ft 1 viaH hBT ARRGNOfSSEMENT LIBERAAL.DEMOCRATISCH WEEK centiemen hel nummer Vijïde Jaargang IVuminer o Zondag 30 Januari 1910 I w WILLEMSFONDS. Urm KINDERFEEST Eenc milde gift. Hartelijk dank. MONSTER - TOMBOLA Miilioenendans mei onze cenlen. Aan onze Werklieden. Een Kardinaal en de Verkiezingen. Knoeiwerk. Zonderling. Priesler worden. Abonnementsprijs: 3 fr. voor de stad en den t-uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. per drukregel Prijs der Annoncen: karnen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank 15 centiemen 75 centiemen AALST, 2» JANUA1U iÖlO. AFDEELING AALST. ZONDAG 6 FEBRUARI, ijl mm! (eerste carnavaldag) Af gevolgd van Klinlerlml, en, uitvoering der Van Ryswyck Cantate ingericht door 't. Willemsfonds ten Lokale GRAAF VAN EGMONT. 0 Kostelooze Liederavonden voor hpt Vrouwvolk. Dl)n«dng 1 Februari, ten 8 ure 's avonds, stipt. Bovenzaal van Graaf Egmont Ingang vrij voor alle meisjes. Het liberale Willemsfonds, met zijne echt democratische instellingen Kos telooze Boekerij, Liederenavonden, Volksvoordrachten enz. wordt al de vrienden der uitbreiding van het volks onderwijs aanbevolen. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 11 1/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. o— LokaalGraaf Egmont, Groote Markt. Kosteloos Hoofer Onderwijs voor liet Volk. Toegang Vrij voor Iedereen. 3* Les Over Staats-Flnanclën, MAANDAG. 31 JANUARI, te 8 u. 's avonds. in de Bovenzaal Graaf Egmont. (Bizondere ingang langs de Leopoldstraat.) Een Vlaamsche liberale vriend, die volstrekt onbekend blijven wil, heeft deze week eene som van vijf honderd frank aan het algemeen bestuur van het Willemsfonds geschonken voor de rondreizende volksbibliotheken op den buiten. Het is een schoon voorbeeld, dat bij de rijke volksvrienden navolging zou moeten vinden want er is wellicht geene betere werkzaamheid tot volks verlichting en geestelijke ontvoogding dan die kleine volksboekerijen van het Willemsfonds, die kosteloos en in stilte de ronde doen in de dorpen van ons arm verkwezeld Vlaanderen. Onze oproep tot de leden van de: Pensioenbond om zooveel mogelijk in 't begin van het jaar te storten werd goed beantwoord Er werd ongeveer 1100 Iranken ge stort, deze som werd op de post gezet en zal in December meer dan 20 Ir. intrest hebben opgebracht ten voor- deele van onzen Onderlingen Bijstand. Wij zeggen aan allen hartelijk dank Niet alleen hebben onze leden aldus gezorgd voor hun eigen pensioen of lijlrent, maar zij hebben tevens hun deel gegeven van de 20 Ir. welke de Onderlinge Bijstand zal ontvangen en dus hunnen penning gejond voor eene democratische inrichting. Wij hopen, dat onze Medeleden, welke verleden Zondag de gelegenheid niet hebben gehad hunne storting te doen, niet nalaten zullen in Februari hunne bijdrage in te brengen der- wijze zullen wij op 't einde van tjaar meer dan 100 Iranken kunnen storten in de kas van het Ziekenfonds, en zoo'n brokje is niet te versmaden. Nogmaals, hartelijk dank De Eerevoorzitter Gustaaf LEVEAU. De Secretaris De Voorzitter J. VAN OPDENBOSCH. J. DEBRUEKER. STAD AALST. 0— Erkende Onderl. Bijst. Maatschappij de Gewezen Weesjongen» met de goedkeuring der Bestendige Depu tatie van den Provincialen Raad en der Gemeente overheid, ten voordeele harer Onderlinge Bijstandkas, het stichten van een Invaliedenfonds, en van eene Liefdadig- heidskas, Groote Pi'U» iOOO franken en andere geldprijzen. Bovendien een groot getal nuttige en kostbare voorwerpen, zooals Schouwgar- nituren, Lusters, Regulateurs, Spiegels, Kunstvoorwerpen, enz. Prijs per lot10 centiemen. De Eerevoorzitters: Dr Is. BAUWENS'. Od. V. D. SCHUEREN. De Algemeene Voorzitter L'. PEREBOOM. De SecretarisDe Voorzitter Is. BALLAERT. A V. HERREWEGHEN. De Schatbew. De Ondervoorzitter, J. B. MUYLAERT. Pet. CALLEBAUT. LEDEN A. Van der Niepen, Albr. Van Roy en, Alf. Van Roy