DE BOSCHGEUS Sprekende Cijfers. Uil Geerardsbergen. mm\E. Concer t-V oordracht Uit Sottegem. Uil Ereinbodegem. Strijd penning Mingelamangel. Wanneer de GAZKWESTIE hier in den fmieenteraad werd besproken heeft M. De lieck aangetoond welke schoone en in 't ge heel niet te verwaarloozen winsten de ste den doen waar de GAZ in REGIE wordt ge- fabrikeerd, 't is te zeggen waar de stad voor eigen verlichting en ook voor de ver lichting der huizen en fabrieken zorgt. Doch M. De Blieck klopte aan dovemans deur de klerikale alweters die hier 't goed en slecht weer op 't stadhuis ma ken, wisten het best, de regie was slecht en kon niets dan nadeel by brengen, alleen de vergunning aan eeneklerikale maat schappy was 't eenigste en 't voordeeligste midaelze weigerden zelf het zoo redelyk voorstel van M. De Blieck aan te nemen namelyk de zaak door mannen van 't vak te doen onderzoeken met verzoek daarover een omstandig verslag op te maken. Die zouden soms de voordeelen van de regie kunnen doen uitschynen hebben en zoo zou die goei affaire aan de klerikale vriendjes kunnen ontsnappen hebben. Of de gaxregie een goei affaire is zullen de hieronder 'staande cyfers bewyzen der zuivere winsten gedaan door de volgende steden in Duitschland, waar de gemeentebe stuurders wat meer voor 't algemeen zorgen dan te Aalst (De winst is in marken aange duid een mark is 1,25 fr). Berlijn won in 1 jaar 8,641,600 mark Keulen id. 2,006,800 Chariot tenburg id. 2,268.600 Breslau id. 2,180,000 Leipzig id. 1,446,200 Bremen id. 1,225,000 Dusseldorf id. 1,216,800 Munchen id. 1,610,600 Nurenberg id. 1,195,400 ütuttgard id. 715,600 s Magdeburg id. 979,100 o Barmen id. 777,700 0 Karlsruhe id. 661,200 Stettin id. 685,700 Essen id. 951,400 Crefeld id. 578,306 Wiesbaden id. 320,300 0 Halle op Saale id. 555,200 0 Die cyfers zyn welsprekend door zich zelf Al die steden zijn voorzeker meer bevolkt dan Aalst, doch alles is in evenredigheid en 'tis vast datde regie ons hier vele duizenden franken winsten zou verschaft hebben. Nu worden die winsten door klerikale vreemde lingen weggedragen, wiens maatschappy maar een enkel doel heeftzooveel centen mogelyk te w innen op den kap van de Aal stersche bevolking. De bokken hebben ons daar een kadauken gedaan dat zal tellen 1 't Is om uit hun gewoonte niet te gaan en tot meerder eer van God en de religie Laat de burgers, neringdoeners en werk lieden maar hun devoren doen en de boeren van Mylbeek en Schaerbeek maar dorschen 1 Wat zitten de dompers daarmee in, als hunnen winkel maar en draait. Sedert eenige jaren richt de Liberale Jonge Wacht telkens op tweeden Paaschdag een Schoolfeest in, ten voordeele van den Kindertuin en de Beroepschool voor Meisjes met zooveel opoffering en belangloosheid bestuurd door Juffer Aimée Rens, die zoo bewonderenswaardig yvert om meer ge leerdheid, meer gezonde wetenschap onder het volk te verspreiden. Eene kunstafdeeling is te dien einde in den schoot der Jonge Wacht gesticht ge weest welke met de voorgaande feesten de langspelen Les ftoces de Jeannettele Ckdlet en les Dragons deVillars, in de mate barer middelen met byval ten looneele klacht. In 't vorloopene jaar moest Zampa van Herold aiigevoerd worden, maar sommige medewekers, zich in de onmogelijkheid be vindende de door hun zelf verkozen rol te Yervulh n, wierden de begonnen studiën ge staakt en had de opvoering geen plaats de beschermelingen van den Schoolpenning hadden toch door dit lolleken niet te veel te lijfien een prachtig Kunstconcert waaraan verkleefde vrienden van Brussel, Ronse en £<inove hunne medewerking verleenden yerving do ontworpene vertooning van £ampa. Maa,r den tegenslag met Zampa ontmoet, ondanks maanden nuttelooze instudeering, schrikte den jeugdigen