DE BOSCHGEUS Ze zijn zoo arm. Welke Boel Eene Handelsafdeeling. Uit Sottegem. l\Ii\ÓvE. Om het geschenk van één millioen twee hondevd duizend frank (1,200,000) aan de kloosters gedaan door 't katholiek ministe rie, te rechtvaardigen, schrijven sommige katholieke bladen En dan, vergeet niet dat de Staat zoo iets van 5 milliard vijf duizend millioen cratische groene frak heeft uitgespeeld om als volbloed domper weer op te treden, gelijk hij altijd was. De klerikale ministers hebben het land 30 millioen laten ontstelen, en wasschen dan schijnheilig hunne han den gelijk echte pilatussen die ze zijn. De onthullingen van den liberalen en voordeel zullen ver- goederen aan de kerk te dien tijde ont- I volksvertegenwoordiger onzen achtba- stolen heeft. ren vrjen£i M. Buyl,doen bovendien de Die arme vervolgde kerk bezat dus in eigendommen de bagatel van vijf duizend millioen. En zeggen dat Christus geen steen had om zijn hoofd op neerte leggen. Mogen wy eens vernemen hoe de kerk er toe gekomen was zulk formidabel fortuin byeen te brengen De kerk brengt niets voort 1 Van waar kwamen dan die millioenen Blootweg van het zweet van millioenen arbeiderssla ven, die opgezweept werden door geestelijkheid en eaeldora De kerk liet zich ten allen tyde onder houden. Nu het volk niet meer tot eeren- dienst verplicht is noch belastbaar zonder genade dank zn de Fransche Revolutie nu wil zy zich door den Staat doen onder houden en zich vet mesten op den kap van alle burgers, by middel van toelagen I Hopen wij dat de Belgische natie genoeg doorzicht zal bezitten om aan de kerke Christi te zeggen Uw rijk is niet van deze aarde De heer Paul Janson deed aan de ministers opmerken, met bewijsstukken in de hand «lat de Stichting der Kroon, in 1906, van den Congostaat Dertig Millioen in lee ning on vangen had. Hy vroeg wat die 30 millioen geworden waren MinistersSchollaerten Renkinantwoordden dat zij gediend hadden om de onroerende goederen te koopen die dan aan den Staat terruggegeven werden. De heer Janson bewees dat zulks niet waar was, vermits die goederen voor 1906 gekocht werden, zoodus voor dat de 30 millioen aan deStichtinggeleend werden. De heer Janson stelde vast dat de 30 millioen spoorloos verdwenen waren. Dan schreeuwden de klerikale ministers gelijk bezetenen en beschuldigden M. Janson don Koning te lasteren. M. Renkin Hield Plechtig Staan dat alles in regel was, dat de feiten door M. Janson aagehaald onjuist waren en dat de Congostaat al de sommen in rekening bracht gerechtvaardigd had. 't Is in deze voorwaarden dat de overname van Congo den 20 Augustus 1908 gestemd werd met 83 stemmen tegen 54 en 9 onthou dingen. Onder de voorwaarden van overname was er eene die aan Koning Leopold de som van 50 millioen toekende als bewijs van erken telijkheid. De dood des Konings deed alles uitkomen. Men vernam dat de Koning niet alleen de Stichting der Kroon gevestigd had maar nog verscheidene andere stichtingen van denzelfden aard en bestaande in andere lan den en steden. Er is er onder andere eene in Duitschland die Stichting van Niederfulbach heet en dienamelyk voor £3 millioen geldwaarden van Congo bezit. Deze 23 millioen komen zonder twyfel voort van de 30 millioen wier verdwijning door M. Janson kenbaar ge maakt werd. Wat de zeven ander millioen betreft niemand weet wat er van geworden is. De klerikale ministers hebben moeten be kennen dat zy de Wetgevende Kamer in dwaling gebracht hadden. Den 3den Maart laatstleden ondervroegen eeriige kamerleden minister Renkin, en deze antwoordde In zitting van 2oBt*n April 1908 heb ik de oprechtheid van myne verkla ringen bevestigd. Ik heb altyd gedacht dat z:j met de waarheid overeenstemden. Van daag moet ik bekennen in tegenwoordigheid iler nieuwe aan 't licht gebrachte feiten dat mijne verklaringen op verscheidene punten, buiten, myne weet onjuint wa ren. 