DE B0SCHGEUS Handels- en Nijverheidsbedienden. Ringeloo. SINOVE. Theodoor Van Rijswijck Een Walsdroom. Liberale Werkinanskring. Strij<l penning. Mingelainangel. 3 franken per week gedurende 1 se» weken In geval van ziekte I «onder daarvoor een centiem bijdrage te moeten betalen. Indien de werkstaking meer', Tdan zes weken duurt worden door het Bestuur maatregelen genomen den vollen trok voort te betalen zoo lang de staking duurt. Dit is reeds gebeurd in de werkstaking van het groot fabriek van den Tragel en in deze der Viscose. Onze liberale werkjongens en meisjes heb ben dus alle belang in hun eigen voordeel lid te worden van het liberaal Ondersteu ningsfonds tegen de werkeloosheid, dat de meeste voordeelen geeft en waar men de minste bijdrage betaalt. In geval van werkeloosheid, genieten onze leden nog den bijleg van het Stedelijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid. Onze leden ontvangen hunnen trok en bijleg in specien en zyn niet verplicht er brood of winkelwaren voor te nemen. Nog eens I liberale werkbroeders en zus ters, blyft niet langer onverschillig, zorgt voor u zeiven, en wordt lid van ons Onder steuningsfonds tegen de Werkeloosheid. HET BESTUUR. nissen ïkunnen benuttigen door persoonlyk 1 derwijze dat, na 23 jaren dienst de huipon- I Ziehier een artikel verschenen in De Volksgazet, n" 34 op Zondag 25 Augusti 1907 dat nochtans niet geteekend was A U, als antwoord op twee artikels ver schenen in 't zelfde blad nn 32 en 33 van 't zelfde jaar en ook niet A B geteekend), Aalst, 21 Oogst 1907. Heer Uitgever van de Volksgazet Ik heb met belangstelling de twee artikels gelezen welke in uw geëerd blad verschenen onder de hierbovenstaande hoofding en ge teekend Een vriend van een vooruitstre vend Democraat. In het eerste artikel werd den benarden, soms ondragelyken toestand der handels- en nyverheidsbedienden naar waarheid geschetst. Wie het artikel heeft gelezen en bediende is als ik zal dan ook heb ben gezegd zoo is 't. Hoe gaat het Hoe wordt men bediende De zoon leert goed en de ouders laten hem ter school gaan zoolang ze kunnen, ze zyn er fier op doch aan alles komt een einde de kosten worden te groot voor verdere stu die of er komt tegenspoed in het huishouden en de knappe leerling, die nu vyftien of zes tien jaar oud geworden is zoekt naar een plaatsken. Een handelaar of ny veraar vraagt een kleinen bediende en zoo komt het jonge ventje in dienst om wat kopywerk te ver richten en boodschappen te doen, en ontvangt natuurlyk een spotfoon. Deouders zyn tevre den want de jongen, die tot dan toe geld kostte, brengt nu toch iets in en dat maakt een gevoelig verschil in de keering. De jongen wordt ouder, maar het werk dat hy te verrichten heeft blijft het werk van een kleinen bediende (in vele gevallen) en de patroon geeft weinig of geen opslag omdat hy niefrkan, of omdat hy oordeelt dat het werk van een kleinen bediende niet meer waard is, ook al wordt het gedaan door een volwassen mensch. Gebeurt het dikwyls niet zóó, dat een be diende nooit de gelegenheid heeft om zyn kundigheden aan te wenden, om zyne be kwaamheid geheel te toonen, om doen te zien hoeveel hy waard is Ik woonde de prijsuitreiking by eener mid delbare school, een leerling had zich in het uitgangs-examen zeer onderscheiden en be kwam pryzen in de Vlaamsche, Duitsche en Fransche talen, in mathematieken, in een woord in alle vakken. De week nadien trok die leerling naar het bureel van een groot n(jverheidsgesticht als bediende aan.... laat ons zeggen 40 