a M AH i het ARRP'!D'SSEMENT,<jfi! OE!¥ÉOöffATlS€! Ni Zondag 5 September 1909 Prijs 3 centiemen bel nummer Vierde Jaargang Nummer 30 P Willemsfonds Liberale Werkmanskring Werkstakingen. Eene klerikale Manifestatie De Taalstrijd. Wat ga ik doen Een martelaar. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank j AALST A SEPTEMBER ÏÖOO. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egrnont, Grpote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Nieuwerkerken De kostelooze Loekery (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kwaleslraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgendg. Vooruitgang door 't Werk. AALST. Algemeens Verplichte Vergadering op Zondag 12 September 1909, ten 3 ure stipt namiddag, op boete van 25 centiemen. Orde van den Dag 1. Verslag der laatste Algemeene Verga- déring 2. Balloteering van nieuwe leden 9. .Verslag over de rekening van bet dienst- (aar 1908-1909 door den Schatbewaarder Vincent 4. Verslag over de werkzaam lieden des Krings gedurende het dienstjaar 1908-1909 door den Schrijver P. Anne 5. fclededeelingen 6. Kiezing voor drie Be stuurleden in vervanging van de heeren Brys Achille, De Brueker Jan en Van der Veurst Gustaaf uittredende enherkiesbare- Bestuurleden Vyf Leden hebben het recht drie werkende Leden of min voor te stellen. De voorstellingen van kandidaten zullen ten laatste Donderdag avond 9 September moeten beschikt worden bij den Voorzitter M. G, LEVEAU tot 8 uren 's avonds. De rangschikking der kandidaten zal door het lot aangewezen worden. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. —o 1. Prijskamp uit Quievrain aangeboden aan deleden des Krings en aan deze van de Oude Garde en van de Symphoniekring Door Eendracht Groot. Prijzen van den Voorzitter den heer GUSTAAF LEVEAU Inleg 10 centiemen per duif, ieder lid mag voor deze prijzen 2 duiven zetten maar kan maar eenen prys winnen. 2. - Prijzen van inleg en poulen Voor oude en jonge duiven, elk afzonder lek. inleg fr. 1 10 centiemen per duif, ■waarvan 1 fr. af te vliegen, prijs alle 5 dui ven, zynde fr. 5,00. Scherreweg aan 25 centiemen, alle 25 duiven prys zijnde fr. 12,50. Poulen aan 50 centiemen en 1.00 fr., alle 5 duiven prijs, zynde 2,50 en 5,00 fr. Poule unique aan 50 centiemen, alle 25 duiven prys zynde 12,50 fr. Constateurs aan 1,00 fr. te plaatsen op het hok of in eene herberg, ter keus van de spelers. o— BERICHT Het is wel te verstaan dat de medekampende duiven den eigendom moe ten zyn van den speler of bij hem te huis vliegen. Inkórving in 't lokaal Concordia, Zaterdag 18 September van 8 tot 12 uren 's avonds. De Leden worden verzocht hun Coördinaat op-te geven bij het inschrijven hunner dui ven. Loslating 's Zondags morgens door de zorgen van den vriend Leo Rummens. De Leden moeten bij het inbrengen hunner duiven hunne lidkaart afgeven. Elk.e werkstaking is eene ramp eerst voor de ernstige werklieden, die er zwijgend het meest door lijden, omdat ze hunne ellende verduiken en zich schamen hunnen toevlucht te nemen tot de openbare liefdadigheid en dan ook voor de kleine neringdoeners, die hun klein bijgewin weldra tot niets zien versmelten, ja, niet zelden, voor hen belangrijke verliezen onderstaan. We zeiden reeds in een vorig artikel, dat negen werkstakingen op tien ein digen met eene nederlaag voor de werklieden, die er gewoonlijk niets door hebben dan dagen, weken soms maanden honger, gebrek en vernede-' ring. We spoorden de arbeiders aan niet onbezonnen eene werkstaking aan te vangen, zich niet te laten misleiden, omdat niet zelden eene werkstaking opgestookt wordt door mannen die er niets bij te verliezen hebben of die er zelfs voordeel van verwachten. Het spreekt van zelfs, dat voor de pure gezellen onze taal ongehoord is en wij, die kalmte en overleg