a ét v/A^ i BE RAAL. DEMOCRATISCH 5 centiemen hel nummer Vierde Jaargang Nummer *25 Zondag 50 Juni I94K* Liberale Werkmanskring Pensioenkas. RUBENS-CANTATE Het Weisontwerp Wijziging der Poslwet. Och Arme 1 Prins Albrecht en onze Taal. Onder den ransel. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den nuiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 1» JUNI 1909. Vooruitgang door 't Werk. Lokaal CONCORDIA, Schoolstraat. Zondag ÜO Juni 1999* ten 4 ure STIPT, namiddag, ALGEM. VERPLICHTE VERGADERING op boete van 25 centiemen. Orde van den dag 1. Verslag der laatste Vergadering 2. Mededeelingen 3. Bespreking der Reis naar La Louvièro. 4. Nationale Betooging tegen het Wetsvoor stel Woeste, te Brussel. De Voorzitter, Gustaaf LEV EAU. De Maandelyksche storting van de ma and Juni zal plaats hebben, heden Zondag 20 Juni, van 10 1/2 uren tot 12 uren voormiddag in de c< Graaf van Egmont Groote Markt. Wy verwachten, dat het Middenbestuur der Pensioenen te Brussel, de inschrijving der rente in 't kort zal geëindigd hebben. Dan zal voor het nazien der rentebpekjes en voor de trekking der premien eene bezon- dere vergadering gehouden worden. De Voorzitter, J. DE BRUECKER. voor twee maanden van 15 Mei tot 15 Juli of van 1 Oogst tot 1 October naar hunnen keus het derde jaar voor eene maand op het tijdstip der groote maneuvers en der schietoefeningen. Gedurende dit tijdperk zullen zij gevoegd worden bij hunne wederzijd- sche regimenten. Art. 5. De jongelingen welke zich bereiden voor het geestelijk leven, iet onderwijs, de geneeskunde, zullen gestemd worden tot de bijkomende diensten en in onbepaald verlof wor den gezonden van als ze bewijs van bekwaamheid zullen gegeven hebben. Art. 6. Bij 't eindigen van hunnen diensttijd zullen kunnen ge noemd worden tot officieren en onder officieren der reserve, de jongelingen, die na een bekwaamheidexamen te hebben ondergaan, er zullen in toe stemmen ter beschikking te blijven van den minister van oorlog, voor korte tijdperken, gedurende tien jaren. STAD AELST. o Kermisfeesten van 1909. Ter gelegenheid van de 50e Verjaring der stichting van de Stedelijke Muziekschool. UITVOERING DER of Vlaanderen 's Grootheid voor Orkest en gemengd Koor, Muziek van Peter Benoit. Gedicht van K. De Geyter, onder de leiding van M. Gustaaf PAPE, Bestuurder der Muziek school. DUIZEND UITVOERDERS op Zondag 4 Juli en Zondag 11 Juli, ter Groote Markt, om 6 ure 's avonds. o De inrichtende Commissie is samengesteld uit MM. De Gheest Victor, Voorzitter, Scheer linckx Edmond, Secretaris De Leden MM. De Hert Pélix, Van de Maele Edmond, Van der Haegen Odilon, Vernimmen Emiel, Van Causbroeck Oscar Dr Bauwens Isidoor, Callebaut Felix, De Neve Jan, De Meeter Leo, Goethals Julius, Kelders Alfred, Ladeuze Ernest, Lefevre Jaak, Nijs Pamphiel, van Branteghem Cornelius, Van der Meirsch Karei, Van den Steene Camiel en Van den Steene Edward. ook en dan mag men zonder 't minste gevaar den soldatendienst tot op vijf maanden verkorten, tot ieders genoe gen. Er zijn niet meer imbeciles of stommerikken in de volksklasse, dan onder de lieden bij welke de senator de Merode te huis behoort. We zijn dus zeker, dat senator de Merode en al de klerikalen die er voor ijveren, hun zeer onvolledig wetsont werp zullen moeten volledigen om tot de algemeene bepaling te komen van den diensttijd van vijf maanden voor al de manschappen. Er is wat dat punt betreft uit het voorstel de Merode geen ander besluit te trekken. Jules RENS, Volksvertegenioooi diger. de Merode. De klerikalen tegenstrevers van de afschaffing