\IPJ* Rubens Cantate. O Prijs 8 centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 26 Zondag 47 Juni 1905) Erembodegem. UITVOERING der Wij vernemen dat twee algemeene herhalingen op de Markt zullen plaats heb ben de ie op Woensdag 30 Juni, de 2e op Vrijdag 2 Juli aanstaande, telkens om 8 ure 's avonds. Liberale Werkmanskring RUBENS-CANTATE Groot BAL en Veldfeest, Kermis Aalst. Rubens-Cantate. Twee Wetsontwerpen. Hel Werk van het Willemsfonds. Klerikalen en Socialisten. Hun Jubelfeest. SW ■- Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Milten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: ucr j ReUamen 75 centiemen j per drukre§el Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 26 JUNI 1009. Heden zondag, 27 Juni ten 4 uren namiddag, op den Brusselschen steen weg, Muziekaal Verbroederingsfeest waaraan de Oude Garde van Aalst deel neemt. Indien het weder goed is tal er geen volk ontbreken. Wij sporen daarom alle deelnemers en bezonderlijk onze politieke vrien den aan de laatste herhalingen stipt, bij te wonen, de uitvoering moet grootsch wezen. Vooruitgang door 't Werk, AALST. MAANDAG 5 JULI, uitstap naar La Louvière. Vertrek uit Aalst om omstreeks 9 uren aan te komen in La Louvière. We worden aan de statie afgehaald, door de vrienden van La Louvière en de Liberale Fanfaren-Maatschappij van Hamme-sur- Heure, onder leiding van M. Petit. Bezoek aan yzergieterjj, smederij en werkhuizen. De ascenseur van Houdeng- Goegnies. Plechtige ontvangst. Con cert in 't Park van La Louvière. Noen maal. Ten 2 uren vertrek met speciale tram naar Mariemont, bezoek aan Kasteel en Mu seums. Ten 5 ure, vertrek met speciale tram naar Manage. Bezoek aan glasblazerij en gobletterie, die langer aan 't werk zullen blijven om ons bezoek te laten doen. Daarna ontvangst in 't lokaal der Liberale Associatie te Manage. Omstreeks 9 uren vertrek uit Manage naar Aalst. STAD AELST. Kermisfeesten van 1999. Ter gelegenheid van de 50' Verjaring dei- stichting van de Stedelijke Muziekschool. UITVOERING DER of Vlaanderen 's Grootheid voor Orkest en gemengd Koor, Muziek van Peter Benoit. Gedicht van K. Be Geyter, onder de leiding van M. Gustaaf PAPE, Bestuurder der Muziek school. DUIZEND UITVOERDERS op Zondag 4 Juli en Zondag 11 Juli, ter Groote Markt, om 6 ure 's avonds. o— De inrichtende Commissie is samengesteld uit MM. De Gheest Victor, Voorzitter, Scheer- linckx Edmond, Secretaris De Leden MM. De Hert Félix, Van de Maele Edmond, Van der Haegen Odilon, Vernimmen Emiel, Van Causbroeck Oscar, D' Bauwens Isidoor, Callebaut Felix, De Neve Jan, De Meeter Leo, Goethals Julius, Kelders Alfred, Ladeuze Ernest, Lefevre Jaak, Nijs Pamphiel, van Branteghem Cornelius, Van der Meirsch Karei, Van den Steene Camiel en Van den Steene Edward. Zondag, 27 Juni, ten 9 uren 's morgens, in Concordia, Vergadering van de Liberale Volksjongens van Aalst, welke leden zyn van den Liberalen Werkmanskring: Regeling van den uitstap. STAD AALST. o— Liberale Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. o— Kermis Dinsdag 6 Juli 1909, in de ruime Zaal en Hof «CONCORDIA o Schoolstraat. te 9 ure 's avonds, ORKEST van 20 MUZIEKANTEN. I —o Het Buffet zal voorzien zyn van lekkere Spijzen en Dranken. Den Hof zal schitterend verlicht zyn. 0 Ingang vrij voor iedereen. Inkomprijs van 20 centiemen. De Liberale maatschappijen worden ver zocht onmiddelijk het programma in te zen den, der feesten welke zy ter gelegenheid der kermis inrichten. De Rubens-Cantate werd met op dracht der stad Antwerpen, gedicht door Julius De Geyter, en getoonzet door Peter Benoit. De eerste uitvoering had plaats den 21 Oogst 1877 te Antwerpen bij de onthulling van het standbeeld van Rubens. Ongeveer 1200 uitvoerders onder leiding van Peter Benoit zelve namen deel aan deze zangplechtigheid, welke grooten indruk maakte. Daarna werd de Rubens-Cantate nog verscheidene malen uitgevoerd onder andere te Antwerpen, te Gent en te Brussel. Aan de uitvoering der Rubens-Can tate te Aalst zullen meer dan 1000 muziekanten, zangeressen en zangers, deelnemen en de beiaard, de klokken der groote kerk en het kanon zullen bij het slotkoor hunne machtige stem men voegen, bij de stemmen, der