VAN HET ARROND/aSEMENT/lflis BERA&L, DEMOCRATISCH Zondag 20 September 1909 Prijs 5 centiemen hel nummer Vierde Jaargang Nummer 39 Willemsfonds Liberale Werkmanskring Voor Taal en Vrijheid. KIEZERSLIJSTEN. Nog 't militaire Vraagstuk. Froebelschool-Aalst wy berichten ook nog de ouders dat wij voornemens zijn meer uitbreiding aan onze school te geven en er kortelings profes- sioneele leergangen voor jonge juffers in te richten. Het einde nadert Vlaamsche Hoogeschool. PliML n aér "pglfflMcfrê ito Weg met de rijken Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en denouiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j en 75 centiemen Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 25 SEPTEMBER 1909. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Eg mant, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat. is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. IVIcuwerkerken De kostelooze boekerij (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd bij den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgerids. Vooruitgang door 't Werk. AALST. Algemeene Verplichte Vergadering op Zondag 26 September 1909, ten 3 ure stipt namiddag, op boete van 25 centiemen. Orde van den Dag 1. Verslag der laatste Algemeene Verga dering 2. Balloteering van nieuwe ieden 3. Verslag over de rekening van het dienst jaar 1908-1 C. Vincent 4. Verslag over de werkzaam heden des Krings gedurende het dienstjaar 1908-1909 door den Schrijver P. Anne 5. Mededeelingen 6. Kiezing voor drie Be stuurleden De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Zondag, 3 October, ten 6 uren 's avonds zal de Tooneelkring Voor Taal en Vrijheid op Stadsschouwburg van Aalst opvoeren De Scheiding, oorspronkelijk drama in 4bedrijven en ötafereelen, door J.Toussaint. De Kiezerslijsten voor het jaar, 1910-1911 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie- zorsijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, alsook den Zondag morgend van 10 tot 12 ure. Korte Zoutstraat, Schooljaar- 4 909-1940. AAN DE OUDERS, Wy hebben de eer Ued aan te kondigen dat de leergangen der Froebelschoolaanvang nemen den Maandag 27sten September 0111 9 uren 's morgens. Wij zyn zoo vrij Ued warm aan te wak keren uwe kinderen naar onzen kindertuin te zenden waar ze eene gezonde opvoeding ontvangen en waar het onderwijs het meest en het Lest in verband staat met de leer wijze der middelbare scholen. Wy meenen uwe aandacht te mogen ves tigen op de volgende punten die van belang zijn 1.) Deschoolen de opvoedingsmethode zyn op de modernste wijze ingericht. 2.) De onderwijzeressen staan onder het toezicht van een damenkomiteit dat weke- lyka op verschillende dagen de school bezoekt. 3.) De twee voertalen, vlaamsch en fransch, worden er gelijkelijk gebruikt. 4.) De lokalen zijn ruim, goed verlucht en worden op tjjd gereinigd. 5.) Een dokter der Stad zal iedere week en verscheidene malen in de week, indien noo- dig, de school en de leerlingen onderzoeken. 6.) De kinderen kunnen te huisafgehaald en terug naar huis gebracht worden, zoodat alle gevaar van de straat verdwynt. Deinschry vingen worden gedaan ter school den Zaterdag 25sten en maandag 27sten de zer maand van 9 tot 12 uren 's morgens. De kinderen worden aanvaard van af den ouderdom van twee jaar. Wij bieden UEd. intusschen, de verze kering onzer beste gevoelens aan. Het Komiteit der Froebelschool De Voorzitter, Isidore LECLERCQ. De Secretaris. De Schatbewaarder, Paul MICHIELS. Isidore VAN TRAPPEN, De Leden Edmond Breckpot, Joseph De Blieck, Albert De Windt, Augustin Ringoir, Oscar Van de VeldeOdilon Van