P het ar SSEMêNT Aftis t. LIBERAAL,DEmOCRATfSCH WEEKBLAD centiemen bet nummer Vijl'de Jaargang Nuunner 18 Zendag 1 Mei HM O WILLEMSFONDS." Meiboomkermis-Aalsi. Naar Assche KruispIaDting. Belangrijke Kwestie. Gemeenteraadszitting' 8 M'3 IJ 3 SSEBssr.-,; A bonnementsprljs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen Rek la men 75 centiemen j Per d™kregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 30 APRIL IOIO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuvverkerken, bij Madame W* Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. 0— Steunt de rondreizende Bibliothe ken van het Willemsfonds. Deheeren Louis Franck, volksvertegen woordiger van Antwerpen, Maurits Lip pens en Paul Lippens (Gent) hebben aan het Algemeen Bestuur van het Willemfonds elk<honderd frank geschonken, die voor het inrichten van nieuwe rondreizende Biblio theken bestemd zyn. Zy bewyzen daardoor een uitstekenden dienst aan de zaak der volksverlichting, en het ware te hopen dat hun voorbeeld door vele Vlamingen gevolgd werd. Men weet dat die kisten hoeken van dorp tot dorp gaan, en in ieder daarvan worden toevertrouwd aan een persoon van goeden wil die voor het uitleenen van den inhoud zorgt. Aldus dringt er gezonde lectuur door tot middens, waar anders wellicht nooit door niemand zou gelezen worden. Molenstraatpoort, Zondag 1 Mei en volgende dagen, groote Kermis, aller lei Feestelijkheden. 's Maandags Jaarmarkt, enz. Donderdag 5 Me^, groot Concert, gegeven door de Fanfaren-maatschappij de Oude Garde, ten 5 uren 's avonds. Heden ZONDAG i MEI, huldigt de Vooruitstrevende Liberale Jonge Wacht van Assche haar Vaandel in. Aangezien de vrienden van Assche, talrijk deelnamen aan de Viering der 25* Verjaring van de stichting van onzen liberalen Werkmanskring, heeft het Bestuur besloten aan die inhuldi ging deel te nemen en rekent er op dat de leden van den Kring heden talrijk den uitstap zullen mede maken. De Oude Garde neemt aan dit libe rale feest deel Vertrek Boudewijnkaai Tramstatie 2 1/2 uren namiddag. Terugkomst uit Assche 7 uren. o— De trein zal niet vertrekken voor de aankomst van den trein uit Ninove. Ook de Liberale Fanfarenmaatschappij dezer stad en talrijke vrienden, gaan mede naar Assche. Op Zondag 8 Mei heeft de kruisplanting plaats" op het graf van den diepbetreurden Lodewyk D'hneseleer Voorzitter van de liberale Wykclub« De moedige Strijders t>, Bestuurslid van het Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid, Vaandeldrager van den liberalen Werk manskring en lid van den Onderlingen Bij stand Eerbied en Recht voor Allen Het kruis wordt uitgehaald ten lokale De Moedige Strijders te 3 uur namiddag. De verschillende besturen rekenen er op dat de leden van den liberalen Werkmans kring, van het Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid,Onderlingen Bijstand en libe rale Wijkclubben net ten piieht zullen reke nen die kruisplanting bij te wonen, en een laatste blijk van erkentelijkheid te bewijzen aan den ons te vroeg ontrukten vriend en strijdeh De leden vergaderen op den Grooten IJollewegten 2 1/2 ure namiddag. Op Donderdag 5 Mei 1910 zijnde O. H. Hemelvaart, ALGEMEEN E VERGADERING 1 voor de leden van den Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen te 33/4 u. namiddag, op boete van 10 centiemen, j Voor de Leden betalende aan bode Ael- brecht Eduard, ter herberg van M. Frans Meert, Borluutstraat. Voor de Leden betalende aan bode Van der Poorten August ter herberg van M. De I Witte Josef, Hertstraat, (Hertshage). Deze aankondigingen dienen aU uitnoodigingen voor de ver gaderingen. We roepen de