DE BOSCHGEUS Vooruitgang door 't Werk Lijkrede Strijdpenning. WILLEMSFONDS. Uit Sottegem. Lit Erembodegeni. Mingelainangel. trotschheid Sint at sunt aut non sint - - ze zullen zyn wat ze zyn of niet zyn, dat wil zeggen ze zullen oppermachtig wezen of nietoestaan. Het beste wat men op aarde bedenken kan wordt slecht als?de[priesters het afkeuren hel verfoeielükste dat ooit ter wereld is ge- geweest wordt.heilig als zy.het.zoo verkla ren. In de eerste plaats willen ze de meesters zjjn over het onderwijs. Het beste onder richt, de beste scholen deugen niet als zy er hun approbavit niet hebben aan gehecht en de onderwyzers en leeraars welke niet dan sen naar hunne pijpen worden als handlan gers van Satan verafschuwd. Om hun doel zekerder te bereiken worden overal de wereldlijke onderwyzers en mees teressen vervangen door paters, broeders en nonnen geheele zwermen komen overge waaid naar Belgie waar ze de plaatsen ko men innemen van Belgische Durgers, die geen betrekking kunnen verkrijgen. Dezer dagen nog werd een verzoekschrift naar de Kamers gezonden, vragende dat de wetgevers strenger zouden zyn by het ver- leenender inburgering aan vreemde indrin- fers en indringsters, welke in Belgie in de atholieke onderwijsgestichten de plaatsen komen innemen van zonen en dochters, van Belgische lasten betalers en arbeiders en van welke men maar al te dikwylsniet weet van waar ze komen, noch welk hun verle den was. Oreral worden de onderwyzers verdron gen door nonnen zelfs in de gemeente scholen, maar bezonderlyk in de pastoors- scholen. Te Westmalle inde Kempen was onlangs de katholieke onderwyzer vervangen ge worden door eene non. De onderwyzer tee kenden daartegen hevig verzet aan, doch als antwoord verscheen er een laag en gemeen vlugschrift waarvan de schrijver met naam en toenaam wordt genoemd hy is priester. Daarin leest men Alle onderwyzers schimpen na de confe rentie, aan desmultafel, opaegenen, die hen zoo mild betalen Alle onderwyzers kennen maar zooveel als een jongen van 14 of 15 jaar, die by de Broeders de hoogste lagere klas heeft gevolgd Alle onderwijzers zyn leegloopers, door de gemeente vetgemestze trouwen voor tgeld ze zitten den ganschen dag in de herberg.dnnken hun prèeopen lezen slechte gazelten enz. enz. Ziedaar hoe de meesters hunne slaven be handelen, als deze zich niet als vee laten op dry ven naar 's meesters grillen en fantazy. Ziedaar tot welk peil het volksonderwijs en de onderwyzers in ons land zyn gedaald Wordt hetgeen tyd dat die booze, verder- y macht worde gefnuikt, welke reeds zooveel jammer en kwaad in ons vaderland heeft gesticht Is het dan wonder, dat vele katholieke onderwijzers, met tegenzin en ongeduld dat Immer knellender juk dragen, dat hen meer om meer vernedert en drukt, terwijl verlies van t broodgewin als eene bestendige be dreiging hun karig bestaan vergalt Liberale Werkmanekring LokaalCONCORDIA'Schoolstraat. O GROOTE Panoramische 'Voorstelling op Zondag 16 Januari 1910 te G uur stiptVs^'avonds. den Leden en hun Huisgezin aangeboden. o— PROGRAMMA KERSTE DEEL Het Louvre zyn museum en kunst werken in 50 photo-oxy-hydrische tafe ree len. Verlichting by middel van het groot diora- misch toestel van Anderson. HET LOUVRE. Het Louvre is een paleis der vroegere koningen van Frankryk. Het Louvre waar van de opbouw onder beroemde bouwkun digen eeuwen duurde, verbaast den bezoe ker van Parys, door zyne uitgestrektheid en pracht. Het werd door de Conventie der Fransche omwenteling in Museum van schoone kun sten herschapen. o— Deze prachtige voorstelling van hoogst belang, bestaat uit tafereelen en onderwer pen ter plaats zelf genomen, door het huis LachiMial van Parijs. Het is de schitterendste Vedervoorlbrenging der kunstzalen en van de merkwaardigste meesterwerken van het Museum van het Louvre. 