l H» I-IET ARRÖMD/'SS BERAAL. DEMOSRATISCt ;5 centiemen het nummer Vijfde Jaargang Nummer 4 Zondag 23 Januari 1910 aalst, 8s januari t»io. Pensioeiiboiul van Aalst. Voor onze abonnenlen WILLEMSFONDS. MONSTER - TOMBOLA De Ouderdomspensioenen Monarchie of Republiek. Vakbonden. Vereenigt U Abonnementsprijs3 fr. voor de stad en deri ruiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen I Rel.lamen 75 centiemen j P<* drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Zondag 23 Januari van 10 1/2 tot 12 uren voormiddag in het Café de l'Alliance, bij M. Leopold Boin, Kerkstraat (Groote Markt) eerste stor ting voor het jaar 1910. De gestorte gelden worden onmid dellijk geplaatst op de post en op't einde van het jaar wordt dan in eenmaal het totaal der gestorte sommen gebracht op de Lijfrentkas van den Staat. Voor het bepalen der lijfrente is het dus on verschillig, wanneer en hoe men de stortingen doet, in eenmaal of in ver scheidene malen het is voor het ge mak der leden, dat er maandelijks een stortingdag wordt gehouden. Maar de gelden, onmiddelijk ge plaatst zijnde op de post, brengen tot het einde van het jaar intrest op deze in trest wordt dan uitbetaald aan den voorzitter der Maatschappij, die de ontvangen som in de kas stort van den Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen. B. v. het pensioen van een persoon, die jaarlijks 60 fr. stort, zal hetzelfde zijn of hij zijne storting doe in Januari of in December, maar indien hij de 60 fr. stort in Januari, zal deze som op het einde van het jaar onge veer 1,75 fr. intrest hebben opgebracht, welke in de kas komen van den Onder lingen Bijstand. Vele vrienden storten maar eenmaal 's jaars, en daar het dezen gewoonlijk onverschillig is op welk tijdstip van het jaar ze hunne storting verrichten, verzoekt het Bestuur van den Pen- sioenbond hen vriendelijk, die storting te doen in 't begin van het jaar. Op die wijze zal het totaal der in tresten op het einde van het jaar betrekkelijk belangrijk zijn en een mooie post uitmaken in de begrooting van den Onderlingen Bijstand. Al de aangeslotenen van den Pensioenbond welke hunne storting doen in 't begin van het jaar ondersteunen dus het nut tige werk der Ziekenfondsen zonder er eigenlijk iets voor uit te geven. Wij hopen dat we dezen oproep niet nutteloos zullen gedaan hebben en alle Vrienden der practische volksinrich tingen er gevolg zullen aan geven. De eere-Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. De Secretaris, De Voorzitter, J. Van Opdenbosch. J. De Brueker. i In den loop der fockomcnde week zullen wij, met de post, lictabonneiuent van IIE VOLKS- GAZET voor 4 OIO doen ontvan- gen. Wy durven hopen dat al onaf? 1 vrienden goed onthaal zullen doenaan onze kwitantlen. AFDEEL1NG AALST. JUSST* Zondag 23 Januari 1910, te 2 1/2 ure, in den Graaf Egmont, Vergadering voor de kinderen van de Leden Aanleeren van een tooneelstukje en van eene Kinder-Cantate. 0 Kostelooze Liederavonden voor het Vrouwvolk. DUnsdag 25 Januari, ten 8 ure 's avonds, stipt. Bovenzaal van Graaf Egmont Ingang vrij voor alle meisjes. Het liberale Willemsfonds, met zijne echt democratische instellingen Kos telooze Boekerij, Liederena vonden, Volksvoordrachten enz. wordt al de vrienden der uitbreiding van het volks onderwijs aanbevolen. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 11 1/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open allé Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. o— LokaalGraaf Egmont, Groote Markt. Kosteloos Ilooger Onderwijs voor het Volk. Toegang Vrij voor Iedereen. Eerste Les MAANDAG. 24 JANUARI té 8 uur's avonds. De Ongevallen wet door den heer Advokaat Reimond DE SCHAEPDRIJVER, in de Bovenzaal van Graaf Egmont. (Bizondere ingang langs de Leopoldstraat.) STAD AALST. 