HEN v/A^ I Prijs 5 centiemen hel nummer V ierde Jaargang Nummer 45 Zondag 7 November 1009 r-, n i sC fc» e v. 1884-1909 5e Feesl der 25e Verjaring Voor Taal en Vrijheid. Prachtig KUNSTFEEST Pensioenbond. De Politiek en de Werkstakingen Ie Aalst. Vrijheid van geweten. Democratie. W erkstaking der Viscose. w 1 g*r* |'.-f Abonnementsprijs: 3 fr. voor de-Stad en deri Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j ~enJ perdrukrege, Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST O NOVEMHEH 4 999. van den Liberalen Wci-knianskrin^ VOORUITGANG DOOR 'T WERK op Zondag 7 A'ovemher 1Ö09, ten (5 uur 's avonds, ten lokale Concordia Concert Feestzitting UITREIKING der diploma's aan de Stichters en Verdienstelijke Leden Tan den Kring. Daarna RAL. STAD AALST. (Bureel 5 1/2) (Gordijn 6 urén.) Litter- en Tooneelkundig Gezelschap 147' Vertooning op Stadsschouwburg den Zondag 14 November 1 999, om 6 uren 's avonds stipt. —o Men zal opvoeren Na een Zoiiiiedi-oom, Tooneelspel in drie bedrijven door P. Van Assche. Eene Uitvaart, Geprimeerd Klucht spel in één bed rijf door D. Speelmans. WILLEMSFONDS —o Zondag, 49 December 4 909, in de zaal CONCORDIA PETER RENOIT-AVOND door de dames van de Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen o Toegankelijk voor al de leden van het Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. Met zes frank bijtl rage slechts, woont men met zijn heele familie Al de Feesten, Kunstavonden, Letterkundige Zit tingen en Voordrachten bij ontvangt men een drietal boeken per jaar steunt men de Volksbibliotheken hier en in de omlig gende dorpen sticht men reizende boeke rijen richt men het hooger onderwijs en de liederavonden in voor het volk. Geen enkele maatschappij biedt zijn leden zoo'n programma aan. De twee laatste stortingen zullen plaats hebben den 14 November in Concordia, Schoolstraat, en den 5 December in de Vier Winden, Keizerlijke Plaats, telkens van 3 1/2 tot 5 uren namiddag. De personen die voor 1909 hunne storting nog niet hebben gedaan, worden dringend verzi cht in hun eigen belang, deze gelegen heid niet te laten voorbijgaan. Te bekomen by J. Van Optlen- bosch, Kapellestraat, 4 3, den Alnienacli Haeliette-Lehègue. De werkstaking welke uitgeborsten is in de fabriek La Viscose en de gebeurtenissen welke er het gevolg van geweest zijn, hebben mij zekere overwegingen doen maken, welke ik mij ten plicht acht het publiek mede te deelen. Ik wil niet in bezonderheden treden over de oorzaken welke deze werksta king hebben doen ontstaan over het algemeen, in gevallen van konflikt tusschen arbeid en kapitaal, tusschen patroon en arbeider, is het veeleer ongeraadzaam en gevaarlijk terug te komen en te vitten op de feiten welke plaats hebben gehad, of op de handel wijze tot welke deze of gene zijn toe vlucht zou hebben genomen hoofd zakelijk beijvert men zich tot het her stellen der kalmte en de vreedzaam heid in de gemoederen, door het aan bieden eener redelijke en rechtvaar dige oplossing, waardoor de eigenliefde en de belangen van weerzijden worden geëerbiedigd. Ik zal dus niet onderzoeken of de werklieden gelijk of ongelijk hadden de werkstaking uit te lokken en ook niet of de bazen gelijk of ongelijk heb ben gehad niet toe te geven aan de eischen der arbeiders. Wat ik wil bestatigen is, dat onge lukkiglijk telkens er te Aalst eene werkstaking uitbreekt de politiek er zich in mengt en mede bemoeit. Men ziet de politiekers allerlei pogin gen en voetstappen doen om met de patroons in onderhandeling te gera ken, men ziet ze in