1 het r- nuQRATlSCH WEEKBI SS» WSSEME/wr nm ''WLoj BE RA AL, Prijs 3 centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Nummer 12 Zondag ÜO Maarl 1010 i s r> n Voor Faal en Vrijheid. DE POEL Pensioenbond van Aalst Liberale Wijkclubben. WILLEMSFONDS. Goede appetijt. Wien behoorl het Kind. De Kerken, Meetingzalen. Geschiedenis. Onze Scholen. Abonnementsprijs 3 fr. voor de Stad en den oUiten voorop Detaaloaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, Groote Markt, 1, Aalst. «AART iOlO. AALST. 4 9 Prijs (Ier Annoncen: j Alamen "ntiemen P-=r dn.lregcl Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, Letter- en Tooneelkundig Gezelschap 0— 149' VERTOON1XG op Stadsschouwburg den Zondag J5Ö ülaart 1910, om 6 uren stipt 's avonds, met de medewerking van Mev. J. Blankenstein en de Symphoniekring Door Eendracht Groot. Bekroond Drama in drie bedryven. door Piet Van Assehe. liy la niet Jaloerseli, neen. 't i» 't Entje, Blijspel door F. Van Sande. Bureel 5 1/2 uren. Gordyn 6 uren. Benedenplaatsen 2 fr. Balcon 1 fr. Gaand ery 50 centiemen. De maandelijksche storting zal plaats hebben Zondag 20 Maart, in Con cordia Schoolstraat,van 10 tot 11 1/2 uren voormiddag. Op Zondag 20 Maart bezoek aan de WijkclubJt ZONNEKEN. Vergadering voor de verschillende wijkclubben in hun lokaal te 2 uur stipt. Vertrek van de Groote Markt, ten 2 1/2 u. namiddag. Allen op post 1 De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 10 1/2 tot 111/3 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame W' Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Onze klerikale ministers zijn lieden met goeden appetijt. Ze zitten aan 't schotelken en ze laten zich de boter der goeie Belgskens dappersmaken, 't Zijn kloeke vorken. We zeiden het reeds vroeger z< springen met de millioenen der lasten betalers om, zoo dwaas en wispelturig als de kat met de muis. Voor millioenen nuttelooze werken hebben ze laten aanvangen of voltrek ken, soms om de grillen van een enkel persoon te voldoen, gelijk de onder aard sche spoorweg te Laken, welke 6 a zeven millioen aan het land heeft ge kost en welke gemaakt werd om den koning Leopold II pleizier te doen welke er nooit gebruik van gemaakt heeft. Van de millioenen voor de forten,de millioenen verzwolgen in den Congo- kolk willen we thans niet spreken, het werd reeds zoo dikwijls gezegd en her haald, dat iedereen die leest in den lande'het reeds weet. Maar zoo de klerikale ministersonze kluiten laten dansen tot vermaak van een heele rommelzoo vrienden en krea- turen, ze vergeten zich zelve ook niet, ze kennen het spreekwoord de pas toor zegent zich zelve eerst charité bien ordonnée commence par soi même, zegt de franschman en ze pas sen dat spreekwoord toe met eene vir tuositeit welke hunnen goeden eetlust {ot eere strekt. Minister Delbeke, dezelfde, die ons destijds met een proces bedreigde (waar hij voor heel goede reden spoe dig van afzag) liet zich, toen hij minis ter werd, op 's lands kosten een paleis n gereedheid brengen, dat millioenen kost. Men weet dat ook de meubelee- ring van dat paleis geschiedde op 's lands kosten en er 200.000 franken uitgegeven werden, om de potten, de pannen, de lepels en vorkens,de kleer- en schoenborstels van den minister te betalen. Nu was alles in orde. M. Delbeke woont te Antwerpen, en als nu zijn paleis in orde was... bleef hij te Ant werpen wonen 't Schijnt dat zijn keukenmeid niet verhuizen wil. Zie, zoo worden de millioenen der goeie Belgskens verbrast en verprost. Maar daarmede was M. Delbeke nog niet te vreden Het verveelde hem alle dagen de reis van Antwerpen naar Brussel en terug te doen met den trein, die banale vervelende trein waarvan iedereen