v/aH ERAAL, DEMOCRATISCH WEEKBLAD ML 15SEMENT /qflLs Ouders, RN D Willemsfonds Liberale Werkmanskring Pensioenbond. Leest en verspreidt De Volksgazet, KIEZERSLIJ STEN. Nog de militaire kwestie. Ze willen niet kapot Het einde nadert Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 18 SEPTEMBER 1909. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. NIeiiwerk.ei*keii De kostelooze boekerij (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kvalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. Vooruitgang «looi» 't Werk. AALST. Algemeens Verplichte Vergadering op Zondag 26 September 1909, ten 3 ure stipt namiddag, op boete van 25 centiemen Orde van den Dag 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering 2. Balloteering van nieuwe leden 8. Verslag over de rekening van het dienst jaar 1908-1909 door den Schatbewaarder C. Vincent 4. Verslag over de werkzaam kaden des Krings gedurende het dienstjaar 1908-1909 door den Schrijver P. Anne 5. Mededeelingen 6. Kiezing voor drie Be stuurleden De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU o— Afdeeling Ondersteuningsfonds tegen «ie Werkeloosheid Algemeen e Verplichte Vergadering op Zondag 19 September 1909, ten 4 1/2 ure namiddag, in 't lokaal Graaf van Egmont Groote Markt, op boete van 10 centiemen De stortingen voor den Pensioenbond ven Aalst zullen plaats hebben, heden Zondag 19 September bij den heer Richard De Stobbeleir, Groote Markt, van ïo 1/2 tot 12 uren voormiddag en Zondag 17 October in den Graaf van Egmont, Groote Markt, insgelijks 's voormiddags van 10 1/2 tot 12 uren. De Voorzitter, Jan DE BRUECKER. De Kiezerslijsten voor het jaar, 1910-1911 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele derjLiberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie- zersijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich met het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, alsook den Zondag morgend van 10 tot 12 ure. De Denderbode gaat me te lijve ter oorzaak mijner artikels over de mili taire kwestie Ziehier het artikel dat hij dienaan gaande tegen mij afkondigt - M. Rens is geenzins voor het stel sel een man per huisgezin 't welk aan de liberalen niet de minste voldoe ning geven kan. M. Rens is ook niet voor't behoud der wet van 1902 op 't vrijwilligers- schap. M. Rens wil de afschaffing der plaatsvervanging. M. Rens wil alleen namelijk, iets waar al de liberalen volgens hem over 't akkoord zijn: de toepassing der prin ciepen van rechtvaardigheid en gelijk heid. «Nu wat de princiepen van recht vaardigheid en gelijkheid zijn, daar zegt M. Rens geen gebenedijd woordje van. M. Rens durft het zelve niet zeg gen omdat de liberale princiepen niets anders zijn dan het alleman soldaat. Ziedaar dat is het en M. Rens is politiek genoeg om het niet vlakaf te durven zeggen en waarom Omdat hij weet, dat tal van zijne liberale kie zers aan het alleman soldaat vijandig zijn, 't gene onze militaire lasten zoo zeer zou verzwaren, dat wij er zouden onder bezwijken. Indien ik dit artikeltje aanhaal is het geenzins om erop te antwoorden. De lezers der Volksgazet hebben van mijne artikels over de legerkwestie kennis genomen en onder andere wat ik geschreven heb over de vermaard geworden redevoering van minister Hellebaut, 't is te zeggen over de rede voering van den minister van oorlog van het klerikaal goevernement, en die lezers weten en allen die me ken nen weten het, dat ik nooit mijn vaan del in den zak heb geborgen, dat ik, wat het leger betreft me vlakaf ver klaard heb tegen de plaatsvervanging en ook tegen het alleman soldaat en ik door het in acht nemen der beginselen van rechtvaardigheid en gelijkheid beduidde en nog beduid de eerlijke toepassing van het stelsel zoo merkwaardig en openhartig uit eengezet door den katholieken minis ter M. Hellebaut en door hem samen gevat in deze woorden Afschaffing der plaatsvervanging, vermindering van den diensttijd, geene vermeerde ring van het contingent, geene