den naam der werklieden oplossingen uitvinden waar van de voornaamste belanghebbenden dikwijls volstrekt niets weten. Verre van mij het denkbeeld, het inzicht of het grondbegin hunner tus- schenkomst te laken of af te keuren ik meen integendeel, dat deze zeer loffelijk is, maar ik voeg er de onontbeerlijke voorwaarde bij, dat de tusschenkomst van een politiek man uitsluitelijk voor doel moet hebben de belangen der arbeiders, wier zaak hij zich aantrekt, zonder eenig neven doel van zelfopdringmg of partijbe lang. Welnu, het is droef het te moeten bestatigen, maar inde huidige werk staking van La Viscose is het niet het belang der werkende klasse die de politiekers, welke er zich gerucht makend in gemengd hebben, heeft doen handelen,maar uitsluitelijk eigen voor- opstellerij en partijbelang. Het bewijs van hetgeen ik zeg, vindt men hierin, dat de politiekers in de onderhandelingen welke zij met de heeren der Viscose gehad hebben, altijd opgetreden zijn in den naam dei- werklieden van de vakvereeniging hunner partij, zonder zich te bekomme ren met de syndikaten der andere partijen. Ook hebben, gelijk eenieder weet, de gevolgen dier onhebbelijke manier van handelen zich ongelukkiglijk doen voelen ten nadeele van de arme werk lieden. Een eerste gevolg is geweest, dat in lang geene dier onderhandelingen tot eenigen uitslag heeft geleid, of kon leiden. Ik ben overtuigd dat, indien even als tijdens de werkstaking van 1907 in de fabriek Filature et Fil- teries Réunies, waarin rechtstreeks en onrechtstreeks verscheidene duizenden werklieden waren betrokken, de poli tiekers die als bemiddelaars opgetreden zijn in de werkstaking der Viscose, ge weigerd hadden te onderhandelen, ten zij in tegenwoordigheid en met mede- spreken der afgevaardigden van de verschillende arbeidersgroepen, het ge schil reeds geruimen tijd zou bijgelegd zijn en de werkstaking geëindigd. Een tweede gevolg is, dat deonderhan- delingen aangeknoopt met het eenig doel in 't voordeel zijner partij over de gunsten te kunnen beschikken, voort spruitende uit de herstelling van den vrede tusschen patroon en werkman, onvermijdelijk tot bastaard-uitslagen moeten leiden, welke de politiekers misschien kunnen opdringen aan de werklieden hunner partij, maar die regelmatig verworpen worden door al de anderen. Daarom, men moet het zeggen, is het moeilijk een oplossing te bedenken zoo ongerijmd en onredelijk, zoo tegen strijdig met elk princiep van maat schappelijke wetgeving, als de over eenkomst gesloten door tusschenkomst van M. Moyersoen, handelend in naam der katholieke vakvereeniging, zonder eene der andere groepen te raadplegen of te kennen. 1 wee woorden zullen voldoende zijn om deze belachelijke oplossing te kenschetsen Elke werkman moet persoonlijk een contract teekenen door hetwelk hij zich verbindt de bezondere voorwaar den aan te nemen betrekkelijk het loon, den duur en den aard van het werk, voorwaarden welke bepaald zullen worden in een bezonder reglement door dat contract verbindt de werk man zich ook niet in werkstaking te gaan zonder voorafgaand bericht van twee maanden. Waarom elke werkman afzonderlijk de aanvaarding van een contract doen teekenen, hetwelk volgens de wet het Werkreglement moet uitmaken, verplichtend is voor eiken werkman afzonderlijk, behoudens de voorwaar den bepaald door de wet Waarom elke werkman persoonlijk eene werkstakings-overeenkomst doen teekenen, hoewel eene werkstaking van nature collectief is. Zulke overeenkomst zou men begrijpen met eene collectiviteit maar met een af zonderlijke persoon wordt het wezen lijke onzin, echte ongerijmdheid. Ik herhaal en ik besluit Een wei nig min politiek en wat meer oprecht heid van handelen en bezonderlijk wat meer ondervinding zullen in 't voordeel van den arbeider het beste zijn, telkens het kwestien betreft zoo gewichtig en van zoo groot belang als de werkstakingen. