DE BOSCHGEUS NINOVE. Aalst Openbare Zitting van den Gemeenteraad. Mingelamangel. Uit Sottegem. Uit Herzele. De heer Woeste. Ik ben enkel tegen nuttelooze gestichten, die niet door de bevol- king gewenscht worden en voor welke de nitgaven niet gewettigd blyken. De heer Hens. De gemeentebesturen In de eerste plaats wenschen voorbereidende afdeelingen handelsafdeelingen. De heer Woeste. De heer Hens beweert, dat de voorbereidende afdeeling in 1884 wel 75 leerlingen telde. Het achtbaar lid gelieve de besprekingen van dien tyd na te gaan. Besloot de heer Thonissen tot de afschaffing, het gebeurde wyl het getal leerlingen onbe duidend was en wyl ae kosten niet in ver houding stonden tot den bewezen dienst. Ik zou een misslag begaan hebben, had ik de voorbereidende afdeelingen gelyk gesteld met de lagere scholen welnu, ik verwjjs het geacht lid naar de wet, en raad hem deze voortaan aandachtig te lezen alvorens er bier in de Kamer over te spreken. Wat ik zegde over het geval te Ninove is van toepassing op het geval te Geeraards- bergen. Het is mogelyk dat zekere personen de herinrichting van de middelbare school verlangen doch het gemeentebestuur dat de genegenheid beait van de groote meerderheid der bevolking, is wars van nieuwe lasten die geenszins gewettig zyn. Waarom doet gü niet zooals wy Waarom sticht gy geene scholen naar den wensch van uw hart. (Goedkeurend gelach rechts) 1 De heer Reus. Geeft ons de begrooting der eerediensten. De heer Woeste. Het geacht lid spreke de beurs aan van zyne vrienden en het geld zal onmiddelyk van alle kanten naar zyn geldbeugel stroomen. daaraan twyfel ik geen oogenblik. Herhaald gelach, rechts.) Over de afdeeling van handel te Aalst in te richten, deel ik de meening van het gemeentebestuur. Terwyl men aan de linkerzyde groote woorden uitspreekt... De heer Lemonnier. Gy put uit de Staatskas. Gelachlinks). De heer Woeste. handelen wy Rechts 2eer zoel) De heer Rens. De heer Woeste zegt niets over de beslissing van het gemeente bestuur van Ninove, genomen met inbegrip van de katholieke minderheid. Dit bewyst dat hy het echt openbaar onderwys haat toedraagt. Men klaagt dut ik opnieuw voorden dag kom met eene kwestie die voor twee jaar reeds werd geopperd. Ik doe het omdat de be raadslaging verleden jaartesnelisafgeloopen en ik van du» achtbaren minister geen vol komen antwoord op myne bewijsvoeringen kon bekomen. De voorbereidende afdeeling, door het ge meentebestuur van Ninove, gevergd, is onontbeerlijk. Naar aanleiding daarvan houd ik staande dat het onderwys aldaar volstrekt verschillend is van het eigenlijke lager onderwys en dat de heer minister geene enkele lagere school zou kunnen aan halen, waar dat voorbereidend onderwys der middelbare 6chool wordt gegeven. De lieer Woeste beweert dat die voorbe reidende afdeeling slechts door de minder heid gevraagd wordt. Dwaling Het ver zoekschrift is door honderden huisvaders onderteekend. Het achtbaar lid vergeet overigens de cijfers der laatste verkiezingen. Daarenboven weet hy niet dat een aantal kinderen van Geeraardsbergen naar Lessen, Ath, Flobecq en Ninove moeten ter school gaan. De vrienden van den heer Woeste ne men zelfs hetongemak van dien toestand te baat om de kinderen in hunne middelbare kloosterscholen te lokken. De heer Woeste raadt ons aan de mede werking onzer vrienden te betrachten, ten einde eene liberale school op te richten. Welnu, wy willen geene soctarisclie liberale school, maar vragen eene. onzijdige school, naar den wensch van de Grondwet, zooals er te Geeraards bergen geen bestaat. Het is klaar deeenige vriend van het onderwijs M. Woeste is, wel te verstar.n van het onderwijs, dat de kunsten van den duivel en miss Diana Vaughan naar waarde leert schatten. 7. Kuischen van den Waterloop Nf 40, (tusschen Aalst en Erpe). 