bi I» IET ARRONDISSEMENT HALS \JP^ i a I M Vierde Jaargang Nummer SO Prijs 3 centiemen het nummer Zondag 12 December 1900 aai.,st si december 10O9. I Einde der Werkstaking. De nieuwe abonnenten voor 1910 zullen ons blad Kosteloos tot Nieuwjaar ontvangen. Men schrijft in ten bu- recle van het blad De Graaf van Egmonl Groote Markt, Aalst. Prachtig KUNSTFEEST Luisterrijke Vertooning Een Kwast. Abonnementsprijs: 3 Ir- voor de stad en der, nmten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank W ILLEMSFO V I> S Zondag) 4 9 December 4 999, in de zaal CONCORDIA PETER BENOIT-AVOND door de dames van de Peter Benoit-Kapel uit Antwerpen Te 5 uur 's avonds. 5. o PROGRAMMA Eerste deel Het Lied der Vlamingen. Dameskoor. A) Gij zijt mijn reine kersouwe, b) Gebroken hart verlangt de rust, door Mej. Clem. De Jardin. a) Salve regina. j)ames en Orgel. b) Panis Angelicas. a) Mijn hart is zoo bewogen, b) Vonkelt er een straal. Mej. Soetens. e) Heeft het roosje milde geuren. a) Bij 't kleppen van ket Angelus. voor Klavier. b) Tweede luim Mej. Clara Bamberg. 6. Gedenkenis. Dameskoor en Orgel. Tweede deel Licht. Dameskoor en harp. Alto-solo Mej. Minnie Soetens. Ik droomde. Mej. Clem. De Jardin. Avondbede. Mej. E. V. d. Broeck. Weest gelukkigMej. Minnie Soetens. Ave Maria. Dameskoor en Orgel. a) Fantazia n° 7Mej. Clara Bamberg. b) Lente, concertstuk id. id. Ida, spinnelied. Mej. Clem. De Jardin. Mijn Moederspraak. Dameskoor met harp Alleen de Leden en hun liuls- gezln worden tot dit feest toe- gelaten. De kostelooze boekerij van het Willems fonds, gevestigd in Graaf van Egmont, Groote Markt, te Aalst, ingang langs de -Leopoldstraat. is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Nleuwerkerken Van heden af is de boekerij gevestigd in het lokaal der Liberale Volksvereeniging bij de VAN SANDE-LIEVENS, op het Dorp. Des Zondags van 7 tot 8 uren 's morgens. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. De werkstaking der Viscose is na vier maanden gewoed te hebben, gelukkiglijk geëindigd. Die werkstaking is voor de arbeiders een verlies geweest aan loon van mins tens 125,000 franken. Deze som beteekent voor vele wer kersgezinnen onnoemelijk lijden en gebrek. Voor de neringdoeners van Aalst een aanzienlijke vermindering van zaken, waardoor hunnen reeds niet-benijdens- waardigen toestand noch hachelijker werd, Voor geheel de stad Aalst een verlies waartegen de bevolking in t alge meen, helaas zoo weinig bestand is. Welke is de oorzaak waarom die rampzalige werkstaking zoolang heejt oeduurd Was er minder mogelijkheid tot eene overeenkomst te geraken ^e tweede of derde week, dan de zes tiende Neen, maar het gold hier benevens de strijd voor de lotsverbetering der werklieden, den strijd om den voor rang tusschen klerikalen en socialis ten, de kopstukken dier beide partijen wilden voor de werklieden de eer heb ben den slag te winnen en deden hun I best om elkander den loef af te steken. I Vandaar de talrijke afzonderlijke, nuttelooze pogingen om tot eene op lossing te geraken over welke de eene of de andere triomf zouden gekraaid hebben en tot de werklieden gezegd dat is ons werk, nu weet ge voor wie ge bij de eerste gelegenheid moet kie zen En voor dat geknoei hebben honder den arbeiders, vrouwen en kinderen jammerlijk geboet en geleden. M. RENS, de liberale volksverte genwoordigervan ons arrondissement, schreef het eenige weken geleden in de Volksgazetin de arbeidsvraagstuk ken zou min politiek en meer practi- schen in beter van pas komen. Na de merkwaardige redevoering van M. RENS, redevoering welke wij in ons vorig nummer afkondigden en waarin het klerikaal geknoei aan de kaak werd gesteld, werd er van hoo- ger hand beslist een scheidsgerecht voor te stellen. Het scheidsgerecht werd aanvaard door bazen en werklieden. STAD N1NOVE. Koninklijke Tooneelkring De Witte Waterbloem op Zondag 4 9 December 4 909, in de Schouwburg der Maatschappij Dreefstraat, rnet de medewerking van Mev. Blankenstein en Mej. Cuypers, tooneelkunstenaressen te Brussel. PROGRAMMA 1. DE GROEVE, geprimeerde comedie in drie bedryven van E. Roeland. 