p HET arkondjssem LIBERAAL, DEMOCRATISCH centiemen liet nummer Vijfde Jaargang Nummer 3 Zondag 16 Januari Q) Vooruitgang door 'i Werk WILLEMSFONDS. Strijdpenning. De Misdaden der klerikale dienslbe wijzingen. Voor Onze Weezen. Een oog in 't zeil. •v-t Abonnementsprijs3 fr. voor de stad en den t-uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen: j ?e.wone >5 centiemen Rek la men 75 centiemen j Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 15 JANUARI 1910. Liberale Werkinansk? ing Lokaal: CONCORDIA, Schoolstraat. —o - GROOTE Panoramische .^Voorstelling op Zondag 16 Januari 1916 te 6 uur stipt 's avonds, den Leden en hun Huisgezin aangeboden. 0— PROGRAMMA EERSTE DEEL Het Louvre zijn museum en kunst werken in 50 photo-oxy-liydrische tafe- reelen. Verlichting by middel van het groot diora- miach toestel van Anderson. HET LOUVRE. Het Louvre is een paleis der vroegere koningen van Frankryk. Het Louvre waar van de opbouw onder beroemde bouwkun digen eeuwen duurde, verbaast den bezoe ker van Parys, door zijne uitgestrektheid en pracht. Het werd door de Conventie tier Fransche omwenteling in Museum van schoone kun sten herschapen. o Deze prachtige voorstelling van hoogst belang, bestaat uit tafereelen en onderwer pen ter plaats zelf genomen, door het huis Lachenal van Parijs. Het is :1e schitterendste wedervoortbrenging der kunstzalen en van de merkwaardigste meesterwerken van het 'Museum van het Louvre. TWEEDE DEEL De Radiographic of lichtteekening met de X stralen. Verkleining en Vergrooting van verschillende insecten, wormen enz. Verdwijnende zichten. (Dissolving views). De aap Joco vermaarde trapezist, in zyne duizelige oefeningen. DERDE DEEL Schitterende zichten, met wonderbare lichtwisselingen en vermakelijke voorstel lingen. 13y elke voorstelling van belang worden klere en duidelijke uitleggingen gegeven. Het zou te lang zijn hier de gansche lijst der voorstellingen en wisselzichten op te sommen. Deze Voorstelling zal 2112 uur duren. Tusschen het )e en 2® Deel 15 minuten tusschenpoos. Deuren open om 5 1/2 ure, AFDEELING AALST. Zondag 16 Januari 1910, tc 2 1/2 ure, in den Graaf Egmont, Vergadering voor de kinderen van de Leden Aanleeren van een tooneelstukje en van eene Kinder-Cantate. 0— Kostelooze Liederavonden voor het Vrouwvolk. Maandag- 17 Januari, ten 8 ure 's avonds, stipt. Bovenzaal van Graaf Egmont Ingang vrij voor allo meisjes. Het liberale Willemsfonds, met zijne -echt democratische instellingen Kos telooze Boekerij, Liederena vonden, Volksvoordrachten enz. wordt al de vrienden der uitbreiding van het volks onderwijs aanbevolen. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, aïdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 11 1/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Voor de werkstakers der Viscose deelmakende van bet Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid. Omhaling Boden op Zondag 9 Januari Coesens 8,89 Schoon 9.75 Geeroms 7,21'; Van der Stock 4.00 van een vriend 1,00. Na een lied gezongen door B. Verhaest op de vergadering van de liberale wijkclub De Moedige Strijders, 1.00 fr. Aangezien er eenige werklieden van ons Werkeloozenfonds van het Viscosefa- briek nog aan het werk niet zyn, zullen zy de Boden nog vergezellen. Een walgelijk schandaal is aan het licht gekomen in een klein dorpken nabij Geeraardsbergen een afschuwe lijke rekel heeft meer dan tachtig kleine jongens bezoedeld na de grenzen tusschen zijn persoon en de Justicie te hebben gesteld, heeft de sater zich zelve overgeleverd in de handen van het Gerecht en het on derzoek te zijnen laste wordt ijverig voortgezet. De beschuldigde is een vurig kleri kaal, gemeenteraadslid van zijn dorp, gepatenteerde verdediger der klerikale zedelijkheid, die de taak op zich had genomen zijne gemeente te zuiveren, door de dansfeesten te verbieden hij was een onvermoeibare ijveraar voor alle godvruchtige werken, een gewel dige bekamper van liberalen en socia listen. Ik wil' niet doen gelijk de katholieke dagbladschrijvers, die een gansche partij verantwoordelijk maken voorde misslagen door een harer aanhangers bedreven zulk inzicht is verre van mij, hoewel het niet geheel ongepast ware te doen opmerken, dat