der Schueren. De klerikale kuiperij gaat weer aan rlen .oanor InH^rHaaH Hf rfa/ltinjjnai— ren hebben een nieuwen löona ge sticht Den Nationalen katholieken Bond voor vermindering der krijgs last en en de uitbreiding van het vrij- willigerschap, welke geen ander doel heeft dan asch te gooien in de oogen van het naïeve volk. Voor de kiezers moeten de klerika- len als oprechte antimilitaristen op treden,|doch eenmaal de toer gespeeld, geven zij den brui aanf alle schoone beloften en vergeten zij de genomen verbintenissen. Dat is deschaamtelooze huldiging van de spreuk mundus vult decipi, de wereld wil bedrogen zijn. Deze fameuze Bond achter welke zich bij den nakenden kiesstrijd geheel de klerikale propaganda verschuilen zal, heeft aan het publiek een mani fest gezonden, dat we ons de moeite willen getroosten te ontleden, om de aandacht der geen kwaad vermoe dende menschen te roepen op den merkelijken afstand van woorden tot werken in het klerikale kamp. In dat manifest leest men onder meer Alle Belgen moeten gelijk zijn voor de wet. Is het recht- vaardig dat de eerst-geborene van het huisgezin alleen de zwaarste aller lasten zal dragen, deze van soldaat te zijn. Bewonderens waardig geredeneerd Maar waarom er dan toch niet bijgevoegd En ver mits alle Belgen gelijk zijn voor de wet, is het rechtvaardig dat de rijken die alle voorrechten geniet zich voor een handvol geld ontmaken kan van de zwaarste aller lasten, terwijl de arme alleen blijft om de zwaarste aller lasten te dragen, deze van sol daat te zijn. En verder na de verdragen van 1839 en 1890 ingeroepen te hebben, die onze onzijdigheid waarborgen, en na de beslissing herinnerd te hebben der 42 natiën op de Conferencie van Den Haag vertegenwoordigd, volgens de welke in de oorlogswetten werd neergeschreven de onschendbaarheid van ons grondgebied, verklaart het manifest van den Nationalen katholie ken Bond voor vermindering van krijgslasten en uitbreiding van het vrijwilligerschap het buitenlandsch gevaar werd uitgevonden door het militarism. Maar indien het waar is, dat onze onzijdigheid gewaarborgd is door de verdragen, indien de klerikalen geloo- ven aan het woord der natiën die borg staan voor onze onafhankelijkheid, waarom zijn ze niet logisch tot het einde toe, en waarom stellen ze niet eenvoudig weg de afschaffing voor van het leger Inderdaad indien we geen buitenlandsch gevaar hebben te vreezen waarom hebben we dan een leger noodig waarom millioenen en millioenen verzwolgen in den aankoop van oorlogsmateriaal en het oprichten van forten Waar zijn dan toch de klerikalen die verleden jaar gestemd hebben tegen het krediet van 20 mil- lioen franken waarmee onze begroo ting bezwaard werd voor het wapenen der artillerie, welke zijn de klerikalen die drie jaren geleden gestemd hebben tegen de honderden millioenen voor de forten van Antwerpen, of die vijf tien jaren geleden gestemd hebben tegen de forten van de Maas 't Is waar er zullen altijd troepen noodig zijn voor het handhaven der orde in het land, doch het manifest van den fameuzen bond bevestigt dat, een leger van 20 a 2J000 man ruim voldoende is om de orde te handhaven in het land met de medewerking der gendarmerie. Blijkt daaruit niet dui delijk voor elk verstandig mensch hoe schijnheilig de klerikalen optreden met hun antimilitarism Inderdaad wat heeft men nog 20 a 25000 soldaten ïancLtê verzekeren, afs men réeas oVer 46000 burgerwachten beschikt en over verscheidene duizenden gendarmen Wat de handhaving der orde betreft moet die verzekerd worden door een leger soldaten uitsluitelijk genomen onder de minjgegoede bevolkingj? Loopt