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Onder het Romeinsche keizerrijk werden de Christenen vervolgd en gemarteld, omdat ze zich niet wilden onderwerpen aan de wet ten van Rome en omdat ze de Staatsgods dienst van Rome niet wilden erkennen en eerbiedigen. Om hunne onverschilligheid tegenover de romeinsche Goden, hadden ze de verontwaardiging en de wreedaardigste woede van geheel het Romeinsche volk te onderstaan. Op dit tijdperk werden de Christenen aanzien en uitgemaakt voor god- delooze en vrijdenkers. De eerste christenen waren echter groote voorstaanders van de vrijheid van geweten. Zjj streden onver poosd voor de vrijheid van godsdienst, den ken, lezen, schrijven, vergaderen en ver eenigen. De volgelingen van Christus ston den als echte onwentelaars tegenover al de bestaande instellingen. Ook werden zy, om hunne vrijdenkerij, onverbiddelijk vervolgd en met de uitgezochtste wreedheid gepy nigd. Maar de leer van Christus, die sterk vooruitstrevend tegenover de afge sloofde godenleer der oudheid stond en die alle jonge krachten naar zich lokte, niet tegenstaande of misschien wel dank aan de menigvuldige vervolgingen waaraan zij blootgesteld was, moest weldra al die vrij heden veroveren. De* leer van Christus drong in alle standen en beklom dan ook den troon. Hare macht werd overgroot, en wat zy tot dan alleenlijk met de overtuiging had bekomen, wilde zy nu ook met de macht opdringen. De vrij denkerij der Christenen en hun geest van toegevendheid duurden maar zoolang het ten hunne voordeele was. Zoodra ze meester was heeft de katholieke Kerk onophoudelijk de bloedigste folterin gen toegepast aan al diegene die zich aan hare oppermacht niet wilden onderwerpen, De wapens waarmede de romeinen naar hadden bestreden, heeft zy onverbiddelijk tegenover hare tegenstrevers gekeerd, en de vrijheid van geweten, die zij zoo vurig had aangekleefd, heeft zy op de wreedaar digste wyze beteugeld. Al wat niet deemoe dig bukte onder hare alleenheerschappij, werd onmeedoogend gebrand en gemoord. En het is maar pas eene eeuw geleden dat de geest van Yryheid in gansch Europa de vervolgingswoede der katholieke Kerk heeft kunnen dwingen. Indien zy ongestraft geen vrydenkersbloed meer mag vergieten, dan toch heeft zij van hare vervolgings- zucht niet afgezien en wij zien er nog alle dagen rondom ons menigvuldige slachtof fers van. De katholieke Kerk verheerlijkt hare martelaars, en richt hun beelden en kerken op zy bestegen nochtans den brandstapel als overtuigde vrijdenkers en deleer die zij predikten was van verdraagzaamheid en vrijheid. De hedendaagsche vrijdenkers hebben ook hunne martelaars veel talrijker dan die der katholieke kerk. Deze aanbidt wat zy heeft gedoemd. Haar laatste slachtoffer, in de 20 eeuw, Ferrer is om zyne gedachten ter dood ge bracht onder de algemeene toejuichingen der aanhangers der katholieke kerk de lafheid zijner vijanden, heeft de veront waardiging verwekt van gansch de vrij zinnige wereld. Om zyne nagedachtenis te vereeren worden langs alle kanten gedenk- teekens opgericht tot verheerlijking van vrijheid, verdraagzaamheid en eerlijkheid. Deze week verscheen in de Vlaamsche Gazet een merkwaardig