\J BERAAL.DEMü^RATISC Willemsfonds Pensioenbon d. Soldaterij. Brief aan de leden van den Ziekenbond Het Luchtreizen. Vreemde Aftruggelaars. Abonnementsprijs3 tr. voor de stad en den ouiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen j drukregel Reklamen 75 centiemen v Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 14 AUGUSTI 1909. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt; te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 101/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Nteuwerkerken De kostelooze boekerij (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd by den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. 't Zal wat zijn, zal het wat zijn Te Aalst (gelijk wellicht overal) zal de kliek alleen degenen oproepen van welke ze zeker is, dat ze ja zullen knik ken en daarmee is de zaak afgedaan. ZONDAG 22 OOGST van 10 1/2 tol 12 uren voormiddag maandelijksche storting by M. Leop. Boin, Café del'Alliance, Kerkstraat, (Groote Markt). Denzelfden dag ten 3 1/2 uren 's namid dags, nazicht der officieele renteboekjes, inschrijving der rente, verslag over de werkzaamheden van het jaar 1908 en trek king der premien, ln de Vier Winden, Keizerlijke Plaats, bij M. Jan Bruyndonckx. Weg met de loting Weg met de zielkooperij Leve den persoonlijken dienstplicht Ziedaar in 't kort ons militair pro gramma. De loting is onzedelijk en schanda lig. De wet verbied den herbergier een peperkoek te laten verloten als 't nieuwjaar is, maar dwingt de jonge lingen te loten voor hun eigen lijf en leven. De wet verplicht degenen die hun lijf in de loterij verloren, 't is te zeg gen die een slecht nummer trokken, naar de kazerne te gaan, 't en zij ze geld genoeg hebben om zich vrij te koopen. Het vaderland hééft soldaten noodig of het heeft ze niet noodig. Indien Belgie geen leger noodig heeft, dat men het dan eenvoudig afschaffe, doch indien wij geen leger kunnen missen en indien het vaderland te dienen een plicht is, dat de wet dan arm en rijk verplichte dien plicht te vervullen. Dat was ook de meening van den katholieken minister van oorlog M. Hellebaut, maar hij heeft zijn woord gegeten en met de andere ministers een ontwerp voorgesteld waarbij er een man per huisgezin zal moeten op trekken. Het voorstel van het katholiek goe- vernement is slecht, zeer slecht, om dat het de onrechtvaardigheden niet afschaft en zal voorzeker door de ge- heele linkerzijde verworpen worden. Voor Woeste nochtans is het nog veel te goed en in gansch het klerikale knikkerskamp worden de manschap pen opgeroepen om op bevel van den noodlottigen man tegen .het voorstel van hun eigen ministerie te pro testeeren. We lezen in Denderbode van Zon dag, 7 Oogst laatst Het stelsel van een man per huisgezin zal naar 't schijnt, jaarlijks meer man schappen leveren, dan er noodig zijn 0111 de getalsterkte van ons leger op vredesvoet van 42,800 en op oorlogsvoet van 180,000 manschappen te verzekeren. 't Zou dus merkelijke verzwaring zijn der krijgslasten. Al de Katholieke Vereenigingen welke gansch't land door vergaderden om hunne zienswijze nopens het militaire vraagstuk uit te drukken, verklaren eenparig Dat ze gunstig zijn aan 't behoud der militaire wet van 1902, 't vrijwilligersehap inhuldigende Dat de militaire lasten hoegenaamd niet mogen verzwaard worden Dat de plaatsvervanging dient behouden te blijven. Kortelings gaat het Midden-Komiteit der Kath. Vereeniging van ons Arrondissement van Aalst vergaderen met dagorde Leger- hervorming. Woeste wil het ministerie weg en weg moet het. Schollaert de nietig- aard, Renkin de kazak, en al de minis ters van den klerikalen hutsepot mo gen vallen dat geeft ons niets doch