leider Heer Edmond Hooehuys niet af zoo min als zyne vrienden der kunstafdeeling; byval verplicht zegt het spreekwoord en met meer iever dan ooit zetten hy en zyne medewerkers zich, aan het leeren van Véronlque het weneld- beroemd-zangkluchtspel van Messager, een meesterstuk in zijn aard, dat op tweeden Paaschdag 28 Maart aanstaande* op Stads schouwburg van Geeraardsbergea zal uit gevoerd worden. Deze onderneming scheen ons nog al ge waagd, maar de herhalingen laten ons ver hopen, dat de moedige kunstpoging der kunstafdeeling met verdienden byval zal beloond worden de vrouwelyke hoofdrol len schynen ons meesterlyk te zullen weer gegeven worden door drie der beste zange ressen gesproten uit de beroemde klas van Mevrouw Cornelis-Servais aan 't Brusselsch Koninklijk Conservatorium, de vertol kers der andere Damen- en Heerenrollen zullen wedyveren om het hunne by te bren- jen tot het wellukken van het feest en de ieurige koormassa samengesteld uit een vijftigtal Juffers en Heeren der stad oefent zich dapper om een lofbaar geheel in de opvoering van Veronique daar te stellen. Het orkestgedeelte zoo passend by derge lijke uitvoeringen is ook ten goede verzorgd een tiental der puikste solisten der orkesten van de GeDtsche Schouwburgen zullen nevens de lokale elementen hunne mede werking aan dit veelbelovende kunstfeest verleenen. Alle onderwysvrienden en muzieklief hebbers onzer streek zullen op tweeden Paaschdag zonder twijfel in den Stads schouwburg van Geerardsbergen annwezig zyn ook is te hopen dat de vriendenkrin gen op 28 Maart geene feesten zullen in richten de Liberale Jonge Wacht van Geerardsbergen is altijd aanwezig op alle liberale feesten en de leden harer kunstafdeeling hebben steeds het hunne bijgebracht om belangloos dienst te bewij zen aan de vrienden die aanspraak maakten op hunne medewerking. XVILLEMS-FONDS. LUISTERRIJK op Zondag;, 13 Maart 101O, in den Liberalen Kring, Dreef straat, met de welwillende medewerking van De Donderzonen mannenkoor De Koornbloem vrouwenkoor, en Mynheer Julius Van Ham, begeleider. VOORDRACHT door M. Dr Persoon* Volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Sint-Niklaas. ONDERWERP Beschouwing over den politicken toestand van het land. Deuren open 4 u, Begin om 4 1/2 u. stipt. len volgens den ouderdom. Zie dat en is maar rechtvaardig, die er wil bij komen heeft al tijd genoeg gehad om zich te bepein zen. Vermits er nunog twee maanden tijd is, zullen wy, leden, ons beste doen om d'achterblijvers wakker te schudden. Van morgen af beginnen wij, ik en mijn twee dochters om propaganda te maken. Zy op hun werk en ik bij mijne geburen, 's achter middags op een potje koffie, en wij zullen niet rusten vooraleer, geheel onze wyk in geschreven is. M. Bekaert die, met zijne twee dochters, propaganda maakt.... bij zyn geburen 1 Wij begrijpen datde redacteurs der Voor- wacht de goedkeuring wegdragen van alle katholieken wanneer ze in hunne gewone geestrijke taal hunne persoonlijke aanvallen tegen tegenstrevers richten. Wyook, Libe ralen, hebben daar vrede mèe, om het poli tiek voordeel dat wy er by winnen. Maar niemand kan toch, zelfs het schulde looste schimpen goedkeuren tegen een braaf onderpastoorken gericht 1 de hoop dat onze innige deelneming in het on herstelbaar verlies dat hen komt te treffen, hunne diepe smart eenigszins moge lenigen. Wat de liberale fanfare was, is ze gebleven en de uitvoering waarover ik in de Volks gazet schreef heeft ten volle bewezen, dat Op't kerkhof werden twee lijkreden u.tgo- 1 d.n kundigen rauziekoverste M Coesens J niet onwaardig is en met hem nog beter zal worden. 