artikel van Prenau, over de opleiding der jeugd en de keuze van een beroep, waarin er gewezen wordt op de noodzakelijkheid van het onderwys voor elk bedryf, en de onontbeerlijkheid van hoogere studiën voor andere beroepen. Het onderwys, zeide ik in een vorig arti kel, is de machtigste hefboom voorden maat schappelijken vooruitgang en de verstande lijke en zedelijke ontwikkeling van het volk. Daarom moet leerplicht het eerste punt zijn van het maatschappelijk programma dei- liberale democratie. De wet gebiedt den vader zjjn kind be hoorlijk te voeden, eene wet ook moet hem verplichten dat kind het verstandelijk voed sel te laten verschaffen, dat een mensch, dien naam waardig, ontvangen moet. Helaas 1 in Belgie zyn er nog vele ouders, die aan de eerste verplichting te kort blijven, die hunne kinderen niet behoorlijk kunnen voeden (soms ook wel uit boosheid niet wil len voeden) en dan treden de openbare instellingen tusschen beide om aan dien toe stand te verhelpen of het gerecht ontneemt aan de slechte ouders alle gezag over hun kroost en vertrouwt ze aan anderen toe. Maar nog talrijker zyn de ouders die hun ne kinderen wetens en willens verwaarloo- zen in het opzicht van verstandelijke voe ding, en dan blijven hooger gezag en ge recht volkomen werkeloos. Zij allen die in 't onderwijs zyn geweest of zyn weten en ondervinden hoe betrekkelijk gering het aantal volkskinderen is, die het in de volksscholen zooverre brengen, dat ze later door eigen kracht zich hooger ontwik kelen kunnen, en zulks ten gevolge van de onverschilligheid der ouders. De uitslagen der ondervragingen van de lotelingen zijn daar om te bewijzen hoe jam merlijk de toestand is geen 25 ten 100 dei- meerderjarige Belgen bezitten een volledig lager onderwijs Wie alleen daar op let zal reeds beseffen dat de leerplicht, voor het welzijn van het volk, het hoofdpunt moet zyn van een de mocratisch programma de vrijheid van den huisvader verdient hier niet meer in aan merking te worden genomen, dan voorde lichamelijke opvoeding van het kind. Overi gens alle liberalen zijn het daarover eens. Menig onderwijzer heeft met spijt goede leerlingen, buitengewone geesten, van de school zien wegblijven, dan als hunne ont wikkeling hare volle vlucht ging nemen de kinderen hebben hunne eerste communie gedaan en werden te huis gehouden om dat ie ouders zorgeloos waren of te arm. Hoevele vernuften zijn er aldus ten na deele der Maatschappij niet verloren gegaan, terwyl alle verstands-beroepen overlast zijn met half-weters, die beter achter de ploeg zouden gaan, of den grofsmids-hamer zou den hanteerendroge vruchten waarvan de samenleving weinig goeds te verwach ten heeft. Daarom moeten we streven naar kosteloos onderwijs in alle graden, opdat zoovele, voor buitengewone-ontwikkeling vatbare geesten niet in de kiem versmacht zouden worden. Dat zal op onderwijs-gebied, een nieuw punt zyn van het democratisch programma, wan neer de leerplicht zal verwezenlijkt zijn. In afwachting sluiten alle liberale vrien den zich aan by den Bond der Oud-leerlingen en Beschermers onzer Middelbare scholen, welke voor doel heeft kinderen van min be- goede menschen, leerlingen met veel aan leg, toe te laten hunne begaafdheden verder te benuttigen. Dat is echt democratisch werk. En dat werk verdient de aanmoediging en de ondersteuning van alle volksvrienden. J. Van Opdenbosch. GEMEENE LASTER. De ondergeteekenden, leden van het Hoofdbestuur van den Liberalen Werkmanskring, en van de Besturen der onderafdeelingen, achten het hun nen