aandacht in onzer lezers op het verslag der zitting van den gemeenteraad van Aalst, verslag dat wij om zijne belangrijkheid op de eerste oladzijde der Volksgazet laten verschijnen. De kwestie der inrichting eener han- delsafdeeling bij de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst werd voor atnige weken in de Kamer behandeld door onzen volksvertegenwoordiger M. Rens, die er de noodzakelijkheid deed van uitschijnen en den minister aanspoorde maatregelen te nemen om die inrichting zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De liberale volksvertegenwoordiger van Aalst, deed onweerlegbare argu menten gelden ten voordeele der han- delsafdeeling, welke niet enkel ten goede zou komen aan de stad Aalst maar aan geheel het arrondissement, aan geheel de Dendergouw. De minister antwoorddeniets M. Woeste deed het voor hem. De minister, zei hij, zou 't stads- bestuur erover kunnen raadplegen, en wanneer het zijn gevoelen zal doen kennen hebben, dan zullen we zien. M. Woeste houdt het stadsbestuur van Aalst voor den aap immers reeds in 1900 vroeg dat stadsbestuur aan het goevernement de inrichting der handelsafdeeling en er werd geen gevolg aan gegeven. Waarom zou dat stadsbestuur nu nog eens moeten geraadpleegd wor den M. Woeste zegt Ik twijfel er niet aan, het gevoelen van het stadsbestuur zal het gevoelen weer- geven van de groote meerderheid der inwoners. Dat* wil zeggen 't gevoelen van M. Woeste, dat wil zeggen geene han delsafdeeling, want M Woeste vreest dat die inrichting, de Staatsmiddelbare Jongensschool van Aalst nieuwe faam zou bijbrengen en daar is HIJ tegen, al is de groote meerderheid der bevol king van Aalst voor de handelsaf deeling. M. De Hert. Schepen van onder wijs, wil zijn gevoelen nu niet doen kennen, in deze kweste Dat is nu toch te erg M. de Schepen moet eerst den be stuurraad raadplegen De pogingen in 1900 gedaan om de handelsafdeeling te bekomen waren dus niet ernstig werd de besturende commissie dan niet ge raadpleegd M. Woeste wil geene handelsafdee ling te Aalst, ziedaargeheelde historie. M. Woeste, stelt zich in de plaats van den minister en houdt het stadsbe stuur van Aalst voor 't lapje, en de klerikalestadsbestuudersop hunne beurt drijven den spot met de bevolking en hare belangen. Ziedaar wat men zal moeten erken nen nadat men de merkwaardige be wijsvoering van M. De Windt en de erbarmelijke verklaring van M. De Hert zal gelezen hebben van Maandag 25 April 1910. De heer Burgemeester opent de zitting te 51/2 ure namiddag. M. de Bethune vraagt het woord en ver klaart dat in een artikel verschenen in de Volksgazet gezegd wordt dat hy in zitting van 24 Mei 1909 als kommissaris der gas maatschappij zou deelgenomen hebben aan j de stemming waarby zekere voordeelige voorwaarden aan het nieuw Gasfabriek wer i den toegestaanHij verklaart voor de stem- j ming de zaal te hebben verlaten en hy dus I gansch in de wettelijkheid is gebleven. Overigens ik denk. zegt hu', dat niemand mijner collegas mij aanziei als dat ik hier in 't uitoefenen van myn mandaat persoonlijk belang zou najagen. M. De WindtNiemand twyfelt aaD de persoonlyke eerlijkheid van M. de Bethune, maar ik meen te weten dat de schryver van bedoeld artikel zich gesteund heeft op een officiéél stuk. De heer Sekretaris verklaart dat by ver- getendheid het proces-verbaal der zitting van 24 Mei geen melding maakt dat de heer de Bethune de zaal verlaten heeft en zoo komt het dat het afschrift van 'tproces verbal werd afgeleverd er ook niet van spreekt. M. De WindtWe gelooven volgaarne, Mynheeren, dat M. de Bethune de zaal ver laten