liNuoir In Menioriam. Liberale Wijkclubs. Van een Pomp en een Schepen. Mingelamaiigel. Burgerlijke Stand 4000 Larix Hopstaken, EPICIA HOPSTAKEN, BOSCH, HOOILAND, Land en Huizen, On demande. Goede Kleermakers. LIEFHEBBERS J.Van Geert ft* L.Callebaut Wordt Gevraagd Huis te Huren. Te Huren BOUWGRONDEN. Te huren oï te koop. Terstond te huren Te koop uit ter hand. TE BEKOMEN TE KOOP Hypotheekiuaatsehappij TE HUUR MARKTPRIJZEN lokaal wordt in de school ter beschikking ge- steld van de priester om er, hetzij vóór het begin, hetzij na het einde der klasse de gods- dienstlessen te geven aan de kinderen van hunne gemeenschap die ter school gaan. De klerikale bladen hebben oud-minister Van Humbeek steeds voorgesteld als de grafmaker van het christianisme, die de godheid uit de scholen verdreef, en nochtans verklaarde Kar dinaal Mercier plechtig op het laatste katholiek congres te Mechelen Van Humbeek legde aan de onderwijzers op de leer van God te onder wijzen Al wat de klerikalen thans gedurig uitkramen over de schoolwet van 1879 is dus leugen, is onzin, en wij kunnen hier «toutelijk bevestigen dat de priesters niet alleen weigerden in de school te komen om een voorwendsel te hebben dén schoolstrijd uit te roepen en dwang in den biechtstoel uit te oefenen, maar op bevel van hooger hand verboden ze zelfs aan de onder wijzers en onderwijzeressen de godsdienstles sen te geven die zij, priesters, niet geven wilden. De Schoolwet van 1879 verplichte zelfs den onderwijzer zich bij zijn onderwijs te onthou den van allen aanval tegen de godsdienstige overtuigingen der familiën wier kinderen hem waren toevertrouwd, en paste slechts enkele princiepen toe die, in Frankrijk, niet de minste ophef verwekten van wege de geestelijkheid, terwijl hier in België alles in vuur en in vlam werd ontstoken. Enevenmin als nu, deinsden de klerikalen toen voor geene schimperijen terug. Um hun lagen strijd nog meer te doen uitschijnen, laten We hier een liedje volgen dat tijdens den school- oorlog de ronde maakte in het klerikale kamp Laat't geusgebroed maar komen, Wij staan ten strijd gegord Wij willen niet dat Vlaanderen Een nest van roovers wordt Wij willen dat ons kinderen, Getrouw aan Kerk en God, Geen nagels van ons doodkist Geen aas zijn voor 't schavot. Wij willen 't leven derven Maar staan 't geloof niet af, Wij roepen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf Ons kind'ren in geen scholen Waar 't kruis niet meer en blinkt Ons kind'ren in geen moordkuil Waar Godes woord nooit klinkt Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind Zoolang men nog in Vlaand'ren Een enk'len vlaming vindt In geene enkele officiëele school, in geeh enkel land kweekt men kinderen op tot aas voor het schavot, en wij dagen de klerikale frutkrab- bers uit het tegendeel te bewijzen De opstel lers van zulke onzinnigheid zijn door fanatisme verblind en verliezen het klaar besef der toe standen evenals de beteekenis der gebruikte woorden. Gewis deden zij beter te zwijgen WJfht, in ons klerikaal België, zelfs in ons aller chriötelijk3te arrondissement Aalst en in ons fanatiek kanton Sottegem, kennen wij menig klerikaal heerschap die, alhoewel zijne broeken op d? bénkon der vrije katholieke scholen ver- •leten hebbende, met de donkere cellen der ge vangenissen kennis maakte om