i BE RA AL, D E SOCRATISCH r E E KBL, o centiemen het nummer Vyfde Jaargang Mummer 6 Zondag 6 Februari 1910 STAD AALST. *ln KINDERFEEST MONSTER - TOMBOLA Wie zijn de vrienden des volks Fransche klerikalen 't Gevaar is groot. Vastenavond. Bescherming. "Af, x U m 4 J t LJ i O ,»~T Abonnementsprijs3 fr. voor de stad en den t uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: '5 cent.emen AALST, 5 FEBRUARI ÏOIO. n ^cimciucu r 75 centiemen j Per drutreeel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Vastenavond. Heden Zaterdag, 5 Februari, ten 6 ure 's avonds, opening van den Vas tenavond door de Oude Garde, vond maal. Daarna Uitstap met muziek om 71/5 uren. j ZONDAG 6 FEBRUARI, ijL(eerste carnavaldag) om 2 1/5 uur nanoen 3 gevolgd van Kinderbal, en uitvoering der Van Ryswyck Cantate ingericht door 't Willemsfonds ten Lokale GRAAF VAN EGMONT. 0— Symphonickring, cc Door Een dracht Groot, op Maandag 7 Februari 1910 om 9 1/2 ure 's avonds Groot Gemas kerd en Verkleed Bal in de zaal Concordia. 0— Dinsdag. Uitstap van de Oude Garde en van al de gemaskerden die dezen namid dag vroolyk en deftig willen meevieren. Bij eenkomst op de Groote Markt ten 1 uren,op tocht ten 1 1/2 uren, het Ros Beiaard zal den stoet openen (indien het beestje gezond is). o Zondag, I 3 Februari. GROOT GEMASKERD en VERKLEED BAL in Concordia voor de leden der Oude Garde en hunne dame te 9 ure 's avonds. Te 12 uren uit deeling van prijzen. De leden welke verlangen te avondma len worden dringend verzocht de heer Aug. Gowie, Concordia daarvan vóór vrydag 11 Februari te verwittigen. Turnclub. Evenals de vorige jaren, zal het HALFVASTENBAL, in Concordia, gegeven worden door den Turn en Tooneel- kring HELP U ZELVE Het zal dit jaar plaats hebben op Zondag 6 Maart, STAD AALST. —0 Erkende Onderl. Bijst. Maatschappij de Gewezen Weesjongens met de goedkeuring der Bestendige Depu tatie van den Provincialen Raad en der Gemeente overheid, ten voordeele harer Onderlinge Bystandkas, het stichten van een Invaliedenfonds, en van eene Liefdadig- heidskas, Groote Prys iOOO franken en andere geldpryzèn. Bovendien een groot getal nuttige en kostbare voorwerpen, zooalsSchouwgar- nituren, Lusters, Regulateurs, Spiegels, Kunstvoorwerpen, enz. Prijs per lot10 centiemen. De Eerevoorzitters D' Is. BAUWENS. Od. V. D. SCHUEREN. De Algemeene Voorzitter L'. PEREBOOM. De SecretarisDe Voorzitter Is. HALLAERT. A V. HERREWEGHEN. De Schatbew De Ondervoorzitter, J. B. MUYLAERT. Pet. CALLEBAUT. LEDEN A. Van der Niepen, Albr. Van RoyenAlf. Van Royen, J. SmetJ. De Nooze en Jos. Hallaert. Wy durven hopen dat het edel doel onzer werking en ons broederlijk streven naar stoffelijke hulp in nood, grooten steun zal bekomen. Daarom doen w\j eenen warmen oproep aan aller goedhartigheid, opdat iedereen ons werk zoude gelieven te steunen door het zenden eener gift voor den Tombola. Hoe gering ook, zal zij immer in de meeste dankbaarheid aanvaaad worden. Elke gift kan aan de hieronder gaande adressen worden besteld en als 't moet, door dezelfde personen aan huis afgehaald worden L. Pereboom, Korte Zoutstaaat, 51. Alb. Van Herreweghe, Kerkstraat, 10. J. B. Muylaert-Sarauel, Leopoldstraat, 23. Is. Hallaert, Korte Zoutstrrat, 49, ook in het lokaal by Aug. Agneesens, Oude Vischmarkt. Aan deze adressen kan men loten bekomen aan 10 centiemen 'tlot, alsook b\j al de leden der Maatschappij, Wie deden in 1848 een krediet van 800,000 fr. en een ander van 1,000.000 fr stemmen, om werk te bezorgen aan de ongelukkige werklieden van Vlaanderen De liberalen. Wie stemden tegen het crediet, door de liberalen gevraagd, om de door de overstrooming geteisterde landbouwers ter hulp te komen De klerikalen. Wie stemden eene wet waarbij meer dan 60,000 werklieden van de lasten werden ontslagen De liberalen. Wie richtten de algemeene Spaar en Lijfrentkas in De liberalen. Wie schaften de erfenisrechten af voor de kleine nalatenschappen De liberalen. Wie deden het voorstel der libera len mislukken om de groote erfenissen met een groot recht te belasten De klerikalen. Wie vermeerderden de loonen der kleine bedienden met 20 p. h. De