heeft en hy aan de stemming geen deel heeft genomen doch ge ziet dat het schry- ven der Volksgazet op 't officiéél verslag der Gemeenteraadzitting steunde ik moet er du byvoegen dat indien ons blad die kwestie heeft aangehaald het alleenlijk ge weest is niet om de persoonlijke eerlijkheid vanM.deBethune in twijfel te trekken maar om den onwettelyken toestand aan te wyzen waarin M. de Bethune zich zou bevonden hebben had hy, die kommissaris der Gas maatschappij is, aan de stemming meege daan. I. De Rekeningen der Kerkfabriek van St. Martinus welke sluit met een defici et van 1988,73 en deze van O. L. V. Bijstand met een deficiet van 12455 fr. worden goed gekeurd II. Grondafstand van 20 vierkante meters werd toegestaan aan de zusters Theresianen aan de gewone voorwaarden. III Openbare Wegenis. M. Meert. Schepen van Openbare Wer ken. Vraagt de toelating aan den Raad voor het stichten en vernieuwen van voet paden in verschillige straten der stad. M. De Windt. De straten daar zoo even door den heer Schepen genoemd, zyn al in de kuip der stad gelegen. Heer Sche pen laat my toe uwe aandacht te trekken op den slechten toestand waarin het baantje ligt vaD het Beekveld,'t is niet genoeg voor destad alleen te zorgen ge moet ook een wei nig de buitenwijken indachtig zyn. Dage lijks moeten langs dat baantje meer dan 200 werklieden door trekken eö men loopt er ge vaar zich hals of been te breken ik heb die zaak hier reeds meer dan eens opgewor pen en dergelyken toestand moet volstrekt veranderen. Op mijne laatste opmerkingen, heer Sche pen, hebt ge reeds ae herstelling gedaan in ae Lindestraat en daarvoor bedank ik u in naam van de menschen dier wyk ik hoop dat ge nu 't zelfde zult doen voor do Twee haag en voor 't Beekveld. M. MeertIk bedank vooreerst M. De Windt voor zijn kompliment en ik beloof de gevraagde herstelling op 't Beekveld te zul len doen. M. de Bethune vraagt om de Bergekauter- baan te kasseien met den steen die nu opge broken wordt aan de Brusselschesteenweg. M. MeertDe Bergekauterbaan is maar een los en ik kan geen voldoening geven aan M. de Bethune. We zouden er eenig steen gruis of schramoelje kunnen doen stort«n. M. De Blieck. Vraagt welke bygangen moeten vernieuwd worden en op wiens bevel dit wordt gedaan. M. De BurgemeesterZegt dat het Sche pencollege dit naziet en de vernieuwingen beveelt waar het noodig is. M. De Wolf. Vraagt wat er gaat ge daan worden met de Vryheidstraat of men dien vuilen hoek gaat laten staan. M. Moyersoen. We zullen daarover handelen in de geheime zitting. M De BurgemeesterMr,n, M. De Windt, heeft aan het schepencollegie een schryven gestuurd waarby hij verzoekt op 't dagorde van heden te brengen de bespre king van een voorstel dat het inrichten eener llaiideleafdeeling inde Staatsmiddel bare Jongensschool alhier't woord is aan M. De Windt. M. DE WINDT 1 Mijnheeren, in de zitting van den Gemeenteraad, op 11 Juni 1909 1.1., verwittigde iküervari, dat ik eene interpellatie zou doen over het nut en het inrichten eener handelsafdeeling in onze Middelbare Jongensschool. Sedertdien heb ik my met die zaak ernstig beziggehouden en in myne hoedanigheid van Voorzitter des Bonds der Oud-leerlingen heb ik de gelegenheid gevonden links en rechts belangryke inlichtingen in te winnen. Ik stel my dan voor de zaak zoo breedvoe rig als het past te behandelen. Vooreerst een paar woorden over het ontstaan der handelsafdeelingen In 1897, richtte de minister van onderwys, de heer Schollaert, huidig kabinetshoofd, eenen om zendbrief aan de heeren Voorzitters van de commissiën van toezicht op de Staatsmid delbare