LIBERAAL. D E MU yRATISC Prijs 5 centiemen hel nummer Vierde Jaargang Nummer 41 Zondag 10 October 1009 r Willemsfonds Liberale Werkmanskring. Pensioenbond van Aalst. KIEZERSLIJSTEN. BERICHT. Voor de klerikale scholen. BANKET Arbeidsduur. De Planeet Mars. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j gX£n J per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST O OCTOBER 1909. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Qroote Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Sleuwerkerken De kostelooze hoekery (onderafdeeling van het Wil lemsfonds), gevestigd by den vriend Adam, Kwalestraat, is alle zondagen open van 7 tot 8 uren 's morgends. Afdeeling Ouderlingen Bijstand Liberale Vrouwenvoorzienigheid, ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 10 Oktober te 3 uur namiddag, ten lokale Concordia. Orde van den dag 1. Verslag over de rekeningen 2. Inrichting van Vooidrach- ten 3. Benoeming van een afgevaardigde het Hoofdbestuur des Krings; 4. Belang rijke mededeelingen. De maandelijksche storting voor de Pen sioenkas zal plaats hebben op ZONDAG 17 OCTOBER in den Graaf van Egmont Groote Markt, van 10 1/2 tot 12 uren voor middag. De Voorzitter, J. DE BRUECKER. De Kiezerslijsten voor het jaar, 1910-1911 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele dar Liberale Assopiatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie- zersijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, alsook den Zondag morgend van io tot 12 ure. Bfjna wekelijks ontvangen wij nog brie ven en mededeelingen zonder volledige onderteekening. Daarom herhalen wij ook nog eens, dat wy volstrekt geen nota nemen van stukken, welke die ook zjjn, als wij de inzenders niet kennen. De personen welke eene briefwisseling of artikel zenden mogen op volstrekte geheim houding hunner namen rekenen of hun schrijven wordt opgenomen of niet. Slechts wanneer de schrijver zulks uit drukkelijk verzoekt wordt zijn brief of artikel in de Volksgazet geplaatst met vermelding van zijn naam. De toelagen aan het Vrij Onderwijs óf liever aan de vrij klerikale scholen werden op gansche bezondere wijze besproken op het Congres te Meche- len. Er vallen nog geene millioenen genoeg uit de Staatskas in de kassen der klerikalen gestichten de dosis moet verdubbeld worden. Waar zijn de tijden toch heen toen de klerikalen zich beroemden op de scholen welke zij met hun geld onder hielden. Wij, boften ze alsdan, betalen onze scholen met onze centen, waar om doet gij, liberalen, hetzelfde niet Pe sommen door het liberaal goe vernement besteed aan het onderwijs, werden met dan naam geldverbrassing gestempeld en de klerikalen schreeuw den van de daken, dat de uitgaven voor het volksonderwijs merkelijk ver minderd dienden te worden. Het programma der klerikalen in zake onderwijs kon in deze enkele woorden samengevat worden Indien de liberalen scholen begeeren naar ïunnen zin dat zij ons voorbeeld vol den en ze zeiven betalen. Geene uit gaven meer voor het officieel onder wijs, bijgevolg aanzienlijke besparing op de begrooting. Heden zitten ze 25 jaren aan den schotel, de brave klerikalen hebben sedert vele jaren hun geweer op de andere schouder gelegd en in plaats van de schooluitgaven te verminderen, ïebben zij die uitgaven veptiendubbeld zonder voordeel voor het volksonder wijs, waarvan het peil in de laatste jaren veeleer is gedaald, en waarvan de waarde nog voortdurend afneemt, naarmate er meer onbekwame mees ters uit de gesubsidieerde klerikale