1 RRÖNDfSSEMENT a H B Banket. Sjf\^ Prijs ft centiemen het nummer Vierde Jaarnan£ Nummer 43 Zondag 24 October 1000 Prachtig KUNSTFEEST KIEZERSLIJSTEN. De nieuwe krijgswet. Klerikale inkwisitie der XXe Eeuw. Plans zonder Cijfers. Hel ie Nationaal Kongres 1 Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: J ^klamen 75 centiemen per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 23 OCTOBER 1999. WILLEMSFONDS ln 't begin der maand December in de zaal CONCORDIA PETER BENOIT-AVOND door de dames van de Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen o Toegankelijk voor al de leden van het Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. Met zes frank hijilrageslcclits, woont men met zijn heele familie Al de Feesten, Kunstavonden, Letterkundige Zit tingen en Voordrachten bij ontvangt men een drietal boeken per jaar steunt men de Volksbibliotheken hier en in de omlig gende dorpen sticht men reizende boeke rijen richt men het hooge r onderwijs en de llederavonden in voor het volk. Geen enkele maatschappij biedt zijn feden zoo'n programma aan. Nleuwerkerken Van heden af is de boekerjj gevestigd in het lokaal der Liberale Volksvereenigirig bij de W° VAN SANDE-LIEVENS, op het Dorp. De boekerij is open alle zondagen van £.tot8uren 's morgends. Ook personen van de .omliggende gemeenten mogen op het bepaald uur om boeken komen. Tc bekomen l>ij J. Van Opden- boMvb, Kapel lest raat13, «len Aluienacli Ilacliette-Lehègue. De Kiezerslijsten voor het jaar, 1910-1911 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten tureele der.Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie- V rsijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Hét Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe to kennen. HTet Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, alsook den Zondag morgend van 10" tot 12 ure. 1 -Niets is in het Viaamsche land zoo impopulair als de soldatendienst. De oorzaak van dezen geestes-toestand is te/wijten aan de onvaderlandsche op voeding welke de jeugd geniet in de scholen der geestelijkheid, die voor haar deel de acht tienden der kinderen örtder haar gebied heeft gekregen. Men leert er immers maar èèn vader land beminnen Rome, men leert er een enkele soeverein erkennen den paus. Wat raakt haar onze nationali teit, onze onafhankelijkheid, onze vrij heden, als de Kerk maar zegepraalt ai' ware het op de puinen van het vaderland Ik herhaal het dus in het Viaam sche land is niets zoo impopulair als de soldatendienst. En wilt ge goed ge zien zijn van het volk, weest anti militarist en belooft links en rechts, bij elke occasie de geheele afschaffing van het léger. Dat is de taktiek van de socialistische partij. De liberale partij rechtzinnig in hare princiepen en in hare propaganda antwoordt hier op De afschaffing der legers is het ideaal en al de pogingen van 'tMensch- dom moeten strekken naar de wereld Vrede, welke alleen de algemeene ont wapening voor gevolg kan hebben. ln afwachting daarvan, eischen de wederlandsche toestanden, dat er een eger besta.We willen dus in ons dade lijk uitvoerbaar programma het grond beginsel niet schrijven der afschaffing van het leger. Van haren kant wordt het militaire vraagstuk door de klerikale partij op een andere wijze uitgebuit. De kleri kale partij betwist de noodzakelijk heid niet van een leger, zij betwist het des te min omdat volgens haar het leger moet dienen om de rust te ver zekeren in het land zelf, wat voor de klerikalen wil zeggen hunne voor rechten te vrijwaren liever dan ons grondgebied tegen een vreemden in dringer te verdedigen. De klerikale partij buit de leger- kwestie uit, nu eens door aan het volk de afschaffing, te