eene militaire wet, welke niet demo- kratisch zal zijn, komt er nooit meer door. Natuurlijk Denderbode de trouwe slaaf van Woeste kan bij het afranse len van het klerikaal ministerie niet nalaten ook wat te bulderen tegen de liberalen hij schrijft b. v. om aan te toonen, dat het remplacement goed is het volgende De liberalen zyn voorstaanders van de afschaffing der plaatsvevanging en t is waarlijk wonderbaar hoe ze erover eensge zind zijn maar zie als de zonen der libera le hoofdmannen moeten loten verhaasten papa en maman zich om de 200 frte storten 0111 eenen plaatsvervanger te mogen koo pen als 't lot ongunstig is. En die heeren foopen nochtans hoog op met hunne PrP)" ciepen van gelijkheid en rechtvaardigheid. Is dat nu een bewijs tegen de recht vaardigheid van den persoonlijken dienstplicht, of voor de deugdelijkheid der zielkooperij. Dat er ook liberale mama's en papa's zijn die van de slechte wet gebruik maken om hunne zonen vrij te koopen, bewijst dat het bij het leger beter zou zijn indien er rijken en armen nevens elkander in de gelederen zouden staan. Wij, liberalen, willen dat het schan delijk voorrecht der plaatsvervanging verdwijne, zelfs voor de liberalen. Maar zoolang de wet bestaat, bestaat ze voor iedereen hoe slecht zij ook weze. Moest men de vrijstellingen uit hoofde van beroep en de plaatsvervan ging afschaffen wie zou er protestee ren De liberalen? O, neen, voor zeker maar de priesters, de klooster lingen, de klerikale land- en kasteel- heeren, die in alle omstandigheden hun best doen om zich te onttrekken aan 't vervullen hunner plichten jegens het Vaderland. De priesters willen als aalmoeze niers deel maken van het leger, maar er bijtreden als soldaat willen ze vol strekt niet en daar ze toch zulke slechte patriotten zijn is 't misschien niet slechter voor 't leger, dat ze er buiten blijven. Denderbode erkent dat anderen hun ne plichten beter begrijpen dan de kle rikale kopstukken (de priesters), die gelijk hij zegt,in de eerste rangen staan van het katholieke politieke leger, maar in 't achterste gelid van het va- derlandsch leger. Immers hij drukt Het kongres van den Bond der officieele onderwijzers, verleden jaar gehouden, heeft voor de onderwijzers de eer geeischt het Vaderland te dienen. Daaruit blijkt dat al wat geus is samen werkt om de Belgen naar den algemeenen dienstplicht te trekken. Daaruit blijkt dat al wat domper is strijdtvoorvoorrecht en onrecht, dat al wie democratisch gezind is er zijn zelfs onder de katholieken )de verdwij ning vraagt van ongelijkheid en on rechtvaardigheid. Arm en rijk gelijk voor de dijk, en gelijk voor de wet, ziedaar het orde woord der liberalen. De Woeste-kliek wil van geene wij ziging hooren, ze vreest dat bij een ernsig debat heel de oude rommel in duigen zou vallen en het gedaan zou zijn met bloedloting en zielkooperij door den tiran Napoleon onze bevol king opgedrongen. En daarom trekken ze onder 't bevel van Woeste te velde tegen hun eigen ministeris. Ze trachten de eenvoudige menschen te doen gelooven dat per soonlijke dienstplicht zooveel beteekent als alleman naar de kazerne. Er is geen land ter wereld waar men min soldaten ontmoet dan in Zwitserland en toch moet elke burger daar zijn va- derland dienen de pastoor, de barbier, de smid, de bankier, het leger kost er een derde min dan bij ons en niemand beklaagt zich. Denderbode drukt in vette letters De strijd is dus tusschen het Bel gisch volk. en den Militairen slokop gesteund door de liberalen en de socialisten rootle en groene» Het zal van 't volk afhangen in dien bet overwonnen wordt. 't Is wreed, zei den uil en hij bekeek Woeste. 