DE BOSCHGEUS WILLEMSFONDS Pensioenbond van Aalst. Uit Sottegem. Liberale Wijkclubben. Hel nieuw Gasgeslicht. Voor Taal en Vrijheid. Mingelamangel. terug deinzen, eene wet op te dringen waarin bij schijnbare toegeving aan den algemeene wensch, eenige schik kingen zouden sluipen, welke hun veroorloven zouden, door bedriegerij op groote schaal, maar altijd voort aan 't bewind te blijven. Dat ze afkomen met hun ontwerp maar Een oog in 't zeil, is de bood schap. Afdeeling AALST). LokaalGraaf Egmont, Groote Markt. Kosteloos llooger Onderwijs voor bet Volk. Toegang Vrij voor Iedereen. Eerste Les MAANDAG. 4 7 JANUARI te 8 uur's avonds. De Ongevallen wet door den heer Advokaat Reimond DE SCHAEPDRIJ VER, in de Bovenzaal van a Graaf Egmont. (Bizondere ingang langs de Leopoldstraat. De eerste storting voor het jaar 1910 zal plaats hebben Zondag 23 Januari van 10 1/2 tot 12 uren voornoen bij M. Leopold Boin, Café de 1'Alliance, (Kerkstraat-Groote Markt). 't Was onder 't spelen van opwekkende pas- redoublés dat Zondag laatst onze Liberale Jonge Wacht, ten volle opgeruimd, van vóór 11 uur de glibberige straten van ons nooit vol prezen Sottegem doortrok, een bezoek bren gend aan hare leden-herbergiers en een luchtje scheppend om tegen 1 uur eer te kunnen bewij zen aan het smaakvol diner, waaraan onze bereidwillige hospes hare moederlijke zorgen gewijd had. Onnoodig te zeggen dat die hon derd hongerige jonge magen veel eer hebben gedaan aan de allerbest bereide spijzen, aan het fijn gebak en aan de lekkere ton bier waar voor stande pede eenige milde eereleden en de commissie der jonge wacht wist te zorgen. Tijdens het diner, bracht de heer De Meyer Firmin, in eene welgepaste rede, hulde aan de eereleden en wakkerdo de jonge wachten aan om meer dan ooit in den strijd te volharden en vooral de maandelijksche vergaderingen stipt bij te wonen, Het was waarlijk een gezellig samenzijn in dezen vriendenkring waar burger en werkman zich onderling vermaakten als broeders eener zelfde familie en waar menigmaal de ruime zaal dreunde onder 't uitgalmen van het vroo- lijk repertorium onzer jonge wachten. Geen wonder dan ook dat menigeen spijt vond toen het uur van scheiden aanbrak, doch 't was slechts voor korten tijd, want reeds te 5 1/2 uur waren onze jonge wachten weer op bezoek bij hunne leden-herbergiers. Wat toen vooral opgemerkt werd, was het kleine transparant dat vooraan den stoet ge dragen werd en waarop men duidelijk lezen kon Een man Een geweer Eene stem men had er nog kunnen bijvoegen Verplichtend onderwijs doch die drie kleine zinnen waren reeds meer dan voldoende om de strekking onzer liberale jonge wacht to doen kennen't waren drie kleine zinnen die grootelijks opwogen tegen het onbeduidend, niets beteekend programma onzer klerikale tegenstrevers en welke samen gevat is in deze drie ellendige woorden van den groenen paus Woeste bewaren verbeteren beletten programma dat, zooals men ziet, gemakkelijk is om te onthouden en uit te voeren, als de kie zers daarmee maar willen te vreden blijven l Edoch, daar is een maar bij 1 Want Vlaanderen ontwaaktons volk eischt iets anders dan woorden het vergt daden van degelijke hervormingen; het richt zijne blik- ken naar de opkomende liberale democratie en gelijk wij het Zondag nog konden vaststel len, is er, zooals overal olders, bij onze Sot- te. einschc bevolking ook een kleine ommekeer waar te nemen. Tegen de goesting van hoog geleerde uitbuiters van 's menschens onwe tendheidhebben wij, jonge wachten, door onze kalme en eerbiedwaardige houding, eerbied weten af