r7 \l AH Willemsfonds Pensioen bond. Duivenlieïhebbers. De Legerkweslie. De Komeet. Twee stuivers daags. Werkstakingen. HVpf t? L W Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en dent/uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 21 AUGUSTI 1909. De ltostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt," te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 101/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Nleuwerkerken De kostelooze boekerij (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. ZONDAG 22 OOGST van 10 1/2 tot 12 uren voormiddag maandelijksche storting bij M. Leop. Boin, Café de l'Alliance, Kerkstraat, (Groote Markt). Denzelfden dag ten 3 1/2 uren 's namid dags, nazicht der officieele renteboekjes, inschrijving der rente, verslag over de werkzaamheden van het jaar 1908 en trek king der premien, ln de Vier Winden, Keizerlijke Plaats, bij M. Jan Bruyridonckx. Vergadering in Concordia, Schoolstraat, Zondag 22 Augustus 1999, ten 3 uren namiddag, van de Duivenlief- hebbersdeel uitmakende van den Liberalen WerhrnonskringOok de leden van de Oude Garde en van den Symfonie Door Eendracht Groot worden verzocht de vergadering bij te wonenen deel te nemen aan den prjjsvlucht. Orde van den dag 1. Prijsvlucht, gratis aangeboden door den Voorzitter van den Kring M.Gustaaf Leveau. 2. Bespreking der voorwaarden en vast stelling van den dag der vlucht. Het voorloopig Bestuur De Voorzitter, Pierre DE SCHEPPER. De Leden Jan De Coninck, Edgard Rog geman, Jozef Dierickx, Désiré Van der Stokt en Jozef Gits. Het klerikaal goevernement gaat den parlementairen rusttijd benutti gen, om te pogen Er blijft immers het ministerie om zich te redden nog slechts de kans over de geheele klerikale rechterzijde voor zijn gedrochtelijk ontwerp te winnen,'t zij in zijnen huidigen vorm, 't zij aanzienlijk gewijzigd en dat zal voorwaar niet gemakkelijk zijn. Slechts vier leden der rechterzijde moeten tegen het ontwerp der regee ring stemmen opdat deze zonder meer derheid zou wezen en er zijn 14 of 15 katholieke volksvertegenwoordigers, die volstrekt de afschaffing eischen van de plaatsvervanging en tevens bestatigt men dat geheel de bank van Antwerpen het stelsel een man per huisgezin, verfoeit en verwerpt, dus nogmaals 6 volksvertegenwoordigers welke het klerikaal goevernement overhalen moet. Eindelijk de klerikale volksvertegen woordigers welke van meening zijn dat het princiep der wet 1902 moet behouden worden, maken een aanzien lijken groep uit. Dezen oordeelen dat met het behoud der plaatsvervanging het vrijwilligersstelsel moet uitgebreid worden en verbeterd door het aanvoe gen van amendementen. Het klerikaal goevernement bevindt zich dus in een hachelijken toestand waar het zich keert of wendt het ont moet slechts tegenstrevers van links heeft het niets te hopen, te meer, daar Schollaert verklaard heeft om de klerikale kamerleden aangenaam te zijn, dat het ministerie de militaire kwestie oplossen zou, zonder den steun van liberalen noch socialistenen rechts ontmoet het diep gezonken ministerie langs alle zijden hardnekkige tegen strevers en hoe het zijn monster op- schikke en siere en waarheen het zich keere of draaie, steeds ziet het een groep der meerderheid zich met walg afwenden en bereid zijn, het monster onder te delven. M.Woeste en zijne aanhangers hou den tnordicus aan de wet van 1902 behoud der plaatsvervanging en vrij- willigers-leger, maar dan staan 14315 andere klerikalen gereed om het wets ontwerp te bestrijden indien de plaats vervanging niet wordt afgeschaft. Zal de parlementaire rusttijd vol doende zijn om de klerikale regeering Nochtans eklipsen of het zichtbaai worden van