1 v/A^ ÊlviC ,..*KA1 SfeC: II Prijs La centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer Zondag !7 (Jetober I!M)9 KIEZERSLIJSTEN. Pensioenbond van Aalst. WILLEMSFONDS. Klerikale ongerijmdheden oï Militaire krankheid. Een Systeem. EC.» -* BANKET Het le Nationaal Kongres Weg niet de Rijken. -o p» f»"- r, w. «-• fj. 3 f voor de stad en den ruiten voorop Detaaibaar Abonnementsprijs3 Prijs der Annoncen: per drukregel Men aborneert zich op alle postkantooren voor den buiten /oor de stad, ten kai tore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 16 OCTOBER 1909. De Kiezerslijsten voor het jaar, 1910-1911 van de steden en gemeenten tegenweer te bevinden. dedigen, dan zingen zij een ander lied dan is geen gevaar meer de vijand, de vreemde indringer bestaat slechts in de verbeelding van degenen die den ken dat een land manschappen noodig heeft om zich, als 't past in staat van van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele der.Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie- zursijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven 01 er personen die er met te veel stem mes zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, alsook den Zondag morgend van 10 tot 12 ure. De maandelyksche storting voor de Pen sioenkas zal plaats hebben op ZONDAG 17 OCTOBER in den Graaf van Egmont Groote Markt, van 10 1/2 tot 12 uren voor middag. -Da Voorzitter, J. DE BRUECKER. AFDEELINO AALST. ALGEMEENE VERPLICHTE VERGADERING Maandag, 18 October 1909, te 8 uur 's avonds stipt, in de Bovenzaal van Graaf Egmont. s. -0— 1. Algemeene Toestand. 2 Verslag over de Werkzaamheden 1008-1909. 3. Wfjziging aan de standregels Het Bestuur bestaat uit 15 leden en een afgevaardigde van iedere onder-afdeeling, alien voor twee jaar gekozen en jaarlijks met de helft te vernieuwen. De uittredende leden zijn, met uitzonde ring-van den Voorzitter, den Schatmeester, den. Sekretaris en een afgevaardigde voor iedere onder-afdeeling, slechts na een jaar herkiesbaar. indien de wijziging aangenomen wordt, zijn, volgens verslag der bestuurszitting van 5 October, uittredend Mevr. A. Brijs, d. h. A. Brijs (herkiesbaar), F. Callebaut (herkb,). A. Kelders (herkb.), G. Leveau, adv. P. Michiels, C. van Bran- tegbem, Is. Van Trappen (herkb.). 4. Viering van het 35-jarig Bestaan van onze afdeèling. 5. Werkzaamheden 1909-1910 Boekerij, Hulpbibliotheken, Hooger On derwijs voor het volk, Volksvoordrachten, Ljederavonden, Koor, Letterkundige- en Wetenschappelijke Afdeeling, Feesten. Het Bestuur. Drie jaren geleden waren alle kleri kalen groote en kleine, oude en jonge, gematigde en dweepzuchtige, moderne en antieke, arrivisten en afgeleefde het erover eens te bevestigen, dat het land in staat moet gesteld worden om zich tegen den gebeurlijken inval van efen vijand te verdedigen. Allen stemden drie jaren geleden de oprich ting van nieuwe forten rond Antwer pen, welke minstens 100 millioen moe ten kosten, na 80 millioen te hebben gestemd voor de forten van de Maas. Zoolang er kwestie is talrijke mil- lioenen te laten verzwelgen in de kol ken der versterkingen, vindt men al de aanhangers van den wijwaterkwis- pel in de bres om te stemmen en maar altijd te stemmen, maar zoodra het geldt de manschappen te vinden om de onafhankelijkheid van Belgie te vrijwaren en ons volksbestaan te ver- Zou het niet veel gepaster en logi scher zijn te zeggen geen leger meer, dus geene forten meer, doch van de klerikalen moet men geene redelijk heid verwachten, men moet van hen niet hopen dat ze zich zeiven gelijk zouden blijven want met hunne theo- rien komt men tot het volgende be- sluit, het kort begrip hunner onge rijmdheid geen leger maar vele for ten Drie jaren geleden als het er om