't Is maar al te gemakkei yk De minister mag er zich niet by beperken te beweren dat hy dacht de waarheid in de Kamers gezegd te hebben. Men had zyne aandacht gevestigd op het verdwynen der 30 millioen. Indien hij niet gezocht heeft te weten wat er van geworden was heeft hy zich gedragen als onbekwame... of als me deplichtige. Zulke minister* moeten wy niet lieliben. Het kiezerkorps zal den 22"Un Mei aanstaande Renkin wandelen zenden. Renkin, die wat eer als de anderen, die allemaal volgen zullen, de demo- klerikalen schuimbekken van woede. M. Buyl bewijst met de officieele stukken erbij, dat die klerikale minis ters, niet alleen het land laten beste len, maar dat ze voor zich zeiven en hunne kreaturen de kleine profijtjes niet versmaden. Delbeke doet zich op 's lands kosten een paleis bouwen dat 2 millioen kost gebouw, potten, pannen, zilverwerk, tapijten, alles, alles uit onzen zak geklopt. Het onderhoud zijner automobielen kost 80,000 franken 's jaars. Kiesager.ten ontvangen toelagen op toelagen om klerikale politiek te ma ken. Telegrammen aan bisschoppen, pastoors, familie en aan vrouwen worden door de ministers gedaan als Staatstelegrammen, dat wil zeggen, dat zij er niets voor betalen. Kostelijke plezierreisjes worden door die mannen gedaan alles op onze kos ten. Een millioen wordt gestemd voor de kloosters, die reeds schatrijk zijn en alles inpalmen. Alles is koren op den intrestmolen van die verderfelijke partij van eigen baat en ikzucht. Ik heb in den gemeenteraad de stich ting besproken eener Handelsafdeeling ter Staatsmiddelbare Jongensschool alhier, en, de goedkeuringen die ik daar over in de laatst afgeloopen week ver wierf van wege een aantal personen zoo liberalen dan zelf klerikalen, heb ben mij 't bewijs geleverd dat onze be volking, zonder onderscheid van denk wijze, 't nut en de noodzakelijkheid in ziet van dergelijke inrichting, ik denk overigens met vaste en sprekende be wijzen, met cijfers en voorbeelden ge noegzaam en klaar te hebben aange toond dat eene Handelsafdeeling ge roepen is om in onze stad en streek aan de zonen onzer burgers en van meni- gen werkman degelijke en grondige vakkennissen te bezorgen en tevens aan onze handelaars en nijveraars be kwame bedienden te verschaffen. Ik ben overtuigd dat al mijne colle gasvan den gemeenteraad het gegronde en het nuttige van mijn voorstel besef fen en dat ze met ons, wanneer de kwestie zal te berde komen, het stich ten eener Handelsafdeeling zullen stemmen. Daar heeft de politiek toch immers niets in te zien de Staats middelbare school (waar overigens me- nigen leeraar onderwijst die onze poli tieke gedachten niet deelt) is, zooals ik zei een openbaar gesticht waar noch liberale, noch klerikale, noch socia listische grondbeginselen of strekkin gen worden uiteengezet of onderwe zen 't is eene staatsinstelling, open staande voor de kinderen van al dege nen die aan hun kroost een degelijk en goed onderwijs, eene goede opvoeding en de noodige kennissen willen ver schaffen om hen 't middel te geven, later in de