de schoone ziel van t kind bezoedeld te hebben of om meer an dere lage heldendaden. Zooals men ziet, woedde de strijd hevig; geene middelen werden gespaard om de offi ciëele scholen te bevechten zelfs werden de onderwijzers en onderwijzeressen door de pries ters ook aangezet om de scholen te ontvluch ten eenigen volgden dien raad, doch het mee- rendeel bleef op zijnen post, trots allerlei on derdrukking en bedreiging. Dit schrikbewind verergerde nog in het jaar 1884, jaar van den noodlottigen val van het libe raal ministerie. Het nieuw tijdvak, dat toen aanving, zullen wij met plaatselijke feiten in een nader artikel behandelen. (Vervolgt). Woensdag morgend legde een lange rouwstoet traag en treurig den w eg af van het hospitaal naar degroote Kerk en terug naar het doodenveld, het veld der eeuwige rust. I>e vreemdeling bleef staan en zag met ontdekten hoofde den langen stoet voorbij trekken in zich zelf zeggende: voorwaar een rijke heer, een voornaam ingezetene die begraven wordt. Neen het was geen ryk man, het was geen aaneienlijk ingezetene, het was slechts een nederige werkman, wever van het sargien- fabriek der heeren Leclercq, maar daarom niet minder waardig, niet minder verdien stelijk, het was onzen diepbetreurden Lodewijk D'haeseleer, verleden zaterdag door een ongeluk getroffen en Zondag mor gend overleden. O, de laatste hulde hem gebracht door de talrijke schare was verdiend:patroons,mede arbeiders, Voorzitter der Liberale Associa tie, Voorzitter en Bestuursleden van den Liberalen Werkmanskring,Ondersteunings fonds tegen Werkeloosheid en leden van den Onderlingen Bijstand en liberale Wyk- clubben, allen hadden hem leeren waar- deeren als goede werkmaD, rechtschapen vriend, ijverig bestuurs- en medelid en daar om volgden zy zijn stoffelijk overschot en brachten hem een laatsten groet. Eene treffende lijkrede werd aan het graf uitgesproken door den sekretaris van den Liberalen Werkrnanskring P. Anne. Met genoegenstellen wij vast, welkengroo- ten by val on ze liberale wijkclubs bekomen bij al onze vrienden. Wij mogen melding ma ken van de merkwaardige vergaderingen welke plaats hadden, voorde club van den Osbroek, de Molenstraatpoort wiens sympa thieke Voorzitter zoo treurig aan zijn einde kwam, de vergadering der wijkclubs aan de Zoutstraatpoort bij de vrienden van het Zonneken, waar verschillende sprekers het woord voerden om hulde te brengen aan de inrichters, aan de ijverige Voorzitter en bestuurleden van het Zonneken en op do noodzakelijkheid wezen der eensgezindheid en samenwerking van aide liberale krachten tegen het klerikalism. Op Zondag 17 April zal een nieuw al meen vriendenbezoek plaats hebben by de leden van de wykclub der Nieuwstraatpoort een der werkzaamste van de stad. Zoo behoort het. Eendrachtige werking moet er wezen willen we ons doel bereiken, dat zullen alle rechtzinnige liberale begrij pen zonder, dat wy er verder op aandrin gen de vyand dien we te bestrijden hebben is in de eerste plaats het klerikalism dat de antipode is van de democratie, de vyand van alles wat op democratisch gebied verwezen lijkt kan worden. Tn de Pontstraat staat een pompke, Op een net arduinen klompken 't Is een pompken mooi en lief, En het dient tot elks gerief. Mil Vernimmen, Mon en Botjen, Heel de buurt met kan en potjen, Komt er om zyn waterkyn. Er kan geen beter pompken zijn Op de Houtmarkt woont een Schepen, Stuur en styf en vies genepen Barsch en dwars, die altya mokt En met lijf of schouders schokt, Als men hem van iets wil spreken, Dat 't malheur had van te breken En de buurt brengt in de pijn. Er kan geen viezer schepen zijn. 