fmN HET ARRONDISSEMENT"g dep van 2de Uitvoering beroemde Rubens-Cantate Julias De Geyter en Peter Benoit 1000 Zangers en Zangeressen den 18 JULI te Aalst. Prijs 3 centiemen hel nummer Vierde Jaargang Nummer 29 Zondag1 18 Juli 1909 door meer dan GROOT CONCERT Pensioenbond. Willemsfonds Aalst. De uitvoering' der Rubens-Cantate. Hel Lijsten-geknoei voor cle Kamer. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en denouiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. per drukregel Prijs der Annoncen: j S!uTone *5 centiemen I Reklamen 75 centiemen - Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 17 JULI 1909. STAD AELST. Kermisfeesten van 1909. Ter gelegenheid van de 50e Verjaring der stichting van de Stedelijke Muziekschool te geven OP ZONDAG 18 JULI, ter Groote Markt, om 6 ure 's avonds, onder de leiding van M. G. PAPE, Bestuurder der Muziekschool. —0— PROGRAMMA 1, Mnrscli, getrokken uit de Gast huiscantate (1895) voor Orkest. G. Pape. - Openingstuk van 't Komisch Opera Uuiiitcn Metsys, vr Orkest. P. De Mol. (Groote prijs van Rome, Oudbestuurder der Muziekschool.) 3, 2* Concerto voor Klarinet met begeleiding van Orkest uit te voeren door MrProsper D'Hoir. V. d, Bogaerde. oud-leerling en leeraar (oud bestuurder der Muziekschool. der Muziekschool). 4, TussscIieni»oos, onder dewelke de heer Karei De Mette, Stadsbeiaardier, 1* Prijs in den Nationalen Prijskamp van Brussel (1895), en Oudleerling der School, het volgend Beiaardconcert zal uitvoeren a) Preludinm-Coucoii. Mathias V. d. Gheyn, (1755). ij'Uantaisie IV' 3. c)Wals uit Charlotte Corday, P. Benoit. d) Vlaamsclie Volksliederen. 5, BUBENS-CANTATE of VLAANDERENS KUNSTROEM voor gemengd, KoorKna-penhoren Dubbel Orkest, in drie deelen. Muziek van Peter BENOIT. Gedicht van Julius DE GEYTER, (tOOO) Duizend Uitvoerders (iOOO). o Voorliclioudene plaatsen aan fr. l-OO bezondere Ingang doorde Koop handels-Rechtbank ,Kapeellstraat Men kan op voorhand Kaarten bekomen mits schriftelijke aanvraag vergezeld door een Postbon van fr. 1-10 toe te sturen aan het Stadsbestuur. Bezondere Lokaaltrelnen en Trams t Aalst Dendermonde Lokeren om 21 u. 25 m Aalst Dendermonde St. Nikolaas om 21 u. 25 m. Aalst Sottegem om 22 u. Aalst Oordegem om 21 u. Aalst Asscheom 21 u. 5 ni. De maandelijksche storting zal plaats hebben Zondag 18 Juli, van 31/2 tot 5 uren namiddag, in Concordia, School straat. De vergadering voor het nazicht der Renteboekjes en de trekking der premiën ?al eerstdaags aangekondigd worden. Liederenavonden. De kostelooze Liederavonden zullen hernemen Maandag 19 dezer, ten 8 uur, stipt In de Bovenzaal van «Graaf Egmont», Bezondere ingang langs de Leopoldstraat. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Zondag morgend staken al de weer- profeten hunnen neus door 't venster om te zien van waar de wind kwam Iedereen sprak over den wind. De Wind was t liedje van den dag. Noord neen noord-west t Zal regenen voorzegden de ongeluksvo gels, 't zal niet regenen voorspelden de geluksvogels. Deze laatste hadden ditmaal gelijk, 't regende gelukkiglijk zondag niet. Waarom was 't omdat de Jonge Garde 's morgends het muziek der Pupillenschool in hare plaats liet spe len, ofwel was 't omdat de wind noord, noord-west zat, dat zullen wij God en den maalder laten beslissen, ons is het evenwel onverschillig, 't was zondag, de dag der uitvoering der Rubens- Cantate redelijk goed weder en dat was alles wat wij begeerden. Want wij allen, die het wel meenen met onze stad, waren er fier op den vreemdelingen te toonen dat Aalst, beroemd 't gansche land door op poli tiek terrein, daarom op kunstgebied toch niet ten achter blijft. La trêve des partis was 't orde woord geweest voor 't uitvoeren van Benoits kunstgewrocht en dank aan dit ordewoord was de Rubens-Cantate, uitgevoerd ter gelegenheid der 5oe verjaring der stichting der Stedelijke Muziekschool een ware triomf. Om 6 uren 's avonds, uur aange kondigd voor de uitvoering, geleek de Groote Markt en de