aanzet ten, geschilderd worden als vijanden des volks. We doen nooit iets voor de werkman, we zijn kapitalisten en patati en patata.... de gewone decla- matien van een nietsdoende proleta riër. Dat laat ons volstrekt onverschillig. We zeggen onze meening over alles omdat we vrij zijn en niet verplicht zijn luidop goed te keuren wat afkeur- lijk is, gelijk elk blad uitgegeven door winkels verplicht is het te doen. Door wie worden gewoonlijk de werkstakingen opgedrongen Door ïo a 20 schreeuwers op honderd werk lieden, soms door nog min, en die schreeuwers zijn juist degenen die er iet minst bij te verliezen hebben, die noch reden, noch kalmte^ willen be grijpen, die noch overleg, noch bestuur erkennen, die willen toonen wat zij kunnen. Zij die niet gedwee volgen, worden uitgescholden voor onderkrui pers, voor lafhartigaards, ze worden bedreigd, men wil ze in 't water smij ten enz. En de go a 80 werklieden op hon derd, die met benepen hart de ellende te gemoet zien voor vrouw en kinde ren of voor moeder en haa r gezin, vol gen omdat ze de wilskracht niet heb ben aan het handvol schreeuwers te weerstaan. Dat handvol schreeuwers zullen wel zorgen, dat ze als helden door gaan, en de gevolgen der staking wei- nig gevoelen. Ze gaan in werkstaking tegen den wil van hun bestuur, ze weten wel, dat het orgaan van den winkel om de affairen aan 't slabakken niet te krijgen verplicht zal zijn hunne handelwijze goed te keuren. En zoo is 't. Toen de werkstaking in de Viscose losgebroken was op zoo'n afkeurlijke wijze, was het er bovenarms op in 't lokaal der winkelpolitiekers maar dat duurde slechts een bete broods. Zoo komt het dat men in de prospectus van den winkel, op de eene bladzijde de han delwijze der schreeuwers vindt afgekeurd (o, heel bescheiden, heel voorzichtigjes, ter oorzake van den winkel) en op de andere bladzijde een verwoede uitval staat op de liberale Volksgazet omdat we de werklieden aanmanen niet onbezonnen het werk te staken. Ze zijn talrijk de arbeiders die met spijt het werk hebben gestaakt en die bezonderlijk de voorwaarden betreu ren in welke zij is aangegaan. Wij hebben met verscheidene stakers ge sproken, menschen van meer gevor derden ouderdom en weten zoo goed als mannen van den winkel wat er op loopt. Een vader wiens beide zonen even als hij op de Viscose werkten, maande hen aan, kalm te zijn en niet mee te doen met de belhamels die het vuur in den wind steken. Welnu een der twee vond niet beter dan den raad van zijn vader aan de pure gezellen over te dragen en zich aan 't hoofd te stel len der schreeuwers. Op de algemeene vergadering werd de vader geschand vlektde zoon liet verstaan, dat de brave gezellen zijn vader, die herberg houdt dienen te boycotteeren Ziedaar het zuiver Aalstersch socia lism en een gewoon exemplaar van de schreeuwers, door het orgaan van den winkel verdedigd en die de staking hebben opgedrongen in de Viscose. Het is overigens de type van de ingang-stekers,welke men aantreft aan 't hoofd der rumoermakers bij elke werkstaking. De arbeiders hebben het recht in werkstaking te gaan, dat recht werd hen Wfcgestaan door een liberaal goe- vernement. Doch ze moeten dat wa pen voorzichtig en slechts in den uitersten nood gebruiken, omdat het maar al te dikwijls niemand treft dan de arbeiders zeiven. Over de klerikale Manifestatie van Hasselt waarover Dendervodde moord en brand schreeuwt en waar onze vrienden den 7 September van Brussel hernieuwden, schrijft onze moedige confrater De Toekomst van Limburg het volgende Poets wederom Poets. Op zijne kiesronde, verleden jaar, trok Boer Peten ook naar Loxtergen. Pastoor Cuppens (dezelfde die de woerden van het lied Champagne sehre«f, die wy in De Volksgazet lieten verschijnen) liep van herberg tot herberg en gebood ze te sluiten. Dan