■0 l H HET ARRONDISSEMENT W DEMOCRATISCH WEEKS. £y u j kz ft Zondag 12 September 1909 Prijs 3 centiemen het nummer V ierde ^Jaargang uminer 37 Willemsfonds Liberale Werkmanskring Een eerste kiesman if est. De Legerhervorming. Prins Albrecht en het Willemsfonds. Klerikalism. Godgeleerdheid. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den ouiten voorop betaalbaar Men abot neert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 11 SEPTEMBER 1900- De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt," te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Nleuwerkerken De kostelooze boekerij (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. Vooruitgang door 't Werk. AALST. Algemeene Verplichte Vergadering öp Zondag 26 September 1909, ten 3 ure stipt namiddag, op boete van 25 centiemen. Orde van den Dag 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering 2. Balloteering van nieuwe leden 8. Verslag over de rekening van het dienst jaar 1908-1909 door den Schatbewaarder C. Vincent 4. Verslag over de werkzaam heden des Krings gedurende het dienstjaar 1908-1909 door den Schrijver P. Anne 5. Mededeelingen 0. Kiezing voor drie Be stuurleden in vervanging van de heeren Brys Achille, De Brueker Jan en Van der Veurst Gustaaf uitlredende enherkiesbare- Bestuurleden. Door onvoorziene omstandig heden heeft het Hoofdbestuur de Algemeene VERCrADERIIVCi moeten verdagen tot 26 Sep tember. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Prijskamp uit «uiévrain. 1. Aangeboden aan de Duiven liefhebbers Leden van den Liberalen Werkmanskring ep aan de werkende Leden van de Oude Garde en van de Symphoniekring Door Eendracht Groot. Pryzen van den Voorzitter den heer GUSTAAF LEVEAU Inleg 10 centiemen per duif, ieder lid mag voor deze pryzen 2 duiven zetten maar kan maar eenen prijs winnen. 2. Pryzen van inleg en poulen Voor oude en jonge duiven, elk afzonder lijk. Inleg fr. 1 !0 centiemen per duif, waarvan 1 fr. af te vliegen, prijs alle 5 dui ven, zijnde fr. 5,00. Scherreweg aan 25 centiemen, alle 25 duiven prijs zijnde fr. 6.,25. Poulen aan 50 centiemen en i.00 fr., alle 5 duiven prijs, zijnde 2,50 en 5,00 fr. Poule unique aan 50 centiemen, alle 25 duiven prijs zijnde 12,50 fr. Constateurs aan 1,00 fr. te plaatsen op het hok of in eene herberg, ter keus van de spelers. BERICHT Het is wel te verstaan dat de medekampende duiven den eigendom moe ten z\jn van den speler of bij hem te huis vliegen. Inkorving in 't lokaal Concordia, Zaterdag 18 September van 8 tot 12 uren 's avonds. De Leden worden verzocht hun Coördinaat op te geven bij het inschrijven hunner dui ven. Loslating 's Zondags morgens door de zorgen van den vriend Leo Rummens. De Leden moeten bij het inbrengen hunner duiven hunne lidkaart afgeven. geheele land, over gansch het volk het is de pri ester niet alleen meester in de kerk maar ook meester in de school en meester op het stadhuis het is de priester beschikkende over alle plaatsen, over alle gunsten, den scepter zwaaiende op alle domein, dat grondwettelijk slechts zou mogen af hangen van de burgerlijke macht. Het belang van den godsdienst voor zijne eminencie den doorluchtigen kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, primaat van Belgie (wat al titels voor een nederige dienaar Gods) is 't recht, voor de kerk, met volle handen te grabbelen uit de staatskas, om de kloosters te verrijken ten nadeele van Hoogwaardige, eminente" opper herder het algemeen, om het land te verarmen der geestelijkheid in ons land, stelt en te ruïneeren tot verzadiging van zich aan het hoofd van die politieke de priesters hoogmoed vigen, hoe groot den invloed en de gevolgen kunnen wezen der eerstvol gende kiezingen voor de Zeden en den Godsdienst in Belgie. Zoodus volgens zijne Eminentie den kardinaal-aatsbisschop van Mechelen zou het aan 't bewind komen van een liberaal goevernement in Belgie de Zeden en den Godsdienst in groot ge vaar brengen. Zijne Hoogwaardigheid zou toch wel doen, en het zou zeer belangrijk zijn het van hem te vernemen, hoe de Zedelijkheid en de Godsdienst in Bel gie gevaar zouden loopen schipbreuk te lijden door den val van het klerikaal staatsbestuur. Monseigneur Mercier, Verleden dinsdag kon men in de Gazette