DE BOSCHGEUS Gewijde vertelseltjes. Ondersteuningsfonds legen Werkeloosheid. BILAN Arbeidsbelangen. Eene schoone daad Uit Sottegem. Uit Herzele. Uil Erembodegem. Mingelaniangel. Er is geen enkele kwezel op aarde of ze weet honderden historietjes te vertellen van Menheer Pastoor en zyne meid, of van Men heer Pastoor en de koster, of van Menheer Pastoor alleen. En, ge moogt er op betrou wen dat, doorgaans, die vertelseltjes alles behalve naar gewyde olie of gewijd water rieken. Op den buiten vooral zyn die pastoor- histories erg in de mode en zy hebben de waarde van, veelal, echt en gebeurd te zyn. 't Is overigens bekend dat, op den bui ten, de pastoor niet gewoon is zyne woorden te overknauwen en dat hy zich heel weinig geneert om van uit zyne kuip der waarheid aan de menschen hunne zielezaligheid te zeggen. Zoo vertelt ons uitmuntend broe derorgaan Le Libéraal volgende echte ge schiedenis In eene gemeente naby onze stad, stierf onlangs eene arme vrouw. De pastoor er niet in slagende zich door den man het ge wijd water en het keuken-latyn te doen be talen hetwelk hy over de doodkist der afly- vige had uitgespreid, besteeg den Zondag daarop den stoel der waarheid en donderde tegen de a slechte betalers. Degenen, bulderde hy, cc welke de gebeden niet betalen die zy my doen lezen, zullen voor eeuwig verdoemd zyn en de zielen hunner naastbestaanden zullen niet in den Hemel komen, zoolang myne reke ningen niet zullen betaald zyn Het zijn zielen omdwalende gelyk vagebonden I Stuur ze naar Hoogstraeten klonk het plots van tusschen de parochianen, waarop eene hevige lachbui volgde. Eene andere historie, nog aardiger, had voor schouwspel eene Waalsche gemeente, insgelyks niet verre van de stad gelegen. De pastoor was in vertwijfeling, en hy had er reden toe 1 omdat hy niet meer zag ten ondertrouw komen dan duivinnetjes, welke door hunne omvangrijke lichaams vormen getuigden van hunne moederlijke bekwaamheden. Eens nochtans kende hy den troost het huwelyk in te zegenen van eene zyner ver kleefdste leden der congregatie, wier slanke en zwierige gestalte de beste getuigenis op leverde van hare gestrenge levenswyze deugdelykheid. Om die gelukkige gebeurtenis te vieren, droeg hy een prachtig geschenk op aan de waardige Maagd en haalae haar in een roe rend sermoen als voorbeeld aan voor heel het dorp. Vier maanden daarna schonk de voor beeldige congreganiste het leven aan eenen vetten jongen, dien men thans niet anders meer noemt dan het mirakel kind.De ongelukkige pastoor heeft er eene ziekte van opgedaan en het mirakel van X... is in de streek beroemd geworden. In de algemeene vergadering gehouden verleden Zondag 20Februari, gaf de Sekre taris verslag over den geldelyken toestand der afdeeling, over de inkomsten en uitga ven, alsook over de werkzaamheden gedu rende het dienstjaar 1009. In zyne rede deed hy klaar en duidelyk uitschynen, de voordeelen die de afdeeling verschaft aan hare leden, tegenover de an dere in onze stad ingericht. Voor de geringe bjjd rage van 15 een tie men per week, of 7,80 fr. per jaar die men stort, kan men in geval van crisis, werke loosheid, werkstaking of brand, 54 franken genieten en 18 franken voor ziekte in den loop van het jaar. In de andere vereenigingen betaalt men by de socialisten 35 centiemen per week, en men geniet voor werkeloosheid! 