samenleving een winstge vende bediening of ambt te vervullen en des te beter op eigen vleugelen te vliegen. Hoevele ouders zijn er niet die voor hunne kinderen meer doen en wen- schen dan 't geen zij zelf genoten heb ben Daarom ook is het de plicht voor alle overheden den vooruitgang en de uitbreiding der leergangen van de on derwijsgestichten te bevorderen en 't lijdt geen twijfel dat een uitgebreide leergang van alle vakken die betrek hebben tot handel en nijverheid hier veel goed strekken. Dat de inrichting eener handels afdeeling in den wensch ligt van 't meerendeel der huisvaders, van zelfs heel onze ontwikkelde en redeneerende bevolking is niet te betwisten, en onze volksvertegenwoordiger M. Rens wan neer hij aan den bevoegden minister de stichting ervan aanvroeg was innig overtuigd dat het toekennen zijner vraag hier niets anders dan voordeel en nut kon bijbrengen. Ik heb er ook aangehouden in mijne bewijsvoering de woorden van den heer Woeste aan te halen 't gevoelen der groote meerderheid der inwoners legt hij, hoeft in dergelijke omstandig heden ingezien te worden en 't is naar dat gevoelen dat de overheden ich moeten schikken. Dat gevoelen elk kent het eene Handelsafdeeling is hier zeer nuttig en onontbeerlijk. Het had ons zeker genoegen gedaan hadden de heer De Hert, schepen van onderwijs of de heer Burgemeester hun gedacht, of ware 't nog maar in grondbegin, zooals ik het hun vroeg, doen kennen en me niet enkel geantwoord dat het reglement eerst moest nageleefd wor den en diensvolgens de heer Bestuur der en de besturende commissie hun gevoelen diende gevraagd te worden 't had me aangenaam geweest te ver nemen dat ze den zin van mijn voor stel goedkeuren en aankleven omdat het niets anders beoogt dan 't algemeen belang ik beken het dat het antwoord mij gegeven door den heer De Hert mij eenigzins te leur heeft gesteld, om dat ik in die zaak geen politiek heb ge zien en ik niet aannemen kan dat er iemand politiek zou kunnen in vinden. Ik durf hopen dat de heer schepen van onderwijs en heel 't schepencollegie met hem, in 't vaststellen hunner ge dragslijn in die kwestie alleen de alge- meene belangen, den vooruitgang en de degelijkheid van het onderwijs, de behoeften van onze han el- en nijver- heidstad, 't welzijn van velen hunner stadsgenoten zullen voor oogen heb ben en dat noch politieke noch partij dige inzichten hen zullen bezielen. Dit laatste ware klein en weinig ver standig van hunnen 't wege en 'k wei ger volstrekt iets dergelijks aan te ne men. Wanneer er iets goeds en onpartij dig te stichten is, bijzonderlijk met heel weinig kosten, dan is het heel natuur lijk, dunkt me, dat iedereen daarover t' akkoord weze. Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. TWEEMAAL meer ontvangen dan de officieele scholen. En nog klagen de klerikalen die letter lijk de schatkist plunderen voor onderwijsge stichten die zij hunne scholen noemen. En ondanks al die katholieke scholen, is het vlaamsche volk uit beide provinciën veel minder ontwikkeld, min beschaafd dan dat der overige Belgische provinciën waar het onzijdig onderwijs de bovenhand heeft De katholieken zijn aan 't bewind gekomen onder den kreetWeg met de overdreven schooluitgaven. En men bedoelde hierdoor de schooluitgaven aan de officieele scholen, aan de zoogezegde scholen zonder God. Welnu, d« officieele scholen zijn verwoest geworden en, zooals wij in een onzer vorige artikels schreven, zijn honderden