l ND/SS mentaals HET Ah BE RA AL, DE MO aRATI SC H EEKP' Prijs 3 centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Numuier 9 Zondiuï 27 Februari 1910 Pensioenbond van Aalst. Onderlinge Bijstand. t Groot Soldatenbal Stad IVinove. Het School-debat. Het Liberaal Programma. Ter herinnering. - £Z~: •eajat-r» A bonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den Duiten voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncenjj £kla°men J per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 26 FEBRUARI I910. vernement hierin bestaat alle schijn heilige en jezuïetische middelen te ge- Zondag 27 Februari 1910, storting bij M. Richard De Stobbeleir, van 10 1/2 u. tot 12 ure 's middags. Eerbied en Recht voor Allen. Algemeene Verplichte Vergadering, ZONDAG 27 FEBRUARI, ten 5 u. namiddag in" den Graaf van Egmont. De Leden worden dringend verzocht aanwezig te zijn gezien de belangrijk heid der voorstellen door het bestuur te doen. op Halfvasten-: Alleman Soldaat. in Concordia op Zondag 6 Maart, te 9 uur 's avonds, in voormeld lokaal SOLDATENBAL, te geven door de Turn-en Tooneelkring Help U Zelve. Na Middernacht Uitloting eener Kostelooze Tombola. Zondag, 27 Februari. Luisterrijke Ver tooning door den Koninklijken Tooneelkring De Witte Waterbloem in haren Schouw burg, Dreefstraat, met de medewerking van Mevr. Blankenstein en Mejuffer Polvliet van Brussel. ProgrammaDe Groeve (op algemeen verzoek) geprimeerde comedie in drie be drijven, van E. Roeland en De Hoed van den hologiemakervervlaamscht blyspel in een bedrijf door Van Peene. Pryzen der plaatsen Eerste 2 fr. tweede 1 fr. derde 50 centiemen. Deuren open om 4 u.. gordyn om 4 1/2 u. Men zal stipt op uur beginnen. Kaarten van eersten rang te bekomen Zaterdag 26 Februari van 6 tot 7 uren 's avonds. Alleen voorop genomen kaarten geven recht op voorbehouden plaatsen door loting aan te duiden. Streng verbod in de schouwburgzaal te rooken. De dames worden beleefdelijk ver zocht hunne hoeden af te leggen in de daar toe bestemde vestiaire. (Ingang links). Sedert acht dagen heeft in de Kamer een allerbelangrijkst debat plaats over het vraagstuk der scholen. MM. Masson en Bertrand onder vragen den Minister van Wetenschap pen en Schoone Kunsten, over de toe passingder scholen van 1895 :M. Ber trand opende het vuur met de aanha ling,van feiten waarop hij de aandacht trok der Kamer en van het gansche land, betoogende dat het klerikaal goevernement maar een doel heeft, te weten het benadeelen en ontred deren van het openbaar onderwijs en het bevoordeelen van het privaat on derwijs. Op deze feiten had de minister te antwoorden. In plaats van te antwoorden verkoos de grootmeester van het openbaar onderwijs te zwijgen, en volgens eene sinds lang gekende taktiek is het de groene paus Woeste, die het woord heeft genomen, gevolgd door MM. Verhaegen én Carton de Wiart, al die redenaars hebben het debat ontweken en hebben zich beijverd de ondervra gers te ondervragen. Deze houding is voldoende om het publiek te doen zien dat geheel de schoolpolitiek van het klerikaal goe- bruiken 'om de openbare scholen te verdelgen en de katholieke scholen te begunstigen. Ware het anders ze zou den die oneerlijke taktiek niet volgen, maar zouden rechtstreeks antwoorden op de ondervragingen der heeren Mas son en Bertrand. Wat de liberalen en socialisten be treft, ze zullen de ondervraging hand haven op het terrein op hetwelk zij ze hebben geplaatst en tevens aan het land bewijzen dat de aanvallen van MM. Woeste, Verhaegen en Carton hen niet afschrikken en zij hen over alles te woord kunnen staan. Van nu af kunnen wij bestatigen dat M. Woes te de omkanteling van het klerikaal goevernement verwacht met de aan staande Wetgevende Kiezingen hij bedreigt op voorhand het vaderland met een nieuwen schooloorlog. Zoo dus, de klerikalen voorspellen een schoolstrijd zonder zelfs te weten welke de schoolpolitiek van het libe raal goevernement zal zijn Is dat niet het tastbaar bewijs, dat het klerikalism hoofdzakelijk reaction- nair is en slechts zijne macht ver krijgt en behoudt door loensche en geweldige middelen. Maar die goeie reactionnairen vijzen hun eigen zeiven blauwtjes op.Vooral eer aan de schoolinrichting te raken hebben wij andere katten te geeselen. De oppositiepartijen