snelde de gezalfde des Heeren naar de school, trok de jongens en meisjes mee, schoot met de tierende bende kinderen en met andere menschen op Boer Peten toe, stak dreigend een dikke kluppel naar hem uit en huilde dat hij aanstonds zyne paro chie moest verlatenBoer Peten's koelbloe digheid en de moedige houding van zyne twee kameraden trokken hem uit de klau wen van den schuimbekkenden herder en zyne woedende lammeren en schapen. De dompersbladen juichten de laffe daad van pastoor Kluppelmans toe, terwijl de liberalen stampvoetten van machtelooze verontwaardiging. Te Genck kwam onze diepbeminde volks vertegenwoordiger in eene herberg. Vuige klerikalen deelden op het kerkhof geld uit om hem te omringen en af te troeven. De aankomst van een auto met liberalen redde hem. O 1 wat plezier by al de zwarten, maar de Peten mannen balden hunne vuis ten. Al de boeren houden van onzen liberalen representant maar ze durven het niet toonen daar ze onder den dwang van kas teelheer en pastoor moeten buigen en zich inhouden. Eenige landbouwers nochtans, door drank en slechten raad opgestookt, ontvingen ook te Heusden zyn auto. Ze maakten hem uit als rotte visch. Een be - dreigde hem zelfs met eene vork. Bravo 1 bravo riepen de klerikalen in het godzalig Limburg Wy zullen dien smaad niet vergeten, zwoeren de libera len. De kadodders van Zolder, ook die van Heppen, geholpen door baldadigaards van Leopoldsburg, overlaadden hen met scheld woorden en beledigingen. Onze getuigen die moesten nagaan of er geen bedrog in de klerikale kiesbureelen gepleegd werd, kwamen met moeite uit de handen der kadodders van Heusden, Hep pen en Pael Ze werden beschimpt, bele digd, metsteenen achterna geworpen. «Dat is wel besteedspotten katholie ken. Verleden Zondag kwam pastoor Kluppel mans en vele andere zwarten naar Hasselt manifesteeren. Wat moest gebeuren, is geschied. Ze werden ferm uitgefloten, ledereen zei: «Ze verdienen het Chaque son tour, zei Van Wamheke. Veel hoprt men tegenwoordig spreken van flamingantisme door personen, die op de hoogte niet zyn van den stryd die geleverd wordt voor het behoud van onze duurbare Vlaamsche taal. De Vlaamsche beweging is gericht tegen Frankrijk, tegen de fransche taal, tegen onze waalsche broeders, zeggen sommigen die het niet welmeenen met onze taal. Dat is valsch zij die de vlaamsche bewe ging alzoo uitleggen, lasteren de Vlaamsche beweging, juist gelyk zy die beweren dat het liberalismus de stryd is tegen de katho lieke godsdienst, het liberalismus lasteren Wy, Vlamingen, stryden voor onze taa omdat wy ons volk willen vry waren van alle uitheemscke drukking, omdat wij onzen vlaamschen aard, onze vlaamsche vrijheid en onafhankelijkheid willen behouden, juist gelijk het liberalismus strijdt om ons volk te verdedigen tegen de onrechtvaardige aan matiging der geestelijkheid. Wy' weten wel dat de Vlaamsche bewe ging door velen, moedwillig slecht verstaan is en opgevat op een dwaze wijze. Deze be weging volgens hen, bestaat in altijd en uit sluitend vlaamsch te spreken en de vlaam sche taal op te hemelen als de schoongte der wereld, en ook nog immer in te roepen door daad en woord Wat Walsch is, valsch is Slaat al dood Wij zeggen stoutweg dat zulke opvatting eene zeer slechte opvatting is. Ten eerste, de vlaamsche taal is bijlange de bijzonderste der talen niet. Het engelsch is meer verspreid het duitsch is meer be schaafd de fransche taal is klaarder en bondiger het italiaansch is welluider alleenlijk, de vlaamsche taal is de onze, en, gelijk Guido Gezelle het zegt Laat ze rjk zijn, laat ze kaal ze is vlaamsch en zeis de myne Het Vlaamsch is onze moedertaal en juist gelijk een rechtschapen kind zijne moeder bemint, niet omdat zj rijk is, of omdat z-j schoon is. maar wel omdat zij zijne moeder