gemeenten in het land die geene enkele gemeenteschool meer hebben, wel broorkens- en nonnenscholen. De klerikalen beweren dat dit goedkoopor uitkomt, en een goedkoopje, dat steekt altijd de oogen uit van onnadenkende menschen. Maar dat goedkoopje zelf is eene leugen. Ziehier, wat de provincie Oost-Vlaande- ren betreft, een overzicht dor gemeenten die geene oi'ficiëele school meer hebben Bedrag der buitengewone gemeentelasten per hoofd gerekend: In 1908 In 1883 Afsné 3,18 3,00 Basel 1,77 2,20 Caprycke 2,31 2,20 Cluysen 1,33 2,10 Deflinge 2.01 2,65 Eist 1,82 3,61 Ertvelde 4,62 1,96 Essche-St-Livinus 1,12 0,82 Goeferdingen 0,48 1,02 Haeltert 2,62 1,22 Ilaesdonck 1,31 1,40 Hansbeke 1,91 1,38 Heurne 2,57 2,88 Huysse 2,31 1,72 Lede 1,57 2,58 Lembeke 2,45 2,36 Meerendree 1,57 1,41 Mespelaere 1,67 3,01 Meygem 2,85 3,84 Mullems 3,55 5,73 Nazareth 1,82 2,69 Olsene 3,54 3,06 Oost-Wynkel 1,11 1,90 Opbrakel 4.05 Poesele 3,57 Poucques 2,38 3,19 Scheldewindeko 2,48 3,74 Segelsem 0,77 1,00 Smetlede 4,42 2,17 Somergem 1,93 2,68 Ursel 2,01 2,25 Vosselaere 3,18 3,21 Volkegem 2,16 2,23 Woubrechtegem 2,16 2,75 Schoolstrijd. (Vervolg), De Belgische onderwijzersbond komt thans eene verschrikkelijke statistiek openbaar te maken waardoor met bliksemende cijfers wordt bewezen dat de Moloch der kloosters sedert 1884, enkel voofr zijne scholen, en dit uit de kas sen van Staat, Provincie en Gemeente, de som van 185 miilloen heeft gehaald Het mil lioen waarvan spraak in ons voorgaande schrij ven is dus het 186® dat de paters- en nonnen scholen sedert 1884 hebben opgestreken En toch roepen en schreeuwen de klerikalen dat ze hunne katholieke scholen met hunne eigen centen onderhouden Tot wat eigenlijk het nieuwe millioen dienen zal weten wij nog niet. In de Kamers hebben de minister en zijne soldeniers de verklaring moeten afleggen, dat het millioen in het geheel niet naar de kloosters, wel naar de wereldlijke gediplomeerde onderwijzers zou gaan Doch, zulks was slechts grootspraak en bedrog, want de groene paus Woeste verklaarde dat het niet in 't belang der onderwijzers was dat de katho- liokcn dit millioen vroegen maar wel tot onder steuning der scholenMen weze dus gerust, do Sottegcmsche kloosterschool zal ook wel haar aandeel krijgen van het 186® millioentje In onze provincie Oost-Vlaanderen ontvan gen de gemeentescholen 008,706 frank, van den Staat, de katholieke aangenomen scho len 020*389 frank en de katholieke pri vate scholen 257,240 frank. En nog meer kenschetsend is de verhouding in West Vlaanderen, waar de kloosterscholen 64 orde Belgische Vader Inmlers TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. 0 Jeremias en zflne lieden.de buksschutters verlatende, liepen op dezen nieuwen vijand maar de oude edelman had zijne leenman nen langs beide kanten der baan geplaatst, achter de si ruiken en dichte hagen, waar het onmogelyk was ze aan te vallen. De geuzen beproefden hun vuur zonder kwaad te kunnen verrichten, en wanneer zy op den top der verhevenheid kwamen, de gry- saard, ze met eenige ruiters overvallende, bracht de vluchtelingen in volkomen wan orde. Alles is verloren, zegden degenen die Frederik omringden staart naar ae hoogte ziedaar Jeremias die voor de paarden vlucht I Snelt hem ter hulp, riep de edele jon geling. Maar jonge meester, antwoordden zy, j want zy kennen hem niet, weest nog onze leidsman de engel des heeren is zekerlyk I met u. Ik mag nietik kan er niet heengaan hernam hij al zuchtende. Zij vertrokken maar zonder geestdrift, I en wanneer zy in tegenwoordigheid derrui- ters waren, namen zij byna allen de vlucht. 