\/A^ U it voering der beroemde Rubens-Cantate van Julius De Geyter en Peter Benoit 1000 Zangers en Zangeressen den 4 en 11 JULI te Aalst. Rubens-Cantate. Prijs 5 cenliemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 27 Zondag 4 Juli 1909 door meer dan GROOT CONCERT Liberale Werkmanskring Groot RAL en Veldfeest, Vaandelinhuldiging. De Landbouw en de Liberale Partij. Onpartijdigheid. Abonnementsprijs'. 3 fr. voor de stad en den ouiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank STAD AELST. o Kermisfeesten van 1999. Ter gelegenheid van de 50* Verjaring der stichting van de Stedelijke Muziekschool te geven op Zondag 4 Juli en Zondag 11 Juli, telkens ter Groote Markt, om 6 ure 's avonds, onder de leiding van M. G. PAPE, Bestuurder der Muziekschool. De algemeene repetiën van Woensdag en Vrijdag avond op de Groote Markt hebben aangetoond, dat de uitvoering der beroemde Cantate Vlaanderens Kunstroem, beter gekend onder den naam RUBENS-C ANTATE(woorden van Julius De Geyter, muziek van Peter Benoit) prachtig zal wezen. Slechts enkele malen werd deze Can tate uitgevoerd, te Aalst zullen er twee uitvoeringen plaats hebben den ZONDAG 4 JULI en den ZONDAG i 1 JULI (eerste en tweede zondag der Kermis) telkens ten 6 uren 's avonds, ter Groote Markt. Een CONCERT voor Orkest en Beiaard zal voorafgaan. De RUBENS-CANTATE duurt ruim een uur en de uitvoering zal in tijds geëindigd zijn om de toehoorders van den vreemde toe te laten, met de laatste treinen en trams te vertrekken. Bezondere treinen en trams op alle lijnen zullen worden ingericht, zoodat de vreemdelingen alle gemak zullen hebben voor den terugkeer. Al de inwoners der stad Aalst wor den verzocht hunne huizen te bevlag gen. Vooruitgang door 't Werk, AALST. MAANDAG 5 JULI, uitstap naar La Louvière. Vertrek uit Aalst te 6 u. 55 m. 's morgens, aankomst te La Louvière ten 8 u. 43 minuten. Vertrek uit Manage ten 9 uren 's avonds, aankomst te Aalst ten 10 u. 25 minuten. Ry een komst op de Groote Markt, ten 6 uren's morgends. Optocht naar de statie met Muziek aan 't hoofd. We worden aan de statie afgehaald, door de vrienden van La Louvière en de Liberale Fanfaren-Maatschappij van Hamme-sur- Heure, onder leiding van M. Petit. Bezoek aan yzergietery, smederij en werkhuizen. De ascenseur van Houdeng- Goegnies. Plechtige ontvangst. Con cert in 't Park van La Louvière. Noen maal. Ten 3,30 u, vertrek met speciale tram naar Manage. Bezoek aan glasblazerij en gobletterie, die langer aan 't werk zullen bl(jven om ons bezoek te laten doen. Daarna ontvangst in 't lokaal der Liberale Associatie te Manage. Omstreeks 9 uren vertrek uit Manage naar Aalst. - - STAD AALST. o— Liberale Werkmanskrivg Vooruitgang door 't Werk. Kermis Dinsdag 6 Juli 1909, in de ruime Zaal en Hof CONCORDIA Schoolstraat. te 9 ure 's avonds, ORKEST van 20 MUZIEKANTEN. o Het Buffet zal voorzien zjjn van lekkere Spijzen en Dranken. Den Hof zal schitterend verlicht zyn. —0 Ingang vrij voor iedereen. Inkomprijs van 20 centiemen. AldeelingOuderlingen Bijstand Liberale Vrouwenvoorzienigheid. Wy hebben het genoegen U mede te dee len dat te beginnen met DONDERDAG, 1 JULI, de kosten van Dokter eu Apotheker, welke ge zoudt noodig hebben, ten laste zullen zijn der Maatschappij. Het zou ons hoogst aangenaam zijn, indien Ge, in geval van ziekte, een bewijs van Lid maatschap gingt halen by een der Bestuurs leden, hieronder vermeld, welke U alle ver dere inlichtingen zullen geven. HET BESTUUR Mevr. A, Brjjs-Schonppe, Voorzitster, Nieuwstraat Mei. Jeanne V£ Sekretaresse, Dirk MartensstraatMevr. A. /an der Veurst, Gowie-De Mette, Schatbewaarster, School straat. Opziclitsters Ziekenbezoeksters Mevr. K. Amant-Van der Biest, Korte Ridderstraat, 15 Mevr. P. Anne-Van Hoecke, Dirk Martensstraat, 119 Mej. Celestine De Saedeleer, Nazarethstraat, 60 Mevr, L. De Raeve-Boel, St. Janstraat. De Geneeshecren der Afdeeling zijn De H. Grégoire Alfons, Albert-Liénartstraat. De H. Van de Velde Oscar, Schoolstraat. Apotheker De H. Callebaut Frans, Botermarkt. ZONDAG 11 JULI zal te Aalst de Vaandelinhuldiging plaats hebben van de Maatschappij der Vereenigde Ma chinisten en Stokers van den Staati- spoorweg Ten 2 uren namiddag, groote Stoet, ontvangst op het Stadhuis, overhan diging van het Vaandel. 