1 frank per dag. By de katholieken 20 centiemen per week e« men geniet 1 frank per dag. By ons beloopen de bestuurkosten 270.21 fr. daarin begrepen, jaarwedde sekretaris, boden, drukwerk enz. Het is dank aan dit profytig Bestuur, dat wy zulke groote voor deelen aan onze leden kunnen verschaffen. De leden zegt verslaggever, die betrokken zyn in ue werkstaking der Viscose, hebben uit de kas ontvangen fr, 385,50 en nog af zonderlijk van ingezamelde gelden 998 50 4- S8ü,50 totaal - L3S4.00 betaald aan 10 leden of 138,40 gemiddeld per lid. LHy dankt de leden, de liberale vrienden in t algemeen, die door omhalingen, zingen van liederen, en het storten van hunnen pen ning medegewerkt hebben tot het steunen van de in den stryd betrokken leden. Verder doet hji uitschijnen hoe gevaarlijk het is, in werkstaking te gaan, 2onder voorafgaandelijk ernstig onderzoek. Dik wyls en in de meeste gevallen, is de werk staking nadeelig aan de werklieden, die na maanden stryd aan slechter voorwaarden moeten beginnen, als voor het uitbreken der staking. Het is dus noodig de Besturen goed op de hoogte te brengen, van wat er voorvalt de fabrieken, en deze hebben voor plicht de grieven grondig te onderzoeken en maar de werkstaking uit te lokken, wanneer deze ernstig is en er middel is voordeel aan de werklieden in kwestie te verzekeren. Hieronder laten wy het bilan der afdee ling volgen. der Inkomsten en Uitgaven der AFDEELING: Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid voor het dienstjaar 1909. Ontvangsten 1909 Eerste Trimester Maanden Januari, Februari, Maart fr. 664,29 Tweede Trimester April, Mei, Juni 746,50 Derde Trimester Juli, Augustus, September 612,60 Vierde Trimester October, November, December 698,50 Totaal fr. 2721,80 Uitgaven s 1909 Eerste Trimester Maanden Januari, Februari, Maart 814,50 Tweede Trimester April, Mei, Juni 317,50 Derde Trimester Juli, Augustus, September 737.70 Vierde Trimester October, November, December 667,71 56 of de Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. Frederik, een weinig verward, wendde het hoofd om Op mijne eer, mij dunkt dat de rui terij.,.. dat vermaledyde Spaansche voet- TolkMaar welaan, myn jeugdige vriend, spreken wy daar niet meer van 't is vruch teloos er aan te denken. Welnu wat doet gy dan O ik betrap u, gy blyft aan uwen plicht te kort Frederik, een weinig verward, wendde het hoofd om 't is ae kracht des voor- beelds, antwoordde hy zetten wij onzen weg voort, en wenden wy onze blinken in dezelfde richting. Gelyk zy die woorden uitspraken weer- Klmden in de verte eenige buksscheuten. twee reizigers drukten zich de hand zon- Mededeellng. Verleden week deelden wy de vraag me de der Schildersgasten aan de bazen gericht om loonsverhooging te vragen. Men verzoekt ons thans ook het volgende te willen opnemen Als antwoord op de vraag door den Onpartydigen Schildersbond van Aalst ge daan, heeft het Syndikaat der Meesters- Schilders in Vergadering van 21 Februari 1910, eenpariglyk besloten een opslag van 5 centiemen per 2 uren toe te staan. Namens het Best. der Meesters-schilders. Totaal fr. 2537,41 ONTVANGSTEN fr. 2721,80 UITGAVEN fr. 2537,41 Overschot fr. 184,39 o— In kas op SI December 1909 Overschot 1909 184,39 Opbrengst Tombola 1706,29 Overschot 1908 1008.67 Totaal lr. 2899,35 Aard der Ontvangsten 1909 Retributie der leden van de maanden Januari, Februari, Maart fr. 664,20 Toelage Staat 59,00 Retributie der leden van de maanden April, Mei, Juni 687,50 Retributie der leden van de maanden Juli, Augustus, September 612,60 Retributie der leden van dc maanden October, November, December 653,50 Omhaling Banket Oude Garde na een lied door Camiel Schollaert 45,00 Totaal fr. 2,721.8 o— Aard der Uitgaven i Gedurende de twaalf maanden van 1909 Betaald aan leden voor 1268 dagen werkeloosheid en reisgeld fr. 1756,50 Betaald voor ziek te 618 dagen aan mannen 309,50 138 vrouwen 69,00 Jaarwedde vier Boden 00,00 Sekretaris 100,00 Toelagen aan maatschappijen 17,60 Bestuurkosten, Drukwerk, enz. 70,21 Verschot gedaan voor rekening van het Stedelijk Hulpf. tégen Werkeloosheid 115,10 Totaal fr. 2537,41 o Vergoedingen en dagen betaald door de Afdeeling per ambacht in 1909 Blauwverwers en Bleekers 12 dagen 17, Breisters 63 80,50 Caoutchoucbewerkers 6 9,— Espadrillenmakers 95 123,50 Garen en Katoontwijnders 79 88,00 Glucose en Maisbewerkers 37 54,00 Huisschilders 108 161,50 Kantwerksters en Striksters 70 105,00 Lacetbewerkers 33 42,00 Metserknapen, Schaliedekk. 