DfSSSMENT AAI S \J A- lE3r Bericht. f l-l 0i Prijs 11 centiemen het nummer VierdeMaargang Nummer 4it Zondag S December 1909 De nieuwe abonneuten voor P.MO zullen ons blad Kosteloos tot Nieuwjaar ontvangen. Men schrijft in ten bu- feele van het blad De Graaf van EgmontGroote Markt, Aalst. OUDE GARDE. Prachtig KUNSTFEEST Do Werkstaking in de Viscose voor de Kamers. r^È r r/fj Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en der, ruiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. per drukregel Gewone 15 centiemen Prijs der Annoncen: j Rekiamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST DECEMBER 1999. De Liberale Fanfarenmaatschappij Les Amis Constants (De Oude Garde) viert haar Ceciliafeest als volgt 1. Heden Zaterdag, 4 December, ten 8 1/2 uren 's avonds Concert in het lo kaal Concordia, door de Fanfaren, on derleiding van M. F. Coesens. 2. Zondag, 5 December, ten 11 u. voormiddag stipt, vergadering in het lokaal, uitstap met muziek en onmid- delijk nadien Al^emeene vergadering A. Herkiezing van verscheidene Bestuursleden B. Verslag over den toestand der Maatschappij C. Balloteering van Eere- en Werkende Leden. 3. Zondag, 5 December, om 5 uren avonds stipt in Concordia Banket. 4. Maandag, 6 Dec mber,om6 1/2u. 's avonds,avondmaal (aan 2 fr.) daarna uitstap met muziek. 5. Zondag, 26 December, Groot Concert en Bal in Concordia. M. Anscele. Dat is flauwe praat m! Daens herhaaltSocialism is ongeloof en verklaart daarna, dat de werkopzichters in omstandigheden, als degene in welke het werk in de Viscose is ingericht nalatig zijn. Hij drukt ten slotte de hoop uit dat de bestuurders der Viscose toch zullen toegeven en de staking weldra zal eindigen. M. Lampens, socialistisch volksverte genwoordiger van Gent, leest zijne rede voering af. Hij ook drukt op de ongezondheid van het werk door de uitwasemingen der gebruikte zuren en de hooge temperatuur. De werk lieden der Viscose lijden aan menigvuldige kwalen onstekingen der huid, der oogen, der longen. Het fabriek zou iiooger loonen moeten betalen en kan ze betalen, de redenaar haalt bilans aan 0111 zulks te bewijzen. In een dergelijk fabriek te Arcques-la Bataille b v. zijn de gezondheidsvoorwaarden beter, de loonen hooger en de werkuren minder dan te Aalst. M. Lampens haalt de eischen aan der werklieden, al hunne klachten werden in den wind geslagen en onder allerlei vooi- wendsels werden hunne voorstellen van de hand gewezen, daarom brak de werlc- I staking uit. Spreker dringt aan op nauwer toezicht van hooger hand. Hij ook besluit met het uitdrukken van den wensch, dat de werkstaking weldra moge eindigen. Ministerie van Arbeid, VVerk-off ice M. Rens. Mijnheeren, ik heb er aan gehouden met mijne coltegas Daens en Lampens de aanvraag tot interpellatie te teekenen, over de werkstaking in de Viscose te Aaist. ik verlang inderdaad eenige beschouwin gen in 't midden te brengen welke niet zon der nut zullen zijn voor de Aalstersche bevolking in 't algemeen. En vooreerst, ik bestatig, dat deze sta- Pensloenbond-Aalst Laatste itorting voor het jaar 1909, den Zondag 5 December, In de Vier Winden, bij Bruyn- 4onckJan, van 3 1/2 tot 5 uren namiddag, In December moet de storting vroeger worden gedaan, omdat de gestorte gelden, #m voor het loopend jaar de subsidien te genieten voor 15 December, in de lijfrentkas moeten gebracht worden. Dat eenieder dus oppasse. W I L L E M S F ON D S Zomlag, 19 December 1999, in de zaal CONCORDIA PETER BENOIT-AVONB door de dames van de Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen Toegankelijk voor al de leden van het Willemsfonds met hun huisgezin. Werft leden aan voor het Willemsfonds. De kostelooze boekerij van het Willems fonds gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt) te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Verleden Vrijdag 26 November laatst, had in de Kamer de interpellatie