2. K A R L I N E operette in één bedrijf van Van Peene muziek van Miry. PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste 2 fr. Tweede 1 fr. Derde 0,50 fr. Deuren open om 4 ure. Gordijn om 4 1/2 u. ZATERDAG 4 DECEMBER vergaderden de Scheidrechters welke waren M.NERINCX, Ondervoorzitter der Kamer bijgestaan door de heeren DENIS, Volksvertegenwoordiger en M, DUBOIS, Overste van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid,onder 't Voorzitterschap van M. Nerinx en bijgestaan door M. Mavaut, Bestuurder van het arbeidsoflice, gelast met het ambt van sekretaris, in het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, ten 10 1/2 ure 's morgens met de vertegenwoordigers der Maatschappij VISCOSE en de afgevaardigden der vier Syn- I dicaten. Voor de Maatschappij VISCOSE waren tegenwoordig, MM. Reinemund en Neele- mans, wederzijds Beheerder-Voorzitter en Be- heerder-afgevaardigde Voor de Syndikaten. MM Anne en Silon afgevaardigden van het Liberaal Ondersteuningsfonds tegen Werke loosheid. Ghyebrecht en Nichels afgevaardigden van het Syndikaat der socialisten. Roeland, afgevaardigde der Christene Vak- vereenigingen. M. Daens afgevaardigde van het Syndicaat der Christen Demokraten, zonderlijk aanhoord te willen worden. De achtbare heer Voorzitter vroeg alvorens de scheidrechters zouden uitspraak doen, of de afgevaardigden der twee partijen zich zouden onderwerpen aan de uitspraak hoe zij ook mochte wezen. Wederzijds was men eensge zind om zich aan de uitspraak te onderwerpen. Dinsdag morgend werd de uitspraak aan de belanghebbenden bekend gemaakt. UITSPRAAK (Beslissing). A. Wat het eerste punt betreft. Welke zal in geval La Viscose wordt heropend, de onder scheidenlijke toestand wezen van het oud per soneel en de werklieden na de verklaring der werkstaking aangeworven 1) Al de werklieden gebezigd in La Viscose wanneer de werkstaking werd ver klaard (10 Augustus 1909) en al degenen welke, daarna aangeworven, sedert ten minste eene maand in het werkhuis werkten wanneer dit werd gesloten (8 November) zullen bij voor keur vóór alle andere opnieuw worden aange nomen 2) Werklieden van die twee klassen zullen, naarmate het werk wordt hernomen, gelijktij dig worden aangeworven naar een verhouding overeenstemmend met de onderscheidenlijke getalsterkte der twee groepen 3) In elke groep zal men de orde volgen be paald door den duur der diensten in geval van gelijkheid, zal het Bestuur der inrichting reke ning houden met al de menschlievende beweeg redenen vereenbaar met do behoeften der nij verheid 4) Een aangenomen werkman mag zijne plaats aan een niet geroepen gezel afstaan op voorwaarde dat de beroepsbekwaamheid van dezen niet beneden de zijne staat 5) Do lijst van de werklieden, welke onder scheidenlijk tot de twee voormelde groepen be- hooren het vaststellen van de evenredige ver houding welke er uit voortspruit, alsook de lijsten naar orde van den diensttijd op te ma ken, zullen nagezien worden door den heer Fabri, eerstaanwezend arbeidsopziener te Gent of door degene zijner toegevoegde