P I w/xH HET ARRÖNDfSSEMENTAfiLsr B E RA AL, D E SOCRATISCH W EEK I Prijs o centiemen het nummer Vyfde Jaargang Nummer 19 Zon<latr 8 Mei 1910 WILLEMSFONDS. Kruispiauting. Eene vossenstreek van M. Woeste. Zij doen eens afsland van rijkdom en genot. In Memoriam. Op de koorde. Moordenaars. «BT-ff: "r -XTC"^'"-T T •wjte*—'"-.V ""Hf UiMI I|IWi^..i Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Alamen 75 centiemen per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 trank AALST, 7 MEI 18IO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame W* Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Heden Zondag 8 Mei heeft de kruisplanting plaats op het graf van den diepbetreurden Lodcwyk D'hacseleer Voorzitter van de liberale Wykclubcc De moedige StrijdersBestuurslid van het Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid, Vaandeldrager van den liberalen Werk- manskring en lid van den Onderlingen By- stand Eerbied en Recht voor Allen Het kruis wordt uitgehaald ten lokale De Moedige Strijders te 3 uur namiddag. Dé verschillende besturen rekenen er op dat de leden van den liberalen Werkmans kring, van het Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid,Onderlingen Bijstand en libe rale Wykclubben het ten plicht zullen reke nen die kruisplanting by te wonen, en een laatste blijk van erkentelijkheid te bewijzen aan den ons te vroeg ontrukten vriend en strijder. De leden vergaderen op den Grooten Bolleweg ten 21/2 ure namiddag. De fanfarenmaatschappij Les Vrais Amis Constants neemt op Maandag 16 dezer deel aan het Festival van. St-Joost-ten Noode, en zal een Concert geven op het kiosk der Rogier Plaats (rechtover de Noord statie) om 6 uren namiddag. Men schrijft in bij den Secretaris der Maatschappij M. Corn, van Brantghem tot Donderdag 12 Mei. Men zal-uit Aalstom 12,46 vertrekken. Iedereen weet, dat, dank zij de standvastige pogingen van M. Meche- lynck en van zijne liberale collegas der Kamer, het goevernement er ein delijk toe verplicht geweest is zelve een wetsontwerp voor te dragen stren ge straffen bepalende tegen de leden der gemeentebesturen en der Schepen colleges, die zich schuldig maken aan geknoei bij het opmaken der kiezers lijsten. Uit de nieuwe wet welke nu bepaald gestemd is geworden door de beide wetgevende Kamers van Senatoren en Volksvertegenwoordigers, halen wij hier art. 210TER aan, waarvan het op stel uitgaat van den minister van Justi- cie het luidt als volgt Art. 210ter. - - Elk lid van een schepen college, elk gemeenteraadslid, die, bij het uitoeienen der kiesrechtsmacht op een door hem uitgebracht verslag, ten onrechte het zy eene aanvraag tot in schrijving op de lysten doet verwerpen, betzy de inschrijving of de schrapping van een kiezer, de vermeerdering of ae vermin dering van het getal zyner stemmen doet voorschrijven, door, te dien einde, te steu nen op of gebruik te maken van stukken 0 f bescheiden welke hy wist te zijn vervalscht door verandering, weglating of toevoeging, ge.fabrikeerd of denkbeeldig t<- zijn, wordt gestraft met eene gevangenisstraf van driemaanden tot vijfjaar. Men gelieve op te merken, dat vol gens artikel 77 der kieswet de colle ges van burgemeesters en schepenen moeten uitspraak doen over al de re- klamatien in openbare zitting op een verslag uitgebracht door een lid van het Schepencollege. Welnu, wat heeft M. Woeste ge daan Vrijdag laatst, 29 April, wan neer de Kamer van Volksvertegen woordigers moest overgaan tot de ein- (Jelijke stemming der nieuwe wet, heeft M. Woeste zich onthouden en hij heeft zijne onthouding in dezer voege gerechtvaardigd M. Woeste. «Ik heb niet vóór gestemd om