plaats gericht tot den minister van Nijverheid en Arbeid door MM. DAENS, RENS en LAM PENS. M. Daens legt de eerste stichting uit der Viscose (dat is de fabriek van kunstmatige zijde) en de manier op welke de bewerking der grondstoffen gebeurt te Tubize. Hij haalt menige voorbeelden aan en ge tuigenissen om te bewijzen, dat het werk in de Viscose hoogst ongezond is, en daarin de oorzaak ligt der werkstaking. M. Daens. zegt dat ware hij deken, hij voor de werk stakers zou rondgaan, de katholieken blij ven onverschillig, 't is jammer dat het socialism het ongeloof is.... king geen afzonderlijk feit is. Zij is 't ge volg van eene reeks andere werkstakingen, welke bij korte tusschenpoozen zijn uitge broken, zoodat men zeggen mag dat te Aalst de werkstakingen bestendig zijn. M. Hubert, Minister van Nijverheid en Arbeid. Is 't in de Viscose dat gij al deze werkstakingen aantreft 't ls de eerste welke in deze Nijverheid uitbreekt. M. Rens.— Ik spreek van werkstakin gen welke te Aalst, alle oogenblikken uit breken in de verschillende nijverheden. Ik spreek van de werkstakingen in 't alge meen. M. Flechet: Zelfs van de politieke werkstaking, want M. De Sadeleer is in werkstaking. (Gelach.) M. Monville. Neen. M, De Sadeleer is hier, maar M. Woeste is in werkstaking. (Herhaald gelach). M. Rens. Die herhaalde werkstakin gen verraden een ongewonen toestand en openbaren een gevaar voor de nijverheids toekomst van Aalst. Ik vraag of het ministerie van Arbeid en Nijverheid bezorgd is geweest om dezen toestand. Ik veronderstel, Mijnheeren, dat het ministerie van Nijverheid en Arbeid niet alleen in 't leven is geroepen om deco- ratien en toelagen uit te deelen het moet zich vooral bekommeren met de conflicten, welke tusschen kapitaal en arbeid ontstaan en pogen de verzoening te bewerken tus schen bazen en werklieden. Ik weet wel dat het ministerie daarvoor het werk-office heeft ingericht... M. Buyl. Ja, 't is een schoone uitvin ding om' vriendjes een plaatsken te geven. M, Rens. Bij koninklijk besluit van 12 April 1895, heeft het ministerie inderdaad het werk-office gesticht om zich met de volgende punten bezig te houden De geschillen tusschen bazen en arbeiders, de talrijkheid dier geschillen, de oorzaken, hunne besluiten, hunne gevolgen de uit slagen der wettelijke en vrije instellingen bestemd om de verstandhouding tusschen hazen en arbeiders te bevorderen, verzoe ningsraden, werkhuisraden, werkrechters- raden. Welnu, mijnheeren, ik vraag mij af wat het werk-office tot nu toe verricht heeft in dat algemeen vraagstuk der aanhoudende en herhaalde stakingen in de verschillende nijverheden der stad Aalst. M. Buyl. Briefwisselaars aangesteld. M Rens. Dit arbeids-office, is noch tans duur genoeg, want ik bemerk, dat het jaarlijks92,000 franken kost, Wat we weten is dat het talrijke gewestelijke briefwisse laars heeft aangesteld en een bezonder blad heeft gesticht, om het publiek op dejioogte te houden van den toestand van nijverheid en arbeid. En wat zegt ons dit orgaan van het werk-office (Revue du Travail) over de werkstakingen van Aalst. Niets, volstrekt niets. Art, 6 van het koninklijk besluit van 12 Oogst 1895 zegt, dat het werk-office maan delijks een officieel bulletijn uitgeeft onder den titelLa Revue du Travail dat onder andere moet bevatten: inlichtingen over de werkeloosheid, de geschillen tusschen pa troons en arbeiders welke ontstaan zijn, hanging of geëindigd zijn, de schikkingen betreffende de nieuwe arbeidsvoorwaarden, de beslissingen genomen door werk- en nijverheidsraden.... de maatregelen geno men door de openbare besturen betreffende de gezondheid en de zekerheid in de nijver heidsgestichten enz. Welnu, talrijke werkstakingen hebben plaats te Aalst en nooit vinden wij in de Revue du Travail iets anders, dan deze eenige woorden welke wij er in aantreffen over de werkstaking in de Viscose dag, 10Oogst; plaats, Hofstade, stiel der sta kers bewerkers van kunstzijde getal nijverheidsgestichten 1, getal stakers 415, voorwerp vermindering van werkuren en vermeerdering van loon. 