gebruik maakt. M. Delbeke reed liever in automo- bilen die werden aangekocht met onze centen, ze kostten in 1908 de sommc van 180,000 franken, er wérd een ga rage of bergplaats voor gemaakt, welke 128,800 franken kostte en het onder houd van die automobielen en hunne geleiders kost aan het land 150 fran ken per dag. Wat zegt ge ervan Heeft Belgie geen kostelijke ministers Of hebben ze misschien die breede opvatting van Belgie's rijkdom overgeërfd van den koning Leopold II wier lakeien zij waren Andere ministers, willen bij minis ter Delbeke, den liefhebber van auto mobielen niet ten achter blijven. Minister Renkin, de fameuze demo- kraat, die hier eens op tragische wijze bijna in aanraking kwam met de knup pels der Wocste-stokslagers van Aalst, die volksjongen, moet ook zijn home hebben, zijne ministerswoning, die zoo wat een millioen kosten zal aan de Belgische natie. Minister De Lantsheere, de Benja min van 't ministerie, is ook verplicht schijnt het in zijn eigen huis te blijven wonen. De ministers genieten, zooals men weet 21,000 franken 's jaars. Ben- ja.min De Lantsheere, denkt dat zulks onvoldoende is om deftig door de wereld te komen, hij vindt daaren boven, dat hij het land een groot voor deel doet met te blijven wonen in zij* eigen huis, in plaats dat hij ook een paleis zoude vergen gelijk Delbeke en Renkin. 't Is dus maar billijk, dacht hij dat 's lands schatkist mij vergoeding be- tale, omdat ik in mijn huis woon, en daarom werd een koninklijk besluit ge nomen, dat nooit in den Moniteurver scheen, en waarbij aan M. De Lants heere jaarlijks 18000 franken worden toegelegd. En op de vraag van den liberalen volksvertegenwoordiger M. Buyl ant woordde de minister 't is waar het besluit kwam niet in den Moniteur omdat volgens zijne meening die zaak de algemeenheid der bevolking niet betreft Is't niet om om verre te vallen Is dat nu geen oprecht klucht spel Dat gaat ons niet aan, zegt die zonderlinge minister, betalen moogt ge, maar ge moet niet weten waaraan. Duizenden voor potten en pannen duizenden voor automobielen en chauf feurs, millioenen voor paleizen en hotels Is het dan te verwonderen, dat die mannen aan 't bewind hangen, gelijk de echels of bloedzuigers aan de poo- ten van den ouden knol die bij de echelkweekers, over hunnen poel wor den gehangen. En *f ze zuigen Zij en h*nn* lie velingen, die met dozijnen in allerlei sinekurea worden gestopt. Z'hebben allemaal goeden appetijt ja, maar wij betalen de gerechten. Tydens het schooldebat, onlangs in de Kamer geleverd, werd de vraag geopperd «Wien behoort het Kind P om volgens het antwoord, dat aan die vraag dient gegeven, eene oplossing te vinden, welke de invoe ring van den leerplicht zou vergemakke- lyken en bespoedigen. Voor de eenen, onder andere voor de bank der democraten, behoort het aan de kerk omdat het gedoopt is voor anderen behoort het uitsliiitelijk aan zijne ouders, voor anderen nog behoort het den Staat en zich zei ven. Wij houden ons grootendeels aan laatsgenoemde mee ning. Het kind behoort aan zyne eigene bestemming, want dat kind zal eens jonge ling en volwassen burger worden en door eigen werk zyn deel moeten bydragen tot den algemeanen bloei en vooruitgang des lands. Wanneer men de huidige onderwijs mannen. zelfs de officieële, hoort spreken, dan dient de school eene school te wezen voor het leven, waar het kind de noodige wilskracht en karaktersterkte, de onont beerlijke kennissen en de vereischte hoeda nigheden verkrijgt om detf steeds moeilijker en harder wordenden stryd voor het bestaan met wellukken te kunnen volhouden en de Grondwet legt den Staat den plicht op het kind die middelen te verschaffen door de in richting