dat ik, ziek zijnde toen de eerste stemming plaats had,- de gele genheid niet heb gehad, de kritische opmerkingen te maken, welke art. 210 ter uitlokt, ik heb niet tegen ge stemd omdat dit artikel de overtreding doet afhangen van een verslag uit te brengen door het schepencollege of den gemeenteraad dat dit ver slag niet noodig is, dat, inderdaad de schepencolleges de aangeboden dos siers van reklamatien mogen onder zoeken en wel zullen doen te onder zoeken ponder dat een lid van het col lege op voorhand een verslag opmake en aldus deze wettelijke bepaling bij gemis aan de hoofdelijke voor waarde in feite zonder toepassing zal moeten blijven. Is dat geene verachtelijke en verre gaande onbeschaamdheid M. Woeste stelt zich openlijk aan tot leermeester en leidsman van de knoeiers en bedrogplegers en zegt hun Het is voldoende geen verslag op te maken, om aan de straffen door de wet bepaald te ontsnappen 2 Mei 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoord iger De klerikalen vreezen het ergste van den storm, dien feitelijk zy zei ven hebben doen opsteken tegen de kloosters. 'Dat ziet ge genoeg aan de moeite die ze doen om den indruk weg te nemen, als zou het miljoen dat zij zooeven uit de staatskas pakten niet heelemaal terecht komen zal in ae bodemlooze coffres-forts der arme kloosters. Met het amendement van den heer Coppie- ters te stemmen bekennen ze, dat ze belogen en bedrogen hebben, als ze beweerden, dat ze hier enkel op de belangen van de vrye wereldlyke Belgische onderwijzers het oog hadden, en niet aan de kloosterlingen en hoofdzakelijk aan de VREEMDE klooster lingen een miljoen in den grabbel te gooien. Wij kunnen niet genoeg doen om aan het volk de kloosterplaag voor te stellen in gansch haren omvang en in al haar ver schrikking. Zooveel kan er al niet over ge zegd en geschreven worden, of nog stelt ieder zich nog veel te weinig voor van de rijkdommen waarop in België de doode hand drukt Moest de kaart van België de kloostergoe deren met eene min of meer groote vlek inkt aanduiden, zy zou gewis gelyken aan een kladpapier, dat een jaar lang dienst gedaan heeft op een postkantoor I.... En waar zyn dan de eigendommen als hotels, huizen, bazaars enz. die zy door strooien mannen doen exploiteeren, en die verbazend aanzienlyk zyn. Het cyfer der kloosters dat, by de eerste volkstelling in 1846, 779 bedroeg, is thans geklommen tot boven de 4000 terwyl dat der kloosterlingen van 11,968 tot boven de 60 duizend geraakt. Naar kadastrale schat ting bedraagt de waarde der eigendommen, die zy zelf exploiteeren 620 miljoen frank, en die der eigendommen door hen verpacht 220 miljoen. Te zamen dus 840 miljoen Och arme voor ontroerend goed alleen. Telt men daarbjj nu nog hun poerend goed, meubelen, kunstvoorwerpen en werk tuigen die op zoo wat 375 miljoen frank worden geschat, dan komt men tot de ont zettende som van een milliard 215 miljoen of 1215 miljoen frank die wy tusschen de vingeren der doode hand kunnen zien liggen. En hot-veH steekt er dan nog niet onder de palm En dan moeten wy er nog bij voegen op welke groote schaal, op ka dastraal gebied, wy door die arme rok- dragers gemekaniseerd worden, ziehier twee staaltjes De zusterkens der Heilige Julia kochten te Namen een gebouw, dat voor een bedrag van 650 fr was aangeslagen. Nauwelijks hadden de eerw. tottebellen dit gebouw be trokken, of de lasten zakten tot op 372 fr. Doch het pikantste dezer historie, die volko men overeenkomst met de strengste waar heid, is, dat de zusterkens later het gebouw weer van de hand deden, aan een ongewijd burgerraensch en deze het volgena jaar wéér de vroegere