I EM EN \/A^ I Bericht. t w Prijs 3 centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 46 Zondag 14 November 1909 De nieuwe abonnenten voor 1910 zullen ons blad Prachtig KUNSTFEEST ontvangen. Men schrijft in ten bu- reele van het blad De Graaf van EgmontGroote Markt, Aalst. Voor Taal en Vrijheid. 3^ AVON DMAA L KUNSTAV O N D |)E SMEDERSBAAS, Pensioenbond. Wat zal er uit worden. Vlaamsch Leven. Voor den ouden Dag. Een verjaardag. Cf n5 r> Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en der. Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 13 NOVEMBER 1909. WILLEMSFONDS Zondag, IO December 4 909, in de zaal CONCORDIA PETER BENOIT-AVOND door de dames van de Kosteloos tot Nieuw jaar 1 Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen STAD AALST. (Bureel 5 1/2) (Gordijn 6 uren.) Letter- en Tooneelkundig Gezelschap 147* Vertooning op Stadsschouwburg denZondag 14 November 1 909, om 6 uren 's avonds stipt. o Men zal opvoeren N« een Zonnedroom, Tooneelspel in drie bedrijven doorP. Van Assche. Eene Uitvaart, Geprimeerd Klucht spel in één bedrijf door D. Speelmans. het Toegankelijk voor al de leden van Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. Met ze* frank bijdrage sleclils, woont men met zyn heele familie Al de Feesten, Kunstavonden, Letterkundige Zit tingen en Voordrachten bij ontvangt men een drietal boeken per jaar steunt men de Volksbibliotheken hier en in de omlig gende dorpen sticht men reizende boeke rijen richt men hethooger onderwijs en de liederavonden in voor het volk. Geen enkele maatschappij biedt zijn leden soo'n programma aan. lijke pogingen om zijne meerderheid bijeen te krijgen die zich van den band heeft losgerukt. Minister Schollaert roept, fluit, dreigt en smeekt reeds dagen lang op alle tonen en naar alle winjdstreken, om zijne kudde in het klerikale hok te verzamelen en,dag aan dag, vindt hij uitvluchten om zijne pogingen nog wat voort te kunnen leiddraad dienen kon werd ter zijde gesteld, we waren menschen om ons de wijze onder vindingen der wetenschap ten nutte te ma ken, en ons aldus in de mogelijkheid te stel len, op alle gebied, den strijd om het bestaan mêe te voeren. In ons land zagen we ver- schillige onderwijsgestichten, met moed en volharding optreden, want in den beginne was bij 't onderwijzend personneel wat naieve aarzeling te bespeuren. Dit laat zich gemakkelijk begrijpen, immers niets is BOND der Oud-Leerlingen en Beschermers der Staatsmiddelbare School. o— Maandag;. 22 November I909, te 7 1/2 u. 's avonds in De VierWinden. o— Inschrijving voor het Avondmaal 2 fr, De Bode van den Bond zal zich gelasten in den loop van de week met een inteeke- ning 1 ijst voor het. Avondmaal dat zal opgeluisterd worden door muziek en zang) bij de leden te gaan. Ten einde tijd verlies, en moeilijkheden te vermijden wordt iedereen vriendelijk verzocht den Bode geen tweemaal te laten komen daarom mag men een lid van zijn huisgezin laten teeke nen bij afwezigheid. Het Bestuur Symphoniekring Door Eendracht Groot Opvoering van Tooneelspel in 5 bedrijven naar 't Fransch. Le Maitre «les Forge*, van Georges Ohnet, vertaald door H. Wannyn, door het volle«llg gezelschap van bet Nêderlainlscb Tooneel van Gent onder het bestuur van den heer Arthur HENDRICKX, op Zaterdag 27 November 1909, om 7 1/2 uur stipt's avonds, ter zaal ConcordiaSchoolstraat. p— Belangrijk Bericht. Het Be stuur maakt'bekend dat, ter gelegenheid van bovengemeld feest, een boekje gaat uit- De hieronderstaande omzendbrief werd deze week aan de deelnemers gestuurd van den Pensioenbond van Aalst (afdeeling van den Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen) Geacht Medelid, Wij hebben bet genoegen U te laten weten, dat de aanmoedigingspremiën toe gekend aan onze Leden, voor de gelden in 1908 in de Algemeene Lijfrentkas gestort, de som van fr. 5466,10 bedragen. Deze premiën worden dit jaar op de rekening der deelnemers aangeschreven en zullen op de rekening-uittreksels ver meld staan, welke wij na ontvangst dezer, aan uw toezicht zullen onderwerpen. Wij doen nogmaals een oproep om uwe vrienden