te doen was aan de Kamer de stemming te ontrukken der 100 millioen voor de versterkingen van Antwerpen waren al de klerikalen eensgezind om te ver klaren, dat de bestaande verdragen op zich zeiven niet voldoende waren om de onafhankelijkheid van Belgie te waarborgen. Men moest zich erop voorbereiden de mogelijke aanranders tegen te houden en de wederlandsche verdragen hadden slechts waarde voor zooveel de verdediging van het land ernstig was ingericht. Heden zijn volgens dezelfde kleri kalen de internationale verdragen vol doende om alle zorg voor onze onzij digheid en de onschendbaarheid van ons grondgebied nutteloos te maken. Waarom dien ommekeer in de hou ding der klerikalen, waarom in een tijdsverloop van 3 jaren die tegenstrij dige bevestigingen Heel eenvoudig omdat de klerikale partij aan het land een staal te meer wil geven van hare onmacht, van hare veranderlijkheid en van hare verregaande ongerijmd heden. Toen drie jaren geleden de liberale partij weigerde de vele millioenen te stemmen voor de forten van Antwer pen, verklaarden zij aan de natie hare houding als volgt We kunnen de oprichting van nieuwe forten niet goedkeuren, eer door eene nieuwe wet de aanwerving der manschappen ver zekerd weze om een leger te hebben in staat, de voorgestelde forten te verdedigen. Deze houding ten minste was billijk en alleszins logisch. De klerikale partij integendeel heeft het land talrijke millioenen lasten op gedrongen om gebouwen op te richten, waarmee ze niet weet wat doen, waar van ze niet zeggen kan hoe ze bevolkt zullen worden. Na gewillig en gedwee de verkwisting van millioenen en nog millioenen te hebben gestemd voor het daarstellen eener nieuwe verdedigings linie, verwijt de klerikale partij aan haar eigen minister van oorlog, gene raai Hellebout, met een wetsontwerp voor den dag te komen dat strekt om de forten te bevolken en ernstig in staat van verdediging te stellen. Toe dan, heeren klerikalen, houdt dan toch op zoo wispelturig en onbe suisd te wezen en stemt ge niet voor de middelen om een ernstig leger in te richten, stemt dan toch ook de mil lioenen niet meer welke gij verzwei gen laat in den afgrond der versterkin gen en den aankoop van oorlogsgetuig. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Sedert de liberalen in den gemeenteraad vertegenwoordigd zijn bestaat er een eigen lijk kontrool in bet stedelijk bestuur 't is onbetwistbaar dat ten tijde wanneer de ka tholieken de algeheele meesters waren en er geen enkele tegenstrever in 't bestuur een woord te reppen had, er alles om het best werd geschoteld de gemeente raad zit dagen waren enkel formaliteitendie niet te ontwijken waren, omdat ze de wet voor- schrijft, maar van grondige discussie, van tegenstrijdige besprekingen was er nooit spraak 't schepericollegie deed zijn voor stellen en als ootmoedige en gehoorzame rnenschen knikten de raadsleden of't goed was of slecht, voordeelig of nadeelig voor 't algemeen, dat liet hen onverschillig de groote meesters stelden het voor en dat was genoeg. Hel publiek was nooit op de hoogte van den toestand alleenlijk eenige hon- derde stadsverslagen zoo duister en on volledig dat bijna niemand ze las. werden bij eenige burgers uitgedeeld. Doch sinds de intrede der liberalen is er daaraan ver andering gekomen en dank zy hunne tegen woordigheid op de banken van den gemeen teraad, wordt er thans geen enkel belang rijk punt meer te berde gebracht of 't wordt aan grondige bespreking onderworpen alle Aalstenaars zijn sinds dien op de hoogte van den toestand der stad en alle; kwestien die van eenig belang zijn worden aldus aan 't oordeel van iedereen onderworpen. Zoo werd menige zaak, dank zij de libe ralen, op breede schaal en grondig onder zocht