het ARP ÏISSEM ENT 3ERAAL, DEMOCRATISCH WEEKB centiemen het Vijfde Jaargang Nuuimer Zondag 3 April Liberale Werkmanskring. Vaandelinhuldiging. WILLEMSFONDS. Het millioen der kloosters. Lichl en Liefde. Wal wij den 2'2st" Mei mogen verwachlen. Hoeveel zij kosten Hoeveel hij koslle. Het Werk van hel Willemsfonds. Inventarissen. Leest en Verspreidt De Volksgazet. Abonnementsprijs :,3 fr. voor de stad en derit/uiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. per drukregel Prijs der Annoncen: 15 centiemen Reklamen 75 centiemen 1 Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, AI'RIL <»iO. ALGtMEENE VERPLICHTE VERGADE- RING op Zondag 3 April 1910. te 3 1/2 ure stipt namiddag ©p boete van 25centiemen. Op Zondag Mei aanstaande, hul digt de Vooruitstrevende liberale Jonge Wacht van Assche haar Vaan del in. Aangezien de vrienden van Assche, talrijk deelnamen aan de Viering der 25* Verjaring van de stichting van onzen liberalen Werkmanskring, heeft het Bestuur besloten aan die inhuldi ging deel te nemen, en, rekent er op dat de leden van den Kring op Mei talrijk aan die inhuldiging /.uilen deelnemen. Prijs heen en terug fr. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame W* Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Ik ken in een dorp niet verre van Geeraardsbergen een klooster, dat daar opgericht werd een tiental jaren ge leden. Om de vervolging van het fransch goevernement te ontvlieden, zoo ten minste beweerden de monniken, wa ren zij naar ons land uitgeweken, om er de gastvrijheid te genieten en het volk te verbazen door hunne godvruch tigheid en hunne verloochening der genuchten en rijkdommen dezer aarde. In de eerste dagen na hunne aan komst ten onzent, schenen zij inder daad jammerlijk arm, en vele goede zielen lieten zich verteederen, door een armoede welke zoo groot als on verdiend scheen te zijn. I^Maar sedert dien is alles daar zeer veranderd, de arme monniken zijn de eigenaars geworden van het prinselijk domein> dat ze zoo nederig als huur ders betrokken, en al was het reeds niet van de geringste, toch heeft het domein meer en meer uitbreiding ver worven en wel zoozeer, dat de arme paterkens hedendaags de grootste grondeigenaars zijn der streek. In de afhankelijkheden hunner uitgestrekte heerlijkheid hebben zij eene hoeve ingericht met talrijke bijgebouwen, ze verkoopen melk, eieren, boter enz. en doen de goede zielen van het dorp ken eene verderfelijke mededinging. In de buurthunner landbouw-uitba- ting hebben zij eene school gesticht welke eene ongehoorde afbreuk doet aan de scholen der gemeente. Niet verre van hun klooster is sinds dien een nonnenklooster zich komen vestigen, dat eene onvermijdelijke en onmisbare bijhoorigheid schijnt te we zen van elk mannenklooster. Is't öoodig het te zeggen? de non nekens ïiebben in hun klooster allerlei werkhpizen gevestigd ze wasschen het lijnwaad en strijken de hemden, men maakt er strikwerk en kanten elders hebben zij werkhuizen voor het naaien der handschoenen, het maken van keurslijven in een woord ze doen een hardnekkige mededinging aan al de huismoeders, die door hun werk ten huize eenige stuivers ver dienden om het loon te volledigen van den vader (gewoonlijk een ellen dig loon) en aldus wat meer welstand in 't gezin te brengen die huismoe ders kunnen armoede lijden, daarover bekommen de nonnekens zich niet, zij verloochenen immers het moeder schap. Nevens dat alles, hebben de nonne kens oor ee;.e school gesticht en tel kens er in de naburige gemeenten eene plaats open is van on derwijzeres, of onderwijzer, wordt