som aan lasten 650 fr. te betalen kreeg, met nog 30 frank erby Die zelfde zusterkens waren intusschen verhuisd naar eene woning, die zii ach arme voor 150 duizend frank hadden ge kocht, en die voor 1713 frank was aange- A!s bij tooverslag daalde die belasting tot op 1312 frank, al hadden het de brave nonnekens och arme nog eens zoo grootgemaakt!... Honderden voorbeelden van die aard liggen maar veor 't grypen. Zoo reusachtig is het bedrog dat, op last van de regeering, door den kadasterdienst ten prof y te van de kloosters gepleegd wordt, dat de grond en eigendomsbelastin gen al dadelijk met een zesde verminderd zouden kunnen worden, indien de kerkgoe deren moesten opbrengen in de zelfde ver houding tot hun wezenlijke waarde als die van Jan en alleman. En dan spreken we nog niet eens over de miljoenen en miljoenen die de fiskus uit diezelfde kerkeigendommen slaan zou, tin- dien hij er successierechten konde opheffen, die bij ons, arme burgers, tot 13 franken en centiemen ten honderd kunnen komen. Hier wordt de ontfutseling ten voordeele dier heilige paters en nonnen zoo klaar als bronwater. Zie hier De kloostergemeenten, die allen in hun statuten bepaald hebben, dat hun bezit den laatsoverlevenden ten goede komt, zorgen, door voortdurend ionge lenen aan te nemen, dat er nooit zoo'n laatst overledende te pak ken valt en zoo rollen die ontschatbare rykdommen steeds zwellend als sneeuw ballen -van 'teen geslacht naar 'tander over zonder dat er ooit een cent voor de pinne komt. Dat wy onze geachte lezers in zulke Mystériesonderrichten zal wellicht in den smaak der klerikale riool voddekens niet vallen, maar het is onze plicht, en die plicht zullen wy tot het einde toe vervullen. Herinneren wy de treurige uitslagen van een k waart eeuws klerikale 0verheersching Maart 1886 Roux, 8 personen omverge- schoten Maart 1887 Jemmeppe en Seraing, 20 dooden en 100 gekwetsten 17 Mei 1887 La Bruyère, 2 mijnwerkers gedood en ontelbare gekwetsten 24 Augustus 1887 6 visschers te Oostende omvergeschoten 1888 Quenast, 1 steenkapper gedood December 1892 4 mijnwerkers gedood en 5 gekwetst te Tilleur 12 April 1893 Geweervuur te Jolimont, eene vrouw gedood 16 April 1893 Geweervuur te Borger- hout, 5 lijken 17 April 1893 Geweervuur te Berchem, 0 lyken en 12 gekwetsten April 1902 Houdeng, eene jonge dochter en een werkman gedood April 1902 4 dooden te Brussel April 1902 6 werklieden omvergescho ten te Leuven. Ziedaar eene Iyst die ons herinnert, hoe onschuldigen geslachtofferd werden door de schuld der klerikare regeering, in den stryd vooreen bestaan, voor het bekomen van een beetje meer recht. En dan durven de klerikale Tartuffen nog stoeffen op hunne volksliefde. Wat tandentrekkers toch I Aan de deur mét hen Men geeft de medespelers een langen stok waarvan ze zich bedienen mogen om het evenwicht te houden en daar gaan ze koord op. Die koord is gespannen een meter boven den grond en elke speler moet om den prijs te behalen erover als een koordendanser en trachten het doel te bereiken een viertal meters verder. Men begrijpt gemakkelijk wat al grimmassen de ongeoefende mededin gers maken, wat al gekke figuren en hoe ze in koddige houdingen de leden verwringen om niet van de koord te vallen, nu den langen stok naar links dan hem naar rechts zwenkende, tot groot vermaak der toeschouwers die zeer talrijk zijn, omdat het kermis is. Maar dat is nog het beste niet van de klucht. Hij die van de koord valt bezeert zich zelden of weinig, want valt hij links hij komt te recht in eene j laag groen gekleurd meel, valt hij langs den anderen kant, hij toont aan 1 het publiek een gelaat zoo zwart