I v/AH ET ARRND1EMENr DEMOüRATSSC Aan Onze Lezers. 3Ü Zondag 26 December 1909 Prijs 5 centiemen het nummer Vierde Jaargang Mummer 5'1 r Oude Garde. Willemsfonds-Aalst. Voor Taal en Vrijheid. Leest en verspreidt De Volksgazet. De Geldmiddelen van den Slaat. De Kiesstrijd voor 1910. Doctrinair. '«saMesisg^ Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den ouiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen a uci nimuiiubiii Reklamen 75 centiemen Per ru Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST 85 DECEMBER 1909. ZONDAG, 26 DECEMBER 1909, in de zaal Concordia, Groot Concert der Maatschappij c< Les Amis Constants (De Oude Garde) den Leden en hunne Damen aangeboden. Het feest wordt gegeven met de mede werking van Mejuffrouwen Clément H. eerste prijs met onderscheiding en meda- lie van het Staatsbestuur, M. Goldschmidt, eerste prijs van het Conservatorium van Brussel, Mijnheeren Emile Leger, eerste Srys van het Conservatorium, Edg. Van 'ever, van den Muntschouwburg, eerste prijs met de grootste onderscheiding van T Conservatorium van Brussel en J. Judal. genre-zanger der Concerten van Brussel. De openingstukken van elk der twee dee- len van het Concert zullen uitgevoerd wor den door de Fanfaren maatschappij onder leiding van M. F. Coessens, muziek-overste. Ten 9 uren 's avonds Dansfee«t> De kostelooze boekerij van het Willems fond», gevestigd in Graaf van Egmont, Groot» Markt, te Aalst, ingang langs de Leopoldstraat, is open alle zondagen van 10 1/2 uur tot 11 1/2 uur voormiddag. Zondag 9 Januari 1910, 148' Ver tooning. Heden verschijnt het laatste num mer der VOLKGAZET van 1909. DE VOLKSGAZET is het orgaan der liberale partij van het arrondisse ment Aalst, ze verdedigt uitsluitelijk het Liberaal-Democratisch program ma, dat de grondslag is van al de vrij zinnigeinstellingen en maatschappijen. Aan de Liberale grondbeginselen wil en zal DE VOLKSGAZET getrouw blijven. Voor het volk, voor zijne ontwikkeling, zullen we steeds in de bres staan, in de eerste gelederen der genen, die door vreedzame evolutie naarvolmaking streven van denmensch en van de maatschappij. DE VOLKSGAZET zal immer alles verdedigen wat op practische wijze medehelpen kan tot de opbeuring van het gansche volk, tot den triomf der democratie, en bij de democratie reke nen wij al degenen, die door handen en geestesarbeid zich op eerlijke wijze een bestaan verschaffen Boeren, Am bachtslieden, arbeiders, handelaars en n ij veraars. DE VOLKSGAZET,doet in de mate harer krachten mede aan evolutie, maar die evolutie willen sM niet beko men door klassenstrijd, noch door revolutie, die allen vooruitgang zouden stremmen maar door geleidelijke verbetering, die er door den drang der omstandigheden toch komen zal, ook zonder geschreeuw of geweld. DE VOLKSGAZET welke immer alle practische, democratische hervor mingen verdedigde zal van den inge slagen weg niet afwijken en voortaan, gelijk voorheen het programma verde digen der Liberale Democratie, tot welzijn van het gansche volk. In mijn vorig artikel heb ik beloofd terug te komen op de merkwaardige redevoering door den achtbaren volks vertegenwoordiger van Bergen, M, Masson, uitgesproken in de zitting der Kamers den 10 December laatst over het financieel beheer onzer kleri kale regeerders. Ik doe het met des te meer genoegen, dat hij zijne denkbeelden heeft