49 ofde Belgische Vaderlander* TEN JARE 1581», door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. o— Sinds het zelfde dak ons tot schuil plaats diende heb ik hem niet meer terug gezien. Welnu, weet dus dat die uitzinnige langs hier zwerft, in de bosschen en heiden predikende men is hem op hetspoor, en de neer van Bakkerzele doorloopt de velden met de bevel bende van den graaf van Kgmont. 't Zal eene verschrikkelijke zaak '*tfn, indien hy hem komt te ontmoeten. Die Bakkerzele beweert des graven faam aan het hof te herstellen, met in zynen naam alle soorten van gruweldaden te bedryven. En waar gelooft gy dat Baudouin zich rerschoolt, vroeg Frederik, meteen weinig aandoening -r- Men verzekert my, hernam de kapu- TWEEDE DEEL De Radiographic of lichtteekening met de X stralen. VerKleining en Vergrooting van verschillende insecten, wormen enz. Verdwijnende zichten. (Dissolving views). De aap Joco vermaarde trapezist, in zyne duizelige oefeningen. Schitterende zichten, met wonderbare lichtwisselingen en vermakelijke voorstel lingen. By elke voorstelling van belang worden klare en duidelijke uitleggingen gegeven. Deze Voorstelling zal 2 H2 uur duren. Tusschen het 1* en 2* Deel 15 minuten tusschenpoos. Het zou te lang zyn hier de gansche lijst der voorstellingen en wisselzichten op te sommen. o— Ondersteuningsfonds tegende Werkeloosheid. Op Zondag 9 Ja nuari ten 10 1/2 ure 's morgens Bestuurs- zitting. —o Stichting van een Liberale wykclub. De Liberale vrienden der wyk Osbroek worden verzocht te vergaderen Op Zondag 9 Januari, te 3 ure stipt namid dag, ter herberg van d' heer Alfred De Rid der, Scherreveldstraat. Orde van den dagDefinitieve stichting van een liberale wykclub in de wyk Osbroek. Verschillige sprekers zullen er het doel en nut van de wykclubs uitleggen. uitgesproken door den heer Désiré Van Belle, Bestuurder der Oude Garde, op het graf van den betreurden Vriend Gustaaf SPITAELS, werkend lid dier Maatschappij Mijnheer en, Als bestuurder der Fanfaren maatschappy Les Vrais Amis Constants, vervul ik de droeve taak, het laatste vaarwel toe te stu ren aan een Medelid voor wien helaas I het graf zich te vroeg heeft geopend, een laatste vaarwel en ook e^ne laatste hulde namens het Bestuur en de Leden der Maatschappy. Zoo te worden weggerukt wanneer men pas de kinderjaren is ontgroeid, wanneer men begint te gevoelen wat men in het leven door eigene krachten kan worden en genieten zoo te worden weggerukt wan neer men de blyde zon der toekomst met vreugd en tevredenheid begroet O, het is wel treurig.... maar treurig ook is het voor hen, die den dierbaren Zoon, den beminden Broeder, den geachten Vriend beweenen. Het nieuws van het onverwacht overlyden van Gustaaf SPITAELS heeft ons allen diep getroffen. Gustaaf SPITAELS was de hoop en de troost zyner diepbeproefde Ouders, ny was een brave Zoon en den morgend toen de dood hem verraste, bereidde hij zich om met ijver en moed zyne dagtaak te gaan vol brengen. Gustaaf SPITAELS, nauw 17 jaren oud, was een trouw en verkleefd werkend lid der Maatschappy Les Vrais Amis Constants en deed zijn best om den vooruitgang der Maatschappy te bevorderen, zyne medeleden droegen hem oprechte vriendschap en gene genheid toe, het comiteit mocht zijnen yver en oppassendheid tot voorbeeld geven aan allen. En thans, helaasstaan wy hier zielsbe droefd aan het graf van den jeugdigen Vriend en Medelid. Verleden Zondag nam hy nog innig deel aan de algemeene vreugde vau het