van het onderwijs. In dien stryd om het leven, om het brood treedt de godsdienstkwestie niet op. Men vraagt nietZyt gy katholiek of vrijden ker bidt gij dagelijks en kwyt gij uwe godsdienstige plichten Neen, men eischt enkel vakkennis, ervarenheid en eerlijkheid in de uitvoering van het opgelegde werk. De Staat van zynen kant vergt van eiken burger dat hy zich gedrage naar 's lands wetten hy eischt inwendige rust en orde, aeerbied voor personen en eigendommen. Welnu die toekomstige burger heeft als kind het recht dat men hem derwijze oplaide om zyne latere roeping naar behooren te kun nen vervullen h#t kind heeft het recht in zyn eigen belang en in dat van zynen even- mensch, van de algemeenheid, dus van den Staat, onderwezen te worden in de kennis sen, die hem later onmisbaar zullen wezen of die hem zullen toelaten zyn verstand ver der te ontwikkelen. De ouders, de natuurlijke voogden van het kind, hebben bijgevolg eerst en vooral plich ten te vervullen en wanneer ze zulks ver- waarloozen zal het kind later, wellicht met weedom in het harte, tot zyne ouders het verdiend, doch pynlyk verwijt mogen toe sturen dat ze ae schuld zyn van zyn ver achterden toestand. Oefenen de ouders niet onberispelijk de voogdij uit over huu kroost, dan moet de Staat, de büstaande voogd, handelend op treden. Dat doen soms de rechtbanken onder stoffelijk en zedelijk oogpuntdoch tot hier toe bleef de Belgische Staat, als slechte voogd, onverschillig aan de zorgloosheid, nalatigheid en uitbuiting van sommige ouders. Het is meer dan tya, dat het kind, de toekomst van het land, beschermd worde willen we Belgie's verstandelijk, zedelnk en ook stoffelijk verval binnen ettelijke jaren niet moeten betreuren. N. B. In een volgend nummer behandelen wü de vrye keuze der school op practisch gebied. Ofschoon wij nog twee maanden van de wetgevende verkiezingen verwijderd zyn, toch zyn op vele plaatsen waar stryd is, de kerken reeds in echte meetingzalen ver anderd. In alle sermoenen donderen de priesters op liberalen en socialisten. Deze toch, zeggen zy, willen de vrye scholen in den grond boren, de kerken afbreken, paters en nonDen wegjagen en den godsdienst uit de harten der geloovigen rukken. En die heeren pastoors zeggen dat zonder lachen. Maar gy allen, verstandige lieden, die dat hoort, zegt mij, waar hebben de liberalen ooit eene vrije school afgeschaft in ons land In 1884, integendeel, schafte het katho liek Staatsbestuur 800 Gemeentescholen af en wierp bij de 1100 onderwijzers op straathunne vrouwen, kinderen niet mede- gerekend, allen onschuldige slachtoffers van priesternyd en prisstershaatDe oude ren van jaren weten het nog. Wat hadden die schoolmeesters misdaan Antwoordt, katholieke broodroovers, het blyft u eeuwig tot schande 1 En waar hebben liberalen en socialisten •oit eene kerk afgeschaft Zoekt het gansch land door en gy zult geen enkel geval kun nen vinden. Integendeel, over 25 jaren, evenals nu, rijzen voortdurend nieuwe ker ken als echte kunststukken uit den grond voor kerken is er alty'd geld in overvloed, maar voor steenwegen en andere werken is het Staatsbaksken droog dan is er niets meer te bekomen. Ook de pastoors van den tegenwoordigen tijd zyn niet meer tevreden met hunne sterke, rustige, geriefelijke pas torijen van voorheen. Ziet Vlaanderen rond de pastoorswoningen zyn villa's geworden, met puntgevels en torentjes, gebouwen van )raaf en luister en och arme onze Lieve leer bezat zelfs geenen steen om zyn hoofd op te laten rusten. Christus, van wien de priesters zich de opvolgers ja, maar ?eene navolgers heeten, was arm en ver aten bij behoeftigen en noodlijdenden moest hy zich spijzen en rusten, terwyl de