DE BOSCHGEUS In Engeland. Liberale Wijkelubben IV I N O V E Uit Sottegem. Uit Erembodegem. Mingela mangel. ▼an de afschaffing der jaarwedden, en in 1908, tien jaar dus na die afschaffing. Deze Inlichtingen kreeg hy van de oversten der 50 fransche bisdommen. Uit deze lijst, te lang om hier te melden, nemen wy eenige vooroeelden Zoo zien wy dat te Dyon, van 100 leerlingen in 1898, er nog slechts 32 geteld zyn in 1908 te Autun, vallen we van 120 op 53. Het verslag van dit bisdom zegtEen aantal pastoryen *yn afgeschaft by gebrek aan bedienaars. Te Rody, van 430 leerlingen is men geko men op 200, en in andere departementen, van de 9 seminarien en bisschoppelijke col- legien met 2,000 leerlingen, bestaan er slechts nog 4 met 420 leerlingen Langere aanhalingen zyn onnoodig laat «e ons eindigen met te zeggen dat, te Lyon, er alle jare 50 priesters sterven en er slechts 35 geordonneerd zyn. Dus zal men in 't korte in Frankryk aan gebrek van priesters lij den. Dan zal het oogenblik gekomen zyn voor al de paters, welke, zoo hun getal voortdurend aangroeit in België, eerlang hier ons allen zullen opeten, dan zal het oogenblik gekomen zyn voor hen, om de on- bekleedde plaatsen in Frankrijk aan te vullen. Doch, er is geen nood. Hier zyn ze in hun klavergras, hier zyn ze heer ende mees ter. o Vette renten en daarby de wet maken voor iedereen, dat is in Belgie hun deel. In Frankrijk moeten ze hun geld verdienen en zich onderwerpen aan de wet, zooals der dere burgers. Wy eindigen zooals we begonnen zyn Priester uit zending, dat is de uitzondering priester uit intrest, is zoo goed als de alge- raeene regel geworden. De godsdienst is niet hun aoel, maar hun middel om rijkdom en ontzag te verwerven. Verleden Zondag vergaderden de leden I van den onlangs gestichten Club inde wijk Osbroek. De leaen waren talrijk opgekomen. Na lezing der standregelen die eenparig werden aangenomen werd kenspreuk Moed en Volharding aan de liberale wykclub gegeven. Daarna werd er overgegaan tot de kiezing van 't Bestuur, daarvoor werden aangeduid de Vrienden Becque M. Voorzitter, Coppens C. ondervoorzitter, Van de Velde V.seKre- taris, leden RoggheC. Moerenhaut, J. Bo terberg C. en Van Opdenbosch Stan. De Voorzitter en Ondervoorzitter en ande ren dankten de leden voor de stemming op hunnen naam uitgebracht. Zy zullen hun best doen tot uitbreiding van de Club en rekenen op al de leden om eenparig te wer ken, tot verspreiding der liberale gedachten en voor de zegepraal der liberale party. Onze vriend Camiel Schollaert zong een lied de Werkman zonder werk dat voor de werkeloozen 2,10 opbracht. Zondag 30 Januari te 5 1/2 ure 's avonds, Algemeene Vergadering voor de Besturen der Liberale Wykclubben, ter herberg van d' heer Benoni Van Damme Gen tschen- steenweg. Dagorde belangryke mededeelingen. Verschillige punten te bespreken. Allen dus op post. In Engeland werd een verwoeden stryd f;eleverd tusschen de conservatieven en de iberalen. De conservateurs zyn de aanhangers der anglikaansche kerk, die even als ide Room- sche schittert door uiterlyke praal. Angli kaansche bisschoppen zyn van rechtswege lid van de hoogere Kamer (Senaat) en som migen hebben een vorstelyk inkomen. De landlords zyn de grondbezitters, waar onder er zijn die eigendommen bezitten zoo uitgestrekt als geheel onze provincie en die uitgestrekte landouwen laten braak lig gen voor hun jachtvermaak, terwyl de arme boeren geen