franken ter maand. Jaren kan het duren eer die uitmuntende leerling zooverre komt op dat bureel in staat te zyn een gering deel zyner kennis te be nuttigen. Er wordt immers noch initiatief, noch ongevraagde inmenging geduld en de uitmuntende leerling zal een oud mensch znn eer hy wat anders wezen zal dan een kleine bediende, ten ware hy er van onder trokke om plaats te maken voor andere kleine bedienden, die knappe leerlingen waren. Een bediende zou nergens eene plaats moeten aanvaarden, ten ware er eene redely- ken loonstandaard toegepast werd, d. w. z. dat de bediende vooraf weet en zeker is, dat hy op regelmatige loonsverhooging rekenen mag. Kan eene maatschappij van bedienden, een algemeene bond het zoover brengen, dat zulks verwezenlijkt wordt, dat zal eene groote weldaad zyn. Intusschen zeg ik tot de ouders, laat uwe kinderen een goed onderwijs genieten, maar als 't mogelyk is Iaat ze daarna liever een ambacht leeren, daarin zullen zyhunne ken initiatief en beter hunnen weg maken dan met pennelekken aan 40 fr. ter maand. Het 1 moet gezegd worden er zyn nog veel men- schen die meenen, dat men voor een stiel of nering geene zoo stevige geleerdheid noodig heeft als om bediende te zyn, het tegendeel is waar en het is in onze streek een alge meen gebrek vele ambachtslieden hebben een te gering onderwijs genoten. (Ik denk er natuurlijk niet aan te beduiden dat zulks hunne schuld is). Er isin alle geval voor een mensch, die goed onderwezen is en wien het niet mangelt aan wilskracht veel meer in de toekomst te hopen, van een goed gekozen bedrijf, ambacht of handel, dan van de pen- nelekkery. Maar ik wil nog een en ander zeggen over ons vak Wy, bedienden worden te weinig geteld of te veel. Een bediende die een deftig bestaan heeft moet niet alleen de gewone belastingen en taksen betalen, hij moet zelfs patent betalen als bediende. Een werkman die te Brussel 5 fr. daags wint krijgt een weekbiliet voor den trein, een bediende die 3,50 fr. daags wint moet een gewoon abon- nement betalen de bedienden zyn niet ver tegenwoordigd in den Werkrechtersraad hunne geschillen met de patroons worden gebracht voor de koophandelsrechtbank, voor welke zy geen stemrecht hebben. Ik ben lid van de maatschappij Takjes worden Boompjes eene Mutualiteit,die zeer bloeiend is maar die door de regeering niet erkend kan worden, omdat de bedienden de mutualiteit zoo goed begrijpen, dat ze ook vergoeding betalen aan de leden, die buiten dienst geraken. Ik heb zelfs gehoord dat er in het Bestuur dier onpartijdige Maatschoppy kwestie is, naar middelen om te zien, om die vergoeding te verdubbelen en doelmatiger toe te passen. Voorde eer van onze patroons moeten wy er uit zien als heeren, voor 't goevernement moeten wy betalen als handelaar*, dikwyls worden de bedienden slechter beje- fjend dan werklieden,en methun karig oon moeten er velen onzer leven als bede laars. En als we dan steun zoeken in vereeni- fing weigert het goevernement ons te er- ennen omdat we elkander te goed onder steunen. Van onze behoeften houdt de regeering geene rekening, onze vragen ver dienen geene aadacht, wy zyn une quan- tité négïigeable, nen niemendal. Maar des te nauwer moeten wij ons aan elkander sluiten, en het grond begin van Takjes worden Boompjes zoo breed mo gelyk in praktijk stellen. We moeten ander zijds ook aan allen doen beseffen, dat de be diende niet alleen zyn stoffelijk werk levert, maar dat hy altyd en in eerste plaats een post bekleed van vertrouwen, en elke pa troon er belang by heeft