als dat van den duivel en het publiek j schatert het uit vau 't lachen. De weledele heer Louis de Bethune is al even kluchtig op de politieke koorde gekomen. Zal hij het doel be reiken Zal hij den prijs weghalen We weten het niet maar kluchtig is het schouwspel boven mate. De weledele koordendanser zwaait met zijn balansier nu eens naar de groene democratische meelzakken, dan weer helt hij over naar de zwarte roetzakken der achteruitkruiperij, ter wijl hij behendig voet voor voet voort schrijdt op het smalle, waggelend pad. Het doel bereiken is de opperste wensch en onverschillig laat het den weledelen heer of hij er groen of zwart uit komt. Hij zal zooveel bluf maken onder de eene kleur als onder de an dere, het zal in alle geval eene ver momming zijn, en als groene groot spreker of zwarte achteruitkruiper zal hij slechts eene opinie koesteren, de heerschzucht. En het publiek, het goede publiek woont het koddig schouwspel bij, te belachelijker wijl de heer Moyersoen duchtig aan de koorde schudt om zijn medespeler in't meel te doen bijten. Hij, de goudvink weet vast, als hij valt, dat het zal wezen op de fanatieke roetzakken, en is des te heftiger, daar hij ziet dat ook zijn tegenstander nog meer naar dien kant overhelt. 't Is oprecht kluchtig. M. Glenisson is arrondissements commissaris benoemd in vervanging van M. De Clippele, die zijn ontslag nam. 't Volks stemme kenhet ellendig aan eengeflanst blaadje van M. Moyersoen en kompanie protesteert hevig tegen deze benoeming en tegen het wille keurig opgedrongen ontslag van M. De Clippele. De Dageraad, het katholiek blad van M. de Bethune (Louis pour les dames) verheugt zich over de benoe ming van M. Glenisson, het goever nement koe geene betere keuze doen. De heer Glenisson is de geschikte man. M. Moyersoen, leidt de boetproces- sien opvan den katholieken werkmans kring, met bijeengeraapt muziek en trekzakken (niets van 'tgeitenmuziek). De goudvink wil zijne populariteit onder de schamele klerikale werklie den bevestigen. M. de Bethune Louis is er niet. Maar ter zitting is de heer Ceciliaan De Kegel de zegsman, die een andere klok luidt. Hij teekent protest aan tegen de manier op welke het bestuur van den katholieken Werkmanskring werd be handeld in de militaire kwestie en zegt dat de tijd der beloften uit moet zijn en er daden moeten komen, dat men toelagen beloofde aan de zieken fondsen, maar niets doet als op het stemmen aan komt. 't Volksstemmeken van M. Moyer soen kikt of mikt daar geen woordeken van. De Dageraad van M. de Bethune vermeld het feit want M. Moyersoen stemde tegen de subsidie aan de zie kenfondsen en M. de Bethune, stemde er voor. Allo, op de koorde, politieke hans worsten 't Is onze kermis. De mededinging is voor velen eene bron van kommeren zorgen. Een ambachtman, een neringdoener of onverschillig welk bedrijf een persoon uit oefent, die in zyne stad alleen is in zyn vak, mag onbeschroomd op vaste klanten rekenen, al doet hij ook zyn best om iedereen naar behooren te gerieven, de zorg voor het behoud der klanten blijft hem bespaard. Zoodra echter een mededinger komt, die even als hij goede waar, of goed werk levert verandert de toestand, De mededinger heeft allicht nok eenige vrienden, hy werkt zeer goed of heeft nieuwigheden aan te bieden enz., ineen woord de mededinging veroor zaakt gewis bezorgdheid voor de toekomst. Anderzijds is de mededinging voordeelig voor het groote getal verbruikers. De prij zen worden ten nauwste gezet, er wordt beter op het werk gepast, spoediger bediend, fewedijverd door voorkomenheia en inschik- elykheid. Wil dat nu zeggen, dat concurrenten vy- anden