ml P ml m HET ARRONDfSSEMEN \J AH Ij h S^l O C'fóAT i S C Bericht. »4 p* Prijs r> centiemen hel nummer Vierde^Jaargang Nummer 48 Zondag 28 November 1909 De nieuwe abon neuten voor 1910 zullen ons blad Kosteloos tot Nieuwjaar ontvangen. Men schrijft in len hu- reele van het blad De Graaf van Egmont Groote Markt, Aalst. OUDE GARDE. Prachtig KUNSTFEEST Het Geval van M. De Sadeleer. Leerplicht. Onze Postklerken. Re Loonsverhooging ^szrjss^ X". Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Per Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 27 NOVEMBER i»09. De Oude Garde zal haar jaarlyksch Ceciliafeest vieren den Zondag 5 en Maandag 6 December. WILLE M S F ON 1> S o— Zondag, til December 4 909, in de zaal CONCORDIA PETER DEXOIT-AVÜM) door de dames van de Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen o Toegankelijk voor al de leden van het Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de Loopoldstraat, is open alle zondagen van 101/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Penaloenbond-Aalsi Laatste storting voor het jaar 1909, den Zondag 5 Dacember, In de Vier Winden, bij Bruyn- donck Jan, van 3 1/2tot 5 uren namiddag," In December moet de storting vroeger worden gedaan, omdat de gestorte gelden, om voor het loopend jaar de subsidien te genieten voor 15 December, in de lyfrentkas moeten gebracht worden. Dat eenieder dus oppasse. Mijnheer De Sadeleer, katholieke Volksvertegenwoordiger van het ar rondissement Aalst heeft gestemd voor den persoonlijken dienstplicht, dus voor de afschaffing der plaatsver vanging. Mijnheer De Sadeleer heeft den moed gehad zijne stemming te ver rechtvaardigen in klare en krachtige bewoordingen en met argumenten, welke de tegenstrevers van den per soonlijken dienstplicht vruchteloos zullen trachten te kleineeren. En dadelijk is de heele poel der kle rikale kikvorschen aan het kwaken ge gaan de heele fanatieke jongeling schap is opgestaan tegen het misdrijf van M. De Sadeleer. Te Aalst werd de jonge klerikale wacht, waar van M. Woeste eerevoorzitter is, met buitengewone oproepbrieven, bij drin gendheid vereenigd om aan M. De Sadeleer rekenschap te vragen over zijne stemming en over zijne redevoe ring. Te Geeraardsbergen daagt het klerikaal bladje Be Vaandrig, M. De Sadeleer uit, zijne houdingen handelwijze in zijne kolommen te ver klaren en te verdedigen. Van alle kan ten wordt M. De Sadeleer bedreigd, zijne verdwijning alleen 'zal in staat zijn de jonge klerikalen tot bedaren te brengen en hunnen wrok te voldoen. Maar nu, welke afgrijselijke misdaad heeft M. De Sadeleer toch bedreven Hij heeft gestemd volgens zijn ge- wéten, als ware, goede belg. Doch het is dat alles niet, wat men den achtbaren volksvertegenwoordiger wil verwijten men wrijft hem als grief aan zijn mandaat te hebben ver kracht, zich niet onderworpen te heb ben aan de dreigbevelen der 52 kleri kale kopstukken, die over de leger- kvvestie hebben beraadslaagd, na er door M. Woeste toe aanzocht te zijn geweest. Hoewel dat krakeel ons niet aanbe langt en de klerikalen hun vuil lijn waad eens in familie mogen wasschen en uitwringen, toch hebben de gebeur tenissen een zoo groote opspraak ver wekt dat wij er niet onverschillig kun nen voor blijven. Wat meer is, het ge- heele kiezerskorps heeft er belang bij, vermits al de kiezers zonder onder scheid bij elke kiczing door de katho lieke associatie uitgenoodigd worden voor de kandidaten der katholieke lijst te stemmen. Welnu zonder de verdediging te willen nemen van M. De Sadeleer, die overigens genoeg gebekt en gespoord is om de aanvallen der klerikale keffertjes en zetel-lustigen behoorlijk af te weren, wil ik mij veroorlooven eenige bemer kingen in het midden te brengen, wel ke ik aan het gezond oordeel onder werp der kiezers vin het arrondisse ment Aalst. En vooreerst hebben de kandidaten der klerikale lijst, zich ooit in ons ar rondissement aan het kiezerskorps voorgesteld met een programma van te verwezenlijken hervormingen of van te bestrijden nieuwigheden Ik herin ner mij de talrijke kies-strooibriefjes waarin de daden van het klerikaal goevernement wolkenhoog werden geprezen, maar ik herinner me niet van die bonimenten te hebben gezien, aankondigende dat de katholieke kan didaten van het arrondissement Aalst jegens het kiezerskorps, de verbintenis