DE BOSCHGEUS Knikkers. De Gas-concessie. Dood van M. G. Tonnelier. Hel vvoortl van een democraat. Uit Sottegem. Leest en Verspreidt De Volksgazet. IV I N O V E Strijdpenning. Fred en Bert te Brussel. Mingelamangel. Algemeene Vergadering voorschotten nog niet betaald voor 1908 en weinig is betaald voor 1909, Er z\jn zelf ver een igingen die brieven hebben gezonden aan den heer Geeroms, orn hunne voorschotten te kunnen bekomen. M. Geeroms. Verontschuldigt zich te weinig tyd gehad te hebben, om zich ernstig met de zaak bezig te houden, hy zal trach ten in 't vervolg regelmatiger de betalingen der voorschotten te doen plaats hebben. (Redaktie Als er zaad in 't. baksken zal zyn). De rekening voor 1908 zegt de heer Moyer- soen sluit met eeD boni van 148418,23 fr. De begrooting voor 1910 sluit met een batig slot van 3183,42 fr. M. De Windt. Vraagt het woord om de Rekening en Begrooting te bespreken. Gedurende meer dan een uur en half be wijst de achtbare spreker, met vaste cijfers, hoe slecht hun huishoudelijk bestuur is, hoe de heerSchepen zyn toevlucht moet nemen in de begrooting ontvangsten te voorzien, die niet zullen kunnen verwezentlykt worden, om toch een boni te hebben. Dit gebeurt jaarlijks en ondanks dit alles en de beweringen van den heer Schepen, dat de voorziene ontvangsten niet overtrof fen zyn, zal opnieuw 1910 sluiten met een deficit in plaats van lioni's. M, De Burgemeester. Al. De Windt is een slechte profeet. M. De Windt. Geeft daarna eene ver gelyking van rekeningen en begrootingen van verschillende jaren en doet uitschijnen dat de voorziene ontvangsten nooit bereikt zyn geweest. De achtbare spreker eindigt met te be wijzen dat zo^als de heer De Wolf het zeg de, men verplicht zal zyn nieuwe belastin gen in te voeren. M. De Wolf, Die gy toch zult stemmen. Af. De Windt. Die wy minderheid niet zullen stemmen. Af, Moyersoen. Tracht te beweringen van M. De Windt te weerleggen, en ver klaart Yoor 1911 een beteren toestand te kunnen voorspellen. Af. De Windt. Onmogelijk. In 1908 werden nieuwe belastingen gestemd doorde katholieken. De belastingen van 2% werd op 6 */o gebracht met de belofte ze maar voor drie jaren te behouden. Nu dient deze belasting van 56000 fr. om het te kort te dekken van Armbureel en Hospicien en ge voorziet verbetering voor 1911. Gaat gy die belasting behouden en uw woord verbreken. M. Moyersoen. Antwoordt niet op deze gegronde vraag. Hy zegt ook dat de minder heid al tyd op 't onverwachts met cijfers komt. Af. De Windt. Ik zal u myne cijfers mededeelen en ben bereid een openbaar debat met u erover aan te gaan. Af. Moyersoen. Dat moet hier gedaan worden. Hy antwoordt verder neven de kwestie. M. Leveau. Doet opmerken dat de post,ontvangsten der kaai rechten,ook over troffen is en deze in 1910 de voorziene som niet zal bereiken. Daarna werden nog verschillige posten besproken door den heer De Windt, die ook de aandacht roept van 't Schepencollege op den slechten toestand der straten, op het gehucht Schaarbeke en op de straten onzer stad, die oprecht slecht gereinigd worden. De straten liggen vuil en worden door den aannemer niet behoorlijk gekuischt. het zelfde wat betreft de mestkarren. Af. Van der Schueren. Vraagt de toelage van 1000 fr. af te schaffen voor het lokaal der Ny verheidschool en deze te be steden voor do O. B. Af. De Windt. ZegtWe betalen ons muziek zelf dat kunt gy ook doen. Daarna wordt er overgegaan tot de vol gende stemmingen. Voorstel M. De Windt Afschaffing der toelage van 2500 fr. aan de koninklijke Harmonie. Verworpen rechterzijde tegen linkerzyde. De toelage van het Werkeloozenfonds te brengen op 2000 fr. insgelijks verworpen. Eene toelage te geven in 1910 aan de maatschappijen van O. B. van 2000 ff. ver worpen; AI.de Bethune en Dr De Clercq stem men ja met de linkerzijde. De Zitting eindigde