P FT /o ;M?r'- '1'SSEMENT a SATISCH WEE Prijs 3 centiemen het nummer Vijfde Jaargang Nuuimer 13 Zondag 27 Maart ilMO lETIVir WILLEMSFONDS. Liberale Werkmanskring. Vaandelinhuldiging. Voor de Werklieden. Ah Ah Als hel schip lek is verhuizen de ralten. Aan de Ouders De Keuze der School. Wie niet draaien wil, Sta stil. Moeder Juslicia. Leesl en Verspreid! De Volksffazet. A bonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den t uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten r de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. voor c Prjjs der Annnnrprv Gewone centiemen j RekUmen 75 centiemen j per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frmk AALST, tiC» SL1ART 19IU. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Woensdag avond ten 8 uren in Graaf Egmont, Pol Demont- avond. Voordracht door den Voor zitter M. Ach. Brijs. Concert Liederen gezongen door heeren en juffrouwen. ALGEMEENE VERPLICHTE VERGADE- RING op Zondag 3 April 1910, te 3 1/2 ure stipt namiddag ©p boete van 25 centiemen Op Zondag 1 Mei aanstaande, hul digt de Vooruitstrevende liberale Jonge Wacht van Assche baar Vaan del in. Aangezien de vrienden van Assche, talrijk deelnamen aan de Viering der 25* Verjaring van de stichting van onzen liberalen Werkmanskriug, heeft het Bestuur besloten aan die inhuldi ging deel te nemen, en, rekent opdat de leden van den Kring op 1 Mei tal rijk aan die inhuldiging zullen deelnemen Prijs heen en terug 1 fr. De klerikalen beloven aan de werk lieden den hemel hiernamaals, indien dezen hun lot verduldig dragen hoe erbarmelijk het ook weze. En al beschikken de klerikalen zoomin over den hemel dan ik of gij, toch laten eenvoudige arbeiders er zich aan beet nemen, en lijden en strijden zoogezegd voor godsdienst en geloof, welke bij de politiek niets te zien hebben, maar eigenlijk voor de klerikalen, de ach ter uitkruipende partij van Belgie. De socialisten beloven aan de werk lieden den hemel hierbeneden met het collectivism, al is die aardsche hemel zoomin bereikbaar als het bijten in de maan. Ze stellen den arbeider als vijand tegenover de bazen, tegen de kapitalisten, al zijn de voornaamste so cialistische hoofden van ons land man nen die pe kruipen hebben, die groote kapitalen bezitten, en veel tijd noodig hebben om hunne koepons te knippen. Toch laten de gaaien zich met al dien prietpraat bij den neus leiden en loo- pen die kopstukken achterna als waren het redders. En eindelijk de christen demokraten, verlekkerd op hetgeen er door kleri kalen en socialisten met beloften te bekomen is, combineeren het spel en slaan dobbelen troef uit, ze toonen aan de eenvoudigen van zin, den poli tieker* $ot en den eul, ze beloven den hemel van hierboven en den hemel voor hier omlaag. Dat is te veel voor een partij en buiten de ajuinstreek, zijn er geen patiënten die de pillen slikken kunnen. We spraken onlangs over idealen. Hoe eenvoudiger de menschen zijn en hoe onwetender, hoe gemakkelijker zij nevelbeelden voor werkelijkheden nemen, hoe gemakkelijker zij geloof hechten aan onmogelijke wonderen, hoe gemakkelijker ze zich laten op winden voor een hersenschim, voor ^en niemendal, omdat de eenvoudige mensch aangetrokken wordt door het geheimzinnige en het wonderbare. Wij, liberalen, hebben tot plicht, de werklieden de waarheid te zeggen al is ze niet zoo schoon ons is het niet geoorloofd de arbeiders te bedriegen en te misleiden met beloften welke door niemand te verwezenlijken zijn. We moeten hen wijzen op de werke lijkheid, hen wijzen wat de val- sche