58 4»r«le Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in d'. Volkstaal overgebracht. Maar watwaar loopen die bukschut- De kapucijn antwoordde niethy stelde aich op de teen en, stak het hoofd vooruit en wedernield zyne ademhaling. Zyn beweeg baar gelaat drukte beurtelings op eene weinig edele maar ernstige wijze, de vrees, de hoop, de vreugde en de smart uit. Zynen stok in de hoogte zwaaiende Zegepraal riep hy eindelijk uitzege- Sraal 1 ae zwarte huiden hebben nu de ne erlaag zij verwachtten zich aan die oefe ning niet. Mynheer d'Agua. Onze ruiterij, die zy op vlucht geloofden, is langs achter den heuvel doorgetrokken en zy is het nu die de Spanjaards in wanorde achteruit doet deinzen. Vooruit nu. Baudouin en het voet volk valt die schelmen aan en berooft ze van die groote pieken l In onzen Gemeenteraad. Wy vernemen dat er in de jonste verga dering van de commissiën van den Raad beslist werd eene afvaardiging van vier leden te zenden naar het ministerie, ten einde het ontwerp te stemmen der tramlijn verbinding Burchtdam-Geeraard bergsche- straat en er de belangen der inwoners van den Burchtdam te doen in aanmerking nemen. Eene audiëntie is by den bevoegden minis ter aangevraagd. Op dezelfde vergadering werd voorgesteld aan dry straten der stad den naam te geven van dry beroemde Ninovieten Dr Emiel Do Mol, de groote menschen- vriend. Kanonik Devlaeminc, stichter der Gods huizen Despoterius, beroemd latinist, opsteller van een latynsche spraakleer. Deze voorstellen zullen in de eerste zitting van den Raad te berde komen. De redacteurs van De katholieke Voor wacht vinden het sinds ruimen tyd zeer geestig wekelijks in hun blad eenige hunner tegenstrevers om de onbeduidendste hunner daden te beschimpen. In hunne drift om een slachtoffer te vin den, raken ze soms het spoor bijster en val len ze de eerbiodwaardigste hunner partij genoten aan. Verleden week was het de beurt van M. Bekaert, een geestelijk man. Er was spraak van* eene vergadering in de patronage. DeVoonoacht drukt daarover letterlijk DeE. H. Onderpastoor Bekaert opende de vergadering. Hy deed ons uitschynen wat groote voordeelen wy kunnen genieten mits een geringen uitleg Doktoor, medecynen,0,75fr., daags hulp en steun voor de geboorte. Voorzeker dat onze maatschappy beantwoord aan eene dringende noodwendigheid.... Het bestuur heeft ook besloten nog een maand verlenging te geven om zonder in komgeld aanvaard te worden, deze die zul len wachter» tot na dea 1 Mei zullen dus moe ten een zekere som storten, die zal verschil- Erratum. Op 't einde van ons laatste verschenen artikel, is een kleine misslag ge slopen. Er staat inderdaad iOOO frank, nieuwe opcentiemen, wij durven verhopen dat onze lezers zullen gelezen hebben tien «lui zend frank nieuwe opcontiemen, wat nogal een merkelijk verschil daarstelt. HET BAL. Toen we Zondag laatst rond 9 uur 's avonds onze intrede deden in den Liberalen Kring, waren we niet weinig verwonderd er eene zoo talrijke schaar vrijzinnige vriendinnen en vrien den to ontwaren die onzen oproep, tot een Bal ter gelegenheid van Half-Vasten, hadden beant woord. De ruime zaal van ons lokaal was let terlijk opgepropt met volk, en met groote moeite konden we ons cenen weg banen, ten einde in een verloren hoekje ons plaatsken te zoeken om trouw onzen reportersdienst te kun nen waarnemen. Het deed ons goed aan 't harte, te zien hoe alle standen onzer vrijzinnige partij op 't bal vertegenwoordigd waren en hoe de begoede burger nevens den braven werkman nen ge zelligen flikker sloeg. Zoo iets kan slechts geschieden in een mid den van eene vrijzinnige niet te trotsch vallen de burgerij en van welopgevoede en verstandige lieden van den werkenden stand die, voor een dag. van weerskanten vergeten wie ze zijn en wat ze zijn, om gezamenlijk op vriendschap pelijke, ja broederlijke wijze eenige