dat vertrouwen niet te miskennen. Dank voor de opname, Heer Uitgever, en van harte gegroet. Een Bediende. derwyzers en onderwijzeressen eene wedde 1 genieten van 2100 frank, de onderwijzer 'tls luist vyftig jaren geleden (in 1860) dat van het gehucht Bakergem 2200 en de I Wagner de grootste der Duitsche en moder- ne componisten erin gelukte zyn Tann- of de Klelf Isclac Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in d* Volkstaal overgebracht. o De soldaten naderen, zeg ik u, en in dien gy uwen aftocht in de bosschen niet neemt, zal het met u en uwe troep ged* «yn. Baudouin scheen zich een oogenblik te bedenken. Broeders, zegde hy vervolgens aan «yne toehoorders, men moet den raad eens ▼bands niet altyd verstooten wilt gij dat wy eenige mannen rondzenden om ons van de waarheid te overtuigen Gebiedt, meester, gebiedt, riepen zy eenstemmig uit, en zooara vertrokken er •en twaalftal van de jongste en de best krngsveerdigste jongelingen om de velden Ie aoorloopen In der waarheid, Baudouin, zegde Frederik, gy zoudt beter doen dien goeden Ons Lager Onderwijs vóór onzen Gemeenteraad. Zitting van Dijnsdag, 18 Januari. De zitting wordt om 8 1/2 uren door Bur gemeester De Deyn geopend. Het grootste deel der zitting werd inge nomen door het beraadslagen over het eerste punt der dagorde, namelijk het vaststellen van een loonstandaard voor het onderwy- zend personeel onzer lagere Gemeente scholen. Een eerste voorstel, dat reeds voorgaan- delyk door de vereenigde commissiën van den Raad onderzocht werd, wordt gec door M. Leo Van Impe. De heer Dr Van der Haegen, deelt insge lijks een ontwerp mèe dat hy zou willen zien toepasssen niet alleen aan de Gemeen tescholen. maar ook aan de Lagere aange nomen scholen van den Verstbarm, niette genstaande de voorrechten en voordeelen welke het onderwijzend personeel dier scho len reeds geniet, en niettegenstaande de bepalingen van het kontrakt van aanne ming, bepalingen welke een loonstandaard vaststellen en waaraan de Gemeenteraad niets kan wyzigen. Na lange woordenwisselingen en soms heftige discussie wordt het voorstel van barema van den heer L. Van Impe toe te passen in de "Lagere Gemeentescholen alleen in stemmen gelegd en eenpariglyk aangenomen Hierdoor *ordt het minimum van jaar wedden zóo voor de hulponderw|zeressen als voor de hulponderwijzers gebracht op 1200 frank. De hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen worden benoemd aan 1400 fr. Deze der school van het gehucht Baker gem, aan 1300 fr. Deze jaarwedden worden vermeerderd gedurende de acht eerste jaren by twee- jaarlyksche verhoogingen van 100 frank, en gedurende de vyftien volgende jaren, by dryjaarlyksche verhoogingen van 100 frank, schoolhoofden der stad 2300. Vyf dienstjaren in andere gestichten of gemeenten gelden voor twee dienstjaren lier ter stede, in het berekenen der verhoo gingen. De heer Dr. Van der Haegen stelde ver volgens voor ditzelfde barema aan te nemen voor de aangenomen scholen van den Vestbarm. Dit voorstel werd met zes stemmen tegen vyf verworpen. De dry Katolieke raadsleden verlieten op dit oogenblik gramstoorig de zaal, aan de meerderheid de zorg overlatende begrootin gen en rekeningen vast te stellen en goed te keuren, welke de overige punten der dagorde uitmaakten. 