beloften zoowel bij de klerikalen, als bij de socialisten waard zijn hen toonen dat alle lotsverbetering het werk moet zijn van de evolutie en niet verwezenlijkt kan worden door wat er hiernamaals gebeuren moet, noch door geweldenarij. Wij moeten de arbeiders wijzen op al de practische instellingen waardoor zij hunnen toestand verbeteren kun nen, we moeten hundoen verstaan hoe 1 noodzakkelijk den leerplicht is, hoe hatelijk den klassenstrijd, hoe de werkman door zich aan te sluiten bij al onze inrichtingen van onderlingen bijstand, van pensioenbond, herverze keringskas,werkeloozenfonds en weldra hopen we door ie verzekering op het levi n, zijn lot verbeteren kan en zijne toekomst en die van zijn gezin kan verzekei en. Die inrichtingen zullen natuurlijk nog immer voort beter en voordeeli- ger worden, de wetgeving zal door een vrijzinn g g"evernement zoodanig passend wezen dat weldra, de mutua liteit in de zeden van het volk zal drin gen, mutualiteit voor het heden en voor de toekomst. We moeten de arbeiders leeren vrij zijn, alle beloverij en boerenbedrog wantrouwend, dan zullen zij de prin ciepen der liberale partij waardeeren en medegaan door evolutie, door ver draagzaamheid en geleidelijken voor uitgang. Nu komt het uit. In het schandaal der likwidatie van de kloosters, in Frankryk, hebben de klerikalen weeral eene looze rol gespeeld De voornaamste plichtige, Duez, was de man der kloosters. Ze werkten te zamen om het gouvernement te foppen. Het bewijs dat Duez een klerikaal is I11 1905 werd dat oneerlyk heerschap door den Paus ontvangen. Hij deed de reis van Parys naar Rome op zonderlinge manier. Hy reisde met zyne vrouw, maar daar de man niet voortkon zonder zyne maitresse,Mmf Poirier, gebaar de hy ze by toeval in Zwitserland te ontmoe ten. Het trio zette de reis naar Rome voort Mm# Duez bemerkte wel de plichtige betrek kingen die er tusschen haar man en Mm0 Poirier bestonden en ze speelde niet weinig op haar poot. Te Rome had de oneerlyke Duez een lang onderhoud met den Paus, waarin de kwestie der kloosters het voornaamste onderwerp Toen we 25 jaren geleden het exode be woonden van een legioen politieke tafel- springers. tandvleeschioopers en budjetkna- gers van allen kaliber, die de liberale schuit in aller ijl verlieten om te gaan nestelen in het klerikale vaartuig, dat hen onvergan kelijk toescheen en onuitputbaar voor hunne .on verzaad bare vraatzucht, haalden we de schouders op en dachten Geduld maar, alles heeft een einde en al waant men 't schip nog zoo sterk de ratten zelve, die er gemak en buit zoeken, zullen het want ver knagen, en 't schip doen zinken. De boot was stevig en er viel byster veel te knagen, zoodat jaren lang het gebroed voortwoekerde en verbazend aangroeide, maar thans is ze vermolmd en doorge knaagd, de boot is lek, blykbaar is ze aan 't zin Ken en menige rat, door het voorgevoel gedreven verlaat thans de klerikale schuit om elders een onderkomen te vinden, of zich op het wrak zoo goed in te richten, dat ze bij 't verder dobberen geen vrees heeft te koesteren. 