't Is al, 't is te zeggen dat het Werk-office uitsluitelijk dientom de stilliggende werk huizen of gestichten en het getal werksta kers op te geven. M. Hubert. Verwar het werk-office niet met het Bulletijn van het werk-office. Daarin bestaat uwe dwaling. Oorzaken der veie Werkstakingen. M. Rens. De oorzaken der talrijke werkstakingen te Aalst dienen nochtans op gehelderd te worden. Het is noodig te onderzoeken of die werk stakingen het gevolg zijn van de geringheid der loonen of van de ongenaakbaarheid der bazen voor hunne werklieden of van de over dreven eischen der werklieden enz. Er kun nen ook andere oorzaken zijn zonder ver band met het werk. Ik zeg nietdatde bewe ringen echt zijn, maar men vertelt te Aalst, dat het slim-politiek is werkstakingen uit te lokken om dan de gelegenheid te hebben zich als bemiddelaar aan te stellen en als den Redder van den toestand op te treden. Dat alles diende ernstig bestudeerd te wor den. Nu, ik zeg dat het goevernement zijn plicht niet heeft gedaan, want nergens be speuren wij van zijnent wege eene poging, om de oorzaken van den onrustbarenden toe stand, welke ik blootleg, op te sporen. M. Hubert. Vooraleer het goeverne ment te oordeelen, wacht dat het u ant- woorde. M. Demblon. Ge zijt sinds lang geoor deeld. Men weet dat gij de minister zijt van de nijverheid, maar niet van het werk. M. Rens. Wat te Aalst gebeurt be wijst uwe loomheid en werkeloosheid. Ik heb de aandacht der Kamer geroepen op den algemeenen toestand van het werk in de stad Aalst, ik wil ten titel van tweede overweging een oogenb lik onderzoeken- ter gelegenheid der huidige werktaking, welke bemiddelings-instellingen er wel bestaan. Volgens de Revue du Travail, duurt de werkstaking reeds 4 maanden, 465 werklie den zyn er in betrokken en tot heden is men nog tot geene overeenkomst geraakt. Welnu, mijnheeren, ik vraag mij af wat het goevernement gedaan heeft. Welke is de eigenlijke oorzaak der sta king De oorzaak die om zoo te zeggen de arbeiders tot de staking gedrongen heeft, is de te weinig gezonde inrichting van het werk. Het is zeker dat er klachten zijn opge gaan over de gebrekkige inrichting. Men sprak te Aalst van ernstige ziekten door de werklieden opgedaan veelvuldig neus bloeden enz. het leven der arbeiders ernstig bedreigend. De geneesheeren hadden dien aangaande onrustwekkende.;meeningen uit gedrukt en de openbare opinie terecht be wogen heeft de partij gekozen der arbeiders. De plicht van het goevernement was een onderzoek te doen, een grondig onderzoek en tot de bevolking te zeggen ziedaar wat er in de fabriek gebeurt, en ziehier de maatregelen welke wij gaan nemen om 1e beletten dat zulks voortdure. M. Hubert. Zijt ge zeker dat het goe vernement het niet gedaan heeft M. Rens. Neen het heeft het niet ge daan M. Hubert. Ik zal u antwoorden. (Hier ontstaat eene hevige woordenwis seling tusschen den minister M. Hubert en verscheidene volksvertegenwoordigers der minderheid). De Werk- en Ny verheldsraad. M. Rens. Op een ander punt vestig ik de aandacht van M. den Minister ingeval van geschil tusschen bazen en werklieden is er een bij voorbaat aangewezen maatregel nameljjk de bijeenroeping van den Werk en Nijverheidsraad. Welnu waarbij komt het dat eene werk staking welke 465 werklieden aanbelangt zoo lang duurt zonder dat men er aan denkt den Werk- en Nijverheidsraad bijeen te roepen Ik weet wel dat de minister me zal zeg gen o Het behoort mij niet den Werk- en Nijverheidsraad bjjeen te roepen. Het is de taak van den goeverneur of van den burge meester die bijeenroeping te doen, wanneer hen daartoe een aanzoek wordt gedaan.'t zij door de nijverheidsbazen, 't zij door de arbeiders. Maar dan stel ik hem deze vraag Waarom hebben