8. Kerk van O. I.. V. Bijstand Plaatsen vaneen Orgel. 9. Waterleidingen Benuttiging van de wegenis op 't grondgebied der stad. Dooil van den politieagent Karei HAUTMAN, slachtoffer xtyner plichten. Een bloedig drama had hier plaats in onz# streek den vrijdag avond en den zater dag morgend van verleden week. Het eerste deel, den moord op den politie agent Hautman gepleegd, hebben alle dag bladen omstandig verteld. Hautman achtervolgde een vreemdeling die hem verdacht voorkwam, en eischte zijne papieren. Deze stak de hand in de zak als om ze te nemen, maar bracht plotselings een revolver te voorschijn en loste twee schoten op Hautman, die, in volle borst getroffen, dood ten gronde viel. Het tweede gedeelte van het drama werd 's anderendaags 's morgens gespeeld De moordenaar was gevlucht in den don keren nacht, want het misdrijf had plaats gehad op eenen uitkant der stad, het Nie- Eersveld. Hy was door enkele personen in et halfdonker gezien geweest, onder meer door M. P.Van Petegem, handelsreiziger, die hier den zaterdag morgend den trein nam voor Brussel. In de statie van Denderleeuw meent hy den schurk te herkennen en deelt zyne ver moedens mede aan den politieagent H. Roe- landt van Ninove, die zich naar Oudenaarde begaf. Maar reeds was de schurk ook in den trein voor Brussel gestapt, en de trein was weg. Roelandt liep naar den telefoon en verwit tigde den statieoverste van Brussel. Toen de moordenaar van den trein stapte, werd hy geklampt door den agent Quinet van St. Joost-ten-Noode met de medehulp van den commissaris der statie. Op Dynadng: '4<i Maart, om 5 1/2 u. namiddag. DAGORDE 1. Gemeentekas-Driemaandelyksch nazicht, 2. Gemeentebelastingen. Rollen voor 1910. Taks op de opening van herbergen. 3. Gemeentegoederen .Terug te nemen door den Staat van den grond aan de Stapel plaats. 4. Oud Stadhuis Inwendige herstelling. Aanbesteding. 5. Keikhof Grondafstand. ReiiiigheidsdienstLastencohier voor de onderneming. Ilct lyk van den armen agent Hautman, werd naar het Burgerlyk Hospitaal over- gel.r.'Cht, waar de wetsdokters het zyn ko men onderzoeken. De kogel die den dood veroorzaakt heeft, is rechts van het hart binnen gedrongen, heeft het sleutelbeen verbrijzeld en een bloedader afgesneden. Men heeft dezen kogel onder het linker schouderblad teruggevonden. Hy is van by- zonderen aard en vorm en gelyk aan dezen waarmee de revolver van den moordenaar nog geladen was op het oogenblik zyner aanhouding. Dit drama heeft de stad in rep en roer gebracht en de gemoederen diep geschokt. Ons gemeentebestuur heeft zich in deze pijnlijke omstandigheden op de hoogte van zynen plicht getoond, en gehandeld zooals de meèdoogende bevolking het moest ver langen en zooals het slachtoffer, gedood in het uitoefenen van zynen dienst, het ver diende. Van zaterdag morgend hingen de vlaggen halftop op het Stadhuis. De gemeenteraad werd bij dringendheid saamgeroepen en besliste 1. dat de lyk- plechtiglieden ten laste der Gemeente zou den geschieden. 2. Dat eene plaats grond op het kerkhof kosteloos ten eeuwigen dage is afgestaan. 3. Dat het lyk zou worden overgebracht naar het Stadhuis waarvan men den gang in rouwkapel zou herschapen. 4. Dat men de bevolking per plakbrief tot de plechtigheid zou uitnooaigen, 5. Dat een gedenksteen op het kerkhof by openbare inschry ving zal worden opge richt. De dagbladen kondigden in het begin dezer week aan, dat deze inteekeningsl(jst reeds de som van 2500 frank had opgebracht. Dat is eenvoudig prietpraat. Wij hebben ons verzekerd dat een inteekenlyst nog zelfs niet in omloop is. In dezelfde zitting van den Raad deed de heer schepen Vanimpe kennen, dat hy in de eerstkomende -zitting het voorstel zal doen aan de weduwe en het kind van Haut man een pensioen te verleenen. Die woor den werden met eenparige teekens van goedkeuring door de Raadsleden