van Brussel het volgende lezen Monseigneur Mercier kardi naal-aartsbisschop van Mechelen heeft in hoogst-eigen persoon den kiesstrijd geopend hij heeft een bevelbrief uit gevaardigd, de priesters gebiedende na elke mis bezondere gebeden ten hemel te sturen en de geloovigen aan manende met ijver en innigheid te bidden ten einde van God den goeden uitslag der kiezingen van 1910 te be komen. Hij doet in 't bezonder uit schijnen in zijn politiek mandement en roept er de aandacht op der geloo- voorvechters, hij zend voor den strijd van 1910 het eerste kiesmanifest uit, hij had voorzeker duidelijker moeten zijn. De politieke kardinaal-aartsbisschop weet dat bidden tot niets dient als het niet gesteund wordt door daden en hij weet ook dat zijne luitenanten de poli tieke priester hem zullen begrijpen en meer zullen handelen dan bidden. Dat de Belgische geestelijkheid het slecht klerikaal goevernement steunt, omdat ze er wederkeerig rijkelijk voor beloond worden in heerschappij en macht is verstaanbaar, doch wat ko men Zedelijkheid en Godsdienst daarbij te pas Zou Monseigneur van Mechelen willen beweren dat de katholieken onder eene liberale regeering hunne volledige vrijheid niet zouden hebben hunnen godsdienst te belijden ~Na gelijk voor zouden katholieken, protes tanten en israelieten hunne geheele vrijheid behouden voor het beoefenen van hunne godsdiensten, dat weet Monseigneur ook en het is geenzins verwaand te bevestigen dat hij het tegenovergestelde niet zou durven schrijven in zijn mandement. Overi gens het tijdstip der liberale regeering 1878-1884 is niet zoo ver verwijderd, dat ieder zich niet herinneren zou dat toen gelijk nu de katholieken volko men vrij waren hunne kerken en hei ligdommen te bezoeken, te bidden en te vasten zooveel het hun harteken lustte. Zou Monseigneur Mercier durven beweren dat pastoors, kanonnikken en bisschoppen niet meer zouden betaald worden uit de Staatskas Dat ook zal hij niet durven schrijven want iede reen weet in Belgie, dat het betalen der katholieke, protestantsche en joodsche priesters door de Grondwet wordt opgelegd en er daar geene verandering aan gebracht kan worden, zonder de medestemming der katholieken zeiven En dan, niet waar, moet men zich afvragen waar het gevaar is voor den godsdienst als Belgie bestuurd wordt door liberalen, in plaats an door een De Smedt-De Naeyer of andere kleri- kalen wier orthodox-gezindheid voor niemand een geheim is, onder welke er velen nooit den voet in eene kerk zetten en volstrekte ongeloovigen zijn. Ha, indien hij ophelderingen wilde geven, indien hij zijne meening eens ten gronde wilde uitschudden, we zouden wel vernemen dat het belang van den godsdienst voor Monseigneur geheel wat anders is, dan de vrijheid der geloovigen en de jaarwedden der pastoors door de constitutie gewaar borgd. Het belang van den godsdienst, ge lijk Monseigneur Mercier het bedoelt, is de overhand der geestelijke macht op de burgelijke macht, 't is de heer schappij der klerikale geestelijkheid over de scholen, over de besturen, over de justicie, over het leger, het is de heerschappij der priesters over het Welnu, ja, in dien zin zou een libe raal goevernement een gevaar zijn, niet voor den godsdienst, maar voor de uitbuiterij van het klerikalism, voor de ongewettigde overmacht der priesters op bestuurlijk gebied, want onze leus zal altijd voor alles en in alles zijn De onderwijzer in de school, De burgemeester op het stadhuis, De priester in de kerk Elk zijn plicht op zijn gebied, dan zal er vrede zijn en voorspoed voor het Belgische volk Jules RENS, Volhsvertegenwooi diger Dinsdag 31 Oogst laatst hielden de bonzen ofte grosses legumes der kleri kale kliek van ons arrondissement eene vergadering ten lokale der Katholieke Kring te Aalst om over de legerher- vorming te beraadslagen. We zeggen beraadslagen, maar dat is te veel gezegd van het gewawel eeniger heeren, die slechts bijeen ko men om hunne groote liefde te betui gen voor loterij en plaatsvervanging, volgens minister Woeste's wil. Deze was er niet, hij liet zich bij brieve verontschuldigen. Veertig personen waren uitgenoo- digd, vijf-en-dertig woonden de ver gadering bij. Waarom werden er maar 40 uitgenoodigd vertegenwoordigen die 40 