0— Erkende Onderl. Bijst. Maatschappij de Gewezen Weesjongens met de goedkeuring der Bestendige Depu tatie van den Provincialen Raad en der Gemeente overheid, ten voordeele harer Onderlinge Bijstandkas, het stichten van een Invaliedenfonds, en van eene Liefdadig- heidskas, Groote Pry» IOOO franken en andere geldprijzen. Bovendien een groot getal nuttige en kostbare voorwerpen, zooalsSchouwgar- nituren, Lusters, Regulateurs, Spiegels, Kunstvoorwerpen, enz. Prijs per lot10 centiemen. De Eerevoorzitters D' Is. BAUWENS. Od. V. D. SCHUEREN. De Algemeene Voorzitter L». PEREBOOM. De SecretarisDe Voorzitter Is. HALLAERT. A V. HERREWEGHEN. De Schatbeio. De Ondervoorzitter, J.B. MUYLAERT. Pet. CALLEBAUT. LEDEN A. Van der Niepen, Albr. Van RoyenAlf. Van Royen, J. Smet, J. De tfooze en Jos. Ilallaert. In Frankrijk bespreekt de Senaat thans de wet op de werklieden-pen sioenen. De belgische klerikalen onbewust van hetgeen buiten hun land gebeurt nemen deze gelegenheid te baat om uit te roepen In Frankrijk, waar het republiekeinsch, radikaal-socialistisch goevernement troont, heeft men nog geene wet op de ouderdomspensioe nen, terwijl Belgie dank zij het kleri kaal goevernement, sedert tien jaren begiftigd is met eene wet welke aan de ouderlingen een jaarlijksch pensioen toekent van 65 franken. Dat is eene groote dwalingen deze spruit hieruit voort, dat men gewoon lijk het arbeids-tochtgeld verwart met het ouderdomspensioen. In Frankrijk bestaat sedert lang eene wet op den ouderdoms-bijstand, welke aan alle behoeftige ouderlingen een jaargeld verzekert, dat veel aanzien lijker is dan de ellendige aalmoes van 65 franken,waarover de klerikale partij en het goevernement zich in Belgie be roemen. Het is noodig dat men in Belgie het voorbeeld van Frankrijk volge, 't is te zeggen dat men een onderscheid make tusschen de arbeiders-tocht-gelden en j de pensioenen of hulpjaargelden aan de ouderlingen verleend. De noodzakelijkheid van dit onder scheid dringt zich meer en meer op naarmate de tijd vordert. Inderdaad de belgische wet van 1900, bevat de ver mengeling der twee princiepen van ondersteuning arbeiders-tochtgeld en ouderdomspensioen worden er beide in toepassing gebracht, maar sedert eeni- gen tijd komt nog enkel de arbeiders lijfrente in aanmerking wat de eigenlijke ouderdomspensioenen be treft, men mag zeggen dat buiten degene welke reeds verkregen werden, er geene kwestie meer is er in het toe komende nog te verleenen. De arbeiders-tochtgelden zijn deze, welke dienen en zullen dienen als lijfrente aan al de werklieden welke de middelen gehad hebben of zullen hebben jaarlijks eene zekere som te storten in de lijfrentkas van den Staat. Ongelukkiglijk zijn er nog altijd te veel niet-vooruitziende werklieden, ge lijk er ook altijd arbeiders zullen zijn zóó rampzalig, zoo ellendig, dat het noodige hun zal ontbreken om een tochtgeld in hunnen ouden dag te kun nen bekomen. Hel is voor de{e onge- lukkigsten tusschen de otigelukkigen, voor de^e ellendigsten onder de ellen dig en, dat er eene wet moet gemaakt worden voor de ondersteuning der ou derlingen. Het is niet mogelijk dat de Staats machten een mensch zouden verstoo- ten als hij oud is geworden en afge sloofd door den arbeid en hem zeg gen Gij zijt te onvoorzienig ge weest om voor uwen ouden dag te zorgen, gij zijt te ellendig en te ramp zalig geweest om de geldstortingen te doen door de wet van 1900 vereiseht, wees gestraft voor uwe onvoorzienig heid, wees gestraft voor de ellende die gij geleden hebt, kreveer nu maar van honger Neen, de natie heeft plichten waar aan zij zich niet onttrekken mag het is niet geoorloofd en 't is een onuit- wischbare schande een grijsaard van honger te laten sterven, welke ook zijn gemis aan voorzienigheid moge ge weest zijn. Daarom zeggen wij, dat de wet van 1900 ondoelmatig is en gebrekkig. Gelijk M. Hymans Zondag laatst te Antwerpen zeide Wij hebben eene wet welke geene voldoende uitslagen geeft. Men zou tot een goed resultaat kunnen geraken door de herziening der wet gepaard met de herinrichting van ons ouderwetsch stelsel van wel dadigheid en met de uitbreiding der mutualiteit. We zullen op die wijze een schoon democratisch werk ver richten en zulk werk zal eene waar borg zijn van maatschappelijken vrede. Wij willen eene volledigen en vol maaktere wet op de arbeiders-lijfren ten mnar we willen ook eene wet op den ouderdomsonderstand. 