beaamd. De teraardebestelling was plechtig, in drukwekkend. Het pompierskorps met muziek en de ste delijke fanfaren openden den stoet. Achter de familieleden volgden de ge meenteraad en de vertegenwoordigers der rechtbanken van Ninove en Oudenaerde, en dan een stoet van politie-commissarissen en agenten, afvaardigingen van een twintig tal steden van het Land. De gansche stad was weer te beer* als by de begraving van Dr De Mol, en evenals toen 59 ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrff in de Volkstaal overgebracht. Deze naderden snel de eene tegen de an dere gedrongen, om minder plaats te be slaan, in de hoop alzoo niet bemerkt te wor den. Zy waren reeds aan de twee derden der duinen gekomen, wanneer de vrouwen en de kinderen der hervormden, die tot dus verre al hunne aandacht op den stryd ge vestigd hadden, voorde eerste maal 't hoofd omdraaiden op het geroep van Frederik. De jongeling zelf verscheen den eerste op den - top des heuvels. De buksschutters zich ont dekt ziende, gaven vuur. De draver werd door verscheide ballen getroffen. Hy sprong op, geraakte op hol en razend geworden, wierp hy zich al henniken vooruit langs deD kant van waar de slagen kwamen die hem getroffen hadden, stiet met zijne breede borst eenige der soldaten om, en viel zelf in hun zagen wy op den doortocht menigvuldige betraande gezichten. Op het doodenveld werden lykreden uit gesproken, door M. Leo Van Impe, in naam van den Gemeenteraad, door M. Thuylie, commissaris van politie te Ninove, door M. Daens, volksvertegenwoordiger, door M. Beaufaux, speciale agent te St-Josse-ten- Noode, endoor M. Franssen, politiecommis saris te Thienen, Voorzitter van den Bond der Politie-commissarissen van het Ryk. Lijkrede uitgesproken door M. Leo VAN IMPE, in naam van het Gemeentebestuur Hoeden af, mijne Heeren, voor dit offer van den ambtsplicht Hoeden af, niet alleen uit gewonen eerbied voor het overblijfsel van een mensch, maar omdat we voor het lijk staan van een man, die sijn leven offerde om dit zijner medeburgers te beveiligen. Moet ik de omstandigheden nog verhalen waarin Karel HAUTMAN den dood heeft ge vonden Het feit was zoo schielijk, de daad zoo onbe grijpelijk brutaal, de moord zoo gruwelijk en laf, dat de heolc stad er bij, als bij tooverslag, in opschudding kwam één kreet van veront waardiging ontsnapte aan alle borsten, één klacht van medelijden voor het slachoffer en dan een machteloos wraakgetier naar het hoofd van den booswicht, waarop stomme verslagen heid volgde. En wanneer dan die er rato gewettigde op- bruising van smart en wraakzucht was gestild, dan dacht men aan vrouw, dan dacht men aan kind, aan wie hij, de echtgenoot en vader, mis schien niet meer had kunnen denken. Misschien? Want, als neergebliksemd was hij gevallen, zonder wellicht nog een laatste ge peins te kunnen gunnen aan huisgezin en fami lie, aan overheid en ambtgenooten, aan vrien den en medeburgers. Aan zijn medeburgers, ja, wier genegenheid hij door zijn vriendelijken omgang had gewon nen, en wier vertrouwen hij door plichtbesef verworven had Karzl HAUTMAN, wanneer ge u naar de plaats begaaft waar ge den dood moest vinden, dan waart ge onweerstaanbaar door uw plichts gevoel daarheen getrokken, dan waart ge be zield met dien geest van zelfopoffering waar van onze stedelijke politie in zoo menige om standigheid bewonderenswaardige blijken gaf, en waaraan ik hier, in naam van den Gemeen teraad, een openbare en ontroerde hulde breng! Dat al onzo medeburgers de waarde beseffen der diensten welke die nederige ambtenaren onzer gemeentelijke politie hun dagelijks be wijzen, dat ze zich voorhouden dat anderen misschien onder de kogels van den booswicht zouden gevallen zijn, lmddot gij, HAUTMAN er u niet koelbloedig cn vastberaden aan bloot gesteld. Wanneer een soldaat op 't slagveld