kometen zijn zulke eenvoudige natuur verschijnselen als de opeenvolging van dag en nacht, als regen en wind, als donder en bliksem, als worden en vergaan, als leven en sterven, en slechts de lieden wier geest nog niet geheel los is van voorvaderlijke wanbegrippen en vooroordeelen zijn er voor bevreesd. De wilden huilen en tieren, werpen zich ter aarde en verwringen zich om den in vloed der eklips te bezweren de beschaaf den smeeken en bidden om regen te beko men, om den vorst te doen ophouden enz. Welnu regen, vorst, noorderlicht, eklips of staartster luisteren zoo min naar mensche- lijk getier of geroep, dan de beweging van zon, maan en aarde. Moesten al de bewoners van den aardbol, elk in zijne taal en volgens zyn godsdienst aan 't bidden gaan dagen lang, weken lang dan zal de zon schijnen gelijk voorheen, de maan verduisteren op den stipten tyd, de aarde draaien alsof er niets gebeurde en het zal weerlichten, donderen, hagelen, vriezen of regenen, precies gelijk het volgens de wet der heelal- en natuurkrachten moet geschie den. hare verbrokkelde meerderheid te herzamelen op het vraagstuk van den militairen dienst. De regeering moet geenszins hopen 1 tjjj Te gunnen zijn monster zóó op zijn stelsel op te dringen -- i.-i-.ü.— per huisgezin, 't zij door de het land een man toetreding van een deel der minder heid, noch zelfs door de toetreding van een enkel lid der linker zijde, want er wordt niet de minste voldoe ning gegeven aan de liberalen, die te smukken, dat het als iets liefelijks door eene meederheid zal getroeteld en op zijn pooten gezet worden. We gelooven het niet, we zijn overtuigd, dat bij de eerste voorstelling het wan gedrocht ondergestopt zal worden en het ministerie Schollaert erbij Over allen eensgezind zijn over de noodza- j twee maanden zullen we ongetwijfeld weten waaraan ons te houden. Jules RENS, Volksvertegenwoo'i diger. kelijke toepassing der princiepen van rechtvaardigheid en gelijkheid in zake van soldatendienst. Van den eenen kant wordt het schan dalig en oneerlijk stelsel der plaats vervanging in het ontwerp der regee ring behouden of ten minste het wordt niet uitdrukkelijk afgeschaft en van den anderen kant wordt niet de geringste vermindering van dienst tijd gewaarborgd, hoewel iedereen zelfs de minister van oorlog het eens was om te verkondigen, dat het niet Al wat vreemd is, al wat ongewoon is, al wat onverklaarbaar schijnt boezemt de meeste menschen vrees in. De kindeten zijn benauwd in de duister nis, sommige bewoners van Afrika gaan aan 't huilen als het regent (ze zien dat bijna nooit), ook groote menschen zijn beang- noodig is de manschappen twee jaar j stig-d als het weerlicht en dondert,.velen zijn verwijderd te houden van hun huis en bevreesd voor maan- of zonverduisteringen, familie om hen tot goede soldaten op en nog meer verwachten schrikkelijke ram- te leiden en ten slotte wordt de al- J» staartSt<ir schuwehjke loting v ervangen 001 Bezonderlyk voor dit laatste natuurver- het afschuwelijker princiep van den gchijnsel waren in vroeger eeuwen de men- krijgsdienst geheel ten lasten van den J scjien beducht, en pauzen en bisschoppen oudsten zoon des huisgezin, waardoor de ongelijkheid opgedrongen wordt in den schoot der huisgezinnen zelve. Het klerikaal goevernement be hoeft dus niet te rekenen op eene enkele stem van de liberale minder heid, noch van de socialisten het klerikaal ministerie mag van nu af de rouwvlag planten op zijn mossel-, noch- vischontwerp, 't is een monster dat dood was voor het gebaard werd. bevolen openbare gebeden om de gram- keeren van het zondige op schap Gods af te menschom, Schier alle volkeren hebben de kometen of sterren-met-den-steert, gelijk