te persen van de deftige bevolking van Sottegem. Thans hooren we niet meer achter ons, op onzen doortocht, dat geroep van krapul, anarchist, geus enz., enfin gansch de rimram scheldwoorden der gemeene wijven uit de donkere kroegjes en steegjes; in tegendeel, overal, op straat, aan de huisdeuren, ontwaarden wij vrienden-gezichten. Zelfs wa ren er hevige tegenstrevers die zich een oog risquoerden van achter de gordijn, wat voor ons een goed voorteeken is, want wie heden een oog waagt, zal er morgen twee en weldra gansch zijn persoon risqueeren om die steun pilaren der vrijheid, die personen die vrij mo gen denken, die vrij mogen spreken, enfin die personen die gansch vrij zijn in al hunnen han del en wandel, te begroeten, te steunen. Laat ons dus, vrienden, onverpoosd werken voor den bloei, den vooruitgang onzer liberale jonge wacht. Dat degenen die, in een oogen blik van opgewondenheid, ons verlieten om aan hunne persoonlijke grillen lucht te geven, vooreerst naar den stal terugkeeren en dan samen eendrachtig gewerkt om onze duurbare princiepen in te prenten aan onverschilligen en aan onze tegenstrevers. Wij zijn er vast van overtuigd dat, door een moedig optreden en eene aanhoudende propaganda van onzent- wege, vele vrijdenkende jongelingen door een verwaanden hooglceraar misleid, onze rangen zullen komen versterken. Inderdaad, thans is het amen en uit met het schermen over socialismus Thans moeten onze klerikale huichelaars zwijgen dat ze z wee ten! Zij mogen ons nu niet meer verwijten van de bondgenooten te zijn der socialisten, vermits ze zeiven, te Gent, sedert ruim éen jaar, met de roode ketters en seliismatieken het soepcollege samenstellen Thans zien we dagelijks groote klerikale kopstukken, als Sif- fer en Van de Vijvere, soep met boilekens eten aan denzelfden schotel als de framassons Anseele en Cambier. Thans zien wij ook den wensch vervuld van het vroeger katholiek cabinetshoofd, de Smet de Naeyer, die in volle Kamer van Volksvertegenwoordigers een op roep deed tot alle ketters, schismatieken en alle andere ongeloovigen om 't waggelende klerikale kraam aan 't bewind te houden, te redden. Oh die huichelaars Oh die phariseërs Dat onze Sottegemsche hooggeleerde tribun, voor wie hier de gansche katholieke partij schrikt en beeft, nu maar eens het tegendeel bewijze in de kolommen van zijn teergeliefden Beiaard Doch hij vergisse zich niet want wij, liberale jonge wachten, zijn op verre na nog geen gedrild kiesvee om zoo maar slaafsch ga weg voor zijne hooge verwaande pretentie te kruipen. liberale wijkclubben, hadden er aan gehouden, met een afvaardiging deze stichting bij te wonen. Te 3 1/2 uur werd de vergadering geopend, verschillende sprekers deden er het doel en nut van een wijkclub uitschijnen. Na dat iedereen op de hoogte was gebracht ging men over tot de definitieve stichting van den liberalen wijkclub. Een veertigtal vrienden lieten zich als werkend lid inschrijven en drie als Eerelid. J Daarna bedankte men de vrienden voor hunne talrijke opkomst en spoor de ze aan hun best te doen tot het uitbreiden van den Club en het ver spreiden der liberale gedachten. De vrienden die bij vergetelheid geen uitnoodiging hebben ontvangen, kunnen zich laten inschrijven als lid bij M. Valery Van de Velde en ter herberg van Alfred De Ridder, Scher- reveldstraat. Kortelings zal een tweede vergade ring plaats hebben, waarop de stand egelen zullen voorgelezen worden, een kenspreuk aan de Wijkclub zal worden gegeven en men zal overgaan tot het aanstellen van het Bestuur. P. ANNE 50 ofde