akkerland genoeg krygen kun nen om hun gezin te onderhouden. Wy hebben vroeger verteld hoe de libera len eene wet hadden gestemd, waarby de landlords verplicht kunnen worden hunnen grond te verpachten aan bepaalde pryzen en voor lange termynen. Nu had het liberaal goevernement ook eene wet doen stemmen op de ouderdoms pensioenen en eene begrooting opgemaakt die de landlords van woede deed knarsetan den, en die door de hoogere Kamer verwor pen werd. In Engeland worden de leden der Hoogere Kamer niet gekozen, ze zyn er en bly ven er, ik zei reeds dat sommige hoogere geestelij ken van rechtswege er deel van uitmaken, alsook edellieden en andere notabiliteiten van het land. De leden der Lagere Kamer worden allen gekozen, doch in Engeland is het kiesstelsel nog slechter dan bij ons. In Engeland duurt de Kiezing verscheidene dagen, er zyn ryke lords, die in 7 en 8 distrikten gaan kiezen, zy hebben dus zooveel stemmen als er dis tricten zyn waar zy eigendom genoeg bezit ten om kiesrecht te hebben. De Engelsche conservateurs zyn, gelyk onze klerikalen, vyanden van al wat vrü en democratisch is, zy houden zich aan al de versleten instellingen en bekampen den vrijhandel. Zy waren het, die den schande lijken oorlog voerden tegen de Boeren van Transvaal en Oranje, zy zyn het die van nu af den Congo beloeren om hem in te palmen zoodra de Belgen er millioenen en bloed ge noeg zullen verpand hebben om er wat voor deel van te hebben. Nog nooit was de kiesstrijd zoo hevig als nu, de landlords hebben al hunnen invloed gebruikt om de liberalen te doen vallen, millioenen heeft de propaganda gekost maar alles zal nutteloos zyn heden Zaterdag hebben de anti-conservateurs reeds 113stem men meerderheid. De Engelsche vasthoudisten zullen dus de meerderheid niet bekomen en dan mogen de lords er op rekenen, dat hun eene vest van belang zal gepast worden. Loyd Georges de liberale minister van Financen, de zoon van een onderwijzer, die werd opgevoed door zyn oom, een schoen maker, is er de man niet naar, voor het kle- rikalism terug te wyken, dat zullen ze wellicht eer ondervinden, dan hun lief ia 52 ofde HelfisolieVaderlnndcr* TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in d« Volkstaal overgebracht. o— Maar vader Cornelius, die beter de ge woontens en 't karakter der hervormder kende, antwoordde zonder aarzeling ge looft niet dat zy zoo stipt den raad van die oude sukkelaars, die geen weêrstand wilden bieden, gaan volgen. Neen, neen, die schurken zyn met 't instinct van den oorlog ge boren, 't zal dus gemakkelijk zyn om ze in lied wang te hou den ziet hoe zy hunne wagens uitspan nen, om er zich eene verschansing van te makengoed ziedaar een die te paard stijgt 1 maar dat God my vergeve, zoo het schynt heeft elkeen zyne piek of zyn vuur roer medegebracht 1 onze vriend de minister is de eenigste die geene toebereidselen tot verdediging maakt. Des monniks bemerkingen waren over dreven nauwelijks hadden de twee derden Nog: de Zitting: van 'onzen Gemeenteraad. Recht en Vrede en Voorwacht gaven verleden week breed voerig verslag over de jongste zitting van den Gemeenteraad, en maakten veel lawaai over de a onverdraagzaamheid der Libe beralen die een barema van jaarwedden deden stemmen voor de officiëele Gemeente scholen, en het niet lieten toepassen aan de aangenomene scholen van den Vestbarm Als men ze bezig hoort zou men waarlijk zeggen dat de Liberalen schreeuwend on