rond 8 ure en de Raad gaat over tot de geheime zitting. Een breedvoerig verslag over de zittingen van 16 en 27 December 1909, zal aan de be volking uitgedeeld worden. P. ANNE. We mogen waarlyk zeggen, dat de verte genwoordigers der Katholieke werklieden in onzen stedeliiken gemeenteraad, ware knikkers zyn. lot hiertoe hebben ze nog nooit een voorstel bijgetreden, dat in 't belang de werkende klasse werd voorgesteld. Zoo stemden ze verleden Alaandag op- 48 ofde BelglaelieViulerlnnder» TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. o Alhoewel des prinsen gulhartigheid paar den en lieden ter zyner beschikking stelde, wilde hyopdie tevens zoete en pynTyke reis welke hy ging ondernemen niet vergezeld worden, 't Was alleen en zonder reisgoed dat hy het hotel d'Agua verlaten had hy wilde op dezelfde w(jze ten kasteele z|jner voorouders terug keeren zonder er iets mede te dragen, dat van zyns ooms giften niet voortkwam. Het paard dat hy zelf afgericht had, het kleed dat hy den dag zyns afscheiden droeg, den sluier, welke Adelaida hem eertyds ge geven had, moesten heel zyn reisgewaad uit maken. Hy bracht het overige zh'nerklee dingstukken in orde, stelde ze onder de be waking eens dienaars des prinsen en ge bruikte het overige van den avond om de nieuw, tegen het voorstel van 2000 franken voor het Stedelijk Werkeloozenfonds, toe lage die er noodig is, aangezien men nu de acnterstellige voorschotten van 1908 en 1909 nog niet heeft kunnen betalen. Ze stemden ook tegen de toelage te ver- leenen aan de Onderlinge Bijstanden gel|jk in welke party zy bestaan. Schoone verdedigers der werklieden, in plaats van de belangen hunner medebroeders te behartigen, stemmen ze tegen het voor stel, terw|jl M. de Bethune en De Clerq er voor stemden. Doch die jongens zetelen daar enkel om te knikken. In de gemeenteraad van verleden Alaan dag heeft Al. de Schepen Aloyersoen ver klaard dat hy op 24 Mei 1.1. heeft voorgesteld tydelijk af te zien van een deel der voordee- len in het nieuw gaskontrakt voorzien, om dat de Société Centrale in zeer bezwarende voorwaarden de rechten van de oude maat schappij heeft moeten overnemen. Het Stads bestuur, voegde hij er by, heeft in 't voor deel der stad gehandeld, want anders had de Société Centrale de overname misschien niet gedaan, en dan hadden wy nog tot in 1912 ue gas der oude Cie moeten verbruiken. Zonderlinge manier van handelen ofwel was de eisch van den ouden concessionnaris waarlyk overdreven, en in dat geval was het aan de stad niet het overdrevene van dien eisch op zich te nemen. Ofwel waren de voorwaarden der overname niet over dreven, en dan moest de stad niets aan de Société Centrale toegeven. Deze wist heel goed wanneer zij de concessie aanvaardde dat de oude maatschappij hare rechten maar zou afgestaan hebben tegen eene redelijke vergoeding. Maar de voorwaarden der overname wa ren in 't geheel niet overdreven dit heb ik klaar en duidelijk bewezen in een artikel verschenen in De Volksgazet van 14 No vember 1.1. Ik heb dan ook bewezen dat, zelfs waren de voorwaarden der overname overdreven geweest, dan toch de Société Centrale de overname zou gedaan hebben ten koste eener opoffering. M. Moyersoen zal de beweegreden van dit artikel niet trachten te weerleggen het is veel gemakkelijker met eenige welklinkende en ijaele woorden, ex cathedra te verklaren, dat men gel|jk heeft. Advokaat MICHIELS. Volksvertegenwoordiger voor Antwerpen. De heer G. Tonnelier, volksverte genwoordiger en gemeenteraadslid, is Dinsdagnacht om uur, na eene ziekte van enkele dagen, gestorven. Zondag had M. Tonnelier nog een brief van gelukwenschen geteekendaan den heer Frans Bertrijn. M. Tonnelier was een overtuigd liberaal en had in den handel eene voorname plaats ingenomen. Dinsdag, op den middag werd ten teeken van rouw het vaandel halftop op