normaalscholen, nevens talrijke vreem de niet gediplomeerde paters en broe- derkens inde lagere scholen fungeeren. De kredieten voor het openbaar onderwijs zijn dus geenzins vermin derd,verre van daar, zij zijn verbazend gestegen en weer beroemen de kleri kale ministers zich daarover en pochen daarbij op hunne sympathie voor het onderwijs van het volk. Wat het vrij klerikaal onderwijs aangaat, het heeft sedert het aan 't bewind komen der klerikale reegeering meer dan 120 millioen gekost aan den Staat. En dat is nog niet genoeg. Voortaan willen de klerikalen de Gelijkheid der scholen gelijk in Hollandzooals het de heer Godfried Kurth het op gebie denden toon op het Congres te Meche- len heeft verklaard. Het is noodig dat het publiek en ^ezonderlijk, de goede Belgische schat- 3lichtigen weten waar die mooie ge- ijkheid der scholen gelijk in Holland ons leiden zal. De wakkere kampioen van het Openbaar Onderwijs M. Cnudde, de zelfde zoo ik me niet bedrieg, die niet lang geleden eene voordracht hield in het Willemsfonds te Aalst, heeft bere kend, wat de nieuwe fantazij der kle rikalen van Belgie kosten zou uit de cijfers welke hij afkondigt in La Flan- dre Libérale blijkt, dat het stelsel, het welk de fanatieken der rechterzijde willen opdringen, onvermijdelijk eene vermeerdering van uitgaven zou ver oorzaken van 4 millioen en half'sjaars. De Staatskas is ledig om zijne huidige verbintenissen na te komen, is de minister van financen verplicht zijntoavlucht te nemen tot spitsvondige knoeierijen, zooals het putten uit de plaatsvervangingskas de openbare schuld vermeerdert op onrustbarende wijze. Wat geeft datDe bisschop pen, de priesters en monnikken willen 4 milllioen en half per jaar meer, dien wil is heilig en moet volbracht wor den, de ministers zijn immers maar de 4bedienden, de knechten, van de geestelijkheid. Betalen klinkt het bevel en de mil lioenen rollen van zelfs naar de kloos ters en de klerikale propagandakassen. Mocht men hopen, dat het volks onderwijs in evenredigheid van die meerdere uitgaven zou verbeteren, het zou nog een troost zijn, doch hoe duurder het klerikaal onderwijs wordt hoe slechter het is. Overal op den bui ten hoort men de ouders klagen in die schooien leeren de kinderen niets meer Maar ze zijnde Meesters Naar den zak lastenbetalers en doppen maar 't Is voor uw zielezaligheid. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger ZONDAG, 31 OCTOBER te Gent, NA DE JAARLIJKSCHE ALGHMEEiXE VERGADERING van het WILLEMS-FONDS. Inschrijving 3,50 fr. De inteekeninglyst ligt in het lokaal Graaf Egmont. Groote Markt, en wordt gesloten op Zaterdag, 23 October. De Leden van de Aalstersche Afdeeling worden vriendelijk, maar dringend verzocht zoo gauw mogelijk de lijst te teekenen. We hopen dat het aantal deelnemers dat ver leden jaar zeer aanzienlijk was ditmaal nog merkelijk zal toenemen. Als er een kwestie is, die, terecht, aan de orde van den dag staat, dan is het wel deze aangaande de wettelijke regeling van den arbeidsduur. Het negen-urenwerk in de mijnen werd besproken in ons Parlement, en hevig bekampt door alle behoudsgezinde personen en bladen, maar niet minder vurig verdedigd door alle demokratische, edelden- kende menschen de vermindering van den arbeidsduur werd op een prachtige wijze behandeld, tijdens het Congres der Trein- oversten en Treinwachters, door den Heer Victor Delvenne, die zijn zeer merkwaardig verslag begon met te zeggen dat vele zjjner collega's dat vraagstuk boven de finantiëele kwestie