ze door de brave nonnekens ingepalmd, ten nadeele der normalistenzoowel van degenen die uit de katholieke normaalscholen ko men als van dezen die leerlingen waren eener Staatsnormaalschool. Ten allen kanten en op elk gebied ondervinden de neringdoeners en de arbeiders de doodende mededinging der kloosters, die natuurlijk het slijk der aarde misprijzen en slechts werken tot meerder eer en glorie van God. Het schijnt nochtans, dat het zoo nog niet genoeg is het is niet vol doende dat de kloosters het werk en de broodwinning uitde handen rukken on zer bevolking, 'tis niet voldoende, dat zij de plaatsen inpalmen der zonen en docüters onzer landgenooten, ze moe ten bovendien nog 's lands geldkas leeg maken. Het geld der lastenbe- talers, ons geld moet dienen om vreemdelingen te onderhouden en te verrijken die ons op alle soorten van manieren uitbuiten Zullen de Belgen zulks blijven ge- doogen Het behoort hen daarover te beslissen en de gelegenheid daarover hunnen wil te openbaren wordt hen gegeven aan de kiezers te zeggen in Mei eerstkomende of ze ja of neen de millioenen in de begeerige handen van vreemde paters en nonnen willen wer pen. 29 Maart 1910. Jules RENS, Volksver tegenwoord iger M. Woeste, om de officieele scholen te lasteren, haalde in de Kamer ergerlijke feiten aan, gebeurd in het kosthuis van het Koninklijk Atheneum te Namen. Het feit viel als een steen terug op het hoofd van M. Woeste. Immers, het gemeentebestuur van Namen is klerikaal en 'tzyn juist die klerikalen, die meester zijn over het kost huis te Namen. Maar M. Buyl altijd met haar op zyn tan den, heeft het M. Woeste betaald gezet. Hy haalde het pastoorscollege van Thielt aan. In de Kamer ontspon zich daarover het volgende mooi tooneeltje M. Buyl. De heer Woeste klaagde deze week een schandaal aan, dat zich zou voor gedaan hebben te Namen in de kostschool van het Atheneum. De leeraars van deze instelling hebben daaraan geen schuld. Doch een erger feit werd bedreven te Thielt in het St. Jozefcollege, dat een gepatro neerd college is en dus officieele toelagen kan genieten. Zekere Jul. Dheigere, priester, leeraar, in het College, bedreef er twintig aanslagen op de eerbaarheid van jonge leerlingen on der zyn toezicht. M. A. Delporte. Men gelieve de deur te sluiten. M. Vandervelde. De heer Woeste sprak over niets anders. M. Buyl. Een dezer leerlingen, een Brusselaar, werd ziek ten gevolge van deze onzedelyke feiten en is nog niet genezen. Toen de deurwaarder naam en voornaam' afriep, dacht men den betichte te zien ver schijnen tusschen twee gendarmen. Toch niet 1 Hy verscheen niet. En let wel, tijdens het onderzoek legde hy bekentenissen af. Doch men had verzuimd hem in hechtenis te nemen, zoodat hy gevlucht was naar.... men weet niet waar. M. Demblon. Hy zal wellicht elders ondereen anderen naam herbeginnen. M. Buyl. Hy werd wegens aanslagen met geweld veroordeeld tot driejaar gevan genisstraf en wegens aanslagen zonder ge weld, tot vijfmaal drie maanden, ongemin- derd, vijfmaal ontzegging van burgerlijke en politieke rechten.3 Er wordt gezegd dat onmiddelijk na dit vonnis een jonge klerikale advokaat een der slachtoffers 1000 frank vergoedings aanbod, wat met verontwaardiging werd afgewezen. Dat de heer Woeste dus zijn verontwaar diging uitstrekke tot dergelijke feiten. Litiks Zeer wel M. A. Delporte. Er is geene vergelij king mogelijk tusschen deze feiten en wat geschiedde te Namen, waarin geen leeraar is betrokken. M. Buyl. Inderdaadhet te Thielt ge beurde is veel erger dan wat te Namen voorviel, want te Thielt werden de