plezierige, maar al te korte uren door te brengen. Bravo, driemaal bravo dus voor u allen, libe rale vriendinnen en vrienden, want ge hebt de inzichten der feeslinrichters allerbest weten te doorgronden en ontvangt daarvoor hun aller dank. Zij rekenen voorts op uw aller genegen heid om in de toekomst dezelfde verhoudin gen en inschikkelijkheden te kunnen waarne men, want te dien prijze alleen kunnen zij erin toestemmen, indien het slechts van hunnen wil afhangt, voortaan, op Halfvasten, een derge lijk feest in te richten dat, buiten eenieders ver wachting, allerbest gelukt is. Immers, de gele genheden om zich eens hartelijk te vermaken doen zich, voor onze Sottegemsche jonkheden van beider kunne, ^och zoo zelden voor. En zeggen, dat er lieden gevonden wordon die durven beweren dat op dergelijke bals de jonkheden bedorven wordenOh, die azijn- brouwers We kunnen heel wel hegrijpen dat nietsdoen- de, wel gevoederde lui, kwade bekoringen krijgen bij 't zicht van' te diep ontsluierde bal kons gelijk destijds op de bals gegeven ter woon van den puritein Woeste maar dat bij ons, waar nen goeden vriendenflikker gesla gen wordt onder 't waakzame oog van ouders, vrienden en kennissen, slecht zou geschieden, dat kunnen of willen wij niet aannemen, en elk rechtgeaard man zal het met ons daarover ge heel en gansch eens wezen. Verdachtheden van bovenstaanden aard zijn alleen waardig van kwezelaars en pharizeërs van dergelijke gehalte. Eene omhaling tijdens het bal gedaan bracht nog eene mooie som op voor den arme. Plechtige teraardebestelling. Maandag laatst had alhier de plechtige ter aardebestelling plaats van den heer Cesar De Koek, in leven deurwaarder bij de rechtbank van 1" Aanleg te Audenarde. Zonder een gloed volle voorkamper te wezen van het liberale leger, was de aflijvige toch een overtuigd vrij zinnig strijder op wien men gewis rekenen kon. Door zijnopen karakter, zijne dienstwilligheid en goedhartigheid .wist de betreurde vriend Gesar aller harten te winnen bewijs, de ontel. bare schaar vrienden die hem tot aan zijne laatste rustplaats vergezelden. Aan zijne kin deren en vooral aan zijn zoon Leon, ons aller vriend, doen wij ons hartelijk rouwbeklag met Alsof des kapucyns stem hunne ooren ge troffen had, de minister en de talrijke troep vastberaden mannen die hem omringden, zettederi zich op dit oogenblik in orde om zich op de pikeurs te werpen. Zij daalden van den heuvel, in deD beginne traagzaam, vervolgens met meer snelheid en stortten eindelyk als een onstuimige stroom op het spaansche bataillon. Zy waren er in ge slaagd, zooals hunne tegenstrevers, eene dubbele gewapende lyn van lange pieken te vormen degene die degens, bijlen en al andere soorten van wapens hadden, kwamen van achter aan. 't oogenblik beloerende op hetwelk de rangen der soldaten zouden ge scheiden zyn, maar deze ontvingen den schok zonder zich te verroeren. Sluit uwe rangen aan, heeren soldaten riep don Jero nimo, wiens moed zijnen hoogmoed even aarde, hen niet eene donderende stem toe 't is de laatste poging van dit gespuis. Ha ha zjj vertragen reeds vooruit, 't is onz beurt. De aanval der piekeurs werd met vastbe radenheid door hunne tegenstrevers onder staan de waarde was beider kanten dezelf de, en indien de eene de overhand behaalden door hunne tucht en goede wapens, de an dere hadden voor hen het getal en het voor deel met de streek bekend te zyn. Die twee zware kolonnen drukten zich dus met gelijke kracht, en lichte bewegingen voor- •proken, onder andere eene door den vriend De Vriese, als volgt Vrienden, Heeren, Mevrouioen Het is met een gevoel van diepe smart en deelneming dat wij op dit indrukwekkend oogenblik rond hot kille graf geschaard zijn om eene plechtige laatste hulde te