't Ministerie moet dus om zeep, maar er zullen wel andere kazakkeer- ders en woordeters onder de dompers gevonden worden, om hunne porte- foelie op te rapen, al ware 't Woeste zelve die eenmaal als ministerdoor den koning werd geschopt. Hulp ln Nood, Erembodegem. Ook nuttig voor anderen. Waarde Vrienden, We meenen, dat nu de geschikte tyd ge komen is om over ons aller belangen te spreken, de geschikte tyd ook om maatre gelen te nemen, welke voor allen die be kommerd zijn met het heden en de toekomst van groot nut kunnen zijn. Gij hebt ons bezoek in uw midden, den dag uwer laatste Algemeene Vergadering voorzeker niet vergeten. Ons bezoek haa een driedubbel doel 1. De stichting eener Federatie van aide vrijzinnige Ziekenfondsen van 't arrondisse ment Aalst. 2. De herverzekering. 3. De inrichting van een pensioenbond. Op verzoek van de heeren Janssens Leon, Dierickx André, Voorzitter en schry ver schatbewaarder aan wier verkleefdheid aan de volkszaak we hier nog hulde brengen, en van al de Bestuurleden van Hulp in Nood, die lof verdienen voor hunnen ijver enjstand- vastigheid, hebbenwij onze uitleggingen zoo kortbondig mogelyk geschreven, opdat Gy allen met kennis van zaken zoudt kunnen oordeelen, over het groot nut der instellin gen die wy tot stand willen brengen overal. Gy allen begrijpt het groot nut der Zie kenfondsen, al wie eigenliefde bezit en men schen waarde sluit er zich by aan om door eigen kracht zich te onttrekken aan de ver nederende liefdadigheid, die werkman en burger tot slaven maakt. Hoe gooter een Ziekenfonds is hoe meer voordeelen het kan verschaffen aan zyne le den, hoe grooter de toelagen die de besturen eraan verleenen. Maar de getalsterkte heeft een grens, die het volgens de bevolking der gemeente moeilijk is te overschrijden. Wat te doen Wel, de maatschappijen die in dezelfden geest van vrijheid en voor uitgang in ons arrondissement bestaan moe ten een Verbond sluiten, eene Federatie vor men 1. Elke maatschappij zou meester blyven over hare werking, over haar reglement, in een woord ze zou niets aan hare gewoon ten veranderen. 2. De leden van de Federatie zouden in f eval van verhuizing van de eene in de an- ere maatschappij treden zonder eenige voor waarden en onmiddeljjk al de voordeelen ge nieten der leden van de maatschappy waar ze ten gevolge hunner woonstverandering deel van uitmaken. 3. Een Federatiebestuur zou benoemd worden om in alle moeilijke gevallen als raadgever op te treden of als scheidsgerecht om mogelijke geschillen te vereffenen. 4. Er zou eene aanzienlijke toelage te be komen zijn voorde Federatie, welke evenre dig volgens het getal leden, onder de ver bonden maatschappyen zou verdeeld worden. 5. De herverzekering ware mogelijk. De herverzekering staat ook onder waarborg van den staat. Ziehier in 't kort hare betee- kenis 1) Elke maatschappy betaalt voor de her verzekering 10 centiemen per lid en per maand, of 1,20 fr 's jaars. 2) De kosten der herverzekering zouden byna zekergedekt worden, door de vermeer dering van toelage die door de stichting der Federatie zou bekomen worden. 3) De meeste Maatschappyen verleenen na 6 maanden ziekte, geene vergoeding meer en toch is het na lange ziekte, dat er meest armoede komt in de huisgezinnen 4) de herverzekering voorziet daarin, zij zet de vergoeding voort na 6 maanden en duurt de ziekte langer dan 12 maanden, dan ontvangt de zieke dagelijks door de herver zekering 1 frank daags al duurde de ziekte jaren lang. Zulke voordeelen mag geen enkele maat schappij versmaden. De maatschappyen met wier leden wij onderhandelden verklaarden er zich voordeelig aan onder andere Het vrijzinnig Ziekenfonds van Geeraardsbergen degene van ldegem, Overboelare, Nieuwer- kerken, de