recht pleegden, en gehandeld hebben uit politieke dweepzucht en godsdiensthaat. De heer Duyck, die in den Raad had doen uitschijnen welke voordeelen -de onderwy- zers der aangenomene scholen op deze der gemeentescholen reeds genieten, door hunne bijposten en hun handeldrijven, wordt in aie beide gazetten, in zyne godsdienstige overtuiging aangevallen en beschimpt. Dat is de eerbied welken die lieden hebben voor iemands godsdienstige gevoelens, wan neer hij niet, zooals zy, den godsdienst als voorwendsel nemen wil om hunne klerikale politiek te dienen I Opmerkenswaardig is de partijdigheid waarmee als naar gewoonte de ver slagen dier bladen opgemaakt zijn, en hoe sluw ze de reden van den genomen maat regel aan hunne lezers verzwygen, alhoe wel onze vrienden in den Raad hun deze reden twintig maal herhaalden. Ziehier de waarheid voorde lezers die zich door het geraas dier pers zouden laten mis leiden In de aangenomen scholen van den Vest barm zyn de jaarwedden van het onderwij zend personeel geregeld door een bijzonder kontrakt. Dit kontrakt is aangegaan voor den duur van 9 jaren tusschen den Gemeenteraad eenerzyds, door het Besturend comiteit dier school anderzijds. Bijgevolg mag de Raad, of kan de Raad daar niels aan veranderen. Dit kontrakt bepaalt en beperkt de uitga ven der stad in het onderhoud der aangeno mene scholen. De bijzonderste uitgaven zyn wel de jaar wedden van het onderwijzend personeel, be paald en beperkt, door het artikel 6 der over eenkomst, dat luidt Art. 6. De Gemeenteraad verzekert aan de aangenomene school de volgende inkomsten 1. Aan de wereldlijke onderwijzers, ge- diplomeerd of van het diploma ontslagen, de minimum jaarwedde bepaald by art. 13 der wet en de regelmatige vierjaarlyksche verhoogingen van jaarwedde, bij art. 15 voorschreven. Aan de niet gediplomeerde onderwijzers eene jaarwedde by overeen komst te bepalen. De jaarwedden door het thans bestaande personeel verworven, bly ven behouden. De aangehaalde artikels 13 en 15 der wet, schrijven voor onze officieele lagere scholen ook een minimum voor, heel zeker. Maar in het kontrakt der aangenomene scholen zijn ze overgenomen om het aandeel der stad in de uitgaven te beperken. Daar stellen ze minimum, maximum en verhoogingen vast, dus het eigenlijk te volgen barema, dat ook altijd stipt werd nageleefd, en binst den ganschen duur van het kontrakt moet uit gevoerd worden. De aangenomene scholen bezitten dus hun nen loonstandaard, vastgesteld per kontrakt, hetwelk door de leden zelf van het bestu- wapenen en 't grootste deel waren nog in slechten staatmaar allen waren ongetwij feld wel geschikt om zich te verdedigen. Zy hadden af hunne wagens in kring rond de duinen geschikt, zooals eertijds de Teutonen en de Germanen deden. In die verschansing was er eene enkele opening, welke tot door- en ingang hunner ruitery moest dienen, deze bestond uit een vijftigtal mannen, sinds de rookelooste op trekpaarden gestegen waren De anderen schikten zich in goede orde bin nen het borstwerk en eenige jongelingen die inden eik geklommen waren, vermink ten zyne oude twijgen om knoetsstokken aan hunne gezellen te behandigen. De vrouwen en kimferen vereenigden zich op den heuvel, allen met 't aangezicht langs den kant van het gevaar gericht Baudouin alleen met de armen op de lK>rst gekruist, scheen er verlegen en droefgeestig uit. De vyanden hadden stand genomen by den ingang van het plein en de wolk die ze aan de oogen van Baudouin's aanhangers ver borg was verdwenen. Men kon toen twee pe lotons zwaar gewapende ruiterij onderschei den. 