80 126,00 Schrijnwerkers 34 47,50 Spinners 3 3,00 Steenhouwers, Gladslijpers 111 161,50 Tabakbewerkers 161 215,50 Vellenbewerkers 26 33,50 Viscosebewerkere 259 385,50 Wevers 82 9 Werklieden 3 3, Reisgeld 5, 1268 fr. 1756,50 o Bijleg en dagen ontvangen per ambacht van het Stedelijk Hulpfonds in 1909 Bleeker» 11 dagen 2,20 Breisters 15 4,50 Caoutchoiibewerkers 6 3,00 Espadrillenmakers 37 16,70 Garen en Ka toen Iwijnders 14 Glucose en Maisbewerkers 3 1,50 Huisschilders 112 66,60 Kantwerksters, Striksters 15 3, Metserknapers en Schalied. 96 56,60 Schrijnwerkers 31 16,70 Steenhouwers en Gladslijp. 99 57,80 Tabakwerkers 42 20,50 Vellenbewerkers 34 17,<r~j Werklieden 20 6, 535 fr. 282,70 der een woord te uiten en zetteden hunnen weg voort. Eene nieuwe lading ontplofte zy hielden stil. De trompet weerklonken zy draaiden terzei ver tyd het hoofd om. Dit maal brachten zij elkander geene verwytin gen toe. Het schouwspel dat het plein opleverde was levendig en indrukwekkend. De ruittry des heeren Van Bakkerzeele geraakte einde lijk uit den zandkuil, waar hy een oogen- blik in verward was, hervormde zyne ran gen en stapte fier op de linkerzyde des vyandstoe. De spaansche bukssch utters wa ren de linker zyde ingeslagen en begonnen te vuren, terwijl de piekeurs zich naar den heuvel richtteden, en bereid schenen hunne tegenstrevers in hunne verschansingen aan te vallen. De boeren-ruitory week stillekens achter uit voor de soldaten van den graaf Van Egmont. Van tyd tot tyd, naderden eenige der beste tot den kryg uitgedoste mannen den aanvallers op den afstana eener pistool scheut en vuurden op de afdeeling zonder dat deze geweerdigde eenen tegenstoot toe te brengen. 't Was klaarblykelyk dat die alecht ge wapende en in den wapenhandel onervaren mannen maar weinig weerstand aan hunne vyanden zouden kunnen bieden. Maar met het voetvolk welke de omhei ning hunner legerplaats bewaakte was het Zooals men weet hebben klenkalen en socialisten in den gemeenteraad der stad Gent een verbond gesloten en heb ben de zetels in het schepencollege on der elkander verdeeld. Dit monsterverbond heeft dezer da gen aanleiding gegeven tot een ge ruchtmakend incident. In het bestuur van de Burgerlijke Godshuizen der stad was eene plaats opengevallen, of beter, het mandaat van eenen uitgaanden titularis moest hernieuwd worden, namelijk dit van den heer Camille De Bast, liberalen senator voor Gent, eenen verlichten en milddadigen menschenvriend, zeer bevoegd in al de kwesties die de wel dadigheid betreffen, 't Is hij die het gedacht opvatte en ten uitvoer bracht scholen voor ziekenverplegers op te richten en er diplomas van bekwaam heid toe te kennen. Sedert twintig ja ren vervulde de heer De Bast zijn ambt met zooveel talent als iever. Maarde klerikale-socialistische meer derheid vond het goed den heer De Bast niet te herbenoemen en hem te vervangen door den voorzitter der rechtbank van Gent, een gekenden klerikaal. Als antwoord op deze niet te ver rechtvaardigen uitbanning heeft de heer Camille De Bast eene daad ge pleegd welke getuigt van een edelmoe dig karakter en die tevens zoo prijzens waardig is in haar zelve als afzweepend voor zijne politieke tegenstrevers. Hij heeft aan den voorzitter der Godshui zen geschreven dat hij, tot zijne groote spijt, niet meer kunnende zijnen tijd en zijnen iever besteden aan het werk waar hij buiten was gesloten geworden, niet wilde dat dit werk