DE BOSCHGEUS' Reklaam. Een Zedenschandaal. Uit Sottegem. Onverschilligheid. Een mooi Feest. naambescherming of protectie, de voor- staanders ervan zyn protectionisten, hunne tegenstrevers zyn vrynandelsgezinden. Het doel der toepassing van het doeanen- recht is drieledig: 1. het kan een middel zyn om 's lands inkomen te vermeerderen, 2. het wordt aangewend om zekere koop waren tegen de vreemde mededinging te be schermen, 3. het dient ook om een andere natie in haar bestaan gevoelig te benadee- len, 't is dus een oorlogsmiddel. 1. Om 's lands inkomen te vermeerde ren. De tolrechten zyn eene onrechtstreek- sche belasting, zy treffen het verbruik, dus over 't algemeen de meerderheid der bevol king, als het brood belast is zal het duur der kosten en 't zyn de verbruikers die de rechten betalen. Men weet daarenboven, dat de toldienst zeer kostelyk is al worden de doeaniers zeer slecht betaald zoodat er na aftrok van deinrichtings- en onderhouds kosten gewoonlyk weinig overschiet. Voor elk land zyn de tolrechten als bron van geld middelen zeer nadeelig. J. Om sommige takken van 's lands nij verheid en handel te beschermen tegen vreemde concur rende. Dit is het groote argument der protection isten.... en het slechtste. Door het heffen van inkomrech- ten wordt er volstrekt niets beschermd, en zoo het heffen van een hoog recht geduren de een of meer jaren de prijzen eener koop waar doet stygen, weldra zal het voor die zelfde koopwaar noodlottig worden. Uit Belgie gaan alle jaren duizenden Vlaamsche land-arbeiders naar Frankryk werken. Geene boeren ter wereld zyn zoo taai en zoo volhardend als de onze. De Fran- sche republiek wil nu rechten heffen op den vreemden arbeider. Zullen hunne werklie den daarom taaier worden, vlytigerof meer volhardend. Och, neen, in de veronderstel ling, dat de Vlaamsche landbouw-werklie- den te huis blyven zullen de Franschen on getwijfeld een paar iaren meer winnen, maar de pachters zullen weldra verplicht zyn landbouwmachienen te gebruiken, de granen en vruchten zullen duurder worden of de landbouw zal vervallen en 't arme volk zal er het meest door lyden. Ook als beschermingsmiddel dus zullen de in kom rechten over 't algemeen hun doel missen en de voorbeelden waardoor zulks bewezen kan worden zyn talryk aan te halen. 3. De doeanenrechten zijn soms een oor logsmiddel. Wanneer twee landen tegen el kander vyandig zyn, worden er soms inkom- rechten gestelu op sommige koopwaren, zoo hoog, dat het is als ware de grens er voor gesloten. Daarop volgt dan de ondergang van talryke kooplieden en nyveraars, duurte der getroffen waren, en weer is 't het arme volk dat het uitzweeten moet en dat gelyk by eiken oorlog het meest ellende en rampspoed te bejammeren heeft. In 't algemeen is het bestaan der doeanen rechten zoo onredelyk, als in de middeleeu wen het recht der baanderheeren, of liever der baanstroopers die de feodale kasteelen bewoonden, zoo anti-democratisch als vroe ger de octrooi-rechten welke door de libera len werden afgeschaft. De liberalen zyn vóór den vrijhandel. Ongeveer 300.000 Belgische werklieden die langsheen de grens wonen verdienen hun brood in Frankryk. behalve de Vlaamsche land bouwarbeiders die jaarlijks voor ver scheidene weken naar Frankryk uitwyken. Op den arbeid van die werklieden wil men hooge rechten stellen (tot een vijfde van het dagloon). Dat is dus een tolrecht op den vreemden arbeid. De liberalen teekenen protest aan tegen die inzichten van Frankryk de toepassing van zulk beschermingsrecht is niet alleen slechten afkeurlyk, het is onmenschelyk en 't zou de natie onteeren, die het zou durven Invoeren. Hoe gering hedendaags de zaken ook zijn welke men 'doet, zoo is de reklaam er toch noodzakelyk voor geworden, om de klanten aan te