'K heb thuis ander werk zei Mr Van der Haegen. —o ZONDAG 23 JANUARI 1910, ten 4 uren s avonds, ten lokale CONCORDIA, M. Firmin Leclair. Graanmarkt, door de Turnvereeniging Spart», met de welwillende medewerking der kleine fanfaren Fier en Sterk. en van M.M. A. Verpeylen, \Y. Dietman enP. Kiechens. Deuren open om 4 u. Begin om 4 1/2 u.stip. o PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste Rang 1. fr. Tweede Rang 50 cent. De zaal zal wel verwarmd zyn. o— Om 8 ure 's avonds GROOT BAL tot hetwelk alléén zyn toegelaten de Leden der nagemelde maatschappijen met huis gezin Fanfaren Voorwaarts en Fier en Sterk Maatschappij van Rhetorika De witte Waterbloem Koornmaat- schappijen De Denderzonen en De Koornbloem Willemsfonds. Vreem delingen opgeleid door een lid van Sparta. o— Trekking der Tombola. o- Kinderliulcle aan een Dichter JONGENS. Daar rijst ran wien Vader zoo dikwerf vertelde... MEISJES. Daar rijst van wien Moeder zoo menigmaal zong.. ALLEN. Wij kindren van de oevers der bruisende Schelde, Wij hebben hem lief, wij die gul zijn en jong MEISJES. hauser te doen opvoeren in het Opera van Parijs. Het meesterstuk werd er deerlijk Zondag, woonden wij te Gent, in den Ne* derlandschen Schouwburg, de uitvoering by van het zangspel in drie bedrijven Een Walsdroom, muziek van Strauss. 't Was voor ons allen eene ware verruk- uitgefloten, het publiek van dien tyd jouwde I king Gelukkige tooneelschikking, frissche er om alsom een afschuwelykendraak.Veer- en riike kostumen. heerlijke en meeslee- tig jaren later bekwam dezelfde Tannhau vader op zyn woord te gelooven. Wanneer uwe uitzendelingen met den vijand op de hielen zullen terug keeren, zal het geen tyd meer zyn om af te trekken. Wy zyn hier allen vereenigd om geza- mentlyk te bidden, antwoordde de her vormde, en ons zonder eenige dringende redens uiteen dry ven, zou eene verschrik kelijke goddeloosheid zijn. Zich vervolgens tot den kapucyn wendende monnik zyt gy het niet die dezer dagen de beeldenaanbid ding op deze verhevene plaatsen gepredikt hebt Leerling van de dwaling en de duis ternissen, komt nader dat ik u beschame klimt aan mijne zyde en verhandelen wy ons beider godsdienstleer, in het byzyn van dit volk, opdat het licht verschyne en de zuivere waarheid zegenprale. Ja, ja l wel 1 welriep de menigte dat de monnik op de kar styge en dat hy zyne leerverdedige, indien hy het durft wa gen maar hy zal dit niet kunnen de minister is te welsprekend 1 De minister is een dwaze, hernam pater Cornelius, met minachtingschokschou- aerende 't is wel het oogenblik om een geloofsstrijd aan te vatten, wanneer de vijand in de nabijheid is 1 goede lieden, gelooft my, dat eenieder voor zyn eigen behoud zorge, en laat die geestdrijvers alleen met 't hoofd naar de koord loopen om zich te doen hangen. Te dezer plaats, op dezen stond, O zegt ons. Knapen, zegthoe sprak uw Vaders mond JONGENS In geen paleis werd hij geboren.... Doch, edel kind des volks, voor't volk was al zijn [geest. MEISJES. In liedren klonk zijn hart, zoo liet ons moeder [hooren. En waar zijn harte klonk, daar hield de vreugde feest JONGENS. Als een zaaier die niet rust, Strooide hij langs al zijn wegen, Elk ten zegen, Levensvreugd en levenslust. ALLEN. Hij vleide geen grooten der wereld, Wat recht was en schoon joeg zijn boezem in brand Hij dulde geen vreemden tot meesters in 't land, Hij eerde geen kroon dan met glorie bepereld, En gaf maar de vrijheid den staf in de hand. MEISJES. Welk was het loon Van zulk een zoon.... JONGENS. Ik ben een arme liereman....» De levenslust was hem zoo zwaar Hij boog en zonk Tot niets meer klonk... Arme, arme liereman Het harte breekt er van. Martelaar ALLEN. Dat willen wij boeten 1 Wij komen U groeten Wij strooien ons bloemen hier neer voor uw