brengen aan onzen diep betreurden vriend Heer Cesar Frans DE KOCK. Slechts onlangs had ik het geluk zijner ken nismaking en toch heb ik in hem de rechtscha penheid kunnen bemerken van zijn open karakter. Gij echter M.M. die door nauwer vriend schapsbanden aan hem verbonden waart, en die wellicht hem kendet tot in den verborgend ste schuilhoek van zijn harte, gij zult meèr nog begrijpen de volheid van het smartelijk verlies dat wij allen betreuren. Heere De Cock was een man met edel harte Door zijn onberispelijken dienst als deurwaar der aan de rechtbank van 1* aanleg te Aude- naerde werd hij vereerd met de medalie van eerste klas. Hij kon later, doordrongen van al te zedige gevoelens de eer onizien van het bur gerlijk kruis dat hem als verdienstelijk ambte naar aangeboden werd. Als diep beproefde man is hij in eerbiedwaardige grijsheid inge sluimerd met de zoete zelfvoldoening hier op aarde zijn plicht te hebbeh vervuld. Wij beseffen volkomen het smartelijke van dien slag zoo wreed als onvoorzien. Helaas wat kunnen wij meer o goede vriend dan u met bloedend harte betreuren Kunnen onze tranen u terug in het leven roepen O neon onmach tig zijn wij in onze treurnis. O groote Almachtindien gij van hooger onze snikken hoort, onze tranen zieto weet dan dat gij in uw onverbiddelijke rechtvaardig heid een zoon, toonbeeld van deugd en goed heid alleen nu op de wereld laat Gij die weet dat ons aller harten nog met het kleinste vonkje van dien straal niet liefhebben kan waarmede een vaderhart zijn kinderen lief heeft O geef hem de krachten om tegen 't lot verhard en pal te slaan in eerbiedige onder werping, Laat het eervol verleden van- onzon goeden vriend aan zijne kinderen tot richting dienen opdat zij zijn stappen volgen op den breeden weg van deugd en eer Welaan dan moed. Wij allen even onmach tig tegen den wil van hooger krachtlaat onze tranen droogen. Geen licht kan er schijnen zonder schaduw hier op aardewaar alles leeft, slechts tijdelijk, met het eenige doeleind ook eens te vergaan. Geen zonnigo dag hier, die niet in het zwarte duister van den nacht ver zinken zal. Getroost dan, o harten die bloeden. Weldra zal deze plaats van ons allen verlaten weer rusten in haar kalme stilte, plechtige eenzaam heid. Maar in ons hart dragen wij u mede Uw trouwe nagedachtenis zal ons sterken in de beproevingen dos levens en uwe voetstappen zullen ons leiden op den levensweg door U zoo eervol betreden. Zij de aarde U licht, die weldra op uw onschuldig lichaam zal nedervallen en slaap, lieve duurbare vriend, slaap in eeuwigen vrede. Nieuwe mannen. 7 Vuilhemdeken van Aalst heeft in onze gemeente een nieuwen correspondentgevon den, een kwibus II, die de plaats moet ver vullen van den haas die uit zijn leger niet meer durft komen, sedert wij hem zoo duch tig bij zyn ooren hebben gepakt. De zeever in 't Vuilhemdeken is er niet beter om maar voor een bladje van dien trant is 't licht goed genoeg, de lezers ervan zien niet nauw en ze slikken alles lyk evangelie. Onwetens (hij zou 't anders voorwaar niet doen) stoeftde kwibus II op ons Drie, vier maanden, zegt hy, hebben wy voor onze fan fare gezwoegd en gezweet. Dat is waar 1 parmentig waar I en ons zwoegen is met aen besten uitslag bekroond Onze liberale fanfare zal hare faam uitbreiden, haren werkkring verdubbelen, haar ledental versterken en de algemeene vaardigheid vermeerderen, waar ze vroeger berustte op een drietal lievelingen. Onder onze fanfaren heerscht nu vriend schap, ijver en verslandhoudingen daardoor moet eene maatschappij groeien en bloeien. Carnaval. Het getal leden neemt voortdurend toe. Dat sommige dwarsdrijvers, die te groot werden om goed op te passen, te fier om met •envoudige muzikanten de verplichte