beloven van den verplichten dienst door de toepassing van het princiep Niemand gedwon gen soldaat, dan weer door het belo ven van de vermindering der verschil lende elementen welke voor de inrich ting van het leger noodig zijn ver mindering van het contingent, ver mindering van den diensttijd, vermin dering der krijgsuitgaven. Tot de utopisten die het princiep uitroepen Niemand gedwongen sol daat antwoorden wij Indien men een leger wil vormen uitsluitelijk samen gesteld uit vrijwilligers, moet men zeker zijn dat het land over genoeg zame geldmiddelen beschikt om de vrijwilligers te betalen en dan nog dat er zich vrijwilligers genoeg aan bieden om een leger te vormen be kwaam de rust te verzekeren in het land en de onafhankelijkheid te verde digen tegen den vreemde Welnu dat zijn stoffelijke onmogelijkheden, er zouden noch geldmiddelen, noch vrij willigers genoeg zijn, en de liberale partij wil slechts practische hervor- vormingen. En op 't stuk van partijgangers van Niemand gedwongen soldaat, hoe ko men ze er toe hunne stelling der ver mindering van de krijgslasten overeen te brengen met hun inzicht een geheel vrijwilligersleger te betalen. Wat het heele schof klerikalen be treft, die tezelfder tijd beloven ver mindering van 't jaarlijks contingent, vermindering van diensttijd en ver mindering van krijgsuitgaven, ze we ten wel, dat ze nooit die beloften kun nen houden, inderdaad het is niet mogelijk de jaarlijksche lichtingen in te krimpen zonder de legermacht te verminderen, evenals het onmogelijk is den diensttijd te verkorten, met behoud der hedendaagsche lichting zonder nogmaals de legermacht te ver zwakken. Kortom, de vraag is deze Wil men ja of neen, de vermindering van het leger in vredestijd tot 42,800 man schappen en de vaststelling van de legermacht op oorlogsvoet op 180.000 soldaten Men merke aan dat het op de basis is dezer legermachten dat de wet van 1902 werd opgesteld en gestemdmen merke nog aan dat men op deze basis de nieuwe versterkingen van Antwer pen heeft gestemd, zoowel als deze van Namen en Luik men merke ein delijk nog aan dat sedert 1902 deze cijfers altijd zonder eenig verzet aan genomen zijn geweest door de mili taireoverheden, door de klerikale re geeringen welke elkander hebben op gevolgd, door de wetgevende kamers en bezonderlijk door al die klerikalen die thans de wet van 1902 tot hun oorlogspaard maken. Steunende op die cijfers zeggen wij Indien men de effectieven van vrede en oorlog, welke de basis zijn der wet van 1902 wil behouden, gelijk ze overi gens bepaald zijn in het ontwerp van nieuwe wet van 1909, is het niet moge lijk vermindering van diensttijd te belo ven, zonder vermeerdering van het jaarlijksch contingent. Inderdaad elke vermindering van diensttijd gaat ge paard met eene vermindering van de getalsterkte van het leger, welke tot de bepaalde cijfers maar kan terug ge bracht worden door eene vermeerde ring van het contingent. Het besluit van al het voorgaande is, dat het belachelijk is vermindering van diensttijd te beloven zonder verhoo ging der jaarlijksche lichting, ten zij men de getalsterkte van het leger wil verminderen, welke noodig wordt ge oordeeld voor de verdediging van het land. Dat de klerikalen ons eens rechtuit zeggen of zij de legersterkte willen be houden ofwel of zij die willen vermin deren. Volgens hun antwoord zal het gemakkelijk zijn te oordeelen of zij rechtzinnig de verwezenlijking betrach ten van een programma het princiep behelzende der vermindering van den diensttijd. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger ZONDAG, 31 OCTOBER te Gent. NA DE JAARLIJKSCHE Algemeene Vergadering van het WILLEMSFONDS. Inschrijving 3,50 fr. De inteekeninglijst ligt in het lokaal Graaf EgmontGroote Markt, en wordt gesloten op Dinsdag, 26 October. De Leden van de Aalstersche Afdeeling worden vriendelijk, maar dringend verzocht zoo gauw mogelijk de lijst te teekenen. We hopen dat het aantal deelnemers dat verleden jaar zeer aanzienlijk was ditmaal nog merkelijk zal toenemen. De lafhartige moord waaraan Spanje zich komt plichtig te maken heeft de heele be schaafde wereld in beroering gebracht. Wij, hier, kunnen ons moeilijk een juist gedacht geven van wat er werkelijk is ge schied, en de nieuwsbladen drukken d'eene tegenstrijdigheid na d'andere. Liberale en socialistische roepen luidkeels zjine on schuld, daarentegen vinden we in ue kleri kale pers (de goede, de waarheidslievtnde, dus) dat de plichtige geoordeeld is geweest volgens de wetten van 't land, en zijne wel verdiende straf niet heeft kunnen ontgaan. Maar Ferrer is geen onbekende. Voor een waanzinnig bommenwerper had men zulks nog kunnen begrijpen, en, alhoewel we de doodstraf beschouwen als eene gruwelijke misdaad, gepleegd ten aanschyn der nieu were beschaving, dan nog laten zich soms de strenge maatregelen verdedigen, zonder daarom geenszins gewettigd te zijn. Ferrer Francisco, die nauwelijks de vijftig jaren had bereikt, werd geboren te Abella, provincie Barcelona, uit eene begoede bur gerlijke familie. Hij was vooreerst opzichter van IJzerenwegen, maar wentelde zich insgelijks in de politieke beweging van zijn land. In 1885, nog tamelijk jong dus, nam hy deel aan de pogingen tot opstand in Catalo- nië welke de uitroeping der Republiek voor doel hadden en moesten bewerken. Vervolgens ging hij zich te Parys vesti gen, bekleedde aldaar verscheidene posten, en nam stand ten voordeele der rationalisti sche beweging, ('t Geloof door en in de Rede). Het onderwijs vond in hem een warm verdediger, hy breidde zijne eigene kennis sen uit en werd professor. Eindelijk, na als erfgenaam van een aanzienlijk fortuin te zijn aangeduid, kwam hij terug naar zyne verblijfplaats Barcelona en stichtte er de Nieuwe School, naar 't model dezer van andere groote Europeesche steden. Om zich wel de belangrijkheid van zulke febeurtenis uit te leggen, moet men de roeve toestand kennen waarin het onge lukkige Spanje zich bevindt, ten opzichte van het openbaar onderwijs. Meer dan de helft der bevolking is er totaal ongeletterd, gansche streken hebben geene enkele school, en, wat de onderwijzers betreft, ze leven van zulk klein loon dat de meesten gedwon gen zijn de ruwste stielen uit te oefenen, om niet van honger te sterven. Het is onnoodig, geloof ik, te zeggen wat aldaar een leerpro gramma beduidt, en hoe de klerikale geeste- ijkheid, die het bestuur en het volledig toe zicht van al de onderwijsgestichten in han den heeft, met de geest van het spaansche volk omgaat. In de groote steden is 't ietwat heter. Daar ïebhen republikeinen en groote nijveraars verscheidene vrye scholen ingericht, onge- ukkiglijk te weinig in getal, waaraan eene leperkte jeugd de leer der beschaafde landen wordt ten nutte gemaakt. Ge begrijpt dus allicht, wat een man als Ferrer beduiden ion in 't fanatieke brein der Spaansche hui chelaars. In den beginne reeds kwam er ge heim verzet en de overheid maakte hem het leven uiterst moeitijk. In 1906 na Morral's aanslag op den koning en de koningin werd Ferrer aangehouden en opgesloten. Hij werd echter vrijgesproken van medeplichtigheid aan Mateo Morral's aanslag, omdat er geene voldoende bewyzen bestonden. Maar de gees telijkheid had gedeeltelijk haar doel bereikt, want de Nieuwe School werd gesloten. Van toen af was over zijn lot beslist, en niet lang zou de gelegenheid uitblijven hem op nieuw te