lokken en aan zijn affaire meer uit breiding te geven en het nagejaagde doel te bereiken. Of ge als geringe man van huis tot huis loopt om vodden en beenen of door eene nieuwe scheepvaartlijn werelden met elkan der in bestendige gemeenschap wilt houden waarvoor er millioenen noodig zijn, reklaam is onontbeerlijk, zoo ge geen teleurstelling te gemoet wilt Ioopen. Maar de reklaam heeft nu ook andere ge bieden veroverd, waar ze in 't geheel niet meer te huis behoort en toch meer en meer veld wint. Voor velen is de politiek eene handels zaak geworden een affaire om tot stand en fortuin te geraken een tempel waarin de kooplieden elkander de concurrencie doen. Zie maar de klerikalen invloed, voor spraak, bevordering alles maakt deel van de affaire en wordt versjacherd voor de stem men van den kooper en zyne familie, of wordt ook wel als reklaam-artikel met groot ofde Uelfflsclie Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vry ,n de Volkstaal overgebracht. o— Ik heb de gelegenheid gehad die lie den die zich tegenover u bevinden van na- Ml genoeg te bezichtigen, hernam Frederik, om u te verzekeren dat het grootste deel, ik zou by na durven zeggen heel de verga dering, uit vreedzame landbouwers, onbe kwaam zun die schelmstukken waarvan gy my spreekt, bedreven te hebben. Gelieve eeDen der uwen in hun raidden te sturen, om hen eene sommatie te doen en hy zal door zich zei ven kunnen oordeelen van de waarheid myner gezegdens. Dit verdient overleg, heer Casenbroot, «egde de oude bevelhebber der ruiterij aan den heer Van Bakkerzeele de bevelbende van den graaf van Egmont is een te heer- iyke troep, opdat wy ons zouden blootstel- «n te te onteeren, met in eenen hoop arme feschrei als proefstukken van deur tot deur osteloos aangeboden. De waarde der produkte doet eigenlijk niets ter zake, als de reklaam maar pak ken wil. De bedelaar die heden stom-doef is, mor gen blind en overmorgen mank of kreupel volgens de plaats en de omstandigheden waar hy zijn bedryf moet uitoefenen, zal niet vergeten een bordje aan zyn hals te hangen waarop zijne kwaal met een smee- kena beroep op de liefdadigheid der voorbij gangers zal vermeld staan. En al weten er velen dat die bedelaar maar een uitbuiter is, toch zal hy meer centen oogsten, dan de seharaeie weduwe, die zich dood arbeidt om het brood voor hare kinderen eerlyk te ver dienen. Het voornaamste artikel hedendaags in een wel op touwgezette politieke affaire is democi aiie, wie dat met op zyn reklaam- briefje heeft is geen zakenman meer. Het is niet noodig demokraat te zyn in werkelijkheid zoo min als de bedelaar blind of stom of kreupel behoeft te zyn, een plankje op de borst met het woord erop is reeds vol doende, waarby natuurlyk geene gelegen heid mag verloren gaan om overal uit te schreeuwen ik ben demokraat, ik ben de goede demokraat, ik ben de beste, de eenige de onmisbare demokraat In de klerikale wereld zyn dergelijke de- mokraten als paddestoelen op een vochtigen najaarsmorgend uit den grond opgeschoten, men vindt ze overal en soms zoo dicht by elkander dat ze gelijk in 't klerikale kamp te Aalst elkander uit den weg duwen. Och, wat is er aan te doen De snullen die hun heil zoeken op de vierde bladzijde der nieuwsbladen, waar men onfeilbare ge neesmiddelen aantreft tegen speen, haar worm en asthma verspillen geld en moeite en behouden hun kwaal. Ze moeten kunnen onderscheiden. Wee hen die zich nog op reklaam betrou wen. De minst vertrouwbare maken het meest gerucht, het meest beslag. Dat zyn de reklaamdemokraten. Ernstige menschen laten zich aan mooie woorden en schitterende reklaam niet meer beet nemen ze mistrouwen de politiekers die tot alle verklaringen bereid, niet eens weten wat democratie is, wie het zelfs niets kosten zou een