sneuvelt, dan stift men in het marmer dat zijn helden dood vereeuwigen moet T Hij stierf voor 't Va derland op 't Veld van Eer Gij, HAUTMAN, zijtook op't Veld van Eer gevallen, gij stierft voor uwe medeburgers Het nederigste blijk van erkentelijkheid welk uwe medeburgers u kunnen geven, zal een gedenkzuil zijn, die hier ten eeuwigen dage, uw vromen dood herinneren zal. Ons stadsbestuur heeft aan uw lijkplechtighe- den een karakter gegeven van openbaren rouw. Ik ben geoorloofd hier te verzekeren dat het zich ook. als een heiligen plicht zal rekenen aan uw huisgezin den steun te verschaffen welken uw rampvol afsterven hun ontneemt. Rust zacht nu Uw naam zal ons bewaard blijven, uw leven zal aangehaald worden als toonbeeld van man nendeugd en plichtbesefde laffe moord op u gepleegd zal bij 't nageslacht voor u gehoekt staan als een glorierijke dood. Vaarwel Slaap zacht den slaap der braven Maar zie, zen hadden mij nog niet geheel ge zien of het was van gij si van hier en gij la van daar en natuurlijk, ik trokke weer mijn pinne omhooge met de inwendige belofte alles aan het klokzeel te hangen. Ziedaar nu mijnheers, hoe da het komt dat ik ulder late weten dat op de Neerstraete, de schoonste straete van Sottc- gem en van nog veel Sottegems daarbij, het katholiek Schepencollege toelaat dat de accote- menten in macadam overgoten worden mee kleem en brokken van steenen rechtover het huis van 't Mank Pierken, en mee brokken van steenen en van pannen aan de overkant, recht over het huis van den schoenmakere Vander- linden. Hot is en oprechte schande van die accotementen azoo te laten vermassacreeren Is de krot dan toch zoo erg in de gemeente kasse dat er niets ne meer af en mag voor ne te snyden, want men verhoogde de lasten met 15 centiemen per frank. In vergelijking- met de Hoogstraat is de Arestraat verre uit de beste, ze wordt ook minst bereden en wam eer de tramlyn haar Geeraerdsbergen zal aangelegd zijn zal het verkeer in uie straat nog veel vermin deren. Onze zeef kens willen ons afgescheiden houden van Sottegem, daar onze botermarkt anders er mede zoude verslechten, zeggen ze. Och arme 1 er komen nog een dertigtal korfjes boter ter markt, terwyl er gemiddeld 350 per week kwamen als zij het bewind in hanaen kregen. Wij hebben veel handelsbetrekkingen met Sottegem, maar ongelukkiglijk zyn het maar de kleine neringdoeners en de land bouwers die meest belang in hebben eene wagen macadam om de slechtste plaatsen der I goede verbintenis met Sottegem te bezitten en van onze zeefkens is voor dit soort van volk niets te bekomen. Ah I indien 't katho lieke heerkens waren, met hoed en hoogen kol, voor die worden nachttrams ingericht naar Gent, om zich daar in den heiligen tijd van den vasten te gaan vermaken. Onze zeefkens waren toch zoo te vreden van hunne reis, ze hadden toch zoo fel ge lachen, vertelden ze zoo hadden zij in eene barak den armen Christus in zyn droef lij den zien vertoonen, juist alsof Hy in zyn leven een kluchtspeler ware geweest. Dat is nu goed en wel, maar wanneer wy vastenavond vierden en de opbrengst er van aan den armen uitdeelden, dan kwam er een halte-IA, dat mocht niet meer zyn want de kerk was in den rouw gedompeld. Onze zeefkens zyn de grootste vijanden van verteer en nering. Wanneer het St-Martensfeest. in vollen bloei was,werden er honderden paarden uitgestald en verkochtvreemde kooplieden kwamen alsdan logeeren. Nu viel St-Marten eens op een Zondag en de jaarmarkt werd afgeschaft want 's Zondag handel dry ven is zonde. De jaarmarkt ging over naar St-Lievens-Hau- tem waar gel uk kigl ijk 't bestuur niet moet bukken onder de geestefyke macht. Diep vervallen Herzele By ons geen feesten meer dan in klooster en in patrona- gie tot profijt van eenige zeefkens hunnen zak. accotementen te herstellen En zeggen dat ik de goeden tijd nog gekend heb waarop de Neer straete en «choone dreve was, beplant mee linden. Waarom zouden de plantrekkers van het stadhuis nou hetzelfde niet kunnen doen Het woord is aan het Schepencollege en aan de TIENDUIZEND frank nieuwe opcentiemen. 