't Waren afdeelingen der bevelbende van den graaf van Egmont, allen mannen die er groot en sterk uitzagen hunne gepo- lysde helmen en kurassen weerkaatsten de schitterende stralen der zon, en hunne groo- te zwarte paarden schenen geenszins ver moeid van de reis welke zy afgelegd had den, alhoewel zij tot half den schenkel in het rend komiteit der katholieke scholen aldus I werd vastgesteld en, voor wat dit punt be- I treft, ongewijzigd door den gemeenteraad I werd aangenomen. \Vy bevinden ons dus in tegenwoordigheid van eene schriftelijke overeenkomst, welke, gelyk alle andere dergelijke, de konirakteerende partyen ver bindt in alle hare bepalingen van jaarwed den en duur. Anders is het gesteld voor onze gemeente scholen daar is de gestemde loonstandaard eenvoudig een regel welken de Raad zich zelf voorschrijft, en waaraan hy naar goed dunken wijzigingen kan toebrengen. Daar dus ligt 't verschil en zooals alle re delijke menschen het oordeelen zullen, dit verschil is aller gewichtigst. Indien de Gemeenteraad een ander ar tikel van 't kontrakt wilde veranderen, vroeg M. L Van Impe aan de katholieke raadsleden, dan zoudt ge er u tegen verzet ten, dan zoudt ge ons wel antwoorden dat de toestemming der tweede partij er noodig is, dan zoudt ge wel willen weten wat een wederzydsch kontrakt is. Hy kreeg geen antwoord. En hoewel hun dit, gedurende de lange discussie, op alle tonen werd gezongen, toch bleven ze botkoppig redeneeren... nevens de kwestie. In een verslag- van vijf kolommen doet de reporter van Recht en Vrede aan de libe rale raadsleden HUNNE zienswijze op ZIJNE manier verdedigen, maar van wat ze zouden gezegd hebben van tweezijdig kontrakt van wederzijdschc verbintenis,geen woord, geen gebenedijd woord 1 De Voorwacht vraagt ook Hoe kun nen die mannen die uitsluiting der vrije on derwijzers rechtvaardigen Hebben zy ook geen diploma Zijn ze geene volksjongens en familievaders Is hun toestand niet even belangwekkend enz. maar van kon trakt, geen woord 1 't Is waar, Voorwacht verklaart dat de kwestie in geheime zitting besproken is geweest en zy dus in geene bijzonderhe den treden wil. Recht en Vrede was beter ingelichtHy wist alles te vertellen, van naaldje tot draadje, vooral wat op die geheime zitting door de katholieke raadsleden niet gezegd is geworden. Geen wonder nochtans de Voorwacht maakte ons over luttel weken kond, dat dit zijn loffelijke gewoonte is. Ziedaar dus de eerlijkheid der verslagge vers. Is het nu niet klaar dat die heeren in hun binnenst overtuigd zyn dat de beweegrede nen der Liberalen onomstootbaar waren, daar ze deze voo zorgvuldig, in hun beide gazetten, voor het publiek verzwijgen En toch verlieten de drij katholieke raads leden, na de stemming, vol gramschap de zaal,., als verzet tegen de handelwijze der Liberalen 'k Heb thuis ander werk zei M. Van der Haegen. Kom Poliet zei M. Van den Beigh. Wacht, zei Poliet, en hy ging móe. Zóo, zeggen hun gazetten, protesteerden ze tegen de verkrachting vtm de rechten der minderheid Hoe vaak echter hebben de klerikalen die eigen zonde niet gepleegd 1 Maandag laatst vierde de ruim vierhonderd- jarige Maatschappij St-Sebastiaan haar jaarlijksch patroonfeest. Terloops zij dat tot laat in den nacht een ongewone drift heerschte onder de leden, dat