feiten gepleegd door een leeraar. M. Mechelynck. - -Is de goeverneur op getreden li. Buyl. Nam de heer minister van justicie maatregelen opdat die leeraar niet elders zou herbeginnen f M. Buysse. Duizenden verkeeren in dat geval. Over zulke vuile zaken blyven Dender- vodde en Vuilhemdehen zoo stom als visschen. Dat zijn allerdaagsche dingen die voorval len in katholieke scholen van ons schoon Belgie en onze gewijde katholieke krantjens spreken liever over Frankrijk, dat rotte land De aanstaande Kamerverkiezingen die den 22 Mei den 4e Zondag vaü Mei, zegt de wet moeten plaats hebben, zullen de ver nieuwing van de groote helft der Kamers voor gevolg hebben. Op 166 volksvertegenwoordigers worden er 85 herkozen 50 Klerikalen, 23 liberalen en 12 socialisten. De inzet van den prijs kamp is zeer merkwaardig, aangezien de verkiezingstrommel moet draaien in de provinciën Antwerpen, Brabant, West- Vlaanderen, Namen en Luxemburg. De verkiezingen van 1906 en 1908 hebben achtereenvolgens de meerderheid der kleri kalen doen smelten van 20 op 12 en van 12 op 8 stemmen. Deze toestand is hoopvol voor onze vrien den en terwyl het zichtbaar is, dat de kleri kale party van dag tot dag meer ontaardt, en in aanzien vermindert, kan men voorzien dat de tijdsgeest helpend de dompers partij bij te toekomende verkiezing in de patatten zal liggen Wat moet er dan toch gebeuren om onze tegenstrevers in het zand te doen bijten Dat de anti-klerikalen 4 arme stemmekens bywinnen. Is dat mogelyk Zeker I 4 stemmen meerderheid voor ons maakt eene verplaatsing van 8, juist het getal hunner meerderheid hetgeen de ontbin ding der Kamers tot gevolg moet hebben. Nu het is bewezen zwart op wit, dat by de laatste verkiezingen de anti-klerikalen 200,000 stemmen meerderheid bekwamen. 1904 heeft voor de eerste maal eene liberale vertegenwoordiging in de Kamers gegeven aan de arrondissementen Aalst, Hasselt, St-Niklaas en Dendermonde en deze plaatsen hebben zich sedert nog aanzienlijk versterkt. 1908, zonder van andere liberale overwin ningen te spreken, zag M. Paul Neven, van 't arrondissement Tongeren, naar de Kamers gaan Hoera De Kongoleesche kwestie is bijzonderlijk voordeelig geweest voor de socialisten, maar altoos ten koste van de klerikaaltjes, waar van de vertegenwoordigers als sneeuw weg smolten. Dit jaar is de winst van een zetel in BRUSSEL byna verzekerd, aangezien de bijsteden ten beste mee doen met onze zaak ANTWERPEN. waarde eendracht vol komen is, dry maal Hoera III blyft meer dan ooit de onoverwinnelyk forteresse van het liberalismus. Inderdaad bij de jongst leden gemeenteverkiezingen triomfeerde de gansche anti-klerikale lijst met 6500 stem men meerderheid, en heel de komedianten kring ware uit den raad gekegeld geweest, maar jammerlijk geen enkele klerikaal moest herkozen worden. Van nu af hebben de 11 klerikale raadsleden, die toekomende jaar allen moeten voor de pinnen komen, reeds eene kommande vliegmachienen ge daan om met meer spoed te vliegen. Daar maakt dus de winst van eenen zesden zetel geenen twijfel. Te ROUSSELAERE THIELT zal hetzelfde gebeuren, want in 1906 - de laatste wetge vende verkiezingen ontbraken er slechts 786 stemmen op een deeler van 11,106 om eenen zetel by te winnen en sedert dien heeft de vooruitstrevende party zooveel vooruit gang gemaakt, dat wy gerust den uitslag mogen afwachten, des te meer dat de knappe Vlaamsche strijder M. J. Hoste, junior, op de ly'st komt als eerste kandidaat-plaatsver vanger. Eindelijk is er zeer veel hoop om te OOSTENDE, te MECHELEN, te LEUVEN hier bestaat Kartel en