er door moest lijden. Bijgevolg liet hij den voorzitter eene som geworden van dertig- duizend franken, welke hij als gift aan de Godshuizen schonk, Zulke daad is voorzeker schoon en verdient dat zij gekend weze... en na gevolgd worde. Thans komt onze Liberale Jonge Wacht het tooneeljaar I9oD-191o voor de Sottegemscho vrijzinnige vrienden te sluitendoor een Concert- Voordracht dat, rechtuit gesproken, allerbest felukt is. Terloops zij gezegd dat het Concert, etwelk nochtans voor de eerste maal plaats vond in onzen Liberalen Kring, in ONS libe rale huis, een niet te verwachten drom liberale vriendinnen en vrienden had uitgelokt. Alle plaatsen waren ruim bezet en achteraan in de zaal, opeengeperst gelijk de vijgen in een kabas, stonden vele liberale strijders die nochtans over hunne verre van benijdenswaardige plaats zich niet beklaagd hebben, want waarlijk, zelden kregen wij beter, schooner, uitlokkender schouwspel te zien. Immers, allen die aan het feest medehielpen, wedijverden om het meest. De heer L. De Pont, wellicht wat heesch voor 't oogenblik, toonde zich niettemin een goed vlaamsche romance-zangereneen talent' volle declameerder te zijn. Doch de palm werd zonder kijf weggedragen door onze beide jonge tooneelliefhebsters, mejuffers M. Biebuyck en E. Van der Stock en door onze bereidwillige acteurs der Liberale Jonge Wacht, de heeren Leon De Koek, Jules Lebeeu, Alfred D'Iiaeze, Karei Parmentier, L. Machtelings en Oscar De Smet. Allen vervulden hunne rol om het best en ontrukten aan de toeschouwers een onge- wonen hartelijken lach van 't begin tot fiat einde. Men zal ons nochtans moeten vergeven dat wij hier, wat het blijspel Schrik van meisjes betreft, eene eervolle melding toedienen aan den seminarist Deodatus en vooral aan nichte Lida die in deze omstandigheid, volgens alge meen gevoelen, zich waarlijk overtroffen heeft, rechtzinnig gesproken, mejuffer E. Van der Stock is een goede aanwinst voor ons tooneel dat wij aan 't bevallig Lischen en aan den knappen zanger Fritchen den prijs van uit muntendheid verleenen voor het opvoeren van Lischen en Fritchen, waarmede zij een ongemeenen bijval verwierven en niet zonder reden bij herhaald handgeklap teruggeroepen werden, en dat wij eindelijk eene oprechte hulde bren gen aan Jacob, Ernst, Jan en Louise, voorde meesterlijke wijze waarop ze het blijspel Een moet er trouwen wisten te vertolken. Er blijft ons nog enkele woorden te reppen omtrent de Voordracht door den heer R. Roüe- lus over de inquisitie. Het gekozen onderwerp was van te zeer kieschen en uiteenloopenden aard om het in de weinige stonden, waarover spreker te beschikken had. voldoende klaar te kunnen verhandelen. Wij moeten hier nochtans den heer Robelus gelukwenschcn over het uit eenzetten zijner talrijke en moeilijke opzoekin gen die met dergelijke Voordracht gepaard gaan, doch wij moeten verklaren dat de weinige woorden, welke de tijd hem toeliet er over te zeggen, enkel zijne intellectueele toehoorders bevredigd heeft. Wij verklaren het, en onze vrienden met ons, aan die Voordracht is te wei nig uitbreidine gegeven, opdat de belangheb bende volksklasse voldoende kunne oordeelen over de verdrukking, de folteringen die onze vrijzinnige voorouders te verduren hadden van wege het eeuwig haatdragende klerikalisme. Zulke uiteenloopende onderwerpen moeten in daartoe speciaal belegde vergaderingen behandeld worden, ten einde tot eenig nut te kunnen strekken. Thans dat we vrij en vrank ons oordceld ge veld hebben over dit zoowel gelukte Concert, willen wij ook eenige tijdens het Concert opge- snuffelde gezegdens aanhalen, en wel namelijk dat de inrichters van het feest moesten beken nen dat onze nochtans zoo ruime zaal te klein s om er voldoender wijze