dui zend deelnemers onder leiding van den bestuurder der Muziekschool M. Gustaaf PAPE. Katholieken, liberalen, socialisten en christen democraten verleenen hunne medewerking aan dit feest, zoo wel als leden der feestcommissie, dan gis muziekanten of zangers alle par tijzin is daarbij van kant gesteld en zoo behoort het te zijn waar het kermis j§, en feest voor iedereen. De Kamer zal eindelijk de bespre king kunnen aanvangen der wetsont werpen voorgesteld door leden der liberale linkerzijde en oor doel heb bende de kiesknoeierijen te beteugen en te straffen. Inderdaad deze wetsvoor stellen bekwamen eene voorrang-beurt en zijn op de dagorde der Kamer ge bracht onmiddelijk na de begrooting van binnenlandsche zaken en land bouw, waarvan de bespreking ten einde loopt. Heel waarschijnlijk zal de algemeene bespreking reeds de I aanstaande week kunnen beginnen. I Het eerste dezer twee wetsontwerpen werd voorgesteld door den achtbaren volksvertegenwoordiger van Gent M. Albert Mechelynck, het tweede werd voorgesteld door den schrijver van dit artikel. Het eerste bevat inzonderheid maatre gelen voor doel hebbende, de rechtzin nigheid der stemming en medegaande werkzaamheden te verzekeren, name- I lijk het recht voor de getuigen al de werkzaamheden welke de stemming voorafgaan bij te wonen, zooals de ontvangst van het papier, het samen stellen en drukken der stembrieven enz. alsook het nazicht der uitslagen van de stemming door de bestendige deputatie dit wetsontwerp bevat ook nog beteugelings-maatregelen en straf- _en tegen degenen die de kiezerslijsten verknoeien en vervalschen. Het schijnt dat de eerste schikkin gen van dit wetsontwerp niet zullen bestreden worden door de klerikale volksvertegenwoordigers, maar dat ze zich verzetten zullen tegen de toepas sing van straffen op al de overtredin- gen. Indien van den eenen kant liberalen en socialisten het daarover eens zijn, dat de knoeiers en vervalschers streng moeten gestraft worden, schijnen van den anderen kant de klerikalen even zoo eensgezind om over degenen die zich plichtig maken aan bedrog en ver- valsching hunne beschermende hand te strekken en hunne straffeloosheid te verzekeren. Deze houding der klerikalen zal streng beoordeeld worden door al de eerlijke inwoners van het land, die er niet ten onrechte het besluit zullen uit trekken, dat het de klerikalen alleen zijn die voordeel hebben bij het plegen der knoeierij en dat het hunne hand langers alleen zijn welke zich aan zulke gemeene vergrijpen schuldig maken. Het tweede wetsontwerp, waarvan de schrijver van dit artikel het initia tief heeft genomen, stelt in werkelijk heid een voorbehoedmiddel daar het is een praktisch middel om de kiezers lijsten te onderzoeken en na te zien en I er de vervalschingen in te ontdekken welke tot heden aan de ijverigste op sporingen waren ontsnapt. Dit wetsontwerp heeft voor doel ter beschikking van het publiek en meer in 't bezondervan de gevolmachtigden der politieke vereenigingen, die zich met de herziening der kiezerslijsten en de rechtsvordering der benadeelde kiezers bezig houden, de bevolkingsregisters te leggen bevattende alle inlichtingen aangaande de woonplaats, de nationa liteit. den ouderdom, den burgerlijken stand der inwoners, inlichtingen wélke onontbeerlijk zijn voor het ernstig na zicht der kiezerslijsten. In de afdeelingen en zelfs in de middenafdeeling heeft dit ontwerp om zoo te zeggen geen tegenstanders ge had ongelukkiglijk, het schijnt, dat het zoo niet meer zal zijn in de Kamer zelve en dat de klerikalen er zich bij de bespreking hevig zullen tegen verzet ten. Oppervlakkig beschouwd is dat verzet der klerikalen onbegrijpelijk, immers de voorgestelde maatregel zou even voordeelig zijn voor de klerikalen als voor de antiklerikalen, het wapen dat ter beschikking wordt gehouden van degenen, die gelast zijn met de herziening der kiezerslijsten moet be zonderlijk nuttig zijnvoor de klerikalen der groote steden, welke bij gebreke daaraan dikwijls in de onmogelijkheid zijn een ernstig kontrool te maken over de kiezerslijsten opgemaakt door de liberale besturen. Welnu oprecht gesproken indien de houding der klerikalen zoo is tegen over een