voeten Wij hebben U lief, wij die gul zijn en jong Wij komen te gader Tot U, van wien Vader, Tot U, van wien Moeder zoo hartelijk zong Julius de Geyter. ser in Parijs een kolossalen bijval. Het pu bliek had vooruitgang gemaakt in zake van kunst en vergoodde nu wat het vroeger zoo onbezonnen had.... verduiveld I Ringeloo van Aug. Monet, door Taal en Vrijheid opgevoerd op Stadsschouwburg werd niet uitgefloten, maar dat is slechts te danken geweest aan de vertolkers van af het tweede bedryf was het wel te zien hoe ongunstig het publiek jegens het stuk was gestemd, en wat al talent er noodig is ge weest om die slechte stemming niet in ge mor te doen overslaan. En nochtans Ringeloo is een degelyk drama maar ons publiek is over 't algemeen op kunstgebied niet genoeg ontwikkeld ora dergelijke stukken te schatten naar hunne innerlijke waarde. Voor Taal en Vrijheid heeft echter gelijk ook zulke werken aan te durven en zij mag het zoo zal de smaak van het pubiiek gelouterd worden het tooneel is vooral voor de kunst de beste der scholen. Iu Ri?igeloo geene huwelijksbreuken, geen schandaal, geene verleiding, geene moorden het is de beknopte voorstelling der scheiding van de moderne begrippen en der ouderwetsche opvattingen van 't maat schappelijk leven, de pijnlijke scheuring van het modernism waaraan zelfs priesters mee doen, van het middeleeuwsch bestaan. Men kan zeggen, dat de schrijver Frede rik Willem al te middeleeuwsch en stroef voorstelde om door de groote tegenstelling zyn onderwerp belangwekkender te maken (gelyk Wagner het doet in zijn Meister- Sanger jegens het oude lied, waarvan de waarde geheel nietig wordt by de opbrui sing zijner kunst) of men zou kunnen be weren, dat de vertolker van Frederik Wil lem (M. De Stobbeleir Rich.) al te werkelijk in de huid was getreden van den middel- eeuwschen graaf en door zijne (nochtans door den schrijver gewilde) stroefheid het oud regiem in een al te hatelijk daglicht stelde. Men zou kunnen zeggen dat de burge meester van Ringeloo (M. Agneessens) te kruiperig was, maar dat paste bij de stroef heid van den graaf, dat Otto de zoon (M. R. Klaes) al niet meer hartelijkheid had voor den vader, dan deze voor zijne kinderen. Alleen de dochter Helena (Mejuffer Pol vliet) scheen misplaatst te midden dier gemaakte mannekensnevens den ingenieur Rafaël Andersen (M. V. Podevijn) de vertegen woordiger van het moderne leven en stre ven en de trouwe ,Simon (M. F. Van den Brande). Priesters als de kapelaan vader Carol us treft men zelden aan (M.M. Beeckman) mee- ;aande met zyn tyd en de nieuwe denkbeel- !en huldigen, hij was misschen nog te jong vooral voor een priester die reeds tien jaren het priesterkleed draagt, na in zijne jeugd ook een vroolyk leventje te hebben geleid. De rentmeester (M. E. Cornelis), de man welke zich naar alle omstandigheden weet te schikken was op den kam zyner omge ving geschoren, zoodanigen treft men overal aan, al verliezen ze er soms een deel van hunnen baard by. In 't algemeen mag men zeggen, dat de vertolking puik was, de feilen van uit- -spraak kennen de tooneelisten ook wel, maar dat ontsnapt aan den besten wil, de afmat tende rollen van Frederik,Willem en Helena werden tot het einde toe degelyk volgehou den, en tooneeltjes als dat van de kerstboom zijn mooi al had de stroeve graaf er ook al zijn merk van formalism op gedrukt. Voegen wy er nog bij dat het eerste be dryf met de meeste aandacht werd gevolgd, ons dunkens is het ook het schoonste. Nooit heeft eene vertooning zooveel over