namen tegen den persoonlijken dienst plicht te stemmen ik herinner me niet dat zij zelfs maar een enkele maal de plechtige belofte zouden gedaan heb ben zich tegen de afschaffing der plaatsvervanging te verzetten, noch tegen de invoering der evenredige ver tegenwoordiging in gemeente- en pro vinciale kiezingen, noch zelfs tegen de afschaffing van het meervoudig stem recht. Eindelijk in geen enkele stem- men-bedelbrief wordt verklaard, dat zij openlijk tegen het verplicht onder wijs zijn. Wat kan men dan in die voorwaar den aan M. De Sadeleer verwijten Indien de katholieke kiezers meenen, dat ze in hunne verwachtingen bedro gen werden door de houding en de stemming van M. De Sadeleer, dat hebben ze aan hun eigen te wijten. Dat ze in 't vervolg hunne kandidaten aan het kiezerskorps voorstellen met een klaar en voor de kandidaten ver plichtend programma, dan zullen de kiezers wier stemmen zij afbedelen weten waaraan zich te houden dat ze ons bestrijden met open vizier en aan alle hoeken van het arrondissement aanplakken dat de klerikale kandidaten zullen stemmen tegen den persoonlij ken dienstplicht, tegen de evenredige vertegenwoordiging, tegen het meer voudig stemrecht, tegen het verplicht onderwijs. Ongelukkiglijk voor ons zullen de klerikalen dat nooit doen, want hunne kracht bestaat in dubbelzinnigheid en valschheid. Een voorbeeld van het- gene ik zeg betreft namelijk de kwes tie van het gebruik der Vlaamsche taal in de middelbare onderwijsge stichten. Bij 't lezen der klerikale gazetten van ons arrondissement zou men zeggen, dat geheel de klerikale partij het hier eens is over die kwes tie, men zou zich inbeelden, dat over die kwestie ook de klerikale volksver tegenwoordigers een verplichtend man daat ontvangen hebben. En toch heeft M. Woeste met de meeste hardnekkig heid het wetsvoorstel Coremans be- kampt, een wetsvoorstel dat door de an deren gesteund en gestemd werd. En dan hebben die jonge klerikale helden, welke nu zoo te velde trekken tegen M, De Sadeleer, geen voet ver zet, geen woordje gerept om M. Woeste af te keuren, die nochtans stemde te gen zijn eigen katholiek volk er was zelfs geen enkele klerikale Vlaamsch- gezinde, die kikte of mikte om M. Woeste eens op zijne plaats te zetten. Dat alles bewijst dat onze tegen strevers ten .strijde gaan zonder pro gramma en dat de klerikale fanatieken zeer streng zijn voor M. De Sadeleer maar niet voor M. Woeste. Voor de genen die helder zien in den toestand bewijst dat alles zoo klaar als de dag, dat onze toekomende klerikale volks vertegenwoordigers wel zeer gretig en haastig zijn om de plaats van M. De Sadeleer in te nemen. Maarrr... het is heel waarschijnlijk, dat de druiven nog te groen zullen zijn. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger De Maatscliappl] der OudWa- penbroeder* onzer stad deelt ons den volgenden brief mede die ze aan den heer Volksvertenwoordiger Rens gestuurd heeft. Aalst, den 20 November 1909. Den Heer Jui.es RENS, Volksvertegenwoordiger. Geachte Heer Volksvertegenwoordiger De Maatschappij Oud Wapenbroeders te Aalst, in algemeene vergadering bijeen geroepen op Zondag 21 November, heeft met algemeene stemmen een dagorde van gelukwenschen aangenomen, te sturen aan de Volksvertegenwoordigers van ons Ar rondissement welke te voordeele van de afschaffing der plaatsvervanging gestemd hebben. We hebben het genoegen U heden die gelukwenschen en onzen oprechten dank te zenden en zijn verzekerd dat U aanhou dend zult strjjden tot het bekomen van een echt nationaal demokratisch leger. Met hoogachting. Namens de Maatschappij Oud Wapenbroeders te Aalst. HET BESTUUR De Schrijver. De Schatbewaarder, J. Bruyndonckx. H. Van Branteghem De Ondervoorziter, De Voorzitter, H. Van den Bulche. J, Van Belle. De heer Hellinckx. katholieke volksverte genwoordiger van het arrondissement Brus sel, burgemeester van Koekelberg heeft een wetsontwerp neergelegd op het verplicht onderwijs, dat hy volgender wijze heeft toe gelicht Leerplicht is in Belgie eene noodzake lijkheid voor het lager onderwijs wanneer men ziet hoeveel ongeletterden er zyn. De kinderen, die de school verlaten na een degelijk lager onderwijs te hebben geno ten, zullen gemakkelijker een behoorlijken stand in de maatschappij kunnen innemen. Gelyke behandeling, voor het nationaal onderwijs, ten