't Was een droevigen afschuwlyk schouw- I spel de verwarring en de wanhoop te zien die nu onder de vluchtelingen heerschten. En daar zy zich op het punt geloofd hadden te kunnen ontsnappen, was hurme smart des te gevoeliger. Van onvermydelyke vyan- den achtervolgd die hen in getal en macht overtroffen, vonden zy den dood t.er plaats waar zij hun laatste schuilvertrek gezocht hadden. Zij hielden aan den voet des heu- I veis stil, zonder te kunnen vooruittrekken noch achteruitdeinzen, en in eene verslagen heid gedompeld die hen zelf het gedacht ontnam van zich te verdedigen. Baudouin keerde tot Frederik terug het is er mede gedaan, zegde hy wy zyn ge straft omdat wy onze hoop in dien Jeremias gesteld hebben, die geen man in naar Gods hart. Wij zijn als in eene hinderlaag geval len, de heer Van Bakkerzeele, die langs achter nadert, zal noch vrouw noch kind sparen. Op 34 gemeenten zijn er dus enkel 9 die hare buitengewone lasten zagen verminderende 25 andere zagen ze, ondanks het verdwijnen der officieele school, belangrijk vermeerderen (sommigen met meer dan *100 per cent). En indien het vrij onderwijs wel degelijk goedkooper ware, dan is het verre van bewe zen te zijn, dat het beter, meer opvoedend, meer ontwikkelen is dan het officieei onderwijs Nemen wij, bij, voorbeeld, de gemeente (Hael- tert,)om er maar éene enkele te noomen uit de honderden andoren, waar alle geesten gekneed zijn naar het klerikale evenbeeld Ilewel, is er een dorp in gansch ons arrondissement Aalst, waar meer misdrijven gebeuren dan in die ge meente 't En is nog zoolang niet geleden dat er aldaar alle nachten verscheidene woningen, tot zelfs eene kapel toe, in brand werden gestoken En niettemin durven klerikalen van aanzien, als hoogleer Kurth, die op 't katholiek congres van Mecholen uitriep «Vuii «le wereldlijke school wil len wij niet hooren tot onzen laat ste» snik zullen wij ze vermaledij- den als eene goddelooze school, eene school van ontaarding en van zede loosheid. in den klerikalen XXC SIÈCLE schrijven Telkens dat ik de gelegenheid zal hebben, zal ik herhalen dat de zoogenaamde on zijdige school, eene school is van godverlooche ning en verontzedelijking. (Vervolgt). Liberale Jonge Waclit. In den loop dezer week zal de Liberale Jonge Wacht vjjf honderd exemplaren, van de propaganda brochuur. Een scherreweg van 30 Miljoen Het land schandelijk bedrogen doen uitdeelen. Het is geschreven door den heer Ad. Buyl liberaal kamerlid. Wij zullen er hier geen uitleg overgeven eenieder kan er over oordeelen, na er kennis van genomen te hebben. T' is dus wedtrom werk op de winkel voor de scheurders en andere dompers. Vaandeilnhuldlging. Op Zondag 16 Juni 1910, huldigt de Libe rale Jonge Wacht van Sottegem haar Vaan del in. De Fanfaren maatschappij Les Vrais Amis Constants en de Liberale Werkmanskring van Aalst hebben besloten er aan deel te nemen. Personen welke verlangen de reis mede te maken kunnen zich laten inschrijven by de boden van den Liberalen Werkmans kring, Prijs heen en terug fr. 1,25. Uur van vertrek zal later bekend ge maakt worden. Telefoon. Onze stad is dan einde lijk begiftigd met een centraal telefoonkan toor verbonden met het uitgestrekt Brus- selsch net. Binnen eenige dagen zal alles in den haak staan Als men de katholieke gezettekens van Ninove