en kennissen aan te sporen zich te doen inschrijven in onze maat schappij 0111 later ook de voordeelen dezer instelling te kunnen genieten. Het zou ons hoogst aangenaam zijn de nieuwe Leden te mogen inschrijven ten laatste Zondag I4den dezer. De laatste stortingen voor 't jaar 1909 zullen volgender-wijze plaats hebben le Den Zondag 14 November, in Con cordia, bij den Heer Aug. Gowie 2" Den Zondag 5 December, in De Vier Winden, bij den Heer Jan Bruyn- donckx, telkens van 3 1/2 tot 5 uren namiddag. Aanvaard, geacht Medelid, de verzeke ring onzer beste gevoelens. De Eere-Voorzitter, G. Leveau. De Sokretaris, De Voorzitter, J. Van Opdenbosch. J. De Brueker. worden, bevattend het programma, e korte innoud, de rolverdeeiing van het stuk. en allerlei ANNONCEN. Voor de voorwaarden van opname dezer, zich te wenden tot de Heeren Corn, van Branteghem, Alfred Kelders en Reimond Steleman. Handélaars-of andere personen die begee- ren eene annonce te laten verschijnen, zyn vriendelijk verzocht aan voornoemde Hee ren, hunne aanvraag en den tekst te doen geworden, ten laatste Maandag15 dezer. i Te bekomen bij J. Van Opden- bowch, Kapellestraat, 13, den Alnienach llnchef te-Lehèg-ue. Deze week stond een man wier honden waren losgeraakt, na lang aan den band te hebben gelegen, zich on gelooflijke moeite geven om de dieren weer bij zich te krijgen Hij riep, hij floot, hij knipte, hij bood van verre een stuk karreel alsof 't een brok lever ware, hij sprak vriendelijke woorden, maar wenschte in stilte de honden naar alle duivels. De honden echter waren van de familie van den hond van Jantje van Nijvel van wien men zegt Le chien de Jean de Nivelles Qui s'enfuit quand on l'appelle wat in 't Vlaamsch wil zeggen De hond die er van onder spuit] Als zijn meester er op fluit. Want hoe de man zich ook roerde de beestjes lieten zich niet beet nemen, ze dartelden rond, naderden wel eens tot dicht bij hem, maar liepen dan nog verder weg. 't W^s of ze wisten, dat de aangeboden brok maar een steen was, die wellicht dienen zou om hen af te ranselen zoodra hij ze vast zou krijgen. Het klerikaal ministerie gelijkt aan dien man, het beult zich af in belache- ken Dat hij er ten slotte met beloften en marskramerijen in gelukken zal de klerikale volksvertegenwoordigers de slechtste voorstellen te doen stemmen wat het leger betreft, daaraan twijfe len wij geenzins het gansche land is er aan gewend geraakt die aan-den- band-loopers in zake van wetgeving karreelsteenen voor leverworst te zien nemen. In 't klerikale huishouden ter Ka mer worden de wetten bereid gelijk de soep bij Moeder Kramiek, de oudste wil ze zout en moeder voegt er nog een peultje zout bij, de tweede heeft ze liever wat flauw en moeder giet er wat water bij, de derde is voor de zoetigheid en er wordt wat suiker in gedaan en zoo elck wat wils, zoodat de soep weldra zoo slecht is als ratten vergif. Zoo komt het, dat de klerikale partij aan het land geene enkele wet heeft geschonken van een stuk. Elke wet is een rommelzoo, een mengelmoes van onduidelijke schikkingen, halve maatregelen en slechte bepalingen. De kieswetten het verminkt algemeen stemrecht, de halve Evenredige Ver tegenwoordiging, de loi-wet. de wet op de arbeidsongevallen, de wetten op het onderwijs, de bastaard-pen sioenwet enz. enz. 't zijn allemaal facadewetten, misbaksels waarvan voor het volk niets ten goede komt. En zoo iets de klerikale partij weer aan 't gereed maken met de wet op de legerherinrichting. Om eene degelijke democratische wet te bekomen beloofden de volks vertegenwoordigers der linkerzijde eenparig, dat zij de vrijstelling zouden stemmen der geestelijken en ook van paters en broeders (waarom dan ook niet van de kosters, de kerkmeesters, de kerkzangers enz.) maar 't schijnt dat zulks voor de klerikalen niet ge noeg is. Men zal zien, dat uit al die kleri kale kremerij niets zal spruiten dan eene der meest onvaderlandsche en der meest onsamenhangende wetten, welke ons lang verdrukt Belgie te betreuren heeft. Maar wij hopen toch, dat niet een enkele volksvertegenwoordiger der linkerzijde zijne