stellen, en vele andere, loonstan- daard en arbeidsduur samen houden nu weer tref ik dat punt aan op de dagorde van het eerste nationaal congres der brie venbestellers dat heden Zondag te Brus sel plaats heeft getiteld Beperking der werkuren en terwijl wordt het druk Desproken, bevochten en verdedigd, voor alle nijverheid en handel. Heeft de Staat het recht afgezien van zijn eigen bedienden den arbeidsduur te regelen in nijverheid en handel, hem te orengen tot een maximum, lager dan de thans gebruikelijke arbeidstyd Om die vraag degelijk te beantwoorden, heeft men slechts onbevooroordeeld de gevolgen te onderzoeken van een langen arbeidsduur. Die gevolgen zijn voor ons drievoudig lichamelijke 2. stoffelijke 3. zede- ijke. Het is een onbetwistbaar feit dat een over" matige arbeidstijd het lichaam ondermint. Alle geleerden zyn, ten andere, eens om te erkennen dat een lange inspanning oorzaak s van ziekte en verval voor de arbeiders dienvolgens ook voor heel de natie. Hier hebben we dus reeds physiologische en ma- teriëele gevolgen, die aan elkaar hangen. De tijd, die diende ingenomen te worden tot lerstelling der krachten, wordt gebruikt tot het voortzetten van een arbeid, die den werkman reeds uitgeput heeft. Werkelijk heeft hij dus geen rust en 't is van dit reeds afgesloofde lichaam, dat men opnieuw dezelfde krachtsinspanning zal vergen vandaar de afneming, het verlies der krachtvermogens. Na een zeker tijdverloop blijft er nog slechts een ontaard organisme over, en die ontaarding zal zich overzetten op de nakomelingschap, want, dit organis me, weinig bestand zijnde tegen de ziekten, zal de vergiftiging van het bloed des te er gebeuren toeneming der e werkersklasse is het onmiddel lijk gevolg. Aldus spreken Al de bevoegde geneeshee- ren, en nog onlangs werd hetzelfde her haald door de doKters Persoons en Delbas- tée. Is de tering vraagt de laatst ge noemde volksvertegenwoordiger bevesti gend niet een ziekte der arme lieden, overvallende de arbeiders, slecht gevoed, en verzwakt door te lange arbeidsdagen Heeft het liberaal kamerlid van Sint-Ni- klaas niet met onomstootbare, wetenschap pelijke argumenten bewezen dat overma tige arbeidsduur den werker doodt En wanneer we met open oog rondom ons kijken, zien we de doodgaande wezens niet met honderden naar de fabriek dage lijks trekken Dat kan niet anders met de huidige inrichting. Dat die stervende men schen noch dezelfde hoeveelheid noch dezelf de hoedanigheid arbeid geregeld kunnen leveren, maar deze gedurig afnemen, is ge makkelijk te begrijpen, want er bestaat een natuurlijke wet tot het behoud van het ar beidsvermogen, dat is een grens gesteld aan de krachtsinspanning. Wordt die grens overschreden, dan breekt de levende motor dit is de arbeider. Dat breken geschiedt echter daarom niet dadelijk, noch met éen stoothet arbeidsvermogen evenals bij een levenlooze machine vermindert ge leidelijk door een voortdurende krachtsin spanning, en by gebrek aan een voldoende herstelling, om eindelijk heelemaal te ver dwenen, a. i. dood te gaan. Maar, het is niet alleen de te groote krachtsinspanning, die doodtook andere oorzaken zijn aan te stippen een bedryf kan schadelijk zijn door aanwezigheid van eenvoudig stof, dat stofinademingsziekten, oogziekten en oogverwondingen kan ver wekken ook door giftige stoffen, zooals by het verwerken van phosphor, kwik, lood, enz. verder door sterae tempera - tuurs-wisselingen b. v. by glasblazers, die daarby de longen hevig inspannen door 't verblyf