alle disch- genooten tevreden waren over het smaakvolle diner en geen lof spaarden aan 't adres der gast- houders van ons nieuw lokaal, die zich thans geheel en ganseh op hun gemak bevinden in 't midden hunner nieuwe vrienden. Benevens den verheugenden merkelijken aangroei van het getal leden, deed zich dit jaar, in onze Maatschappij, eene heugelijke gebeurtenis voor. Wij hadden namelijk het genoegen, en wel voor de eerste maal, het gouden jubelfeest te vieren van het oudste lid, den heer Gustaaf Galle, die thans 50 volle jaren van onze Maatschappij deelmaakt. Bij het nagerecht wist dan ook onze achtbare Voorzitter, de heer Gustaaf Schockaert, in eene gepaste rede hulde te brengen aan den held van den dag, tevens een welkomgroet te stu ren aan de zoo talrijke nieuwe leden en een heildronk voor te stellen op de gezondheid van den gefeesten gildebroeder, waarna hij het woord verleende aan den onbetaalbaren secre taris der Maatschappij, die de volgende aan spraak aan het adres van den koenen jubilaris voorlas Aan den heer Gusiaaf Galle, gildebroeder bestuurlid der Maatschappij St-Sebastiaan, Sottegem (1860-1910). Achtbare Gildebroeder, Thans is het plechtig oogenblik aangebro ken waarop in ons aller harten het vurig ver langen opwelt u onze beste gelukwenschen toe te sturen ter gelegenheid van uw vijftigjarig lidmaatschap onzer dierbare MaatschappijSt- Sebastiaan. Aanvaard, als lid der Maatschappij, den 21 Januari I860, bleeft ge steeds van den beginne af hare belangen behartigen. Door uw minne lijken omgang met al uwe gildebroeders en uwe groote verkleefdheid aan onze Maat schappij St-Sebastiaan, wist Gij eenieder volle vertrouwen in te boezemen benevens eene algemeene vriendschap te verwerven, en 't was dan ook niet zonder reden dat, ten jare 1890, uwe medeleden u verkozen tot den alsdan ge- waardeerden eere-post van hoofdman of be stuurlid. Dat ge sinds dien tijd het volle vertrouwen van al do gildebroeders bleeft genieten, bewijst uwe onafgebroken herkiezing als bestuurlid der Maatschappij, mandaat dat wij u daar zoo even nog komen te vernieuwen. Zonder echter een eergierig schutter te we zen, mogen we nochtans in deze plechtige om standigheden verklaren dat ge steeds pijl en boog op kundige wijze wist te hanteeren, u al tijd de waardige opvolger toonende uwer familie-voorzaten, en het is voor ons een heug lijk iets te mogen aanhalen dat ge, voor een man van uwen leeftijd, in deze laatste jaren er nog toegekomen zijt echte wonderen te ver richten bij onze jaarlijksche prijsschieting. Gelukkige en zeldzame sterveling, de eenige wellicht die, sedert het ruim vierhonderdjarig bestaan onzer dierbare Maatschappij St- Sebastiaan, het geluk vond gefeest en gevierd te worden om een zoo lang gildebroederschap en aan ons allen eene ons tot nu toe onbekende heuglijke gebeurtenis verschafte. Dat, achtbare gildebroeder, uwe zoo lange loopbaan van diepe verknochtheid aan onze dierbare Maatschappij tot toonbeeld strekke voor het jongere geslacht, en dat de garf die wij u op dit onvergetelijk oogenblik aanbieden, u van onzentwege een blijk weze van de innige vreugde die thans ons aller harten vervult en een eeuwig aandenken daarstelle onzer op rechte gevoelens van verkleefdheid en erkente lijkheid ten uwen opzichte. Mocht het ons gegund worden, achtbare gil debroeder, u nog lange jaren in ons midden te zien vertoeven, dan ware onzen vurigsten wensch