leest, zou men zeggen dat de leden van den katholieken Burgersbond alles aan 't schikken en plaatsen zyn, en dat zy alleen aanspraak mogen maken op de erkentelijk heid van alle N'inovieten. Leest de Voorwacht van 24 April Wie hadde durven veronderstellen, schrijft ze, dat deze zoo hoogst nuttige instelling niet op zoo korten tyd zou wor- deD ingevoerd, wanneer over deze kwes- tie, voor de eerste maalgesproken werd, op de vergadering van onzen Burgers- bond, op Kermis-Donderdag in i 9Ö8 En verder In alle geval de telefoon is er, en dat alleen «iank aan het gepast initiatief van den katholieken Burgersbond en het krachtig aandringen van het syndikaat der Reizigers en Bedienden. Weet ge wat Recht en Vrede schreef over die eerste vergadering van den katho lieken Burgersbond waarop de inrich ting van den telefoondienst voor stad en dorp moest besproken - worden Ziehier Burgeishclangen. Onze katholieke Burgersbond had verle den Zondag algemeene vergadering. De voorzitter, M. Fians De Clippel, opende de zitting met eene bittere klacht over het groot getal der afwezigen leden, 't Was wel te rechtgeen 25 leden, of liever geene 15 bui gers waren opgekomen, en dat niet tegenstaande de gansch bij zonderen belang rijkheid der dagorde. Het gaat er zelden beter. In de Zielmis van Kermis-Donderdag gin gen 22 leden (op 125) ten offer, en de op de mis onmiddellijk volgende vergadering was even nul en nietsbeduidend. Dat is diep te betreuren. Doch, ons verwondert het geen zier integendeel. Diezelfde Burgersbond vergaderde ovei* eenige dagen voor de kwestie Trams en Uitbreiding van de stad en hun kath. orgaan Recht en Vrede gaf over de verga dering verslag in twee woorden Ze dronken een glas En ze pisten 'nen plas 1 En elk bleef vry van zyne persoonlijke intresten boven het algemeen belang te plaatsen Dat is die fameuze Burgersbond die hier den telefoon zou verkregen hebben Om eens en vooral die kwakkel te kortwie ken zullen we letterlijk den omzendbrief laten volgen, welken ons dweepzuchtig en onverdraagzaam stadsbestuur (styl Recht en Vrede) aan al de handelaars en nijveraars van stad en omliggende stuurde, niet op Kermis-Donderdag- 1908, maar reeds in de maand september 19U6 Bij het uitspreken dezer woorden bracht, eene windbui van uit de verte in het oor der vluchtelingen het trompetgeschal der wa penlieden van den graaf van Egmont. Alles is verloren, herhaalde de verlegen troep die hem omringde, en de wanhoop verspreidde zich op aller gelaat. Des jongelings hart was vermorzeld. Dry maal richtte hij 't hoofd op als door een schie lijk gedacht aangemoedigd, en telkens viel het hem radeloos op de borst. Maar wanneer hy de bleeke, verwilderde vrouwen hunne jonge kinderen met eenen angst nog wree- der dan de dood tegen de borsten die ze ge laafd hadden zag drukken; \is te wreed, riep hy uit: ik zal u redden Bidt voor my goede lieden want myn lot is ver schrikkelijk Dit zeggende, raapte hy den stormhoed op welke een der kruisboogschutters in zijne vlucht afgeworpen had, en bedekte er zich het hoofd mede. Vervolgens een zwaren kreet slakende, felijk aan het noodgekerm eens mannen ie onder de smart bezwijkt, wendde hy de oogen van zyne lotgezellen af en liep voor uit zyn degen in de hoogte zwaaiende. Hy kwam aan den voet des heuvels op hetoogenblik dat Jeremias er eenige zijner gpuzen vereenigde, om den vyand opnieuw aan te vallen. Neemt den voetweg links, zegde hy hem en laat my over die ruiterij