pastoors van heden zwemmen in overvloed en lekkernh. Zy heulen met de grooten en machtigen der aarde, winnen gela in over vloed en dan nog durven zy op den stoel der waarheid klagen en jammeren dat zy verdrukt en vervolgd worden en by elke kiezing, komen diezelfde leugens voor den dag! Wat zyn toch de tijdén veranderd Vroeger ging men naar de kerk om te bidden en God te danken in de kerk zocht men kalmte voor het geschokt gemoed, troont in lijden en beproevingen. Op den dag van heden, zyt gij nauwelijks neerge zeten of de herder aer parochie, herhaalt het oude, afgezaagde deuntje van kiezing, priester- en godsdienstvervolging, met het daarby passend sausje van duivel en hel en eeuwige verdoemenis. En in plaats van te kunnen bidden, zooals het behoort, en met welk doel gij u ter kerk hebt begeven, gaar de mistijd voorbij in ver- maledyaingen en vervloekingen van en naar den predikstoel en in wendig klaagt gy Ja de kerk is nog enkel eene politieke mee tingzaal, en de priester een vyand van al wie Diet slaafsch voor hem buigt en den nek kromt. En dan klagen de heeren pastoors dat het geloof verslapt I Kan het anders, beste lezers De afdeeling Aalst van het Willemsfonds ontving voor nare boekery een werk, geti teld Geschiedenis van het Tooneel te Aalst en bezonderlyk van de Koninklijke Rederyk- kamer de Catharinisten onder kenspreuk Atnor Vindt, door Valery D'Hondt. We willen thans nog geen oordeel uit drukken over de waarde van dat boek in zyn geheel, doch toevallig, het boek ope nend las ik op bladz. 61 het volgende Dank zy de glorierijke regeering van Albrecht en Isabella, die hier met de beste inzichten heengetogen waren, verhieven zich handel en nijverheid uit hunnen kwij nenden toestandeen nieuwe dageraad ging voor onze rederykers-genootschappen op en terecht mag men zeggen dat voor de Aalstersche Kamers, gelyk voor de meest# Rederijkersgilden van Vlaanderen en Bra bant het grootste deel der eerste helft dezer eeuw een echt gulden tijdvak was. Zulke geschiedkundige ketterij uit te kra men, voor iemand die het toch beter moet weten, gaat toch over zyn hout. Al wie over onze geschiedenis ernstige werken heeft geraadpleegd, weet immers dat juist de regeering van Albert en Isa bella het verval kenmerkte, het zede lijk en verstandelijk verval van onze Vlaamsche streken, waar ondanks de boek drukkunst, het onderwijs als 't ware te niet ging, het werk door de Spaansche moorde naars begonnen, werd op geestesgebied onder de regeering van Albert| en Isabella voltrokken. De schrijver zelve zegt op bladz. 62 Een streng plakkaat was in 1601 weliswaar door de Aartshertogen uitgegeven, interdicee- rende alle spelen ende dichten rakende de Catholyke refegie, ende dat degene geper mitteerd, geviseert moeten worden door den Pastor, principaelen officier ende wet van de plaetse. We vragen u wat er in zulke voorwaar den van de letterkunde moest geworden en tot welk peil ze dalen moest. Ook laten de produkten van de volgeüde jaren daarover niet den minsten twijfel. Misschien is de schrijver een leeraar van meening, met minister Descamps. dat het nu 't oogenblik is, dat rampzalig tijdstip plechtig te herdenken, ter eere van koning Albert en Elisabeth, die echter voor zulke eer hebben bedankt, omdat tij ten minste niet verkwezeld zyn. We knippen uit het beknopt verslag der Kamer, de korte inhoud der rede voering door onzen volksvertegen woordiger M. RENS uitgesproken, over de middelbare onderwijsgestich ten van ons arrondfssement. De heer Reus. Twee jaar geleden, in den loop der beraadslaging over deze be grooting, heb ik gevraagd om het herin- richten van eene middelbare school te Gee- raadsbergen, van eene voorbereidende af