den toren geplaatst. De burgelijke begrafenis heeft Vrijdag plaats gehad. De plaatsvervangers van M. Tonne lier zijn in de Kamer, M. Paul Veke- mans notaris te Hoboken en in den Gemeenteraad, M. Constant Stoffels. Dinsdag, 28 December bij de be spreking der wet, de civiele lijst des konings vaststellende, welke M. Denis vroeg te verminderen tot 1,200,000 fr deed M. Janson, de oude leider der vooruitstrevende democratie, de vol gende verklaring De lieer Janson. Wy leven onder het koningdom, er zijn republikeinen en tot die behoor ik. Ik heb mij echter b|j het koningdom aangesloten, omdat de democra tie hier hare stem kan doen hooren. Ik had een onverzoenlijke republikein kunnen blij ven en niet hier komen dat heb ik niet ge wild, maar liever gewerkt voor het opkomen van de democratie, en dat gelukte my. Na 's konings rede, die wij met vreug de aanhoorden (zeer wel links en rechts) ware het onkiesch jegens den niewen koning, tegen de civiele lijst te stemmen. Ik sluit m|j aan b|j het koningdom, doch niet by het koningdom dat de decreten van het keizerrijk inroept, en het keizerrijk tot eene ware alleenheerschappij maakte. edellieden, die aan het huis van Nassouwen gehecht waren, vaarwel te zeggen en wier vriend en gastheer h|j geweest was, sinds hy in den dienst van Guillielmus gestreden was. Dien afscheidsgroet verwekte b|j allen ver schillige aandoeningen. Degenen die de ge rustheid der menigte nog deelden, wensch- ten jongeling goede reis, spoorden hem aan niet alleen terug te keeren en de schoone erfgename van den heer d'Agua, wier ver schijning aan het hof zooveel ophef gemaakt had en nog niet vergeten was, naar Brussel heen te leiden. Afen gekscheerde vriende lijk over z|jn toekomende geluk men sprak van bruiloft, feesten en toornooispe- len,-Het s< heen dat er niet een wolkje aan den gezichteinder opwelde. Maar het grootste deel des prinsen die naren waren w|jze en doortrapte mannen, die verder in de toekomst lazen, 't was niet zonder droefgeestigheid dat deze hunnen jongen gezel naar een huwelijk zagen loo- pen, wanneer zoovele geesels het vaderland bedreigden. Weest gelukkig Frederik, zeg den zij maar 't was al zuchtende dat z|j dien wensch uitten want z|j wisten dat de echtgenoot zyne gemalin nog slechts in eene gevaarlijke loopbaan kon medeslepen, waarin de minst verschrikkelijke kans van eigen behoud de ballingschap en de ellende Liberale Jonge Wacht. Maandag, 3 Januari 1910, Algemeene Ver plichtende Vergadering om 8 ure s' avonds, ten lokale van den LIBERALE KRING, Statieplein. Om 8 1/4 ure zeer stipt zal de namenafroe- roeping aangevangen worden. Na de vergadering zal een bezoek gebracht worden ter-herberg van ons medelid Polydore Rijsselinckx. Allen op post O— Do Lee eener Misdaad. Aan de Liberale jeugd van Sottegem De ontsteltenis verwekt door de moordenarij gepleegd te Barcelone op de persoon van Fran cisco Ferrer is bedaard. Al de gewetens heb ben den afschuw dier verfoeilijke misdaad in verontwaardiging uitgeschreeuwd. Alles is gezegd geweest, alles is geschreven geweest over die afgrijselijke terugkeer van het folterend klerikalism. De Belgische Liberale jeugd heeft Francisco Ferrer begroet als een groot en edel marte laar van het vrij gedacht. Zijne dood is glorierijk en de geschiedenis zal hem op zijne beulen wreken. Alfons XIII, die jonge koning die al de ken- teekens van verbastering van zijn ras draagt, heeft bewezen dat hij er ook al de fanatieke woestheid van verwezentlijkt. De leden van 't gocvernement en de oude krijgslieden die de verantwoordelijkheid der moord dragen,zullen hard hunne misdaad uit boeten en de arm die hen zal treffen zal niet alleen wrokend zijn maar ook gerechtsheer. Ten andere, de spaansche geweren hebben het geweten der ganschc wereld opgewekt. Francisco Ferrer schijnt door zijn uiterst ge baar