n t§ i,ah H ET flRRONpiS5EMENT Aw.sr. DEMOCRATISCH IKJT1 Bericht. Triomf Zondag 21 November 1009 Prijs 3 centiemen het nummer Vierde Jaargang Nummer 47 De nieuwe abonnenten voor 1910 zullen ons blad Kosteloos tot Nieuwjaar ontvangen. Men schrijft in len bu- reele van het blad De Graaf van Egmont Groote Markt, Aalst. AVONDMAA L KUNST AV O N l> DE SMEDERSBAAS, OUDE GAUDE. Piacluig KUNSTFEEST De Legerkwestie. Ylaanisch Leven. Het einde eener Loopbaan. Onparlijdigen Bond Abonnementsprijs: 3 fr. vour de stad en dent/uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AAL8T SO NOVEMBER 1909. B O •der Oud-Leerlingenen Beschermers der Staatsmiddelbare School. o— Maandag'. 22 November iOOO, te 7 1/2 u. 's avonds in De Vier Winden. STAD AALST. -o— Symphoniekring Door Eendracht Groot op Zaterdag 27 November 1909, om 7 uur stipt's avonds, ter zaal Concordia Schoolstraat, door het volledig gezelschap van het Nederlandsch Tooneel van Rent onder het bestuur van den heer Arthur HENDRICKX en de Symphoniekring c< Door Eendracht Groot Opvoering van Tooneelspel in 5 bedrijven naar 't Fransch. Le lllaitre des Forges, van Georges Ohnet. vertaald door H. Wannyn. PERSONEN Philippe Derblay Heer Van Ilavermate. Moulinet De Waegenaere. Bachelin Van Eisen. De Hertog de Bligny De Neef. Ilesselink. De Munck. De Vries. Beheyt. Vervaene. Caspeele. Moens. Pycke. De Bruyno. Joos, zoon. Mevr. VandeWiele. Mej. Bouüaert. De Baron de Préfont Octave De Generaal Gobcrt Dokter Servan De Prefect De Pontac Jean Een Werkman Een Knecht Claire de Beaulieu Athcnaïs De Markiezin de [Beaulieu Mevr. Verschuur. De Baronnes de [Pré font Dons. Suzanne Mej. Van Ghelder. Brigitte Mevr. Renodeyn. INKOMPRIJZEN a. Beschermerskaart, gevende toegang op ééne van rechtswege voorbehoudene beneden- plaats 5 franken b. Eersten rang beneden plaatsen'2 frank c. Tweeden rang boven- plaatsen 1 frank d. Gaanderij 50 centiemen. Mits. yertoon der kaarten van 1" Rang en opleg van 50 centiemen, zal men kunnen voor behouden plaatsen bekomen bij M. Richard De Stobbeleir, Groote Markt, den Donderdag 25 en den Vrijdag 26 November, telkens van 6 tot 8 uren 's avonds en den Zaterdag 27 November, van 's middags tot 1 uur. De Oude Garde zal haar jaarlyksch Ceciliafcest vieren den Zondag5 en Maandag 6 December. WILLEMSFONDS —o Zondag, 1 O December 4 909, in de zaal CONCORDIA PETER BENOIT-AVOND door de dames van de Peter Benoit-Kapeluit Antwerpe n Toegankelijk voor al de leden van het Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. 'I Zou op dezen oogenblik moeilijk zijn, bij 't behandelen der vraagstuk ken van den dag in een volksblad, den voorrang niet te geven aan de belang rijke kwestie der legerhervorming. Zoodus, het goevernement en een goed deel der klerikale meerderheid der Kamer, hebben zich aangesloten bij den persoonlijken dienst. Het hate lijk stelsel der plaatsvervanging gaat verdwijnen, dank zij de stemmen van een zeker getal klerikalen, dat moeten wij erkennen, maar bovenal dank zij de krachtige propaganda der oppositie partijen, dank zij de krachtdadigheid der liberalen en socialisten der Kamer. Deze gebeurtenis is een nieuw be wijs, dat de denkbeelden welke wij verdedigen, denkbeelden zijnvan recht vaardigheid en vooruitgang, waarvan mengde verwezenlijking kan dwars- boomen en tijdelijk belemmeren, doch waarvan de zegepraal ten slotte toch komen moet. Eeuwig zullen Recht, Waarheid en Vooruitgang op hunnen weg de eeuwige verdedigers van Voor recht en Onrecht ontmoeten, maar niets zal baten, zij zeiven die het meeste weerstand hebben geboden en het hardnekkigst de schoonste hervor mingen zullen bestreden hebben zullen er zich ten slotte bij aansluiten en er de meest besliste verdedigers van worden. Na den persoonlijken dienstplicht, zal het verplichtend onderwijs volgen en na het verpliehtend onderwijs en misschien nog er voor, zal het Alge meen Stemrecht worden ingevoerd. Geene macht ten wereld zal in staat zijn de verwezenlijking dier demokra- tische hervormingen te verhinderen. Beduidt zulks dat wij door het beko men van den persoonlijken dienst plicht, op 't gebied der legerinrichting het ideaal hebben bereikt. Verre van mij zulk gedacht