der plaatsvervanging, ho pen hunne redding te vinden in de aan neming door het Parlement van het wetsontwerp de Merode. Waarin bestaat het ontwerp de Merode Ziehier de officieele tekst ervan Art. 1Elk dienstplichtige, die vraagt in vredestijd vervangen te wor den en met dat doel eene borgsom zal gestort hebben aan 't ministerie van oorlog, is gehouden dienst te nemen in tijd van oorlog. Art. 2. Degenen die door het lot aangewezen worden betalen een plaatsvervanger. Degenen die door het lot ontslagen u orden betalen geen plaatsvervanger. Art. 3. Deze jongelingen (der twee kategorben) worden ingelijfd te gelijker tijd met de manschappen hun ner klasse ze zullen het onderricht ontvangen op hunne kosten, in het kamp van Beverloo, op zulke wijze, dat geene enkele karwei hun onder iicht kome vertragen. Art. Ze zullen opgeroepen wor den twee achtereenvolgende jaren, Dit ontwerp doet in den geest an ieder verstandig mensch van liever lede eene reeks overwegingen oprijzen als deze Ten eerste, het ontwerp de Merode brengt in werkelijkheid twee legers tot stand het leger der rijken en het leger der armen. De rijken zullen ont slagen zijn van al de karweien van ten dienst in vredetijd de armen alleen zullen naar de kazerne moeten en zul len aan hunne familiën en aan hun werk ontrukt worden voor twee jaren of zelfs meer 't Zal er lief uit zien. Ten tweede, en dit zal in 't oog val lend zijn voor al wie belang hecht aan de herinrichting van het leger en het voorstel met aandacht leest, het ont werp de Merode verkondigt de nutte loosheid van den tweejarigen soldaten dienst en bevestigt de mogelijkheid der verkorting van den diensttijd tot vijf maanden. Immers om een goed soldaat te vor men zijn volgens het wetsontwerp de Merode vijf maanden voldoende name lijk twee maanden gedurende het eerste jaar, twee maanden gedurende het tweede jaar en eene maand gedu rende het derde jaar. Ten ware die zonderlinge wetgevers beweerden dat een persoon meer geschiktheid, meer begrip en be^ kwaamheid bezit dan een andere, om dat hij eenige vijffrankstukken meer op zak heeftten ware zij beweerden, dat er onder de rijke jongelingen slechts begaafde en verstandige jongelingen worden aangetroffen, bezonderlijk ge schikt uit hoofde van hunne fortuin tot het spoedig aanleeren van den solda tendienst ten ware zij beweerden dat onze volksjongens, zonen van werklie den, boeren en geringe burgers, juist daarom minder geschiktheid, minder bekwaamheid, minder verstand zou den bezitten omdat ze volksjongens zijn Maar dat zullen ze niet durven, al ontbreekt aan vélen van die klerikalen den lust niet, de maatschappelijke standen weer in te richten als in de middeleeuwen en de aristocratie met hare voorrechten, titels en ondeugden weer over het volk te stellen. Neen ze zullen niet durven, omdat ze weten, dat onze volksjongens over 't algemeen zoo vatbaar en verstandig zijn, als aristocratische telgen, die wars zijn van alle tucht, die schrik hebben van nevens arme medeburgers hun vader land te dienen en die het langste strooiken uit het klerikale dak trekken om aan 't volbreng' n hunner plichten te kunnen ontsnappen, De klerikalen, aanhangers van het stelsel de Merode verklaren, dat de zonen der rijken hunnen dienst kun nen leeren in vijf maanden, wij zeg gen;dan kunnen onze volksjongens dat Het Staatsblad heeft aangaande de post-tarieven het volgende afgekon digd. (Volgens de verklaring door den minister, laatst in de Kamers gedaan, zullen deze nieuwe schikkingen toe passelijk zijn te beginnen van 1 Juli eerstkomende). Wijziging