8 1 I» HET ARRONDISSEMENT q \1 A" RATI SC Prijs 3 centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 44 Zondac IJl October 1900 1884-1909 5e Feest der 25' Verjaring Voor Taal en Vrijheid. Prachtig KUNSTFEEST he nieuwe krijgswet. De zaak Ferrer. DEMOCRATIE. HET LIBERAAL Ondersteuningsfonds legen Werkeloosheid. O,, den Troon. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Dikwijls te her Gewone i5 centiemen Reklamen 75 centiemen ïalen annoncen, prijs volgens overeenkomst per drukregel Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST SO OCTOBER 1909- van den Liberalen Werkinanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK op Zondag 7 November 1909, ten 0 uur 's avonds, ten lokale Concordia ConcertFeestzitting UITREIKING der diploma's aan de Stichters en Verdienstelijke Leden van den Kring. Daarna RAL. STAD AALST. o— (Bureel 5 1/2) (Gordijn 6 uren Letter- en Tooneelkundig Gezelschap 147e Vertooning op Stadsschouwburg den Zondag l4Noveinberl#09, om 6 uren 's avonds stipt. o— Men zal opvoeren Na een Zonnedroom, Tooneelspel iu drie bedrijven door P. Van Assche. Eene Uitvaart, Geprimeerd Klucht spel iu één bedrijf door D. Speelmans. WILLEMSFONDS o— in 't begin der maand December in de zaal CONCORDIA PETER BENOIT-A VOND door de dames van de Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen o Toegankelijk voor al de leden van het Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. Met zes frank hydrageslechts, woont men met zijn heele familie él de Feesten, Kunstavonden, Letterkundige Zit tingen en Voordrachten bij ontvangt men een drietal boeken per jaar steunt men de Volksbibliotheken hier en in de omlig gende dorpen sticht men reizende boeke rijen richt men het hooger onderwijs en de liederavonden in voor het volk. Geen enkele maatschappij biedt zijn leden zoo'n programma aan. Tc bekomen by J. Van Opden- boKcli, Ka pel Ie* trant, 13, den Almenach llacliette-Lebègue. ii Het groot argument der klerikalen tegen de afschaffing der plaatsvervan ging in het leger is, dat met de plaats vervanging een ruim bestaanmiddel verdwijnen zou voor den armen drom mel die zich wil verkoopen. De kleri kalen brengen't zooverte durven bewe- rendat de afschaffing der plaatsvervan ging een anti-democratische maatre gel is, nadeelig voor de belangen van het volk, dat op die wijze een middel min zou hebben om zijn brood te winnen. Van dat bekrompen en kleingeestig standpunt beschouwd, zou men schier gelijk moeten geven aan de partijgan gers der plaatsvervanging, die de kwestie van den soldatendienst gelijk stellen met eene ellendige kwestie van centen. Dat getuigt bij de klerika len van volkomen gemis aan vader- landsch gevoel. Doch zelfs wanneer men hen op het vernederend terrein volgt op hetwelk zij het gewichtig vraabstuk van 's lands verdediging hebben gebracht verzwindt hun groot argument, het eenige dat ze weten in te brengen, vseldra tot niets. Inderdaad in de kwestie der plaats vervangers zijn er niet alleenlijk rem- pla9anten, er zijn ook lieden aan welke de wet het voorrecht toekent zich te laten vervangen. Wanneer men dan tegenover.het belang der 3 a 4000 vrij willigers welke in den soldatendienst het middel vinden om zich geld te verschaffen, 't belang in aanmerking neemt van de 9 a 10000 ingelijfden, welke de middelen niet hebben om een man te koopen, valt heta rgument tot behoud der plaatsvervanging geheel in duigen. Heeft de werkman, de boer, de ambachtsman, welke de voldoende gelden niet bezit om zich te doen vervangen en die omdat hij arm is, verplicht is dienst te nemen in het leger er niet alle