van terechtgestelde, al de mannen van goeden wil vereenigd te hebben voor de groote verovering der vrijheid tegen de reactie. Do vier plankon tusschen dewelke hij nu zij nen slaap van onsterfelijke doet, hebben zijne ziel niet kunnen inkerkeren, zij heeft zich ver heft als een levendige ademtocht die de wereld zal doordringen. Al de volkeren zijn erdoor getroffen geweest, gansch de menschheid is in opstand, hare soli dariteit en haren wil bevestigende om do mach ten van het verleden van de aarde te verjagen. Wonderbare opstand nieuwe kruistocht, zooals do geschiedenis er nooit kende. En in de bewonderenswaardige wereldop stand, als men Spanje beschouwt, Spanje waarvoor Ferrer alles opgeofferd heeft, Spanje dat alleen ongevoelig gebleven is, zal men ver staan met welko schrikkelijke samendrukking het klerikalisme eene natie in zich kan sluiten zoodanig van er al wat edelmoedig en vrij is te vermachten. Liberale jeugd die vijf en twintig jaren ver drukking niet hebben kunnen ontmoedigen verstaat deze les het is do opperste en tra gische les van den oud onderwijzer van Barcelona. Hij zegt U 't. gevaar ran den klerikalen nood, hij toont U het schoone van uw ideaal en onder wijst U de geest van zelfopoffering die gij moet gebruiken om dit ideaal te dienen. Luistert naar hem HET IS DE LES DER ZEGEPRAAL DER VRIJE GEDACHTEN, —o— Het antwoord op den brief, ver leden week verschenen, verscho ven door plaatsgebrek, tot binnen acht dagen. Wij deelen met genoegen mede dat van af 3 Januari, de trein nr 2986, ver trekkende om 13 u. 32 m. uit Gent (Zuid) naar Brussel (Noord) zal stil houden te Denderleeuw om de reizi gers op te nemen van den trein nr 2665, vertrekkende uit Ath om 12 u. 50 m. De reizigers vertrekkende te Ninove om 14 u. zullen in 't vervolg om 14 u. 40 m. te Brussel aankomen, dus éen uur vroeger dan voorheen. Sedert maanden werd deze verbete ring door M. RENS, onzen volksver- tegenwoordigergevraagd en hervraagd, eindelijk is ze verwezenlijkt. 't Is de Nieuwjaarsgift aan onze vrij zinnige stad. Hartelijk dank Voor wat Frederik betreft, h|j voelde meer dan eens tranen in zyne oogen opwellen, wanneer de hand dier rechtschapen vrien den de zijne drukte. Zou het hem wel gegund zyn ze ooit terug te zien, of indien eene nieuwe bijeenkomst hun voorbehouden was, zou dit nog in het Vaderland zyn. onder een vriendendak De nacht die zyn vertrek voorafging werd door smartelijke droomen verontrustdie noodlottige Jeremias, wier naam hy honderd maal had hooren uitspreken die hertog van Alva, die nog niet aangeduid was om de Nederlanden te besturen, maar van wiens benoeming en gruweldaden, Guillielmus vernuft reeds een voorgevoel had de sol daten van den graaf van Egmont, de vlaan- dersche boeren, de beeldstormerg en de inkwisiteurs vertoonden zich verwardelyk aan zijne geschokte verbeelding. Hy sprong verscheide malen op en voelde dat het koua zweet hem over 't voorhoofd liep. Alaar toen dacht hy aan zyne Adelaida en dit gedacht alleen verdreef al die noodlottige beelden. Als hy eene myl van de stad verwijderd was, het hoofd omdraaiende om ze nog eens van verre te bewonderen, ontwaarde hy niets meer dan de spits der torens en het kolossale beeld des engels dat op den top van een deT hoogste spitsen prijkte. Waarom zyt gy maar een standbeeld, zegde hy droefgeestig edele stad, waarom Voor «Ie werkstakers der Viscose deelmakende van liet Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid» Omhaling Boden op Zondag 26 December Coessens fr. 7,83 Schoon 9,94 Geeroms 7,43 Van der Stock 6, 21 Een frank voor het gedicht Fred en Bert. Fred Bert? Het is nu reeds twee uren. Dat we naar dat spektakel staan te turen, 'k Verveel mij op dien stoel En ik voel Hoe 'k span. 