's Avonds ten 9 uren Vuurwerk. De eerste maal sedert lange jaren heeft de Kamer van Volksvertegen woordigers de gelegenheid gehad de begrooting van den Landbouw min of meer grondig te onderzoeken. Al degenen die de debatten hebben gevolgd moeten erkennen, dat die be grooting nooit aanleiding heeft gege ven tot zulke uitgebreide en belang wekkende besprekingen als deze welke thans onze aandacht vergen. De libe rale redenaars vooral hebben getoond volkomen op de hoogte te zijn van al de landbouwkwestien en de liberale partij is hun dankbaarheid verschul digd voor de merkwaardige wijze op welke zij de ontoerekendheid van het klerikaal goevernement hebben doen uitschijnen alsmede, de omkoopings- middelen welke dat goevernement heeft benuttigd onder het etiket van landbouwbescherming. Tot heden hoorde men slechts een en hetzelfde liedje de klerikalen al leen zijn de vrienden, de beschermers van den landbouw, de redevoeringen onzer liberale vrienden Buyl, Giroul en Hambursin hebben zoo klaar als de dag is bewezen, dat er geene ergere vijanden zijn van den landbouw, dan de klerikalen. En inderdaad, wat hebben zij ten voordeele van de landbouw verricht, sedert het 25-jarig bestuur en heer schappij, waarvan ze nu op zoo'n arm zalige manier het jubelfeest vieren Zij hebben millioenen verkwist aan klerikale syndikaten of boerenbonden, zij hebben inkomrechten gelegd op den invoer van vreemd vee in Belgie, zij hebben invoerrechten gesteld op de vreemde haver, zij hebben de klerikale scholen gesubsidieerd onder voor wendsel van toelagen aan het land bouwonderwijs. In werkelijkheid heb ben al de maatregelen door de kleri kale regeering genomen, slechts voor deel berokkend aan de groote en rijke landbouwers en de machtige klerikale eigenaars, aan de klerikale propa ganda en aan de kloosters, maar geen enkele heeft waarlijk nut opgeleverd voor de landbouwers in 't algemeen. De millioenen verbrast aan de boe renbonden hebben slechts gediend tot het daarstellen van meer invloed der klerikale propaganda. Het invoers- verbod op het vreemd vee en de rech ten op de vreemde haver hebben geen ander uitwerksel gehad, dan de groote veefokkers toe te laten aanzienlijke winsten op te strijken op hun groot vee en de klerikale grondbezitters in de gelegenheid te stellen hunne pach ten te verhoogen, want eene zaak dient opgemerkt te worden, daar waar de landbouw iets of wat bloeiend wordt slaan de pachten op meer dan even redig volgens dien bloei, ten slotte de toelagen aan de klerikale scholen onder voorwendsel van landbouw-aanmoe- diging hebben geen ander gevolg ge had, dan de reeds welvoorziene kas sen te verrijken der kloosters die over Belgie verspreid zijn als een spinne- wep waarin de uit te zuigen prooi moet opgevangen worden. Wat de maatregelen betreft, bestemd om den landbouwer rechtstreeks ten voordeel te strekken, niets is in dien aard gedaan geworden gedurende de 25-jarige klerikale heerschappij, dat zal niemand betwisten. De klerikalen hebben onaangeroerd gelaten het eeuwen-oude voorrecht dat de eigenaars genieten op de meubelen en den oogst, tot een bedrag van drie jaren pacht, waardoor de landbouwer alle aanspraak op het