18 Januari 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger In geen land ter wereld is de bevolking zoo onverschillig aan den staatsvorm als in België. Dat komt wellicht omdat de Belgen daar sedert eeuwen vreemd aan gebleven zyn, immers onze voorouders waren steeds de onderdanen van vreemde potentaten of mogendheden en hadden schier van allen even veel te Inden of ze Spaansche konin gen, Duitsche keizers of de Fransche Repu bliek also verheerschers hadden, altyd wer den de Belgen verdrukt en uitgebuit, en het kon hen weinig schelen wie hunne verdrukkers waren, over het algemeen deugden ze niemendalle. Sedert onze onafhan kelykheid is Belgie eeno grondwettelijke monarchie. Wy zijn verkleefd aan onze instellingen en vrijheden, maar het chauvinism zit de Belgen niet in het bloed. In 1830 waren er republikeinen in alle partyen en 'kmeen dat net nu nog wel evenzoo is als toen. Maar nooit kwam de kwestie eigenlijk te berdeen men moet al heel onverdraagzaam zyn om niet te kunnen lyden, dat vrienden deze staatsvorm meer genegen zijn dan een anderen. Eenmaal haalden wy in ons blad de his torie aan der vier reizigers, welke de vry- heid der meeningen op dat gebied zouden beproeven en na een iaar te Brussel elkan der zouden terug vinaen om hun wederva ren te vertellen. De eerste was in Parijs gekomen, en was er luidkeels beginnen schreeuwen k bas la Republiaue enz. te midden eener druk bezochte plaats Dadelyk ontving hy er eene afranseling van belang en wel zoo erg dat de politie hem tegen de woede der me nigte moest beschermen. Dé tweede had in Londen een oneerbiedig lied gezongen op de koningin Victoria en kreeg daarvoor eene belangryke gevange nisstraf. De derde had te Berlyn getierd Weg met den keizer hy werd door de menigte zoo erg mishandeld, dat men hem naar het hospitaal had moeten dragen en hy kreeg bovendien nog zes maanden vestingsgevang voor majesteitsschennis. De vierde was te Brussel gekomen en liep zingend en tierend over de Groote Markt Leve de Republiek a bas le roi de carton en dies meer. Een politieagent snauwde hem toe heidaar ge kunt dat wat stiller gedaan krijgen, he père eenige werk lieden zeiden tot elkander hy heeft te veel Iambic binnen en twee jufferkens lachten en riepen hem achterna: ne zooótl en 't was alles. Geen mensch bekommerde zich ver der om zijn getier. Wie heeft er ooit aan gedacht lieden te vervolgen omdat ze langs de straat zongen We zullen Liapol den nek. omwringen. maar wie heeft er anderzyds ooit aan ge dacht eene bedreiging van dien aard ten uitvoer te brengen Geen vorst der wereld had noch heeft zoo weinig voor aanslagen van landgenooten te vreezen als de koning der Belgen juist omdat de Belgen geene chauvinisten zjjn. Het koningdom van voorheen bestaat niet meer in de wezenlyk beschaafde landen. De rust en de vrede in de grondwettelijke landen hangt niet af van den titel van het staatshoofd, maar van de degelijkheid der in stellingen en van het karakter der volkeren zelve. Zie de republieken van Midden- en Zuid- Amerika, aanhoudend hebben er omwente lingen plaats, oproeren, burgeroorlogen Een voorzitter treedt op, onmiddelyk heeft hy een mededinger, die naar aanhangers zoekt en weldra met de wapens in de hand het voorzitterschap betwist om wanneer hy in 't verwezelnken zyner plannen slaagt, op zyne beurt aoor een nieuwen mededinger bevochten te worden. In de groote Ameri- kaansche Republiek van het Noorden inte gendeel is alles vreedzaam sedert veertig jaren. In de kleine koningrijken van Europa is de vrede sedert 75 jaren schier bestendig, terwijl de groote Mogendheden ootlogen en omwentelingen hebben doorworsteld en ver scheidene onder hen meer dan eens van staatsvorm veranderden. Onlangs nog had ik een fransch 5 frankstuk waarop te lezen stond langs den eenen kantNapoleon em- pereur, langs den anderen kanRepublique frangaise Eene republiek met als staats hoofd een keizer. We willen elk zyne raeening laten, doch de Belgen zullen wel doen, zich aan hunne instellingen te houden en de goede brok niet te laten vallen om achter de schaduwe te loopen. De toekomst der werklieden wat hunne stoffelijke belangen betreft, de regeling en verbetering van hun lot, ligt voorzeker