hebben eerst en vooral de groote vraagstukken op te lossen over welke er eensgezindheid is en zullen voorloopig de punten ver dagen waarover men het nog eens moet en zal worden. Alzoo zal 't het toekomend liberaal goevernement behooreneerst en vooral het algemeen stemrecht in te voeren voor de Kamers gelijk voorde Gemeen te en de Provincie. Op die wijze zal men aan het wetge- vendkorps gesproten uit 't volkj waar dig en eerlijk vertegenwoordigd, de oplossing laten eener kwestie die in de eerste plaats het volk betreft, die het raakt de kwestie van het onderwijs der kinderen van het volk. Intusschentijd zal men de wet van 1895 toepassen op zulke wijze, dat zij ten voordeele der openbare scholen geve al wat zij geven kan. Want aan te stippen is het, dat zoo de fameuze klerikale schoolwet van 1895 eene toe passing mogelijk maakt, welke van aard is de klerikale scholen te beguns tigen, zij eveneens eene toepassing duldt welke geheel ten voordeele van het openbaar onderwijs zou zijn, dat hangt uitsluitelijk af van degenen die het bewind in handen hebben. De liberale partij mag dus vrijelijk ten strijde trekken met de verklaring, dat de schoolkwestie opgelost zal wor den door de Kamer gesproten uit het algemeen stemrecht, dat we eerst en vooral 't algemeen stemrecht willen voor Kamer en Senaat, voor Gemeente en Provincie, dat zoo intusschentijd de klerikale partij den schooloorlog stookt, 't is omdat zij uit haren aard en uit princiep reaction- nair is, en het klerikalism dus ver loochend moet worden door eiken rechtgeaarden medeburger. 23 Februari 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger We denken dat het velen aangenaam en nuttig zal zijn, nogmaals mededee- ling te krijgen van het liberaal pro gramma, het democratisch programma waarvan wij met alle oprechte libe ralen da verwezenlijking nastreven. VERKLARING der Liberale Linkerzijden van Kamer en Senaat, 21 Dec. 1900. j j Overwegende dat het den uitdrukkelyken i i wensch is van al de liberalen van het land, en noodzakelijk voor de herstelling dei- eenheid van het liberalism, dat de liberale linkerzijden van Kamer en Senaat het eens worden over een parlementair program ma van werking en verzet, ten einde het land te verlossen van de klerikale overheer- sching zoo noodlottig aan al de volkeren welke die hebben ondergaan Hebben de liberale Seuatoren en Volks vertegenwoordigers het volgende program ma vastgesteld I. Herinrichting van liet Onderwijs. De leerplicht is eene politieke en sociale noodzakelijkheid, onontbeerlijk voor de voortbrengingsontwikkeling van den na- tionalen rijkdom alle medeburgers moeten eene zekere mate kennissen verwerven welke het onderwijs voor volwassenen voor zending heeft te behouden en uit te breiden. Het onderwijs van alle graden moet vry zyn van alle confessioneelen invloed. Het moet uitsluitelijk afhangen van de burgerlijke overheid. Het is noodig alle ma^iregelen te verwer pen welke de confessionele scholen bevoor rechten II. IlcriiiricSitlng der natio nale Verdediging. Niemand mag het recht hebben zich voor eene som geld te doen ontslaan vau de ver plichting deel te nemen aan 's lands verde diging. Deze plichten moeten slechts op de inwo ners wegen inzoover het volstrekt noodzake lijk is. De plaatsvervanging, afgeschaft in alle andere landen moet verdwijnen. De hervorming onzer militaire instelling moet van aard zijn de inrichting te verkrij gen van een leger in staat de onafhankelijk heid van het land te verzekeren, en aange worven worden volgens de rechtvaardigheid onder al de standen der samenleving. III. Kiesliervoriiilng, De liberale linkerzijden, oordeelen dat het noodig is gelijktijdig de verwezenlijking te bevorderen, van het grondbeginsel dei- politieke gelijkheid door de afschaffing der meervoudige stemmen en ae toepas sing der evenredige vertegenwoordiging voor alle graden van het stemrecht, in de grondwet en de kieswetten. Het meervoudig stemrecht is eene bron van konkelarijen zonder einde, welke het onmogelijk is te keer te gaan en die aan de klerikale party een ongewettigde opperheer schappij verschaffen. De nauwkeurigst mogelijke evenredige vertegenwoordiging, moot, vooral met het algemeen stemrecht, aanzien worden als de eerlyke en rechtvaardige inrichting van het kiesstelsel. Om