goedkeuring hechten zal aan dat slecht werk het klerika- lism heeft reeds kwaad genoeg ge sticht, er moet een einde aan gemaakt worden. J. Van Opdenbosch. zetten en zijn bestaan nog wat te rek- moeilijker om uit te roeien dan wat ons uit overlevering is medegedeeld geworden. We voelen ons eerst onhandig en dan nog kun nen we slechts, na lange jaren van praktijk, de ware uitslag onder oogen krygen. Nu echter doen zich reeds, vooral in de groote steden, de vruchtbare gevolgen van 't nieuw onderwijsstelsel voelen. En om hierover onze overtuiging te vestigen nemen we een leerling van beide stelsels bij 't eene kind vinden we een samenhangsel van begrip pen die later in 't leven zullen in den weg staan; het kind voelt zich in de maat schappij ongemakkelijk, het bezit de ge- wenschte helderheid van geest niet om vrij te denken en laat zich meestal op sleeptouw nemen dooreenige schijnheilige slimmerik ken die er alsdan de speelbal van maken hunner politieke en sociale verstompings- methode. Zulk wezen loopt later meestal verloren, en komt eindelijk ten rechte in die groote massa van ongelukkigen, waarvan 't bestaan byna in niets verschilt met dit van een dier, dat dagelijks eet en drinkt om zen lichaam in 't leven te houden. Wanneer we echter met. een jongeling te doen hebben die wetenschappelijk is opge leid geworden, dan springt seffens zen sociale waarde, als mensch, vooruit. De geest is heel wat anders 1 Hij heeft een strakke blik gericht op de toekomst, en schrikt er ook niet van af. Bij hem is niets overlevering, al wat hij in zen brein heeft opgenomen, is de stoere strekking van een oprecht verlangen naar liefde en waarheid. Goed en degelijk geharnast staat hij in 'tperk voor den strijd die komen moet, waarvan hij in zich de zoele gewaarwordin gen voelt als van de aankomst eener nieuwe sociale herleving. Hy heeft een vertrouwen, een zoet-kalm vertrouwen, als mensch en denkend schepsel te kunnen leven in de weidsche natuur, waarvan hem vele gehei men zyn bekend gemaakt en welke hij heeft leeren beminnen, juist omdat hem niets met schrik en angst is in 't hoofd gejaagd ge worden. In maatschappelijk opzicht heeft hij ook meer waarde Nooit zal van hem een ellendeling ge kweekt worden, nooit zal men hem 't hoofd onderdrukken. Neen dat hoofd dat rijpelijk onderzoekt, zal klaar zien in de politiek van bedrog en lafheid waardoor enkele klerikale huichelaars de massa in de stikkende mod der van dierlyke onwetendheid begraven willen dat hoofd zal vrij, met mensche- lijke fierheid, het "licht der ware en, op rechte leer in zich opnemen om ook zijn nut aan te brengen in de zedelyke ontvoogding van zyn ongeluk.kige evennaaste. Er wordt een volk vermoord 1? Er wordt een volk vermoord in onze scholenMaxRooses. Sedert het klerikalism zich vast heeft ge voeld, zwaar gezeten op de onwetendhei 1 der vlaamsche bevolking, is zen bijzonder ste streven geweest tot het bemachtigen van den geest des volks. Immers hieruit moest groot nut worden getrokken. Op school wordt meestal het verstand van een Kind gevormd, 'tis te zeggen daar zien we het leven en het karakter opengaan. Wat in de jonge jaren wordt aanschouwelijk ge maakt, kan een geweldige invloed uitoefe nen op de latere zienswijze. Door woord en beeld vooral, moet in dit teere brein de ge- wenschte gevoelsemotie worden teweegge bracht, en wel met zoo'n kracht van zelf- overtuiging dat de aandoening voor immer zou te-binnen-blijven. De oude opvoedingsleer is dan ook geheel ten onderste-boven geworpen, we hebben van methode veranderd. Wat vroeger als Vlaanderen, oh, myn dierbaar volk 1 Waarom mag uw geest niet vrij denken waarom mag uw hoofd, uw krachtig hoofd niet los en heerlyk, de strelende begeeste ring voelen van 't goede en edele pogen waarom mag uw oog de heldere stralen van t wetenschappelijk licht niet aanschouwen als een ideaal van 't nieuwe leven Er wordt een volk vermoord in onze scholen 1? Overal, met verwoed fanatism, rijzen als uit den grond, allerlei gestichten van kleri kalism op, waarmee de oprechte leer niets gemeen heeft en waarvan 't eenige doel is