ons volk gewoonlijk zegt, aanzien als de voorboden van pest, hongersnood, oorlogen, aardbe vingen enz. enz. voorboden, die de kinderen der menschen kwamen verwittigen dat het tijd was boetveerdigheid te doen en zich weer met den Heer te verzoenen door het doen van beèwegen en het schenken van milde giften aan kerken en kloosters. In November eerstkomende zal dus aan het firmament eene komeet of ster met-den- steert verschijnen, volgens het door sterren kundigen wordt aangekondigd. Wie er be nauwd voor is heeft dus tijd om zich eene schuilplaats te bereiden ten einde er zich te verbergen gedurende de zichtbaarheid der komeet, welke ons verscheidene dagen zal gezelschap houden. Aan het uitspansel kan men drie soorten sterren bemerken vaste sterren, planeten en kometen. De zon is eene vaste ster, ze geeft licht van zich zei ven de aarde is eene planeet,'t is een vast lichaam dat zich rond de zon beweegt en haar licht van de zon ontvangt de kometen zijn geene vaste lichamen ze bewegen zich voort in de ruim te en de stof waaruit ze bestaan is zoo fijn, zoo vluchtig, dat er achter het dichtste gedeelte een sleep volgt waar men soms de sterren doorheen ziet, net als de streep damp achter een voortsnellend stoomtuig. De stof waaruit de kometen bestaan is zoo fijn, dat men niet zelden ze zich heeft zien verdeelen in twee, soms in een oneindig aantal deeltjes de baan die sommigen vol gen is fantastisch de komeet van Biéla is eenige malen op hare baan terug gekomen in 1845 bemerkte men ze in twee gesplitst en nadien heeft men er nooit iets van terug gezien, zy is voorgoed verdwenen. Halley Edir. (geboren te Haggertown in Engeland in 1656) was de eerste die bewees, dat sommige kometen regelmatig weer ver schenen, hij bestudeerde den loop eener komeet die in 1682 was waargenomen door Kepler en kondigde aan dat die komeet weer zou zichtbaar worden in 1759, en zoo geschiedde het. Sedert dien werden honder den kometen waargenomen en Laplace, Lexel, Encke, Bièla, Schiaparelli en vele andere sterrenkundigen hebben er merk waardige studiën over geschreven. De omloopbaan der regelmatig terug kee- rende kometen verschilt zeer veel, die van Encke besteedt 3 a 4 jaar om haren weg af te leggen, de komeet van Halley welke wij in 't Kort gaan terug zien heeft 76 jaren en 1 maand noodig om haren weg rond de zon af te leggen. De banen der kometen zijn zeer elliptisch en vele strekken zich uit verre buiten het banen veld der planeten. De loopbaan der komeet van Encke vermindert voortdurend, zoodat in eene betrekkelijk korte toekomst die komeet als 't ware door de zon verslon den zal worden. De pluim of staart der kometen is verba- I zend lang. De staart der komeet van 1811 had eene lengte van 40 millioen mylen en die van 1843 80 millioen mijlen. Vele kometen zijn nooit zichtbaar met het bloote oog, maar ze zijn zeer talrijk, zoodat het niet te verwonderen is hoevele rampem en ongelukken er op het aardsche tranendal gebeuren indien het waar is, dat de kometen boden zijn van ziekten, plagen enz. enz. De laatste komeet welke goed en verschei dene dagen lang zichtbaar bleef was die van 1881. Hoe de kometen ontstaan is een nog onopgelost vraagstuk. De stof waaruit ze bestaan is te oordeelen naar de waarne mingen zoo fijn, dat ze in vluchtigheid en dunheid verre het vluchtigste gas overtref fen dat ons bekend is (het helium). Zijn het werelden in wording of werelden in ontbinding, dat zal, hopen we, de weten schap wel oplossen maar zeker getuigen de kometen de evolutie der werelden, gelijk de ons omringende natuur door hare onein dige vervormingen de evolutie getuigt van al wat bestaat. We zullen dus de komeet gerust laten af komen en haar met