de heele klerikale macht van het arrodissement of heeft men zorg vuldig eene keuze gedaan om alle ge vaar van tegenspraak te vermijden Dat is heel waarschijnlijk, men herin nert zich nog te goed de vergaderin gen der afgevaardigden gehouden voor de laatste algemeene kiezing en men had in dat groot getal niet al te veel vertrouwen. Wat de verslaggever dezer verga dering dus beraadslaging noemt, is zoo waardeloos dat Denderbode het onnoodig acht er een woord van te reppen, 't zou te lang zijn zegt hij Met eenparigheid wordt eene dagorde gestemd voorgesteld door M. Th. De Naeyer en dus langdradig en duister op vele plaatsen. Overwegende dat... Overwegende enz. eene heele ree- sem overwegenden die zooveel betee- kenen als niemendalle en dan hetgene volgt Betreurt dat het ontwerp der Regeering niet uitdrukkelijk voor doel heeft het verbe teren der wet van 1902 op het vrijwilligers- schap Drukt den wensch uit dat de wet van 1902 zou in voege blijven daar het over tuigd is dat het voorgesteld wetsontwerp onvermijdelijk verzwaringen van krijgslas ten zal voor gevolg hebben Aanvaardt nochtans, in een gedacht van eendracht, toegevendheid en party - tucht, veranderingen aan de wet van 1902, of eene samensmelting van het wetsontwerp, aanhanging voor de Kamer, met de wet van 1902 mits de volgende uitdrukkelijke voor waarden 1) Dat het iaarlijüsch contingent eerst en vooral zou bestaan uit de vrijwilligers, zooals nu en dat dusvolgens het grondbe ginsel der aanwerving in eerste orde het vrijwilligersschap zou .vezen 2) Dat de voordeelen aan de vrijwil ligers, toe te kennen door de wet bepaald worden, en dat ernstige middelen zouden aangewend worden om het vrijwilligers schap aan te moedigen 3) Dat het contingent en de diensttijd door de wet zouden bepaald worden 4) Dat boven de vrijwilligers het jaar- lijksch contingent zou aangevuld worden, derwijze het getal manschappen 13300 man niet overtreffe, dat de noodige aanvulling- zou geschieden door een beperkend stel sel, hetzij door middel der loting zooals voorheen, hetzij door een ander middel zoo- als bijvoorbeeld door de loting tusschen de eerstgeborenen van 19 jarigen ouderdom, of door de loting tusschen huisgezinnen, of door een ander beperkend en rekenkundig juist middel 5) Dat in alle geval geene hoegenaamde vermeerdering van krijgslasten, noch in geld, noch in manschappen zouden opgelegd worden 6) Dat de plaatsvervanging, ten minste in vredestijd zou behouden blijven en dat de laats vervangers zullen als gewone soldaten ehandeld worden 7) Dat de vergoeding der milicianen behouden worde 8) Dat alle veranderingen door de meer derheid der rechterzijde verwezenlijkt wor den Drukt den wensch uit dat de Regeering de Middenafdeeling het wetsontwerp in dezen zin zouden wijzigen Betuigt zijn vertrouwen in zijne gekozenen om die wenschen te verwezenlijken, en be houdt zich het recht dit vraagstuk opnieuw te onderzoeken aanstonds na het nederleg- van het verslag der Middenafdeeling over het ontwerp der Regeering, en desnoods eene algemeene vergadering der Afgevaar digden, bij de Kiesvereeniging bijeen te roepen. We deelen onze lezers deze dagorde mede als een specimen van klerikale duidelijkheid en klaarheid. Hunne dagorde is zoo lang als den spoorweg van Siberië en den inhoud zoo kort als hun memorie. In eenige woorden had men heel die dagorde kunnen samenvatten De kle rikale bonzen van Aalst verwerpen alle verbetering der legerinrichting. De klerikalen beweeren dat ze geene verzwaring van krijgslasten willen. Welke zwanzers toch Sedert 25 jaren zijn ze aan 't roer en ze stemden de millioenen voor de forten van de Maas, het leger kost thans het dubbel van wat het kostte in 1884 en twee jaren geleden stemde ze honderden millioe nen voorde forten van Antwerpen. schap en de onwetendheid. De onder wijzeressen en de onderwijzers aanziet hij als vijanden, de geleerdheid als de oorzaak van alle kwalen. Daarin is hij het eens met de popen (russissche priesters) die de moejiks liever dom houden. Ook in Belgie zijn de fanatiekste gemeenten de ellendigste, ook in Bel gië is de geestelijkheid in't algemeen van oordeel dat te veel geleerdheid schadelijk is. De menschen mogen niet te slim worden. Het Algemeen Bestuur van