DE BOSCHGEUS Geld, immer Geld Hoe knoopt men dat aaneen De Komeet. Ter eere van Volksverte genwoordiger M. Ad. Buyl. Feestavond van Clauwaert. mm\E. toonen dat de klerikale partij, de groo-1 te partij is der volks-verontzedelijking. Als men naslaat al die histories van Cooremans te Antwerpen, de paleizen van Delbeke en Renkin, als men ziet hoe die mannen met het geld van het algemeen ompringen, waarlijk dan moet men bekennen, dat den val der klerikale partij eene weldaad zou zijn voor het vaderland. De knoeipartij van Aalst, schreven we destijds, is in miniatuur de knoei partij van het geheele land, er bestaat daarin noch deftigheid, noch politieke eerlijkheid, slechts eene drijfveer kent ze het doel wettigt de middelen om de alleenheersching te behouden. Hoe verre zijn we af van die libe rale ministers, die eenvoudig hunnen plicht kweten, die als Van Humbeek, weigerden een prachtig ministerie te bewonen en dagelijks te voet van hun nederig huis naar de bureelen trokken om er hunnen arbeid te verrichten A1 die klerikale rommelzoo teert en smeert, rotst en botst in prachtrijtuig en automobiel op onze kosten en elk hunner kreaturen gewezen ministers, zoontjes en kozijntjes worden in de vette kazen gestopt. Zij roepen als weleer het heidensch Rome plag Geld, geld dient vóór te gaan, de deugd volgt.., [als ze mag I. De Decker, Ja, brave zielen, zoo is en blyft hunne leus. Ge kunt dit dagelijks, doch vooral des Zondags, ondervinden. B. V. Met Palmenzondag trad ik de kerk binnen om tegenwoordig te zyn by de cere monie, welke Jesus plechtige intrede in Jerusalem zou moeten verbeelden en die ons, in onze jeugd, immer hartelijk deed lachen.... omdat ae koster den pastoor bui ten sloot. Nauwelijks gezeten klom de pastoor op den predikstoel en begon als volgt 1. Vandaag, in al de goddelijke diensten, zal er eene omhaling gedaan worden ten voordeele van.... (de groote kiesbeurs, men- schen, men zegt dit niet, maar het is zoo) Geld, menschen, geld 1 2. Degenen die gebruik gemaakt hebben van de aispensatiën tijdens den Vasten zijn verzocht.... Geld, brave Christenen, altijd geld l 3. Na de hoogmis zal ik de relikwieën laten vereeren. Geld, arme dompelaars, weeral geld 4. Namiddag om 2 uren het lof, daarna Kruisweg. Achter den Kruisweg zal ik de relikwieën.... Geld, geloovige dutsen, nogal geld Ho, ge moet toch niet geven als ge het niet geerne doet, zegt een verduldig schaap. Dat is ten halve waar beproef het maar eens, ge zult gauw ondervinden wat erachter volgt, vooral indien gij een neringdoende persoon zyt. Ge zult op eene maand meer verliezen dan ge in tien jaar met geven kwijt geraakt. Dus, beurs open, gold moot er zijn, altijd geld. Treedt eene kerk binnen, 't is gelijk waar het eerste dat ge tegenkomt is een... offerblok. Geld moet ge schieten, geld Ge zet u neer daar is de kerkknecht of eene mislukte kwezel om 'nen cent voor uwen stoel. Geld, weeral geld Ge hebt nauwelijks uwen portemonnee in uwen zak gestoken of daar komen, heel statig twee mannen aanslenteren met eene koperen of houten schaal in de hand. Allo, toe, beurs open, geld moet er zijn Die laatste hebben echter in de meeste parochiën maar weinig bijval. Daarom, als er eene bijzondere collecte moet gedaan worden, doet de pastoor zijnen kasuifel uit en komt zelf rond! Hy weet dat zijn blik op de meeste menschen eenen indruk maakt als die van de slang op een konyn. Dan regent het nikkeltjes en centen De tinnen telloor is