beschikken, maar in Gods name, geene moorderijen. Be vredigt u met dit volk in eene veilige plaats te brengen. De hoofdman stak de hand uit als teeken van toestemmingde moedige jongeling stapte alleen vooruit. De heuvel welken d'heer d'Agua met zijnen troep bezette, maakte zoo iets als een amphiteater de bo dem langs voren ontbloot en kaal, was rechts en links met boomen struiken ver sierd en langs achter van een dichte bosch omgeven. De oude edelman en eenige edelen der gebuurte, op hunne oorlogspaarden ge zeten, hielden zich aan den ingang van het bosch en juist op het toppunt der verheven heid. Links en rechts waren hunne gewa pende boeren in het kreupelhout verspreid en een kleine voetweg die om de hoogte links draaide, en dien Frederik aan Jere mias aangeduid had, was insgelijks door moedige en voordeelige geplaatste mannen bewaakt. Zonder twyfel een onderhandelaar, rie pen eenige der edellieden uit, dengene zien de die tot hen naderde. Maar 't waren geene vredeswoorden welke Frederik uitsprak Zyne stem verheffende die door het vizier zijn stormhoeds een onkennelyk geluid af gaf, ridders, riep hy, wat hebbeu wy u ge daan P Waarom ons den weg afsluiten, wy vragen niet beter dan vreedzaam onzen toch Ninove, 15 September 1906. Mijnheer, Het telephoonnet Dendermonde, waaraan onze stad verbonden is begrijpt enkel de steden Dendermonde, Aalst, Lokeren, S* Niklaas, en de tusschenliggende gemeenten. De betrekkingen tusschen deze plaatsen en onze stad zyn uiterst gering in vergelyking met degene welke onze bevolking heeft met de gemeenten verbonden aan den groep Brussel, die ten andere, behaiveBrussel.de hulpkantoren begrypt van Hal, Nu vel, Vil voorden Braine-l'alleud, Braine-le-Comte, Cortenberg, Court SlEtienne. Enghien. Gembloux, GeDappe, Virginal, Wavre, Geeraards bergen, Groenendael, Overyssche en tusschenliggende gemeenten. Op aandringen van het gemeentebestuur heeft het Beheer van Telegrafen er in toege stemd, bij uitzondering, in onze stad een centraal hulpkantoor in te richten, verbon den aan den groep Brussel, doch enkel op voorwaarde dat er voorafgaandelijk 15 abon nementen van minstens 3 achtereen volgen de jaren genomen worden. De prys van verbinding, per jaar, is ge regeld als volgt In eenen omtrek 1 kil. van 't kantoor f r. 270. id. 1 tot 1 1/2 id. 280. id. 1 1/2 tot 2 id. 290. id. 2 tot 2 1/2 id. 300. id. 2 1/2 tot 3 id. 310. id. 3 tot 3 1/2 id. 370. te mogen voortzetten Is dat nu uwe recht vaardigheid en uwe edelmoedigheid Levert ons Jeremias, antwoordde de heer d'Agua, en trekt vryelyk voorby. De jongeling had noodig al zijne krachten te verzamelen om zijne aandoening te over meesteren want hij zag dat de noodlottige voorzegging des grysaards verwezenlijkt was. Zij bevonden zich tegenover elkander en heiden bereid om te strijden. Nogtans, hij herstelde zich en had den moed zyn ge sprek voort te zetten. Indien men u voorstelde, heer edel man, een uwer lieden in de handen van on verbiddelijke vijanden te leveren, zoudt gy dit doen De oude heer aarzelde. Watgij zoudt geen dienstknecht den vijanden ten prijs geven en gy wilt, dat wy onzen hoofdman leveren Gy zyt niet recht schapen, heer d'Agua. Maar luister indien gy het hart eens edel mans, eens christenen hebt, geeft vrijen doorweg aan onze vrou wen kinderen, aan onze grysaards en ge kwetsten bestrijdt vervolgens degenen die in staat zyn zich te verdedigen. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2