de openbare orde geen gevaar juist ter oorzake der voorrechten der rijken, waarom nu ook juist die voorrechten doen verdedigen door degenen die er onrecht door lijden Neen, heeren klerikalen, indien gij oprecht wilt zijn laat al uwe groot spraak over de noodzakelijkheid der vermindering van de krijgslasten maar terzijde en trekt te velde voor het princiep der afschaffing van het leger, want tot daar zult ge moeten komen. Maar nu schreeuwt ge schijnheilig om vermindering, terwijl gij werkelijk sedert 25 jaren niets anders hebt ge stemd dan vermeerdering van krijgs lasten. Uwe werken logenstraffen uwe woorden. Elke oprechte Belg die zijn vader land lief heeft en zijn volk, moet met ons zeggen We hebben een leger noodig vol doende om de orde te handhaven in het land om onze onafhankelijkheid te verdedigen en onze nationaliteit te vrij warerL tegen alle buitenlandsche aanvallen, wij behoeven een leger waarin alle bronnen van ongelijkheid en ongerechtigheid zullen gedemt zijn en waarin armen en rijken op gelijken voet zullen staan, tot meerder wel zijn van vaderland en volk. Tot daar zult gij komen, klerikalen, maar ge durft het niet hekennen. door de scheldwoorden die elkander weder zijds naar het hoofd werpen, overheerscht volkomen het nare geluid hunner jubelzan gen en den tam-tam hunner jboerenfanfaren. De volksmenigte, welke met spanning het uur verbeidt waarop de voorgestelde groote hervormingen in 't voordeel van burger, boer en werkman zullen verwezenlykt wor den, keert al meer en meer den rug naar eene regeeringdie tengevolge harer diepe verdeeldheden tot eene volslagene machte loosheid gehouden is. En 't is aan de libera le partij dat zy haar vertrouwen schenkt aan de met geestdrift bezielde en verjongde liberale partij.nauw vereenigd op een demo cratisch programma, dat eene klare en dui delijke oplossing geeft aan al de gewichtige vraagstukken die de openbare meening be zig houden. De ontwaking van het sluimerend libera lisme deed zich onweerstaanbaar voor in 1904 en 't was vooral in de Vlaamsche pro vincies, daar waar het juk der priesterij het drukkendst is en zij hare macht het meest misbruikt, dat diegebeurtenis het duidelijkst werd bestatigd. Zij werd veel minder waar genomen in Waalsch België, alwaar de ge zalfde heeren er nooit toe geraakt hunne overmoedige en heersc den in te planten. 't Is aan dien onweerstaanbaren vooruit gang der liberale denkwijze dat wy, in 1904, de verovering te danken hadden van eenen zij 11 zuchtige ze- triomfantelyk herkiezing der heeren Rens. Vandamme, Persoonsen Peten, en dit nog wel met een overhooopt overschot van stem men. Bovendien mochten wy ons verheugen in de onverwachte zegepraal van M Neven te Tongeren. 't Is eveneens de ontwaking van het libe ralisme die ons in 1910 niewe zetels zal doen winnen te Oostende, te Rousselare, te Mechelen en te Turnhout, zonder rekening te houden van het arrondissement Brussel, alwaar de buitenbevolkingen, sedert jaren reeds, zich steeds in toenemend getal van het klerikalisme afscheiden. Er bleef aan de vijanden van vooruitgang en volksverheffing nog een vreeselijk wapen dat zij, inde uren waarop de stryd beslissend werd, met eene ongemeene behendigheid hanteeren. Dit wapen was het roode spook. Jammer voor hen heeft het klerikale-socia- listisch verbond van Gent hetzelve in hunne handen verbrijzeld. Daardoor zijn de oogen opengegaan van talrijke brave en eenvoudi ge lieden die beefden bij het gedacht aan eene nakende revolutie, welke alles te vuur en te zwaard moest zetten en welke hun, met groot misbaar, door de mannen der reactie was