in bedorven lucht dit is het ge val bij de duikers en caissonarbeiders door een nadeelige houding, als by de mynwer- kers, enz. enz. Dit alles geeft aanleiding tot de zoo gevaarlijke beroepsziekten, zooals bloedarmoede ën chronische ziekelykheid, veelvuldige stoornissen in de spysvertering, aambeien, hypochondrie, X-beenen, plat voeten, long-emphyseem, strotten hoofdka- tarrh, oog- en oorziekten, huidziekten, ver giftiging, beenderziekten, enz. enz. Deze zouden meestendeels kunnen vermeden wor den door hyginiësche voorzorgsmaatrege len, waarby de beperking van arbeidsduur een ruime plaats inneemt. De Italiaan Ramazzini schreef reeds een klassiek werk over de beroepsziekten de geleerde Duit- scher] Odendorff wydde er een zevental boe ken aan, waaronder ik wil noemenDie Kie Koankheiten der Arbeit en ]4 dln.) en Die Berufskrankheiten und ihre Stelluno ■in der staatlichen Arbeiterversicherung die door al diegenen, welke over sociale vraagstukken spreken of schrijven, zouden dienen gelezen te zyn of te worden. Achille BRIJS. (Zal voortgezet worden). Sedert eenigen tyd kan men 's avonds wanneer het weder helder is ('t gebeurt niet dikwijls) eene heldere ster zien naar den zuidelijken kant van het uitspansel iets of wat oostwaarts. Die heldere ster is de planeet Mars, die even als de Aarde rond de zon draait en even als de planeet welke wij bewonen en andere talryke planeten met de zon als mid denpunthet zonnestelsel vormen. De planeet Mars werd door de sterrekun- digen, by elke gelegenheid nauwkeurig be studeerd en zoo hebben die sterrekunaigen door hunne waarnemingen en berekenin gen kunnen vaststellen, dat de planeet Mars in opzicht van samenstelling, onwentelings- voorwaarden, vorm enz. veel overeenkomst heeft met de aarde. De planeet Mars is afgeplat aan de polen, zy heeft een dampkring en onlangs nog, heeft een sterrekundige bewezen dat in dien dampkring, zuurstof aanwezig is. De planeet Mars heeft seizoenen gelyk de aarde, aan de polen bestaat er ys en op de oppervlakte der planeet water en vast land. De Aarde is 150 millioen kilometers ver- wyderd van de zon, de planeet Mars 225 mil lioen kilometers de Aarde draait rond de zon in 365 dagen, de planeet Mars 687 dagen. Een dag op de aarde duurt 24 uren, een dag pp de planeet Mars 24 uren 37 minuten. Ons iaar duurt 365 dagen, het jaar voor de Mars bewoners ongeveer 670 dagen van 24 uren 37 minuten volgens onze tydverdeeling. De dichtheid der Aarde vergeleken by die van het water is 4,5 en die der planeet Mars 3,9. Ziehier nog eenige opgaven welke de gelykenis der toestanden op de planeet Mars en de Aarde nog treffender maken, (by benadering Diameter Dichtheid Inhoud Massa Aarde 1 1 1 1 Mars 0,58 0,71 0,15 0,105 Aan de oppervlakte der planeet Mars moet, gezien den minderen diameter, de zwaartekracht ook minder zyn zoodat de wateren er veel bewegelyker moeten wezen. Tengevolge van den grooteren afstand der zon is de warmte er ook aanzienlyk minder. De omvang en de massa zyn in verhouding van den minderen diameter. Zijn er Marsbewoners Dat vraagstuk zal in langen tyd nog niet opgelost zyn, toch moet men in aanmerking nemen dat geheel het zonnestelsel denzelfden oorsprong heeft eene massa waarvan zich op verschillende tydstippen deelen hebben afgezonderd ter- wyl de kern het middenpunt is gebleven namelyk de zon. De deelen volgens hunnen omvang en den tyd welke er verloopen is sedert hunne afscheiding van de hoofdmassa zyn min of meer verdicht en verhard. De maan b. v. heeft