in de vakvereeniging. Eendracht maakt macht zegt het spreekwoord en dat zal immer waar blijven. Daarom is het een allereerste plicht van den werkman zich met zijne werkgezellen van 't zelfde vak te ver eenigen, opdat wanneer 't oogenblik der verdediging zijner belangen, 't on dersteunen zijner wettige en gegronde eisschen daar zal zijn, hij niet alleen zou staan en hij in de vereeniging, de noodige macht zou vinden om zijne rechten op degelijke wijze voor te staan. En in de vakvereeniging kan de patroon, de werkgever in't algemeen niets vijandig vinden, want zoowel als verschillige werkgevers van 't zelf de vak zooals b.v. de textielfabrikanten elkander verstaan tot meerder voor deel hunner fabricatie of hunner nij verheid, zoowel als de landbouwersdie in bonden vereenigd, hunne vetstof fen, beestenvoeder en andere waren aan den goedkoopst mogelijken prijs trachten aan te koopen, zoo ook heeft de werkman 't recht van alle wettige middelen in te spannen om zijn werk, zijne krachten, zijnen tijd en zijne vak kennissen aan den duurst mogelijken prijs te verpanden. En omdat de mensch alleen, omdat een werkman op zich zeiven genomen niets vermag en hij onmachtig is, juist daarom ligt de macht der werkersklasse in de vakver- eenigingen de vakvereeniging ver tegenwoordigt de algeheelheid der werklieden en op 't oogenblik der be handeling van alle moeilijkheden die tusschen den patroon en zijne werklie den zouden kunnen ontstaan, dan zal de vereeniging op ernstige en doeltref fende wijze de belangen harer leden weten te verdedigen. En wat de patroon betreft, deze kan, dunkt me, er geen bezwaar invinden met eene goed bestuurde en wel ingerichte vakvereening te onder handelen 't ware onzin van wege deze laatste het onmogelijke te eischen en juist om dat gevaar der onmogelijke vragen te vermijden hoeven alle vak bonden uitsluitelijk bestuurd en gere geerd te worden door mannen van 't vak, op de hoogte hunner taak en diensvolgens bekwaam om met kennis van zaken te spreken. Dergelijke in richting is eene waarborg van overeen komst tusschen alle rechtgeaarde pa troons en hunne werklieden. Sluit u aan l»y ons Ondertteu- ninsfonds tcgcnAVerkeloosheld. Hoe dikwyls bemerkt men niet by het uitbreken van werkstakingen of nyver- heidscrissen, dat er nog altyd personen fevonden worden die niet vereenigd zyn, ie geen deel maken van een Ondersteu ningsfonds tegen de Werkeloosheid. Dit is eene dwaasheid. De werkman moet zoo als hy zich ver zekert tegen ziekte, zich ook verzekeren tegen de werkeloosheid. Hy moet beseffen dat een onvereenigde werkman, of iemand die niet aangesloten is by een werkeloozen- fonds, gevaar loopt in de grootste armoede te worden gedompeld, gezien zyne onver schilligheid hem in geval van werkeloos heid of werkstakingen, berooft van allen onderstand waarop de vereenigde of klaar ziende werklieden in dit geval recht heb ben. Het is zelf een plicht voor de werklieden zich tc vereenigen, zich aan te sluiten b\j een werksloozenfonds, omdat zy aldus be stand zyn tegen de droeve gevolgen welke de werkeloosheid in geval van crisissen of werkstaking na zich sleept. Dikwyls gebeurt het dat de onvereenigde werkman, door beroofd te zyn van allen onderstand, waartoe de vereenigde recht heeft, de droeve rol van onderkruiper, moet gaan vervullen, door het werk van anderen in te nemen en alzoo den stryd door dezen aangegaan te doen mislukken. Nogmaals, doen wy een oproep tot onze liberale werklieden van beide geslachten en vooral tot dezen, die nog geen deel. maken van een ondersteuningsfonds togen de werkeloosheid vereenigt U\ Sluit u aan by een Ondersteuningsfonds tegen de Wer keloosheid opdat ge niet blootgesteld wezet aan de bitterste armoede, aan de grootste ontberingen. Sluit u aan hy het OnderKtcunlngi- fonds tegen de Werkeloosheid 1' afdeeling van den Liberah-n Werkmans- kring Vooruitgang door 't Werk. Voor 15 centiemen per week ontvangt men na een jaar lid te zyn In geval van werkeloosheid of werksta king door het Bestuur goedgekeurd O franken per week geduren* de zes weken een maal 's jaars.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1