aangekondigd geworden. Zy be merken thans dat men hun een rad voor de oogen heeft gedraaid en zij voorzien met veel genoegen den dag waarop zij zich zul len kunnen wreken op de spuiters die arm aan arm gaan met diegenen zelf die zij gis teren nog als afgrijselijke stichters van wan orde en opstand afschilderden. Kortom, wy mogen meer dan ooit het aanstaande einde verhopen van een regiem dat reeds veel te lang op het land drukt. Wat kan het dan maken zooals de heer Buyl het onlangs zeide wat kan het dan maken, heeren ministers, dat gy op uwe lid tieme feestvergaderingen de ïn- huldeblijken Jules RENS, Volksvertegenwoordiger ontvangt van uwe betaalde bewonderaars Wat kan het dan maken dat gij met geslo ten deuren uwe vijf-en-twintig jarige domi- natie viert Het land, zoo schandelijk door u bedrogen, is eindelijk bewust geworden van den waren toestand door u in 't leven geroepen en der halve zullen de kiezers u in Mei aanstaande de welverdiende straf opleggen die gij na een vierde eeuw van rechtsmiskenning, van vryheidswurging, van dwang en huiche larij, ruimschoots verdiend hebt.j In ons laatste nummer hebben wy aange toond dat de regelmatige vermeerdering der bevolking welke verreweg de vrijzinige par tijen het meest bevoordeeligt, voor het kle rikalisme eene noodlottige oorzaak van ach teruitgang daarstelt. Maar er bestaan nog andere oorzaken welke den onvermijdelyken en aanstaanden val der dompersregeering voor gevolg heb ben. Wijzen wy vooreerst op de groote ver deeldheden welke het leger der reactie on dermijnen. Onder dit oogpunt heeft de poli tieke toestand der partijen veel evenaardig heid met dien van 1883. Maar op dit tijdstip waren het de liberalen die hunne onderlinge feschillen niet konden slechten, terwijl de lerikalen hierover jubelden. Thans zien wy het tegenovergestelde. En, zonderling verschijnsel de klerikalen vieren op dit oogenblikde 25® verjaring hunner overrom peling van het bewind, doch het krakeel dat zy onder elkander maken, verergerd nog Indien ons de feesten van Roeselare alleen het verheugend feit hadden meègebracht degenen aan den klap te helpen die in de katholieke studentenwereld het allerminst vertrouwen stellen, dan nog behouden ze hunne volledige beteekenis. Ginder in 't klein Westvlaamsch hoekje was 't over een maand te doen om de veree ring van 't zinnebeeld der Vlaamsche ka tholieke jeugd. En de ouden lieten zich niet ter zijde stellen, want onder hen hadden velen de woelige tijden der Blauwvoeterie meêgeleefd 't was dus een terugblik in het verleden, de zoete herinnering van wat ons steeds duurzaam is, het blijde weêrzien van zoovelen door 't lot van het dagelyksch be staan uiteengedreven. De Vlaamsche Hoogeschool was vooral aan 't order. Drie volle dagen werd er ge feest, redevoeringen werden uitgesproken by de vleet, en voor de duizendste maal kwam de onverbiddelijke, de wraakroepende houding der hoogere katholieke geestelijk heid, in zake onderwijs, de gemoederen ver bitteren. Want niemand wou het ontken nen, en allen toonden ons te weten, dat de geestelijke overheid zich tegen alle uitbrei- ling van't Vlaamsch onderwijs verzet. En dat heeft zij ten allen tijde gedaan. Het is alsof, in de meening der bisschoppen, de rer- vlaamsching van het hooger onderwijs, door dien zij de geestelijke ontvoogding der Vla mingen aanbrengen zou, eene fatale -ver slapping der katholieke overtuiging in Vlaanderen moet veroorzaken. We hebben dus uit den mond van oprecht katholieke Vlamingen vernomen hetgeen we hier reeds lang hebben beweerd, en tvel dat het onderwijs in hunne verscheidene ge stichten gegeven, niet