belangstelling gadeslaan zoolang zij in het veld onzer waarneming bljjft. Ons zal ze bewijzen, dat de verschei denheid der stof. welke wij aanschouwen zoo oneindig is als het heelal zelve. De onwetenden zal ze schrik aanjagen, voor de klerikalen zal ze de voorbode zijn eener aardbeving waarbij het klerikale kraam in 1910 in duigen zaj vallen. Amen. In den tijd van Maria Theresia was het leven volgens de overleveringen zoo gemakkelijk en goedkoop, de over vloed zoo groot, dat men zich met een stuiver alles kon afschaffen wat men noodig had om twee, drie maal goed te smullen. Jammer is 't dat we thans niet onder Maria-Theresia's bestuur leven, maar geplaagd zijn met een klerikaal goe vernement en er nog slechts overvloed is voor de kloosters, anders zouden de oude arbeiders nu in weelde zwem men, want ze krijgen tot in 1911 een pensioen van 2 stuivers daags. In den tijd van Maria-Theresia was dat een rijkdom, heden is 't nog niet genoeg om er een hond den kost voor te geven. Als de liberalen deden o,pmerken hoe gering dit pensioen is, wanneer de liberale volksvertegenwoordiger Waroqué en zijne vrienden een wets ontwerp neerlegden, om aan al de oude werklieden 1 frank daags pensioen te verschaffen (gelijk het liberaal goever nement van Engeland heeft doen stemmen) werd er door de klerikalen niet naar omgezien. De klerikale bladen hadden slechts spot over voor degenen, die gelijk wij, in de bres sprongen voor den ongeluk- kigen en slechts weinige dagen gele den nog werden we door de dompers gazetten van ons arrondissement be schimpt. Vanwaar zal het geld komen Waar zullen ze de millioenen halen, zij zul len ze misschien geven uit hunne kas enz. enz. nog vele andere domheden werden ons naar het hoofd geslingerd, alsof hetgene de liberalen voorstelden en verwezentlijkten in andere lan den ook niet verwezentlijkt kan wor den in Belgie. Maar den tijd van spotten is uit. In 1910 is 't kiezing en het klerikaal goevernement is niet gerust, het beeft wanneer het denkt aan de tuimeling. De militaire kwestie hangt reeds erg aan de dompersrtbben.... en dan den afkeer van het volk.... de slechte wet ten.... de 2 stuivers daags. Er moet iets uitgevonden worden om voor de kiezing van 1910 de een voudige menschen aan 't lijntje te krijgen. Wel zal men weer schermen met godsdienst en geloof, met kruis en kerk waaraan meest al die klerikale jannen hun hielen vagen, maar het schijnt dat zulks niet meer genoeg is om de kiezers te bedriegen. Ministers voor welke het goeverne ment 217 duizend franken verbrast om meubelen, marmieten, borstels en keukengerief te koopen, en maar 2 stuivers daags voor den afgesloofden werkman, zullen wel weten waar geld te vinden. De klerikale regeering voor al hare verkwistingen en ongerechtig heden verdient de verachting van het volk. De vrees voor de kiezing is 't begin der wijsheid van de dompers. Dezelfde bladen, die ons zoo goed wisten te bespotten, als we beweerden dat het voorstel der liberalen Waroc- qué en anderen (1 fr. pensioen daags) wel kon verwezentlijkt worden, kondi gen nu aan, dat de minister van nij verheid en arbeid, Hubert, een ont werp ter studie heeft gelegd, wijzigin gen brengend aan de wet op de ouder domspensioenen en dat in de het voorstel Worocqué. Maar 't is de nadering der kiezing die Sint-Hubert uit zijne schelp doet komen. Men zal de eenvoudige lieden wijs maken, dat er van de klerikalen alles te verkrijgen is, doch eenmaal de kiezing voorbij zal er niets van komen wellicht eene chineezerij te meer. Vergeet het niet, landbouwers en werklieden, van ministers die honder den duizenden franken uit de alge- meene kas verbrassen om hun eigen hoogmoed en genotzucht te voldoen en