voorstel, dat de knoeierij onmogelijk maakt, dat rechtvaardig is en juist voor alle partijen, dat vele kosten zou vermijden, evenals verve- I lende en ingewikkelde rechtspleging, in een woord, dat de opstellers der kiezerslijsten tot meer nauwgezetheid zou aansporen, dan hebben we 't recht te zeggen, dat de klerikale het aange boden wapen weigeren omdat zij over tuigd zijn dat de liberalen gemeente besturen de kiezerslijsten eerlijk en gewetensvol doen opmaken en zij dus het wapen missen kunnen, terwijl in de klerikale gemeenten de lijsten klaar blijkelijk verknoeid en vervalscht wor den ten voordeele der klerikalen en zij aan de liberalen het middel niet wil len verschaffen om op de eenvoudigste manier paal en perk te stellen aan het bedrog. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger. Reeds mochten wy met genoegen melden de buitengewone en weldadige bedrijvig heid door de afdeeling Aalst aan den dag ge legd. Deze streeft er naar. om, voor eigen leaen zoowel als voor het volk, een centrum te worden van intellectueele ontwikkeling door het woord, den zang en het boek. Het Werk, dat gestadig toeneemt, is in verschillende afdeelingen gesplitst. De let terkundige en wetenschappelijke afdeeling hield onlangs een belangrijken kunstavond waarop Vlaamsche liederen werden gezon gen en Dr Van Cauteren sprak over Kin dersterfte. Ten sterkste dient het pogen geprezen geworden, om ook in omliggende dor pen binnen te dringen, die tot nu toe ontoegankelijk schenen voor het vrijzin nig woord en de onbekrompen gedachte. Reeds mag de Aalstersche afdeeling met fierheid er op wijzen, dat ze een kostelooze biblioteek heeft opgericht te Nieuwerkerken. Zi werd geopend met een mooi Vlaamsch Concert en een Voordracht over het Wil lemsfonds en het nut van het lezen, De zelfde poging wordt thans te Erembodegem gewaagd. Zondag 13 Juni. richtte de zelfde afdeeling een liederavond in te Dieghem, met medewerking van afdeeling St-Joost-ten- Noode. Een tekstboekje, met tal van onze schoonste liederen, werd onder het publiek uitgedeeld en droeg er niet weinig toe by om het in de kennis van onzen liede renschat in te wyden. De heer A. Brys sprak er over Willem den Zwijger. Te St-Niklaas trad de heer A. Van Wer- veke, de bekende conservator van het oud heidkundig museum te Gent, op met het on derwerp Het Gravensteen (met licht beelden. Te Lier richtte de afdeeling een voor drachtavond in met den Bond der Oud-leer lingen der Staatsmiddelbare school. Dr Mar ten Rudelsheim, uit Antwerpen, sprak er over René De Clercq. Een reeks der schoon ste liederen, getoonzet op woorden van dezen dichter, werden met veel bijval ge zongen. Te Tongeren gaf de Tooneelmaatschappy De Vlaamsche Kring een vertooning ten voordeele van de bibliotheek, die de afdeeling wenscht uitte breiden. Te Nieuivpoo) t sprak de heer J. De Jaegher over De Gist en de Gistings nijverheden, terwijl te Veurne de heer Dr Barbier, voor velen een voorbeeld van toe wijding, een boeiende en geestdriftige rede hield over Zannekin en zyn tyd. Een verzorgd Concert luisterde dit feest op, dat een uitmuntenden indruk heeft gemaakt. De afdeeling Eecloo gaf aan den heer O. Stegers de gelegenheid een onuitgegeven novelle voor te lezen. Voor de 81,e maal I richtte ze een studiereis in voor de leden, die nu naar Brussel trokken om, onder be voegde leiding, de museums te bezoeken. Vroeger werden Damme, Sluis, Brugge, Oudenaarde, Mechelen, Antwerpen en Gent bezocht. Dergelijk werk bewijst het machtig leven van het Willemsfonds, waarvan we niet ge noeg het nut voor onze liberale beginselen kunnen schatten. 