1 De zeteljagers van hoogere vlucht, zy die 't best in staat, zijn den toestand van het wrakwordend klerikale schip te beoordeelen geven het voorbeeld en vinden ze geen ver zekerd onderkomen in de klerikale rangen, zoo zoeken ze naar oori gat om ten gepasten tyde te vluchten en elders bevrediging van hoogmoed en eerzucht te vinden. I)e lonkjes en wenkjes der heeren de Bethune aan de Daensisten in de streek en in de stad van Aalst zijn v- el beteekend en wat meer is ook kluchtig. I)e pollenhandjes worden niet geteld. d< oude pruiken der Aalstersche dompery, zetten zure gezichten en de brieven der ministers aan den kony- nenbaron Louis de Rethüpe. kan menseden weken met geen dozijn vergrootglazen in de klerikale gazetten meer vinden. Kleine] geschenkjes onderhouden de vriendschap, y Dat is de dageraad eener nieuwe politieke cluyte gespeeld op het achterdek van het dompersvaartuig. Titel der cluyte kwak zalverij voorhangsel democratieach tergrond eerzv.cht en fanatism. Of het nu eigenlijk tot eene opvoering zal komen blijft te bezien, dat zal daar van afhangen of men het eens worden kan over de verdeeling der rollen. Wat er van zy, de toebereidselen zijn be langwekkend en als 't. past zullen we er onze lezers wel eenige bezonderheden over mede cleelen. Maar de toebereidselen zyn er, al worden ze in stilte, in petto gemaakt. --x Dan zullen w-"> ons dehkel'yk. nog eenige pinten goed bloed maken, met. vele anderen, als we P. Va,11 Muylenberghe in de armen van den baron, aan den boezem zullen zien liggen van F'. Daeris en de brabanconne zal weerklinken op tie laatste redevoering van dezen laatsten over het openbaar onder- wys en zijne stemming van woensdag laatst over het millioen aan de kloosters, 't Zal 1 goddelijk schoon zijn. V Zoo verzijn we echter nog niet. DegenèrK nochtans die de organisatie van het Daen- sism in handen hebben zullen of kunnen niet. meer loochenen, dat er iets van is. Als het schip lek is verhuizen de ratten. Ziedaar het besluit, daarvan. Overigens de stormloop welke thans plaats heeft om voor de kiezing benoemingen te bekomen is onge hoord, dat ziet, men ook weeral eens te Aalst met de benoeming van een nieuwen arrondissement^ commissaris, 't Is een ge loop en een gewroet, al ginge in mei eerst komende de wereld vergaan. Het klerikale schip zinkt. Binnen een achttal dagen eindigen de Paaschvacantiën. Vele ouders maken er gebruik van om hunne kin deren naar de school te zenden of van school te veranderen. Wij kunnen de ouders niet genoeg aanraden hunne kinderen naar de offi- cieele Staats-en j Stadsscholen te zenden, waar de overheid toch moet zorgen dat er plaats genoeg is om al de leerlingen, die zich aanbieden, te aan vaarden. Ingeval ze, zooals in zekere scholen wel eens gebeurt, zouden geweigerd worden, dan verzoeken wij de ouders er ons van te verwittigen. Een groot getal personen zeggen bereid te zijn de invoering van den leerplicht bij te treden onder voor waarde dat de ouders de vrije keuze eener school bezitten. Oppervlakkig beschouwd is zulks heel schoon en gansch de oppositie is het eens om de godsdienstvrijheid van alle Belgen te eerbiedigen. Doch heeft men wel eens nagedacht over den prac- tischen kant van de vrije keuze der school r Indien men die vrijheid toestaat aan katholieke huisvaders, dan moet ze ook gegund worden aan vrijdenkers, aan protestanten, joden, enz dan moeten de inwoners van het kleinste dorpje uit Vlaanderen of Luxemburg ze zoowel bezitten als die uit de grootste steden des lands. Men begrijpt dadelijk dat de uitoefening van die vrijheid voor vele personen slechts een ijdel woord is Hoevele huisvaders zijn er inderdaad niet die thans, om zich niet allerhande moeilijkheden op den hals te halen, geen gebruik maken van hun recht om hunne kinderen van de godsdienstlessen te ontslaan P Zal men dan in alle dorpen en sleden 1 scholen inrichten volgens de gods- 1 dienstige en wijsgeerige overtuiging Ider huisvaders Volgens welke grondslagen zullen die scholen ondersteund worden Zal j men de