moeten zyn Volstrekt niet. De mededinging immers is een gevolg van de bestaande vrijheden en van die vrijheden mag eenieder gebruik ma ken, in zoover dat gebruik niet ontaardt in misbruik. Er is geoorloofde concurrencie. Er is ook oneerlijke concurrencie. Door de aanlokkelijkheid van uitstalling, door de nieuwigheid der waren, door ae stipte uitvoering der bestellingen, door be leefdheid, door welbedachte reklaam het publiek tot zich trekken, de sympathie van allen winnen, zyne waren algemeen bekend maken als voortreffelijk en uitmuntend is geoorloofde concurrencie. Door bedekte middelen een mededinger benadeelen is oneerlijk. Men pryze zijne wa ren of zyn werk aan zoo behendig mogelyk, maar men verachte de waren of den arbeid niet var. anderen, daarover zal het publiek zelve wel oordeelen, wanneer het oordeelen kan over de produkten van verschillende mededingers. We willen voor het oogenblik niet spre ken van de mededinging, welke hierop is gesteund, waren van mindere hoedanigheid, Kunstmatig als betere te doen doorgaan en aan den prys van goede te verkoopen. Zulke concurrencie valt meest alt yd onder toepas sing van speciale wetten en kan niet te streng beteugeld worden. Maar er is ook oneerlyke mededinging te gen welke de wet onmachtig is, eD welke daarom niet min verachtelijk en gemeen is. Een ambachtsman, een meubelmaker woonde te X.... Geen andere meubelmaker woonde in zyne straat, tot er zekeren dag een tweede meubelmaker aanlandde, die door bezondere omstandigheden zyne vroe gere woonplaats had moeten ontruimen, waar hij nochtans een ruim debiet had. Welnu de eerste maakt zich daarom boos en nydig, hij is een van die azijn-spuwers, welke niet lijden kunnen, dat de zon in 't water schynt voor iedereen en hij beproeft zyn mededinger bij zyne medeburgers te doen doorgaan als een onbekwame werk man, als een niet-vertrouwbare verkooper. De nieuwaangekomen meubelmaker liet strooibriefjes uitdeelen, waarin hy eenvou dig zyn nieuw adres liet kennen en tevens zyne meubelen deftig aan be vool. Nummer een. liet dadelyk ook strooibrief jes uitdeelen als volgt MOORDENAARS, JA, MOORDENAARS, van pronkkassen en salon talels, mannen die van den stiel niets begrepen en die niet meer weten van wat hoiit pijlen maken. Wacht u wel van zulke lieden Is dat niet walgelijk, is dat niet d<Mn en gemeen Dat is vooral hatelyk en laaghartig als men weet, dat de door broodnijd gedreven afgunstigaard die dat schreef een oven- mensch bedoelt, die door onvermoeid wer ken zyn best doet om zyn gezin een eerlijk bestaan, zyne kinderen eene goede opvoe ding te bezorgen en zoo goed als iemand ook op de hoogte is van het vak. We duiden deze maal geene personen aan, we willen door onze polemiek niemands private zaken begunstigen noch bestrijden, maar achten het onzen plicht de aandacht te vestigen op zulke buitensporigheden, die in hoogemate strydig zyn met de eerlykheid en de eenvoudigste gevoelens van inenschelyk- heid. De uitgever van zulke reklaam moet in zyn eigen vaardigheid al weinig vertrou wen bezitten, om tot zulke middelen zijn toevlucht te moeten nemen. Wat zou het wezen, indien alle nijveraars en neringdoeners aldus hunne mededingers moesten behandelen Gelukkiglyk is zulke zaken propaganda (behalve in kiezingstyd van wege klerikale broodschry vers) geen Aalstersche praktijk, bovenstaande model is hier uit den vreemde ingevoerd en eenig in zyn soort. Voor den handel en nering in 't algemeen hopen wij, dat het by dit enkel factum zal blyven. We roepen er de aandacht op in van den Onpartydigen Bond der Neringdoeneis»

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1