't En kan niet missen, Fred, ik moet p.... Verdomd wanneer komt toch dien stoet We staan hier vast in 't volk en 'k moet, Ja, 't moet me ontlasten. Vervloekte gasten Hun stoet, hun rouw, wat geeft me dat Fred, mijn broek wordt nat. Bert? Fred Drie uren staan te kijken. Op dezen stoel, ik moet ervan bezwijken 't Is prachtig schoon, 'tis puik Maar mijn buik Doet zeer. Ik voel me knakken, Bert ik moet k.... Oei, oei, aai, aai duurt het nog lank, 't Zal hier iets worden van den stank En moeten blijven Vervloekte wijven Wie zag er ooit zoo 'n menschentros Bert, ik laat los Zoo spraken Bert en Fred, bedrukt elkander aan Maar moesten op hun stoel toch roerloos blijven [staan. Benauwheid, bangen nood las men op hun [gezichten De Leuvenplaats vol volk liet hen den voet niet [lichten Maar nauwlijks is de stoet voorbij, Of allebei, Bert en Fred, Fred en Bert, in eenen draf Stormen de Leuvenplaats af Naar hun verlossing Ach, 't en ging niet [meer Ze kwamen ziek van Brussel weer. Zoo krijgt men plagen, ziekte en pijn. 't En is niet dat het leugen zijn, D'historie hier door mij vermeld Heeft Bert me zelf verteld. Reisgenooten, Er ligt een zedeles in dit verhaal besloten Wie naar een stoet gaat zien, treurig of lief, En niet zeker is van water en ander wee, Doe in een handdoek zijn gerief En drage het naar Brussel mee. Aangezien er eenige werklieden van ons Werkeloozenfonds van het Viscosefa- briek nog aan het werk niet zyn, zullen zy de Boden nog vergezellen. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apothekers op Zaterdag 1, (Nieuw jaar,) M. Van Caelenberg, Zondag 2 Januari 1910, M. Meganck, beide Leopoldstraat. Te bekomen b\j J. Van Opden- bosch, Kapellestrant, 4 3, den Almcnacb Hachette-Lebègue. Wij berichten4 aan onze lezers dat de Suikerijpeën F. C. JACOBS de beste zyn welke in Aalst en omliggende Gemeenten verkocht worden. Pianoleasen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefi. Sporting-club. Zondag 2 Januari om 2 uren, op het terrein van den Sportingclub, vriendenmatch tusschen de Sportingclub en Steun Geeft Moed. Men spreekt tegenwoordig veel van de Chicorés der Trappisten Vincart en zoon die naar het schijnt extra koffie bereidt. Te koop in alle huizen DELHAIZE. spreidt een behoedzaam vernuft zyne vleu gels over uwe vestingen niet uit, by het naderen der onheilen die over ugaan neder- •torten Maar God heeft u ten minste een man gegeven die uw beschermengel zyn zal I EINDE VAN HET IERSTE DEEL. O TWEEDE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. Indien het mogelijk is, zullen wij al hunne zielen redden en ze vroo- lijk naar hunne woon terugzenden. Gargantüa, c. xxi. 't Was in 't begin der maand Mei. Het weder was zacht, de hemel helder en de jonge reiziger, op een prachtig paard geze ten, zag rondom zich ryke pleinen, met het groen aer lente bemaald, ontrollen. Hy hield den eersten dag binnen de muren der stad Gent stand. Des anderendaags, by het krieken van den dag, verliet hy die stad, zich langs den kant van Brugge richtende. Hy had reeds eenige mylen afgelegd, wan neer eene grove stem, die hem niet onbe kend was, hem het oor trof. Stil, stil, jongeling wacht een oogen- blik Frederik wendde het hoofd om en zag vader Cornelius. Zweetdroppels rolden van Prijskamp op den biljart naar Srachtige prijzen, in den Graaf Egmont, roote Markt te Aalst. Men kan alle dagen inschrijven. De inleg is bepaald op 0,50 fr. Winkeliers!! Huisvrouwen!! Spaart uwen tyd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electromlne het beste produkt 0111 Stoven en Kachels te zwarten. Alg. Dépot b|j EdgardSCHOUPPE-NYS. Veldstraat, AALST. Pianolessen. Mej. G,lla Peirre- boom, Klapstraat, 5, 1° prys van het Koninklijk Conservatorium te Gent, biedt zich aan voor het geven van lessen van Piano, Zang en Notenleer, zoowel by haar als ten huize. Matige pryzen. OpgepastGy allen die hoest, oud en jong, wilt ge u spoedig en volkomentlyk ge nezen, wilt