het Willems fonds had Prins Albrecht schriftelijk geluk gewenscht over zijn voorspoedige reis en gelukkige terugkomst in het land, en hem, te dier gelegenheid de vier reeds versche nen deelen aangeboden van Vlaamsch- Belgiê sedert 1830, het bekende, uitste kende werk door het machtig genootschap uitgegeven Dezer dagen ontving het Alg. Bestuur, als antwoord, den volgenden Vlaamschen brief Service de S. A. R. de Prince Albert Brussel, 30 Aug. 1909. Fanatism is synoniem van stoffelijk en zedelijk-verval. In ons vorig nummer toonde dokter Van Cauteren aan hoe treurig de ge volgen van het fanatism zijn geweest voor Spanje. Dezelfde verschijnselen kan men overal waarnemen waar het woedt en het fanatism nog is ingewor teld. In Rusland b. v. is 't niet beter ge steld dan in Spanje, maar er zijn wel licht op aarde geen stompzinniger fanatieken, dan de Russissche boeren of moejiks. Het overgrootste gedeelte der moejiks staan nog op den laagsten trap der ontwikkeling. Hunne woningen zijn vuil en slor dig en verkeeren in staat van onrein heid, waarvan men zich hier geen denkbeeld kan geven, zij zelve zijn vuil en smerig en onwetend, het voed sel dat zij meestal gebruiken, zou de ellendigste der onzen doen walgen en bij elke gelegenheid verbeesten ze zich door de dronkenschap, waartegen het Russisch goevernement niets doet. De nationale drank der moejiks is de vodjka een alcoolische drank waar voor ze hun ziel zouden verkoopen. De twee kenmerkende eigenschap pen van den mojik zijn dedronken- de Belgique. Wel Edele Voorzitter, UEd. heeft de vriendelijke gedachten ge had Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Albrecht van België een exemplaar der reeds verschenen boekdeelen van het werk Vlaamsch-België sedert 1830, in naam van 't Algemeen Bestuur van het Willems fonds aan te bieden. »Met een]waar genoegen en met dankbaar heid tevens, heeft Zijne Koninklijke Hoog heid Uwe hulde aanvaard. Prins Albrecht is zeer getroffen geweest door het vleiend gevoelen, dat de schryver van het derde deel over Hem uitspreekt, des te meer daar Hij steeds voor Hem als een plicht aanzien heeft de Vlaamsche taal in onze gewesten te eerbiedigen. Het zal Zijne Koninklijke Hoogheid verheugen de volgende deelen uwer.belang- rijke en zoo nuttige uitgave te ontvangen, Aanvaard, Wel Edele Heer Voorzitter, de verzekering myner bijzondere hoogach ting. Vr den Geheimschrijver, J. Inglebeeh. Den Wel Edelen Heere D. Minnaert, voorzitter van het Algemeen Bestuur van het Willemsfonds te Gent. Het 3e deel, waarop hier gezinspeeld wordt, bevat de Schets eener Geschiede nis der Vlaamsche Beweging door Prof. Paul Fredericq, waarin deze 0. a. hulde brengt aan de achting, die door den prins meermalen aan onze taal betuigd werd, alsook aan de flinke wijze waarop hij er zich van bedient by allerlei officiëele gele genheden. Deze brief zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Daarvoor geeft daarin de Prins een al te duidelyke les aan diegenen onder zijn toekomstige onderdanen, die het nog niet als een plicht aanzien de Vlaamsche taal in onze Vlaamsche gewesten te eerbiedigen. We schreven onlangs, dat de scharesliep een goede klant moet hebben aan den uitgever van Denderbode, vermits de man zekerlijk alle we ken zijne schaar bot maakt met het uitknippen van artikels uit andere gazetten. Er is niets dat zoozeer de snee wegneemt van een schaar als papier. 't Kwijnend orgaan van Woeste, heeft geene opstellers meer, Denderbode is van zijp patroon en alleman verlaten, Woeste kient goen Vlaamsch en alleman vindt het beneden zich, wat kopij te leveren voor de oneer der druk pers.» De uitgever kan dus zijn blad maar vul len met knipsels uit andere kranten, en dat doet hij de vier bladzijden moeten toch vol staan. Het gebeurt nu meer dan eens dat de sukke laar vergeet, wat hij uitgeknipt heeft (wie kan dat allemaal onthouden) en de zelfde artikeltje», twee en drie maal verschijnen nu eens geknipt uit het Handelsblad van Antwerpen, dan weer uit een andere savooi. Dat zou men nog begrijpen ails het een nieuwsje geldt van gebroken pot en pannen, van weggespoelde of verbrande hooüioppers< maar .U '7-/ i :r-'; - .ii. TTS5S 0— 0 4,

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1