weten te verklaren op eene eenvoudige wijze en met voorbeelden zoo treffend geko zen, dat eenieder ze heeft kunnen ver staan. Hij is niet blijven zweven, gelijk andere redenaars het doen, in de wolken, die den gcldelijken toestand van ons land zoo duister maken voor de gewone stervelingen. Neen, hij heeft zich op zulke wijze uitgedrukt, dat de ecomische en finan- cieele betwistingen in het bereik zijn van ieders begrip. De onrechtvaardigheid van ons be lastingsstelsel willende aantoonen, drukte de achtbare heer Masson zich uit als volgt M. MASSON. Ik ga twee voorbeel den; tegenover elkander stellen, dat vaneen landman die zijne spaarpennin gen gebruikt voor 't aankoopen eener hoeve en dat van een burge r die zijn geld plaatst in actiën en obligatien. Veronderstelt een boer die na 15 a 20 jaren zwaren arbeid en zwoegen 15 of 20,000 franken heeft kunnen ver garen. Zijn karakter en zijne vakkun digheden hechten hem aan zijn grond. Hij koopt eene hoeve en eenige hec taren land. Hij begint met eene zware belasting te betalen. Voor onkosten van ver koop, akte en inboeking is hij verplicht ten minste eene som af te duimen welke 10 ten honderd van het besteed de kapitaal bedraagt, zelden min, dik wijls meer. Eigenaar geworden van deze kleine hofstee, is hij onmiddelijk onderwor pen aan de betaling der grondlasten. Jaarlijks zal hij van de opbrengst van zijnen arbêid eene zekere som moeten afnemen om die lasten te voldoen Bij zijn afsterven, zullen zijne kin deren onderworpen zijn aan het erfe- nisrecht, de doodschuld is wel min der dan de onkosten van verkoop, maar voor een geringen man toch nog aan zienlijk. Van den dag op welke hij eigenaar wou wezen tot den dag zijner dood vervolgt den fiskus den landbouwer. Geheel anders is het lot van den mandie zijne spaarpenningen gebruikt voor den aankoop van waarden aan drager. Veronderstelt dat hij met wei nig begonnen zij, gelijk de landbou- wer van welken ik zooeven sprak, maar dat hij begunstigd in zijne geld beleggingen door het lot, of door een meer winstgevend werk er toe kome eene fortuin te vergaren van 200,000 franken. Hij zal geen duit belasting beta len voor de titels welke hij bezit. Zijn eigendom is 10 maal aanzienlijker dan dat van den landbouwer en hem wor den de onkosten van aankoop gespaard Hij zal zijne intresten opstrijken zon der aan den Staat eenige belasting te betalen welke bij de grondlasten kan vergeleken worden. Hij zal niets be talen, Wij mogen dus zeggen dat tegen over den landbouwer-eigenaar, die jaarlijks zijn aandeel zal betalen in de Staatskist, de man die slechts actiën en obligatien bezit, nooit de hand van den fiskus voelen zal. Hij is buiten zijn bereik. Eindelijk bij zijne dood zullen de kinderen ontslagen zijn van het betalen der erfenisrechten. Men betaalt in rechte afstamming geene doodschuld op de mobilaire goederen. Ziedaar dus twee menschen, door een toeval, hunnen voorkeur, aanleg of bekwaamheid medegesleept op ver schillende wegen en er in gelukken de te winnen en tot den dood te behouden, de eene een onaanzienlijk vermogen, de andere een tienmaal grooter fortuin. De eerste zal lasten te betalen heb ben welke men gemiddeld op 20 ten honderd van zijn fortuintje mag schat ten, de tweede zal niets betalen. Hij die niets betaalt is rijk, hij die zwaar j belast is mag niet arm worden ge noemd, maar