opzieners welke hij zal aanduiden. Deze ambtenaar zal optreden als deskundige- scheidsrechter en het recht hebben in de boe ken en stukken van de rekenplichtigheid al de opzoekingen te doen welke hij zal nutbigachten voor het volbrengen zijner taak 6) Voormelde wijze van aanwerving zal ge volgd worden tot den 31 Deoember 1910. B. Wat het tweede punt betreft Quid ran de vervanging der werklieden tijdens de tweede maand van het preadvies afgedankt 1 1) Indien, tijdens de tweede maand van het preadvies, werklieden wegens dit preadvies worden afgedankt om vervangen te worden door nieuwe, zullen zij het recht hebben aan stonds het werkhuis te verlaten zonder het voordeel te verliezen van de vergoeding over eenstemmend met het loon van een week en zonder dat men, ter oorzake van dit plotseling vertrek, iets moge afhouden van de som in handen van den haas als waarborg hunner verbintenissen gestort 2) In het voormelde geval zullen alle andere werklieden welke het preadvies van twee maand hebben gegeven het werk in dezelfde voorwaarden mogen laten staan en dezelfde voordeelen behouden. B||komende wensch. De Raad der scheidrechters dringt zeer bij de belanghebbende partijen aan, opdat zij zoo haast mogelijk, een raad van verzoening en scheidsgerecht zouden benoemen, waaraan al de betwistingen betreffende de arbeidsvoor waarden en de arbeidsovereenkomst, welke in de toekomst zouden kunnen ontstaan, zullen onderworpen worden. Alzoo gedaan te Brussel, in het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, den 6 December 1909. De Raad der Scheidsrechters. Hebben geteekend E. NERINCX, H. DENIS, i. DUBOIS Naar aanleiding van een amendement voor gesteld ter ongepaster ure, deed de libe rale volksvertegenwoordiger M. Persoons, opmerken, dat het maar billijk zou wezen, dat geneesheeren en officieren van het leger Vlaamsch zouden kennen. Daarop sprong Menheer Pepin, socialis tisch volksvertegenwoordiger, verontwaar digd recht en riep op tragischen toon Ge wilt dus het verplicht Vlaamsch dat gaat te ver Die uitroep werd niet opgenomen in het beknopt verslag, maar wel door de repor ters der dagbladen. En zeggen, dat die M. Pepin, de volks liefde in pacht heeft, maar ae mentaliteit van den proletariër Pepin, belet hem mis schien te begrjjpen, dat ae vlaamsche werk lieden, de vlaamsche boeren en de vlaam sche neringdoeners ook tot de democratie behooren Het vlaamsche volk moet zich onderwer pen aan de wetten gemaakt door de wet gevers Het vlaamsche volk moet zich gedragen naar alle bestuurlijke schikkingen naar aan leiding dier wetten uitgevaardigd, waar voor het zich moet wenden tot de bestuur lijke overheden Het Vlaamsche volk moet gebruik maken van alle verkeermiddelen uitgebaat door den staat spoorwegen, tramlijnen enz. waardoor het in betrekking komt met aller lei bedienden Het Vlaamsche volk moet belastingen be- talen, patenten, taksen, doeanenrechten, waarvoor het onophoudelijk geplaagd wordt door ontvangers, accijnsbedienden en doea- niers. Het Vlaamsche volk moet zich onthouden van alle overtredingen, misdrijven en mis daden, waarvoor het proces-verbalen zou oploopen van agenten en gendarmen en ge daagd worden voor de bevoegde rechters. Het Vlaamsche volk moet het grootste ge tal soldaten leveren deze moeten hunnen dienst leeren, zich oefenen, goede soldaten worden en zyn daarom gehoorzaamheid verschuldigd aan korporaals en officieren van allen graad. I Men heeft van den eenen kant het lijdza me Vlaamsche volk, dat de wetten naleeft, zich onderwerpt aan de bestuurlijke da J' L- Bij elke gelegenheid en sedert lang hebben wij de inrichting van verzoe ningsraden en scheidsgerecht waaruit partijschap en politiek zouden geban nen zijn, aangeprezen en verdedigd. 