een Concert te geven voor 't vrijzinnige volk, de geuzen of het zoo gezegd krapuul van Sottegem en deze uit roeping van een toeschouwer ioat zijn dt tijden toch veranderd Ja, vrienden, wat zijn de tijden toch veranderd Dank aan het stichten eener Liberale Jonge Wacht en aan ons kranig optreden tot verdedi ging aller rechtvaardigheid, stoort ons volk zien thans nog het allerminst aan klerikalen dwang. Ons volk wil vrij zijn in zijn sproken en in zijn denken het wil vrij zijn in zijnen han del en wandel. Laat de heeren klerikalen nu maarhun brood- roovenden schepter zwaaienmet ongeduld wachten wij hunne venijnige roekelooze hande lingen af, doch hoe vinniger de slagen zullen zijn die zij ons toebrengen, hoé beter wij onze pen zullen scherpen om het volk van hen afkee- rig te maken. Hoog de harten dus, jonge liberale vrienden en vooruit is de boodschap. Smeedt het ijzer terwijl hei heet is, blikt eens terug op 't verle den en overweeg den bekomen uitslagdoch slaapt niet op uwe lauweren en stapt steeds kra nig en deftig vooruit, de gedachte onverpoosd gericht naai- het eenige doel van ons straven, het behoud onzer verworven vrijheden, den val der klerikale dwingelandij. Thans willen wij ook nog een punt aanvoeren dat, hoe pijnlijk het ons ook bevalt, toch van ons harte moetdc waarheid moet soms gezegd worden. Wij willen namelijk eenige woorden zeggen over onze Philharmonie, die sinds eenigen tijd aan slaapziekte schijnt te lijden Wij willen hier niet onderzoeken wie die vree- selijke Congoleesche kwaal in ons vrijzinnig midden overbrachtwij stellen enkel vast dat vele jonkheden hier grootelijks aan hun plich ten te kort komen. ^Dagelijks beschikken zij over uren en uren om zich over te geven aan allerlei ijdelo vermaken, doch om een halfuur, slechts 'n kwartier per dag aan de kunst te be steden, daartoe vinden zij geen tijd en gevoelen zij geen lust. Beseffen dié jonkheden wel de schrikkelijke gevolgen die den val der Philhar monie, het vertrekpunt, de steun onzer liberale gedachten na zich zou slepen Dat het bestuur der Philharmonie eens voor goed degelijke maatregolen neme, dat de libe rale jonkhenen een weinig goeden wil bijbren gen en dat de vrijzinnige ouders niet vergeten aat achter de kerk, in Rhetorica, eene muziek school bestaat voor dewelke de gemeente jaar lijks 9oo frank uitgeeft, om den kinderen koste- looze muzieklessen te verstrekken. Dusdoende zullen we ertoe geraken een op stevige gronden gevestigd leger bijeen te scharen waarmede de Sottegemsche klerikalen, ondanks hunne hui dige en toekomende hooggeleerden, zullen af te rekenen hebben. Dat elk dus zijn plicht begrijpo en doe. zoo niet gelegen. Daar bevond zich meer dan een moedige die te Gravelines met de vlaamsche lotelingen gestreden had. Hunne gesteldheid was ook voordeeliger aan den persoonlyken moed en de tuchtlooze stout moedigheid. Er ontbraken hun geene pieken noch bylen en degenen die er geene droegen hadden er in voorzien en waren met ge knobhelde stokken gewapend. Een lwaalf tal buksen waren aan de behendigste toever trouwd. De andere hadden groote bogen, zware kruisbogen, waarvan men zich sinds eene halve eeuw in het leger niet meer be diende, maar die ten platten lande nog in gebruik waren. Zy putteden hunne voor naamste macht in hunnen geestdrift. Bau- douin en zyne gezellen, heel en gansch op hui» uitzinnig plan teruggekeerd van zien als een troep schapen te laten ombrengen, liepen van rang tot rang, hunne broeders aanmoedigende den heldenmoed der Macha- been na te volgen en de vrouwen en kinde ren, die op den heuvel gebleven waren ont vlamden alle harten door hunne toejuichin gen. By het naderen der soldaten hieven zy eenstemmig het gebed van David aan dat de Heer u verhoore op den