vervuld. Leve dus nog lange jaren in volle gezondheid en aanvaard intusschen, achtbare gildebroeder en bestuurlid, de uitdrukking onzer oprechte gevoelens van eeuwige genegenheid en innige vriendschap. Namens de Maatschappij St-Sebastiaan,» Op bevel De secretaris-schatbew., De Voorzitter, Louis MERCHIERS. Gust. SCHOCKAERT Sottegem, den 24 Januari 1910. De luide toejuichingen en het herhaald hand geklap waarmede de jubilaris begroet werd bij het eindé dezer korte aanspraak en bij het over handigen der garf zullen hem een onvergetelijk bewijs leveren van de ware genegenheid en de diepe en oprechte vriendschap die hij heeft we ten te verwerven door zijn minnelijken omgang met al de leden onzer, gelijk de achtbare heer Voorzitter het terecht zegde, democra tische Maatschappij St-Sehastiaan, waar bur ger en werkman onder malkaar verbroederen en hunne gedachten vrij mogen uiten. Te diep ontroerd, kon de achtbare jubilaris slechts eenige woorden van dank uilstamelen aan zooveel genegenheid had hij zich wellicht niet verwacht. Na deze plechtigheid werd den dischgenoten door den secretaris der Maatschappij, eene naamlijst der leden overhandigd, die het comi teit liet drukken ter gelegenheid van het jubel feest van ons aller vriend Gustaaf Galle. Wij kunnen niet nalaten hier openlijk onze gelukwenschen te voegen bij die der leden van de Maatschappij St-Sebastiaan en het ware voor ons ook een groot genot mocht den jubi laris nog lange jaren zijne dierbare Maat schappij zien bloeien en groeien, waartoe, wij zijn er vast van overtuigd, iederen gildebroeder het zijne zal willen bijdragen. N. B. De gildebroeders, die nog geene naamlijst ontvingen, kunnen er nog bekomen bij den secretaris der Maatschappij. Myn eerste woord is een woord van dank aan het bestuur der Volksgazetvoor de goedheid welke 't gehad heeft, myn laatste artikel in zijn blad De Volksgazet te heb ben willen opnemen. Waarlyk, ik zeg het rechtuit, nooit, sedert het bestaan der Volks gazet is ze in zoovele huizen onzer gemeente binnen gedrongen om mijn artikel te lezen en met genoegen heb ik dan ook kunnen vaststellen dat myn schryven hoe eenvoudig het ook was, bij alle rechtzinnige liberalen (enook bij enkele klerikalen) met de meeste vreugde is onthaald geworden en dat allen het eens waren om te erkennen dat een ant- zand zakten. Tusschen die twee pelotons, kwam zich een bataillon voetvolk plaatsen. De pikeurs, die het midden uitmaakten, stonden met ontrolde vaandels en hieven de piek in de hoogte de schouderriemen der busschutters, die op den zykant den optocht deden, waren met dooskenspoeder voorzien en hunne lonten brandden. Vooraan hadden zich de officieren van dien kleinen troep vereenigd en schenen te beraadslagen over 't geen er hun te doen stond. Maar de beraadslaging duurde niet lang na eenige woorden gewisseld te heb ben liep eenieder om zijnen post te bezetten. De trompetten der ruitery schalden, de ko peren trommels van het voetvolk deden een roffel hooren en heel de legerschaar kwam in beweging om vooruit te stappen. Frederik en de monnik bezagen zich twij felend, by dit schouwspel. By myn H. Patroon, riep de kapucyn uit, 'tzal op den heuvel warm z(jn Maar, maar vader Cornelius, zegde de jongeling, zullen wy hier met gevouwen armen bly ven staan Laat ons dit gevecht trachten te voorkomen. Komt met iny: de heer van Bakkerzele zal misschien rede verstaan, op voorwaarde dat die boeren den