scholen en ziehier wat die omzend brief onder andere zegt o De schoolinrichting volgens de wetten van 1850 en 1881, heeft langen tyd beant- woordt aan de behoeften der kinderen van vele huisgezinnen. Niet alleen hebben de Middelbare scholen, sedert hun ontstaan, uitmuntende rekruten opgeleverd voor de ondergeschikte openbare ambten, maar zy hebben ook aan den handel, de nyverheid, de kunsten en ambachten, wakkere wer- kers geleverd toegerust met de onmisbare voorbereidende kundigheden. Sedert eenige jaren, echter, zyn talryke klachten aangeheven tegen deeenvormig- heid van de inrichting dier scholen en tegen de al te theorelische richting die daar gevolgd wordt. Die klachten zyn niet geheel ongegrond. Ten gevolge van de uitbreiding gegeven aan de programma's der toelatings- examens tot de verschillende Staatsdien- sten, kunnen de Middelbare scholen nog slechts een klein aantal hunner leerlingen opleiden voor eene openbare betrekking, en zoo wordt het noodzakelijk hun onder- wys te richten op andere beroepen. Maar de voorwaarden van het tegenwoordig economisch leven vergen van hen die in den handel, de nyverheid of den landbouw willen gaan eene hoeveelheid theoretische en practische kennis die zij niet geheel en al kunnen verkrijgen op onze Middel en bare scholen voor algemeen onderwijs. Hoe zal dit vraagstuk opgelost worden, hoe moeten de Middel bare scholen inge- richt worden om te voldoen aan de behoeften die afwisselen volgens de hulpbronnen van de verschillende gedeelten des lands De eenige oplossing die redelyk schijnt is niet meer ééne enkele soort van school in stand te houden maar naast de school o voor algemeen onderwys eene handelsaf- deeling, eene ny verheiasafdeeling of eene landbouwafdeeling in het leven te roepen, volgens de behoeften van plaats of streek. De gemeenteraad zal na in gewonnen advies van de besturende commissie en van den bestuurder der school, be- raadslagen over het verbinden van eene bijzondere afdeeling aan de Middelbare school en over het daaraan te geven karakter. Het eerste studiejaar dat voor alle leer- lingen hetzelfde is, zal een uitgebreider programma hebben dan nu het geval is, daar de studietijd voor de voorbereidende afdeeliDg verlengd wordt. Het byzonder onderwys (voor handel, nyverheid of landbouw,) zal gegeven worden gedu- rende het tweede en het derde jaar. Ter- zelfder tyd wordt het algemeen onderwys in de voornaamste vakken voortgezet. Van de dertig eigenlijke lesuren per week zullen daaraan ongeveer twintig gewyd blijven. a De jaarwedden der leden van het perso- neel verbonden aan de bijzondere afaeelin- gen komen uitsluitend ten laste o van den Staat. a De Regeering rekent ten zeerste ov den ijver en de toewijding van overheden en onderwijzend personeel om het welsla- gen te verzekeren van eene hervorming, waardoor het mogelijk wordt aan de leer- lingen onzer middelbare scholen, met eene grondige, verstandelijke, zedelyke en va- derlandsche opvoeding, eene opleiding te geven die meer beantwoordt aan de eiscnen van het practisch leven en die beter ge- schikt is, hen de moeilijkheden van het bestaan te doen overwinnen. Het voorbeeld van onze naburen in Duitschland, Frankrijk en Nederland laat mij overigens met reden hopen, dat deze nieuwe inrichting der Middelbare scholen weldra de goedkeuring zal winnen van kooplieden, fabrikanten «n een groot aan- tal huisvaders. Aldus luiden, Mynheeren, de beweegrede nen, die het Staatsbestuur aan de bestu rende kommissiën der Staats-Middelbare Scholen voorlegde 0111 ze voor te halen tot het inrichten van bijzondere afdeelingen aan