voorzeker in een toestand ver- keerd waarin zich thans de aarde bevindt, nu is ze geheel uitgedoofd, water en damp kring zyn verdwenen. Al de planeten en bijplaneten hebben zich eens in een toestand bevonden of zullen er zich eenmaal in bevinden, waarin de aarde nu is en waarin ze zich bevond toen de eerste uitingen van organische vormen zich veropenbaarden, vermits niet alleen de stof evolueert, maar ook de kracht wel ke er onafscheidbaar van is. De planeet Mars is van minderen omvang dan de Aarde... de tyd is dus duizenden ja ren voorby, dat ze in de voorwaarden om wentelde in welke de aarde zich bewoog toen de eerste sporen van organische vormen er zich voordeden en de eerste levens uitin gen zich openbaarden. Talryke eeuwen geleden, toen ook de op pervlakte der Aarde nog gloeiend was en hare dichtheid minder dan nu, was ook hare omwenteling om de as veelsneller dan thans en die snelheid neemt nog af, de verminde ring bedraagt ongeveer 20 seconden in eene eeuw. Aangezien de evolutie in het Heelal wat de kracht betreft gelijken tred houdt met de evolutie der stof, moet de uiting of vorm der kracht welke wy leven noemen, zich veel vroeger veropenbaard hebben op de planeet Mars dan op de Aarde, en de ontwik keling der Marsbewoners veel verder gevor derd zyn dan de onze. In den laatsten tijd heeft een sterrekundi ge gelijk wy hooger reeds zegden waarge nomen, dat de dampkring van Mars ook zuurstof bevat, zoodat in alle opzichten de levensvoorwaarden op die planeet bjj- na dezelfde zijn als de onze en de hypothesis der Marsbewoners niet onaanneembaar is, ja, voor zeer waarschynlijk mag gehouden worden, vermits het vast staat dat de Aarde, in het zonnestelsel geen uitzonderlijke plaats bekleedt en in den grond slechts van de andere planeten verschilt door haren af stand van de zon, haren omvang en haren ouderdom. Doch zooals we reeds zegden het bestaan der Marsbewoners stellig te bevestigen ver mag thans niemand met de tot heden be kende teles-copen is het waarnemen van dat bestaan zelfs niet denkbaar, het laatste woord echter is daarover nog niet gezegd en nieuwe tuigen kunnen gevonden worden, nieuwe ontdekkingen gedaan, welke ons toelaten zullen verder door te dringen in de geheimen van het Heelal. Terloops zy nog gezegd, dat men op de planeet Mars aan de polen meer glinsterende deelen aantreft waaruit moet blyken, dat de polen van Mars even als die der Aarde met eeuwig ys ziju omringd, waarop het licht meer teruggekaatst wordt zoodat zy schit terender schynen. Aan de oppervlakte van Mars bemerken de sterrekundigen ook lichtende strepen door hen kanalen genoemd. Deze kanalen ontzaglijk breed en lang, •uitgestrekt als zeeën, zyn evenwel veranderlijk, komen nu enkel voor en dan dubbel, den wezenlyken aard ervan heeft men ook nog niet kunnen bepalen. Zyn het echte kanalen, dan zouden de wyzigingen en splitsingen welke in betrek- kelyk korten tyd zich voordoen, aanduiden dat de vermoedelyke Marsbewoners over verbazende middelen moeten beschikken, om aldus aan de oppervlakte hunner planeet het water te hunnen behoeve dienstbaar te maken Sommigen zullen misschien zeggen wat raakt me de planeet Mars. Al wat ons weten ten opzichte van ons bestaan kan vermeer deren moet eiken verstandigen mensch ter harte liggen, daarom moet eiken vooruit gang der wetenschap ons belang inboezemen en moeten ook de bevindingen der sterre- kunde ons niet onverschillig laten. |sa e f Tffti-ÏM"" —0 3 pi I

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1