het be- zonder schelmstuk waarvan hier kwes tie is de schier uitsluitelijke speciali1 teit is van zekere kategorie personen, welke het mij niet past, en welke het ook overbodig is te noemen Maar er is een punt waarop ik wil stil houden, en dat onbetwistbaar een buitengewoon en wezenlijk belang aanbiedt, eene verkeerdheid waarvan geheel de verantwoordelijkheid weegt op de klerikale partij,omdat 't een stel sel betreft door sommige klerikale kopstukken in praktijk gebracht om dienst te bewijzen aan hunne aanhan gers. In geheel de gemeente waarvan hierboven spraak is wordt luide en openbaar verklaard, dat ten laste van dezelfden walgelijken kerel, voor even walgelijke feiten eene klaoht werd gedaan bij het parket reeds zeven jaren geleden. En iedereen zegt en hier wordt het wezenlijk erg dat de aanklacht van dien tijd zonder eenig gevolg is gebleven dank zij de tusschenkomst van hooggeplaatsten klerikalen in vloed Te Geeraardsbergen en in de omstre ken kent iedereen het fameus politiek bureel ingericht door een klerikale landjonker met het eenige doel dien sten te bewijzen aan degenen die een beroep doen op zijn invloed, met de belofte voor de klerikale partij te zul len werken en.stemmen. Welnu indien hetgene men in het dorp van den sater vertelt waar is, indien het juist is dat dank zij de kle rikale bemoeiing, de klacht zeven jaren geleden ingezonden versmacht werd en in den doofpot gestoken, op wie valt de verantwoordelijkheid van al de kinderen-bezoedelingen welke sedertdien op zoo walg wekkende wijze werden gepleegd Wie is de grootste schuldige Tot wie moeten ze zicb wendende ouders der ongelukkige jongetjes, wier onschuld en eenvoud rein en onbe vlekt zouden gebleven zijn indien men niet alles in ;t werk hadde gesteld om het Gerecht te beletten den schul dige te treffen Het wordt tijd, en ononmeerlijk dat al de eerlijke lieden verontwaardigd de stem verheffen en luide protes teeren tegen de schandelijke en nood lottige inmenging van den politieken invloed in al de zaken die afhangen van het gerecht Het wordt tijd eens voorgoed aan die volksonteerende invloeden te doen begrijpen, dat zij door den gang der Justicie te stuiten zeiven de afgrijse lijkste misdadigers gelijk worden door willekeurige medeplichtigheid. Het wordt tijd, dat dieven, vechters en vuilaards van ons Kanton en van de naburige kantons er zich niet meer op beroemen kunnen zeker te zijn van straffeloosheid, door, met den mond vol beloften, de tusschenkomst te gaan afsmeeken van het politiek bureel, dat ik hierboven bedoelde. Ik eindig met te zeggen, dat het de liberalen alleen niet zijn, maar ook katholieken van ons kanton, die gelijk ik protesteeren, tegen de verfoeilijke en zedenbedervende politieke bemoeiin gen in kwestien, die slechts.;,behandeld dienen te worden door het beteuge lend gerecht. 11 Januari 1910. Jules RENS, Volksvertegen woordiger o— Wij sluiten ons aan bij de woorden van onzen achtbaren Volksvertegen woordiger. Niet alleen te Geeraardsbergen kent men de bureelen van schelmen bevrij- ding, gelijk onzen achtbaren medewer ker het zegt, zijn ze ook bekend in de andere kantons van ons arrondisse ment. Meer dan eens bebben wij erop ge wezen, hoe te Aalst sommige boos doeners, zichtbaay beschermd, ja wel eens als helden onthaald en gevierd werden door klerikale kopstukken. Meer dan eens hebben wij gewezen op den noodlottigen invloed dier be scherming, op de verderfelijke gevol gen der verzekerde straffeloosheid voor allerlei schurken, welke dank zij die bescherming jarenlang bij weten van eenieder hunne schelmerijen voort zetten. 