en besproken elkeen zal zich nog de gaskwestie herinneren 't beheer der gods huizen en van den armen werd gehekeld waar 't verdiend was en menig partijdig en laakbaar feit werd aangeklaagd de gelde lijke toestand der stad is thans door alle be lastingschuldigen allerbest gekend nie mand twijfelt meer dat het slecht en 't wei nig spaarzaam bestuur der katholieken onze stad in een zeer erbarmelijken finan- cieëlen,toestand heeft gebracht. Had de tegen woordigheid der liberalen nog maar alleen lijk die ruchtbaarheid en die algemeene be kendheid der stadszaken verwekt, die uit slag ware reeds meer dan genoeg om te doen beseffen dat er op 't stadhuis kontrool noo dig is en dat de werking der liberalen er niet nutteloos was; dat zal ieder rechtzinnig mensch begrijpen. Doch dat ook kunnen de klerikalen niet aannemen, het bestaan eener liberale minderheid is eene gedurige wroeging voor hen en daarom trachten ze de liberale ge meenteraadsleden 't leven beu te maken, ze willen hen schrik aanjagen en hun de goes ting ontnemen hunne plichten als gemeen teraadsleden te vervullen; zekere klerikale heerschappen dus, wier politieke pretentie en hoogmoed grooter is dan hun bestuurlijke kermis, hebben zich in 't brein gestoken, al het mogelijke te doen om de liberale ge- gekozenen processen op den hals te halen dat is bij die heeren een systeem ge worden, goed geschikt, denken ze, om de liberalen den bek te snoeren. Vooreerst was het de beurt van M. De Blieck voor een onbeduidend woord werd er hem gezegeld papier gestuurd, daarna had de heer Gust. Leveau voor een feit dat hij in den gemeen teraad aankloeg, 't bezoek van den deur waarder, en, in de laatste zitting werd ik met het gerecht bedreigd iedereen weet waaromen op welke eerlijke wijze 1 Allons, heeren procesmakers wanneer zal het de beurt zijn van M.M. VanderSchue- ren en Verhulst En die heeren klerikalen denken dat ze met zoo een vervolgingssys teem in te voeren, ons, liberale gemeente raadsleden, den schrik op 't lijf zullen jagen en ons zullen beletten hun slecht en onpar tijdig beheer te bespreken en aan 't oordeel der Aalstersche lasten betalers voor te gen. Ze bedriegen zich totaal Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. leg- ZONDAG. 3i OCTOBEK te Gent. NA DE JAARLIJKSCHE ALGH.MFFiVU VERGADERING van het WILLEMS-FONDS. Inschrijving 3,50 fr. De inteekeninglijst ligt in het lokaal Graaf Egmont, Groote Markt, en wordt gesloten op Zaterdag, 23 October. De Leden van de Aalstersche Afdeeling worden vriendelijk, maar dringend verzocht zoo gauw mogelijk de lijst te teekenen. We hopen dat het aantal deelnemers dat ver leden jaar zeer aanzienlijk was ditmaa nog merkelijk zal toenemen. der Belgische Brievenbestellers te Brussel. Ik had het Kongres der Treinoversten en Treinwachters te Gent bijgewoond ik heb ook dit der Brievenbestellers te Brussel willen bijwonen. Laat ons onmiddellijk zeggen dat dit eerste Kongres een overgrooten bijval beeft beko men met duizenden verdrongen de post boden zich vóór de poort, in de groote Zaal en Wandelgangen der Koninklijke Harmo nie. Ruim 3800 leden telt hun Federatie, en ze hielden er van. in grooten getale, luide hun eischen te komen verdedigen, hun rechtmatige eischen, voeg ik er direkt bij. Daarom hadden ze ook den heer Minis ter Helleputte uitgenoodigd, opdat Zijn Excellentie ooggetuige zou geweest zijn van het groot aantal misnoegden en oor getuige van de jammerklachten zijner on derdanen, die hy vroeger toen de Heer Helleputte nog geen Excellentie was zoo demokratisch verdedigde. Maar, de immer glimlachende Minister vond het geraden noch oog- noch oorge tuige te zijn, en toen de voorzitter aan bet Kongres voorstelde den heer Helleputte een telegram te