7 Oudste manneken van Sottegem. Sottegem, don 18 Maart 1910. —o Wij hebben het feit, waarvan spraak bovenslaanden brief, nauwkeurig onderzocht en echt Jjevonden. Inderdaad, de zijpaden der Neerstraatver- keeren grootendeels in slechten toestand, en wij vinden het garisch ongehoord dat de Sche pen van openbare werken, in wier bevoegdheid het onderhoud der straten valt, dergelijken staat gedoogt. Immers, is in de jaarlijksche begrooting niet eene som van 2000 fr. voorzien voor 't onderhoud der wegenis Wat wordt er dan met dat geld gedaan Tijdens ons onderzoek, hebben verscheidene inwoners der Neerstraat ons op dien slechten toestand gewezen en gezien de klaarblijkelijke feiten, moesten wij natuurlijk met hen ten volle instemmen. Met éen enkelen wagen kiezel en wat meer haar op de tanden zou in den vuilen staat van bedoelde zijpaden merkelijk kunnen verholpen worden. Waarom verduurd, dat men den macadam- weg der Neerstraat met klei, steenbrokken en anderen vuilen afval begiete en waarom blijft de plaatselijke gemeente overheid ontwapend tegenover hare beide politieke vrienden in foute? Is ze dan toch veroordeeld om alles 0- imA lijdzaam te verdragen en niet eens hare tanden I doende Apotheker op Zondag 20 Maart 1910, te durven toonen wanneer haar den ezelsstamp I M- BONNER, Bisschopstraat. ZONDAftRUST. Yan 's middags tot middernacht, dienst- wordt toegediend. Van dergelijke gemeente-overheid, waardig de factionnairs te vervangen die rond den kiosk de wacht houden, bewaar ons Heer Wij stemmen ook ten vol le in met het voorstel van onzen gelegenheidscorrespondent en wij vragen dat aan weerskanten der Neerstraat, op den macadam-weg, eene rij hoornen geplant worde. Dusdoende, zou men mettertijd eene prachtige lommerrijke laan bekomen die, wij Turn- en Tooneelkrlug Help U Zelve. De leden worden vriende lijk uitgenoodigd tot de Algemeene Ver plichte Vergadering te houden ten iokaje a Concordia,» WOENSDAG AANSTAANDE, 23 Maart, te 81/2 uur 's avonds. Dagorde Algemeene toestand van de Maatschappy. Vernieuwing van het Bestuur. Belangrijk Aanstelling van een Pen ningmeester in vervanging van M. Jules - - lilll^iuvvu.v,. O O zijn er bijna van overtuigd, niet alleen door de l Carael, ontslagnemer, die op de Vergadering der midden Ion gronde, zyn meester in zynen val, medeslepende. 't Was met Frederik gedaan, onder zyn stervend paard verward en van woeste vyanden omringd, zag hy reeds de kolven hunner buksen over zyn hoofd geheven. In die wanhopige gesteldheid, bleef er hem niet een enkele baan tot redding open. Hy had er het geweten van, en nogtans het instinkt dat eiken mensch aan het leven echt, deed hem eene laatste poging wagen. Met-eene kloeke hand den soldaat vastgrijpende die zich over hem boog om hem met zynen degen te doorboren, trok Frederik hem tot zich en maakte den Spanjaard tot schild voor zyn lichaam. Twintig Kolfslagen voor den Belg bestemd, vielen terzelfder tyd op den ongelukkiger! Spanjaard en verbrijzelde hem den schedel en den ruggraat. Hij hui verde en stierf. De jongeling stiet toen dit bebloede lyk van hem weg, kroop vlug van onder zyn paard en wierp zich aan den voet des heuvels maar twintig soldaten volgden hem op de de hielen 't waren Navaren en Biscaaiers, vlug zooals de geit hunner ber gen en 't scheen byna onmogelijk hun te ontsnappen. Die kant des duinen had uitzicht op eenen min verdorden grond dan degene waar den stryd geleverd was een magere en verneu- telae boomtuil verhief zien omtrent een kwaartuurs afstand, bramen struiken, Aan het Redactiecomiteit Volksgazet te Sottegem