belang bij in de ka zerne zij aan zij te leven met de rijken, wier aanwezigheid onder de wapens gunstige invloed zou hebben op het stoffelijke en moreele leven in de ka zernen heeft hij er geen belang bij niet te moeten vertoeven nevens plaats vervangers, echte gunstelingen, die betaald worden en aan welke men voor later menig voordeel belooft, ten nadeele der ongelukkigen die hun land dienen zonder hoop op vergelding noch gunsten. Is het niet uitermate onrechtvaar dig alle gunsten te zien verleenen aan manschappen voor welken den dienst van 't vaderland eene zaak is van kluiten, dan aan gewone soldaten. En toch is geheel het stelsel der plaats vervanging gesteund op het vrijwilli- gersschap met premien en geheel het stelsel der wet van 1902 berust op de gunsten en voordeelen met welke men de vrijwilligers tracht aan te lokken en te verleiden. Zou 't niet veel redelij ker zijn gunsten en voordeelen bij voorkeur te verleenen aan de gewone manschappen in plaats van aan de vrijwilligers met premie, die voor hunnen dienst ruim betaald worden. Neen, heeren klerikalen, als men het vraagstuk der plaatsvervanging beschouwt gelijk gij het doet, 't is te zeggen alleen in het belang van den plaatsvervanger, beschouwt gij het van zijne geringste zijde en slachtof fert gij de verzekering van ons natio naal bestaan aan uwe partijzucht en aan 't persoonlijk belang dergenen die hun vaderland niet willen dienen en aan degenen die het maar dienen voor het geld. De ware Belgen, de ware demokra- ten, beschouwen de mililaire kwestie van een verhevener, een meer vader landslievend standpunt. Volgens hen moet het vaderland verdedigd worden door al zijne kinderen rijken en ar men wat de armen het meest tegen de borst stuit, is dat de rijken zich voor geld kunnen doen ontslaan van het volbrengen der heiligste plichten, waarvan al den last op den armen valt. En zeggen dat met het systeem der nieuwe wet, door het klerikaal goe- vernement van M. Schollaert voorge steld, de plaatsvervanging nog aan- stootelijker zal zijn, dan onder de in voege zijnde wet van 1002 Onder de wet van 1902, hebben de armen toch nog de kans een goed nummer te trekken, met het stelsel der nieuwe wet Schollaert geen kans meer voor de armen, terwijl de rijken zich gelijk voorheen zullen mogen vrij koopen. In werkelijkheid is de nieuwe leger- wet de dienstplicht voor de arme familien en alleen voor de arme fa- milien. Rechtuit gezegd, nooit heeft men aan de vertenwoordigers der natie eene zoo onrechtvaardige en anti-de- mokratische wet voorgesteld. We zullen zien of de klerikale meer derheid ze zal durven stemmen Jules RENS, Volksvertegen woord iger Denderbnde en Volksstem tieren en zyn razend van woede omdat we in ons blad tegen de rechterlijke moordery, gepleegd op den Spaanscht n volksvriend en vrijden ker Ferrer, krachtdadig verzet hebben geteekend we liegen en draaien de waar heid den nek om, huilen ze, wanneer we zeggen dat hij onplichtig werd veroor deeld, alleenlijk, omdat hn vrij wou denken als we beweren dat hij aoor de spaansche krijgsrechters, de ootmoedige dienaren in heel dat spel van de almachtige jezuieten en kloosters, onrechtvaardig, zonder be wijzen en zonder zich op volledige wijze te mogen verdedigen, ter dood werd veroor deeld. Laat ze maar huilenen tieren, laat ze maar schelden en verwijten laat ze 't lijk van den eerlijken Ferrer maar ver trappen en bevuilen en als vuige wespen- bladen die ze zijn de nagedachtenis van den martelaar maar beschimpen 't is alleen de waarheid die kwetst en omdat het schrijven der Volks gazet waarheid is voelen ze