liberalen. Wie beloven verbetering aan de kleine beambten, maar vinden niets om hunnen toestand te lenigen De klerikalen Wie schaften in 1870 de belastingen af op het zout en den visch De libera len. Wie hebben de onmisbare eetwa ren, als brood, vleesch enz. belast De klerikalen. Wie deden in 1851 de wet stemmen op de Onderlinge Bijstanden De li beralen. Wie schaften het verplicht werk boekje af en richtten de werkersraden in De liberalen. Wie stemden een pensioen voor al de werklieden, die bij het leger ge diend hadden De liberalen. Wie schaften dit pensioen af De klerikalen. Wie richtten het gemeentefonds in De liberalen. Wie schaften art. 178 van het bur gerlijk wetboek af, waarbij de patroon altoos op zijn woord werd geloofd, wanneer hij een geschil had met zijnen werkman De liberalen. Wie hebben de ijzerenwegen doen leggen De liberalen met M. Rogier aan 't hoofd. Wie schaften meer dan 2000 ge meentescholen af De klerikalen. Wie vervingen de goede, gediplo meerde onderwijzers door koewach ters en rondleurders D e klerikalen. Wie willen alle kinderen eene nood zakelijke geleerdheid bezorgen en hen van de ondeugd afhouden De libe ralen. Wie zijn tegen den leerplicht en laten 200,000 kinderen langs de stra ten bengelen, om hen tot misdadigers en onwetenden te laten opgroeien De klerikalen. Dat men nu wederom niet voor den dag kome met het eerloos verzinsel De liberalen deden niets voor den volksvooruitgang de bovenstaande lijst bewijst genoeg dat onze vrienden zich het lot der werkende en nering doende klas hebben aangetrokken, onze Meesters hebben ten overige zulks erkend. Wanneer in 1905 het land de 75' verjariug vierde zijner onafhankelijkheid, hebben de klerika len zich verplicht gevoeld de drij grootste historische feiten te verbeel den, die wij aan liberale bestuurders te danken hebben, te weten De stichting der ijzerenwegen en de vrijmaking der Schelde, dank aan Karei Rogier. Het afschaffen der octrooirechten, te danken aan Frfcre-Orban. Deze feiten behooren tot de geschie denis, [en de klerikalen, die op die 75 jaren, 45 jaren het land hebben bestuurd, kunnen geen enkel groot werk aanhalen, waarbij nun naam ver eeuwigd wordt. Integendeel, hebben onze tegenstre vers gedurende de laatste* 25 jaren de openbare schuld verdubbeld zij heb ben het volksonderwijs teenemaal ver nietigd zij hebben ons de wet der vier eerloosheden geschonken, die hun toelaat de kiezerslijsten te vervalschen met de toestemming en onder de be scherming van het gouvernement en zijne meerderheid. Daarenboven hebben zij op 25 jaren 170 millioenen uitde zakken der belas tingschuldigen getrommeld om te stor ten in de kassen der kloosters of per jaar 6 miljoen 8 honderd duizend janken. Zij hebben den afgesloofden werkman een pensioen toegeworpen van 9 cen ten per dag, terwijl zij durven 50 cen tiemen per dag rekenen aan den eige naar, die naar 't politiebureel komtom zijnen verloren hond terug te eischen. Zij hebben millioenen gestemd voor de overname van Congo, voor monu- menteelestatiën,voor onnoodige pracht werken, en zij hebben het middel niet gevonden om den socialen toestand te verbeteren van de kleine bedienden der openbare besturen. Oordeelt nu, lezers, wie de vrien den zijn van werkman en burger, wie de belangen der volksklas behartigen en verbeteren, en dan zult gij moeten bekennen dat de klerikalen enkel hun ne schepselen bevoordeeligen en niets over hebben noch voor de werkende Klas, noch voor de burgerij, noch voor de neringdoeners. in de klem. In zekere Fransche Staatsscholen worden boeken gebruikt, waarin onder de beroemde mannen Bossuet niet genoemd wordt, enkel en alleen omdat hjj een bisschop was. Dat is zeer kleingeestig en de katholieken hebben daarover in de Kamer geklaagd. Zy zijn ook niet tevreden, omdat in een voorbeela voor een regel der spraakleer Adam en Eva door Romeo en Juliette vervangen worden. Die fijnvrome klerikalen zien het strooi- halmpje in een anders oog en den balk niet in hun eigen oogen, 't is te zeggen in zekere boeken van hunne kloosterscholen. Wat er voor stommiteiten en beestigheden in die boeken gevonden wordt, gaat alle