andere weg te kiezen, dan dengenen die ze al meer aan eens hebben verlaten, om tot het einddoel te geraken. Wat ons betreft we bekommeren ons wei nig om al die reklamemannen, zoo er eeni- en zyn die er baat hebben by gevonden, et vertrouwen der verstandige lieden is voor degenen wier eenige taktiek de recht zinnigheid is, het werk en dus ook de ware verdienste. In een der laatste nummers der Volks gazet heeft onze achtbare Volksvertegen woordiger den Heer J. Rens gehandeld in een artikel door hem geteekend over het walgelijk Zedenschandaal der gemeente Sch...., naby Geeraerdsbergen met veel belangstelling heeft men dit artikel gele zen in deze gemeente' is men terecht ver ontwaardigd, thans dat men weet dat dien rekel afciwt jaren de jeugd zyner gemeente bezoedelde. Men vraagt zich af hoe het mo gelijk is dat die vuile feiten over ruim zeven jaren aan het licht niet gekomen zijn, ge zien de klacht waarover onzen Volksverte genwoordiger spreekt, wezentlyk bestaat hoe is het ook mogelyk dat die persoon dien men van over jaren in zijne gemeente den spotnaam van klokkeluider naar het hoofd slingerde ooit in den gemeenteraad geko men is Ja, hy was eene hevige vyand van het dansen, onder voorwendsel dat het dansen het zedenbederf bevoordeeligt, heeft hij een reglement voorgesteld om 't dansen in zyne gemeente streng te verbieden, en dit regle ment heeft hy doen aannemen met alge- raeene stemmen op eene uitzondering na zyne gemeenffe, vroeger zoo druk bezocht door de jeugd der omstreken is thans doodsch en verlaten weten die heeren gemeenteraadsleden der gemeente Sch.... niet dat in alle ryke, katholieke fa- miliën der groote steden dansfeesten gege ven worden, zelfs in den heiligen tyd van dén vasten, weten zy niet dat het daar niet toegaat zooals by ons, daar verschijnen damen en juffers met halfnaakte borst en bloote armen en zoo werpen zy zich in de armen der mannen en hier in onze arme geklerikaliseerde vlaamsche dorpen, wordt de jeugd die zich behoorlijk gekleed op een dansfeest verlustigt, door de priesters ver vloekt en de herbergen waar er gedanst wordt voor slechte huizen uitgemaakt. Voor het oogenblik zit die propere kerel achter de grendels, indien men de gezegdens moet gelooven, worden alle mid dels aangewend om hem in voorloopige vryheid te stellen, wat er ook van zy, tot hiertoe heeft men van zijn ontslag als gemeenteraadslid niets vernomen thans dat hy al den noodigen tyd heeft zou hy een boeren te vuren. En myne soldaten, voegde despaansche edelman er by, zouden hunne oude faam verloren wanen, moesten zy de piek met gespuis kruisen. Hum hum de windbroek I morde vader Cornelius, die zeker van geen groote afkomste was. Wat Fsaderik betreft, de ter gingen der Castillaans verachtende, hy was slechts gevoelig aan de hoop de slachting te beletten. Heer ruiter, hernam de heer van Bak kerzeele, zich tot hem wendende, ik kan uwe opmerking in acht niet nemen. Myne bevelen luiden van zich eerst en vooral van minister Baudouin meester te maken, die de oorzaak van al die wanorders is, en 't is zeker hij wel die daar op den heuvel predikte, 't Is Boudouin antwoordde de jongeling. Maar ik ken hem alhoewel fana tiekis hn toch menschelyk en is onbe kwaam deel genomen te hebben aan de ge- weldadigheid welke gy wilt bestraffen. Ah gy kent hem, hernam de bevel hebber des krygstochts I gij kent Baudouin en zoodra keerde hy den rug aan den jongeling, alsof hij niet geweerdigd had een enkel woord te wisselen met dengene die eene dergel yke betrekking bekende, stoot hy zyn paard vooruit en vervoegde zynen troep. Sprakeloos en roerloos van gramschap bleef Frederik als versteend staan maar nieuw reglement tegen het zedenbederf kunnen bestudeeren en het is te hopen dat in voorkomend geval hy