aanzien van de toelagen ge schonken door den Staat, de provincie en de gemeente, is hoogst billijk. Het bestaande stelsel is onrechtvaardig, in dezen zin, dat het de vrije of confeisio- neel scholen berooft van toelagen komende van de Belgen in 't algemeen, zonderonder scheid van politieke of wysgeerige denkwijze. Den familievader, voor de opvoeding en het ondericht zyner kinderen, de keuze van de school laten dat is een heilig recht 't welk men hem niet mag onttrekken zonder in breuk te maken op de vrijheid van on derwijs. Elk voorstel tot invoering van den leer plicht verdient onze aandacht, elke poging om tot eene uitbreiding van het volkson derwijs te komen moet ons welkom zyn. M. Hellinckx, die by de klerikalen reeds op het zwarte blaadje staat wegens zjjne te groote onafhankelijkheid, zal door zyn voorstel voor 't verplicht onderwijs in de beet gera ken der fanatieken van Brussel, gelyk M. De Sadeleer in ons arrondissement in 't on derste schof is gezakt bij de Woestisten. Doch wat de klerikalen ook wroeten, de leerplicht zal er komen, gelijk de persoon lijke dienstplicht er is gekomen en gelijk al de hervormingen er komen zullen, die de liberalen betrachten en die alleszins prac- tisch en democratisch zijn. Blyft te zien wat M. Hellinckx door natio naal onderwijs verstaat. De familievader moet voorwaar vrij zijn in de keuze der school, en onze Volksvertegenwoordiger M. Rens. neeft in verscheidene belangrijke arti kels in de Volksgazet geheel de kwestie duidelijk uiteengezet: Er is geene vergelij king mogelijk tusschen de klerikale partij- scholen en de officieele scholen welke toe gankelijk zyn voor de kinderen van al de Belgen zonder onderscheid van denkwijze of belydenis. Eene wet op den leerplicht zou natuurlijk den toestand der scholen grondig wijzigen er zijn voorwaar in Belgie geene scholen te veel en het bewijs dat de officieele scholen in geenen deele de gewetens krenken vindt men hierin, dat elke katholieke onderwijzer, zoodra hij er de gelegenheid toe heeft zich haast, naar het officieel onderwijs over te gaan De toestand der aangenomen onderwij zers, die van den willekeur van een of eenige personen afhangen is niet benydens- waardig. Een aangenomen onderwijzer, die destijds deel uitmaakte van den bond waar van ik de eer had schrijver te zijn, en waar van al de aangenomen onderwijzers op bevel van een hunner overheden hun ontslag na men, deed me dezer zijn beklag: We zyn slaven, zeide hij, echte slaven, een collega van G. verhaalde mij, dat op hunne laatste vergadering, op eene bemerking in 't mid den gebracht door een der aanwezige onder wijzers, er door een hooggeplaatst geeste lijke gesnauwd werd Zwijgen, daar 1 ge weet uat wy u van heên tot morgen kunnen breken als glas. Eene wet op het verplicht onderwijs, welke deze ook weze, zou eene verbetering zyn voor alle ernstige onderwijzers, die thans noch vrijheid noch toekomst te gemoet zien en aanhoudend bedreigd worden in hunne broodwinning door de nieuwe onbe kwame meesters, welke met de vleet uit de klerikale Normaalscholen treden, en door de paters en broeders van vreemd ras, die overal zich van het onderwijs meester maken. De katholieke onderwijzers zyn slaven Hoe kunnen die menschen, wier waardig- heidsgevoel en eigenliefde voortdurend wordt gekrenkt en geknakt, de kinderen van 't volk tot waardige en zelfstandige menschen opleiden. Met den leerplicht zal het volksonderwijs wezenlijk nationaal worden (nu is hetgroo- tendeels sectarisch en partijdig) 't zal natio naal worden tot voordeel der natie in 't al gemeen en der onderwijzers in'tbezonder J. Van Opdenbosch. De Nationale Federatie der postklerken maakt ons in een kalm, beredeneerd verslag, bekend met den toestand van haar leden en dezer eischen omtrent hunnen vooruitgang. Dit verslag, ingedeeld in acht belangrijke hoofdstukken, geeft ons onder kapittel A een kort maar zeer leerryk overzicht van het werk en de ontvangsten in de posterijen. Zoo vernemen we dat, verleden jaar. de Belgische post vervoerd heeft: 182,544,179 brieven, 105,056,568 postkaarten, 35,194,749 dienstbriefwisselingen. 