aanpalende stra ten een zee van volk met duizenden en duizenden personen verdrongen zich, als haringen in een mandeken, rond 't kiosk. Al de vensters der hui zen met zicht op de Groote Markt, waren volzet. Nooit heeft Aalst een feest beleefd, waarvoor zoovele vreemdelingen zich stedewaarts hadden begeven. En het was ten volle verdiend. Al de aanwezigen, zonder uitzonde ring, zoowel knnstenaar als gewone leeken, waren het eens om de uitvoe ring der Rubens-Cantate volmaakt, overheerlijk te vinden. En aan wien hebben wij die schit terende zegepraal op kunstgebied eerst en vooral te danken Aan den heer Gustaaf PAPE, bestuurder der Mu ziekschool, den vlaamschen kunste naar, door allen die mêe doen aan mu ziek reeds lang hooggeschat, en die, bezield met een taaien wil, ondanks tegenkanting en tegenwerking van eenige nijdige en kortzichtige perso nen 't geen ongelukkiglijk de kleine stad eigen is de zware, maar tevens de aangename taak voor een kunste naar, op zich genomen had, Peter Benoits Cantate, hier ter stede, te doen uitvoeren. Was de taak lastig en vermoeiend, toch zal de warme, welgemeende hulde, hem toegebracht door bijna heel de Aalstersche bevolking, alsook doorde duizenden aanwezige vreem delingen, hem zijnen arbeid licht en zacht gemaakt hebben. Wanneer hem door den heer burge meester in naam van 't gemeentestuur het bronzen borstbeeld van Beethoven alsook bloemen aangeboden werden wanneer door den heer schepen De Hert, hem in naam der Muziek school eene bloemgarve geschonken werd wanneer hem door den heer P. Michiels in naam van de duizend uit voerders een prachtig album, bekleed met de namen van al de uitvoerders alsook eenen prachtigen palm gege ven werd wanneer door de heeren Gustaaf Leveau, Emiel Franckx en Ach. Brijs hem, in naam van het Willemsfonds, een lief zilveren bloe menmandje, gevuld met orchideën, overhandigd werd wanneer door den heer P. Nijs, in naam van 't Neder- landsch Verbond, door den heer Alf. Nichels, in naam der socialische partij, door den heer volksvertegenwoordiger P. Daens, in naam der christene demo- kraten, palmen en bloemen aangebo den werden wanneer uit duizenden borsten een oorverdoovende hoera steeg ter zijner eere, dan zal de heer G. Pape wel begrepen hebben hoe hoog zijne verdiensten door allen ge schat worden. En dat zal hem moed schenken om te volharden. Ons verslag zou ons veel te ver brengen, moesten wij hulde brengen aan wie hulde verdient. Nochtans, dank aan 't gemeentebestuur voor zijne vrijgevigheid dank aan al de uitvoer ders, zoowel zangers als muziekanten, die weken en weken zich ten pande gesteld hebben dank aan de inrich tende commissie die zich geen moeite gespaard heeft om 't feest wel te doen lukken dank aan allen die meege werkt hebben tot den schitterende uit slag waarop Aalst mag bogen nog maals dank aan allen die het wel mee nen met de kunst en met den roem van onze stad. Het Concert, dat de Rubenscantate voorafging, viel in den smaak van al de toehoorders, ongelukkiglijk door het gewoel, natuurlijk teweeggebracht door zulk een massa volk, was 't bijna onmogelijk met volle aandacht, de marsch, getrokken uit de Gasthuis cantate (1895), getoondicht door den heer G. Pape, en die oprecht lief is, te genieten. De heer Prosper D'Hoir, leeraar aan de muziekschool en oud-leerling, behaalde met het con certo voor klarinet, getoondicht door den heer Van den Bogaerde, oud- Bestuurder der muziekschool, groot succes. Was het nu omdat er te veel gerucht was op de groote markt, of was het omdat men vrees had niet te eindigen zonder regen, het prachtig openingstuk uit het komisch opera Quintin Metsijs van P. De Mol, groote prijs van Rome en oud-Bestuur der der muziekschool werd niet uit gevoerd. 