en, J. Smet, J. De Nooze en Jos. Hallaert. Wij durven hopen dat het edel doel onzer werking en ons broederlijk streven naar stoffelijke hulp in nood, grooten steun zal bekomen. Daarom doen wij eenen warmen oproep aan aller goedhartigheid, opdat iedereen ons werk zoude gelieven te steunen door het zenden eener gift voor den Tombola. Hoe gering ook, zal zij immer in de meeste dankbaarheid aanvaaad worden. Elke gift kan aan de hieronder gaande adressen worden besteld en als 't moet, door dezelfde personen aan huis afgehaald worden L. Pereboom, Korte Zoutstaaat, 51. Alb. Van Herreweghe, Kerkstraat, 10. J. B. Muylaert-Samuel, Leopoldstraat, 23. Is. Hallaert, Korte Zoutstrrat, 49, ook in het lokaal by Aug. Agneesens, Oude Vischmarkt. Aan deze adressen kan men loten bekomen aan 10 centiemen 't lot, alsook by al de leden der Maatschappy, 't ls schandalig, 'tis schrikkelyk hoe het klerikaal gouvernement met ons duurge- wonnen geld omspringt. Ziehier hoe de katholieken ons geld weg werpen te Brussel alleen, en dat voor slechts drie gevaarlijke werken, waartegen de Brusselaars zei ven hevig protesteeren 1. Verbinding van de Noord- en Zuid statie. Volgens minister Delbeke zal dat onnoodig werk 56 millioen frank kosten. En met de staartjes, zegt Woeste, mag men rekenen op ÏOO millioen, 2° De Kunstberg. Voor dien kemelberg heeft het Dompersministerie reeds 12 mil lioen verspild als vergoeding aan de eige naars en 2 millioen (wn spreken van de duizenden franken niet) als vergoeding aan de huurders. Er blijven nog acht huizen te onteigenen, zoodat het kostelyk boelken gerust op 15 millioen frank mag geschat worden. 3. De Middenstatie. De onteigening van het Puttery-kwartier heeft voor 252 huizen 14 millioen frank verslonden. Er blyven nog 145 huizen te onteigenen, iets dat nog 10 millioentjes zal inzwelgen. Te zamen dus 24 millioen. Die drie onnoodige werken zullen dus kosten 100 15 24 139 millioen frank. Dorscht maar, Vlaamsche boerkens j zweet en zwoegt maar, burgers van Aalst, j Al uwe centen worden naar de groote ste- i den gesleept en het arme Vlaanderen wordt doodgedeefd. 't Is hoogst tijd dat al de liberale en socia listische representanten van buiten de groo te steden als een man togen den klerikaler. miilioenendans stemmen. De ellende heeft vele oorzaken, doch er zijn er eenige welke meer rechtstreeks zijn ie de onwetendheid, 2e de ziekten, 3e de werkeloosheid. Wil men de ellende vermijden dan moet men natuurlijk de oorzaken er van voorkomen, of toch zooveel mo gelijk zich tegen de gevolgen wapenen. De onwetende leeft ellendig, zelfs al heeft hij fortuin de onwetende is als een mensch die buiten de samen leving staat, buiten de beschaafde wereld overigens slechts door kennis en geleerdheid is er nog middel vooruit te komen. Het is daarom de plicht van alle werklieden hunne kinderen degelijk te laten onderwijzen, het is ook hun plicht zeiven naar meer geleerdheid te streven waarvoor wij hen wijzen kunnen op de kostelooze boekerij en de andere instellingen van het liberale Willemsfonds. ZIEKTE. De werkman moet na tuurlijk zijn best doen om zijne ge zondheid te bewaren, door het nemen van voorzorgen in tijd van besmette lijke ziekten-, door het vermijden van ongevallen bij het werk, het onder houden der reinigheid, het schuwen van overdaad enz. Maar ondanks alle voorzorgen is de mensch toch niet ongenaakbaar voor ziekte met haren nasleep van lijden, gebrek en ellende. Om zich tegen die gevolgen te behoeden, moet de werkman en ook de burger zich aansluiten bij een ziekenfonds dat voor geneeskundigen oppas, voor medecij- nen en eene vergoeding zorg draagt. De best ingerichte Ziekenfondsen zijn te Aalst de erkende Liberale Maatschappijen van Ondelingen Bij stand Eerbied en Recht voor Allen en de Liberale Vroujvenvoor{ienig- heid, de eenige die op wetenschappe lijke basis zijn gevestigd en dan ook de meeste