het nauw verband te bevestigen dat bestaat tusschen A. S. en E. V.,en om de vrijheid der leden te waarborgen die willen dat het A. S. ondergeschikt zy, aan de E. V., wordt er beslist dat in voorkomend geval, de liberale groep vragen zal dat de eerste stemming de Ev. Vert. zou betreffen. De liberale linkerzijden strevende naar eendracht en gezamenlijke werking, en ver schil van meeningen willende eerbiedigen welke de toekomst zal doen verdwijnen, erkennen de vrijheid van degenen hunner leden welke de zienswijze niet deelen van de meerderheid en die denken zich niet te kunnen aansluiten bij een kiesstelsel dat voor eenigen grondslag zou hebben het Zuiver Algemeen Stemrecht. In geval van herziening der grondwet, is het mogelyk de herinrichting te betrachten van den Senaat, derwijze dat het gezag der besprekingen en beslissingen dezerVergade- ring er door versterkt worden. IV. Stryd tegen de doode hand. De verbazende vermeerdering der roe rende en onroerende goederen der kloosters eischen wettige maatregelen, 0111 de uitbrei ding der klerikale doode hand te beteugelen. V, .Maatregelen voor de lots verbetering; der werkende klasse. De stoffelijke en zedelijke verbetering van het lot der arbeiders is steeds het hoofdzake lijke doel geweest der liberale politiek, en moet heden meer dan ooit, het voorwerp zyn onzer pogingen. Het liberalism betracht, door de uitbrei ding van het onderwys en van de opvoeding onder alle vormen, en door de invoering van de meest practische maatschappelijke wet ten, de verstandhouding der klassen te ver wezenlijken, alsmede de inrichting te be wonderen eener vreedzame, vooruitstreven de, verlichte democratie. Deze verklaring onderteekend door al de liberale Leden van Kamer en j Senaat, maakte tien jaren geleden den besten indruk op al de liberalen van het land, het was een groote stap naar de eensgezinde werking. Deze verklaring was de beknopte inhoud van het programma aangeno men op het congres van 1894. In den geest van deze verklaring maakten de liberalen van het arron dissement Aalst in 1902, het volgende meer concrete programma op I. Werkerskwestie. Uitbreiding der instellingen van onderlin- gen bijstand, van volkskrediet, van sparen en van verzekeringen Herinrichting op onpartijdige wyze en vermeerdering der werkerspensioenen. Herziening en verbetering der wetten op den kinder-en vrouwenarbeid, Verzekering tegen de werkongevallen. 11. Lanhouwkwestie. Herziening van het huurkontrakt. Verplichting van de voorafgaande opzeg ging voorde niet beschreven huurceelen: Inrichting op onpartijdige wyze van do veeverzekering. Uitbreiding van de kweekingssyndikaten. Herziening der jachtwetten. Bestrijding der doode hand. III. Finaiicieele kwestie. Herziening der belastingswetten beoo- gende eene verdeeling der Ssten in betere verhouding metdeechte fortuin der burgers. Daarstelling eener belasting op de mobi laire waarden. Vermindering der grondlasten. Herziening der patentwetten om den kleinhandel ter hulp te komen. Afschaffing van het vergunningsrecht. IV. Militaire kwestie. Gelijkheid van alle Belgen voor de militiewet. Afschaffing van de ongerechtigheid der plaatsvervanging, welke aan de ryken toe laat, by middel van het geld, zich vry te maken van den plicht het vaderland te ver dedigen. Vermindering van den diensttijd. V. Schoolkwestie. Verdediging van het openbaar onderwys tegen de dagelyksche aanvallen van het fanatiek klerikalism. Uitbreiding van hetMiddelbaar Onderwys. Uitbreiding van het beroepsonderwijs. Verplicht lager Onderwijs. VI. Kfeskwestle. Gelijkheid van alle burgers voor de poli tieke wet. Afschaffing van de meervoud stemming. Zuiver Algemeen Stemrecht en volledige Evenredige Vertegenwoordiging. Dit werd ook het programma van de Grondwettelijke Liberale Associatie van Aalst, want we lezen in de ver ordeningen dezer Associatie Art. 2. Het doel der Vereeniging is de grondbeginselen, vastgesteld in de liberale vooruitstrevende congressen 1887, 1890 en 1894 te doen zegepralen en bezonderlijk de volgende punten Onafhankelijkheid der Burgerlijke machten. Gelijkheid van plichten en rechten. Evenredige Vertegenwoordiging. Verplicht Onderwijs. Zedelijke en stoffelijke verbetering van den toestand van Burgers en Werklieden. Sedert lang hadden de Liberale werkliedengroepen