Hclflache Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. Do minister, rechtstaande op eene ledige kar, die men tot aan den voet aes booms ge stoten had, richtte eene plechtige aan spraak tot zeven k acht honderd toehoorders van allen ouderdom en van alle geslacht, maar de jongelingen waren er in groot ge tal. Men kon niet twijfelen dat die mannen met geen vurigen iever bezield en geen mannenlyken moed begaafd waren, wan neer men aan de gevaren nadacht welke zij trotseerden om Baudouin'e sermoenen te §aan aan hooren want meer dan eens wer en zy in dergelijke vergaderingen aange vallen door de soldaten van het gouverne ment. Maar 't woest, fier en wederspannig karakter van den vlaamschen boer, thans door den geest der sekte aangevuurd, maakte hen bijna ongevoelig voor 't ge vaar. Zü wisten hoe machtig zij waren N. B. lel» om liet geheugen «Ier Inwoners van Sottegem te ver- frisschen. Onze deftige houding tijdens onze feest van verleden Zondag was een be wijs voor onze tegenstrevers,dat de baldighe- den gepleegd in de nacht van 31 December laatst ons niet toe te voegen zijn zoo er be weerd is geworden door eenige pilaarbijters onzer domperspartij. Het ware geenszins te verwonderen zouden die daden toe to wijten zijn aan degene die, tij dens de laatste gemeente kiezing de deur van den heer Martens schandalig bevlekten, om daarna te trachten de Liberale partij te doen aanzien als er plichtigover te zijn. Die streken zijn ons reeds genoeg bekend, vriendjes, en als gij zoo handelt doet gij niets anders dan. het voorbeeld van uwen ouden leidsman den heer Beernaert na volgen in de zake Pourbaix. Wij hebben eraan gehouden dit aan de inwo ners van Sottegem te doen opmerken, om te doen uitschijnen dat alle middelen, voor de katholieke partij, goed zijn om tot haar dool te komen. De leden der Liberale Jonge Wacht o— Onze tooneelmaatschappij De Zuigelingen van Polus. zal op Zondag 29 Januari aan staande in do zaal Rhetorika haar tweede concert geven. Op te voeren stukken Raymond Vail Aelten. drama in drij bedrijven door Nestor De Tière, en Dc trein te laat, groot blijspel. De oproep verleden ZoDdag aan de vrienden der wijk Osbroek gedaan, tot het stichten van een liberale wijk club, werd goed beantwoord. Te 3 ure waren reeds een dertigtal vrienden, ter herberg van d'heer Al fred De Ridder vergaderd. De veree- nigde besturen der reeds bestaande In de laatste zitting van den gemeente raad verklaarde M. Moyersoen dat het op de menigvuldige klachten is over het bui tengewoon slecht licht van het oude gasge- sticht, dat het stadsbestuur de overname heeft bewerkten tijdelijk van de voordeelen die de stad onmiddelyk moest genieten heeft afgezien. En M. Moyersoen verklaarde zich fier de verantwoordelijkheid ervan op zich te nemen. M. MoyWsoen is reeds diep in zynen hoog moed getroffen, en het is nog maar een begin. Op het einde der oude concessie ontstond er eene algemeene misnoegdheid de druk king der gas stee» gedurig en de verbrui kers zagen dan ook hunne rekeningen ge durig vermeenleren. Vele trachtten naar het in werking treden dor nieuwe maat schappij, want M. Moyersoen had verzekerd dat men veel beter licht en aan een veel minderen prys zou hebben. Diegene die zich op die woorden vertrouwden, de lichtgeloo- vigen, bestatigen en met verontwaardiging dat sedert de maand Augustus 1.1. hunne rekening nog van 20 tot 30 per honderd is vermeerderd en dat het licht vast en zeker niet is verbeterd. Het nieuw gasgesticht is nog splinter nieuw het is nog maar nauwelyksö maan den in werking, en wy hebben reeds