der Postwet. Art. 1. De wet van 30 Mei 1879 is gewij zigd als volgt Het port voor gewone gefrankeerde brieven komende van en bestemd voor bin nen het Rijk, is bepaald op 10 centiemen per 20 gram of gedeelte van 20 gram Het frankeerport voor boeken en andere gedrukte uitgaven, met inbegrip van de tijdschriften die niet ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen, ingenaaid, gekarton neerd, gebonden of in bladen, voor omzend- destijds tot M. Woeste gij zijt van onzen tijd niet meer trek er maar uit Heden jammert het Nieuws van den dag, het klerikaal papierken van Brus sel De toestand is bedroevend, feer bedroevend voor de katolieke partij. En op het feestmaal te Brugge ge houden (zoo vertelt ons Denderbode, 't orgaan van Woeste) op dat feest maal waaraan de kopstukken der kle rikale partij deel namen, zegde de heer Stock van de klerikale Gazette van Brugge het volgende Wat beteekent de provincie meestal, vergeleken bij de hoofdstad Veel te dik- wijls is het de hoofdstad die het land ver ft vult met het gerucht van hare oneenighe- den van de pers en van elders. De provincie en haar weergalm, de pers, hebben schoon éénsgezind te zijn men houdt er weinig of geene rekening van men heeft maar oogen en ooren voor de hoofdstad. En nochtans, de provincie is de sterkte van de katholieke partij. Heeren ministers, gij ziet ze vereenigd, sterk vereenigd vereenigd met hare pers, en deze pers zelve vereenigd gelijk de party die ze dient. Hebben wy ongelijk? Of zijn er ver ft keerdheden in de hoofdstad. De klerikale gazetten zijn verdeeld, de klerikale kringen zijn verdeeld, de klerikale ministers zelve zijn verdeeld, omdat na 25 jaren het land bestuurd te hebben als meesters en tirannen, ten bate hunner partij, de ministers niet meer in staat zijn de slokzucht, de eenige drijfveer der klerikalen, te be vredigen. De klerikale partij moet vallen onder 't gewicht harer boosheden, dat is on vermijdelijk, en ze voelen het zeer brieven, aankondigingen, prospectussen. I 7* kennisgevingen en over het algemeen, voor wel. Daarom klampen ze zich vast aan alle andere drukwerken dan die opgegeven 't minste redplankje, dat onder hun he in artikel 13, komende van en" bestemd voor binnen het Rijk, is, 0111 het even hoe veel stukken tot eene zelfde zending behoo- ren en onder dezelfde strook steken, be paald als volgttot 25 gram, ruw gewicht, 1 centiem boven 25 gram tot 50 gram, ruw gewicht, 2 centiemen boven 50 gram 2 centiemen meer per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Op gedrukte adres- of visietkaarten, met 5 centiemen gefrankeerd, onder open omslag of onder strook, mag allerlei geschrift staan, op voorwaarde dat daarbij geen enkel ander drukwerk of eenig ander voorwerp gevoegd zij, en de zending niet meer dan 10 gram wege. Zy bepaalt de regelen in acht te nemen voor te stellen van het adres van den be stemmeling op postzendingen van allen aard. Poskaarten, nieuwsbladen en andere drukwerken,stalen van koopwaren en zaak papieren, komende van en bestemd voor het binnenland, worden bezwaard met een taks gelyk aan het dubbel frannenport, indien zy niet gefrankeerd zijn. Ze zijn onderworpen aan het tarief der brieven, indien zy niet voldoen aan de voor waarden vereischt voor de portverlaging. o c< Hetzelfde geldt ten opzichte van de taks geheven uit hoofde van de mandaten, wel ke het Beheer van Posterijen uitgeeft voor het verzenden van de sommen die gestort moeten worden op loopende rekeningen by de Nationale Bank van België of voor het betalen by overdracht van sommen op loo pende