vatten. We weten hoe de onlusten in Barcelona en heel Spanje door uitbarstten. Ferrer die zich alsdan in Londen bevond, werd bij 't sterf bed van een familielid geroepen. Nauwelijks was hij gezeten of de hand werd hem op de kraag gelegd en het doodvonnis volgde. Waarvan men hem beschuldigde werd aan alleman verteld, maar of hij plichtig is weet niemand. Niemand echter had noodig het te weten 't was zoo, omdat het alaus zijn moest, omdat de heele bende van Spaansche geestverkrachters het aldus wilde. Ferrer is als een martelaar der vrije ge dachte, der gezonde rede door 't hoofd ge schoten. Was Ferrer plichtig We weten het niet 1 Heeft Ferrer zich bemoeid aan ophit sing tot politieke moord Wel mogelijk Maar waarom kon het spaansch krijgsge rucht, indien het zoo overtuigd was van zijne plichtigheid, geen verhoor laten plaats grypen zooals het betaamt wanneer 't leven van een man op het spel staat. Doch neen, de bevelen waren gegeven, en als deemoe dige, laaghartige dienaren moest het einde volgen. Ferrer is nu dood De koppige, woelige tegenstrever van het Spaansch kle- rikalism is uit den weg geruimd, en nu zal misschien morgen, in dit diepvernederd land een minister gevonden worden om in Kamer en Senaat, het dossier van beschuldiging in de hand, te bewijzen dat Ferrer plichtig was aan opstand tegen het koningdom. Oh verkochten Uit welk vuil modder is dan uwe ziel ge kneed Welk gedacht maakt ge u van uw God, die ge aldus meent te verdedigen uw God die men zegt goed en barmhartig te zijn Om dien moord beraamd te hebben, moet ge niet alleen bloeddorstige schurken zyn, maar ook nog beroofd van alle gezond verstand. Want die moord is zoo dom-waan- zinnig dat hy de gansche beschaafde wereld heeft in opschudding gebracht. Duizenden foede harten stonden op, overal, om de ver- rachters van 't menschelyk brein te schand vlekken en te vervloeken. Het menschelyk geweten is ten diepste getroffen geweest en heeft zich wonderlijk van stemming gevoeld in deze droeve omstandigheden. De schande van den moord komt niet alleen terecht op de officieele spaansche geestverknoeiers, maar eerst en vooral op de monikken en geestelijken, van alle slag, omdat dezen in werkelijkheid Spanje bestu ren en regeeren. Ons land zal in dit schrikkelijk moordplan eene doortastende les gevonden hebben. Degenen die nog aarzelden en tijdelijk hun vertrouwen stelden in de schijnheiligheid der Roomsche bloedhonden, zullen zich voor zeker in den schoot zien werpen der ware en echte democratie. Dirk Martens. De heer schepen Moyersoen heeft in de laatste gemeenteraadszitting van Aalst een SI an voorgelegd tot goedkeuring, van een eel van den nieuwen boulevard, namelijk, indien ik my niet vergis, het deel dat aan den Gentschesteenweg, neven de Steenebrug begint, tot aan 't nieuw klooster van St. Job. Dat plan, scheen heel goed gemaakt en ik twijfel niet als wanneer heel dat werk zal uitgevoerd zyn het een heel schoon laan zal uitmaken 't zal zeker een verfraaiings- werk zijn en nochtans vond ik daarin geene genoegzame reden, om zonder verder onderzoek en bespreking, alleenljik op een vluchtig overzicht van ingewikkelde plan nen, myne goedkeuring daaraan te geven. Vooreerst ben ik het totaal eens met den heer De Nayer wanneer hij verklaarde dat het onmogelijk is voor de gemeenteraads leden een plan grondig te bestu leeren en er wijzigingen aan voor te stellen of opmer kingen te maken, wanneer het u in de gemeenteraadzitting slechts met een wip voor den neus wordt geschoven 't ware dus maar heel juist dat het Schepencollegie. wanneer het de toestemming vraagt voor 't uitvoeren van dergelijke groote en ern stige werken, aan de gemeenteraadsleden de plans of