waarborg en de grootste voordeelen aanbieden. WERKELOOSHEID. Ten gevolge van verschillende omstandigheden kan het werk ontbreken, dan ontbreekt natuurlijk ook het loon en moet wel dra honger en armoede de baas zijn in het huisgezin. Daartegen moet de werkman zijne voorzorgen nemen door lid te worden van een Werkeloozenfonds, waardoor men verzekerd is ten minste, geduren de verscheidene weken, hulp genoeg te vinden om niet tot vernederend bedelen gedwongen te zijn. De meeste hulp, voor de minste bij dragen, zal de werkman te Aalst vin den bij het Liberaal Werkeloozenfonds dat aangesloten is bij het stedelijk hulpfonds tegen de werkeloosheid, In het ^Liberaal Werkeloozenfonds zullen de arbeiders alras ondervinden, dat hunne belangen neerstig behartigd worden, dat hunne rechten er met kalmte en vastberadenheid worden verdedigd dat de bestuurkosten het minimum bedragen en hunne gelden spaarzaam worden beheerd. OUDERDOM. De ouderdom ver plicht ook den sterksten man toch eindelijk met arbeiden op te houden het is de onvermijdelijke miserie en welde treurigste. Na 1911, zoo besliste het kelrikaal goevernement, zal geen ouderling nog pensioen ontvangen, dan voor zooveel hij ervoor gestort zal hebben in de lijfrentkas. De liberalen hebben daarom een erkende Pensioenbond gesticht, waar- van de leden door maandelijks of een of meermaals in 't jaar eene bijdrage te storten, zich voor den ouden dag een pensioen verschaffen. Werklieden, die het kunt doen, sluit u aan hij den Pensioenbond en sluit ook uwe kinderen er bij aan. Onze Pensioenbond telt thans ongeveer 900 leden dit, jaar moeten we het duizend tal bereiken. o- De werkman houdt ook aan zijne politieke rechten deze te bezitten is zijn trots en zijne eer. Hij wil zich zelve verheffen door politieke gelijk heid, daarom zal hij zich aansluiten bij liberale Kringen, waar strijd wordt gevoerd voor zijne rechten, waar hem gewezen wordt op zijne plichten, waar hij steun, vermaak en oprechte gene heid zal vinden. De werklieden van Aalst, die zulks betrachten, zullen leden worden van den Liberalen Werkmanskringen van de Liberale Wijkclubs. Wij lezen in het klerikaal Brusselsch dagblad Le Patriote Kardinaal Andrieu, aartsbisschop van Bordeaux, is wel de Fransche prelaat waar naar Zyne Heiligheid de Paus het meest luistert. Ook moetal wat hij zegt en schrijft onze aandacht wekken. Welnu, hij komt deze vraag te stellen en er op te antwoorden Is het goed dal de geestelyken zich met de verkiezingen moeien PIkgeloof het niet. Hunne inmen ging op dat gebied schaadt den godsdiensl, in plaats van hem te bevoordeeligen, en de priesters lyden in hunne vaderlandsliefde en in hun geloof als ze de nederlaagkrygen in plaats van victorie te behalen. En Le Patriote zegt nog De inmenging van de geestelijkheid in de aanstaande Fransche Meiverkiezingen zal voor de priesters en den godsdienst dood el ijk zyn. Al de kiezers zouden toch naar hun goeddunken stemmen en alsof de priesters niet bestonden. Wanneer zullen onze bisschoppen, dekens en pastoors eens verstaan welke bittere toe komst zij zich bereiden, als zij voortgaan niet hunne schapen, zelfs op straffe van doodzonde, te verplichten voor dikwijls baatzuchtige, ja soms oneerlijke of, nog erger, smerige dompers te steramen Wan neer zullen ze begrijpen welke hit tere toekomst hen te wachten staat als ze eerlijke, goede liberalen broodrooven, be zwadderen en vermaledijden Wij hopen wel, dat geen enkel anti klerikaal zich zal laten verleiden door de reden welke voor zulke beperking zouden kunnen aange\oerd worden. Waarom is de Ev. Vert. noodig Opdat alle partijen in de besturen rechtmatig vertegenwoordigd zouden zijn en opdat eenzijdige besturen door gemis aan kontrool niet zouden over slaan tot 't begaan van allerlei macht- misbruik en bedrog. In de kleine gemeenten, we zeg den het vroeger nog, is kontrool meer noodig dan in