ver meerdering van lasten. Mij is 't voldoendedat onze lezersen al wie het met het leger wel meenen zulks begrijpen wat de opstellers van Denderbode betreft ze willen hun eigen minister niet begrijpen, de minis ter Hellebaut, die toch wel deel uit- maaktvan het klerikaal goevernement, 't ware dus verloren moeite van hen te vergen, dat ze mij verstaan zouden, ze zijn als de goden van den psalmist zij hebben ooren maar hooren niet, zij heb ben koppen maar denken nietze hebben geen anderen wil dan dien van den meester. Ik herhaal dus, dat ik op Denderbo de 's aanval niet antwoorden wil, maar ik wil de aandacht vestigen der lezers van de Volksgazet en der liberalen in 't algemeen op de wijze van redetwisten onzer tegenstrevers, jesuietische ma- nierwelke ze ten allen tijde in praktijk hebben gesteld. Die wijze bestaat hierin: ons, liberalen, denkbeelden en inzich ten toe te schrijven welke de onze niet zijn, waarvan ze weten, dat ze de onze niet zijn, maar welke zij hunne tegen strever aanwrijven, opdat men hunne misselijkheden niet zou bemerken. De liberale partij heeft zich nooit voor den algemeenen soldatendienst verklaard, de opstellers van Dender bode weten zulks zoo goed als de recht zinnige leden der klerikale partij. Maar de klerikale taktiek heeft voor doel het volk te doen gelooven, dat de liberalen, princiepen aankleven,volko men strijdig met de belangen van het volk, om ons aldus hatelijk te maken bij de menigte en hun eigen wandaden te verbergen. Want de klerikale partij die als basis van haar programma heeft genomen niemand gedwongen soldaat, vrijwil ligersleger die steeds heeft geschre ven geen man, geen kanon, geen cent meer voor het leger, diezelfde partij heeft de jaarlijksche uitgaven voor het leger met 20 millioen ver meerderd, heeft 95 millioen franken uitgegeven voor de forten van de Maas, honderden millioenen gestemd voor de forten van Antwerpen en het vrijwilligersschap, zoozeer door de klerikale geprezen, heeft nooit iets voortgebracht. Het is die jesuietische handelwijze, welk ik aan de kaak heb willen stellen, door het aanhalen van Denderbode s artikel, en ik ben ervan overtuigd alle verstandige menschen zullen het be grepen hebben. Jules RENS, Volksver tegen woord ig er uitsluitend de steden en de nijverheidscen trums te goede komt, aangezien het bevol kingscijfer in de buitengemeenten nagenoeg op zijn zelfde punt blyft en zelfs hier en daar tot daling geneigd is, zal onvermijdelijk het totaal der anti-klerikale stemmen verster ken. Wanneer de anti-klerikale meerder heid 100,000 stemmen zal bedragen, iets wat niet lang meer zal uitblijven, ondanks al het bedrog en de goocheltoeren waartoe het bestaande kiesstelsel aanleiding geeft, dan zal de gouvernementeele meerderheid in het parlement als rook verzwonden zyn. Dit vooruitzicht schijnt ons des te meer nabij f'aar de Brusselsche liberalen alleen, in eene tijdsruimte van vier jaren, ruim 30,000 stemmen hebben bijgewonnen. Zal in 1910 de vervaldag voor de dom- persregeering aanbreken Wij zullen toe- Komende week de redenen doen kennen welke ons toelaten zulks te verhoopen. X. Aan den vooravond van den grooten slag welke in de eerstkomende maand Mei op wetgevend terrein in ons land zal geleverd worden, is het niet zonder belang den toe stand te onderzoeken der tegenover elkander staande partijen en uit dit onderzoek de waarschijnlijke uitslagen van den strijd af te leiden. De klerikale partij was tot het toppunt harer macht geklommen, 's daags na de verkiezingen van 1902. Meer dan ooit zag zij haar meesterschap bevestigd ten gevolge der oneenigheden welke de liberale gelede ren verdeelden. Bovendien had zij, met hare gewone slechte trouw, tot haar profijt de vrees uitgebuit welke gedachten en de strekkingen eener nieuwe partij het kie zerskorps opjoegen, omdat deze partij al hare eischen, zelfs hare wettigste, bij mid del van geweld wilde invoeren, De werk stakingen en d« betreurenswaardige bui tensporigheden