Wil zoo goed zijn van onderstaanden brief naar de Volksgazet op te sturen, na astemblieft eerst de fouten en beetje verbeterd te hebben. Mijnheers Ik kom daar seffens uwen artikel te lezen die gij liet verschijnen in De Volksgazet van Zondag 6 Maart laatstleden waarin gij don slechten toestand der Groenstraete bekend maakt. Alhoewel ik van zinne was van mij geene gemeentezaken ne meer aan te trekken, want ik ben er te slecht mee gevarenvinde »k ik mij toch verplicht voor dezen keer en uit- zonderinge te maken. Ik zou die affaire voor ulder wel verzwegen hebben, hadden die hee. ren van 't schepencollege en beetjen beleefder geweest toen ik ze ulder ging signaleeren bewoners der Neerstraat zou verwelkomd wor den, maar ook eene gezonde geruststellende speelplaats voor de kinderen zou daarstellen. o— N. B. Wij sturen den brief onverbeterd op naar De Volksgazet. De talrijke fouten die erin voorkomen zullen eens te meer bewij zen het degelijke van het onderwijs dat men hier ter stede steeds genoten heeft. Wij zijn: nochtans, stellig overtuigd dat onze achtbare Schepen van Onderwijs en Schoone Kunsten niet in staat zou zijn bovenstaanden brief op to stellen. Hij zou dus meer dan wie ook dienen te begrijpen den ongelukkigen toestand die hij buiten wete, en zijne politieke vrienden, we tens en willens, de arme volkskinderen voorbe reiden bij mangel aan voldoende lichaamsvoe ding, bij gebrek aan degelijke geestesontwik keling. Hij vooral zou zich dus aan onze zijde moeten scharen tot verkrijging van een eindje wet waarbij het onderwijs, waarvan hij zelf verstoken bleef, verplichtend worde gemaakt. Die kwestie, die thans alle politieke middens onledig houdt, hopen wij, ter opleiding onzer vrijzinnige jeugd, eerlang breedvoerig te kun nen behandelen en in haar waar daglicht te stellen. wilde ginst vervulden de tusschenruimte. Midden uit die boomen was sinds eenige minuten een kleine troep gewapende man een te voorschyn gekomen. Zy stapten in geene rangorde, zooals soldaten voort, zij waren niet gelijkvormig uitgerust, en die overdreven geestdrift, 't blinu vertrouwen der boeren, bezielde hen ook niet. Zy nader den met omzichtigheid, b.ielden zich zooveel mogelyk verborgen, me t zich in 't diepste der grachten en langs -achter de struiken voort te slypen. Niet ee;ne enkele beweging der beide partyen ontsnapte aan hunne waakzaamheid, en alhoewel zy geene vyan delyke betooging deden, waren zij yan bloote degens en brandende lonten voorzien. Frederik, zondier het te weten, had zyne stappen gewend langs den kant waar die vastberaden troep zich bevond. Hy bleef plotselings stil staan, toe:n hy opeen tiental schreden -afstands een dertigtal gewapende mannen langs den grond op den buik zag liggen. Degenen die hem achtervolgden, nog meer verwijderd, zetteden hunnen tocht voort eene vuring hield ze als aan den grond genageld stil. 't Was> geene regelma tige losbranding gelijk dege ne eener afdee ling krijgslieden al de scheuten ontploften terzelver tyd nietmaar elke scheut velde een Spanjaard. Zich als eene gelnktydige beweging opreohtende, liep heel de bende op den vijand toe en stapte met eene verba zende, vlugheid ov®i* de ginstptruiken en de zal-rekenschap geven van het ambt dat hy uitoefende tot 4 November 1909. Sanatorium de AIont-sur-Meuse (Lustin). Maladie de poitrine. Pertiion 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Pianolessen*Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeeft. Tot lilertoe was de verkoop der naaimachienen een monopool in onze Stad en werden die ook aan een prys boven hun ne waarde gekocht. Dit is sedert eenigen tijd veranderd. De Naaimachienen Original, Victoria en Phoenix zijn beter dan alle ande re en kosten 20 0/0 min. Vyf jaren waar borg. Reparatie, naalden, spoelen vooralle stelsels. Gemak van betaling. HUIS