155,721,476 nieuws bladen, 207,562,321 drukwerken, 9,613,039 stalen en 3,562,205 zaak papieren totaal 689,256,537 verzendingen. Voor rekening van derden werd er ver handeld 3,408,201 postmandaten, 1,804,293 postbons, 3,569,011 handelseff., 11.577,873 kwijtbrieven, 2,633,653 expressbrieven en 2,200,541 spaarboekjes. De totale ontvangst beliep totéen milliard zeven honderd éen en zestig millioen frank. Men stelt dus vast dat het Postwezen een der grootste inrichtingen van den Staat uit maakt, en benevens het spoorwegbeheer de openbare dienst is, die het meest recht streeks en het krachtdadigst bijdraagt tot de grootheid en den vooruitgang van het land. Onder hoofdstuk B wordt ons duidelijk ge maakt wat de postklerk zoo al te verrichten heefthij is niet enkel de bediende, die post zegels verkoopt, de verzendingen takseert, de gedrukte formulieren en bordereelen in vult, brieven afschrijft, stukken en dossiers rangschiktmaar, hy is tevens de redak- teur, die, onder onmiddellijk toezicht van de hoogere overheid, de eerste al de kwestiën onderzoekt, in betrekking staande tot de verschillende takken van het Postwezen, het inrichten van nieuwe kantoren en bestel lingcentrums, de directie der briefwisseling, het bestellen, den dienst van het inkassee- ren, van de abonnementen, enz. enz. In den uitvoeringsdienst verleent hij een onmisbare en te recht gewaardeerde hulp aan de post- ontvangers. Hij is het, die zorgt voor de ge regelde ontvangst en het beheer der Staats- penningen. Als een bizondere, een handelaar, een nijveraar, een openbare dienst of een lid der Wetgevende Kamers een aanvraag, een klacht of een voorstel indient aan het Post wezen, is het alweer de klerk, die de kwestie onderzoekt en het antwoord of het ontwerp van overeenkomst opstelt. Kortom zegt het verslag men mag beweren dat de klerk het voornaamste ele ment is in het Postwezen, en de hoeksteen uitmaakt van het heele gebouw. (Zal voortgezet worden). Achille BRIJS. in de Filature et Filteries reünies van AAL SF. Iedereen weet welke groote loons- verhooging er toegestaan werd, verle den week, aan de werklieden der Fila ture et Filteries réunies, en iedereen zal ook wel het belachelijk strooi briefje der klerikalen gelezen hebben, die overal gaan rondventen dat die ver hooging aan hen te danken is. Geen enkel bewijs kunnen ze er van geven en slim van hunnentwege was het niet,' want ze moesten wel weten dat ieder een zoo'n handelwijze gemeen zou ge vonden hebben, en dat de heeren be heerders van de fabriek geen oogen- blik zouden geaarzeld hebben te pro testeeren tegen die oneerlijke handel wijze van personen, zonder verdien sten en zonder oprechtheid, en die er enkel op uit zijn om het edel werk van anderen voor eigen werk te doen door gaan. Toen we dit jaar het vijf-en-twintig jarig bestaan vierden van den Libera len Werkmanskring, had ik een zeer belangrijk gesprek met den heer Felix Cumont het liep over de werkmans woningen en andere instëllingen voor de arbeidende klasse gehecht aan de fabrieken. Zoo brachten we het op loonsver- hooging en het mogelijk aandeel van de werklieden in de winsten van dc patroons. En op een rechtstreeksche vraag, die ik aan den heer Cumont stelde, of de beheerders van de Filature et Filteries réunies, ponder aanvraag van de werkliedenponder werking van de syndikaten of ponder werkstaking, verhooging van loon zouden toestaan bij het stijgen van de duurte der le vensbehoeften, of bij de meerdere waarde van het geleverde werk of bij grootere voortbrengst van arbeid, of door zekere omstandigheden verhooging der zuivere winsten van de patroons, antwoordde de heer Cumont me onmiddellijk dat ze, in zoo'n gevallen, niet zouden wachten om loonsverhooging toe te staan, en dat {e, ten andere, van plan waren die kwestie te bestudeer en, om pe ten goede van het werkvolk op telossen. Dit was gedurende de maand Mei. Oorgetuigen van dit gesprek wa ren de heeren volksvertegenwoordi gers Monville en Buyl, de heeren Be Blieck Jo^ef, Be Windt Albert Breckpot Edmond en Camu Leon. Wat die heeren beheerders dus uit eigen beweging gedaan hebben, en waarvoor we hen moeten prijzen, schrijven de klerikalen op hun bluf- registers. Welke onbeschaamdheid l Maar iedereen weet ook welk doel de katholieken najagen, in dit kritisch oogenblik, waarop hun kraam voor goed aan 't waggelen gaat. Arme jongens welke middeltjes zult ge nog gebruiken om de laatste schraag onder uw kraam te houden Achille BRIJS. mmtmm "•Pï iwjjjj,

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1