plicht de aandacht te roepen van al hunne leden en van het publiek op de eerlooze middelen, welke door boosaardige lieden sedert geruimen tijd worden aangewend om onzen Kring te benadeelen, de bestuursleden erdacht te maken en den Voorzitter te lasteren. o Eenige dagen geleden werden in de stad duizenden strooibriefjes uitge deeld over de werkstaking in de fabriek La V iscose, gedrukt bij de gebroe ders Boeykens, geteekend Het sta- kerscomiteit, en waarin men het volgende leest Zoo vertelt men ons dat M. Gustaaf Leveau een werkstaker zelf zou aange sproken hebben in zeer onbetamelijke bewoordingen, en dat hij later zou ge zegd hebben Ze moesten g... allen verhongeren. Welnu M. Gustaaf, werkmansvrienden laten zich op zoo eene wijze niet uit, en t staat evenmin aan den chef van den libe ralen werkmanskring. Zoo vertelt MEN.... MEN dat zijn de lafaards, die eerst valsche geruch ten, en lafhertige leugens uitkramen, om wanneer ze onder geheel hunnen aanhang verspreid zijn, ze als waarheid aan het volk te verkondigen Geen verstandig mensch, hij weze katholiek, liberaal of socialist en die Gustaaf LEVEAU kent zal derge- lijken onzin gelooven, maar de laste raars hopen dat er toch iets zal van overblijven. Edmond De Moor, werktuigkundi ge, had in La Viscose een werk ondernomen, dat niet de minste be trekking had met het werk der sta kers, zijn zoon hielp hem daarbij. 1 oen zij 's middags huiswaarts keerden werden zij aangerand door een achttal booswichten, die een ge reedschap roofden van 25 fr. waarde, die De Moor erg mishandelden, dé velo van den zoon aan stukken sloegen enz. Men neme in aanmer king, dat het smederssyndikaat beslist had, dat niets belette het ondernomen werk in de fabriek te verrichten, Onze Voorzitter bevond zich eeni gen tijd nadien op den Tragel, waar hij een gemeene kerel hoorde tieren Wij hebben die onderkruipers .op hun k... gegeven. En op de vraag Waart gij daar ook bij kreeg de Voorzitter tot antwoord Foert ver a, g'en hêt dor geen affaire mee:, en nog meer andere verwijtingen die we liever verzwijgen. Daarop zegde onze Voorzitter, Gustaaf LEVEAU: Wacht 5 minuten tot ik terug keer. Hij ontmoette geen der aanvallers meer en toen hy terug kwam was ook bovenbedoelde kerel verdwenen. Toen zei Gustaaf Leveau Alzoo een kerel, die reeds langs alle kanten gewerkt heeft zal nog verhongeren. Geweldenarij, dat begrypt iedereen, zal eene wenschelyke overeenkomst niet ver gemakkelijken, overigens in dit geval heb ben de aanranders gehandeld als echte baanstroopers, en indien dezen slechts af gevaardigden waren van het stakecs- comiteit, dat den gemeenen strooibrief heeft doen drukken en uitdeelen, verwondert hunne lafhartigheid ons niet meer. De Voorzitter van den Liberalen Werk manskring vooral is het mikpunt van al de vuige lasteringen waartegen wij protes- teereh en waartegen alle eerlijke Aalste- naars die op de hoogte zyn der zaken, hün ne vrienden moeten waarschuwen de pen waaruit al dat venyn vloeit rust geene week. Wy wenschen allen uit den grond onzer harten dat de werkstaking zoo spoedig mogelijk eindige door toegeving van wege het Bestuur der fabriek. Door hunnen stand past het dat ze breed wezen in het stellen en aannemen der werk- en loon- voorwaarden, gezien den geheel bezonde- ren aard der fabrikatie, waarvoor toch niet als voor gewoon werk kan gerekend worden, noch in opzicht van het getal arbeidsuren noch in opzicht van loog. a--#* fcMAdiS yr 'ift Ji -,-i A. 0 O t .i-ÉÉr ,1 iU

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1