ALFONS GHEYS, Molendries, 14, Aalst. Belangrijk Bericht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van Hoest,Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpyn, Heeschheid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve len. De geneeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlyk ge neest Het is een serieus product dat zich niet steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar het geneest altyd. Prys 2 frank de groote flesch in alle apotheken amentlyk teAalst by M.M. Cal- lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. Winkeliers Huisvrouwen De aanbesteding voor 't opbreken en her leggen van goot en steenweg in de Arestraat naar Esschene is nu gedaan. Twee en vijftig duizend frank voor een kronkel uit de straat te doen is wel betaald. Twintig jaar geleden is dezelfde straat op gebroken enherlegd, alsook eene nieuwe I spaart uwen tyd, uw geld en uwe gezond- goot gemaakt, maar zij is ook al slecht, zy I joor j,et bezjgen van Electromlne deed de kelders overstroomen en zoo moest J er ook iets mede gedaan worden. De aanbesteding die alsdan gedaan werd I beliep omtrent vijftien duizend frank, maar 't is niet moei lyk riemen uit andermans leer het beste produkt om Stoven en Kachels te zwarten. Alg. Dépot by Edgxrd SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. doornen die den weg belemmerden. Eiken stap dier mannen was als de sprong eens welgebouwd paard groot, kloek, met ver warde haren, waren hun aanzien bedrei gend en afschuwelijk, hunne kleederen in lompen en hun aangezicht met bloed en zwart bemorsd. Jeremias 1 ziedaar Jere mias 1 ziedaar Jeremias riep de hoofdman die hen met ontbloote armen en de bijl in de hand voorafging, met eene donderende stem uital zijne gezellen herhaalden Jeremias 1 Jeremias 1 en die verschrikke- lyke naam vloog weldra van mond tot mond zoo onder de boeren als onderde Spanjaards. De buksschutters langs twee kanten in het nauw gebracht, en door een troep boe ren die ze van op den heuveltop aanvielen en door deze nieuwe onverwachte vijanden, verspreidden zich om hun te ontsnappen. Maar dit was vruchteloos: men achtervolgde ze met zooveel woede dat een zeer klein ge tal zyn bphoud in de vlucht kon zoeken, en Frederik zelf huiverde by het zien dat die tot den oorlog wel afgerichte soldaten, welke tot dusverre in inenigen veldslag zooveel heldenmoed aan den dag gelegd hadden, met schrik bevangen werden en zich als weer- looze vrouwen, zonder wederstand te bieden, lieten ombrengen. De aankomst van den heer Van Bakker- zeele met zyne ruiters deed de slachting ophouden. D« gezellen van Jeremias haddeu meer dan eens ondervonden hoe verschrik kelijk des graven van Egmont's wapenlie den ten vlakken lande waren. Zy staakten hunnen aanval en keerden naar den heuvel terug. De heer Van Bakkerzeele van zynen kant, na de overblyselen zyner voetgangers verzameld te hebben, bevond dat hy niet sterk genoeg was om den stryd te hernemen en deed den aftocht luiden. Terwyl die bloedige worsteling aldus een einde nam, was Frederik op de helling des heuvels terug gekeerd en tot zyn stervend paard genaderd, 't Was met eene smarte lijke zenuwtrekking dat hy dit edele dier beschouwde, dat hy alleen getemd had, dat hy met zooveel zorg en met zooveel welsla gen afgericht had en dat zyn trouwe gezel in de dagen van heil en in de dagen van rampen en tegenspoed geweest was. Stroo men bloeds \doeiden uit de borst des edel- moedigen dravers en zijn hoofd lag op het zand uitgestrekt. Hij richtte het een weinig op, toen hy zijnen meester erkende. Hij poog de' recht te staan maar de poging was vruchteloos hy stortte op uieuw ten gron de. Twee dikke tranen blonken in zyne oogen, hij likte de hand welke de jongeling hem toereikte en stierf. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2