't Is spijtig. Wij drukken de hoop uit dat wij morgen Zondag dit kunstgewrocht zullen ten gehoore krijgen. En nu, dat 't morgenjnog eens feest weze in Aalst Dan {al de beiaard spelen Van alle torentransen We weten bij ondervinding te Aalst, dat de klerikalen meesters zijn in 't onreine vak der lijsten-verknoeiing en zy de verknoeiers altijd op bezondere wijze hebben verdedigd en beschermd. De heeren volksvertegenwoordigers Me- chelynck en Rens hadden om een einde te stellen aan al die konkelarijen wetsont werpen neergelegd, waarvan deze laatste de strekking en het doel in De Volksgazet heeft ontleed. In de Kamerzitting van 8 Juli werden deze ontwerpen onderzocht en voor de be spreking samen gevoegd met toestemming der voorstellers M.M. Mechelynck en Rens. Men weet dat in de sectiën de voorstellen met eenparigheid waren aangenomen, en iedereen het erover eens was dat er een einde dient gesteld te worden aan het knoeien. Minister SclioIIaert, minister van Binnenlandsche Zaken, bestrijdt echter de beide voorstellen, hij vindt ze nutteloos en zelfs niet ontvankelijk en tracht zijn oppo sitie door allerlei valsche redenen te recht vaardigen, alhoewel M. Mechelynek hem aantoont dat hij en M. Rens voor het neerleggen hunner ont werpen het eens waren met den minister van Binnenlandsche zaken, voorganger van M. Schollaert. Zonderling, als het bij woor den blijft zijn allen het eens om de knoeiers te schandvlekken, maar zoodra het er op aankomt tot daden over te gaan, trekken velen zich terug. M. Van de Walle. verslaggever. Het voorstel van mijn vriend M. Rens, werd gunstig onthaald, zoowel door de rechter zijde als door de leden der linkerzijde, en het verzet welke het thans ontmoet verwon dert mij. De opsomming der ambtenaars (art. 64 der wet van 1894) welke jaarlijks in vorm van uittreksels aan de schepen- collegien de inlichtingen moeten ver strekken om het stemrecht van eenieder vast te stellen ontvangers der registratie, ontvangers der belastingen, krijgsoversten, griffiers der rechtbanken en parketten is onvolledig, men diende den ambtenaar van den burgerlijken stand er bij te voegen. De verantwoordelijke bediende van den burgerlijken stand zou aan het schepen college voor het opmaken der kiezerslijsten alle inlichtingen moeten bezorgen betref fende de nationaliteit, den ouderdom, den burgerstand, beroep en woonplaats. Het wetsontwerp van M. Rens is in schijn eenvoudig, maar het is zeer belangryk en onontbeerlijk wil men vertrouwen inboeze men voor de rechtzinnigheid der opgemaak te i\jsten. M. Woeste. Wat my betreft ik zie in het wetsontwerp van M. Mechelynck, de ernstige moeilijkheden niet welke de heer minister er in vindt. De wet dagteekent van 1894 en de ondervinding heeft ons geleerd, dat het goed ware er eenige wijzigingen aan toe te brengen. De meeste schikkingen zijn met aandacht onderzocht geworden door de secretarissen der katholieke associaties en aannemelijk gevonden op weinige uitzonderingen na, zooals bevoorbeeld deze betreffende de toe passing van straffen. (Natuurlijk I zegt M. Mechelynck). Na eene bespreking waaraan nog deel ne men de heeren Rens, Mechelynck, Buyl enz. wordt het voorstel (wijziging van art. 54) door hem zelve geamendeerd met eenparige stemmen aangenomen. Ook het artikel 57 gewijzigd door M. Mechelynck wordt met algemeene stemmen aangenomen, alsook de nieuwe tekst van art. 64 voorgesteld door M. Mechelynck, by dit artikel heeft M. Rens een littera F ge voegd luidende ais volgt F. De ambtenaar van den burgelyken stand overhandigd ten laatste den 1n Juni van ieder jaar, aan het colegie van burge meester en schepenen zijner gemeente en aan den arrondissementscomissmaris, by extract uitt de bevolkingsregisters, de lijst van al de burgers die, volgens de ver meldingen voorkomende in deze registers, hun woonplaats in de gemeente hebben op 1 Juli van het afloopen jaar en den ouderdom van 25 jaren bereiken op 1 Me i Yan het volgende jaar. Deze lijst wordt opgemaakt, naar volg orde der naamletters, voor gansch de ge meente zij behelst, naast eiken naam, de vermeldingen, voorkomende in de bevol kingsregisters, betreffende de nationaliteit, den ouderdom, den burgerlijken stand het beroep en en de woonplaats. M. Schollaert