l^ngs dien kant is er nog veel, heel veel te verbeteren. Een princiep moet men steeds vin den als basis van ons militaire stelsel, dat is, dat men van de natie slechts mag eischen hetgene volstrekt nood zakelijk is voor de verdediging onzer onafhankelijkheid en van ons grond gebied, en men aan eiken Belg per soonlijk slechts den last mag opleggen welke onontbeerlijk is om onze verde diging te verzekeren. Van af dezen dag moeten wij strijden voor meer vermindering van den diensttijd. En weldra zal den dag aanbreken dat eenieder vinden zal dat vijftien maanden soldatendienst veel te lang is. Van heien af heeft de liberale lin kerzijde den diensttijd van twaalf maanden voorgesteld, maar dat is nog het laatste woord niet, langzamerhand moeten we komen tot den termijn van 8 maanden gelijk in Holland of zelfs tot 6 maanden. Met behulp van de uitbreiding van het onderwijs, de in richting der gymnastiek in de scholen, in zulken zin, dat deze eene practische voorbereiding weze voor den dienst en vooral met de invoering van den leerplicht, zullen wij er gemakkelijk toe komen den diensttermijn bij het leger tot zijn minimum te brengen. Moed dus, Liberalen streven we eendrachtig en krachtig naar de ver mindering van den diensttermijn. De verwezenlijking van dit princiep zal de bekroning zijn van ons pogen, de reactionnairen zullen er zich wel tegen verzetten, maar zullen er zich spoedig bij. aansluiten en er zich dan eindelijk nog op beroemen de hervorming ver wezenlijkt te hebben. Jules RENS, Volksvertegen woordiger In 't belang van 't algeheele, moet dus aan een kind, vroegtijdig af, de noodige zedelijke wapens ten dienste worden gesteld om behoorlijk zen plaats te kunnen inne men. Verleden week hebben we de voor deden doen uitschijnen, en den lezer heeft zich gewis kunnen voorstellen hoe diep- onrechtvaardig onze sociale instellingen, tegenover de eerste jeugd, soms te kort komen. Want eene ordeljjke maatschappij mag zich niet onplichtig de verwaarloozing van onderwys en algemeene opvoedfng laten welgevallen. Neen, en zoo het enkele wezen dichten en eerlijke daden te vervullen heeft, zóo ook zyn aan de algeheele inrichting op offeringen verbonden door dewelke de edelste inzichten op het voorplein moeten treden. Hierom echter dienen we allen ons deel. hoe gering zelfs, aan te brengen het is een uitgangspunt van ons streven naar onderling bestaan waarop de grootsche denk beelden van 't nieuw sociale leven moeten vastgesnoerd worden. De plichten welke we onmiddelijk te vol brengen hebben zijn hoogst gewichtig onze beste krachten zullen worden vereischt, omdat we afstand moeten doen van dit on- menschelijk gevoel van zelfzucht dat vroe ger de wereld beheerschte. Ik zeg vroeger, maar ge moogt evenjuist heden lezen. Wat zien we meestal rond ons gebeuren Een verdoold schepsel, dat aan anderen tot schijnbaren last dient, wordt ten allen kante vervolgd en mishandeld. Geen lage woorden zijn bijtend genoeg om de booze feiten te schandvlekken van lieverlede, geeft eenie der dat ongelukkig wezen den stamp van afkeer dien we best door eene medelijdende land zouden moeten verwisselen. Want in dit samenraapsel van kwaad en ondeugd hebben we ons eigen aandeel, en 't is soms droef de oorzaken vast te stellen waardoor een mensch aldus uit de ware richting van 't leven is gesleurd. Doorgaans opgebracht in vuile verpes tende middens,waar 't slechte voorbeeld als gewone regel heerscht, is de geest meestal verdwaald. Dat kind verleert zyn gevoel als mensch, het leeft omdat hem het dierlyk 'even is gegeven geworden, maar begrijpt den rang niet welke zyn bestaan in de maat schappij wezen moet. En hoe kan 't anders Waar kon het ooit om raad ter school gaan Waar kon het door zyn ouders dat verlangen naar hooge deugd en mensche- lijke trots hooren prijzen Waar kon zen geest vry en oprecht denken Nergens en nooit En hier juist ligt onze schuld, hier komen onze plichten ter sprake, hier heeft dat on gelukkig wezen het recht ons aansprake lijk te maken voor de droeve gevolgen van zjjn ellendig bestaan, 't Is niet genoeg een booswicht achter slot en grendel te sleuren als een domme daad van hem uitgaat, aan den wortel