't Is zelfs gebeurd, dat menschen werden gestraft omdat ze het gewaagd hadden, den rekel te kastijden die zijne geile handen aan hunne echtge- genoote had geslagen. En thans nog blijven die klerikale agentschappen van misdadigers-be- scherming en bevrijding bestaan, met het eenige doel op die wijze stemmen te winnen, ze zijn hier aleemeen bekend en zijn te noodlottiger daar ze elkander de concurrencie doen en niet zeiden, de le beschermen uf te bevrijden klanten achterna loopen. De gemeente Denderhoutem werd in opschudding gebracht door eene Teeks aanslagen gepleegd door een sater op jonge meisjes, welke hij 's morgens oi 's avonds afwachtte en met geweld poogde te onteeren. Eindelijk heeft men den schurk, na een nieuwen aan slag kunnen opsporen en bij de lurven vatten. Welnu in Denderhoutem vertelt men openlijk, dat die jonge schurk uit zeker gesticht waar hij voor geruimen tijd moest opgesloten blijven, werd losgelaten dank zij klerikalen invloed, waarvan men de bron niet verbergt Ja, die invlo2d is misdadig en het wordt tijd, dat er een einde aan kome dat zullen zelfs de rechtzinnige katho- R lieken bekennen. Het doet ons genoegen, dat gezag hebbende mannen, als onze Volksver tegenwoordiger tegen die schandalige praktijken de stem verheffen, dat zal wellicht het eenige middel zijn om ze te beteugelen en de misdadigheid er van te keer te gaan. DE VOLKSGAZET. Het hieronderstaand artikel nemen wij over en vertalen het uit 't Wee^enblad orgaan van den Algemeenen Belgi schen Weezenbond, die het zelve heeft overgenomen uit La Mélropole, katho liek dagblad van Antwerpen (De lezing van dit artikel wordt eerbie- diglijk aanbevolen aan Madame de eerwaar dige moeder, Bestuurster van het Meisjes- Weezenhuisder stad Aalst.) Men vertelde my onlangs, dat in de huis houdscholen van Brussel, een zeker getal leerlingen eiken dag gehouden zyn een vol ledig bad te doen nemen aan eenige kinder tjes uit den kindertuin nabij de school gele gen. Het doel dat men daarmede beoogt is de leerlingen voor te bereiden eenmaal goe de huismoeders te zijn. Deze nieuwigheid heeft me zeer getroffen, te meer daar zij be antwoordt aan een myner geliefkooste denk beelden en een der belangrijkste punten verwezenlijkt van het programma van praktische opvoeding, dat ik zou willen ver wezenlykt zien. Ik ben er verre van af het onderwijs te laken, en de geschiedenis, de aardrijks kunde, de fraaie letteren, de natuurlyke wetenschappen enz. enz. moeten voor zeker hunne plaats hebben in de vrouwe lijke opvoeding nevens de aangename kun digheden en de vreemde talen. Maar zoo dit. alles goed en nuttig is, op verre na is het niet voldoende. Niemand ontkent de rol der vrouw in het huisgezin. Ondanks alle nieu we theorien, vruchten der maatschappelijke crisissen welke wy doorworstelen theo rien waarin benevens groote dwalingen ook eenige waarheden voorkomen heeft men nog het middel niet gevonden de vrouw aan den huiselyken haard te vervangen. Dat ligt hieraan, dat niets hare plaats in nemen kan, waar hare rol slechts opoffering en teederheid is. De eenvoudig geleerde en ontvoogde vrouw vervangt de echtgenoote, de moeder, de huishoudster niet. Het meest verhevenste deel dezer belang rijke rolder vrouw, is degene welke hoofd zakelijk is voor de samenlevingde moe derschap. Onbetwistbaar is niets zoo ern stig,'t is de moeder die het meest invloed heeft op het kind in alle opzichten licha melijke en zedelyke. Zy is het die ons een geslacht kan bereiden, vol kracht en kloek naar lichaam en geest. Maar om waardiglyk het hooge ambt van moeder te vervullen is het niet genoeg be zield te zijn met liefde en goeden wil. Zeker met het. verlangen om wel te doen en de tee derheid verricht men wonderen, maar die twee hefboomen der vrouwelyke werking worden driedubbel krachtig door de weten schap. Er bestaat eene wetenschap van het moeaer-zyn. Het opbrengen van kinderen vereischt bezondere kundigheden en men wordt niet goede moeder van vandaag te morgen. Ziedaar een jong meisje, dat nog nooit het woord kinder-gezondheidsleer heeft hooren uitspreken,diede eerste beginselen niet kent van de voeding der kleintjes, voor welke de uitdrukkingen tandenvorming, spenen enz hebreeuwsch zyn morgen huwt gy haar en omdat zy, als de dag gekomen is, het geluk zal hebben een lieveling in de armen te houden, denkt gy dat zy eene verlichte moeder zal wezen, bekwaam een kind op te voeden P Teedere moeder zal ze zyn daarvan ben ik zeker, en haar hart zal popelen van geluk by 't aanschouwen van het kleine spruitje, maar hoe zal zy 't aan boord leggen om in het leven dezen tengeren schat te richten Ze zal, zegt ge, hare moeder hebben, per sonen met ondervinding om haar tot gidsen te strekken. Zonder kwaad te willen spreken van al die ondervinding vindtge niet met my, dat het eenvoudiger