aftocht nemen 01 zy zullen niet gemakkelyk heen gaan, hernam de kapucyn. Men zou mogen hopen, indien zy schreeuwden, indien zy groote betoogingen deden en verschrikke- woord op de uitdagingen en verwytingen van dien domperslakei noodz&kelyk gewor den was. Doch hoe gulhartig dan ook het artikel by de meesten werd ontvangen, toch heeft het ook zyne tegenstrevers en beknibbelaars gevonden, maar dit was dan toch ook niet te verwonderen het ging uit van een liberaal en dit ajjeen is genoeg, hoeveel waarheid het ook bevatte om door zekere klerikale heethoofden afgekeurd te worden. Maandag, dag der veeverzekering zyn eenige dompers dan ook met dat werk be gonnen, in eene herberg gezeten waarde Volksgazet op tafel lag, rolde het gesprek aanstonds over het artikel, dat de schryver er van, hevig aangevallen werd moet nie mand verwonderen, want het waren drie schrikkelijke dompers die er over aan het redekavelen waren, het waren Gust je, Sooi- ken en Lowieken, en als zulke mannen op hun gemak zittenen het een liberaal betreft, en ook zeker zyn niet tegengesproken te worden (daar de aangevallen er niet tegen woordig was) dan, ja dan, zit het er op, alle benamingen zijn dan goed, al wisten ze in tegenwoordigheid van den aangevallene nooit iets te vertellen. Wat later stapte een andere kerel binnen, en weldra sloot deze zich bij het gesprek aan, hij ging zelf verder, en ten slotte be loofde hij aan zijne drie slaven, my den vol genden Zondag, door In-t schrijven van een artikel in de gazet (ge kunt wel raden in de welke) plat te slaan, om nooit meer te voor schijn te komen. Wie dat vernuft heerschap is zou voor Ued. moeilijk oin raden zijn, doch het dient voorzeker geweten te zyn, zulke verstandige lieden mogen of liever moeten gekend worden, het is dan.... het is dan nu, nu, het moeter uit, het is eene van Die drie dompers die kwamen van Lippeloo Die drinken zoo geerne en werken zoo noo. Ja, in dezes klauwen moet ik blyven, door hem zal ik als gruis verpletterd wor den, door hem ook zal ik alle achting en ge negenheid bij het deftige volk onzer ge meente verliezen, door het schrijven van zijn artikel in eene gazet, en dit alles zal gebeuren umdat ik een onbeleefde kerel, die met opzet onze herbergen is binnen geslo pen om er deftige menschen op de gemeen ste wijze te verwijten heb durven antwoor den. Welnu, ganseh op myn gemak, zal ik wachten naar het antwoord van dien kerel, ik zal zien (ten minste als het verschijnt) of het een antwoord waard is, en dan hij weze er van overluigd zal hij er voorzeker niet lang moeten naar wachten. Dat die kerel met nog andere van die soort niet verlegen is van schrijven in de gazet, dit heb ik reeds lang ondervonden, zij deden het in den tyd zoo wel, en ik hoop dat er op dezelfde baan zal worden voortgegaan tot groot vermaak van my en mijne liberale vrienden, doch reken wel kerel, dat ditmaal het oude spreekwoord zal waarheid zyn Wie zyn g... verbrand Moet op de blazen zitten en er voor Ued. of anderen uwer kliek (die zich soms ook nog zouden vergrypen) op geene redding meer zal te denken vallen, dat uw rondloopen ditmaal zonder gevolg zal zyn al moest gij Ued. nog eens by de libe ralen van Esschene begeven. Ja, ook daar zult gij ditmaal wandelen gezonden worden. Wilt gij nu nog eens beginnen, welaan dan, toon uwe macht, spuw al uwe gal uit tegen de liberalen (zij die Ued. en zekere uwer makkers eens zoo dienstig waren) maar wees