toelagen berekenen perleerling of per klas In elk geval zal het eene jacht worden op de kinderen, want hoe meer leerlingen, hoe meer toelagen en het gezag van den onderwijzer zal ver minderen, de tucht uit de school ver dwijnen. In vele plaatsen ziet men nu reeds in de officieele scholen klassen opge propt met 70, 80, 90, tot 120 leerlin gen. In de vrije scholen verdubbelt men de klassen om grooter toelagen te kunnen opstrijken. Om leerlingen aan te winnen gaan priesters, kasteelheeren, invloedrijke katholieken van huis tot huis om de ouders te pramen, te be dreigen en te dwingen hunne kinderen naar de goede school te zenden, meer om de toelagen dan om de ziel van 't kind. En in diegoede school prent men maar al te zeer godsdienstige dweep zucht en partijdrift in de harten der kinderen. In de school, in alle scholen, nochtans zou eene atmosfeer moeien heerschen van reine vrede en onder linge liefde en genegenheid in alle scholen zou men alleen de wetenschap moeten onderwijzen en zonder de gods dienstige overtuiging, van wie ook, te kwetsen de algemeene voorschriften ontwikkelen, die in elk hart gegrift zijn en die kunnen samengevat wor den in het. Doe niet aan anderen, wat gij niet wilt dat men u doe. Catechismus en heilige geschiede nis kunnen voorzeker best aangeleerd worden door de priesters. De berei ding tot de eerste communie gebeurt wel in de kerk waarom zou gansch het godsdienstonderwijs er niet kunnen gegeven worden Doch die zaak is te eenvoudig ofwel te lastig voor de priesters, die wellicht over den noodigen tijd niet beschikken om een half uurtje per dag godsdienst les te geven De vrije keuze der school is dus voor vele ouders eene onmogelijkheid en daarom dient het wetenschappelijk onderricht gegeven te worden door den onderwijzer, het godsdieest onder richt door de bedienaars der eere diensten. De draaikunst wordt hedendaags op hoo- gen prys gesteld. Wie daarin het record spant, mag ook zeker zyn, al zyne even- menschen in alle andere omstandigheden te overtreffen. En als we van draaikunst spreken is er geen kwestie van het afgebrande werkhuis van M. Gustaaf Van der Velde, te Aalst, maar van de politieke draaiers, ook wel ge noemd kazakaeerders en muilentrekkers. Ten huidigen dage is er in ons landeken voor niemand geen goevernementeelen zon- neschyn meer, dan voor de draaiers, juist omdat we de onuitsprekelyke miserie onder gaan een ministerie te bezitten, dat ook uit draaiers ofte muilentrekkers is samenge steld. Zyt wat ge wilt. socialist, daensist, anarchist of gelyk welke soort met een uit gang op tist, dat komt niet in aanmerking. Maar draait uom, verraadt uw geweten en uw overtuiging, verraadt daarenboven de geheimen uwer vrienden, zelfs de geheimen van hun privaat leven, wordt renegaat, schynheiligaard, gaat zeven keer ter week naar de kerk, ten spot van het Ideaal der ware christenen en ge zyt zeker by de eerste gelegenheid den Judaspenning te ontvangen onder vorm van benoeming, bevordering, sinekuur, ee re posten, al wat uw harteken lust. Ziet die ministers zjjn de muilentrek kers er niet in overwegend getal Ziet de klerikale kopstukken van Aalst, die elkan derzoo teer beminnen ri 7.00 deftig zitten te knikkebollen op de verlooning van de Passie van Ons Heer. hoevelen zyn er niet die daarin in eene bepaalde rol zouden kun ne optreden. Wat moet er geworden van oen volk by wien zulke zeden, als door godsspraak wor den opgehemeld en ten voorbedde aan het publiek gebracht wat moet er geworden van een volle bij wien gemis aan karakter en gemis