teekeningen op behoorlijken tijd zou mededeelen, dan ten minste zouden ze eene stemming kunnen uitbrengen met ken nis van zaken en na rijp onderzoek. Een tweede en wel de bijzonderste reden die ik heb opgegeven om mijne goedkeuring te weigeren is wel degene dat de gemeente raad het daarstellen van eene groote laan moet stemmen zonder te weten welke uit gaaf zulks van de stad zal eischen niet het minste cijfer vergezelde de voorgelegde plannen en op mijne vraag hoeveel daar omtrent de uitvoering van dien boulevard zou vragen wist M. Moyersoen, de schepen van financiën zelf, mij niets te zeggen, hij kon daarover geene inlichting geven. Ik vind dat waarlijk overdreven en dat is, dunkt me, de gemeenteraad een weinig voor den gek houden. Ziedaar een werk dat de onteigening zal vergen van menige hectaren allerbesten grond, dat kolossale uitgaven zal na zich slepen voor 't leggen van kasseien, bijgan- gen, stadsgoten enz. de gemeenteraad die het moet toestaan weet niet eens hoeveel dat alles omstreeks zal kosten en de heer schepen vind het niet noodig die inlichtin gen te geven, zelfs geen oppervlakkige berekening neen, niets De gemeenteraad volgens M. Moyersoen, hoeft maar goed te keuren, dat alleen is zijne taak die han delwijze is 't beste bewijs dat de klerikale gemeenteraadsleden weinig in de pap te jrokken hebben de groote meesters beslis sen en doen hunne voorstellen en zij mogen knikken. Dat was altijd zoo, zoo is het thans en 't zal op eenige uitzonderingen weer, zoo blijven. De gemeenteraad heeft dus weeral eens blindelings een werk goedgekeurd waarvan de schepen van financiën zelf de geldelijke uitkomst niet kent 1 Waar ons dat alles zal naar toe leiden, dat zullen de lastenbetalers best ondervin den Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid der Belgische Brievenbestellers te Brussel. {Vervolg). (Zie nr van 17 October). De verslaggever over den kleedingdienst, de heer Van den Berghe, na den toestand hierover besproken te hebben, besluit met 1° Dat het noodzakelijk is dat, zooals in andere landen, de staat gratis de uniform zou bezorgen 2° Dat de brievenbestellers, in plaats van door 1/5 der leden, ten minste door 3/4 der leden in de commissie van het kleedingfonds zouden vertegenwoordigd zijn 3° Dat ze een schadeloosstelling voor de sleet der schoenen zouden genieten. De heer Germain, handelende over de pensioenen, drukt den wensch uit het maxi mum van het vaststellingscijfer te zien be rekenen op den ouderdom van 50 jaar, met vrijheid de uiterste grens op 60 jaar te brengen voor de agenten, die tusschen de 25 en 30 jaar in dienst getreden zyn en Al de dienstjaren in aanmerking te nemen, te beginnen van af de benoeming tot boven talligen brievenbesteller. (Aangenomen). Het Recht tot Yereeniging werd aan de postboden toegekend door ae stemming der Kamer op 26 Februari 1908. Daarom werd door den heer A. Corbiaux voorgesteld en aangenomen de standregels der Federatie in overeenstemming te brengen met het toegestane recht. Dezelfde heer Corbiaux drukt ook den wensch uit in elke postom- schry ving een Scheidsrechtersraad, waarin de brievenbestellers niet ongeëvenredigd zouden vertegenwoordigd zijn, te zien in stellen. (Aangenomen). Nogmaals dezelfde verslaggever handelt over arbeidsduur. Een maximum van negen uur per dag, gevolgd door een ononderbro ken rust van ten minste 10 uur, werd aan genomen. Eindelijk worden dienstkoepons aange vraagd voor de oud-bedienden. Nadat de Hollandsche en Fransche af- fevaardigden den wensch uitgedrukt had- en de eischen hunner Belgische collega's te zien inwilligen, bedankte de Voorzitter l 5m&l ISLtTEflr

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1