liberale Onderlinge Bijstand Eerbied en Recht voor Allen van Aalst, de Liberale Vrouwen voorzienigheid, ook de Bond van Ninove en die van S4 Lievens-Hau- tem en nog andere zullen, hopen, wij zich aansluiten bij de Federatie. Weldra zal een vergadering plaats hebben van afgevaardigden der Maatschappijen, ten einde tot de stichting der Federatie over te gaan. Wij hopen dat uwe welingerichte Maatschappy er vertegewoordigd zal zijn. Pensioen. In 1911 vervalt het bedelaars-pensioen door 't klerikaal gouvernement gestemd uit kiesbelang. Zy die het hebben zullen het behouden maar niemand zal nadien nog in zyn ouden dag pensioen trekken, dan in evenredigheid der sommen die hy daar voor zal gestort hebben. Wat wij pensioen noemen is dus eigenlijk eene aansluiting bjj de Lyfrentkas. Deze in richting werd tot stand gebracht even als de Spaarkas, door het Liberaal goevernement van Frère-Orban. Het werd slechts door de klerikalen uitgebreid, om het pensioen te vervangen, dat ze niet geren willen. Hoe onvoldoende het ook weze, al wie kan moet er nut uit trekken op de best mogelyk manier. De wet werd voorzeker gestemd door de klerikalen met het oog op al 't pro fijt dat ze hunne kringen zouden toewerpen. Wy moeten er ook ons deel van nemen, hoe gering het ook weze. Daarom moeten we Pensioenbonden stichten, welke gewoonlijk afhangen van «en Onder- lingen Bijstand, maar nu toch ook geheel op zich zelve kunnen bestaan. Die Pensioen voornemen heeft Fiedrichs-hof-Strassburg- Raden-Francfort a/m en Mannheim te ver binden met eenen luchtreizigerdienst van bestuurbare ballons. Met de jaarlijksche Revue van 14 Juli te Parijs kwamen twee bestuurbare ballons voor den tribuun van den voorzitter der fransche republiek wen dingen uitvoeren. Slechts eenige dagen geleden, deed La Belgique eene schoone reis boven de stad Brussel, waarna zij zonder moeite bij haar vertrek punt terug kwam. M. Le Clement de St. Marc, kapitein-be velhebber der Génie te Antwerpen heeft een toestel uitgevonden dat waaschynlyk alle tot nu toe vervaardigde beweeg machie- nen zal overtreffen. Wat de toepassers van het zwaarder dan' de lucht betreft die gaan met reuzen stappen vooruit. ln Frankryk telt men ze niet meer, die zich aan dat indrukwekkend sport toewij den. Hierbij geven wij den uitslag bekomen in de jaren 1908 en 1909 door de beroemste vliegers. 7 Augustus 1909, kamp van Chalons, Roger Sommer, 2 u. 27 m. 15 sec. 31 December 1908, kamp van Auvours, Wilbur Wright, 2 u. 20 m. 23 sec. 4 Augustus 1909, kamp van Chalons, Roger Sommer, 2 u. 10 m. bonden of Lijfrent-maatschappijen staan on der waarborg van den Staat dus wie stor tingen doet om later een pensioen te beko men is zeker, dat niets zal verloren gaan. Mogen deel uit maken van de Pensioenbon den alle personen mannen, vrouwen, meis jes, kinderen van af den ouderdom van 6 jaren. Iemand zou bev. alle jaren 3 franken storten van'af 6 jarige ouderdom Het pec- sioen dat hij op 65 jarigen ouderdom zal ge nieten zal veel grooter zyn dan dat van iemand die dezelfde som heeft gestort te be ginnen van 20 jaar, immers ae eerste zal veel meer gestort hebben en zjjn geld zal veel langer intrest hebben opgebracht, (Vervolg.), J, De Bruecher. J. Van Opdenbosch. Wie voor enkele jaren de vermaarde romans van Jules Verne las, bewonderde dezen schrijver voor zijnen vindingrijken geest. Wie hem nu leest zou zich wellicht afvragen of hy niets gemeens had met het bovennatuurlijke, indien men heden niet stellig wist dat al de krachten en alle macht zonder uitzondei ing uit de stof zelve voorkomt. De onderzeesche vaart is door hem zoo beschreven geweest dat men om zoo te zeggen geplaagd is eene vergelijking te zoeken