noch de bazen, noch de werklieden de bijeenroeping van den Werk- en Nijverheidsraad gevraagd M. Hubert. Wend u tot M. Daens. (Uitroepingen links), M. Rens. M. Daens verdedigt de rech- ten der werklieden, maar hij heeft zich niet te mengen in de betrekkingen tusschen werklieden en nijverheidshoofden, 't is aan hem niet de bijeenkomst van den Werk- en Nijverheidsraad te vragen 't is aan den burgemeester en dezen behoort het den werklieden te zeggen tot wien ze zich nioe- ten wenden. Welnu indien men die bij eenroeping te Aalst niet heeft gevraagd, is het omdat de werklieden van Aalst geen vertrouwen hebben in den Werk- en Nij verheidsraad. M. Hubert. Dat is eene dwaling. M. Rens. De oorzaak is dat de politiek geslopen is in de kiezing van dien Raad. M. Hubert. 't Is in uw blad dat men zulks zegt. M. Rens. Waarom boezemt de Werk en Nijverheidsraad van Aalst geen vertrou wen in Omdat de afgevaardigden der nij verheidshoofden niet gekozen worden door de nijverheidshoofden zeiven, en omdat de werklieden welke er deel van uitmaken door de werklieden niet zijn benoemd. M. Anseele. Te Gent wel M. Rens. lk spreek van Aalst, waarde collega. Naar aanleiding daarvan zal ik u mijne ondervraging herinneren, mijnheeren, gedaan in 1905 en in welke ik heb aange toond hoe men te Aalst de kiezerslijsten op maakt voor den Werk rechters raad en den Werk- en Nijverheidsraad. Ik heb u toen bewezen dat men op die lijsten schreef, kosters, apothekers, winkeliers maar geene njjveraars. Ik heb u anderzijds aangetoond dat de werklieden welke men als kiezers inschreef geene werk lieden waren. En heden ziet gij de gevolgen dezer bedriegelijke handelwijze. De Werk en Nijverheidsraad gekozen door valsche kiezers boezemt geen vertrouwen in, omdat de politiek de drijfveer der vervalschingen is geweest, En ik kan er bijvoegen, dat te Aalst de Werk- en Nijverheidsraad slechts op papier bestaat. Voor geen enkel geschil beroept zich niemand op dezen Raad. Als gevolg daarop mag men zeggen dat voor Aalst, de wet op de Werk- en Nijver heidsraad ook eene fagade-wet is. M. Demblon. Aalst is het land der vervalschingen op elk gebied. De vakvereeuigingen of syndicaten. M. Rens. In het huidig geschil ston den de nijverheidsbazen tegenover geene enkele inrichting van wettigen aard de werkopzichters ontbraken, het Werk-office deed zijn plicht niet, de Werk-en Nijver heidsraad werd niet bijeengeroepen. Wat bleef er De bazen bevonden zich tegenover de werkersvereenigingen van Aalst. Ah mijnheeren, zoo de bazen te doen hadden ge had met een ernstig en goed ingericht eenig syndikaat, ik ben zeker dat het geschil se dert lang zoude bijgelegd zijn. Ik heb, wat mjj betreft, volle vertrouwen in de syndika- ten.... (Zeer wel, links). Maar ik moet een betreurenswaardig feit vaststellen. Te Aalst bestaan 4 syndikale vereenigingen socialisten, katholieken, liberalen en democraten. katen is te betreuren, want 't is een ernstige hinderpaal voor de bevrediging. In dezen bedroevenden toestand der verscheidenheid der syndikaten, is het vooral te betreuren dat de vrienden van het ministerie van alle werkstakingen en arbeidsaangelegenheden misbruik maken om ze in echte kiesparaden te veranderen. Al. Hubert. We zullen zien. Valsctalieitl M. Rens. Ge kent de feiten niet, heer minister, en het is noodig dat ik ze rucht baar make opdat ze zicli niet meer voor doen, opdat ze niet meer herbegonnen wor den. Ik ben overtuigd, dat al de njjveraars, katholieken, liberalen en socialisten in dien er zijn mijne meening zullen deelen. Hebben we zeker oogenblik tijdens deze werkstaking niet gezien, dat een der hoof den der katholieke partij eene overeenkomst sloot Ik geloof zelfs dat deze heer de toe komende opvolger is van M. De Sadeleer, sedert onze collega zijne moedige redevoe ring heeft uitgesproken ten voordeele van den persoonlijken dienstplicht. (Gelach links). Deze overeenkomst werd gesloten met de bazen der Viscose en daarna bevestigd door de politieke kopstukken van het katholiek syndikaat. Maar men heeft geveinsd het be staan der liberale, democratische en socia listische vereenigingen niet te kennen welke nochtans 365 werkstakers hebben. Is dat verstandig, is dat logisch M. Anseele. 