ge dacht te boven. Wy nemen als voorbeeld één enkel school boek L'Rist oir e de la Révolution, racon- tée aux petits enfants, par M. Ch. d'Héri- cault. Op de eerste bladzijde zien de kinderen op een mesthoop een revolutionair met een wolvenlyf en een monsterachtig raenschen- gezicht. Als brand moordenaar klemt h\j in aen rechter klauw eene brandtoorts en als gek knelt hy in den anderen klauw eene zotskap. Ziehier eenige uittreksel uit dit kinder boekje De Revolutie was het werk der beest achtigste en smerigste venten. Hun pleizier was de moeders en zusters van de kleine jongens den kop af te kappen, en de jongens zelf te onthoofden, vooral wan neer ze zeer braaf waren. Een gouvernement, op do princiepen van de Fransche Revolutie gesteund, dwingt een gansch volk. dwingt eiken afzonder lijken persoon een snoodaard, een wree daard, een dief en een spioen te zyn. Dat gou vernement begunstigt alleen de boosdoeners en roeit uit al wie geen schurken zyn. In één woord, de klerikale opvoeder d'Héricault doet de kinderen beven met hen de afgryselykste tafereelen voor te spiege len hij doet hen eene ijskoude rilling over het lyf loopen door melodramatische taferee len, waarin vampieren vol opgezogen bloed en afschuwelijke fijnproevers van onnoozel bloed voorkomen. Nu gaat het Fransch gouvernement maat regelen nemen, opdat de jeugd door zulke boeken niet ontsticht worde. Wel besteed I Bravo 1 Vuylsteke, de studentendichter, zong eens't Gevaar is groot en dringend de nood 0 Geene woorden beter dan die kun nen de Belgische toestanden in het jaar 1910 kenschetsen Wie daarvan niet mocht over tuigd zyn, leze het volgende Sedert 1884 zyn de Staatsuitgaven in Bel gië van 181 tot 230 miljoen gestegen, dit is eene vermeerdering van 33 t. h., terwyl de bevolking slechts met 281. h. toenam. De onrechtstreeksche belastingen, tol- en accijnsrechten, die van 1880 tot 1884 36 °i» van de algeheele belastingen bedroegen, vertegenwoordigen thans 48 p. h. Toen de liberalen de rechten op den alco hol verhoogden, werd die handelwijze, als een moordaanslag zoo erg, door de klerika len gelaakt, maar ZIJ brachten die rechten van 18 op 44 en daarna op 56 1/2 miljoen De openbare schuld was, in 1884,1 miljard 766 miljoen grootthans is ze tot de mon sterachtige som van 3 miljards 700,000frank gestegen 10 In 1883 bestonden 27 Staats-normaal scho len. Sedert 1905 is dat getal op 13 gevallen. Maar.... in 1883 bestond geene enkele vrije normaalschoolnu zijn er 41. In 1883 waren er 4,787 lagere officieele scholen, in 1905 zyn er 250 min. alhoewel zooals hierboven gezeid, de bevolking met 28 p. h. is vermeerderd. In 1883 bestonden 10 lagere aangenomen of gesubsidieerde scholen in 1905 zijn er 2,611 In 1883 ontvingen de vryc scholen geene toelagen thans verorberen ze 3,240.000 fr. 's jaars, en... de klerikalen vinden dat het niet genoeg is En eindelyk De klerikalen kwamen aan het bewind onder den kreetGeer. man, geen cent, geen kanon meer! Ellendige kluchtspelers Oordeel, beste lezer, hoe dat programma werd nageleefd Onder het liberaal beheer werd voor het budjet van oorlog en dat der gendarmerie 49 milioen verteerd. Thans zyn de bud jetten 67 miljoen groot geworden, en wanneer men bij dit ont zaglijk cyfer dat van de militaire pensioe nen, van het loon der lotelingen, enz., voegt, komt men tot de verschrikkelijke som van 97,996,000 frank, nagenoeg honderd miljoen 's jaars En niettegenstaande die onloochenbare feiten, die de veroordeeling van het kleri kaal bestuur, waaronder we sedert 25 jaar gebukt gaan, uitmaken, roepen onze kleri kalen toch victorie. Alsof zy zeker waren dat de kiezers steeds hun waggelend kraam zullen blyven recht houden Moesten de klerikalen nog een tyd meester blyven, dan gaat ons land recht naar het bankroet. Te Aalst dus, de stad der maagde lijke onschuld en der vrome zeden, is een kompanie tot stand gekomen, de congregatie van den mosselbak, welke voor doel heeft alle middelen te werk te stellen om de afschaffing van den karnaval zoo spoedig mogelijk te bekomen. 