heeft toch nooit de weel de gekend. Is dat rechtvaardig Kan men een belastingstelsel on- berisbelijk noemen dat tot zulke mis selijkheden leidt. Heb ik eene uitzonderlijke veron- I derstelling gemaakt Neen, want het i voorbeeld dat ik gekozen heb doet zich alle dagen voor Die woorden behoeven geene verdere uitlegging ze vernietigen op volledige wijze de argumenten der klerikale», die beweren, dat ons land begiftigd is met een bewonderenswaardig en on verbeterlijk belastingstelsel. Wij, liberalen, meenen integendeel, dat het voor vele verbeteringen vat baar is en er vele ongerechtigheden moeten uit geweerd worden ten voor- deele van den geringen man. (20 December 1909). Jules RENS, Volksvertegen woordigvr De bespreking en de stemming over het ontwerp van legerherinrichting heeft ons in de laatste tyden zooveel kopij verschaft, dat wy noch den tijd noch de ruimte vonden om de weerspiegeling te maken van den toestand des aanstaanden kiesstryds. Wij stellen ons voor die weerspiegeling te maken daar de katholieke bladen willen bewezen dat de klerikalen in Mei a. s. wel 6 zetels konden by winnen noch min, noch meer We namen ons voor heel dien logenach- tigen warboel eens terecht te wyzen en he den vervullen wij ons voornemen. Beginnen wy met de Provincie West-Vlaandcren. Rousselaere-Thielt 1902 Liberalen 6.982 Klerikalen 45.542 1906 10.320 44.427 Op 4 jaar tyd wonnen de liberalen onge veer 4000 stemmen, terwyl de klerikalen er 1100 stemmen achteruit gingen. De klerikalen hebben 4 gekozenen, de liberalen 0. Eene nieuwe verplaatsing van slechts 800 stemmen is voldoende om eenen liberaal gekozen te hebben. Brugge 1902 Liberalen 11.168 Klerikalen 26.464 Demokr. 5,295 1906 Kartel 16.142 29,771 De tweede kandidaat van 't Kartel behoeft hier insgelijks omtrent 3000 stemmen by te winnen om gekozen te zyn. Als men nagaat dat thans de kerkvervolgingen in Frankryk deerlyk zyn uitgebrand en niemand in Bel gië er zyn slapen meer voor laat, en dat, anderzyds, de klerikale party door hare ver deeldheid schromelijk is verzwakt, dan mag men, niet zonder hoop; naar Brugge kjjken om eenen tweeden antiklerikalen kandidaat te zien gekozen worden, in vervanging van een 'klerikaal. Oostende-Dixmude-Veuvne 1902 Liberalen 16,507 Klerikalen 32.35S 1906 19,037 33,997 Hier zagen de liberalen hun stemmental stygen met 2500 stemmen. De klerikalen het hunne met nauw 1600 stemmen: Een nieuwe stemmenverplaatsing van 2500 stemmen is genoeg om eenen kleri kaal aan de deur te walsen. De kolossale propagande van den ouvermoeibaren strij der, M. Buyl en de aanwinst van stemmen in het tijdverloop 1902-1905, laat ons toe op dit arrondissement de rechtvaardigste hoop te vettigen. IJ per 1902 Liberalen 11.222 Klerikalen 25,944 1906 11,217 28,287 Hier ook, gelyk te Brugge, was de stil stand van het liberaal stemmencyfer te dan ken aan den veldtocht van logen en laster door de klerikalen gevoerd, naar aanleiding van de scheiding tusschen Kerk en Staat in Frankrijk. Tusschen den liberalen gekozene en den 3* klerikalen kandidaat was er een verschil van 2800 stemmen, 't is te zeggen dat onze tegenstrevers 1400 stemmen zouden moeten verplaatsen om den liberaal te kunnen ver vangen. IJdele hoop! De liberalen hebben er zich krachtdadig aan 't werk gesteld «n, Klerikalen 36.383 Klerikalen 38.760 de klerikale verdeeldheid helpende, mogen wij er op betrouwen dat de liberale volks- j vertegenwoordiger van IJper met klank zal j herkozen worden. Provincie Antwerpen t Antwerpen 1902 Liberalen 40.973 Klerikalen 70.442 1906 52.723 75.263 1902 Socialist. 