sturen, waarbij de leden hun onveranderlijke getrouwheid en ver knochtheid uitdrukten, ging dat er niet eens door, en was de president verplicht er bij tb voegen en drukken de hoop uit dat de wenschen van het Kongres met welwillend heid zullen onthaald worden. Eerst dan werd het telegram aangenomen. Wat zal zijn achtbare Excellentie van zoo'n vrij denkende en zich- vrij- uitdrukkende be dienden zeggen Holland en Frankrijk waren vertegen woordigd op dit Kongres, en beide landen hadden ook telegrammen van gelukwen- sclien gestuurd. Niet alleen door het getal, maar, evenals tnj onze Treinoversten en Treinwachters, door de verschillende te bespreken punten, vas dit Kongres hoogst belangrijk. Ik ge- "oof nochtans dat de dagorde overladen was, gezien de oneindige discussiën, die sommige )unten opleverden doch, zooals de voor zitter, de heer Crozaz, zei was dit Kongres slechts een voorbereidend werk van de toe- iomende. De heer Isidoor Hallaert, van Aalst, was de eerste aan het woord, nadat de rekenin gen, toestand en werkzaamheden van de ratie en onder-afdeelingen bekend ge maakt waren. In een zaakrijk en heerlijk verslag sprak by ons over de aanwerving en den toestand der kandidaten voor het aanleeren van den dienst, hetgeen verscheidene weken duren ian, wordt niet de minste vergoeding be taald. En wanneer de kandidaat-brieven besteller eindelijk tot den dienst bekwaam geacht wordt, roept men hem van tijdtot tijd voor eenige dagen op, en betaalt men hem het bespottelijk loon uit van 2,40 fr. 2,50 fr. 2,60 fr. of 3 fr. volgens plaats en iategorie. Natuurlijk kunnen die jongens geen plaats meer vinden in handel of nij verheid, gezien ze ieder oogenblik kunnen opgerofepen worden tot den dienst om daar na weer op de straat gezet te worden. Ook is de proeftijd veel te lang. Zoo vinden we zegt de heer Hallaert 119 agenten, die reeds van 10 tot 15 jaar als boventallige brievenbesteller dienst doen 42 met 15 tot 20 jaar dienst, en 6 met 20 tot 25 jaar dienst. Yan deze laatste 6, ontvingen er in 1905, 4 de herinneringsmedaille der regeering van Leopold II, en dit als boventallige be diende 1 (gerucht en afkeuring bij de aan wezigen). Het is eenvoudig schandelijk. De verslaggever klaagt ook over de Zondag- rust en stelt voor dat de boden des Zondags hun dienst zouden doen, mits twee Zondagen verlof per maand en naar keus slechts éen enkele bestelling zou dien dag het heele land door plaats hebben. De heer Hallaert wijst op ae inrichting van het Engelsch Postwezen waar er kandidaten zijn voor elk kantoor, volgens de noodwendig heid - die alle dagen gaan zien of er be stellers moeten vervangen of geholpen wor den. Ze hebben een vaste jaarwedde en wor den op hun beurt aanvaard in het kader. Dit verslag, warm verdedigd in een onberis- peiyke taal, eerst in het Nederlandsch, daarna in het Fransch, behaalde een onge- meenen bijval. Eenige wijzigingen werden gevraagd en het verslag werd met voor behoud van de Zondagkwestie met alge meene stemmen aanvaard. De heerE. Lefevre leest een zeer gedocu menteerd en lang verslag voor over de loon- kwestie. Hij bespreekt beurtelings de eerste provinciale en lokale hoofd-brievenbestel lers. de prov. en plaatsel. hoofd-brievenb, de tolken, de sorteerders, de gewone brie venbestellers en hun bevoegdheid. Over de jaarwedden, is het een jammerklacht, slechts 15 landelyke brievenbestellers win nen 1300 fr. na veel jaren lastigen dienst meer dan 2000 zegge twee duizend wiunen niet eens 3 fr. per dag. Ziehier, ten andere, het getal der brievenbestellers, met hun jaarweddenvolgens een volledige en per kategorie omstandige statistic j gevoegd bij het verslag over de begrooting 1908 Getal Jaarwedden Landelijke brievenbestellers 438 900 fr. 