Cecilia- feest, heden omringen wy zyn laatste rust plaats, en deelen nog enkel droefheid en rouw met de nabestaanden en vrienden, wie nog enkel zyne nagedachtenis blyft. Gustaaf SPITAELS, jonge Vriend, zoo vroeg van ons voor eeuwig weggegaan, we bréngen U onzen laatsten oppersten groet Rust zacht in der eeuwigheid, Vaarwel! Vaarwel I Aalst, den 30 December 1909. Voor de werkstakers der Viscose deelmakende van het Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid. Omhaling Boden op Zondag 2 Januari Schoon 10,31 Geeroms 9,21 Van der Stock 4.20 Gezongen by de W* De Saede- leer (Melle Bodé) door verscheidene personen samen omgehaald fr. 3,50. Aangezien er eenige werklieden van ons Werkeloozenfonds van het Viscosefa- briek nog aan het werk niet zyn, zullen zy de Boden nog vergezellen. cyn, dat hij zyne aanhangers lans de kanten van Maldeghem vereenigd heeft. Zyn zy talrijk God weel het, er ont breekt nooit geen volk aan zyne predika tiën. De nieuwsgierigheid lokt de menigte erheen, en, wanneer de soldaten ze over vallen, betalen het de nieuwsgierigen dik wijls voor de anderen. Maar welke vlieg prikkelt u zoo aan? wederhoudt dan uw paard Myn vader antwoordde de jongeling- met bewc»gene stem, ik moet u verlaten ik ga die orvgelukkigen van 't gevaar dat zy loopen verwittigen, ik zal de moordery trachten te voorkomen. Opperbestmaar neemt mij op uw paard, want ik ben vermoeid van loopen. Ik zal u den rechten weg aantoonen wy kunnen eronder half uur uy winnen. Dit gezegd hebbende, schorste vader Cornelius z(jn monnikskleed, sprong op den moedigen draver, en 't edele uier, by wien dien last den drift scheen te verdubbelen, voelde nauwelijks den toom op znne schou ders vlotten of het reed in volle vlucht weg. Vriend, zegde de monnik, dewyl zy snel ee,n smal pad insloegen, een helm zou heden beter op uw hoofd passen dan die groote zwarte vilten hoed met pluimen en hoe bevallig die bruine fluweelen wapen rok ook zy, zou ik u heden liever een goed harnas zier» aantrekken. AFDEELING AALST. Zondag 9 Januari te 2 1/2 ure in den Graaf Egmont, Verga dering voor de kinderen van de Leden Aanleeren van een tooneelstukje en van eene Kinder-Cantate. 0— Kostelooze Liederavonden voor het Vrouwvolk. Maandag 10 Januari, ten 8 ure 's avonds, stipt. Bovenzaal van Graaf Egmont Ingang vrij voor alle meisjes. Naar aanleiding van den brief welke ons een gelegenheids correspondent liet geworden ter inlassching in de «Volksgazet,» vraag waar aan wij bereidwillig voldeden, willen wij thans onderzoeken in hoever die brief waarheid spreekt. Het ligt niet in onze bedoeling daarover breedvoerig uit te wijden, daar wij alsdan meer dan eene geheele Volksgazet zouden moeten in beslag nemen om onze lezers in ken nis te stellen niet feiten die het meerendeel onzer locale vrienden grondig genoeg kennen. Wij willen ons dus enkel vergenoegen de feiten zoo kortbondig mogelijk in hun waar daglicht te stellen. Wij zullen dus maar ronduit verkl&ren dat het meerendeel der kantonale katholieken, en wel de invloedrijkste, vurig gestemd waren voor het behoud der plaatsvervangingen waar onze gelegenheids-correspondent beweert dat de hooggeleerde propagandist, tijden» de laatste kamerverkiezingen en tot over zeer korten tijd, de oude militaire wet goedvond en verdedigde, "zegt hij waarheid. Doch, jonge politiekers hebben weinig vasten grond in hunne meeningen, en morgen ver branden zij wat zij heden aanbidden. Evenals nen windwijzer1 draaien zij van links naar rechts en zoo was het ook met den geleerdsten onzer geleerdsten. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren dat, vooraleer zij-in verlof gingen, onze Volks vertegenwoordigers eene motie -van den heer Jan son stemden, waarbij de heer Schollaert verzocht werd de Kamerleden in buitengewo nen zittijd, in October, bijeen te roepen, ten einde tot de bespreking der nieuwe militaire wet over te gaan. Vandaar, geharrewar in het klerikale kamp De katholieke dagbladen deel den voorstellen op voorstellen mede waarvan, door de pen van don hooggeleerden, de Beiaard, wekelijks een kort, doch getrouw relaas gaf, zonder nochtans voor 't een of 't ander voorstel stand te kiezen. Do natte-vinger politiek van onzen Demosthenes was dan volop in gang Ilij was aan 't tasten naar een vasten grond, gelijk een paard dat op't punt staat een zwa- ren last voort te trekken Nauwelijks was Minister Schollaert met zijn misbaksel van militaire wet, waarbij behoud der plaatsvervanging was voorzien, voor den dag gokomen, of Demosthenes sprong op zijn «tokkepaardje eb overaljvaar een kleine gele genheid zich voordeed, ging hij zich hooren spreken over het militair ontwerp der Regee ring. Zoo sprak hij, volgens den Beiaard, te Erwetegem, vóór 300 tot 400 leden der socië teit van de christelijke ijzerwegbedienden later vernamen wij dat er slechts een honderd tal personen opgekomen waren verder ver dedigde hij het wetsvoorstel vóór de katholieke delégues van het arrondissement, te Aalst, waar hij met klank werd wandelen gezonden. Immers, hij was alleen voor het voorstel, waar in zijn boezemvriend zelf, de hoer de Bethune, geen stand dierf kiezen. In eene vergadering der Sottegemsche katholieke jonge wacht, lei hij zijne houding, to Aalst, uitdo vlaamsche klauwaard» keurden zijne handelwijze goed en de Beiaard was gelukkig het eens te zijn met zijn talentvollen vriend, heer Albrecht, over de militaire wet. Edoch, daar rukken liberalen en socialisten eensgezind vooruitMinister Schollaert wijkt terug en aanvaardt de reddingsplank, den persoonlijken dienstplicht, hem door beide lin kerzijden aangeboden. De windwijzer van den hooggeleerden propagandist draaide toen meer naar links toe en Alinister Schollaert naapende, verdedigde hij, met ongewonen bijval, vol gens hij in den XX' Siècle schreef, den per soonlijken dienstplicht te Gent, in «d'Oudburg» voor 800 tot 900 werklieden, hoewel het Fond senblad, waarvan Be Beiaard het afgietsel is, er ternauwernood 250 telde Zooals men ziet, heejl Mijnheer Albrecht voor gexcoonte genomen alles in 't driedubbel te zien 't Is misschien goed om weten Hopen wy dat noch 'teen noch 'tan der noodig zal zyn, antwoordde de jonge ling. Ik wil een bode van rede zyn. -- Gy hebt gelijk, hernam de monnik met een weinig verwarring 't ls de eenige rol die aan ons beiden past, mits wy katholiek zijn. Nogtans, denkt het my dat het my moeilyk zal vallen om onzijdig te blyven maar 't is zeker eene bekooring van den booze» geest. En voor welke partij zoudt gy u ver klaren, myn vader, in de veronderstelling dat de bekoorder het veld behaalde Weihoe, myn zoon, voor welke partij, hernam de monnik met ontevredenheid Gelooft gy mij bekwaam hulp aan onze ver volgers te leenen ach, indien ik 't mon nikskleed niet droeg.... Maar laat ons dit ontwerp daar laten. Gy zyt jong ik, ik herinner mij nog dat ik krijgsman heb ge weest mistrouwen w(j ons van ons zeiven, ten einde den hoogeren banvloek, welke tegen al degenen die de ketters bystand bie den gebulderd wordt, over ons hoofd niet te trekken. -r- Nogtans, hernam Frederik, zou het geen schelmstuk zyn ongelukkigen aan den aood te onttrekken die niet 't minste kwaad bedreven hebben. Maar allen zyn niet onplichtig, her ham de monnik indien Baudouin en de Toen Esau zijn eerst-geboortcrecht aan zijn