dag der kwel- lingen 1 Dat de naam des Godes van Jacob u bescherme I Hunne stem scheen van verzet tot verzet te stygen, 't was met eenen geestdrift die aan de vervoering der dolheid Zondag kondigde onze herder van uit den stoel der waarheid eene meeting aan in de Patronagie voor de franschmans. Velen waren opgekomen maar onder de aanwe zigen bemerkte Casimier zekere X (wy wil len zijnen naam niet aanduiden), die hy ver zocht onmiddelijk de zaal te verlaten, onder voorwendsel dat hy geen franschman was. X. protesteerde en beweerde dat hij dit jaar de campagne meemaakte en zich kwam laten inschryven hy weigerde de zaal te verlaten en de vergadering werd niet geopend. Na een uur ongeduldig te hebben ge wacht, stelde X aan zyne nieuwe werkge zellen voor een glas bier te gaan drinken 't geen door allen, uitgezonderd een tiental, aangenomen werd. Er werd besloten in groep terug te keeren, maar X, min flink aan zyne makkers, kwam de laatste en Casimier, die op loer lag, belette hem binnen te treden. X zegde daarop: Gy vreest dus myne tegenwoordigheid omdat gij weet dat ik de verdediging mijner verlatene gezellen zou nemen omdat gy weet, dat zy die recht felyktdat zy die woorden herhaalden welke un dunkens aan hunne gesteltenis konden toegepast worden. De eenen stelden hun betrouwen in hunne rytuigen de anderen in hunue draversmaar, wy in den heer onzen God. Zy hebben geboeid en omverrege worpen geweestwy zijn sterk en zegepralend gebleven. VIERDE HOOFDSTUK. O mijne Muse mijne Cal liope mijne Thalia! geeft mij raad in dit oogenblik scherpt mijne zinnen want ziehier de oordeelkundige ezelsbrug, ziehier de knip, ziehier de moeilijkheid om de verschrikkelijke slag die er geleverd werd te kunnen uitleggen. Indien ik nu, naar mij nen wil, een bokaal van den besten wijn had, dien al dogenen dronken die deze geloofwaardige historie zullen lezen. Pantagruel, l. ii, c. XX1VIII. Wanneer de ruitery van den eenen en de buksschutters van den anderen kant begon nen hadden, met den heuvel te omsingelen, waar de boeren vereenigd waren, snelden de pikeurs langs voren op hen toe. Hun dicht gedrongen bataillon scheen eene ondoor dringbare massa te zyn. Zy naderde met eene gelyke en wel gemetene beweging, de hebben op vergelding voor ziekte en onge vallen de betaling dier vergoeding mogen eischen. Deze vraag bleef onbeantwoord. En X ging voort. Twintig jaren geleden preekte onze pastoor dat al diegenen die naar Frankryk gingen werken, vermaledyd waren, dat de vermaledijding zich zou uit gebreid hebben op 't nageslacht en dat ziekte en ellende hun straf zou zyn. Maar nu dat onze franschmans een vierde van eenen burger geworden zijn, nu moeten zy naar dit goddeloos land (P!) om hunnen hemel te winnen, nu mogen zy daar 's Vry- dags vleesch eten, nu moeten zij 's Zondags geen mis meer hooren, nu mogen zy heel den Zondag werken en dit alles op eene enkele voorwaarde, die is dat ze voor de jeefkens stemmen. Ons besluitDe jeefkens hebben de gebo den Gods verkocht voor 't arm stemmeken van den werkman Ziedaar de waarde van hunne religie. 't Was langgeleden dat ik nog een® repetitie van onze liberale Fan faren had bijgewoond. Gebrek aan tyd en ook wel onverschilligheid welke het gevolg was, volgens mij, van onbe hoorlijke toestanden in de Maatschappy,wa ren daarvan de oorzaak. De dompers waren zoo kontent als kermis- hondekens, omdat een persoon, op wien de spreuk toepasselijk is krabt een ezel onder den steert hy..., bevuilt uwe hand, hen had wys gemaakt dat zonder hem de Fanfa- renmaatschappij om zeep was. En er was "root pertijk en plezier in het dompers- Lamp de liberale Fanfaren zyn kapot 11 Maar ze bedriegen zich grootelijks er een misloopene meer in Erembodegem en dat is alles. Zondag