rekening by voormelde Bank belegd.» De regeering is gemachtigd tot het bepalen van een hoogste gewicht voor behoorlyk gefrankeerde brieven en tot het wijzigen van het hoogste gewicht bij artikel 4 van voormelde wet opgegeven voor onvoldoend gefrankeerde brieven. De klerikalen vieren de 25* verjaring hunner regeering op schamele wijze ze weten dat de groote meerderheid van het land hunne heerschappij en dwingenlandij beu is. Ze voelen dat hun jubelzang hun doodzang is en ze zingen hem daarom in 't geniep. Maar nu en dan komt een galm van dien doodzang, tot ons over, de schorre galm van een dies illoe dies iroe, dat gezongen wordt bij de plechtigheid eener uitkaart. De Gazette van Antwerpen zegde reik komt, ten einde zich zoo lang mogelijk boven water te houden. De hartelijke genegenheid, die onze toe komstige koning bij het Vlaamsch volk ver worven heeft, dankt hij ongetwyfeld groo- tendeels aan zijne houding tegenover onze taalde achting, die hij haar toedraagt heeft hij meer dan eens openbaar getoond Reeds in 1896 te Gent, sprak hij in de K. Vlaamsche Academie een Nederlandsche redevoering uit. In 1897 deed hij hetzelfde te Eecloo, aan den voet van 't- pas onthulde standbeeld van Ledeganck, en in 1905 te Berchem bij Antwerpen, bij de onthulling van het gedenkteeken Felix de Mérode. In alle Vlaamsche steden waar hij in het Ne- derlandsch verwelkomd werd, zooals te Ant werpen door burgemeester Jan Van Rys- wycK en te Gent door burgemeester Braun, antwoorde hy in dezelfde taal. In de laatste weken hebben al onze Fransch-Belgische bladen verteld hoe Prins Albrecht in Zuid-Afrika ontvangen werd, en welken uitstekenden indruk hy daar ge maakt heeft. Meestal hebben die bladen daarby een byzonderheid verzwegen of nau- welyks aangeraakt, die nochtans van belang was Te Kaapstad werd namely k Prins Albrecht officieel verwelkomd door Minister Malan, niet in het Engelsch, maar in het Neder- landsch. Zij, die ten onzent gedurig smalen op wat nochtans de taal is van de groote meerderheid der Belgen, zullen met ver wondering vernomen hebben, dat die niet alleen in België officieel is krachtens de wet De Vriendt, maar ook in de Kaap-kolonie, in Transvaal en in Oranje, dat wil zeggen in een streek die zoo groot is als half- Europa. Op de Nederlandsche rede van den minis ter antwoordde de prins in dezelfde taal en verklaarde te dier gelegenheid dat het hem gepoegendeed meteen Zuid Afrikaner in het Nederlandsch te kunnen spreken. Het adres, dat hem, nadien, te Pretoria, door de aldaar vertoevende Vlamingen werd aangeboden, was eveneens in het Neder landsch opgesteld, en aan die taal gaf ook de prins de voorkeur, zooals blykt uit het geen een Engelsch blad van de streek zelf daarover zegt Ofschoon de prins zich heel gemakkelijk in verscheidene talen uitdrukt werd het zeer opgemerkt dat hij met het grootste genoe fen aan de Nederlandsche taal telkens de voor- eur gaf, als hij het woord tot zijn landgenoo ten richtte. Zijn vriendelijkheid heeft hier den besten indruk gelaten bij al wie met hem in be trekking kwam, en hij zal st'dlig één der meest geliefde vorsten worden van Europa. Alle Vlamingen zullen dit laatste beamen. Zij zien ook in Prins Albrecht den eersten Belgischen koning, die de taal van de meer derheid zyner onderdanen vlot zal kunnen spreken, zoowel in afzonderlijke gesprekken als in het openbaar, den eersten Belgischen vorst die haar in den vreemde als officieel doet erkennen, die haar acht en liefheeft zoo als zij het verdient en ze, zelfs huiten het land, 'met blijkbaar behagen gebruikt. Het is