zich geraakt en weten ze dat het volk met zyn gezond oordeel stilaan maar zeker meer en meer afkeer en misprijzen voor de kleri kale dweepers en de nietsdoende paters en jezuieten zal gevoelen. Doch, Denderbode en Volksstem hebben er belang bij en de kloosters ook en ze kunnen dan ook niet beter doen dan ons beschimpen en ver wijten. En ze weten overigens dat ze liegen want zooals aan ons is het aan hen ook niet onbe kend dat de katholieke staatsmi nister M. Lejeune in eene vergade ring van advokaten te Brussel een d agorde heeft gestemd, waarin bestatigd worat dat Ferrer zich niet heeft mo^en verdedigen en hij dus onregelmatig wera gevonnisd en ver oordeeld. Tegen dergelijke rechtspleging hebben honderden advokaten, met Staats minister Lejeune aan 't hoofd protest aan- ge teekend. Ten andere het klerikaal papenministerie die de moorderij van Ferrer heeft bevolen is reeds onder de algemeene verachting en onderden vloek van alle eerlijke lieden ge vallen en door een liberaal ministerie ver vangen. Wij houden dus staande en 't zal eeuwig waarheid blijven dat Ferrer, omdat hij vrij man was en 't volk wilde onderwijzen, op bevel der kloosters die zijne propaganda vreesden werd vermoord en ze hem op den hoop toe hebben bestolen. Dat stelen en grabbelen bestaat overigens overal, zoowel in België dan in Spanje zij die een suiker tante of nonkel hebben weten best hoe ze moeten op 't koren passen. o— De kloosters verbrand t De Volksstem van Zondag lest schrijft in een zijner zeeverkolommen dat de geuzen hier in België ook zouden willen dat het laat ste klooster en xoeesgeüicht in assche worde gelegdhoe knoopt ge dat aaneen met het schrijven van zelve gazet, acht da gen te voren, waarin de liberaal M. DeBlieck werd gelukgewenscht omdat hij zich in naam van de liberale gemeenteraadsleden volkomen had aangesloten bij de hulde die M. Moyersoen in den gemeenteraad aan de nonnen van 't hospitaal gebracht heeft. Wie durft er nog aan de politieke eerlijk heid van het zeeverblad De Volksstem twij felen De moderne strekking is democra tisch. Overal waar de beschaving niet aan 't deinzen is, openbaart zich een loffelijk streven naar meer gelijkheid onder de menschen, naar meer wel stand voor de minderen. Men moet evenwel democratie niet verwarren met demagogie. Proudhon zei reeds in zijn tijd la démagogie est l 'hypocrisie du progrès (de dema gogie is de schijnheiligheid bij den vooruitgang,) de demagogie is de te genstelling van de democratie. De demagoog heeft niet voor doel het volk te verheffen, integendeel, hij vleit enkel zijne driften en moedigt niet zelden de volksondeugden aan. De demagoog betracht geene volks opbeuring, maar wel zelfverheffing. De liberale partij, zegde een vrij zinnig redenaar, zal democratisch zijn of ze zal niet zijn. Zoo meenen wij het ook al onze pogingen moeten gericht zijn naar de opbeuring van het volk op intellectueel, maatschappelijk en politiek gebied. En als wij spreken van het volk maken wij geen onderscheid tusschen al degenen, die door handenarbeid of geesteswerk, door het leenen hunner lichaamskracht of verstandvermogens tot den algemeenen vooruitgang het hunne bijdragen landbouwers, mijn werkers, handelaars, neringdoeners, bedienden, ingenieurs, reizigers, allen behooren tot het geheele volk dat wij in onze democratie begrijpen moeten. De liberale democratische werking mag niet eenzijdig zijn. Slechts bede laars van beroep, misdadigers en niets doeners beschouwen we als nutteloos ballast in de samenleving, al moet ook de Staat rekening houden van dat bal last. Democratie bestaat meer in