deeling ter middelbare school van Ninove, alsmede van eene handelsafdeeling ter mid delbare school van Aalst. Tot staving mijner aanvraag, beriep ik mij op de voorschriften van een groot getal huisvaders. De achtbare minister antwoordde my dat hij de zaak zou onderzoeken, doch enkel onder 't op zicht van het algemeen belang. Verleden jaar kwam ik daarop terug eu de heer Woeste bestreed myn voorstel. Dat moet ons niet verwonderen want het acht baar lid hemoeit zich enkel met de belan gen van zyn arrondissement, om ze te be- stryden. De heer minister vond, van 2yneu kant, niets beter te doen dan zich aan te sluiten by de bewijsvoering van den heer Woeste. Ten onrechte zegde de heer Woeste dat de voorbereidende afdeeling te Ninove geene leerlingen had in 1884, toen men ze afschaf te. Er waren 75 leerlingen. De heer minister van wetenschappen en kunsten luistert niet hy voert liever ge- prek met collega's, zeker er op betrouwen de dat de heer Woeste daar is om in zijne plaats te antwoorden. Gelach links). Volgens den heer Woeste is er te Ninove niets veranderd sederd 1884 Hij weet noch tans heel goed dat sedert dien tyd een libe raal bestuur zyne vrienden heeft vervan gen. Er zouden onmiddellijk veel leerlingen zyn, zonder te spreken van de voorberei dende afdeeling, die in stryd met hetgeen de heer Woeste beweert, niet kan verward worden met de lagere scholen. Hecht de heer minister van wetenschap pen en kunsten zyne goedkeuring aan hei geen de heer Minister zegde En zoo ja, keurt hy den omzendbrief af, in 1897 door den heer Schollaert uitgevaar digd P De heer Woeste heeft ongelijk het getal leerlingen als argument aan te voeren, want terwyl er maar 490 leerlingen zyn in aangenomene scholen, zyn er 547 in de gemeen tescholen De heer A. Hubert, minister van Nijver heid en Arbeid. En in de vrye scholen De heer Rens. Geen enkel argument van den heer Woeste houdt dus steek. Ik vestig daarenboven de aandacht van den heer minister op het feit dat de gemeen teraad van Ninove de herinrichting heeft aangevraagd van de voorbereidende afdee ling der middelbare school. Ik hoop dat de heer minister niet bij voort during de bevelen zal volgen van den heer Woeste die geene nieuwe middelbare school wil in zyn arrondissement. Sprekende over de herinrichting van do middelbare school te Geeraardsbergen achtte de heer Woeste dat de bestaande scholen alle voldoening schenken aan de bevolking. Daar weet echter de heer Woeste niets van hy kent Geeraardsbergen niet, daar hy er enkel ieder jaar eenmaal komt om het feest maal van den klerikalen kring by te wonen. Stellig, zoo wenschen het de vrienden van den heer Woeste te Geeraardsbergen, doch er zijn daar niet enkel vrienden van den heer Woeste. Honderden huisvaders eischen daar de herinrichting der middelbare school. Te Geeraadsbergen bestaat er nog slechts een katholiek college en van de vryheid der huisvaders is niet eens meer sprake. Te Aalst ismen het ook eens om eene handelsafdeeling te vergen en de katholieke schepen verklaarde dat hy naar een lokaal uitziet. Zal de minister niet toegeven aan het verlangen de gansche bevolking P (Links Zeer wel IJ De heer Woeste. De heer Rens beweert, dat ik my om de belangen van myn arron dissement niet bekommer. De heer Rens. Zoo denkt er de bevol king over. De heer Woeste. Siöds 36 jaar wordt ik er herkozen dit feit is my voldoende. De heer Buyl. By de laatste verkiezing hebtgy duizenden stemmen verloren, De heer Woeste. De h'eer Rens herin nerde aan een redevoering, hier door mtf voor een paar jaar uitgesproken. Ik blyf by hetgeen ik toen zegde. De heer Rens Uw© opgaven zijn onjuist,

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1