bekomen van eenig krediet moet ter zijde laten, en waardoor voor den kleinen landbou wer cle instelling van het Landbouw krediet ingericht door het liberaal goe vernement in 1883 en dat hen zoo nut tig zou kunnen zijn, geheel hersen schimmig en doelloos wordt. En dan, zij hebben die onrechtvaar dige en onverdedigbare schikking laten bestaan van artikel 1775 van het bur gerlijk wetboek, dat den eigenaar ont slaat van de verplichting opzeg te betee- kenen der pacht en hem bijgevolg toe laat den pachter van heên tot morgen zijn land te ontnemen. Niets is onmenschelijker of onrecht vaardiger dan het in voege blijven van dit artikel 1775. Inderdaad het verlaagt den kleinen landbouwer tot een soort slaaf van zijnen eigenaar, immers zonder hem te verwittigen, zonder hem voorafgaand de minste opmerking te maken staat het den eigenaar vrij, zijn pachter op het einde van zijn jaar termijn welke gewoonlijk vervalt den 24 December, te berichten dat hij 's an derdaags ophouden moet het gepachte land te bewerken, de plek grond waar van zijn bestaan afhangt en dat van zijn gezin, de plek grond welke hij jaren lang heeft gemest en beploegd en waar van hij de waarde heeft doen stijgen in het zweet zijns aanschijns. Is dat niet afschuwelijk dienen alle wettelijke bepalingen, welke derge lijke ongerechtigheden in voege hou den niet te verdwijnen is het geoor loofd iemand, die gewetensvol en trouw zijn plicht als pachter heeft gekweten en wellicht zijn geheele leven heeft gezwoegd om het gepachte eigen dom te verbeteren, zoo plotselings en onvoorziens de bron van zijn welstand en van zijn leven te ontnemen. We denken het noodzakelijk, dat schreeuwend voorrecht af te schaffen, of ten minste het burgerlijk wetboek te wijzigen in opzicht van den duurder pacht en den eigenaar te noodzaken minstens zes maanden vóór het verval van den pachttermijn zijn opzeg te be- teekenen aan zijn pachter, opdat deze den tijd hebbe zijne maatregelen te nemen voor de toekomst. Ziedaar in eenige trekken een twee tal punten van het liberaal landbouw programma, dat geheel berust op de demokratische grondbeginselen, en waarvan de liberale partij de verwezen lijking reeds ettelijke jaren geleden heeft begonnen. Die hervormingen ten behoeve der landbouwers te ver wezenlij ken zal het eerste werk zijn der anti-klerikalen en daar zullen de land bouwers persoonlijk voordeel bij heb ben, zonder iets verschuldigd te zijn aan kiesdravers, die gelijk de klerikalen thans doen slechts hunne subsidiën verleenen aan de gedweeë aanbidders van het klerikale juk. De klerikale partij zal op dat gebied niets doen, ze kan niet. De klerikale martij is de steun der reactie, de baker mat van landratten en edele boeren- vrangers, die in 't voortbestaan van misbruiken en ongerechtigheden hunne macht en heerschappij vinden. De landbouwers, die hunne belan den begrijpen, en bekommerd zijn met de toekomst van hun zelve en van hun kroost, zullen voor geene klerikalen meer kiezen. Jules RENS, Volksvertegenwooi digei\ We kregen medeleeling van het verslag der werkzaamheden van het Bescherm- comiteit der Werkmanswoningen en der instellingen van voorzienigheid van het ar rondissement Aalst gedurende het jaar 1908. De verslaggever heet M. baron Lode wijk de Bethune, advokaat, schrijver van het komi- teit. Het verslag vangt aldus aan Mijnheeren, In uitvoering der artikels 3 en 4 der wet van 9 Oogst 1889, hebben wij de eer het Ver slag over de werkzaamheden van het Be- schermcomiteit van het arrondissement Aalst, gedurende het jaar 1908, aan uwe goedkeuring te onderwerpen. Na de verklaringen door den minister van arbeid in de Kamers gedaan, de onpartijdig heid der beschermcomiteiten bevestigende na de verontwaardigde