't Is Judaswerk. M. Rens. Van andere feiten zijn we ;etuige geweest. Gedurende de werksta king, begonnen de onderpastoors der om liggende gemeenten arbeiders aan te wer ven om de plaats der stakers in te nemen. Toen de katholieke vakvereeniging pro testeerde, hebben dezelfde onderpastoors de onderkruipers verzocht 'tfabriek te verlaten. Indien men zich thans voor schier onover komelijke moeilijkheden bevindt om tot den vrede te geraken, is 't omdat er nu benevens de werkstakers, ook onderkruipers zijn, die hunne heraanvaarding in de fabriek eischen. Dat alles bewijst, mijnheeren, het vreese- lijk kwaad dat veroorzaakt wordt door de insluiping der politiek in de arbeidsvraag stukken. Om u een denkbeeld te geven van den geest der katholieke partij in zake van werk, houd ik er aan ueen feit aan te ha len vreemd aan de werkstaking. Het dag- teekent nauwelijks van gisteren. De beheerders eener groote fabriek van Aalst, les Filature et Filteries réunies, die bijna 2000 werklieden telt, hebben in eene bewonderenswaardige opwelling van gevoel, zonder er door iemand toe aanzocht te zijn, eene loonsverhooging beslist van 10 tot 15 ten 100. Ziedaar goede Al. Tonnelier. Dan is iedereen te Aalst gesyndikeerd M. Rens. Laat ons de dingen zeggen gelijk ze zjjn er zijn er tusschen die syn dikaten waarvan slechts enkele hunner leden betrokken zijn in deze werkstaking. (Hier opnieuw groot geharrewar. M. Daens vraagt het woord, M. De Sadeleer kraamt zijne leugens uit over de syndika ten, de Voorzitter vraagt de redenaar niet te onderbreken 't is onmogelijk, zegt hij, op die wijze de debatten te volgen). M. Rens. Wat M. De Sadeleer zegt, beteekent alleen dat er van een tweetal syn dikaten maar eenige leden in de werksta king betrokken zijn. Die uiteenloopende inrichting der syndi- M. Van Langendonck. bazen 11 Leugens en Geknoei. M. Rens. Dit nieuws was nog niet ter kennis gebracht der belanghebbenden, als reeds de onderpastoors van Lede en Hofstade, op de hoogte gebracht door de onbescheiden heid van een katholieken bediende, aan de werklieden verkondigden, dat die loonsver hooging hen gegeven werd, dank zij de katholieke vakvereenigingen. En dan werd in Aalst een strooibrief verspreid luidende als volgt Geachte medeburgers, De dompers hebben weer eene ijselyke misdaad gepleegd Zij hebben namelijk zonder de toelating der socialisten te vragen, in de groote fila- tuur eenen opslag bewerkt van 10 a 15 per cent, wat voor eiken werkman eene loon- verhooging uitmaakt van 1,50 tot 2,25 f per week. Juicht met ons om den schitterensten uit slag welke sinds jaren in eene fabriek van Aalst werd bekomen. Leve de Christene vakvereenigingen! M. Hubert. Ge zoudt er u moeten verheugen. M. Rens. - Is het niet jammer, mijnhee ren, dat dergelijke gebeurtenissen uitge buit worden aoor onderpastoors en katholie ke syndikaten, en in het onderhavige ge val is dat nog te zonderlinger, omdat Men beheerraad der vennootschap, samengesteld uit mannen die niet aan politiek meedoen, maar wier denkwijze gekend is, nooit met iemand over de verleende loonsverhooging hebben onderhandeld. M. Verhaegen Gij vergeet dat de chris tene vakbonden de eenige erkende zjjn. (Uitroepingen links) M. Rens De onderbreking van M. Ver haegen verwondert mij des te meer, daar hij tijdens de onderhandelingen welke 2 jaren geleden plaats hadden in die zelfde fabriek (Filature et Filteries réunies) tergelegenheid eener werkstaking welke er was uitgebro ken, aan de zijde stond van M. Anseele» om ry-^4 KJ 0— O

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1