waarmede zij in de streek van Charleroi gepaard gingen, brachten water op den molen der achteruitkruipers. Daarbij had de regeering voordeel getrok ken uit een tijdstip van ongemeenen han dels- en nijverheidsbloei, dat overigens al de naburige volkeren te beurt viel, maar waarvan onze meesters, met veel behendig heid, zich in de oogen van het publiek al de verdiensten toeeigenden. Vooral had de klerikale party zich het bestaande kiesstel sel te nutte 'gemaakt, waarbij zij in de Kamers eene vertegenwoordiging bekwam volstrekt ongeëvenredigd met hare wezen lijke getalsterkte en dat hare agenten bo vendien in de gelegengeid stelde de kiezers lijsten straffeloos te vervalschen. De katholieke meerderheid in het parle ment was na de verkiezingen in 1902 van 20 tot 32 stemmen geklommen, terwijl het cijfer der verkiezingen in 1900 (algemeene hernieuwing der wetgevende vergaderin gen) van het gansche land een verschil van slechts 50,000 stemmen liet blijken tusschen het totaal der klerikale en der antiklerikale stemmen. Volgens alle recht hadden deze 50,000 stemmen meerderheid aan de regeering eene parlementaire meerderheid van slechts zes zetels moeten verzekeren. Bjj de verkiezingen welke daarna plaats hadden, in 1904, 1906 en 1908, zagen wij het cijfer der klerikale stemmen allengskens versmelten, zoodat door de optelling der stemmen uitgebracht in 1906 en in 1908, men eene meerderheid bestatigt van 30,000 stemmen ten voordeele der oppositiepar ty en. Er bestaat dus op dit oogenbllk in het land eene meerderheid van antiklerikale kiezers. Ziedaar een onloochenbaar feit, klaar en duidelyk bewezen, dat onze tegenstrevers niet zouden kunnen wederleggen. En desniettegenstaande beschikken de klerikalen in het parlement over eene meerderheid van acht stemmen. Dat is wel een hoogst onrechtvaardige en oproerige toestand, die zonneklaar aantoont hoe schaamteloos onze tegenstrevers de toepas sing der evenredige vertegenwoordiging, I welke nochtans van een rechtvaardig stand punt uitgaat, vervalscht hebben. Maar wat zjj ook in 't werk stelle om haren val te vertragen, de klerikale regee ring blijft niettemin veroordeeld tot eenen aanstaanden en reddeloozen ondergang. De toenemende en aanhoudende vermeer dering van 's lands bevolking, welke schier Vijf en twintig jaren aan 't roer en er nog niet toe geraakt zijn het officieel onderwijs kapot te maken, waarlijk, 't is eene oorzaak van beschaming voor de klerikalen, vijf en twintig jaren de meesters en er nog niet in gelukt zijn, den Staat, dat wil zeggen hun eigen zeiven als meesters buiten de school te zetten.... ha! hoe kan dat zijn. Ze zullen voor hunne opperbazen verschij nen en deemoedig op de borst kloppen zeggende Doorluchtige opperbazen van Belgie, wij hebben gelanterfant, vergeeft ons, we zullen uw best doen om uwe bevelen stipt uit te voeren. Woeste en Jacobs waren nochtans zoo goed begonnen. Qu'ils s'en aillent riep Woeste en op zijn commandosloeg Jacobs links en rechts, scholen werden afgeschaft brave bekwame onderwij zers op straat gezet, er was geween en tandengeknars in honderden huisge zinnen, qu'ils s'en aillent dat ze er van onder trekken Stillekens aan stillekens aan jon gens, klinkt het opperbevel, eerst het duimkruit, daarna zal de rest van zelfs komen, dan zal weldra blijken, dat om alle onderscheid tusschen de scholen, om alle oorzaak van naijver, voorkeur en redetwist te vermijden het beter is alle scholen op den leest te schoeien der klerikale scholen, dat wil zeggen al de scholen onder het rechtstreeksch gezag te stellen van de pastoors, wat nu toch op vele plaatsen feitelijk reeds het geval is. Dan eerst zullen de opperbazen van ons land, de politieke bisschoppen en priesters voldaan wezen. Uit Spanje seint men aan de dagbla den In Katalonie zijn 120 scholen ge sloten en zullen niet mogen heropend worden zonder de toelating van den pastoor Ziet, dat is het klerikaal ideaal, het voorstel vanWoeste om aan de provin ciën