't Pompken geeft een hel geklater Van het reinste frissche water, Eiken trok een gansche vloed, Ja het pompken gaat zoo goed. Maar de pomparm is gebroken, Wie heeft zich zoo wreed gewroken, Op Francois, Boyé, Begijn Er kan geen grover misdaad zijn. Maar de Schepen zal wel zorgen. Dat die arm gemaakt is morgen En dan is hy weerom sterk Dank de Schepen van het werk. Maar hy schokt weer boos en heftig, Gromt en bromt en gaat dan deftig Die geen water heeft, drink wijn. Er kan geen viezer Schepen zijn. Ah, zoo'n werk kost vele duiten, En de stad en heeft geen kluiten Hij drinkt zijn glas. pist nen plas, En liet het pompken lijk het was. Laat. hem maar de schouders schokken, In de buurt zal elk iets dokken, Dan heeft elk weer water fyn Er kan geen viezer schepen zyn I Want zoo'n werk kost vele duiten, En de stad en heeft geen kluiten, Schepen Schokken houdt zich kras, Laat ons pompken lijk het was, Laat hem maar zyn leden schokken In de buurt zal elk iets dokken Smid Francois maakt 't pomken fyn Er kan geen beter pompken zyn. De Ponstraat in koor Er kan geen viezer schepen zyn. ZOIVDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 10 April 1910, M. RENNEBOOG, Nieuwstraat. Sanatorium de Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladie de poitrine. Pension 10 A 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Monster-Tombola. Erkende Onderlinge Bijstand Maatschappij de Gewezen Weesjongens. Groote prys 1000 franken en andere géldpryzen. Boven dien een groot getal nuttige en kostbare voorwerpen, zooals Schouwgarnituren, Lusters, Regulateurs, Spiegels, Kunstvoor werpen, enz. Prijs per lot10 centiemen. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefi. Turnclul). De repetitiën van de Turnsectie hebben regelmatig plaats den Woensdag en den Vrydag van ieaere week, telkens van 8 tot 10 uur 's avonds, ten lokale Concordia De renetitiön van de Tooneelsectie zullen onlangs aangevangen worden. Jongelingen, wordt Leden van <x Help u Zelve» gij zult er steeds goed gezelschap en deftig vermaak vinden en 't voor naamste Gy zult er U ontwikkelen naar Geest en naar Lichaam. Men late zich inschry ven ten lokale, op de Repetitie-avonden Het Bestuur heeft besloten de XIV Verja ring der stichting van de Maatschappy te vieren dooreen Avondmaal, dat zal plaats hebben ten lokale, in het begin der maand Mei toekomende. De dag en de prys zullen aanstaande week worden bekend gemaakt. Sportingclub Heden Zondag om 3 uren op het terrein van de Sportingclub (Puitenput) vriendenmatch tusschen de Voorwaarts en de Sportingclub. Inkomgeld 0.10 fr, per persoon. Vr(jen ingang voor de leden. Om 2 uren vriendenmatch voor de 2. ploe gen tusschen de Eendracht en de Sporting club op het terrein de Eendracht. De uitvinder van het Naaimachien was een vernuftig man, maar hy zou voor zeker in bewondering staan voor het ineka- nisme van het hedendaagsche rotative Naaimachien PPhcenix. Alleenlijk te verkrygen HUIS ALFONS GHEYS, 14, Molendries. Na 1* Mei, 