het algemeen onderwys toegevoegd. En die beweegredenen zyn ten volle gegrond, hedendaags meer nog dan over een tiental jaren. Inaerdaad EenerzUds is de toegang tot de open bare ambten in besturen van ijzeren wegen, posten, telegraphen, financiën enz. byna onmogelijk gemaakt aan al wie zyne mid delbare studiën van den hoogsten graad niet voltrokken heeft, derwijze zelfs dat de leer lingen onzer Middelbare scholen enkel de lagere bedieningen bekleeden kunnen en naderhand hoogst moeilyk, niettegenstaande aanhoudende voortzetting van studiën, tot de hoogere plaatsen kunnen opstijgen ik vraag mijaL of het in dergelijke voorwaar den niet geraadzamer wezen zou een goed ambacht aan te leeren. Anderzyds, eischen nijveraars en handelaars van de jongelingen, die zy in dienst nemen, eenen ganschen voorraad vaD practische kennis, welke de Middelbare scholen voor algemeen onderwys Diet ver schaffen kunnen. Hier nogmaals zyn de zonen onzer burgerij en menig werkmans kind die ter Middelbare school gaan, ver- Slicht zich in den beginne met een onbe- uidend loon, wellicht geringer dan een fewoon werkmans daghuur tevreden te hou- en. Gelukkig voor hen. zoo die toestand niet jaren en jaren voortduurt, zoo zy zelfs niet gansch hun leven door voor een ontoe reikende jaarwedde moeten werken. Mijns inziens ware in dat geval ook een goeaen stiel verkieslijker. Het staat dus vast, Mynheeren, de mid delbare scholen voor algemeen onderwys, volstaan niet meer om aan de bijzondere noodwendigheden van iedere plaats of streek voldoening te geven. Dit is vooral waar voor wat onze stad en omstreken betreft. Wy zyn hier een zeer voornaam middenpunt van nyverheid en handeler is byna geen fabrikaat of het is hier vertegenwoordigd en onze handelsbetrekkingen zoowel met den vreemde als met het binnenland zyn zeer uitgestrekt en talryk. De jongelingen onzer burgers en werk mansklas bestemd om later, 't zy voor eigen rekening, 't zy in dienst van anderen, zich met nyverheid of handel bezig te houden dienen dus eene bijzondere opleiding te genieten en die opleiding kan hun enkel gegeven worden in de byzondere han delsafdeeling, die ik u voorstel by onze Middelbare Jongensschool in te richten. Het bewys dat het byzonder onderwys. 't welk de jongelingen in die afdeeling ontvangen zouden, uitgebreid en degelyk is, blijkt uit het programma door de Regeering zelf opgemaakt. Ziehier eene beknopte beschrijving van dat programma EERSTE STUDIEJAAR I. Handelsrekenen II. Boekhouden A. Verkoop - makelary - verzekering- vervoer betaling B. - Briefwisseling Postdienst C. Dubbel boekhouden TWEEDE STUDIEJAAR: A. 1. Herhaling van het vorig aange leerde 2. Bank 3. Warranto-schuldbekentenisseD 4. Commissie 5. Tolwezen B. Handelsbrieven C. Boekhouden 1. Comptabiliteit van een huis van in- en uitvoerhandel 2. Afsluiting der rekeningen 3. Commissie en consignatie 4. Handelingen voor gemeene reke ningen 5. Opening en afsluiting der reko- ningen in vennootschappen, Likwidatie III. Beginselen van handelsrecht IV. Economische aardrykskunde van België V. Studie eener vierde taal. VI. Beginselen der handelshuishoudkunde Machine schryven Snelschryven. Het lydt geen twyfel, Mynheeren, dat de leerlingen die de leergangen der byzondere handelsafdeeling zouden gevolgd hebben, van hun intreden af in onze 11 y verheidsge stichten of op onze handelskantoren uit stekende diensten zouden kunnen bewyzen. Practiscn opgeleid, zouden zij onmiddellijk kunnen gelast worden als rekenplichtigen, correspondenten, kashouders en andejft voorname bedieningen.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1