't Is wreed, zei Pierlala, sasa 't Is wreed zei Pierlala. Men zegt ons, dat die potsierlijke zwansers met eene petitie zijn rond gegaan om hun doel des te eer te be reiken. Dat is echter maar een lapmid del, waarmee de zaak op de lange baan wordt geschoven en wil de con gregatie van den mosselbak spoediger tot een uitslag komen, dan dient ze anders te werk te gaan. Wij hebben wel gezien hoe practisch de mannen te werk gingen die het garnizoen uit Aalst wilden hebben om de stad tegen het zedenbederf te beschermen De kazerne werd afge broken en vermits de soldaten niet als honden in een hok kunnen liggen, gingen ze weg... en bleven weg. De klerikalen zijn meester gebleven van de stad, de zeden zijn verslecht, schrik kelijk verslecht,de nering ook, maar... de kazerne is toch weg Twee jaren geleden werd er gezegd dat er eene kazerne ging komen naar den oostkant der stad, en er een aan zienlijke bezetting te Aalst in garni zoen ging komen. Men was een wei nig mis. de kazerne is er gekomen, maar ze staat westwaarts op Sl Job en de bezetting bestaat uit een skadron dikke paters, die de beste brokjes grond voor de boeren hunnen neus wegkoo- pen en aan de nering der stad geen cent voordeel zullen doen. Zal de congregatie van den mossel bak ook daartegen protest aanteeke- nen want heel het jaar door ont moet men hier en daar te Aalst zoo veel verkleeden, dat men zou denken 't is vastenavond. Maar 'k ging nog vergeten de leden der vastenavond-congregatie te mei del welk practisch middel ze kunnen gebruiken om dadelijk de afschaffing van den vastenavond te bekomen. Ze zouden den eersten dag van Vastenavond van 's morgends vroeg door de straten van Aalst moeten wan delen en gelijk de soldaten van het heilleger aan al de verkleeden die zij ontmoeten een sermoen doen tot hunne bekeering, in dezen zin Hoe durft gij mensch u verkleeden, uw lijf bedekken met klatergoud, uw hoofd met een kap, blijf toch eenvou dig, huil zoo niet, spreek zoo geen vreemde taal doen onze priesters dat, of onze broeders, of onze kosters, of onze begijnen Houd op dan en blijf mensch, laat dat over aan hen die niet anders kunnen. 't Ware vast met den karnaval op geschept. Wonder toch, de vastenovoud werd door de Kerk ingericht en is blijven voortbestaan onder de bescherming der priesters, daar waar ze er nut en profijt uittrekken. Vele Aalstenaars hebben reeds de karnaval-processsie gezien te Echter- nach in Luxemburg. Van uren en uren wijd stroomt het volk er naartoe, de stoet wordt gevormd, met vijven en zessen gaan de deelnemers hand aan hand, nu en dan gaan er een viertal muziekanten welke allen en zonder ophouden hetzelfde deuntje spelen. Op een gegeven oogenblik gaat de stoet in gang en de duizenden men- schen dansen, drie passen vooruit, twee achteruitouderlingen, kinderen, vrouwen, zieke meisjes dansen zoo uren lang, en de priesters gaan aan 't hoofd van dien stoet. Walgelijke tooneelen ziet men er soms, menschen die van vermoeinis in bezwijming vallen, andere die doo- delijk bleek, hijgend en de tong uit den mond maar door anderen vastge houden en meegesleurd worden en toch maar dansen tot men de kerk bereikt. Wat er daarna gebeurt laten we God en de maalder beslissen, maar wie zoo een karnavalstoet eens heeft gezien vergeet het nimmer meer. Die karnaval blijft bestaan, wordt door priesters opgeleid hoe onzedelijk hij ook weze, omdat er veel centen in den offerblok komen. Dat onze medeburgers dus maar lustig en deftig vastenavond vieren, zonder iemand te krenken of te schel den, gelijk het brave menscberv be taamt. De mannen der congregatie van den mosselbak mogen naar Echternach ,of naar Veurnegaan indien ze 't hier niet meer kunnen uithouden. De reiziger, welke van een land in n ander komt wordt aan de grens begroet mvl de vraag: Hebt gy iets te verklaren im mers het is ongeoorloofd met tabak, vleesch, likeuren en een heele boel andere zaken over eene landgrens te komen zonder daar voor te betalen volgens wettel (jk hepaalde tarieven. De taks welke men betalen moet voor de waren, die men over de grens brengt of zendt heet men doeanenrecht of tolrecht. Het toepassen van dit stelsel draagt den mooien

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1