en gemeenten te verbieden nor maalscholen te openen zonder de toe stemming van 't goevernement ('t is te zeggen van de priesters) was een eerste stap naar dat ideaal. Dan zal het onderwijs van Belgie zoo laag vallen als dat van Spanje, dan zal Belgie een land zijn van fanatism en ellende, van bandieterij en anar chie, gelijk Spanje maar wat geven de priesters om de armoede en de ver stomping van een volk als zij maar de bazen zijn. Laat ons hopen, dat de klerikalen den tijd niet zullen hebben om die be velen uit te voeren en Belgie weldra van de knellende juk van 't fanatism zal verlost zijn. Oh met die twee aan 't hoofd, zou het officieel onderwijs al spoedig ge zieltoogd hebben en weldra begraven zijn en vergeten Maar het noodlot beschikte er anders over Woeste en Jacobs werden door den koning van hunnen ministerszetel gerukt en afge dankt. Wij hopen dat te Aalst weldra de 25* verjaardag van dat heuglijk feit, plechtig zal herdacht worden Wat tegenslag voor de fanatieken, die zoo maar gladweg het officieel onderwijs in Belgie begraven willen. Ze wanen het reeds dood, maar de doode wil niet sterven, het officieel onderwijs wil niet kapot En dat doet de opperbazen knarse tanden van woede. Overal zijn de offi- cieele scholen de beste, de uitslagen van wedstrijden en examen van allen aard, zijn daar om het te bewijzen en overal ook weten de ouders de waarde dier scholen te schatten en zenden er hunne kinderen naartoe, al behooren ze tot de katholieke partij. Kan dat, of mag dat blijven duren, mogen de opperbazen zulks blijven ge- doogen Kost wat kost moet er een einde worden gesteld, het kan immers toch niet zijn scholen laten te bestaan waarin het volstrekte oppergezag niet behoort aan de pastoors, of zonder hunne toestemming dergelijke scholen te openen. De klerikale ministers bui gen en zeggen eminencien we zullen doen volgens uw believen.... als we er nog de gelegenheid toe hebben. Weldra zal op het congres van 't Al lerheiligste te Mechelen de zaak wor den besproken. Eerst en vooral moeten de klerikalen geld hebben en ze vra gen, dat hunne scholen waar nog de helft der onderwijzersenonderwijzeres- sen, zonder bekwaamheidsdiploma nestelen, voor de toelagen van den Staat op denzelfden voet zouden be handeld worden als de officieele scholen Wilt Gij voor uwe kinderen een de gelijk wetenschappelijk onderwijs en eene opvoeding welke op zedelijk ge bied niets te wenschen overlaat, zendt ze naar de officieele scholen, welke in alle opzichten de meeste waarborgen aanbieden, omdat er een toezicht wordt uitgeoefend, dat in andere onderwijs gestichten niet bestaat. Zendt ze naar onzestaats-middelbare jongensscholen, waarvan het onder wijs geroemd wordt door mannen van alle gezindheden en partijen en van welke de katholieke schepen De Hert van Aalst, doelende op de schitterende uitslagen door deze scholen bekomen terecht zeide aan de vruchten kent men den boom. Zendt uwe dochtertjes naar de staats-middelbare Meisjesscholen, waar ze in eer en deugd zullen opgeleid worden tot verstandige en bekwame vrouwen, die later met waardigheid hunne rol in de samenleving zullen vervullen. Zendt ze naar de stad-en gemeente scholen waar een echt volksonderricht wordt gegeven en vooral het oog wordt gehouden op het praktisch nut dat het onderwijs verschaffen moet aan de werklieden, aan de kinderen van het volk. Zendt ze naar de stad- en gemeentescholen van waar de uitmun- I tende leerlingen in de gelegenheid kun nen komen hunne studiën voort te zetten. In al die scholen maakt de godsdienst deel uit van het programma en wordt er onderwezen door de onderwijzers en onderwijzeressen en door p»riesters. Zijn er andersdenkende ouders, dan alleen worden de kinderen op schrifte- l lijke aanvraag ontslagen van het vol gen der godsdienstlessen. Die vraag moet voor het begin der leergangen gericht zijn aan den bestuurder of hoofdonderwijzer der school. airiiêèJÜWM

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1