maar 2 stuivers daags voor den armen, afgesloofden werkman is er niets te verwachten dat deugt. Weg ermee De algemeene werkstaking in Denemar ken is aan 't uitdooven. Van dag tot dag vermindert het getal werkstakers, de zaken hernemen hunnen gewonen loop en weldra zal er niets meer van overblijven, dan ont zaglijk verlies, eerst voor de werklieden en ook voor den handel en de nijverheid van het land. Meer dan 300,000 arbeiders namen deel aan de staking, ln Denemarken zyn de werklieden goed ingericht, beschikken over aanzienlijke hulpmiddelen en ze re kenden daarenboven op krachtigen onder stand van den vreemde. Behalve eenige af zonderlijke feiten, moeten wij tot lof van de Deensche werkstakers zeggen, dat er geene buitensporigheden werden gepleegd, geene uitdagende manifestaties werden ingericht, noch oproer verwekt. Toch ziet men reeds vooruit, dat de werk staking eindigen zal zonder dat de arbei ders er het minste voordeel zullen bij heb ben, integendeel niets dan verlies. Van tien werkstakingen, zelfs daar waar de werklieden het sterkst zijn ingericht, eindigen er 9 ten nadeele der werklieden of veroorzaken den ondergang of de ver plaatsing eener nyverheid. We roepen de aandacht hierop van al da werklieden. Het werk staken is hun recht, maar in hun eigen belang mogen ze zulks niet doen vooraleer alle middelen tot over eenkomst te hebben onderzocht en overwo gen, tot ze de kans van den strijd als hij noodig is kunnen wagen met hoop op over winning. Het werk staken is hun recht maar dan mag dat staken niet zoo plotse ling zyn, dat er onherstelbare schade uit voortspruit voor den werkgever, schade waarbij niemand voordeel heeft, schade welke de geesten verbittert en de sympatia der bevolking van de werklieden afweert. ien zin van Sedert eenigen tyd veropenbaart zich in. onze stad weer een neiging tot werkstaking, men voelt, dat de geesten opgewonden wor den, dat er in het donker gestookt wordt niet door kalme ernstigdenkende arbeiders, maar door lieden welke gewoonlyk bjj eene staking niets te verliezen hebben, door kerels die al de gedaanten van par tijverwisselingen hebben doorloopen en in de ontbering van anderen de stof vinden om hunnen haring te doen braden. Zy die er hunnen stiel van maken, het werkvolk te vleien, door onophoudende overdreven oproepen in spanning te hou den en tot verbittering te nopen, 0 zij zyn nooit in werkstaking, en tegen de ergste en langdurigste werkstaking zyn ze be stand en verhard. De werklieden moeten het als een plicht beschouwen hunnen stand stoffelijk en ze delijk te verbeteren, maar ze moeten zulks betrachten met kalmte en vooruitzicht, ze mogen zich niet laten misleiden door verloo- pen kwakzalvers, ze mogen de ontbering voor hen zeiven en hun gezin niet te gemoet loopen, noch zich radeloos door heethoofden in ae ellende laten stooten. Daarom zeggen we tot de arbeiders begint eene werkstaking lichtzining of onbezonnen aat U door geene winkel agenten over het ys jagen, dat onder uwe voeten breken zal terwyl zy voetvast op den oever staan en om hulp schreeuwen die ze u zelve niet brengen kunnen. Vele werkstakingen hebben we zien plaats hebben, welke gelijk die van Wette ren aan de werklieden niets hebben nagelaten dan armoede en gebrek, zonder eenige-vergoe ding, terwyl, degenen, die ze hadden uitge lokt en aangeraden de ongelukkigen in den steek lieten, zonder zei ven in iets te heboen medegeleden. Daarop roepen we de aandacht onzer wer klieden en waarschuwen hen nogmaals tegen een overhaastig of driftig besluit of daad, waarvan zij de ergste gevolgen zouden te verduren hebben. et arrondissementaals l-gSÉRw.*^ i AUÏ L.

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1