moeten we 't kwaad treffen. Behandelen we dan niet met afschuw, maar laat ons trachten een betere oplossing te zoeken door de opvoeding bij de jeugd van 't mindere volk te zuiveren en te versterken Op school vooral kan goed en nuttig werk worden verricht, en daarom ook zullen we hardnekkiger dan ooit den algemeenen leer plicht blijven verdedigen, den leerplicht welke we aanschouwen als de dringendste noodzakelijkheid in de verwezenlijking van ons liberaal-sociaal programma. Te dien opzichte zjjn ons edele daden weg gelegd, want de meesters hebben gedaan al wat mogelijk is om aan onze bevolking niet een onderwijs te bezorgen dat helpen moet tot hare zedelijke ontvoogding, maar, integendeel, het kinderlijk verstand heeft beangstigt en tot stapelhuis heeft doen die nen van allerlei schrikbeelden en dwaze op vattingen. By eene eerstkomende gelegenheid zal ik me bezighouden met wat ons onderwys in Vlaanderen zijn moet, en op welk stelsel we ons moeten steunen om, eindelyk, een goede uitkomst te kunnen verhopen. Dirk Martens. De 12 November 1909 zal een his torische dag blijven in de annalen der politieke partijen van Belgie, die dag immers kenteekent het einde van een regiem in de klerikale rangen, het einde der overmacht van het oude klerikalism dat zoolang het Belgische volk geboeid hield aan de onhandel baarste onverdraagzaamheid, aan de vernederenste lijdzaamheid, aan de verlagendste onderwerping. Een hoofdprinciep beheerscht het derikalism Alle macht moet onder- I ivorpen f ijn aan de macht der kerk eind en grijsaard, bedelaar en vorst moeten zwichten voor die macht en ouigen voor dat gezag de kerk be schikt over eeuwig leven en dood, over God en duivel, over goed en cwaad slechts wat zij waar heet moet geloofd worden, wat zij leugen noemt moet een iegelijk verfoeien. Het echte klerikalism is de partij van den Syllabus, die de burgerlijke macht en de burgerlijke overheden tot ondergeschikten maakt, die de grond wettelijke vrijheden veroordeelt en de moderne staatsinrichtingen maar duldt omdat het door den drang der omstan digheden, door de wisselvalligheden van het noodlot niet anders kan. In het Belgisch Parlement wordt deze Dartij vertegenwoordigd door Mijn- ïeer Woeste en enkele medekampers, waarbij nog gevoegd moeten worden een zeker getal trouwe volgelingen, non-valeurs, die den glans van den ïoofdgroep geenzins vermeerderen, zoomin als zijn invloed. De groep Woeste, is de wezenlijke klerikale par tij, de partij der oude traditie, de Dartij welke immer bereid is, om zoo dra het gunstig oogenblik gekomen is, gedaan te maken met alle vrijheden welke de kerk verhinderen het denken en gelooven, het spreken en het serhij- ven aan banden te leggen, en uit den weg te ruimen wat haren wil en hare macht trotseert. De leider van die groep, M.Woeste, is een man van onbetwistbaar talent ten dienste van zijn middeleeuwsch ideaal heeft hij immer eene ongemeene welsprekendheid aan den dag gelegd, en in den laatsten tijd heeft men kun nen zien met welken stalen wil, die oude zieke man bezield moet zijn, om nog dag aan dag op de bres te staan ter verdediging zijner anomali- sche denkbeelden. En zoo groot is die invloed geweest van M. Woeste, dat hij ondanks alles de rechterzijde en de ministeries be heerschte, op elke wet die de volks ontwikkeling betrof drukte hij zijn merk, over het geheele zweeft steeds den geest der klerikale dienstbaarheid ten behoeve der geestelijkheid en harer verouderde staatkundige princiepen. Voor de klerikalen van M. Woeste is alles ondergeschikt aan de belangen en het gezag van Rome vaderland en volk, jeugd en ouderdom, komen maar op de tweede rei en voor zooveel zij de glorie van het eerste vermeer deren kunnen. Tot 12 November 1909, heeft de rechterzijde de beheersching van M. Woeste ondergaan, eenigen met vreugd, anderen met tegenzin. Want het is met de klerikale partij gegaan, gelijk metalle andere partijen, die door de zegepraal begunstigd wor den, zelfs is het met haar meer ge beurd omdat ze, behouds de slaafsche onderwerping, niet nauw ziet naar de elementen die ze opneemt, dat lieden van allerlei strekking en waarde zich bij haar hebben gevoegd, niet uit over