uit- •tappen mede te maken verzocht werden hunne maten op te rollen weet iedereen dat ze nadien spyt hadden en gaarne demi- toer zouden gemaakt hebben is ook waar. Wy hebben den carnaval dit jaar niet ge vierd om boetvaardigheid te doen. De dom pers zouden er blij moeten om wezen in tien heiligen tijd van den vasten moeten d® menschen hunn®n broekriem vaster trekken, nen paternoster pakken, met hunnen neus op hun half hemdeken loopen en de duimen godvruchtig over elkander araaien. En nadat de dompers een besluit hebben genomen.dat zoo groot nadeel doet aan de neringdoeners en dat de menschen uit de ge meente drijft verwijten zyn de liberale fan fare geen uitstap te hebben gedaan 11 lil hunnen stal. De kwibus II zal zich wel wachten in 7 Vuil hemdeken te schrijven hoe 't in hunnen- klerikalen stal gesteld is. Hoelang zeker® chef de musique naar zyn verdiend loon heeft moeten wachten Wat er gezeid werd van zekere familie waarvan de zoon als laureaat door de liberalen aan de statie werd afge haald Viel uw armzalig muzieksken er op de begrafenis van M. Langelet ni®t lossen door Wat zegt de baas van uw lokaal toch aan al wie het hooren wil Als nen sukkelaar zyn laatste beetje goed naar 't pandhuis draagt, zegt hy ik ga by matant. Als nen schelm in Frankrijk naar de guillo- tien wordt geleid, zegt hyik ga by mononkel. Als een domper naar zijn krocht gaat, zegt hij ik ga naar de vrijheid. Vendttie. Wy hebben gehoord van eene openbare veiling van kostumen. Kwibus II moet mis verstaan hebben (dat is van een kwibus niet te verwonderen) want hij doet de vei kooping plaats hebben op den Steenweg. Immers de plakbrieven zyn in druk om de venditie aan te kondigen van gekeerde kazakken op de dorpplaats, allemaal met de klerikale voedering naar buiten, de liefheb bers zullen bij eiken afklop een deuntje spelen. Een geuicente-oiitvanger. Talrijk zijn de kandidaten, welke zich aanbieden voor de plaats van ontvanger onzer gemeente. Onze dompers wgten niet wat doen. Z' hebben al twee pakken keersen verbrand voor den heiligen Antonius van Padua om eene oplossing te vinden och, arme 't is om er compasie mee te hebben. Volgens M. Felix Mollaert vertelde zyn ze van zin de plaats te laten af loopen. Elke kandidaat zou verplicht zijn aan den loopstryd deel te nemen. Ziehier den toer Van aan de Denderbrug langsde kerk. voor bij het huis der W* P, Abbeloos, en dan het dorp af weer tot aan de brug. Elke kandi daat zou tweemaal die koers moeten doen. De eerst aangekomen zou de plaats hebben. Wachten wijwater gebeuren zal. Kwi bus II zal lid zyn der jury. voor liet Ondersteuningsfond® tegen de Werkeloosheid. Uitstap der liberale Wykclubben. Omgehaald by M. Henri Van Vaerenbergh Grooten Bolleweg 6,36, 3 vrienden doen er nog 0,35 by, Martin Becqué doet er nog 0.29 bij maakt samen 7 fr. en omdat het 8 fran ken zou zijn doet er M. Camu nog 1 fr. bij, ten voordeele der slachtoffers der brand ramp der heeren Van de Velde. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 13 Maart 1910, M. GHYSELINCK, Molenstraat. Eerste Communie. Prachtige en goedkoope geschenken voor Eerste Com muniekanten by J. Van Opdenbosch, Kapelle- straat, 13, Aalst. De Turn- Tooneelkrlng HELP u ZELVE betuigt zyn wel- gemeenden DANK aan de talrijke Vrienden en Kennissen die het hunne hebben byge- bracht om het HulfYastenbal van 1910 zoo prachtig te doen wellukken, en wel voornamelijk aan al de personen die de Tombola meteen prijs hebben begunstigd. Het Bestuur. Sportingclub,Heden Zondag om 2 uren Vriendenmatch voor scholieren op het terrein van de Sportingclub (Puitenput) tusschen de Papillen en de Sportingclub. Na de match om 3 1/2 uren entrainement voor al de leden. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeeft. of achterwaarts duidden alleen de kansen van het gevecht aan. Eene toevallige omstandigheid beroofde nogtans de Spanjaards van hunnen voor- naamsten steun. Na zich van de omheining, welke de boeren gevormd hadden, meester gemaakt te hebben, hadden zy zelf aide wagens die hunnen gang belemmerden naar den linken kant gerold: daardoor richtten zy zelf, zonder het te weten, eenen afslui tingsmuur op tusschen hen en de ruiterij hnnner partij, Die moedige ruiterij, blootge steld aan de gestadige uitvallen van wege een vijand dien zy niet kon bereiken, uit hoofde der steile helling des heuvels langs dien kant, was genoodzaakt een honderdtal stappen achteruit te deinzen. De protestant- sche ruiters na de vijandelijke buksschutters op de vlucht gedreven te hebben, kwamen zich intusschen op den rechten vleugel der piekeurs werpen, en brachten ze allen in verwarring. Toen drongen de boeren in de rangen der soldaten deze konden zich in dit krijgsgedrang met hunne lange pieken niet meer beschermen. De degens, de bijlen en de messen bereikten eindelyk die tot dus verre onkwetsbare mannen in een oog wenk zag men het grootste deel van den rechten vleugel der Spanjaards neervellen, alsof een afgrond zich onder hunne voeten gevormd had de overigen namen de vlucht en gingen zich achter hunne ruitery ver schuilen. By dit schouwspel, gaven de monnik en zijn jonge gezel hun genot door vreugde kreten te kennen. God zy gedankt, zegde vader Cornelius, daar zijn die vreemde blaas kaken met schande overladen. Hal onze Vlamingen zijn nog de mannen van Gravelines en St-Quentin I Myn zoon, laat my nu terug op uw paard stijgen, opdat ik op mijn gemak zoo goed mogelijk 't vermaak geniete die Spanjaards te zien vluchten. Frederik glimlachte maar eensklaps, alsof hij eeniggevaar kwam te ontdekken, verbleekte hij, bracht de hand aan den degen, gaf zyn paard van den spoor tot groote verwondering van den ka pucijn, die nog niets kon ontwaren. VIJFDE HOOFDSTUK. Pelide, gij die geen gelijke hebt, »ta op, verdedig uwen dienaar, Patrocie, uwen vriend. Jamyn, Iliade, l. x vin. De spaansche Buksschutters, die voor de protestantsche ruiters gevlucht waren, zich niet achtervolgd ziende, hadden zich in het plein weder vereenigd. Op eenigerwyze vergeten en door den vijand achteruitgela ten, vatteden zij het gedacht op dezen langs achter te overvallen, en den heuvel die hun tot versterking gediend had, in te nemen, en waar er thans nog slechts vrouwen, kin deren en grijsaards verbleven, dewijl de boeren al hunne macht vereenigden tegen de piekeurs. Niets verzette zich tegen de uitvoering van dit plan, en 't grootste ge vaar bedreigde weldra de hervormden op het zelfde oogenblik dat zy zich zegepralend geloofden. Frederik, op eene verhevenheid geplaatst, vanwaar hij aen stryd beschouwde, bemerkte het den eerste. De beweegredens die hem tot dusverre wederhtelden hadden, nu dat het aanzien der slachttery zyne op gewondenheid tot het hoogste punt had ge stegen, heel hare kracht verloren. Hij ver gat al het overige om die goede lieden te redden, welke hy in gevaar zag, en stiet zyn paard in de richting der strydbenden. De klank der fanfaren en het gerucht des rausketvuurs schenen den natunrlyken vlyt des goede dravers verdubbeld te hebben. Hy vloeg veeleer dan hy liep dwars het zand achtig plein over en had in min dan twee minuten zijnen meester midden der boeren gebracht. Op mijne beurt, mijne heldhafti ge lieden 1 riep (ie grootmoedige jongeling nun al voorbijtrekkende toe. Yerdededigen wy het kampredden wij uwe kinderen en uwe vrouwen 1 En zonder een oogenblik stil te houden, beklom hy den eerste den heuvel om zich op de vijanden te werpen. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2