zelfs te TURN HOUT de schitterende overwinning te behalen. In de andere arrondissementen heeft een nauw overzicht bewezen, dat er ten minste statu quo zal blyven. Nu, in 1906 werden de inventarissen der Fransche kerken op verfoeilijke en laffe wijze door onze tegenstrevers in de balans geworpen, om indruk te maken op den wei nig vernuften sterveling. Schreeuwden de dompers inderdaad niet op alle toonen, dat de kerk de ergste vervol gingen ging onderstaan in geval van libe rale regeering Zy wisten wel, die huichelaars, die man nen van slechte trouw, dat zulks in ons land niet mogelyk is. De grondwet verbiedt immers ten strengste de bezoldiging der priesters te staken en zich tegen den open baren godsdienst te verzetten. En om zulks te veranderen moet de grondwet veranderd worden en dit kan niet zonder de goedkeu ring der 3 vierden van de Kamers, 't is te zeggen, van 124 volksvertegenwoordigers. De grondwet is gansch anders in Frankrijk. Maar is liegen, sléchte trouw, vervalsching of slechte vertolking der waarheid, niet altoos in gebruik geweest by de klerikale propagandisten De harten hoog, makkers I Spannen wy al onze krachten in om den domper den vyand van allen vooruitgang uit den weg te ruimen, en om dat stelsel te verdelgen, dat de groote meerderheid van 't land onder zyne dwingelandij verdrukt, en de schoonste veroveringen van den hedendaagschen geest vernielt. Onze lezers weten welke apothekersreke ningen wy moeten betalen voorde bemeu beling der hotels van onze klerikale minis ters. hoeveel duizenden franken wy moeten dokken om minister Delbeke dagelijks per auto naar zyn huis te Antwerpen te voeren, hoe wy 1500 frank per maand aan een minister moeten betalen niets als voor het verwarmen en verlichten van zyn hotel, enz., enz. Welnu, de heer Pieter Van Humbeeck, liberale minister, arm gestorven, heeft nooit een ministerieel hotel bewoond, hy is altyd in znn huis op de Monnikenvest ge bleven en daarvoor heeft hy nooit een cent vergoeding gevraagd. En als hij eene vigilante nam (wat zelden gebeurde) om zich naar het ministerie te begeven, dan betaalde hy den koetsier uit zyn eigen zak. Een hoogst verheugend teeken des tyds is het feit, dat twee nieuwe afdeelingen tot stand gekomen zyn te Zelzate en te Thielt. Te Zelzate telt de jongé afdeeling reeds meer dan zestig leden. De heer G. D. Min- naert sprak er over Het nut van het Willemsfonds, de heer advokaat Cogen over o Congo, den heer J. De Clercq over Krupp, Prof. Vercoullie over Alf. Sevens' Schoolmeester. Dat het Willemsfonds ook in het tot voor kort door en door clericale Thielt is kunnen binnendringen is niet minder beteekenisvol. Hulde aan de moedige vrijzinnigen, die aldaar den door het clericalisme gearenkten bodem beginnen om te woelen, om er de kiem van de vrye gedachte te planten. Te Gent zyn de winterwerkzaamheden besloten met een gezellig feestmaal waar op beurend het Vlaamsche woord en lied weerklonken. Te Aalst richtte de afdeeling een mooi Kunstfeest in, waarop een voortreffelijke keus van Vlaamsche liederen werd uitge voerd, alsook de Theodoor van Ryswyck- Cantate van Benoit. Dr G. A. van der Brug- ghen sprak er, in een andere zitting, over de a Congokwestie. Te Brussel had ook een Kunstfeest plaats, waarop de heer M. Sabbe een hoofdstuk uit zyn verhaal a Jean Baptiste en het Vennus- boefken o heeft voorgelezen. Een tweede avond werd ingenomen door een Voordracht van den Koopman van Vanttiö 9 door den heer Hippe. Traden verder in andere afdeelingen met Voordrachten op Te MECHELEN, DrR. Wybauw De Belgische badplaatsen; te