een donkeren nacht beleefd. Den eersten Zondag van het jaar, rond 11 uren 's avonds was het plotseling donker. Maar dit is maar een begin. In vele steden waar de Société Centrale de concessie der gasverlichting heeft bekomeD, heeft men niets dan klachten gehoord, te Lede heeft men ook reeds' een nacht zonder licht geweestWaarom zou het in Aalst anders zyn. Het lastenkohier in zyn artikel 37 voor ziet eene boete van honderd franken. Het oud kontrakt voorzag eene boete van 5 frank per lantaren, zoodanig dat er aan den ouden concession naris eene boete van 1820 franken werd opgelegd om de openbare verlichting niet verzekerd te hebben gedurende den nacht van 23 November 1908. Waarom heeft men in het nieuw kontrakt die boete ge bracht op de geringe som van 100 franken Ik ben immers nieuwsgierig te weten of die boete van 100 franken aan de Société Cen trale is opgelegd. Maar wy weten dat ons stadsbestuur zoo toegevend is tegenover de Société Centrale dat het haar niets kan wei geren. Wij hebben er reeds zoovele voor beelden van. In een artikel verschenen in de Volksgazet van 2 Januari 1.1. bewees ik met het kontrakt in de hand dat sedert 8 Augpstus de Société Centrale verplicht was gedurende den ganschen nacht al de lantarens te laten branden. Maar de Société Centrale had het profytiger geoordeeld zoo als onder het oud kontrakt na 10 uren de helft der lantarens uit te dooven. Dit maakte nog al een redelijk verschil in hare kas. Ik heb bestatigd dat sedert myn artikel is ver schenen, de lantarens die voorzien zyn van een auerbec den ganschen nacht blijven branden, maar waarom voert men ook het kontrakt niet uit op de andere lantarens? Worden al de straten onzer stad niet beheerd door hetzelfde kontrakt. Zoo mynheer Moyer soen my daarvan de reden kunnen zeggen Zal hij misschien antwoordden dat dit ook toegevendheid is voor de Société Centrale. De stad heeft zich nochtans niet veel te be loven van hare handel wy ze zij weigert de lantarens over te nemen die aan de stad toe- behooren, deze zit nu met een driehonderd tal lantarens op den hals. Maar de Société Centrale plaatst liever nieuwe lantarens omdat ze wel weet dat haar niets geweigerd wordt. En met de goedkeuring van het stadsbestuur vervangt ze een aantal lan tarens door hangers die zij aan den voorge vel van de byzonderen vastmaakt. Een lan taren kost haar ongeveer 80 franken, ter- wyl een hanger haar ruim zeven franken kost. In de Vaartstraat, die nochtans eene breede en rechte straat is, heeft ze niet beter gevonden dan al de lantarens door hangers te vervangen. Wat geldt het de versiering der straten, als het maar profyt oplevert aan de Société CeDtrale. Zou M. Moyersoen die zich zoo bevoegd acht in het financieel vak, en die zich zoo hardnekkig met de gasconcessie heeft bezig gehouden, die houding willen verrecht vaardigen Advokaat MICHIELS. De opvoering van Ringeloo op stadsschouwburg, Zondag laatst, heeft veel kritiek verwekt onder het publiek, niet wat de vertolking betreft welke algemeen werd geprezen, maar veeleer over het stuk zelve terwijl andere personen er alle goeds van zegden. In het volgend nummer indien de Volksgazet ons de plaats verleent, zul len wij over de merkwaardige vertoo ning een meer uitgebreid verslag geven. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 16 Januari 1910, M. CALLEBAUT, Botermarkt. Te bekomen I»y J. Van Opden- bosch, Kapellestraat, 13* den Altnanacb Ilaehette-Lebègue El»eneKereltjes die veel beloven. -- Sedert eenigen tyd werd erin verschillende winkels dezer gemeente nog al gestolen en de politie kon op het spoor der schelmen niet komen. Nu Zondagavond, plunderden vyf jonge schelmen de uitstalling van een boekverkooper op den steenweg van Elsene en werden gesnapt. De kereltjes negen, tien en elf jaar oud, bekennen in de laatste da gen talryke diefstallen te hebben gepleegd. Sportiug-club. Fleden Zondag om 2 1/2 uren namiddag op het terrein van den Sportingclub, Vrienden-Match, tusschen de Foetbal-Club van Lede en de Sporting club. Inkomgeld 0,10 fr. per persoon. Vryen ingang voorde leden mits vertoon hunner lidkaart. Pryskamp op den biljart naar prachtige pry'zen, in den Graaf Egmont, Iroote Markt te Aalst. Men kan alle dagen •'nschryven. De inleg is bepaald op 0,50 fr. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefi. Alelle Groote Brand. In dt n nacht- van Zaterdag op Zondag ontstond rond 1 ure een schrikkelijke brand by den houthande laar Meerschaert. Het vuur ontstond in een groot gebouw van ongeveer 15 meters op 30, bevattende behalve de machienen, motors, eene groote hoeveelheid hout. Dit gebouw is afgezon derd van de huizen maar paalt aan hangars gevuld met stapels hout op eene lengte van 50 meters. Men is er in gelukt de paarden uit de na by gelegen stal te halen. Aan blusschen viel niet te denken aangezien te Mei Ie geen bluschmaterieel bestaat. Men heeft dan per telefoon de hulp ingeroepen der Gentsche pompiers die met de stoompomp ter plaats snelden, met vier lansen vielen zy het vuur aan en ten 8 1/2 ure was men er in gelukt den brand te beperken. De schade is grootal de machienen err mekanieken, alsook eene hoeveelheid hout werden vernield Men schat de schade op 100,000 fr. Alles is verzekerd. Kwade fevolgen. By 't naderen der hoogdagen en ook bij 't verschijnen van kometen krijgen de zotten hunne kuren, zegt een spreekwoord. Nauwelijks is de komeet van Halley in de gezichtskring der aarde gekomen of men ziet overal razende gekken, afgrijselijke misdaden bedryven overal moorden, branden, bezoedelen. Ook waanzinnigen van (gelukkiglyk) minder gehalte, krygen spinnekoppen on der de hersenpan en stellen zich aan als op rechte gekken de eenen uit onbewustheid de anderen uit oude gewoonte. Er dient voor dezulken een sanatorium te worden gesticht. Voor esn hondje. Dinsdag laatst werd naby de Burgemeesterplaats te Aalst, waar men aan het bouwen is, een klein lykkistje opgegraven, versierd met een kruis enz. en nog tamelyk wel bewaard. Dadelijk liep er veel volk te zamen om te vernemen wat dit mocht zyn. De politie werd verwittigd en kwam onmiddelyk af om een onderzoek te doen en de J -isticie op de hoogte te brengen eener mogelijke mis daad. De gebuurte en heel den Osbroek was in rep en roer. Eindelyk werd bjvel gegeven het lykkistje te openen en men vond erin,., een doode hond II Of er gelachen werd door velen zal men begrypen de politie echter was zeer ver gramd zooveel moeite voor een dooden hond m Wij vernemen uit goede bron dat de sui kerypeën F. C. JACOBS de beste zyn, en alle andere overtreffen I Voor onze Frnuscliiiians. Het goevernement der Fiansche Republiek waaronder een paar socialistische ministers, is voornemens eene taks te heffen op het loon der uitlandschejarbeiders. Die taks zou 1/5 van het arbeidsloon be dragen dus zouden de Belgische arbeiders die in Frankryk werken en in buitenge woon zwaren arbeid vijf franken daags verdienen, een frank per dag aan de Fran- sche Republiek moeten afdoppen. Dat ware eene ramp voor de arme boerenmenschen onzer streek. 