77, Kattestraat, Aalst. Winkeliers Huisvrouwen Spaart uwen tyd, liw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electromine het beste produkt om Stoven en Kachels te zwarten. Alg. Dépot by EdgardSCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. Belangryk Bericht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van Hoest,Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpijn, Heeschh'eid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve len. De geneeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlyk ge neest Het is een serieus product dat zich niet steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar het geneest altijd. Prys 2 frank de groote flesch in alle apotheken namentlykteAalstby M.M.Cal- lebaut. Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. der Stad Aalst. van den 1 tot den 8 April 1910. GEBOORTEN Mannelijk 12 9- Vrouwelyk 13 HUWELIJKEN. H. Van Geit, vuurst. met M. De Clercq, br. J. Steenhaut, wever, met J. Septem ber, dienstm. P. Caudron, wever, met C. Mortier, br. P. Van Cauter, tw. metM. Moens, huish. E. Barrez, metser, met J. Beersaerts, dienstm. E. De Saedeleer, wever, met M. Callebaut, tw. R. Gee- rems, poortier, met M. Walgraef, br. G. De Moor, polisseur, met M. Van den Brempt. tw. J. De Schrijver, tw. T. Wel- lekens, br. A. Bombeeck, espadrillem. met M. Schoon, stikster. G. Gillade, dagl. metM. De Doncker, tw. OVERLIJDENS. B. Rubbrecht, schrynw. 22 j., te Moorsel. C. D'Haeseleer, m. Vinck, wever, 49 j. grooten Bolleweg. P. Lemaitre. m. Eeck- hout, hoven. 70 j. Gentschensteenw. M. De Nil, w9 Goedgezelschap, zb. 79 j. Binnen straat. 5 kinderen onder de 7 jaren. VEXDITIE VAN en Bouwmaterialen, TE AALST, Vaartkaai. Maandag; 11 April 1910, om 2 uren namiddag, door 't ambt van den Nota ris Breek pot, te Aalst, o— Studie van den Notaris Breek pot, Aalst. Venditie van SOOO allerschoonste TE MOORSEL, aan de Statie. Op Maandag; IS April 1910, om 2 uren namiddag. Op gewone voorwaarden .en tyd van beta ling, mits stellende goede en gekende borg en betalende komptant het ongeld, de koo- persdie komptant betalen, zullen 2 intrest op hunne principale koopsom genieten. OPENBARE VERKOOPING van TE AALST. De Notaris Van der Smissen, te Moorselzal open baarl ijk verkoopen, met tus- schenkomstvan zijne ambgenoten Emlel Deckers, Notaris te Antwerpen en Ernest Bourgois, Notaris te Bosch voorde. Eerste koop Een Bosch, gelegen te Aalst-Schaerbeek, Hoe6kauter gecadastreerd sectie B, nummer 76 voor 26 aren 77 centiaren. Op te leggen Boomprys 940 fr. Onverpacht. Ingesteld 550 00. Tweede koop. Een Meersch, gelegen te Aalst-Mylbeke, Ten-Rozen, gecadastreerd sectie E, nummer 297a, voor 59 aren 83 centiaren. Op te leggen Boomprys 1235 fr. In pacht bij Bruyland-Pilatte. Ingesteld 2000. Derde koop Eene party Land, gelegen te Aalst-Myl beke. Ten-Rozen, gecadastreerd sectie E, nummers 142c, 143b, 144a, met eene grootte van 4 hectaren, 70 aren 48centiaren. Verdeeld in 13 loten,(zie de plakbrieven). Op te leggen Boomprijs 210 fr. Vierde koop. Heet. Aren Cent. Boompr. Ingesteld Lot 1. 40 87 210 frs. 1200 2. 34 08 1000 3. 30 21 1000 4. 31 12 900 5. 41 56 1200 6. 38 63 1000 7. 38 63 1200 8. 37 36 1200 9. 37 36 1200 10. 20 21 700 11. 30 38 800 12. 46 30 1300 13. 