den geest en het hart van 't kind te verpros sen en te mishandelen. Domme en karakter- looze schepselen opk weeken in haat en huichelary is hun eenige bekommering, 't Is al wat de dwepers verlangen, immers vee kan gemakkelyk behandeld worden, hiertoe behoeft men alleen de striemende zweep van bygeloof en schijnheilige god- dienery. Hoelang zal 't nog duren, en wanneer zullen eindelyk degenen die 't waarlijk goed meenen met de toekomst van 't Vlaamsche volk, het roer in de handen krijgen, om aan die moorddadige vrijheid van verstomping en zelfverloochening een einde te stellen Dirk Martens. zien, we bedoelen de kinderen en ook voor degenen die zwak en krachteloos zijn geworden de ouderlingen. Zoo er over 't algemeen in stoffelijk opzicht gewerkt en gezorgd wordt voor de kinderen, en dezen gewoonlijk maar ten laste komen der openbare liefda digheid ten gevolge van ziekte en overlijden, zoo dient er bijgevoegd te worden, dat er min gedacht wordt aan den ouden dag en dat de last van ouderlingen voor de openbare liefda digheid soms wel het gevolg is der on voorzienigheid. Een pensioen van 65 franken wordt verleend aan de ouderlingen, doch die schikking is maar toepasselijk tot in 1911. Wie tot dan zijn pensioen geno ten heeft zal het blijven genieten zoo lang hij leeftdaarna bekomt niemand geen pensioen meer tenzij hij er voor gespaard hebbe. Wie jong begint kan zichmetgeringe stortingen een aanzienlijk pensioen verwerven. Uit zich zelve kunnen de kinderen zich niet aansluiten bij de Lijfrentkas, dat moeten al de ouders doen die er toe in staat zijn. Kinderen worden in de Lijfrentkas aanvaard van af den ouderdom van 6 jaren. De ouders die zulks doen bewijzen hun kroost een onschatbaren dienst, niet alleen geven zij het goede voor beeld, maar ze leggen den grondsteen van het pensioen en mogen zeggen later zal mijn zoon, of mijne dochter niet terecht komen in het oude-man- nen of oude-vrouwenhuis, die veelal aan gevangenissen gelijken. Ouders, zoowel burgers als werklie den, overweegt het goed en zoo gij er eenigzins het middel er toe hebt, doet uwen plicht. Wat meer is, de ouders en de onge- huwden van zekeren leeftijd moeten ook voor zich zeiven zorgen, willen ze in hunnen ouden dag een pensioen ge nieten en al hebben ze reeds zekeren ouderdom, toch kan dat pensioen met de toelagen van den Staat nog belang rijk worden. (Men ziet in den omzendbrief welken wij aan de leden van onzen bond heb ben gericht, hoe belangrijk de toelagen van den staat kunnen zijn). Daarom sporen wij iedereen aan zich bij de Lijfrentkas aan te sluiten, elk door de Maatschappij zijner stad of gemeente, bezonnerlijk de ouders moeten het doen voor hunne kinderen, die ze toch uitter-harte liefhebben, Wij zijn immer bereid aan al wie het vraagt persoonlijk de noodige in lichtingen te geven. Sluit u dus aan bij onze Maatschappij, er worden vol strekt geene pleegvormen voor ver- eischt, men heeft ons maar monde lings den wensch tot deelneming uit te drukken, we doen verder al het noo dige. Weldra zullen al de deelnemers van ons arrondissement en wellicht der twee arrondissementen Aalst-Oude- naerde in een machtigen arrondisse- mentsbond vereenigd zijn, ten einde nog meer voordeelen uit de instelling te trekken. wie moeten zij, die in de werken die Voor kracht der jaren zijn, kunnen en mogen, eerst en vooral zorgen Natuurlijk voor degenen die niet in staat zijn in hun onderhoud te voor- Gustaaf Leveau, J, De Brueker, J. Van Opdenbosch. Verleden Donderdag, 11 November, was het 56 jaren geleden, dat dooreen konink lijk besluit de Staatsnormaalscholen wer den ingericht, voor de vorming van volks onder wyzers. Hoewel de grondslag dier inrichting godsdienstig was, beviel ze de meerder heid der priesters én vooral de hoogere geestelijkheid niet. Wie zal er meester zijn in de volksschool, de priester of de Staat, ziedaar het vraagstuk, waarover reeds te dien tijd de kerk zich bekommerde en tot nu toe eene onopgeloste kwestie is geble ven. ♦i.rv.. - .4 fcS» KWCT »aa«ea9MBSj«BS 0— —O o- - fli»

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1