Schaar beek, Molenbeek en Laken, de Zang en Tooneelkring en De Koorn bloem van Molen beek de liberale Jonge Wachten van La ken, Schaarbeek Vilvoorde, St. Pieters- Jette, de liberale Vereenigingen van Schaar beek en Jette De Liberale fanfaren St. Cecilia, Berlaere Ond. Bijst. Help U Zelve, Zele, De liberale Werkmanskringen van Wetteren, Lebbeke, St. Niklaas. Liberale Jonge Wacnt, Wetteren Ond. Byst. De Verbroedering Dendermonde; Help U Zelve, Oostende Liberale Vereeniging en Jonge Jonge Wacht, Blankenberghe Liberale Jonge Wacht, BruggeFédération nationale des Jeunes Gardes libéraux met M. Langhor aan 't hoofd Liberale Harmonie St. Cecilia, Liberale Werkersverbond en Lib. Vlaam- sche Wielrijders, StLievens Hautem, Libe rale Vereeniging Melle. De Liberale Lau- rentskring Vrijheidsliefde Liberal# Wyk- club der plezante Vest, Menschlievende kring Nood zoekt Troost Laurent's kring Werken en Leeren Liberale Volksbond Liberale Jonge Wacht, Liberale Kring, Vrijdagmarkt wijk Rabot H. Kerst, Dam poort, Heinisse kasteelLiberale Werkers verdediging Liberale JongeWacht Geluk in 't Werk Liberale kring St. Pieters allen uit Gent. Section des Trompettes, Ligue Progres- siste, Avant Garde Libérale et Mutualité Flamande van La Louvière Cercle de pro- pagande anticléricale van Doornijk. Afvaar digingen van Liberale Jonge Wachten uit Deynze, Selzaete, St-Amandsberg, Ronsse en Eekleo Liberale Harmonie Help U Zelve, Liberale Volksvereeniging, Libe rale Ziekenbeurs van Antwerpen, Liberale Jonge Wachten en Kringen uit Willebroeck, Berchem, Merxem, Audenaerde en Aath. Al de voornoemde maatschappijen waren vergezeld met vlaggen en kartels en sterk vertegenwoordigd vooral Erembodegem, Assche, Brussel en Voorsteden, St Lievens- Hautem, Gent, St-Truiden, La Louvière, Doornijk en Antwerpen. Daarna volgden de liberale fanfaren maat- schappij Voorwaarts, gevolgd van de Liberale Associatie, Liberale Burgers en Werkmansbond en de koormaatschappij De Denderzonen van Ninove, door een 300 tal vrienden vertegenwoordigd Gee- raardsbergen met de muziekmaatschappij Union aan 't hoofd, de liberale Associa tie, Liberale Jonge Wacht, Onderlinge Bijstand De Toekomst en de Liberale Jonge Wacht van Sottegem. De stoet werd gesloten door de Aalstersche Liberale Maatschappijen De Liberale Fan faren Les Vrais Amis Constants aan 't hoofd, dan volgden de leden der Liberale Associatie, Handboogmaatsch. St-Sebastiaan, Balboogmaatschappij St-Servatius en de Moedige Strijders, Willemsfonds, Voor Taal en Vrijheid, Turnclub Help U Zelve, Symphoniekring Door Eendracht Groot, Liberale Wijkclubben, 't Zonneken, De Vooruitziende Strijders, De Moe dige Strijders Liberale Sportingclub, De huidige en gewezen Onderofficieren der Burgerwacht, Onderlinge Bijstand Eerbied en Recht voor Allen Ondersteunings fonds tegen de Werkeloosheid en de Feest vierende Liberale Werkmanskring gevolgd van zijn bestuur, met den wakkeren Voor zitter Gustaaf LEVEAU. Onder het spelen van opwekkende pas- redoublés doortrok die ontzaggelijke menig te welke ruim 4000 betoogers beliep, de ver schillende straten der stad en kwam ten lokale Concordia aan rond 4 1/4 ure namid dag. Op weinige oogenblikken waren Zaal en Hof proppensvol. In den stoet bemerkten wij de heeren Senator Bernaeyge, De Blieck. plaatsvervan gend Senator, Rens Julius, volksvertegen woordiger, M. Van der Schueren Odilon, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger de heeren Augusteyns, Buyl, Monville, volksvertegenwoordigers, notaris Wezen- beeck van Brussel, plaatsvervangend volks vertegenwoordiger, de heeren De Windt, voorzitter der Liberale Associatie en ge meenteraadslid, Verhulst, gemeenteraadslid, MM. Cumont Felix, Schuermans, Notaris Breckpot, Schotte, Leclercq, Van Trappen en verdere liberale Burgers onzer stad die talrijk aan de betooging hebben deelgenomen. Waren ook aanwezig M. Langhor, Voorzitter der Liberale Jonge Wachten, M. Arents, gemeenteraadslid van Antwerpen, M. Carbonelle, Doornijk, M.M. Amedée, Sylvain, Oscar en Josef Verbrug- ghen, notaris Van Impe, M. Leo Van Irnpe, gemeenteraadsleden te Ninove, notaris Rens, MM.Fontaine,Geeraardsbergen.Van Cleem- putte, Overboulare en andere liberale hoofd mannen uit Ninove, Geeraardsbergen, Gent, Blankenberghe. Assche, St-Truiden, Ant werpen Brussel enz. In liet lokaal In het lokaal werden de deelnemende maatschappijen verwelkomd door den heer Voorzitter Gustaaf LEVEAU, die zich in de beide talen uitdrukte als volgt Geachte HeerenBeste Vrienden en Kameraden. Namens den Liberalen Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk, van Aalst, namens het hoofdbestuur en de besturen der verschillende afdeelingen, wensch ik U allen welkom in Aalst, ik dank U allen die zoo talrijk opgekomen zijt om ons Jubelfeest te vieren, om den strijd te herdenken die wy sedert zoovele jaren hebben gestreden. Ja Mynheeren en Vrienden ik ben er fier óp te mogen zeggen dat wij gestreden hebben voor ae vryheid en voor het volk. De klerikalen vieren dit jaar ook de 25 verjaring hunner noodlottige overheer- sching en dit samentreffen, Mijnheeren, zegt U genoeg, wat onzen strijd hierin Aalst en omliggende is geweest Een eindelooze kamp te midden van laster, broodroof en vervolging, een eindelooze strijd tegen verdrukking, en verstomping. Eenmaal geachte Heeren, Vrienden en Kameraden deed Woeste hier in de stad Aalst zijne triomfantelijke intrede en de klerikalen richtten hem een zegeboog op waarop in schitterende letters de woorden prijk ten Aalst aan Woeste Aalst aan Woeste. Gij hebt u allen kunnen overtuigen dat zulks nog de waarheid niet is of nooit de waarheid zal worden zoolang de Liberale Werkmanskring inde bres zal staan. En •i. ,£y;- 't I L'vV. 'pC. Ka 1 rcx T&dsl*

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1