14.303 Demokr. 5.237 1906 14.504 1.196 Als men nagaat dat op 4 jaar tijd de libe ralen er 12.000 stemmen gewonnen hebben, dat de klerikale party er gansch is ver scheurd, dan mag men vast betrouwen op de aanwinst door onze vrienden aldaar van ten allerminste éénen zetel. Mechelen 1902 Liberalen 14.431 Socialist. 4.664 1906 Liberalen 21.653 Tusschen den 3e klerikalen gekozene en den 2* liberalen kandidaat bestaat er slechts een afstand van 2100 stemmen. De laatste provinciale kiezing gaf aan onze vrienden eene aanwinst van 4000 stemmen Wie zou er dan niet ééntje durven verwedden voor eene liberale zegepraal in Mei a. s. Turnhout 1902 Liberalen 7.372 Klerikalen 33.596 1906 8.734 33.754 Onze vrienden wonnen dus aldaar 1500 stemmen, terwyl het klerikaal stemmental haast niet veranderde, Dit arrondissement zou wel eene verrassing kunnen voorbehou den aan de klerikalen. Provincie Namen. Namen 1902 Liberalen 13.567 Socialist. 23.374 1906 Kartel 43.235 Op de tijdruimte 1902-1906 won het Kartel dus 6200 stemmen, tegen 1800 door de kle rikalen gewonnen. Het Kartel wederom gesloten zijnde, zoo mogen de klerikalen ien zetel welken zy in 1906 verloren, totaal als onoverwinbaar beschouwen. Dinant-Philippeville Geene verandering te voorzien. Provincie Luxemburg;. Noch winst noch verlies van zetels te voorzien. Provincie Brabant. Klerikalen 36.636 Klerikalen 38.471 Brussel Liberalen Klerikalen Socialisten 1902 59.917 Demokrat. 11.779 98.154 Onafhankel. 9.821 57.520 Dissidenten 6.027 1906 Liberalen 89.179 Onafhankel. 11.280 Klerikalen 109.590 Socialisten 57.520 In 1906 wonnen de liberalen dus 30.000 stemmen, terwyl de klerikalen, M. Hel- linckx, welke in 1902 alleen optrad, inbe grepen, slechts 11.000 stemmen vooruit gingen. Het staat vast dat, in Mei a. s., de libera len te Brussel éénen zetel zullen winnen, misschien twee Nijvel 1902 Liberalen 16.629 Socialist. 20.037 1906 Kartel 39.779 Klerikalen 27.610 Klerikalen 30.210 Het verschil tusschen het stemmental van den 2' klerikalen gekozene en den 3e kandi daat van het Kartel is slechts 1900 stemmen. Het volstaat 2500 stemmen te verplaatsen om den 2klerikaal door eenen antiklerikaal te vervangen. k Leuven 1902 Liberalen 18.092 Socialist. 13.112 1906 Antikler. 33.491 Klerikalen 45.547 Klerikalen 49.39h De antiklerikalen, moeten slechts 1900 stemmen kunnen verplaatsen om hunnen derden kandidaat te zien gekozen worden, in vervanging van eenen klerikaal. Het is onbetwistbaar dat de vereenigde antiklerikalen zeer gemakkelijk dit getal van minder dan 2000 stemmen kunnen be halen in dat arrondissement. Ge moet weten, waarde lezers, ik ben doctrinair en dan nog al onder voorzitter van het groepje doctrinai- ren waarvan Gustaaf Levau de Voor zitter is. Dat staat te lezen in de prospectus der groote mannen die op de Saskaai, brood, bitterpeeën, margarine en poli tiek verkoopen aan prijzen buiten alle concurrencie. Er zijn in Aalst immers geene andere demokraten dan dege nen, die als dusdanig een bevret wor den waardig gekeurd door het groepje politieke zonnekloppers en tempeliers, die op de Saskaai in 't zweet huns aanschijns hun sociaal