tusschen zyne phantastische be schrijvingen en de hedendaagsche techni sche werkt 18 December 1908, kamp van Auvoura, Wilbur Wright, 1 u. 54 m. 22 sec. I Augustus 1909, kamp van Chalons, Roger Sommer, 1 u. 50 m. 30 sec. 7 Augustus, Dunkerque, Paulhan, 1 u. 32 m. 45 sec. 21 September 1908, kamp van Auvours, Wil bur Wright, 1 u. 31 m. 25 sec. 21 Julie 1909, Fort-Myer, Órville Wright, 1 u. 29 m. 12 sec. 23 Julie 1909, Vichy, Tissandier, 1 u. 23 m. 36 sec. 19 Julie 1909, kamp van Chalons, Henri Far- man, 1 u. 23 min. 20 Julie 1909, Fort-Myer, Orville Wright, 1 h. 20 min. 15 Julie 1909, kamp van Chalons, Paulhan, I u. 17 m. 19 sec. 12 September 1908, Fort-Myer, Orville Wright, 1 u. 15 m. 20 sec. II Augustus 1908, Fort-Myer, Orville Wright,"1 u. 10 min. 5 Juni 1909, kamp van Chalons, Latham, 1 u. 7 m. 37 sec. 10 September 1908, Fort-Myer, Orville Wright, 1 u. 5 m. 52 sec. 18 J uli 1909, kamp van Chalons, Roger Som mer, 1 u. 4 m. 9 September 1908, Fort-Myer, Orville Wright, 1 u. 2 m. 30 sec. 25 Juli 1909, overtocht der Manche, Louis Blériot, 31 minuten. Maandag 19 Juli 1. 1. heeft de Fransch- man Latham, ten einde den daartoe aange- stelden prijs van 25,000 fr. te winnen, zich met zijn vliegtoestel over de zee van Cales (Frankrijk) tot Dover (Engl.) 33 k. m, willen begeven. De moedige sportsman is er in gelukt ongehinderd 18,500 k, m. afte leggen, toen eensklaps eene tot nu toe on uitlegbare vertraging van zijn bewegen- toestel hem in zee deed dalen. Gelijk hy voorzien had, ging zijn toestel niet onder water en toen de Fransche Torpedoweerder Harpon hem en zijn luchtniachien kwa men verlossen, vond men hem kalm en be daard bezig eene cigarette aan't rooken. Zondag drie weken nu heeft Bleriot (Franschman) zonder moeite het kanaal het zelfde waar Latham in gevallen is overgevlogen met eene snelheid van 86 km. per uur. ln 31 minuten tijds was hij van Frankryk naar Engeland gevlogen. De geestdrift der pers van de gansche wereld by het vernemen van zulken schitterenden uitslag is zonder weerga. Zulke proefnemingen mag men als bij vallen aanzien, als men nagaat dat men zich maar sedert eenige jaren met avia tors bezig houdt en dat de stoomkracht 117 jaren (van 1690 tot 1807) noodig gehad heeft om aan de beweging der zeebooten slechts op onvolmaakte wyze toegepast te worden. ;en van dien aard. Zyne reis naar de maan is, zoo niet zich aan 't verwezenlijken toch min of meer zich in praktijk aan 't zetten met de menig vuldige vliegmachienen van dien aard die de lucht doorkruisen. Twee soorten van luchtscheepvaarttoe- stellen «taan aan de orde van den dag het zwaarder dan de lucht en het lichter dan de lucht deze laatste heeft iedereen gezien onder de gedaante van onbestuurbare ballons, die ter gelegenheid onzer kermissen zich reeds menigmaal zegevierend in hun element begaven. De vraag is nu of het luchtreizen ooit eenen practischen kant zal hebben P Deze vraag schijnt bevestigend te moeten beantwoord worden. Inderdaad het Berli ner Tageblatt weet te vertellen, dat de Luchtvaart Maatschappij Zeppelin te Friederichshof (Duitschland) het stellig Een onzer vrienden komt den volgenden brief uit Spanje te ontvangen. Wij vertalen, Mijnheer, Madrid, 14 - 7 -1909. Een zeer belangrijke zaak verplicht mij u dit schrijven te zenden, nochtans heb de eer Ued. niette kennen dan door inlich tingen en ik verzoek u het geheim te be houden. In het gevang van Madrid opgesloten voor falliet, kom ik u verzoeken my te w il- len heipen om eene som van 800,000 frank, die ik in eene fransche stad bezat, er uit te halen, maar daarom is het noodig dat ge naar Spanje komt om de hand te lichten 0

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1