iets zal voorstel len om de jeugd zyner gemeente voor goed te beschermen tegen een monster, dat hen jaren lang bezoedeld heeft. Tooneel. Zondag laatst hadden we 't genoegen de ver tooning bij te wonen, gegeven door de Maat schappij De Zuigelingen van Polue. Men voerde op Raymond Van Alten, groot drama in 3 bedrijven en Den Trein te laat, blijspel. Talrijk en uitgelezen publiek, doch ingezien de schoone stukken die men opvoerde, hadden wij reden ons aan eene betere opkomst te ver wachten; misschien heeft 't slecht weder er een weinig toe bijgedragen 1 Beide «tukken werden allerpuikst uitge voerd. Ontrukte Raymond Van Alten, een traan aan menig oog, Den trein te laat, in tegendeel wist bij eenieder een hartelijken lachlust uit te lokken. Met fierheid mogen we zeggen dat onze Zuigelingen van Polus goeden vooruitgang maken zooniet in de kas, dan toch op tooneelgebied en het doet ons ge noegen te hebben mogen vaststellen dat de uit spraak van sommige tooneelspelers merkelijk verbeterd is. Nog een weinig moed en volhar ding vrienden, en ge zult er toe geraken aan onze dierbare Vlaamsche taal de zoetluidend- heid die haar eigen is, weer te geven. N. B. 't öchijnt dat er weeral eenige jonge dochters uit do Zondag-patronagie gesmeten zijn, omdat ze 't ongeluk gehad hebben boven staande vertooning bij te wonen Oh, geeste lijke onverdraagzaamheid De Vinger Gods. Hoe bedroevend, hoe hartverscheurend, hoe rampzalig een ongeluk ook kunne wezen, toch worden er steed» gemeene ellendelingen ge vonden die zich als een bende uitgehongerde raven op de ramp, aan hun evennaaste over komen, werpen, om ze te hunnen voordeele uit te buiten. Daarin wedijvert den Sottegemschen Monitcur der Trapstraat, monfreer «Beiaard, en de loef willende afsteken aan al zijne in den Heer gewijde confrators, zelfs aan 't Nieuws van den Dag, laat een onbeschaamde couran tier, ter gelegenheid vari het thans zoo diep geteisterde Frankrijk, daarin zijne giftige pen vloeien in dezer voege: Die overstroomingen zullen voor Frank ly rijk eene schrikkelijke en onherstelbareramp zijn.... mochte die ramp dat God vergeten volk doen tot inkeer komen, en het doen op- houden de priesters, de kerken en de kloos- ters te kort te doen Voor al wie tusschen de regels lezen kan, is, volgens den Beiaard, die overstroomingjl niets anders dan eene straffe Gods, omdat de Fransche Regeering niet meer wil voortgaan den mond open te houden eener bende kleri kale geestelijke politiekers. Wat prietpraat een katholieke journalist toch al verkoopen kan ?1 Wij, van onzen kant, kunnen maar niet be grijpen dat de God van barmhartigheid en van rechtvaardigheid zoo goedsmoeds zijne eigene tempels onder water zette, lijkkisten opdelve en duizendekatholieke kiezers treffe om een hand vol zoogezegde kerkvervolgers te straffen Waarlijk, onze katholieke courantiers hebben eene slechte opinie van den almachtigen goeden God die, naar hetgeen de Heilige Schriftuur zegt, beloofde nooit meer het menschdom door een zondvloed te treffen Hunne meening ver schilt oneindig veel van de onze, want wij, de zoogenaamde geuzen, het zoogezegd krapuul, wij stellen meer vertrouwen in de gerechtig heid van den Vader, wier zoon op zijn stervens uur vergiffenis afsmeekte voor zijne vervol gers, uitroepende Vader vergeef het hun, want ze weten niet wat zij doen Immers, wij, de ketters, wij zijn er vast van overtuigd dat, mocht Christus op aarde wederkomen, hij u, katholieke broodroovers en klerikale schijn heiligen ofte phariseërs, uit zijnen tempel zou jagen en ons, de vrijzinnige eerlijke lieden tot zich roepen, om met hem de maatschappelijke samenleving op een meer brooderlijken voet herin te richten, te vervormen. Ha Beiaard 1 Gij verdraait wetens en willens de waarheid! Aanhoudende