ge bronchiet of tering vermij den, neemt zonder uitstellen borstsiroop DEPRATERE. Duizerido en (luizende men- schen verklaren openbaarlijk dat Siroop Depratere de ware goede borstremedie is, ja de beste die bestaat, maar opgelet, wei gert alle namaaksels. Prys 2 fr. In alle apotheken, namentlyk te Aalst bij M.M. Callebaut, Botermarkt en De Valke neer, Esplanade D#,u Sténo-dact. au courant de la besogne de bureau demande place. Eer. bureau du journal. Plano. Lec. piano solf. sèr. méthode consserv. par dame dipl. S'adresser place de Fabriques, 15, Alost. Eene eigenaardige statistiek is op gemaakt door de zorgen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, namelijk deze om trent de wettige en onwettige geboorten in het land, sedert een tiental jaren. Daaruit leeren wij dat het aantal onwettige geboorten aanzienlijk afneemt in al de zooge naamde antiklerikale provinciën, terwijl in de katholieke gouwen, Limburg cn Luxemburg het aantal steeds aangroeit en in Oost- en Weit- Vlaaaderen op dezelfde hoogte blijft slaan. Wat betreft het aantal huwelijken in Belgie gesloten, dit verspringt veel van jaar tot jaar. terwijl in 1900, 57,711 huwelijken werden ge- sloton, daalde dit aantal tot 56,679 in 1905 en tot 51,564 in 1908. Het is daar het laagste cijfer sedert tien jaar vastgesteld. Anderzijds groeit het aantal echtscheidingen maar iteeds aan. In 1900 bereikte het 690 in 1905, 901 in 1908, 892, 'tzij 200 meer dan in 1900. Weervoorspelling voor Jnnuari, Alhoewel de weerprofeten zich in December nogmaals den vinger tot aan den ellebpog in 't oog staken en ons vorst en mooi weder voor spelden, wanneer hot in der waarheid 14 dagen lang regende, laten ze niet af. De oude generaal is alweer daar met zijne profetij voor de maand Januari. Ziehier voor hen die er nog eenig geloof aan hechten, wat ons in de wintermaand te wach ten staat. Van 1 tot 6, droog weder, scherpe koude, nog al hevige wind van 7 tot 15, zware vorst, over vloedige sneeuw in Belgie en Noord-Frankrijk; van 16 tot 23, verzachting der weergesteltenis, aanhoudende regen van 24 tot 31, windbuien, storm op de Noordzee, sneeuw en zware vorst. Onpartijdige Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden der Stad Aalst. op Zondag, 2 Jnauarl 1910, om 3 uren namiddag, in het lokaal van den Landbouwersbond, Keizerlijke Plaats. DAGORDE 1. Voorstellen van het Bestuur. 2. Verslag der Werkzaamheden. 3. Toestand der Kas. 4. Goedkeuring van het Reglement. 5. Aanvaarding van nieuwe Leden. VOOHDllACHT door M. Eruiel VAN HAVER, Ondervoor zitter van den Bond voor Handelaars en Neringdoeners der Stad Sint-Nikolaas. Deze zal handelen over Ineenzetten en werken eener doelmatige inrichting voor Uur» gern, des kapucijns voorhoofd, zyne ontvlamde wangen, zijne versnelde ademhaling en zyne verwarde kleeding getuigden hoe snel h| zijnen weg voortgezet had. Waar loopt gij toch heen, myn vader, vroeg de reiziger al glimlachende Men sok zeggen dat u eenig ongeluk bedreigt, of dat de Spanjaards u op de hielen zitten. Ho ho 1 ik zou mij daarvoor zoo niet bespoedigen, antwoordde de monnik, het hoofd met eene bedreigende houding schuddende, 't I» van udat er spraak is, myn zoon en indien fjj my wilt gelooven, zult g|j een dwarsweg Demen. Ik 1 herhaalde Frederik. en zQn edel gelaat drukte terzei ver tyd verwondering en fierheid uit. Welnu 1 welnu I myn vriend, geene eigenzinnigheid 1 laat ons de dwarswegen nemen, zeg ik u, en trachten wy uwen ge zel den ketter te vervoegen want wolken stapelen en 't on weder nadert. Van welken ketter spreekt gij mjj, vroeg de jongeling, wier verwondering eiken oogen blik aangroeide He 1 by onze lieve vrouw I 't I« van onzen gezel uit 't woud. meester Baudouin, de kalvinist. Behoort gij aan de zijnen niet f Wordt voortgezet'.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2