dienen moet om ons volk heroptebeuren, dat het onderwijs niet als hefboom dienen mag van onze maat schappelijke ontwikkeling. Want weet wel, hier en nergens anders loert de vijand. Een volk dat zoekt, denkt en oordeelt in eigen taal staat open tot alle sociale vraagstuk ken. Dat mag niet 1? En aan 't hoofd heeft men gevonden dat om te blijven regeeren, alleen dient bewaard te worden. Dus geene geestesontwikkeling. Juist daarom wil de katholieke overheid bewaren en behouden. Zij verdrukt onder dat noodzakelijke con servatisme een volk, dat, met de beste ver- meest voordeelig is en behoudt de Vlamin gen in de donkerste onwetendheid en de schandaligste vernedering. Wat ons betreft, zonder onze instemming te toonen voor de schreeuwende, bombas tische en onpraktische redevoeringen der Blauwvoeters van den Studentenlanddag, moeten we bekennen dat groote opschud- dingis verwekt geworden. Maar zat 't hier weer niet bij blijven. Ik geloof, ja, ómdat de katholieke flaminganten tegenover eene macht staan waar ze hun hoofd zullen tegen aan stukken loopen. Vele aanvoerders, en niet de minsten, hebben zulks bekend. Artikelen als dit van Stijn Streuvels, in een Leuvensch Studentenblad Hooger Leven verschenen, maken wel groot gedruisch in de Vlaamsche gemeente, maar of de katho lieke jeugd wel de vereischte opoffering wenscht te doen, daaraan is veel te twyfelen. Van dien kant is dus weinig te verwachten en 't is ons een raadsel waarom de oppositie, in Kamer en Senaat, niet beter de heiligste belangen van een volk weet te behartigen. Edoch de oppositie weet niets of zoogoed als niets van de Vlaamsche Beweging. Buiten eenige strijders van waarlijke ver dienste is't overal een algemeen gebrèkaan inrichting, gevoed door de onvergeeflykste laksheid. Waarom wordt ons antiklerikaal verzet niet uitgebreid op flamingantisch gebied Het feit een zoo hardnekkige ijver te vinden by de katholieke overheid zou alle tegenstrevers moeten aanwijzen, met volle vertrouwen, mëe te werken in den stryd door gansch een volk gevoerd tot zyne geestelijke ontwikkeling. Maar wat doet gy, volstrekt niets, neen, ge schynt voldoening te vinden in de ondergeschiktheid van het Vlaamsche volk. En nochtans, heeren, van waar meent ge dat de bevrijding komen moetzoo niet uit Vlaanderen door welk middel meent ge een volk te wekken uit zijn doodelijken slaap zoo niet door een Vlaamsch hooger onderwijs!? We zeggen het u, ginder ver in 't Westvlaamsche is u de les gespeld geworden. Zult ge dan einde lijk luisteren en gehoor verleenen aan de smartelijkste kreten van wee en ellende zult ge dan nooit met ons beseffen dat de redding van Vlaanderen, ja, van heel Bel ie besloten ligt in het enkele woord 'laamsch Hooger Onderwijs. Houdt u dan ook niet op afstand, daalt neder tot dat volk dat zieltoogt in de diepste modderen der grofste onwetendheid, en benadert onzen stryd al ware 't maar om te weten en te en. moet onze antiklerikale worden gevoerd tot het Vlaamsche Hoogeschool, waaraan onver wy ld de moet worden verleend, In Vlaanderen stryd. een strijd bekomen van een het is een punt meeste aandacht omdat kan. aand hierin alleen de zegepraal berusten Dirk Martens. Met het zweet van den werkman, met zijn bloed en zyn leven bouwen ze hunne paleizen, vergaren ze hunne millioenen. Terwijl we zwoegen en ljjden, terwjjl onze kinderen vergaan van honger en koude, slempen en brassen zij in weelde en over vloed. Neen de rijken hebben geen hart, want ze mesten zich vet met ons zweet, verrijken zich ten koste der gezondheid onzer zonet* - «as«fc —0

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1