en over vloedige regens hebben de Seine doen zwellen en uit hare bedding loopen. Eenige millioenen schade zullen daardoor veroorzaakt zijn, en dat is al. Daarom heet gij het dat de straffe Gods het Fransche volk treft omdat de schei- dingswet van Kerk en Staat werd gestemd Wij zouden nochtans meer dergelijke gevallen kunnen aanhalen die zich vroeger in Frankrijk voordeden toen dat zelfde vrijzinnige Frankrijk bestuurd werd door Hooge geestelijkheid en wulpsche katholieke koningen, doch we willen daar thans niet verder over uitwijden en ons enkel bepalen bij gebeurtenissen die wellicht na dat het eerste oogenbfik van verbazing voorby was, deed hy op zyne beurt de spoor aan zijn goed paard gevoelen en kwam voor aan de afdeeling, terzelver tyd als degene die hem zoo even beleedigd had. Houdt stil, heer van Bakkerzeele, riep hy, hem by den arm grijpende, uitik ben edel man, gy zyt my eene uitlegging schul dig. Ik zal ze u dadelyk door de ruiters doen geven, indien gy u oogenblikkelyk niet terug trekt, antwoordde de beleediger koel weg. Jongeling, zegde op min barschen toon de oude officier der ruitery, niemand heeft het recht den hoofdman, die naar den stryd trekt rekening zijner daden te vragen. In eene degelyke omstandigheid moet de eer voorden plicht wyken. Vertrekt van hier, edele jongeling Terwijl de veteraan zich aldus uitdrukte, krolde de spaansche officier, zijn collega, deszelfs kneuvels al grijnzende in een dit zyn schoone leerspreuken en zeer gemakke lijk voor degenen die als opperhoofd gebie den, riep hy uitMisschien past dit aan u Vlamingen die koel en zwaar bloed hebt maar een Castillaan zou uw lichaam met zyn degen doorboord hebben, heer Van Casenbroot. Frederik wiens bitterheid door deze woor- uit uws lozers geheugen nog niet geheel en gansch zullen verdwenen zijn. Toen enkele weken geleden, half Spanje onder water stond, was het dan eene weldaad van God, als erkentenis voor den moord door de geestelijke kopstukken op Ferrer gepleegd Wanneer de aardbeving de christelijke door en door brave bevolking van Messina teisterde, gansche steden in puin wierp, moest dit ook als eene straf van God worden aanzien Wanneer over ettelijke jaren de scheldedij- ken doorbraken rond Dondermonde en alles onder water werd gezet, was het dad ook onze Lieve Heer die wraak nam over België En de thans gansch België door zich voor doende overstroomingen, zijn die misschien een beteekenisvollen wenk van den H. Geest om de Belgische kiezers aan te zetten, de katholieke achteruitkruipersregeering aan de deur te walsen T Men ziet dat men verre zou geraken met het stelsel van don Beiaard Dat krankzinnigen uit Ukkel, Gheel en elders zooiets schrijven, zou niemand verwonderen, maar katholieke courantiers die beweren al hunne zinnen te bezitten, gaat alle gezond verstand te boven Of zouBeiaard mis schien nog al zijne lezers aanzien voor nuch tere kalvers Frankrijk is thans genoeg gewroken over de minachting van sommige klerikale courantiers door de innige deelname der Belgische katho lieke Regeering in de ramp die dat broederlijk land komt te treffen. Op voorstel van den socia list Van de Velde, stemde de katholieke Regee ring er zelfs in toe een onderstand van 2 5000 frank te schenken aan de Fransche geteisterden, wien de paus slechts zijn zegen zond. Zouden de nieuwe opcentiemen soms ons Sot- tegemsch gemeentebestuur niet in staat stellen ook een onderstand aan onze geteisterde Fran sche broeders op te sturen T Chi lo sa o— Liberale Jonge Wacht. Maandag 7 Februari om 8 ure 's avonds, Algemeene maandelyksche Vergadering ten lokale Liberale Kring, Statieplaats. De naamroeping zal aanvangen om81/4 u. zeer stipt. Na de vergadering zal onze vriend Leonard Willems voorde eere- en werkende leden