daden dan in woorden, menigeen wordt als doctrinair met minachting bejegend, die op bescheiden wijze tienmaal meer voor het volk deed, dan sommige woor denkramers ooit verrichten zullen. We mogen voor geen enkel maat schappelijk vraagstuk terugdeinzen en al kunnen wij liberalen, geen het min ste maatschappelijk dogma aankleven, toch willen wij op practische wijze tot al de hervormingen en verbeteringen geraken welke ons tot het groote doel moeten leiden volksverheffing. Daarom vragen we leerplicht het onderwijs is de machtigste hefboom voor de beschaving en op dat gebied hebben we nog veel te verrichten en zal er veel te doen vallen, wanneer het bewind den klerikalen zal ontsnappen. Daarom ondersteunen wij het Wil lemsfonds dat zoo krachtig bijdraagt tot de verstandelijke en zedelijke ont wikkeling van het Vlaamsche volk. Daarom stichten wij Onderlinge Bijstanden, Pensioenbonden, Werke- loozenfondsen, opdat het stoffelijk wel zijn van allen er door vermeerderen zou, opdat de arbeiders als 't past hun ne grieven zouden kunnen inbrengen en, door allen gesteund, 't onrecht het hoofd zouden mogen bieden. Daarom wijden wij na onze dagtaak onze ledige uren aan alles wat voor de echte democratie nuttig en voordeelig kan zijn, daarom zal men ons altijd aantreffen waar er iet» degelijks voor het volk zal te verrichten zijn. Daarin bestaat volgens ons de ware democratie. Woorden zijn soms over bodig, werken immer noodig, al wor den ze niet aan het klokzeel gehangen. J. Van Opdenbosch. Moest men geloof hechten aan hetgeen sommige bladen uitkramen, of aan de val- sche geruchten die sedert eenigen tyd in onze stad worden verspreid, dan zou het Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmans kling, niets doen voorde werklieden. Iets beweren zonder bewyzen is heel ge makkelijk, maar tot hiertoe wachten die bla den of de verspreiders dier geruchten zich wel, uitleg te geven aan hunne leden, wat de liberalen betalen aan hunne werkeloozen of stakers, tegenover de andere vakvereeni- gingen onzer stad, Onze afdeeling ontstaan in 1904, heeft voor doel, ondersteuning te verleenen aan hare leden, in geval van werkeloosheid door gebrek aan werk, braak aan machienen, stilvallen eener fabriek of andere bezondere fevallen. De werkelooze ontvangt geduren- e zes weken negen franden per week een maal 's jaars. Wanneer er in de fabriek of het werkhuis grieven ontstaan moeten de leden het Be stuur daarover inlichten, dat de klachten onderzoekt en indien ze gegrond zyn en er spraak is van werkstaking, wordt deze toe- felaten en den trok aan de stakers of ge- wongene werkeloozen betaald. In vele ge vallen hebben de leden voldoening verkre gen, wanneer ze zich eerst tot het Bestuur hadden gewenden we mogen openlyk verkla ren dat volgens de bydrage die wordt gestort onze leden de meeste ondersteuning genieten van al de bestaande vakvereenigingen der stad. Wanneer de werkstaking uitbrak in de Filatui e et Filteries Reünies, betaalden onze leden 10 centiemen per week bijdrage en hadden recht op een frank per dag schadeloosstelling. Onder de leden in bovengemelde staking betrokken waren slakers en gedwongene werkeloozen. Welnu het stedelijk hulpfonds tegen werkeloosheid gaf geen onderstand aan de gedwongene werkeloozen en het Be stuur onzer Afdeeling besloot eenparig aan de rechthebbende leden stakers of gedwon gene stakers in plaats van 6 franken per week er 9 te betalen. De leden niet lang genoeg vereenigd trok ken 1 frank daags. Het Bestuur begreep dat met 1 frank per dag de leden niet konden leven en heeft het Fonds hun gedurende 15 weken 