1048 1,000 341 1,100 218 1,200 15 1,300 Plaatselijke brievenbestellers 118 1,000 490 1,100 1052 1,200 557 1,300 553 1,400 281 1,500 100 1,600 Sorteerders 93 1,600 54 1,700 31 1,800 17 2,000 4 2,200 Na veel jaren dienst, afmattendenden dienst, winnen die zoo noodzakelijke be dienden die daarbij een groote verant- ivoordelijkhnd dragen slechts een loon om niet van honger te sterven, en we weten dat de winsten, door de Post verwezenlykt sedert 1884 tot 1909, beloopen tot de fabel achtige som van 276,183,347 fr. zegge meer dan twee honderd zes en zeventig millioen fianken, we weten ook nog dat die winsten gedurig toenemen en van vyf mil lioen in 1884 stijgen tot achttien millioen in 1909. 't Is oprecht betreurenswaardig 't is een ergerly'ke toestand, en men begrypt ge makkelijk dat het telegram aan Zyn Lachen de Excellentie er niet vlug doorging. De Heer Lefevre wiens verslag menig maal warm toegejuicht werd deed een aangrijpenden oproep tot den minister, de kamerleden en senators, het publiek, verte genwoordigd door de pers, ten voordeele eischen der brie ven be- van de stellers, dringende Achille BRIJS. (Zal voortgezet worden). in Wij hebben in onze voorgaande artikels, verschenen inde Volksgazet onder de hier- bovenstaande hoofding erop gewezen, hoe er niet zelden overdreven wordt zoowel van den kant der werkgevers als van de kant der arbeiders. Er is geen enkele werkman, die deugt, x> is eene leugen zeiden we (en we toonden zulks aan) zooals het eene leugen is te tie ren er is geen enkele goede baas. In ge- moede nochtans moet iedereen bekennen, dat^we slechts de waarheid schreven. Onze artikels hebben nogal wat praats verwekt, we werden uitgescholden voor verstokte doctrinairener werd zelfs ge bulderd, dat de redactie van de Volksgazet het niet eens is en wat al meer. Onnoodig meenen we daarop aan te dringen, de redac tie van de Volksgazet bekommert zich om den praat van hersenlooze bekampers niet meer als om den tulband van de grooten Turk, De censuur is bij ous niet in eere gelyk in Vooruit, Peuple, Bien Public, en andere organen eener onfeilbare doctrine en van verplichte sociale of filosofische dogma's. Doch komen we tot ons onderwerp terug Een sociaal stelsel wordt niet willekeurig geschapen noch wetten noch geweld zijn in staat van heên tot morgen den maatschap- pelyken toestand zóó te wijzigen, dat er zonder overgang eene maatschappij geves tigd zou wezen of nieuwe grondslagen in zulke mate dat er geen verband meer zou wezen tusschen het verleden en het heden. We moeten daarom uit de bestaande toe standen het meeste nut mogelyk trekken, de misbruiken van kapitaal eD tegen arbeid te keer gaan en door den vooruitgang van onderwys en wetenschap zal van lieverlede de toestand der minderen beter worden. De organisatie van den arbeid kan er veel toe ibydragen de betrekkingen tusschen werklieden en werkgevers min nijdig, min amper te maken. In Belgie echter heeft men een verkeerden weg ingeslagen, door de ar- beidskwestie te onderschikken aan de politiek. De trade-unions in Engeland, de Ridders van den arbeid in de Vereenigde staten, hebben zich tot nu toe op dat terrein niet laten slepen, ook zyn ze veel machtiger en beter ingericht dan in Belgie, bloedige en betreurlyke konflikten zyn veel zeldzamer bezonderlyk in Engeland dan by ons. Opmerkenswaardig is het dat de verbete ringen ingevoerd ten voordeele der werklie den het werk zyn van die burgerij, welke door- sommige politiekers voor zoo niets waardig wordt uitgescholden. Wellicht zal men hierop weer aan het tieren gaan, maar dit zal niet wegnemen, dat het de waar heid is. f g f S- .In' '^ejyf.- c* JS5 lfev> i-Ü- ■i'-rffa f' O o f i y

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1