37 77 1000 4 70 48 210 13700 2 Woonhuizen, gelegen te Aalst, Keizer straat, nummers 6 en 8. Lot 1Geteekend 6, gecadastreerd sectie A, nummers 65a en 65b, met eene grootte van 90centiaren. Ingesteld fr. 2000. Lot 2. Geteekend 8, gecadastreerd sectie A, nummer 66, met eene grootte van 70 centiaren. Ingesteld fr. 800. ZITDAGEN Instel Maandag 4 lril Verbijf Maandag 18 P 1910. Telkens om 3 uren namiddag, Ver herberg a Het Gravenhofby Mynheer Petrus KieckensBrusselschestraat, te Aalst. De Notaris DE WINDT, zal openbaar- verkoopen I. Een perceel Land, doorsneden met den voet wegel, te Erpe, Kat, aan den steenweg- van Aalst naar Erpe, groot by meing 40 a. 38 c. a. Verdeeld in 4 deelen (zie beschryving op de plakbrieven). Lot 1ingesteld 600 frank. Lot 2id, 500J Lot 3/ id. 1000 Lot 4 id. 1000^ II.^Meersch, tei;Erpe, Onderste Cottem- kauter, groot 36 a. 20.c. a. Li £De goederen zyn gebruikt door de verkoo- pers,ïgebroeders Hosselaer. Ingesteld 2200 frank. Onraiddelijke ingebruiktreding. ZITDAGEN Instel, Dinsdag 5 April 1Q1A Verblijf, 12 April iyi° Telkens om 2 uren ter herberg van Alfons D'Herde, te Erpe, Molenstraat. Voor inzage van 't verdeelingsplan zich te wenden by Notaris DE WINDT. Employé sérieux25 - 30 ans. Frangais- Flamand, trés au courant correspondance. Ecrire avec références aux initiates I. S. C, Bureau Journal. Worden seffens gevraagd (voor confectie) ook broeken- gilets-maaksters of makers, verzekerd werk geheel het jaar. Zich aan te bieden by M. Felix Cornand, kleermaker, oude Dendermondschen steen weg, 23, Aalst. Beste Hofgrond (ongeveer 2000 kar ren) te bekomen by Mr R. MEGANCK, Ondernemer. Schoolstraat, Nr 32, Aalst. Ook altyd te bekomen Alle soorten van Ramen, Deuren, Balken, Vloeren, Kepers, Roosters enz. voortkomen de van afbraak. Prijzen buiten alle concurrentie. Telephoon Nr 109. HOUTMAGAZIJN Cementbuizenfabrlek Beton vouten Oudste Huis van Stad en Omliggende. Alombekend voor schoone Waar en Geodkoope Prijs. Vaart en Varkensmarkt. Een Winkeldochter kunnpnde vlug en juist rekenen, behendig en verstandig in het omgaan met de klanten, eerlyk en werkzaam.Men schrijve ten bureele des blads, E. D. 120. De gekende herberg Den groenen Anker in de Walstraat, Aalst. Zich te bevragen by M. Van der Schueren ten bureele der Brouwery, Brabantstraat. tegen 1 April aanstaande Schoon Burgers- huis met Hof, Prins Albrechtlaan. Te bevragen by M. Maurits De Wolf. Schoone Bouwgronden te koop, te Aals aan de Burgemeestersplaats, Scnaliënhuist Zich te bevragen ten kantore van den Notaris BRECKPOT, te Aalst. Schoon Burgersliuis op de Boude- dewynskaai, Aalst. Te bevragen bij M- Aug, RINGOIR,Vaart. Schoon groot Burgershuls met Verandah, te Aalst, Keizerlyke plaats, 2. Te bevragen byM. Isidoor Tan Trappen. Fabriekplaats, 2, Aalst. Het schoon en welgelegen HUIS met HOF, laatst bewoond door wijlen dame Weduwe Edouard CALLEBAUT, te Aalst, op het Statieplein, groot circa 7 aren, sterk en Erachtige bouw met al de moderne schik ingen. Onmiddelnke ingebruiktreding. Zichtbaar alle Dinsaagen en Woensdagen van 2 tot 5 ure. Zich te bevragen en te handelen voor de voorwaarden der verkooping by M. Guil- laume Van Muylem, Nieuwstraat, nr31, te AALST. Ouden en nieuwe Kassei aau zeer voor- deelige pryzen, by Leopold PAUWELSr Ondernemer en Kasseiwerker, Liedekerken^ aan zeer voordeelige pr\Js. Eene BROEIKAS van 240 Eieren merk