broeder Jacob afstond, kreeg hij daarvoor toch nog eene telloor linzensoep, doch hij, de hooggeleerde propogandist, om 't verlooche nen zijner duurbare princiepen, krijgt niets integendeel, hij krijgt nog min dan iets, nen ezelsstamp, want, op den dag der blijde intrede van Prins Albert, dacht hij zijne tegenwoor digheid onmisbaar in 't Paleis dor Natie en evenals den gemeensten der stervelingen, lie ten zijne beschermers hem rond 't Paleis zwer ven en alles van buiten bespiegelen zij von den dat hij in de Kamers nog niets te protocol len had Welke miskenning Wat het babbelachtig zijn van den hoogge leerden propagandist betreft, op dat punt heeft onze gelegenheidscorrespondent nogmaals ge lijk, want in een zijner nummers van einde November, heeft het socialistisch blad Le Peuple daarover een nogal lang artikel gewijd. Wij kunnen gemakkelijk do verontwaardi ging begrijpen waaraan de verdachte handel wijze van den hooggeleerden propagandist, bij onze klerikale tegenstrevers heeft lucht gege ven Doch, waarom zijne duurbare partij on der de voogdij stellen van dweepzuchtige, onvaste, jonge politiekers HelaasHeeren lclerikalen, nu is het te laat geklaagd Ge zijl gewoon te knikken en ondanks u, zult ge blij ven knikken voor de hoogmoedige grillen van uwen Demosthenes. Wij, van onzen kant, verheugen ons in uwe keus de heer Albrecht heeft gedraaid en hij zal nog draaien. Het groot vernuft dat hem be zielt zal hem toelaten den staat der politieke omstandigheden onder alle oogpunten en in een democratischen zin aan te staren. Evenals hij nu den persoonlijken dienstplicht is aange kleefd, zal hij ook den leerplicht en het alge meen stemrecht bijtreden en daar hij nogal eerzuchtig van aard is, wanhopen wij zelfs niet, wanneer een liberale Regeering voorgoed aan 't bewind zal zijn, hem eensdaags in onze vrijzinnige kringen te zien tronen. Dan zal er ook bij ons vreugde wezen, want, gelijk de Heilige Schriftuur zegter is in den Hemel meer vreugde voor éen zondaar die zich bekeert dan voor honderd gelukzaligen. Integcnstrijd met hetgeen hij Zondag laatst in den Beiaardschreef, denke de heer Albrecht nochtans niet dat de militaire kwestie thans voorgoed opgelost is. Neen, voortaan zullen wij meer dan ooit strijden voor den al- gemeenen persoonlijken dienstplicht met een diensttijd van ten hoogste éen jaar, zonder nochtans te verwaarloozen de andere democra tische hervormingen van ons liberaal pro grammadat wij met of tegen hem voor 't heil van ons volk zullen uitvoeren. Om te eindigen, nemen wij deze gelegenheid te baat om, in naam onzer liberale vrienden, onzen Liberalen Volksvertegenwoordiger, den heer Rens, onze gelukwenschen toe te sturen voor zijne houding inde militaire kwestie ^en wij drukken hier de hoop uit dat hij zijne krachten met die zijner vrienden inde Kamer zal vereenigen om, in afwachting dat dc kleri kale boel voor goed verzwolgen zij, de katho lieke Rogeering zooveel democratische hervor mingen mogelijk, af te rukken. Wezen wij krachtig en eensgezind tegenover de machte loosheid der klerikale partij en toonen wij dat, mocht het lot ons in Mei aanstaande begunsti gen, 's lands bestuur in kranige handen zou terecht komen. O Liberale Jonge YVacht. Heden Zondag, 9 Januari 1910, heefi het jaar- lijksch banket plaats der Liberale Jonge Wacht. De leden zullen vergaderen om 10 3/4 u. voormiddag ter herberg van ons medelid en vriend Jules Labeeu daarna zullen eenige leden bezocht worden en om 1 ure zal het noen maal plaats hebben ten lokale van den Liberalen Kring, Statieplein. Om 51/2 ure 's avonds zullende deelnemende leden zich vergaderen ten gezegde lokale om nog eenige