kunst doen spreken als deze en dat is veel waard. We zijn zeker moest Ringeloo over een paar jaren weer opgevoerd worden,het met meer aandacht nog dan nu zoo bijge woond worden en ook meer verdienden by- val bekomen. De panoramische en diaromische voorstel ling welke verleden Zondag in de zaal Con cordia door den heer Gerard werd gegeven is wel gelukt. De verschillende tafereelen van het Lou- vremuseum van Parijs werden voortreffe lijk, weergegeven. Spijtig datde heer Gerard ons niet had verwittigd, dat hij de uitleg der verschijnende tafereelen in de vlaamsche taal niet kon geven, dan zou iemand van 't Bestuur zich er mede gelast hebben. Nu heeft het grootste getal der aanschouwers er niets van begrepen. Verder gaf de heer Gerard ons nog eenige schoone tafereelen te zien en sloot zyne voorstelling met eenige kluchtige meca- nische tafereelen die hartelijk hebben doen lachen. Monnik, zegde eene oude grijsaard, gelooft gy ons laaghartig genoeg om onzen herder by 't nakend gevaar aan zyn eigen over te laten Neen, neen, ons lichaam zal hem tot helm dienen. Maar gy, Baudouin, riep Frederik uit -wilt gy die brave lieden naar hun verva leiden Mynheer d'Agua, antwoordde de mi nister met aandoening, mijne gevoelens zyn u bekend, ik geloof gaarn dat gij my recht laat wedervaren, niettegenstaande, 't on eindige verschil onzer leerstelselsmaar spreekt my openhartiglyk Zyt gy zeker •dat de soldaten hunne stappen op ons rich ten hebt gij ze gezien Ik beroep my op die goede vader, her mam de jongeling. En gij vader Cornelius, welke zeker heid hebt gij Men heeft het my te Gent gezegd. O myn God 1 riep Baudouin met de •oogen ten Hemel gericht uit, de mogelijk heid van een enkel gevaar zal zy de macht hebben uwe dienaren te verdrijven, zooals •een troep weerlooze vogelen Is het zoo dat wy zullen gestemd zyn om u hier op aarde •eerbied te bewijzen, opdat gij in het laatste oordeel voor ons ten beste zoudt spreken Wij zullen de meester blijven, onder brak de grijsaard die reeds het woord geno men had on die gezag op zyne gezellen uit en ryke kostumen, heerlijke en meeslee- pende muziek, puike uitvoering en buiten gewone prachtige decors. Na elk bedryf luidruchtig applaus in elk bedryf verschillende tooneelen gebis seerd. Kortom een succes zonder weerga. De Lustige Boer, was wel, Een Wals droom, is beter. Ook kunnen wy onze geachte lezers en lezeressen niet genoeg aanraden dit lief zangstuk te gaan hooren en zien we heb ben de vaste overtuiging dat geenen het zich zullen beklagen en wij zyn zeker dat allen nog zullen willen weerkeeren. ilcr van Voor de werkstakers Viscose deelmakende liet Ondei*8teunin£;*ifo!id& tegen de Werkeloosheid. Omhaling Boden op Zondag 16Januari Coesens6,25 Schoon 8.32 Geeromp 7,55. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 23 Januari 1910, M. BONNER, Bisschopstraat. Verschoven. Het artikel uit Erembodegem, ons door M. Florent Van den Berg gezonden moeten wij nogmaals tot een volgend nummer verschuiven. Ondersteuningsfonds tegen de Werkeloosheid. Op Zondag 23 Ja nuari ten 3 ure namiddag, Bestuurszit- ting. Te bekomen by J. Van Opden- hosch. Kapellestraat, 13, den Almanacli Ilachette-Lebègue. Liberale Wykclub Osbroek Zondag 23 Januari te 6 ure stipt 's avonds, algemeene vergadering voor de reeds inge schreven leden, ter herberg van M. Alfred De Ridder, Scherreveldstraat. De liberale vrienden, die verlangen deel te nemen van de Wykclub, kunnen zich op deze vergadering laten inschrijven. Dagorde Kiezing voor 't Bestuur. Re glement Kenspreuk te geven aan de Wykclub. Sportingclub.Heden Zondag om 2 1/2 uren op het terrein van de Sportingcl ub (Puitenput) vriendenmatch tusschen de Racing club van Dendermonde en de Spor tingclub. Inkomgeld 0.10 fr, per persoon. Vryen ingang voor de leden mits vertoon hunner lidkaart. Prijskamp op den biljart naar Srachtige prijzen, in den Graaf Egmont, roote Markt te Aalst. Men kan alle dagen inschrijven. De inleg is bepaald op 0,50 fr. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefv. ZonderlingDe Koolstraat. Meule- schettestraat, een deel der Dirk Martens- straat en Schoolstraat, worden met petrol- lampen verlicht. Telken male het maneschijn is en of de maan zich vertoont of niet ver toont, toch worden de petrollampen niet aa n gestoken. Wat zonderling is, onlangs is in de Meu- leschettestraat een lantaarn geplaatst aan een nieuw opgebouwd huis, welnu reeds heel de week werden in bovengemelde straten de lampen uitgelaten ter uitzondering van die enkele. De lasten betalers roepen de aandacht daarop in van het Schepencollege, waarom er uitzonderingen moeten gemaakt worden,' oiÈ betaalt de bewoner van het huis in kwes tie, misschien de kosten van petrool en het loon van een stadswerkman met het ontste ken gelast. oefende. Wy zullen hier blijven, wy zullen bidden en indien de soldaten van Antiochus den degen tegen ons trekken, wij zullen zeggen zooals die goede Hebreeuwen ster ven wy allen in de eenvoudigheid, en de Hemel en de aarde zullen getuigen dat men ons ten onrechte omgebracht heeft. Wij blijven hier herhaalde heel de menigte, en zy vatten zoo gerust een nieuwen psalm aan, als of er voor hen geen 't minste gevaar op handen geweest ware. De monnik had het geduld verloren hij stapte van zyn paard en zegde aan Frederik verblijft hier, neer d'Agua, zoolang het u belieft, maar ik, ik heb geen lust om ray door de oude gezellen te doen in stukken houwen en ik verlaat het slagveld. Maar wat zal er van hen geworden, riep de jongeling uit Wat het aan God zal believen wy hebben ze verwittigd zij willen ons niet gelooven dat hun bloed op hunne hoofden terugval le Frederik zuchtte maar van de on macht zijner pogingen overtuigd, besloot hy den kapucyn te volgen en zich van die geest driftige menigte te verwijderen, wier be klagenswaardige koppigheid terzelver tijd zyn medelijden, zyn ongeduld en zyne be wondering gaande maakten. TWEEDE HOOFDSTUK, Er was noch landbouwer, noch koop man, noch iemand anders die geen kolf, bijl of elk ander stok droer men zou gewaand hebben dat elkeen krijgsman was. Du Clerq, mens liii, c. xxrvi. Nauwelijks hadden Frederik en de mon nik een drie hondertal stappen wegs afge legd of zy hoorden in de verte het geschal I der trompetten. Zij hielden stil en beklom men oen kleine heuvel, van waar men zicht, over heel het plein had. Eene zandwolk verhief zich op dit oogen blik langs den kant welken de twee reizi- fers achter zich gelaten hadden, en voor die ikke wolk vluchtten de verkenners der ket ters. Hunne zwaar gebouwde paarden zon ken maar weinig in het zand, dank de breedte hunner hoeven. Zij doorliepen het plein met snelheid, eene lange stof kolon achter zich latende. Te wapen 1 te wapen I riepen zy, en in een oogenblik was heel de menigte op de Welke oploop welke verwarring 1 riep Frederik uit, toen hy de boeren naar hunne wagens zag snellen, de vrouwen en de kinderen zich in elkanders armen werpen Baudouin alleen zijnen post en zyne ernstigheid behouden. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2