tuiging maar in de hoop op gunsten, voordeelen en zelf-verheffing. Rond die klerikalen van den ouden (versleten) stempel hebben zich geld- eer-en heerschzutigen geschaard zon der grondbeginselen, renegaten van andere partijen, onverschilligen en arrivisten, waaronder er velen noch naar kerk noch naar kluis gaan, en noch aan God noch zijn gebod geloo venmannen, die als parasieten aar; de klerikale partij zijn gaan han gen en haren onderhang bespoedigen. Men heeft M. Woeste meer dan eens verweten hoe hij over sommige vraagstukken van meening veranderde en nu bestreed met hardnekkigheid en talent wat hij voorheen met evenveel talent en kracht verdedigde, b. v. in zake van Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging, doch men vergete niet, dat M. Woeste nooit iets uit het oog verloor, namelijk de heerschappij van het klerikalism en hij daarin nooit van meening veran derd scheen het A. S. hem voordee- lig voor de klerikale overheersching hij was er voor bleek het integendeel dat het A. S. de belangen van het kle rikalism zouden hinderen hij was er tegen. Hij bleef zich zelve gelijk. In Belgie is de groote macht van het oud-klerikalism geknakt door de uit barsting van het konflikt tusschen de mannen der oude en der nieuwe strek king in de kwestie der legerhevorming. Ons bedroeft het einde niet der ach terlijke partij, we weten immers, dat weldra onder den drang der nieuwe denkbeelden en grootendeels ter oor- zake der inmenging in de politiek van de geestelijkheid, welke de gansche klerikale partij ondersteunt, zij ver oordeeld is om het onderspit te del vende bestatigen alleen dat M, Woeste thans het lot ondergaat van den leeuw der fabel, welke gevreesd en gehoor zaamd werd, zoolang hij krachtig was en door zijn gebrul de andere dieren van het woud deed sidderen, maar door allen werd bespot en mishandeld toen hij oud en ziek in zijn spelonk lag, waar zelfs de ezel onder het uiten van een geweldig hin haan hem een laatsten pootslag kwam toebren gen. JVan Opdetibosch. De liat olijke plaatsvervan* lïIUrï en «le Loting- zjjn verleden Donderdag afgeschaft met iOO stemmen tegen 58 en drie ont houdingen. Zie den uitslag der stemming op de tweede bladzijde. van Neringdoeners en Ambachtslieden der Stad Aalst. Maandag avond waren de leden van dezen bond, voor de eerste maal, in algemeene vergadering bijeengeroepen. De leden waren talrijk opgekomen. De zitting werd voorgezeten door den heer Leo Jacobs. De heer Alfred Kelders had de taak op zich genomen, aan de vergadering het doel van den bond te doen kennen. Zoo kortbon- dig mogelijk deed hij den leden uiteen wat een onpartijdige bond van neringdoeners, kan doen en moet doen zooals strijden voor het belang van de burgerij zorgen voor de nering der stad met zijne aankoopen te doen in de stad zelve misbruiken uit roeien zooals 't verkoopen van nieuwe goe deren in openbare verkoopingen herzie ning van 't patentrecht en instudeeren van eene onderlinge verzekering tegen brand,, alsook van een Ouderlingen Bijstandstich ten van syndikaat voor aankoop van kleine werktuigen inrichting van een schuldvor- deringsdienst zooals te Brugge en S4 Niklaas aansluiting by de vereeniging voor studie en verdediging der kleine burgerij, inrich ting van beroepsvereenigingen onpartij dige feesten inrichten, alsook tentoonstellin gen enz. enz, Ge ziet dat er tarwe genoeg op den molen is. De spreker oogstte jnet zyne belangrijke rede den meesten bijval. Nu begon de bespreking van 't reglement 'tgeen zeer interessante opmerkingen uit lokte. Daarna werd overgegaan tot de kie zing voor het bestuur. Werden gekozen al ae leden voorgesteld door 't voerloëpig komiteit De heeren Jozef Arys Effiiel Blanckaert Felix Bocqué Lo'dewijk' De Bisschop Alfons De Ryck-Limpens Ferdi nand De Schepper Richard De' Stobbeleir; Prosper D'HoirLeo JacobsAlfred Kelders Odilon Panné Alfons Roggeman René Van Biesen Robert Van Calenbergh Jaiak Vau den Berghe Leo Van Haver Florelle Van Molle Constant Van Schuylenbergh en Hippoliet Van Stalle. En nu aan 't werk, de handen uit de mou wen voor 't welzijn van onze burgerij. gggjt0S/SS&* l O

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1