leden te bezoeken. Allen op post niemand mag ontbreken, om dit feest op te luisteren en aan onze tegen strevers te toonen dat de Liberale partij van Sottegem eene Jonge Wacht bezit waarover zij fier mag zijn en waarop zij mag rekenen in de toekomende kiesstrijden. Dus om 10 3/4 ure voormiddag allen bij Jules Labeeu op post. Wie zal die letteren veranderen Bovenstaande woorden werden my op Nieuwjaar door een der onbeduidendste dom pers onzer gemeente, op zulke uitdagende wijze naar het hoofd geslingerd, dat ik om alle moeilijkheden te vermijden de herberg waarin ik my bevond verliet, hem enkel eenige woorden van belang latende hooren Natuurlijk kan ik het daarbij niet laten en ben dan ook zoo vry aan het Bestuur der Volksgazet te vragen, deze enkele regelen in het nummer van aanstaanden Zondag te boeren die hem komen aanhooren nog de handen ontwapend hebben, is er eene bende andere geestdrijvers die niet het minste me delijden verdienen. Dit zyn woeste mannen, die den godsdienst aanranden in zyne tem pels en in zyne ministers. Zij hebben, naar 't voorbeeld uwer bondgenoten, den naam van geuzen aangenomen 't volk noemt ze de Boschgeuzen, omdat zij zich gewoonlijk in de wouden verbergen en dezelve slechts des nachts verlaten om alle soorten van ver woestingen te bedryven. Deze zyn wezenlijke baanstroopers en hun hoofd is met alle recht op prys gesteld. Aldus sprekende, waren zij aan den in gang van 't uitgestrekte plein gekomen waar de predikatie plaats had. 't Was een dier zandachtige vlakten, die de zee schynt achtergelaten te hebben met zich van onze kusten te verwijderen. Het vormde een lang onregelmatig vierkant, met kreupelhout omringd. Den kant langs waar de reizigers kvramen, was de ontvruchtbare en verdorde grond volkomen effen niet een graspijl groeide er, niet een enkele steekbrem ver hief er zynen zwartachtigen stam. By 't lichtste windje, stegen er wolken van fynen zavel op die over het plein heenrolden, gelijk de mist der rottingen, of de brandende stofkolonnen welke over de woestijnen van Afrika dryven. Maar naarmate men 't plein verder indrong kreeg de grond meer vast- willen plaatsen als antwoord op de zoo bit sige vraag van bovengemeld broek ventje. Dit manneken steekt sinds eenigen 'tyd het hoofd omhoog en vergeet (ten minste in schijn) de voor hem zoo sombere dagen van vroeger, ook waanthijzich de verstandigste onzer gemeente, pn door die pretentie opge jaagd laat hij geene gelegenheid voorby gaan, om deftige liberale lieden trachten te bezwadderen. Door my de woorden Wie zal die lette ren veranderen naar het hoofd te slinge ren bedoelde die dompers-lakei een geschenk aan een ware kunstenaar geschonken, en waarop in letters de naam prykte van den kunstminnenden schenker dit mocht vol- geüs dat ventje niet ziju, en daar het waar schijnlijk de eerste maal was, dat hy zulk schoon geschenk zag en ook zonder twyfel de eerste maal in zulke schoone en deftige herberg binnen stapte (want vroeger was het altyd volgens dat ventje eene slechte herberg), zal het manneken het hoofd heb ben verloren en dus voor zyne beesten-ma nieren niet verantwoordelijk kunnen gesteld worden. Doch. hij mag niet vergeten dat zulke let ters, dus ook den naam nooit dienen veran derd te worden, dat het zelfs eéne eer is zulk geschenk teontvaiïgen,verinitsde kunstenaar het waardig was. Dat ventje zou dus, voor aleer zich groot te wanen en te spotten met deftige, eerlijke, brave lieden beter doen een oogsken op het verleden le slaan zoo van hem als van liyna gansch zyne familie, en dan zou hij zich voorzeker wel hebben koes gehouden. IIy weze dus op zijne hoede^ want het