't werk gesteld om den slag te winnen en de politieke pastoors hadden op alle preekstoelen zoo wreed gedonderd, dat in menige kerk de kwezels een appel flauwte hadden gekregen van schrik voor de geuzen. Intusschen gingen de klerikalen de stemmen afbedelen van de socialisten en verklaarden aan dezen, dat het pro gramma der klerikalen, veel meer na bij het programma komt der socialisten dan dat der liberalen. Ziehier den brief door den klerikalen kandidaat van den aartsbisschop ge schreven aan een kopstuk der socia listen, brief waarin deze gelijk men zien zal op het verwantschap wijst, dat er bestaat tusschen de strekking der partij van Anseele en die van Rome Mechelen, den 19 Mei 1909. Joseph DE GLAS Avocat. Mij steunende op de goede betrekkingen welke wij met elkander in dezen laatsten tijd hadden, neem ik de vrijheid U te schrijven. Ik kom u vragen voor mijne lijst te stem men. Ik weet dat gij een man zijt van over tuiging, een opreelite socialist. Indien er te stemmen was voor een kandidaat uwer partij, zou ik u niet schrijven ik weet dat gij redenen zoudt hebben het kwaad op te nemen. Maar nu hebt gij te kiezen tusschen liberalen en katholieken. Zegt het rechtuit Wie staat liet dichtst 1»U uw programma» of wy die zooveel voor den werkman gedaan hebben, of de libera len die, zooals uwe bladen het meermaals geschreven hebben, nooit iets voor het volk gedaan hebben of zullen doen Wie is het meest volksgezind, ik of M. Opdebeeck Omdat ik weet dat gij een man zijt die na denkt alvorens te stemmen heb ik u willen schrijven, en u in betrouwen, ja in betrou wen uwe stem vragen. Aanvaard de uitdrukking mijner ver kleefde gevoelens en op voorhand dank. J. De Glas. Dus de politiek der klerikalen komt die der socialisten nabij, die nochtans door klerikalen worden voorgesteld als moordenaars, brandstichters, enz. enz. We zullen den tekst van dien kleri kalen brief wel onthouden. Een verwijt waarvan de klerikalen, bij elke kiezing hier en elders gebruik hebben gemaakt bezonderlijk op den buiten is, dat de liberalen de bondge- nooten zijn der socialisten. Dat afge zaagd deuntje hebben zij herhaald op alle wijzen en op alle toonen. In praktijk echter zijn het de kleri kalen, die hunnen toevlucht nemen tot overeenkomsten met de socios, ten einde hunne heerschzucht en hunnen haat tegen de vrijheid bot te vieren. In Beieren sloten de klerikalen open lijk een verbond met de socialisten, om 1 de liberalen te bekampen. Te Gent zijn de machthebbers van den bisschop in den gemeenteraad, de onafscheidbare bondgenooten geworden van de socia listen, om der wille van de schepen zetels enz. Veertien dagen geleden was het kie zing te Mechelen. Men weet, dat de liberale kandidaat M. Opdebeeck geko zen werd met 4035 stemmen tegen 4000 welke de klerikale advokaat Jozef De Glas bekwam. De klerikalen van de aartsbisschop pelijke stad hadden nochtans alles in Oprecht armtierig de stoet die Zondag- morgend de straten onzer stad Aalst door- loopen heeft, om het Jubelfeest te vieren der vijf-en-twintig jaren onophoudend dwinge landij der katholieke partij, hier ten lande. Ondanks dat de bevolking dreigend verplicht was volgens de omzend brieven van huis tot huis gedragen de I nationale vlag aan hunne gevels te laten wapperen, was de be vlagging maar heel poverkens. Zondag hebben wij kunnen bestatigen, dat de neringdoeners fijntjens hunne polivien beginnen te vagen aan het dozijn fanatieke schuimers, die met 't geld van al de lasten- betalers, hun milddadig door de katholieke besturen geschonken, grooten zwier maken en dan nog in hunne partij het ordewoord willen geven. Hier en daar vindt men wel is waar de eene of andere boer, in de stad aangeland blootvoets in zijne kloeffen en te dom om kip-kap te eten, maar die thans door de cen ten van Jan en alleman een weinig geld verzameld heeft, die zich opstruift omdat hy zynen rapo mag uitsteken voor de groote machtige katholieke party doch de grootste hoop der neringdoeners begint te beseffen dat wanneer men met alle burgers wil leven, men zyne klanten, niet in het aangezicht moet spuwen. Hunne stoet was dus miserabel, dat heeft iedereen kunnen bestatigen, maar wat liep er zoo ook al in Een hoop afgebeulde sla- yen la cour des miracleseene kolectie pypekoppen primo cartello een dozyn oud- pensionnarissen van 't gevang van üender- monde, waar tusschen eenige die hun schuld- eischers overbetaald hebben een groep schoeffelaars die, van 's morgends de lol- wet, dien dag, hadden overtreden (stijl Denderbode) een bende kinderen die nog maar pas de kakschool ontloopen zijn twee muzieken die zeer slecht muziek maak ten en de harmonicanisten uit stretje van 't kalf daarbij eeQ dozijn ratten die zict\ 'e*&ku -O —o

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1