't ls om uwe goesting te krygen van alle republieken. Dadelijk hebben de liberale volksverte genwoordigers zich vereenigd en hebben een komiteit gevormd om te trachten die sociale-republikeinsche weldaad van onze werklieden af te keeren. en hadden hunne maatregelen genomen om bh" eiken aanval wederstand te bieden, Allen waren goed of slecht gewapend Eenige wagens vormden eene soort van ringmuur rondom hen, en een twintigtal ruiters, op goede landbouwpaarden gezeten, met pieken gewapend, schenen op de alge meene veiligheid te waken. Er heerschte een weinig verwarring in de vergadering op 't oogenblik dat Frederik en de monnik ze ontwaarde. Eene stofwolk die zich links verhief had den alarm in aller geesten verspreid, de ruiters liepen met vlottende breidel heen en weder, bedrei gende kreten slakende. Maar weldra erken de men in de toesnellende massa een troep hervormde dorpelingen uit 't noorden on westen, die toeliepen om het hunne broe ders de weldaad des ministers woord te deelen. De nieuw aangekomen konden zoo ten getalle van vier honderd zyn en hadden een groot tal wagens met zich. Aan de pracht des gespans, aan den vorm en de grootte der wagens, erkende men de bewo ners van het aan de kust gelegen Vlaande ren en het land van Cazand. Zij naderden in orde dwars bet plein, psalmen zingende in hunne nationale gewestspraak. De man nen die te voet gingen, hielden zich by de hand en verhieven de stem gezamenttyk de vrouwen en de kinderen antwoorden van op de wagen. Er lag iets plechtigs in het schouwspel dier talryke menigte, die verscheidene uren aflegde om het evangelie te hooren predi- keu de volkomene eendracht die onder hen scheen te heerschen, het vertrouwen dat zy toonden met hunne echtgenoten en kinderen naar dien preék te leiden, en de oprechte godsvrucht waarmede zy de lof zangen van den eeuwigen God zongen, zouden het versteendste hart bewogen heb ben, De eigenaardige schoonheid van dit menschenras droeg nog bij om het tafereel op te luisteren, en sprak levendig aan de verbeelding der toeschouwers. Broeder, zegde vader Cornelius aan Frederik, als de twee troepen vereenigd waren, wij hebben geen oogenblik te ver liezen, als wy die ongelukkigen wtllen red den ziedaar uw paard dat de ooren op steekt, alsof de trompet der bevelruiters hem in't oor blies en weest zeker dat hy hem hoort want de zintuigen der dieren z\jn scherper dan de onze. En wanneer de soldaten in de nabyheid zouden zyn, gelooft gü dat zy het zoo ge makkelijk zouden hebben tegen gewapende mannen zooals deze landlieden Neen, herhaalde de monnik, indien het de ruiters van den graaf van Egmont niet waren die uitgelezen troep zou over den buik van al de voetgangers der wereld stappen. Welaan, broeder, verhaasten wy ons. Frederik gaf zynen draver van de spoor eD zy waren weldra dicht genoeg by den heuvel om den klank van Baudouins luid- klinkende stem te hooren. De goede minis ter predikte de gematigheid en de vergiffe nis voor geleden smaad aan maar mede gesleept door zyn aandenken, schetste hij met zooveel vuur de beledigingen die hi gebood te vergeten af, ontvouwde hy zoo wel de vervolgingen welke de hervormden hadden geleden, de wreedheid hunner beu len, het zwervend leven hunner ministers, die als wilde dieren achtervolgd en omsin geld werden, dat zyne teehoarders meer geraakt door zyne verhalen dan door zyne schriften, van woede trilden op wraaklust. De aankomst der twee reizigers werd eerst niet bemerktmaar Baudouin zich een oogenbltk onderbroken hebbende, ontwaar de ze min en de oogen der menigte richten zich langs hunnen kant des jongelings beminnelijk voorkomen, zyn onderscheiden uitdosch, de pracht