Erembodegemsche volk heeft hem nog niet vergeten, het weet nog te wel hoe dienstig hooi, strooi en bladeren voor hem waren, het weet ook nog hoe weinig kennis hy, heeft, of liever had van sargiën en bed- delakens, het weet ook nog hoezeer hy be zocht werd door eene soort knaagdiertjes, en op welke wyze. en hoe treurig zy door den drang der omstandigheden moesten van plaats veranderen. Ja, man,dat alles hadtGy Ued. moeten vooroogen leggen alvorens Ued. op reis te begeven om deftige lieden te willen verwyten. Ik zeg Ued. dus broekventje in het vervolg voorzichtiger te wezen, zoo in uw woorden als in uw daden. Ued. ook te herinneren de schoone daden des tyds in het huis eens dooden gepleegd. En indien gy na Ued dit alles te hebben voor oogen gelegd niet bekwaam moest vinden U zei ven in te toornen, zoek dan troost by uwen raadgever loop weder naar Aalst waar Gy nog niet lang geleden zoo dikwijls vol angst naar toe liept, en kunt Gy daar niet meer geholpen worden, kruip dan liever in uw bed, nu Gy ten minste behoorlijk te slapen hebt, dekt Ued. tot over de ooren, zoodoende zult Gy Ued. voorzeker kunnen wachten uw begon nen walgelyk spel voorts te zetten, en dan ook zal er weder een sluier over al het vroe ger voorgevallene worden geworpen, sluier welke thans sinds Nieuwjaar weder zoo dik wijls ten uwen nadeele wordt opgelicht. Fl. VAN DEN BERGH. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht; dienst doende Apotheker op Zondag 9 Januari 1910, M. RENNEBOOG, Nieuwsstraat, Tc bekomen bij J. Van Opden- bosch, Knpellestraat, 13, «len Almenacb Klacliette-Lebèyue. Men zegt dat de maaglijders geene andere suikerijpeëen mogen gebruiken, dan die van het huis F. C. JACOBS. Prijskamp op «len biljart naar prachtige pryzen, in den Graaf Egmont, Groote Markt te Aalst. Men kan alle dagen inschryven. De inleg is bepaald op 0,50 fr. Sporlingclub. Heden Zondag ora 2 uren op het terrein van de Sportingclub Vriendenmatch voor scholieren tusschen de Pupillen en Sportingclub. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefi. Hoe ou«l worden de Handels reizigers Eene statistjek over het le ven van de handelsreizigers in Duitschland, die zich over 24 jaar uitstrekt, is verschenen. Daaruit blijkt, dat de gemiddelde leeftyd van een Duitsclu n handelsreiziger slechts 23 1/2 jaar bedraagt. Del1* Sléno-dact. au courant de la besogne de bureau demande place. Eer. bureau du journal, heideenige magere en dungezaaide ge wassen vertoonden zich hier en daar men onderscheidde kleine verhevenheden, flauwe overblijfsels der duinen welke de Oceaan voor heen op zijne boorden verheven had. Op den top van een dier heuvelen bevon den er zich nog sporen van oude bouwingen, zooals men er dikwyls ontmoet zelfs in de woeste en onvruchtbaarste plaatsen de$ oevers. Eertijds had daar, zonder twyfel, de een of andere heremijt zyne cel opgericht tusschen de zee en een onbewoond land. Na hem, had de tijd en 't onstuimig weder zijne schnilplaats vernietigd, maar er bleef toch een gedenkzuil, vrucht des gedulds en van het werk des kluizenaars recht staan een eik door hem geplant verhief zich op het hooge punt der duinen, en hoewel zyne wortelen slechts in den zavel drongen, had hy met den tijd eene buitengewone hoogte en kracht verkregen. Misschien waren er eeuwen over 't verdorde lichaam van den heremyt heengevlogen, en de overheerlyke boom vergroende nog steeds zyne breede kruin overlommerde bijna geheel de dui nen, zyne reusachtige twijgen schenen den wind te trotseeren. 't Was rond dien eik dat de aanhangers van den nieuwen godsdienst zich vereenigd hadden. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2