protestaties van M. Romaan Moyersoen tegen de aanhalingen van den volksvertegenwoordiger M. Daens, dachten we niet beter of in 't verslag van ba ron Lodewijk de Bethune, zouden we wetens waardige bezonderheden aantreffen over al de maatschappijen van Voorzienigheid van ons arrondissement. Het moet immers het voornaamste doel wezen van dat comiteit, de ontwikkeling der Voorzienigheids-instellingen door alle mogelijke middelen te bevorderen, aan de hoogere overheid alle inlich ingen over den wezenlijken toestand te verstrekken en ook door het geven van nuttige wenken degenen ter hulp te komen, die pogen onder de wer kende bevolking de denkbeelden van voor zorg en vooruitgang meer en meer ingang- te doen vinden. Verschillende maatschappijen van dien aard in ons arrondissement bestaande zyn nog niet erkend, waarom beijvert het be- schermkomiteit zich niet de Voordeelen der erkenning aan die Maatschappijen aan te duiden en te doen beseffen. Het bescherm- comiteit diende daartoe zelf het initiatief te nemen en de hoofden dier maatschappijen op de hoogte te brengen van al het nut dat er voor de leden uit de erkenning is te trekken. Het beschermcomiteit zou er moeten naar streven de kennis der instellingen van voor zienigheid te vulgariseeren... op onpartij dige wijze. Welnu de inzage van het verslag van den heer baron Lodewijk de Bethune, heeft ons in alle opzichten teleurgesteld. Het bevat behalve ue vermelding van het ontslag van den heer Van Damme als schatbewaarder, en zyne vervanging door M. Odilon Van der Schueren (in 1909), slechts eenige zeer ba nale volzinnen, zoo een beetje woorden, welke maar dienen om in regel te zijn met de artikels 3 en 4 der bovengemelde wet en dan een opgave van de namen der in ons arrondissement bestaande inrichtingen van Onderlinge Bijstand, Pensioenbonden enz. Het onpartijdig verslag, van dat onpartij dig beschermcomiteit, geeft enkel de namen op der klerikale Maatschappijen. Nergens vinden wij vermeld dat dit ver slag, aan de goedkeuring der leden onder worpen, waarlijk met algemeene stemmen goedgekeurd is, maar het verslag is het werk van een uitsluitend klerikale schrijver, die buiten de klerikale bonden niets kent of wil kennen. Voor de klerikalen van het Eescherm- komiteit zyn buiten hunne maatschappijen geene kringen van tel. Met klerikaal doel worden die wetten toegepast, het verslag van baron de Bethune levert daarvan het onbetwistbaar bewys. Elke Maatschappij van voorzienigheid welke niet klerikaal is, bestaat niet voor die mannen Noch de erkende Onderlinge Bij standen van Aalst, Erembodegem. Gee- raardsbregen, Sint-Lievens-Hautem enz., noch de Liberale Pensioen bond van Aalst, de machtigste van het arrondissement worden ES 3*s AALST 3 JULI 1909. Rubens-Cantate. —0— PROGRAMMA 1, Marscli, getrokken uit de Gnst- huiscantate (1895) voor Orkest. G. Pape. 2, Openingstuk van 't Komisch Opera Qulnten ületsys, vr Orkest. P. De Mol. (Groote prijs van Rome, Oudbestuurder der Muziekschool.) 3, 9' Concerto voor Klarinet met begeleiding van Orkest uit te voeren door MrProsper D'Hoir. V. d, BoGAEnDE. (oud bestuurder der Muziekschool). 4, Tussschenpoos» onder dewelke de heer Karei De Mette, Stadsbeiaardier, 1* Prijs in den Nationalen Prijskamp van Brussel (1895), en Oudleerling der School, het volgend Beiaardconcert zal uitvoeren m) Preludium-Coucou. Mathias V. d. Ghetn, (1755). b) Fnutalsie iV H. c) Wals uit Charlotte Cor<lny, P. Benoit. d) Vlaamsche Volksliederen. 5, RUBENS-CANTATE of VLAANDERENS KUNSTROEM voor gemengd KoorKnapenkoren Dubbel Orkestin drie deelen. Muziek van Peter BENOIT. Gedicht van Julius DE GEYTER, (IOOO) Duizend Uitvoerders (IOOO). o— 0— i

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1