der maatschappij eene Voordracht ge ven met proefnemingen over telefoon en telegraaf zonder draad. Het zou ons genoegen doen wilden onze eereleden deze kleine Voordracht door hunne tegenwoordigheid aanmoedigen. HET BESTUUR. Het jaarlyksch avondfeest der c< Liberale Jonge Wacht zal plaats hebben op Zondag 20 Februari 1910 om 5 ure 's avonds, ten lokale van den Liberalen Kring, Statie- plaatf. Gedurende het feest zal eene Voordracht gegeven worden door eenen vriend van Gent. Programma der feest zullen deze week verschijnen, Wy twijfelen niet, of dit feest (het eerste) gegeven in ons lokaal, zal by onze vrienden van Sottegem en omliggende grooten by val genieten. Ondanks oproepen gedaan in schrif ten, weekbladen, ondanks zoovele ver maningen, worden er nog altijd werk lieden gevonden, die niet beseffen wat nut er te trekken valt uit een on dersteuningsfonds tegen de werkeloos heid, of vakbond. Neen, altijd vindt men personen die onverschillig blijven, aan die zoo nut tige cn onontbeerlijke inrichtingen, die zoo veel goeds bijbrengen aan de wer kende klasse, welke door werkstaking, crisissen, ontploffing, braak aan ma- cienen, of brandrampen wordt getrof fen en in gevaar gebracht, soms we ken of maanden werkeloos te worden gesteld zonder recht te hebben op eenigen onderstand. Ja, door hunne onverschilligheid, zijn zulke werklieden van allen trok beroofd en soms verplicht, indien er een werkstaking, crisis of ramp hen treft, hunne spaarcenten te zien ver dwijnen, (indien zij er in gelukt zijn een appeltje tegen den dorst te heb ben) zoo niet zich te wenden, tot het Bureel van Weldadigheid, waar zij soms de bitterste schande moeten ver duren, voor de schamele aalmoes die den nog verdubbeld werd, trilde van woede zijne handschoen van de linkerhand ruk kende, wierp hy ze den heer van Bakker zeele toe maar deze aan andere zorgen be zig, geweerdigde zich niet ze op te rapen. Op uwen post, myne heeren, riep hy zie daar den vyand I Inderdaad, eene stof kolon rolde over het plein en men ontwaarde van tyd tot tyd het hoofd der paarden en der ruiters. Het spaansch voetvolk hield stand om zyne ran gen in orde te brengen maar de ruiters der bevelbende zetteden by het geluid van den trompet hunnen weg voort. Frederik, alhoewel diep gehoond over het gedrag van den bevelhebber dezes kleinen troeps, begreep dat in dit oogenblik de heer Van Bakkerzeele waarlyk het recht had, en zich zelf in de noodwendigheid bevond aan zyne uitdaging niet te kunnen beantwoor den maar hy beloofde zich wel den belee diger, by de eerste gelegenheid, berouw over zyn tergend gedrag te doen hebben, en een plan van wraak beramende vervoegde hij den kapucijn. o— hen in zulke gevallen wordt toege kend. Wederom, hebben wij het geval met het Bobijnenfabriek en houtdraaierij der heeren Van de Velde en zoon, dat verleden week door brand werd ver nield en waardoor 44 werklieden broo deloos zijn gesteld, waartusschen ver scheidene huisvaders. Welnu, op de 44 getroffen arbeiders, zijn er ten minste 32 die in de voor waarden verkeeren, om lid te zijn van een Ondersteuningsfonds tegen de Werkelkosheid of Vakbond en enkel 8 werklieden maken van zulke veree- niging deel. Is het niet betreurenswaardig, dat men nog zoo vele werklieden aantreft, die onverschillig blijven aan de ver- eeniging, die niet beseffen wat groot gevaar er bestaat voor hen, indien ze door werkeloosheid worden getroffen. De ramp welke de werklieden van de heeren Van de Velde treft is weer eene dure les voor al de onzerschilli- gen, die er niet aan denken zich te ver zekeren tegen werkeloosheid of werk staking of crisis gelijk door welke ramp veroorzaakt. Nogmaals, zeggen we tot onze libe rale werklieden, die nog geen deel maken van een vakbond, sluit u aan bij