Heersou Zich te wenden ten bureele van het blad. MEN VRAAGT Algemeene Agenten in heel Belgie, hebbende ernstige bediening voor oudgekende Maatschappy van Prang. Brand-Leven en Ongevallen (Onnoodig bedie ning te verlaten.) Hooge commisie en 300 franken per maand. Voorwaarden volgens overeenkomst. Inspecteur zet op de hoogte. Sch. P Postbus 616 Ant werpen. WILT QIJ NIET GEBRUIKEN wat goed en zuiver is? Daar waar Sunlight eens beproefd is geworden komt geen andere zeep 1 meer in huis. 1235 BELGISCHE EN SPAARKAS Naamloos Vennootschap Kapitaal 5,000,000 Frank Zetel te Antwerpen, n°71 Kunstlel Beheerraad M.M. Fredegand Cogels, voorzitter, Edouard Thys, ondervoorzitter, Alph. Ullens de Schooten, Léon Van den Bosch, Henri Engels, beheerders. Collegieder Commissarissen: M.M. Jean della Faille de Leverghem, voorzitter de Graaf Adrien de Borciigrave d'Altena, Léon Codlinet-Plissart, Auguste Delbeke, Edouard Joly, de Graaf Oscar Le Grelle SPAARBOEKJES aan 3,25 V9 Gcldneerleggingen voor bepaalden tijd aan 3,50* Uitgifte van grondobligatiën aan 3,60 leeningen op vaste goederen EN TEGEN TITELS Agenten OORDEGEM Alph. De Brau wer, zaakwaarnemer MOORSEL E. Carryn HAELTERT E. Scheer linck-Redant gemeentesecretaris EREMBOBEGEM Leopold Van Vaeren- bergh, gemeentesekretaris MOLHEMDroeshout, koster en gemeente ontvanger. HERZELEJ. Drocshaut, bediende der Nationale Bank. HEKELGEM M. Camiel De Witte Schepene en Handelaar. Een Magazijn met Hof en \Vaonhul« dienstig voor alle bedrijf, inhoudende 27 aren 59 centiaren, gelegem 9t. Jobstraat, thans gebruikt door Mijnheer De Hartog. Voor de voorwaarden zich te wenden» 49, Korte Zout straat, Aal\ d. MUTUALISTEiV Verzekert u op het leven bij de maa t schappij LABOR, Koninklijke St-Maria straat, 91, Brussel. Ingeval van ziekte en ongeval zal de premiën niet betaalbaar. Aankoop van Elgeiulommen. In lichtingen schrijven aan F, V, H» Brussel-Noord. Aalst. Boter de kilo 2-97 3-24 Eiers de 25 2 00 2-10 SOTTEGEM, 5 April Tarwe, de 100 kilo. fr. 22,00Masteluin, 20,00 Rogge, 17,00 Haver, 20,00 Boter do kilo. 3,30 eieren, de 25,2,00; Boonen, 0,00. NINOVE 5 April. —Tarwe de 100 kilos 20,00 Togge, 16,00 Haver 18,00 Lijnzaad, 30,00 Aardappelen, 7,00 Boter de kilo 3,10eieren de 25, 2,50. GEERAARDSBERGEN, 4 April. -Witte Tarwe, de 100 kil., 21,00; Masteluin, 17,50; Rogge, 16,50 Haver, 22,00 Paardeboonen, 21,00; Aardappelen, 6,00; Koolzaad 37,00; Lijnzaad, 34,00 Boter, de kilo. 2,90 tot 3,20 eieren de 25, 2,50ongezuiverd vlas, de kilo 0,93. Veemarkt van Gent, Totaal stuk ter markt. Ossen 192 Vaarzen 184 Koeien 130 Stieren 189 Kalveren 192 Varkens 1189 Schapen 28 Lammeren 1 Prijs per kilo. van 0,67 tot 0,94 0,67 tot 0,94 0,57 tot 0,80 0,63 tot 0,84 1,15 tot 1,40 1,05 tot 1,20 0,65 tot 0.80 1,05 tot 1,15 Beesten welke per stuk verkocht werden. Totaal. Melkkoeien 13 Magere beesten 372 Jonge varkens 10 Viggens 32? 'l-*rij8 der Huiden. Ossen, Vaarzen, Koeien 1,28 Stieren, 1,20 Kalveren, 2,05 Roet van 0,60 tot 0,70 ANDERLEOHT-OUREGHEM, 5 April. - Ter veemarkt worden 2482 varkens te koop gesteld, Prijs per kilo van 1,00 tot 1,16. ANDERLECHT, 6 April —Tekoop gesteld 1945. Prijs per kilo op voet739 ossen, fr. 0,76 tot 1,00; 271 stieren, fr. 0,60 tot 0,88; 1048 koeieq en veerzen 0,50 tot 0,76.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 3