voorzeker dat wat my betreft, gy zoo gemakkelyk uit de klauwen niet zult loo- pen, als uit deze van zekere uwer gebu- ren ik ben overtuigd dat gij hiervan reeds lang de ondervinding hebt opgedaan. En nu tot later heerschap, het gesprek van Gustje, Sooiken en Lowieken uwe drie mede gezel len dient voor het oogenblik niet verder be sproken te worden. lijke bedreigingen uitten maar als onze Vlamingen zwygen en 't hoofd bukken dan as hun besluit onwankelbaar. Laat ons te minsten eene poging wa gen, hernam Frederik. Daar is weinig aan gelegen Maar leggen wy het zachtjes aan en vermijdt uw paard, jongeling God weet of het u weldra niet meer van nut zal zyn dan gy wel denkt 1 Zij zetteden dus traagzaam den weg voort en gingen de vijandige soldaten te gemoet, beurtelings hunne blikken over de twee par tyen, met eene vreesachtige nieuwsgierig heid, dragende. Ik zie onzen vriend den ketter op zy- nen wagen niet meer, zegde vader Cornelius, na eenige minuten gaans zou hy zich aan de stryaers gemengd hebben O 1 zie hem hier die van den heuvel daalthoe men hem weêrhoudtMaar'k wensch die ruiters naar den duivel zoodra zy zich aan die zandzee aan 't draven zetten, is er geen middel meer nog iets te onderscheiden. Wanneer zij op een honderdtal stappen toi de afdeeling genaderd waren, welke in goede orde vooruit trok en met zooveel snel heid als de aard van den grond het toeliet, werden zij door eenige officieren bemerkt en deze kwamen hen tegemoet, 't Waren de heer Van Bakkerzeele en de twee andere hoofdmannen der krygsonderneming. Op den goeden wil des monniks rekenende, wiens kleed hun, de verkleefdheid aan de Florent Van den Berghe. ZONRAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 30 Januari 1910, M. MEIRSCHAUT. Korte Zoutstraat. Te hekomen by J. Van Opden bosch, Kapel lest raat, 13, den Almanack Ilacliette-Lebèyue. Prijskamp op den biljart naar prachtige prijzen, in den Graaf Egmont, Groote Markt te Aalst. Men kan alle dagen inschryven. De inleg is bepaald op 0,50 fr. Turncluh. Evenals de vorige jaren, zal het HALF VASTENBAL, in Concordia, gegeven worden door den Turn en Tooneel- kring HELP U ZELVE Het zal dit jaar plaats hebben op Zondag O Maart. katholijke zaak. ten hunnen voordeele, ver zekerde, riepen zij hem van verre toe: wat nieuws goede vader? van waar komt gy heen Ik kom daar zooeven het kamp der ketters te onderzoeken, hernam de monnik het hoofdschuddend, en ik verzeker u dat gy zult weten om wat pry's gij het inneemt. De heer Van Bakkerzeele glimlachte met minachting en zich tot Frederik wen dende en gij heer ruiter welke goede ster leidt u hier heen De hoop den bloedstroom te voorkomen, antwoordde de jongeling. Uwe zegepraal is vooraf verzekerd, ik ge loof hetmaar hy zal zonder roem zyn, g(j zult er u niet over verheugen maar hem zelf betreuren, wanneer gy onder uwe moed willige slagen die ongelukkige wapenlooze boeren zult zien vallen, die u niet uitge daagd hebben. Gij weet dus niet, hernam de heer Van Bakkerzeele, dat het klooster der Ryke- Claren dezer dagen door eene bende dier ellendelingen, welke den naam van bosch geus aangenomen hebben, in asch gelegd werd 't Is eene bende lieden zonder belij denis die de verwoesting heel de provintie door zaaien, en zyne hoogweerdigheid de gouverneur van Vlaanderen en van Artois {De graaf van Egmont) heeft my gelast ze allen uit te roeien. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2