morgend vernam ik dat de Fanfa ren maatschappij eene serenade kwam geven aan onzen liberalen vriend van ons Ronse- vaal M. Th. Yertongen. Ik besloot dadelyk daar aanwezig te zijn en ging er dan ook heen. Was dat nu de Liberale Fanfaren- maatschappij, die volgens de dompers moes ten kapot zyn. Ik telue 04 muziekanten onder de leiding van M. Ferd. Coesens, Mu- ziekoverste der Oude Garde te Aalst en Ondermuziekoverste der Stedelijke Harmo nie van Brussel. Nooit zag ik op ons Rorisevaal zooveel volk als er Zondag byeen was gestroomd van alle kanten en iedereen bekende dat de uitvoe ring der stukken opperbest was. Men ziet en men hoort wel, dat de muziekanten weer vol yver en goeden wil zyn, dat de on derlinge vriendschap tusschen allen heerscht dat ze vertrouwen hebben in hunne hoof den en iD hunnen muziekoverste. Er is geen twijfel aan, onder de leiding van een muziekoverste als M Ferd. Coesens moet de Fanfaren maatschappij vooruitgaan op den weg der kunst. De bewijzen zyn er, de uitvoering van verleden Zondag is een triomf geweest waarop de muziekanten, het Bestuur en bezonderlyk de knappe muziek overste fier mogen zyn. Een jongen van Ronsevaal ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 27 Februari 1910, M. RENNEBOOG, Nieuwstraat. Eerste Communie. Prachtige en goedkoope geschenken voor Eerste Com muniekanten bij J. Van Opdenbosch, Kapelle- straat, 13, Aalst. Sanatorium de Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladie de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen tral. Eclairage électrique, Au Bon Hlarclié, Nieuwstraat, Brussel. Laatste Nieuwigheden voor Eerste Communie, Op aanvraag vrachtvrije zending van stalen en bezon dere catalogus. WykclubMoed en Volharding-. Op Zondag 27 Februari, te 2 1/2 ure namid dag, vergadering voor de leden ten lokale by Alfred De Ridder, Scherreveldstraat. Daarna bezoek aan leden herbergiers. Aalst. Sint-Annabrug.Het Beheer der Maatschappy van de Dender, vaart laat weten dat ae doortocht over de Sint-Annabrug zal moeten onderbroken worden op Woensdag 2 en Donderdag 3 Maart eerstkomende, om aan de brug de noodzakelijke herstellingen te verrichten. Winkeliers!! Huisvrouwen!! Spaart uwen tyd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electromlne het beste produkt om Stoven en Kachels te zwarten Alg. Dépot bij Edgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. f eenen op de anderen gedrongen en hunnr lange pieken kruisende. De eentoonige klan ken van den tamboer, die huane stappen bij- geleidde, mengden zich aan 't geroep dui zend maal herhaald van Sinte Jacobus l Sinte Jacobus 1 Spanje Spanje 1 Wanneer zy nog slechts een vljftigtr'i stappen van de wagens verwijderd war vuurden de hervormden voor de eèriil maal. De ballen der buksschutters fi# nni^ en de schichten der stale-voetbo- h„fLr« snoefden rond het hoofd der so' da?f_SCn""^ hun den minsten schrik a»-,, te jagen'. In den eersten rang stortteen rc oeni^e eder z(( werden dadelijk ver"; augen door degenen dre ze van nahtj volgden, en 't batlillon zette zijne li eg vooruit, met over de roer- looze UchaiiiOa dergene die op den grond uitgestrekt lagen heen te stappen. Eene tweede en derde vuuring hadden niet minder uitwerkselde stoutmoedigste der protestanten verbleekten, toen zij eindelyk die zware en onkwetsbare massa op hen zagen afkomen, die hen een woud van pie ken en eene Ijzeren vesting tentoon bood. Xogtans weken zy geenen voet achteruit en alhoewel hunne veel kortere wapen» hun riadeelig moesten wezen, bleven zy vastberaden achter hunne wagens met ge duld 't oogenblik afwachtende op hetwelk den vijand zyne rangen verbrak, zooals hy verplicht zou zyn te doen om hen te ge naken, Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2