aan moreete eerlijkheid als de ver- hevenste burgerdeugden dienst doen. Verachtelijke troep, die karakkeerders voor wie. opinie en geweten niets zyndie voor 't genot van gunst cri geld en eer alles veil hebben en alles zouden verknopen, hun •eigon vader, hun eigen kind. als ze er maar don gewenschlen judaspenning voor ont- Ziedaar nochtans het volkje dat de kleri kale heerschappij ons als 't puik der samen leving opdringt. Liberaal zijn. rechtzinnig katholiek zijn.... weg ermee, draaier moet ge zijn, kazak keenior, anders is er voor u niets, want bij de klerikale Wie niet draaien wil Sla stil. De .lusticie wordt verbeeld, zooals men weet, door eene geblinddoekte vrouw, dra gende in de hand enne balans, hetgeen be duidt dut het gerecht steeds ONPARTIJDIG en GELIJK zou moeten zijn voor iedereen. Ileilaas In ons arm landeken, waar dé rechtbanken, na ene jarige klfrikale regeering, bijna uifsluitelijk sa men gesteld zyn door zuigelingen der Alma Mater, is het stellig dal. Moeder Justieia zich maar al te dikwijls niet geneert e» ns eventjes onder haren blinddoek uit Ie kijken om de poli tieke kleur te zien van dengene, dien zij te vonnissen heeften men zou waarlijk heden daags kunnen zeggen, zooals vader La Fon taine Naar go zijf kaiholijk of antiklerikaal Zoo stijgt f daalt Moeder Jnsticia's vegschaal W ij lezen indeidaad hef volgende in een brusselsch dagblad Bij den adcokuat. - Ik u as hier geko men (wij laten In t woord aan den verhaler) om een onderhoud met hem hebben, we gens moeilijkheden, welke ik heb meteenen twistzieken gebuur. moeilijkheden welke mijne nijverheid bedreigen. De ad vokaal is een der meesters der balie van Brussel, llij had aandachtig 1 n ernstig de ontwikkeling mijner grieven aanhoord. Welnu, vroeg ik hem, raadt gij mij aan in proces te gaan Ik raad nooit aan te proeedeeren, ant woordde hij mij maar mij dunkt dat: indien fÜ besluit een proces aan uwen iwistzie- en gebuur in te spannen, het op voorhand gewonnen is. Zoodat wij het dus zullen be ginnen, vroeg ik Hij krabde zich de kin Niet te gauw, want het is niet. voldoende eene goede zaak voor te hebben.... hy stak de hand uit naar oenen hoop ingebonden boeken, welke op zijne tafel lagen. Ik dacht dat hy het wetboek zocht en daar ik het ne vens mij zag liggen, overhandigde ik het hem. Neen, dat niet, zoo sprak hy. Hij nam dan het rechterlijk jaarboekje, dat hy onmiddelyk doorbladerde. Toen hy aan de bladzijde kwam, welke hij zocht, be studeerde hij ze in 't langen in 't breed. Zyn gelaat w.-rd somber en ik hoorde hem binnenmonds mompelen«Duivel,duivel... Zyne vingers hielden niet op angstig aan zyne kin te krabben. Luister, sprak hij, na eene tamelyk lange overweging. Ik zie daar dat de rechters voor dewelke wij zouden moeten verschijnen, allen welgekende katholieken sijn. Uw tegenstrever is het ook.... Gy, gy zyt in uwe gemeente gekend als een vurige en ieverige liberaal.... C< 1 niet in proces, want gy zoudt het zeker verliezen. Wat, riep ik uitwan neer ik het goede recht voor my heb Heilaas, ja. I zoo verre zyn wij thans in Belgie gekomen. Het is echt schandaligdroe-7 vig I... maar 't is zoo I... Ja, geachte lezers, zooverre zyn wh geko men Doch laat ons hopen dat er weldra een einde zal komen aan dergelyke schreeu wende onrechtvaardigheden Laat ons ho pen dat weldra de zon der gerechtigheid zal schnnen, opdat er in ons vaderland, dat maar al te lang zucht onder het klerikale juk, meer gelykheid en meer rechtvaardig heid moge heerschen

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1