onzer stad en van 't arrondissement dit programma aan vaard als aangesloten bij de liberale arbeiderspartij van Belgie, wier voor uitstrevend programma het hunne is. Art. 1 der standregelen van den Liberalen Werkmanskring van Aalst, luidt De liberalen Werkmankring Vooruit gang door 't Werk, is gesticht om door alle middelen de verstandelijke en zedelijke opvoeding van het volk te bewerken, zijne politieke rechten te helpen verkrijgen ea zijne stoffelijke welvaart te bevorderen. Ziedaar het vooruitstrevend, demo- kratisch programma dat wij met alle rechtschapen liberalen verdedigen en hopen uit te voeren. Zij, die moedwillig zulke werking dwarsboomen en de verwezenlijking van zulk practisch volksprogramma bestrijden behooren niettot het liberale leger. Het is niet slecht, meenen we, nu en dan eens te herinneren hoe verre de genegenheid van liet klerikaal goevernement voor den werkman en bezonderlijk voor den afge- sloofden werkman reikt. Op die onuitputtelijke liefde voordo arbei ders pochen immers de klerikalen sedert de 25 jaren gedurende dewelke zy elke goede gelegenheid om die liefde te betoonen, be hendig hebben voorbij laten gaan. In hef Staatsblad (Moniteur) verschenen de pryzen welke de gemeenten te betalen hebben aan den staat, voor hunne inwoners die opgenomen worden in do bedelaarsge stichten en landbouwkoloniën, waarheen landloopers ofte vagabonden door de vre derechters kunnen gezonden worden voor verscheidene jaren. De pryzen vastgesteld per dag onderhoud zyn de volgende Voorde jonge lieden in de weldadigheids- scholen geplaatst fr. 1,20 Voor de personen tot werken onbekwaam en wier gezondheidstoestand bezondere zor gen vereischt fr. 1,50 Voor personen tot werken onbekwaam in de toevluchtshuizen en voor personen tot werken on bek. in de gevangenissen f r. 0,78 Voor personen tot werken bekwaam in de bedelaarsgestichten en voor personen tot werken bekw. in de gevangenissen fr. 0,66 Voor kinderen van drie maanden tot 2 jaar die hunne moeder vergezellen fr. 0,30 Daarbij moet in aanmerking genomen worden, dat het onderhoud van groepen personen min kost per hoofd, dan het oneler- noud van een enkel individu afzonderlijk. Anderzijds mag men nog zeggen, dat de staat dagelyks te betelen heeft Voor het onderhoud van een dief of een moordenaar, ten minste fr. 1,55 Dat een eigenaar te betalen heeft Voor zyn hond, die verloren geloopen zynde opgenomen en onderhouden wordt, door een persoon die hem daarna aan den eigenaar terugbrengt fr. 0,50 En tot verdere vergelijking zeggen we dan, dat de Staat betaalt Voor den ouden n(gesloofden werkman, die «loop zworen upheld, zyn gezin dertig lieert onderhouden, liet vadeplnnd nuttig Is geweest en «11e nu niet meer werken kan 9 cent. Niet waar, die vergelijkingen zijn tref fend Daarenboven worden dieven en moordenaars, zorgvuldig geherbergd in ge vangenissen als paleizen zoo schoon en voorzien van al de gezondheids inrichtingen, die by moderne burgerswoningen passen, terwyl de arme wroeter met zijn (J centen daags, helaas 1 maar al te dikwyls in onge zonde hokken zyne laatste levensdagen slij ten moet. Voegen wy er nog by dat na 1911 liet pen sioen van 9 centen daags niet meer zal toe gekend worden. Ziedaar hoeverre do liefde der klerikalen voorden werkman strekt. Voor dieven, voor moordenaars, voor land loopers, voor kloosters, voor boeren bonden enz. vinden de klerikalen altyd millioenen, voor den ouden werkman beschikken zo over niets meer. Toen de liberaal Warocqué, zyn ontwerp; neerlegde, waarby een pensioen van 1 frank* daags wordt verleend aan alle oude arbei ders, die een bepaalden ouderdom zullen be-7 reikt hebben, gingen er pauwkreten op in" feheel het klerikale kamp, en al do kleri- ale gazetten vroegen in koor Waar zult ge de millioenen halen We zullen de millioenen gemak kei ijker het antwoord, dan gij de inilTior- vinden wasL,ttu,»wiu,uau mmn.»- nen hebt gevonden voor de nieuwe forten van Antwerpen en de nieuwe wapens. Het ontwerp van M. Warocrju. zal slechts worden aangevat wanneer de lilteralen het staatsroer ter hand zullen nemen zoolang zullen de klerikalen het wel verdoken hou den en verhinderen dat het te berde kome. Ziedaar de liefde der klerikalen voor dén werkman II

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1