Revalenta Arabica aan den man brengen. Ik heb dezen morgend nog in den spiegel gekeken, om mij te vergewis sen hoe een doctrinair er uit ziet, en niettegenstaande de bewering van het prospectus gelijk ik nog altijd aan me zelve. Als de winkeliers der Saskaai eens hetzelfde willen doen, zullen ze wel bemerken, dat proletariërs van hun slag beter dan een doctrinair van onze soort aan paters gelijken, die buikje-vooruit versterving prediken en naastenliefde op het bekend aria luistert naar mijne woorden maar let niet op mijne werken. Wat mij betreft ik kan dergelijk brevet van democratie gemakkelijk missen, ik begeer het zelfs niet aan den prijs van factuur, ze zullen aan mij geen politieke benificie doen, al is het bekomen van beneficie 't doel van elke onderneming, zelfs van die der Saskaai Zijn er vrienden die aan dergelijke getuigschriften wel prijs ïechten van mijnent wege staat hun dat volkomen vrij goesting is koop. Ik ben dus een doctrinair ik hoop maar eene zaak, dat zulks aan mijne gezondheid geen nadeel zal doen, daar zouden mijne vrouw en kinderen nog iet ergste aan toe zijn en ook wel de nederige vrienden, aan welke ik het genoegen heb in den mate van mijn gering vermogen dienst te bewijzen. Om demokraat te zijn naar den zin der prospectus-mannen, moet men bij elke gelegenheid groot misbaar maken alsof men hemel en aarde ging verzet ten en dan aan de hoeken der straten zijn eigenlof en grootheid en goedheid uitbazuinen Of zulke democr'atfe de echte is, al kost ze schrikkelijk duur aan de geloovigen (ik bedoel de werk- "ieden, welke er zich laten beet aan nemen) zulks betwist ik. Ik wordt dus in den ban gedaan en de prospectus-bliksems worden tegen mij en mijne vrienden gericht. De socialistische senateur Picard zelve, leeft ondervonden wat winkelpolitiek waard is en werd als doctrinair uit de redactie yan LePenplegebannen, om dat hij niet vol bewondering konstaan, voor het gegons der hommels, die rond den bakkersoven (zinnebeeld der Belgische socialisten) zich te goed doen. Och zei Picard, wat raakt me dat. k zie dagelijks eene menigte honden aan den voet der congreskolom, op onbescheiden wijze den poot lichten ik houd het met de congreskolom, die er niet min stevig om blijft. En wat de prospectus-aanvallen be treft, ik houd het met Picard. Ik ken in de wereld niets zoo waar deloos als betaalde vriendschap, be taalde gebeden,betaalde democratie. Wij hebben verwaarloosd van de daken te schreeuwen, wat we poogden voor de werkstaking der Viscose wij houden geen poli- tieken winkel en hoeven er dus geen reklaam-artikel voor te maken, we zijn ook niet zinnens nu, noch later bij de sociale kapel verslag in te dienen van onze handelingen. Daarop hebben onfe werklieden recht en de brieven van MM. Rens en Ton- nelier en het verslag van de voetstap pen weHce we deden bij M. Rens blij ven getuigen, dat de zaak der werklie den ons niet onverschillig liet. Meer wil ik er in de Volksgazet niet over schrijven, de lezers zouden, wellicht gaan denken, dat ik en mijne vrienden aan Revalenta-Arabica- re- klaam gaan meedoen, en die speciali teit laten wij over aan het politiek groepje van het Huis qui n'est sur aucun coin Saskaai, waar te bekomen zijn brood, wijn en democratie aan drie ellen voor nen frank. J. Van Opdenbosch. IfiMHB* a r* *«a Vüfc VI..' -0.

De Volksgazet | 1909 | | pagina 1