dus vast en zeker, dat de maat- schappy de ranseldragers, alias het leger, gaat heringericht worden. Wat de herinrichting wezen zal is moei lijk te voorspellen, de klerikale regeering heeft voor gewoonte genomen haar spel te verbergen, om later des te gemakkelijker te knoeien volgens cle grilllen der meerder heid. Onder de klerikalen heerscht groote oneenigheid over de legerkwestie en in de vergadering der rechterzijde heeft Woeste het daarom betreurt, dat men de zaak niet in den doofpot heeft gestopt. Het belang der klerikale partij staat voor den noodlottigen man verre boven het belang van het vader land. Men mag zich dus aan knoeiwerk ver wachten. De klerikale regeering zal niet voor den dag komen met een voorstel, dat beantwoorden zal aan de openhartige en vaderlandslievende verklaringen van minis ter Hellebaut, maar met een hutsepot, een stoverij van allerlei brokken, ten einde alle- klerikaie-mansgoesting te voldoen. Op die wijze wordt het leger nog slechter dan het nu is. Doch onze vrienden zullen waken de liberale volksvertegenwoordigers zullen zich niet laten verschalken en hunne tus- schenkomst zou in dit geval aan de bespre king eene wending kunnen geven, welke tot geheel andere uitslagen leidt, dan de knoeiers der rechterzijde ervan verwachten. Wat willen de klerikalen dan De eenen de afschaffing der loting, de anderen verlangen de verbetering of de uitbreiding der plaatsvervanging dezen zyn voorstaanders eener praktischer toepas sing van het vrijwilligersschap, genen drin- ger aan op het verminderen van den dienst tijd enz. enz. Van de meening der minder heid of de toekomst van het land is er daarbij natuurlijk geen spraak voor de klerikalen is dat eene byzaak. In de klerikale gazetten is het geharre war over de legerkwestie niet minder groot. De eene wil dit, de andere dat, doch bij geheel die polimiek wordt slechts eene zaak in 't oog gehouden het belang der kleri kale partij, De beste is echter de Courrier de Bruxel- Zesdie vindt, dat indien het leger godvruch- tiger ware, het onnoodig zou zijn het herin te richten. Men behoeft de godsdienstige gevoelens van het leger te versterken om zijn moed, zijn verkleefdheid en zijn dapperheid te vermeerderen. Doch als iemand het waagt te vragen dat ook de seminaristen, pastoors en paters hunnen dienst in het leger zouden uitdoen, dan schreeuwen dezelfde gazetten, dat zulks goddeloos is, dat het eene uitvinding is van den duivel enz, enz. en dat ware nochtans een praktisch middel om het godsdienstig gevoel in het leger te versterken. Maar van dien kant willen de klerikalen niet hooren, omdat de pastoors niet willen. Ze willen wel als aalmoezenier de almacht uitoefenen, met de ambtsmacht van officier en er de jaarwedde van opstrijken, maar als soldaat dienen, foeidat niet Wy ook vragen het niet, we msenen dat de aanwezigheid van vele seminaristen en paters geenzins het gehalte van ons leger zou verbeteren, integendeel, immers sedert jaren en jaren is bij hen de overtuiging ont wikkeld, dat het vervullen der vaderland- sche plichten in Belgie vernederend is voor de geestelijkheid en gevaarlijk. Misschien willen de klerikale bladen al leen maar zeggen, dat men tot versterking van het godsdienstig gevoel in 't leger, het aantal vetbetaaldeaalmoezeniers merkelijk te vergrooten, zoo kan men weer vele kies- agenten eene plaats verschaffen ten koste van het land. De pastoorstiel is ook al overloopen en men moet de overtolligen toch iewers bergen. Waar gaan we naartoe ■«jSEÏS-v ii-' a

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1