zijns paards maakten de verbazing en de bewondering gaanden maar 't was bijzonderlijk 't monnikskleed van vader Cornelius dat de algemeene aan dacht tot zich trok. Een kapucijn riep men men uit 't is de kapucijn predikheer 1 komt hy tot onzen minister om zijne leer te behandelen, of komt hy zyne afgode rij midden afzweeren en zich met ons ver voegen om gezamenttyk volgens de zuivere leer van 't evangelie te bidden Komt na- Winkelier» II Huisvrouwen Spaart uwen tyd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electr<>mine het beste produkt om Stoven .en. Kachels te zwarten. Alg. Dépot by Edgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. Brussel Eene vrouw door een venster gesprongen.In het huis N° 49 Wol ven gracht te Brussel had Zondagmiddag een smartelijke gebeurtenis plaats. Mev. S...M poortierster echtgenoote van een briefdrager en moeder van twee kinde ren, sprong aldaar in een vlaag van heete koorts, door eene venster der 3* verdieping en viel op de binnenplaats. De ongelukkige vrouw werd door den Bestuurder van het depot in het huis geves tigd in een grooten bloedplas liggende gevonden. Een politieagent deed het slachtoffer naar het S' Jansgasthuis vervoeren waar het nog denzelfden avond te 10 ure overleed. Haar echtgenoot, die het huis sedert 4 ure 's morgens had verlaten om zyn dienst aan te vangen, vernam het schrikkelijk drama by zyne terugkomst in den namiddag. Plano. Lec. piano solf. sér. méthode conserv. par dame dipl. S'adresser Place de Fabriques, 15, Alost. Nino vei Diefstal met braak.. Terwijl de echtgenooten Van Laeren-Vie rendeel Maandag avond eene boodschap waren gaan doen, zyn dieven gedurende hunne afwezig heid ingebroken èn hebben uit meubels en koffers die ze openbraken eene som van 400 franken gestolen. Juweèlen en goud zyn onaangeroerd gebleven. Antwerpens Schrikkelijke ramp op de Schelde. Maandag avond hadden sol daten van het fort van het Vlaamsch Hoofd, de briefdrager De Ruysecher ontmoet die zyn niewjaar had ontvangen. Er werd me nig glas gedronken en de mannen besloten nog een toertje in de stad te doen. Het gezel schap sprong in een roeibootje om over te varen. In liet midden van den stroom werd het bootje aangevaren door de sleepboot l'Ave- nir. Het bootje kantelde om en de zeven mannen vielen in het water. Op hun hulp geroep snelden twee bootjes roeiers ter hulp. Ook was de sleepboot VAvenir onmiddelyk der vader met den baard, komt nader, wy willen u geen kwaad doen, De twee ruiters gingen vooruit tot tegen de wagens die den ringmuur vormden, en zich op de hoogte bevindende om door heel de vergadering gehoord te worden Eh 1 goede lieden riep de monnik uitgy hebt geen oogenblik te verliezen. De soldaten komen van alle kanten tot u gesneld, gy gaat weldra omsingeld zyn. Baudouin antwoordde niet en bleef ge voelloos, alsof de gedachten eens werelds- gevaar onwaardig geweest ware een oogen blik zyne godvruchttge bedenkingen te stooren, Wat de boeren aanging, de eenen schenen hoogst gevleid te vernemen dat de vijand naby was de anderen hechtten geen geloof aan des monniks woorden, 't Is een priester van Baal, zegde zy hü wil ons beletten samen te bidden maar indien wy zoo arg- loos zyn als de tortel, hebben wy ook ae voorzichtigheid van het serpent. Alhoewel de onverschilligheid en het mis trouwen waarmede men zyne raadgeving ontving, den kapucijn verontwaardigden, verloor hy nochtans geenen moed. Baudouin riep hy op nieuw uit, herkent gy my niet Ik ben een man om twee wegen te bewan delen Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2