de groote stedea waar de bestuurders meer onafhanke lijk zijn van elkander. Misbruiken in groote steden komen gewoonlijk spoe dig aan het lieht, terwijl in kleine dor pen waar niet het minste nazicht hcerscht er nu nog aardig omgespron gen wordt met het geld van den arme, enz. en wezenlijke schuimerijen onge straft blijven. In de kleine klerikale gemeenten vooral zijn de misbruiken zóó inge worteld, dat hooge ambtenaren hunne onmacht erkennen om zo te beteugelen en eenvoudig zeggen maar dat is altijd zoo geweest, alsof het misbruik daardoor gewettigd ware. Wij hebben in den tijd meer dan eens mooie voorbeelden aangehaald van onregelmatigheden, die bijna in alle klerikale gemeenten worden ge pleegd, en als we zeggen onregelma tigheden is het wel de zachtste uitdruk king die we gebruiken kuunen, want niet zelden zou het moeten heeten dieverij, verduisteringen aftroggelarij. Daarom moet de E. V. volledig zijn en algemeen, en moeten all$ anti klerikalen de hervorming in dien zin opvatten, Nu en dan wordt er een woordje gerept over de aanstaande kieshervor- ming, de organen van dezen of genen minister vertellen een of ander om de openbare meening te toetsen. De eenmaking der kieswetten wordt onvermijdelijk, doch wat eigenlijk het voorstel van het goevernement zal zijn is nog een geheim, misschien voor het goevernement zelve, want men heeft gezien bij de bespreking der leger wet, hoe het goevernement besluiteloos blijft tot het einde toe en vandaag niet weet welke houding het morgen aan nemen zal, zelfs niet bij ontwerpen welke men aan 't bespreken is. Zal het weeral knoeiwerk zijn Zal het klerikaal ministerie weer uitpakken met kameleons-voorstellen waarvan het de kleur en de strekking laat wijzigen volgens de noodwendig heden van den dag, alleenlijk trachtend iedereen te bevredigen om zijn bestaan te rekken Weer is er b. v. geschreven, dat de toepassing der Evenredige Vertegen woordiging beperkt zou worden tot de gemeenten en steden van 5000 inwo ners en meer. De civiele lijst van den koning der Belgen bedraagt 3,300,000 franken. Toen daarover moest gestemd wor den, stelde de socialist M. Denis voor die som met 1,200,000 franken te ver minderen. In de veronderstelling, dat het goe vernement dit voorstel hadde aan vaard, hadden de socialisten het na tuurlijk moeten stemmen, vermits het hun eigen voorstel was, anders handelen ware al te belachelijk ge weest. Ingrondbegin zouden die republie- keinen dus voor het koningdom heb ben gestemd van 2,100,000 fr. in plaats van een van 3.300,000 franken 's jaars. 't Is niet te verwonderen, dat koning Albert hen een goed hart toedraagt. Er gebeuren soms zonderlinge din gen in de wereld Iedereen weet dat de Fransche regeering geene vette jaarwedden meer heeft willen verzekeren aan de pastoors, bisschoppen, enz., welke, in de plaats van zich met den godsdienst bezig te houden, slechts kiesdra vers waren en met het geld door den Staat gegeven, den Staat bevochten. Het eerste en bijzonderste gevolg dezer afschaffing van jaarweddon is, dat weinig nieuwe priesters of seminaristen zich nog aanbieden in de Fransche bisdommen. Dit is wel het beste bewijs dal er veel jongelingen priester worden, niet uitzending, uit. - genegenheid, maar om eene plaats te heb ben, welke hun rykdom en macht verze kert. Andere jongelingen worden ingenieur, advokaat, bouwmeester, enz. zij worden priester, uit berekening. Is dit wel hetgeen Kristus verwacht van zyne apostels Wij zegden dus dat, sedert in Frankryk de jaarwedden der priesters afgeschaft wer-. den, het getal der seminaristen op zichtbare wyze is verminderd. Een fransch dagblad, een der verkleefd ste aan de fransche geestelijken, I'Eclair; geeft eene studie uit, aangaande dezen staat van zaken. Zoo geeft het eene lange lijst van het getal der seminaristen in 1898, datum

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1