't Politiek geknoei zou er veel bij verliezen, maar de werkstakingen zou den schier in ieder geval vermeden vormen, de belastingen betaalt, de bepaalde straffen oploopt, het vaderland dient. En van den anderen kant de betaalde wet- ten-uitvoerders, de betaalde besturen, de be taalde spoorweg-agenten, de betaalde ont vangers, accijnsbedienden en doeaniers, de betaalde gendarmen en rechters, de betaalde officieren en dokters van 't leger. Van den eenen kant het Vlaamsche volk Van den anderen kant de bezoldigde ver tegenwoordigers van den Staat. Het verband tusschen die beiden is de taal, en nu ryst de vraag Moet het Vlaamsche volk (meer dan de helft der natie) verplicht worden de taal aan te leeren der bezoldigde agenten van den Staat, of moeten de bezoldigde agenten van den Staat verplicht worden de taal te ken nen van het volk. M. Pepin, de proletariër, vindt dat le f la 111 a 11 cl obligatoire voorde agenten die met het geld der Vlamingen worden be taald een schandaal zou wezen en andere waalsche wettenbroeiers vinden het met hem. Wjj vinden integendeel, dat al wie in het Vlaamsche land een welkdanig openbaar bestuur vertegenwoordigt, de Vlaamsche taal moet machtig zyn, genoeg om tegen over het volk zyn plicht te doen. Er ralt echter aan te merken, dat M. Pepin en de andere anti-vlaamsche wetten- makers, maar halve volksvertegenwoordi gers zyn even als boerken Van Brussel. Voor teppen Pepin telt het Vlaamsche volk niet mee. De 4 milliotn Vlamingen zullen misschien om plezier te doen aan de duizend Vlaamsch- onkundige hertelappen van Pepin onmid- delyk en vol spoea de fransche taal aan- leeren. Pepin is een anti-democratische kwast. Wat zou het dan zyn ware hij eens geen socialist. J. Van Opdenbosch. a) De bedienaars der eerediensten. bZij die zich uitsluitend en op voortdu rende wijze wyden aan de werkzaamheden van een zendingswerk buiten het land, goed gekeurd door de aangestelde overheden van een der eerediensten bedoeld in artikel 117 der Grondwet. 3. Worden vrijgesteld voor één jaar a) Zy die deel uitmaken van eene geeste lijke gemeente, in het land gevestigd. b) Zij die, na hunne middelbare studiën, zich wyden aan den geestelijken staat of aan zendingen en leerlingen in de godsge leerdheid zyn in eene door de wet erkende inrichting. cZij die zich voorbereiden tot het lager onderwijs of tot het middelbaar onderwijs van den lageren graad, in Staatsnormaal scholen of in de normale inrichtingen, aan het toezicht van den Staat onderworpen. d) De jongelingen, voerzien van een diploma van bekwaamheid voor het lager onderwijs en voor het middelbaar onder wijs van den lageren graad. Te rekenen van de afgifte van dit diploma, wordt hun een tyd van twee jear gegeven om, als on derwijzer, te worden opgenomen in eene openbare school of in eene vrije school. De vrijgestelden dezer vier reeksen zyn verplicht, in den loop van het jaar volgende op dat hunner inschrijving, gedurende dri* maanden een onderricht tot opleiding als verpleger van gekwetsten te volgen of, by examen, te bewijzen dat zy de noodige kun digheden bezitten tot waarneming van die bediening. In geval van mobiel verklaring, worden zy voor den dienst opgeroepen en gebruikt 1 bij menschlievende, voor het leger nuttige instellingen, indien geen van hun broeders een militietermijn vervult of heeft vervuld. Hun dienst heeft geene uitwerking op de verplichtingen hunner jongere broeders. rfBis) Zy