is, zoo ook moeten wij onze viaamsche taal x>ven al beminnen omdat zj de ome is. Maar omdat die taal de onze is en als dus danig bovenal moet bemind worden, zulks wil niet zeggen dat w j andere talen moe ten misprijzen en verfoeien, en tegen andere volkeren een waren haat dragen. Ook nog de vlaamsche taal is in de vlaam sche beweging geen doel, zij is slechts een middel, 't Is bij middel van de taal dat de ge dachten van broederljkheid en vredelieven- den vooruitgang moeten in 't volk dringen, en laat het ons maar ronduit bekennen, 't is omdat onze taal zoo verwaarloosd werd door onze liberale hoofdmannen, dat de vooruitstrevende gedachten zoo moeilijk binnengedrongen zijn in onze vlaamsche ge westen. Het volk wil aangesproken en onderwezen worden in zijn eigen taal en niet in eene vreemde taal die het moeiljk en meestal niet verstaat. Gaan wij dus, bij het volk met zijne taal, zeggen wij hem in 't Vlaamsch wat wij wil- 'en, wat wij betrachten voor zjn geluk, voor zijn voorspoed en alzoo zullen wij meê- werken aan de Vlaamsche beweging, aan de ware, wel te verstaan. Wij hebben nog geen zomer gehad en de winter staat al voor de deur. In 't geheel en in 't al hebben we veertien dagen mooi weer gehad, heet genoeg om te stikken en dan weer donder, regen, hagel en al wat niet deugt, 't En zjn toch geen zomers meer geljk in onzen tyd, zeggen de oude menschen en als ik dan een boek neem van vóór drie honderd jaren dan vindt ik reeds in die boeken dezefde jammerklachten 't en zijn geen zomers meer gelijk in onzen jongen tijd, Wat kunnen we daar op zeggen Niets Want wij zeiven komen zoo stillekens aan de afdeeling dergenen die van onzen bij jongen tijd spreken en dan natuurlijk ging alles veel beter voor ons, want wij zijn niet meer jong. De jeugd ziet het weder en het leven veel schooner in dan menschen van jaren en onze jonge lieden zullen over vjf- tig jaar herhalen hetgeen wij nu zeggen in onzen jongen tjd was er meer plezier, meer vriendschap, meer eendracht, meer welstand en natuurljk ook beter weer. En zoo zal het zjn. Maar intusschen is 't een onbetwistbaar feit, dat het seizoen der lange avonden aan breekt met zijn nasleep van koude, sneeuw, vorst en verveling Hoe zullen w j ae avonden nuttig en toch aangenaam doorbrengen O, zij die wezenl jk aan de verveling wil len ontsnappen, die al hunnen tijd niet wil len verbeuzelen aan het hangen in de her bergen, zj die wenschen iets meer te wor den, kunnen daartoe wel de gelegenheid vinden als ze maar willen De jongste kinderen gaan vroeg naar bed, die wat ouder zjn hebben eene les te lee- ren, de jongelieden hebben een of tweemaal ter week de vergadering bj te wonen van een nuttigen kring er wordt al eens ge zellig over allerlei dingen gepraat als er bezoek is de vader, de oudste zoon kunnen ook al eens den tjd korten met het verstel len van een stoel of een ander meubel, met het verfraaien der woning enz. Toch is dit alles wellicht nog niet voldoen de om den tijd te dooden gedurende de lange winteravonden men kan toch niet altijd hetzelfde doen, immers de verveling is de dochter der eenvormigheid, geljk de fran- sche dichter La Mothe zei L'ennuA na quit ünjour de l'uniformitè. Wat dan P Welnu gij werklieden hebt ge dan uw nieuwsblad niet, kan dat in gezel schap niet gelezen worden en het gelezene besproken moet ge door het lezen niet op de hoogte zijn van wat er zooal in de we reld omgaat, moet gij niet kunnen meepra ten over de gebeurtenissen van den dag, om aanspraak te mogen maken op den naam verstandig mensch. Moet ge uwen geest ontwikkelen, uw oordeel niet scher pen door verstandig lezen en begr jpen En verder Is het Willemsfonds daar niet Wj Vla mingen zingen zoo gaarne, wij houden zoo veel aan schoone, oprecht-schoone liederen, echte volksliederen, die