de Afdeeling van den Liberalen W erkmanskring Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid welke u verze kert tegen werkgebrek en ziekte. Mits ij centiemen brijdrage per week ontvangen de leden na een jaar lid te zijn van het Fonds In geval van werkeloosheid veroor zaakt door crisis, braak aan machie- nen, brandrampen enz. 9 franken per week gedurende zes weken. In geval van werkstaking door het Bestuur goedgekeurd 9 franken per week gedurende zes weken en zoo lang als de staking duurt worden onze leden ondersteund. In geval van ziekte 3 franken per week gedurende zes weken. Dit alles kan men bekomen, indien men wordt getroffen door werkeloos heid of ziekte, hierboven vermeld en voor de geringe bijdrage van ij cen tiemen per week. Liberale werklieden, gij die tot heden nog onverschillig bleeft aan de veree- niging wordt lid van ons Ondersteu ningsfonds tegen de Werkeloosheid. Verzekert u tegen dat werkgebrek of ziekte u treft, bevrijdt uw huisgeziti van de bitterste ellende die u door uwe onverschilligheid te wachten staat, zorgt dat gij in zulke gevallen u niet moet vernederen tot de schamele aal moes, nogmaals Vereenigt U Ieder werk dat voor doel heeft de toekomst M te verzekeren van arme weezen of het lot te verzachten van medemenschen door het on geluk getroffen zullen wy onzen steun en onze goedkeuring verleenen, in zooverre zulks mogelijk is. Eene Maatschappij welke met dit bezonder doel is ingericht en daarom aller aanmoedi ging verdient is wel de Beschermings- en Voorzienigheidsmaatschappy der Trein wachters en Hoofdtreinwachters onder het patroonschap van H. K. H. de gravin van Vlaanderen. Ten einde hare geldmiddelen te vermeer deren heeft de afdeeling Aalst onder Voor zitterschap van M. Gustaaf Singelyn een feest ingericht, dat verleden Zondag plaats had op Stadsschouwburg en den grootsten bijval verwierf, niet alleen voor de som welke het zal opgebracht hebben maar ook door de uitvoering zelve. Onnoodig te zeggen, dat de Voorzitter en zyn alter ego M. A. Van Vaerenberg, de voornaamste drijfkrachten waren voor net in gang zetten van het werk en de uitslagen hebben bewezen, dat hunne pogingen (en die hunner collega's) naar verdienste werden beloond. Een lang verslag over het feest zelve zul len we niet geven Vele notabelen van de stad woonden het by, anderen lieten zich by brief of telegram verontschuldigen daar ze ongesteld waren of eene dringende vergade ring moesten bijwonen, overigens de schouwburgzaal was proppensvol. Het feest werd opgeluisterd door de Sym fonie Door Eenaracht Groot onder de DERDE HOOFDSTUK. Gaan wij heen, ook onze moeite zou te nutteloos en ijdel zijn. Sabel, Iliade, l. ix. Een verbazend en onvoorzien schouwspel deed zich aan de Vlamingen en Spanjaards voor, wanneer de ruiters die den alarmkreet gegeven hadden op kleinen afstand stil hiel den, en dat zij eenige wapenboze mannen te voet tot hen zagen naderen, 't Waren de minister en eenige zijner voornaamste secia- teurs, die van den heuvel gedaald waren, onder voorwendsel van de aanvallers vre- dewoorden toe te sturen, maar wezenlyk met 't doel hunne broeders te redden met zich zeiven op te offeren. By hun aanblik vertoonde zich de levendigste verrassing op de gelaatstrekken hunner tegenstrevers. Baudouin, de handen op de borst gekruist, opende den optocht na hem kwamen de oudste boeren. Allen hadden eene vastbera den houding, alsof zij het gevaar niet be merkten dat hun bedreigde. Houdt stil 1 riep de heer Van Bakker zeele aan de ruitery. Hy verwijderde zich met zyne officieren eenige schreden, opdat de soldaten de stem der ketters niet zouden kunnen vatten, en zich tot den minister af richtende wie zyt gy, riep hy van verre uit Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2