zoo vol dat de stukjes geld van de boorden rollen God zal 't u loonen, broeders Ge komt in eene lykmisBehalve de ge wone rondhalers hebt ge daar een afpersing in 't grootten offer gaan Ge moet toch niet geven als ge niet wilt roept me weer een kwezel toe. Dat is waar arme sukkel, doch niet mèe ten offer gaan heeft by ons eene beteekenis gekregen, als wou men de familie van denaflyvige schandvlekken mee ten offer gaan en niets geven «Owatduiten- klieverzeggen de misdieners wat schandalige vrekken I» roept de onderpas toor 't is schande, het gansche dorp moet het weten zegt de pastoorsmeid. 64 ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. o— De goede edelman liet zich bewegen en hy eeu volgaarn het voorstel aanvaard hebben, ■onder de vrees dat de redding van dien •roep ketters hem verwytingen zou op den kals gehaald hebben want zyn verstand was door de jaren verflauwd en hy had, zoo- sls voorheen de macht niet meer alles voor de gerechtigheid te trotseeren Ik mag niet, antwoordde hy Gy moet my den geus in de handen leveren Gy maakt misbruik van uwe krijgsmacht, her nam Frederik neemt achtuwe wreed heid zal al de middelen verrechtvaardigen welke wy tegen u zullen gebruiken. De eael liedeD glimlachten met minachting by die bsdreigmg. Handelt naar uw welbehagen, schoone zoon, antwoordden zy met verachting. Gy zoudt ons niet kunnen verrassen, want wy Wie profiteert er van die zeden Weeral de pastoorskas. Geld, geld dient voor te gaan. Geld Geld is de eenige zaak, die betracht wordt 't Is gelyk van wien zy het krygen, als hunne schotel maar gevuld wordt is het goed God zal 't u loonen Geld, geld En waartoe dient de opbrengst dier rond- halingen f Die collectie voor de Congolee- zen, de Cristenen van't Heilig land, enz., enz. Waarvoor Al kiesgeld, brave menschen, af strijdgéld om de klerikale heerschappy staande te hou den, de gewetens te verdrukken, de vryheid te verminken, het slavenjuk knellender dan ooit te doen wegen op den nek der arme wroeters, die geen verschil weten te maken tusschen eenen God van liefde en zijne (zoo gezegde) dienaars, welke niets doen dan haat en nijd, twist en tweedracht stoken tusschen de burgers van een land, volgens de oude spreukVerdeel en ge zult heerschen Hoe dichter by Rome, hoe slechter christenen zegt een oud spreekwoord. Hebt gy al eens nagedacht, waarom dit zoo is de spreekwoorden zyn de volks wijsheid, die op de straat loopt- - Hebt 'gij bij u zeiven nog nooit gezegd hoe is het toch mogelyk dat het ltaliaansche volk den Paus, den plaatsvervanger van J. C. op aar de, liet van zyne Staten berooven in 1870? Waarom is het volk dier Staten niet als een man op gestaan om hem als koning te be houden Wel, dewyl hij niet als zyn goddelyke Meester kon uitroepen mijn juk is licht om dragen De burgers der Pauselyke Staten hebben van harte gejubeld in 1870 en niemand denkt er aan den bestaanden toe stand te veranderen. Alleen ver van Rome, waar men niets weet over de heldendaden van al die kardinalen, kanunniken, kame niers, die in Rome krioelen daar zucht men over 't lot van den armen gevangene, die in 't Vatikaan een paleis dat met zyne aan- hoorigheden eene kleine stad vormt met eene uitgestrektheid omtrent zoo groot als geheel Aalst op eenen bussel half verrot stroo ligt te zuchten 1?! O tempor ao mores I O heilige onnoo- zelheid Als ge de kans hebt, spreekt eens met oud-zouaven, met schilders, beeldhouwers, muzikanten, die in Romeeenigen tyd