verzet zich tegen deze schikking welke hij overbodig acht. Xan Walle toont aan hoe noodza kelijk integendeel de aanneming van het voorstel van M. Rens is. M. Rens: Mijnheeren, de byvoegelyke schikking aan artikel 64, welke ik de eer heb met eenige mijner vrienden aan de Kamer voor te stellen, heeft voor doel aan de associaties, die de voortreffelijke zending vervullen de kiezerslijsten te herzien, het middel te verschaffen de dwalingen te ont dekken die bij het opmaken der kiezers lijsten zoo talrijk voorkomen en welke den ouderdom en de woonplaats der in woners betreffen. Op 't eerste zicht schijnen die misgrepen zonder belang, het is alsof ze vooreenigen uitslag hadden sommige burgers te veroude ren of te verjongen op papier, den duur van inwoon te verlengen of te verkorten. Ongelukkiglijk als men de zaken van naderbij beschouwt, 't is te zeggen wanneer men de kolom raadpleegt nevens deze ver meldingen, bemerkt men dat deze dwalin gen zekere gevolgen hebben, dat deze mis grepen sommige burgers van hun kiesrecht ierooven en het aan anderen toekennen, die het volgens de wet niet bezitten kunnen. Gelieft op te merken, Mijne Heeren, dat zeer dikwijls, ik zou durven zeggen altyd, deze misgrepen geschieden ten bate der be sturen die ze begaan, hetgeen bewijst dat ze met inzicht werden gepleegd en dus we zenlijke bedriegerijen daarstellen. Het zijn deze bedriegerijen welke het voorstel, dat ik de eer heb aan uwe goed keuring te onderwerpen, wil verhinderen. Ik ben overtuigd, Mijne Heeren, datdit voor stel, bij gebreke aan de beteugel ingsmidde- len welke de rechterzijde weigert in de wet te schrijven, een wezenlijk voorbehoedmid del zal zijn, en in ruime mate de dwalingen zal beletten eenig uitwerksel te hebben. Bij de ontwikkeling welke.ik me voorstel, te doen wil ik vooreerst bewijzen, dat de bedriegerijen waarvan spraak op breede schaal worden gepleegd in talrijke gemeen ten van het land. Daarbij hoeft men te voegen dat het de politieke associaties schier onmogelijk is de dwalingen te ontdekken, indien hen de noodige elementen niet worden verstrekt om ze op te sporen. Ten slotte dient nog aangemerkt te wor den dat het middel door ons voorgesteld, het onmisbaar element verschaft om de dwalin gen te ontdekken. Wanneer ik u het bewijs zal geleverd hebben, Mijne heeren, zult Gij ik twijfel er niet aan u aansluiten bij het voorstel, dat ik voordroeg en verdedig. Ik zeg vooreerst, dat de bedriegerij welke wij uitroeien willen op groote schaal ge- ileegd wordt in vele gemeenten van het and. Reeds in 1900, ter gelegenheid van het berucht proces, dat aanleiding gaf tot het bekend arrest van het Verbrekings hof be- trekkelijkde bedriegerijen te Aalst, bestatigt men dat onder de vervalschingen voor wel ke men den schepen van Aalst wou vervol gen, of den bediende van den burgerlijken stand of den persoon aangesteld voor het opmaken der kiezerslijsten, de volgende aantreft Om den genaamden Griffoy Jozef, aan gegeven te hebben als geboren was den 8 mei 1873, hoewel hij geboren was den 8 mei 1874 ten einde hem op die manier op de lijst der kiezers te kunnen schrijven, voor de Kamer en zoo doende als waar te hebben bestatigd een feit dat niet waar was. Zoodus reeds in 1900, bestatigt men op de kiezerslijsten van Aalst eene vervalsching bestaande in het wyzigen der geboortedate van een inwoner, hem een jaar te verouderen ten einde hem tot algemeene kiezer te bevor deren. Vervolgens kan men in het arrest van het Verbrekingshof bestatigen dat de vervolging ingespannen was om een zekergetal burgers aangeteekend te hebben als zijnde inge schreven op de bevolkingregisters der stad Aalst sedert 1 juli 1898, hoewel deze personen op deze registers niet vermeld waren of niet ingeschreven waren sedert den tijd vereischt door de weten zoo doende feiten voorwaar te bevestigd welke het niet waren (Hier vermeldt het vonnis zeven feiten.) (Vervolg) ïh -^Tt Rubens-Cantate. 0

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1