9 franken betaald. Later was er nog dikwyls werkgebrek in bovengemeld fabriek en als men in andere vakvereenigingen geen onderstand meer gaf dan nog betaalde het Ondersteuningsfonds tegen Werkeloos heid aan zijne leden een frank voor eiken dag verlet. Zoo betaalde onze Afdeeling uit de kas en van de ingezamelde gelden onzer liberale Burgers, die mild ondersteunden,on geveer 6000 franken aan de werkstaking. Nog andere werkstakingen zijn uitgebro ken waarin onze leden waren betrokken, en altijd hebben ze den trok genoten, als het Bestuur gekend was geweest. Bij ons genieten de leden in geval van werkeloosheid, eene ondersteuning van 1,50 per dag of 9 fraken wekelijks en beta len daarvoor eene wekelijksche bijdrage van 15 centiemen: Het stedelijk Hulpfonds te gen Werkeloosheid, verleent aan de werke looze leden bij bet Fonds aangesloten, een byleg die soms 50 tot 70 centiemen per frank beloopt, zoo dat onze leden tot dertien fran ken en meer ontvangen. Ons Bestuur heeft begrepen en het billijk gevonden, dat de stedelijke bijleg van het Fonds, te recht toekomt aan het werkelooze lid en onze Afdeeling betaalt dus wekelijks den bijleg. We twijfelen erg of dit in andere vak vereenigingen gebeurt en of dien bij leg ook aan de leden betaald wordt of in de kas wordt gehouden. Dit is onrechtvaardig. De byleg wordt gegeven voor de werkelooze leden en het is maar billyk dat hy aan hen uitbetaald wordt. Wat nubetreftde werkstaking der Viscose daarover werd ons bestuur door geen enkel lid ingelicht en het is maar na de staking was uitgebroken dat ze het ons zyn komen zeggen Het Bestuur heeft de leden op hunne plich ten gewezen en hunne aandacht ingeroepen op de standregelen der Afdeeling die ze niet gevolgd hadden. Nogthans werden de sta kers in trek gesteld en genieten heden nog wekelyks hunne volle ondersteuning. Wat we vooral betrachten is dat daar waar grieven bestaan, de leden hunne be sturen nauwkeurig zouden inlichten, dan zou er kunnen hand in hand gewerkt wor den door de verschillende besturen, de grie ven zouden nauwkeurig en met wys beleid onderzocht worden, en men zou gemakke lijker tot eene goede oplossing tusschen werkgever en arbeider Kunnen geraken. In zulke gevallen mag er mot geen politiek doel worden gehandeld. Moge die noodlottige werkstaking waar door zoovele familiën ontberingen en ar moede lijden, welhaast eindigen, moge tus schen werkgever en arbeider in der minne verzoening komen, dat betrachten wij in 't belang van al de arbeiders en de Aalster- sche Neringdoeners in 't algemeen. HET BESTUUR. In de Noord-oostelijke en zuid-westelijke uithoeken van Europa zit het fanatisme op den troon het is geen tsar die er den scepter houdt, geen koning die er heerscht, 't zijn in 't Noorden de Russische popen, in 't zui den de Jesuieten welke er de oppermacht uitoefenen, 't is het faDatism, dat in Rus land en Spanje beschikt over de vrijheid en het leven aer inwoners. In beide landen is het volk nog algemeen in onwetendheid en ellende gedompeld (die beide kwalen gaan altyd samen;)in Rusland hebben de popen onder de massa der meening doen wortel schieten, dat alle ellende voort spruit uit te veel geleerdheid en in vroeger eeuwen toen er noch scholen, noch nieuws bladen bestonden de moujik welstellender was dan heden. In Spanje heerscht het fanatism in 't ko- ninklyK paleis en in de ellendigste hut. Spanje is het land der bandieten en roovers, welke men aantreft op de trappen van den troon, aan den drempel der kerken, achter I Maaaoe ..-ac—in»a«»i .v «ivt»riw O—

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1