wat meer waarde hebben dan de wreede moord van Maxenzeel of Mieke Pijpekop, liederen waaruit eigen leven en eigen gevoel straalt, liederqn vol gemoedelijkheid en leute, vol reine deugd en liefde, vol hekel en pekel. Het Willemsfonds richt liederenavonden in voor jonge meisjes en daar mogen allen naartoe komen het Willemsfonds, richt openbare voordrachten in en feesten waar men nu en dan een aangenamen en leerza- men avond kan doorbrengen, waar door .be voegde sprekers alle vraagstukken van be lang worden behandeldkunst, wetenschap, maatschappelijke toestanden, steeds in 't be reik der werkliedenen dikwijls opgeluisterd met lichtbeelden. Het Willemsfonds, houdt ter beschikking van het publiek eene boekerij, waar al wie het verlangt alle Zondagen geheel kosteloos Toeken ter lezing kan bekomen. Het boek is het grootste middel tegen de verveling, het is een trouwe vriend tot wel ken men zijn toevlucht kan nemen in den winter. Wat begeert gij Een volksboek over de sterren, over de electriciteit,.over scheikunde verlangt ge geschiedenis, ver halen uit onze historie beschrijvingen van vreemde landen en onbekende streken zjt ge liefhebber van gedichten enz. enz. Elk kan zich in den winter boeken aanschaffen en zal misschien bij die vrienden de kracht en de bekwaamheid halen om zich tot wat hooger te verheffen. Waarom zouden alle vrienden daarvan geen gebruik maken Het Willemsfonds is eene vrije onafhankelijke inrichting, wars van alle fanatism en slavernijKlauwaart en Geus is de leus Aan het hoofd ervan staan de uitstekendste geleerden en vólks- gezinden van Vlaanderen Paul Fredeficq, Vercouillie, Mac Leod, Minnaert en talrijke anderen, te Aalst Emile Franckx, Achille Brijs enz. enz. Laat ons de pogingen dier mannen eens gezind steunen, laat ons uit de inrichting alle mogelijke nut trekken over ons aller opbeuring en vrjmaking. Niet alleen elke belijdenis ook elke poli tieke partij heeft hare martelaars. De libé rale partij w jst op de honderden goede en brave onderwijzers die in 1884, door de kle rikalen werden gebroodroofd en op straat geworpen, onder den kreet van Woeste qu'ils s'en aillent. De klerikale part j wijst op de honderden muilentrekkers, natte-vinger-mannen en kazakkeerders die zoo schaamteloos hun verleden en hunne partij verloochenden en ondanks hun ellendig verraad aan geen plaatsken of sinekuur konden geraken Ook de socialisten hebben hunne marte laars, die zich voor de partij slachtofferden en die de martelkroon werden opgezet door het afschuwelijk kapitalism. Zondag 12 september wordt een dier mar telaars te Kortrijk vereerlijkt en de socialis ten van geheel het land, ook die van Aalst worden opgeroepen om de verheerlijking van Jef Coole. zoo heet hij, mede te helpen-' en dien dag naar Kortrijk te reizen. De man heeft het wel verdiend. Dat men oordeele In de zitting der Kamer van 31 Mei 1907 hield De Bunne, socialistische volksverte genwoordiger van Kortrijk eene redevoe ring, waarin erge beschuldigingen voor kwamen tegen een nyveraar De K.. Zekere Coole herhaalde die beschuldigin gen in Vooruit en voegde er nog wat rum., ram by. Maar Jef Coole was niet gedekt, door de parlementaire onbeschend baarheid felijk De Bunne. De nijveraar De K.., daag- e hem voor het gerecht en Coole werd te Kortrijk en daarna te Gent voor zijne laster lijke taal veroordeeld tot 2100 fr. schadever goeding en een groot deel der kosten, of bjj niet betaling tot 6 maanden lijfsdwang. Vooruit opende een inschrijvingslijst en deed een oproep waarin te lezen stond Geeft vc or Coole, de martelaar. Laat niet toe dat hij van vrouw en kind gescheiden worde door hartelooze geldwolvenJef moet m zal in ons midden blijven om ons «■dip &.4W Cêiaua e >,".Tr^vyvfVJ"'

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1