Oudenaarde, de heer Westendorp Het Land der Aardbevingen met zichten te St-Nikolaas, de heer O. Wattez De eeuwenoude stryd tusschen Germanen en Latynerj en Prof. J. Vercoullie a Tijl Uilenspiegel te Ledeberg, eindelijk, de heer Dr V. Fris De aanbidding van het Lam, van de gebroeders van Eyck met zichten. De opsomming dezer werkzaamheden geeft een nieuw bewys van den onverdro ten iever die wordt aan den dag gelegd, door het Willemsfonds, en van den weldadi- gen invloed dier machtige vereeniging op het Vlaamsche land. Denderbode beweert dat ten gevolge van de aanhouding van eenen der vereffe naars der aangeslagen kloostergoederen, geheel Frankryk overhoop staat. Wel neen, zeeveraar, alhoewel dit eene zaak is, welke ons land niet ten minste aanbelangt, moe ten wy doen opmerken, dat de fransche regeering, verre van de feiten verborgen te houden, haar best doet, om ze aan het licht te brengen, zelfs vooraleer de pas toorsgazetten er iets van wisten. Daarenboven, zyn het de liberalen niet die zullen trachten een of meer schurftige schapen te verontschuldigen of te helpen vluchten, gelyk de Belgische klerikalen ge daan hebben in eene andere millioenen- verduistering, en ook by gelegenheid van eenen kerk- of kloosterinventaris. Zou Denderbode misschien de historie vergeten hebben van de zeven A acht mil lioen die uit de bisschoppelijke kas van Doornik waren gaan vliegen, wanneer het gerecht kwam om eenen inventaris te maken Wy zullen zijne memorie een beetje op- frisschen. Zekere Roomsche bisschop Duraont van Doornik, wilde men voor krankzinnig doen doorgaan, ten einde zyne plaats aan M. Du Rousseaux te geven. Maar bisschop Dumont voelde weinig goesting om er zoo maar van door te trek ken en weigerde de sleutels der kas af te geven. Zijne vervolgers maakten zich met geweld van de kas meester. Daaruit ontstond een proces en het ge recht beval den inventaris op te maken. Het gedacht alleen dat het burgerlijk gerecht ziinen neus ging steken in eene bisschoppelijke kas (waarin zoovele aardige en geheimen verborgen waren) bracht het kerkvolk in hevige ontroering. Dien tengevolge deed men Kanunik Ber nard naar Amerika vertrekken met een massa papieren en voor 7 A 8 millioen waardijen, om dezelve voor 't gerecht ver borgen te houden. 't Is alsdan dat een hooggeplaatste gees telijke voor't gerecht den eed aflegde dat er niets (1) In de diocesane kas verborgen lag. Kanunik Bernard wilde nu een deel der millioenen als zyn eigendom doen door gaan. Alsdan werd aan den procureur gene raal, een der hooggeplaatste en eerlijkste rechters van't land, veropenbaard dat tal rijke sommen, aan de geestelijkheid bezet voor zielemissen en liefdadige werken, ge bruikt worden om klerikale gazetten en klerikale kiespropaganda te ondersteunen. Al de pastoorsbladen legden er zich ieve- rig op toe om al die feiten voor het publiek verborgen te houden. Allo, Denderbode, gy die thans zoo hoog oploopt met een raillioenenschandaal in Frankrijk, laat uwe lezers ook eens het froot millioenenschandaal kennen, waarin e Belgische geestelijkheid betrokken was, en waarover nooit een enkel katholiek blad de volle waarheid heeft durven bekend maken. Indien de Belgische katholieken de on loochenbare en bewezen feiten kenden, waarop de procureur generaal In zdn re- kwisitorium tegen KanuDik Bernard zich steunde, dan zouden zy zeggen dat onze pastoorsgazetten eens te meer deri splinter zien in de oogen van hunnen gebuur, ter wyl zy zeiven eenen dikken balk in hun eigen oog hebben steken.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1