die zich in eene door den Staat erkende schooi voor scheepvaart of op een schoolschip voorbereiden tot het afleggen van het examen van scheepsofficier ter groote vaart. dTER) De leerlingen dier twee inrichtin gen, voorzien van een diploma van officier ter groote vaart. Hun wordt een tyd van 2 jaar gegeven om in die hoedanigheid eene betrekking bij 's Rijks marine of by de koop vaardijvloot te bekomen. e) Zy die, op onafgebroken wyze, in dienst van den Staat zijn, in de kolonie. f) De ingeschrevenen die, zonder een ernstig nadeel te ondergaan, hunne studiën of hun leertjjd niet kunnen onderbreken, of tijdelijk de landbouw-, nijverheids- of han delsinrichting verlaten welke zy voor eigen rekening of voor die hunner ouders uitbaten. g) Zy die bewijzen dat hun arbeid by- draagt tot het onderhoud, hetzij: 1. van hunne echtgenoote, met of zonder kind 2. van hun vader en moeder of van een dezer3. van hunne grootouders of van een dezer 4. van hunne broeders en zus ters of van een dezer. h) Degene wiens lichaamsgestalte niet één meter 550 millimeters bereikt. i) Degene die, door geneesbare lichaams gebreken aangedaan, niet bekwaam wordt geacht te dienen voor den 1 October van het loopend jaar. j) De vader die weduwenaar is gebleven met één of verscheidene kinderen. h) Degene van wien een broeder een ter- myn van acht jaar dienst vervult. De oudste der broeders, die gezamenlyk ,rChristen Demokraten, den schier in ieder geval vermeden jje nieuwe Legerwet. De afgevaardigden der werklieden werden worden en ZOO ze noodzakelijk bleken 1 o door het lot aangeduid om eerst aanhoord te worden. Op vraag van den heer Voorzitter, verklaar den de afgevaardigden eenparig, dat ze bereid waren hunne uitleggingen te geven in het bijzijn der afgevaardigden patroons, indien zij het aannamen, doch dezen verklaarden af- toch nimmer zoo langdurig en wreed zijn als deze staking het is geweest. En dat ware eene weldaad voor onze werklieden, eene weldaad voor geheel de Aalstersche bevolking. J. Van Opdenbosch. Ziehier de bijzonderste bepalingen van de wet 1. Moeten dienst doen in het leger, al de jongelingen waarvan geen militieter mijn door een broeder wordt of werd ver vuld. 2. Worden voor goed vrijgesteld geroepen zijn om deel van eene lichting uit te maliën, stelt zynen broeder vry alsof hy onder dienst was, wanneer hij voorgoed aangewezen is en de familie alsdan maar één zoon het leger moet leveren. Wanneer de voorrang van ouderdom tusschen tweelingsbroeders niet blijkt uit de geboorteakten, wordt hy vastgesteld door den voorrang van inschrijving op de registers van den burgerlyken stand. IHet eenig onrechte, wettelijk erkend kind, dat de onmisbare steun is van zyne moeder, die geen wettig kind In eft. De er kenning moet gedaan zyn één jaar vóór de lichting. 4. Be opgeroepen manschappen moeten den militairen dienst in persoon waarne men. Een broeder mag dienst doen voor /ijn nog niet ingelyfden broeder, Indien hy ten minste 18 jaar en ten hoogste 30 jaar oud is. Worden gemachtigd om a!s militievrij- willigers dienst te doen van af hun 18de jaar t de jongelingen die een ernstig nadeel zou den kunnen ondergaan door te wachten tot op het tijdstip hunner inschrijving. 5. De diensttijd wordt verhort, twee jaar na het in werking treden van de wet Op 15 maanden bij de infanterie, de vt 8- ingartillerie en ie bijzondere compagnie» imlestsr^se^s. - Al 3. 4. 0 —o 1 J J oonhrtrtPrl tö I AL 1rw r\r\ lonrrrlnrinr vx;r AArl I 7tahini> Ha hii 7AT1H AT*st,A hPDAlinO-en o«1 l :r~Ssrr-r.

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1