zou zyn de komst van het kind niet af te wachten om de kunst van opvoeden te leeren. Zoudt gy voor een eenvoudig feestmaal voor vrienden uwe potten en pannen toever trouwen aan een persoon die u zou zeg gen. dat ze juist dien dag de kookkunst be gint te leeren, zelfs indien zy u verzekerde, dat eene vriendin met veel ondervinding haar goeden raad zal geven. Maar alle lachen op een einde, het geldt hier hetleven of de dood van een kind. Men klaagt over ontvolking, men zoekt naar middelen om eraan te verhelpen het eerste, het doeltreffendste, geloof mij, is trachten te behouden en daarna kloek te doen bor den, de kinderen welke wij hebben. Dus, wat ik zou willen is, dat men aan de jonge raeisies de kunst zou leeren de kinde ren op te brengen. Niets is in deze weten schap van aard een gevoel in hen te krenken en hoewel hare onschuld en kinderlijkheid eerbiedigend, kan men heel goed de toe komstige moeder voorbereiden. Ik zou willen dat dit vak deel uitmaakte van het opvoedingsprogramma op alle sporten der maatschappelijke ladder. Van af de la gere school kan men het onderwijzen. Ik zou willen dat dit. onderwijs zoo vol ledig en zoo klaar mogelyk gegeven worde. Ik zou willen dat voortaan de jonge dochter zou weten al wat de kinder-gezondheidsleer belangrijks bevat, met welke roinigheids- zorgen men de heele kleintjes moet. omrin gen, hoe men hen moet Rleeden, hoe men de melkvoeding moet regelen 't zy deze na tuurlijk of kunstmatig weze, hoe belangrijk het vaststellen van het gewicht is, als kon- troolder gezondheid van het wichtje, welks de plaats is der wieg en hoe men die moei maken.... Ik blijf hierby, want ouwillens zou ik geheel het plan geven eerier verhan deling van kinder-gezondheidsleer. Dit. onderwijs zou theoretisch en practiseU moeten zijn, en gaarne zou ik zien dat ter navolging der bovenvermelde huishoud scholen onze meisjes zouden leeren een bad te geven aan een kleintje, het aankleeden enz. dat zou zelfs onontbeerlijk zijn om tot. eeu goeden uitslag te komen. Geloof maar niet. dat dit nieuw leervak tegenzin zou verwekken. Ik weet bij onder vinding dat meisjes en jonge dochters grool genoegen vinden in al wat kleine kinderen betreft. Het zyn levende poppen, in hunne oogen veel liever dan poppen van hout of karton, instinctmatig zijn ze kLine moeder tjes. Denk aan de lielangryklieid der verkregen uitslagen - Ziedaar het artikel uit het katholiek blad La Metropole, waarvan de lezing de Bestuurster van ons Meisjes wee zen hu ia w0 rd t. aan be vo I e n Wij ook raden haar de lezing ervan aan, alsook aan de vroede heeivn van den Gods huizen raad. Maar of ze't zullen doen, be twijfelen wy. 't Zou schijnen dat de klerikalen een wetsontwerp op touw zetten voor da éénmaking onzer kieswetten. 't Z*1 goed zijn een oog in 't zeil ta houden, want als de klerikalen iets op touw zetten, is het altijd met het doel een klerikaal stuk af te weven, dat alleen hunne partij ten goede komt, ofwel 't is eenvoudig knoeiwerk. Vele artikels werden in de Volks gazet reeds afgekondigd om het on hebbelijke van ons kiesstelsel aan te toonen, dat zoo verschillend is volgens er te stemmen valt voor gemeente, provincie, Kamers of Senaat, zoo ver schillend, dat er de beste advokaat, niet zonder handboek wijs uit worden zou. Alle macht komt uit het volk zegt de Belgische grondwet en aangezien alle Belgen even veel belang hebben bij het goed beheer van gemeente en provin cie, zoowel als van het land, is het maar natuurlijk, dat zij op elk dier ge bieden voor het aanstellen dier macht dezelfde rechten hebben. Men zegt dat de klerikalen, dat ein delijk ook beginnen te begrijpen Maar dat de antiklerikalen op hunne hoede wezen, want het verleden moet tot les strekken voor de toekomst en zé rnue- ten immer denken als de klerikalen met kieswetten voor de pinne komen is er look in de meersch. De kieswetten moeten zoo eenvou dig mogelijk zijn de voorwaarden van stemrecht en kiesbaarheid in den breedsten zin opgevat, de vertegen woordiging der partijen zoo getrouw als maar zijn kan. We mogen niet vergeten, dat de kle rikalen hun kraam erbarmelijk voelen waggelen en ze er niet zouden voor

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1