ver bleven, ge zult wat schoons vernemen En toch zegde Christus, hun voorganger rnyn ryk is niet van deze wereld 1 Zyn ze de navolgers van Christus, ja of neen P Geld, geld dient voor te gaan, De deugt volgt.... als ze mag Volgens de klerikaien is er geen slechter land dan Frankrijk. Dit schrijven ze in hunne gazetten, dit schreeuwen ze in hunne vergade ringen. Maar zij, die dit schrijven, zij, die dit roepen dragen gewoonlijk een fransche decoratie Eu hebben zij geen fransch lintje om hun knopsgat te versieren, dan wenden zij voetstappen aan om het verkrijgen. Zij gaan ter feeste bij de Fransche gezanten, die te Brussel of waar ook verblijven. Bij M Beau, de Fransche minister, hangen die klerikale kluchtspelers gedurig aan de bel En, Koning Albert pa/ fijn eerste bedoek brengen AAN FRANKRIJK. Hij zal den lof zingen, daar ginds, van het dappere, brave, koene verstandige doorluchtige Fransche volk Hij zal zich roemendat België in vriendschaps- gevoelens en bewondering leeft voor de Fransche natië Hij $al de Fran sche ministers, tegenover wien onze klerikaien zooveel leugens schreven, GELUK WENSCHEN OM HUN GOED BESTUUR 1 Indien het weder helder is zal men heden nacht en volgende dagen, rond twee uren na middernacht de komeet van Halley kun nen zien bezonderlijk als men een heuvel, een toren of een hoog gebouw tot waarne- mingspunt kan uitkiezen. In Parus hebben de nieuwsgierigen tot zelfs de daken der huizen als waarnemingspost beklommen van waar ze naar de komeet kyken alsof er eene beggyn te wisselen ware. 't Is waar het schouwspel is ongewoon, voor de menschen, welke zich door al wat vreemd is aangetrokken voelen, dan zelfs als dat vreemde hen met schrik en angst vervult. Nochtans is er niets bovennatuur- lyker in de verschyning eener komeet, dan in de afwisseling der jaargetyden of de opvol- I ging der maangestalten en eklipsen. Drie eeuwen geleden nochtans werden de kometen als boden van oorlog, pest en dure tyd aanzien, en gevreesd als feekenen van Godes gramschap in zooverre, dat de onfeil bare pauzen en de bisschoppen openbare gebeden bevolen om die goddelyke gram schap af te weren. Dat was al even dwaas alsof ze nu gebe den en vasten zouden bevelen tegen maan- eklips en zonsverduistering, al even dwaas, als de missen en gebeden welke de eenvoudigen nu nog betalen om droogte of regen te bekomen gebeden, vasten, krui sen enz. vermogen niets tegen de verschij ning der kometen, zoomin als tegen eklip sen, zonnevlekken, bliksem, regen, vorst enz. Dat alles is en was het gevolg der onwe tendheid der menschen, het onbekende schijnt altyd vreeselyker bezonderlyk voor de eenvoudigen voor de kinderen en de min verstandelijk ontwikkelden. Ziehier Iwat Ambroise "Paré, de beroemde Fransche heelkundige, een geleerd mensch nochtans welke vermaard is door zijne boe ken over heel- en geneeskunde schreef over eene komeet welke in 1528 gezien werd Elle apparoissoit estre de longueur excessive, et si estoit de sang a la som- mité d'icelle on voyoit la figure d'un bras courbé, tenant une grande épée a la main, comme s'il eust voulu frapper enz. We vertalen dit paragraaf oud-fransch, opdat het voor elk verstaanbaar weze. Deze komeet was zoo verschrikkelyk en angstwekkend, en deed zulke groote vrees ontstaan onder het volk, dat sommigen van angst stierven, anderen werden ziek. Zy scheen van buitengewone lengte en was bloedkleurig, aan de bovenzijde bemerkte men de gedaante van een gebogen arm, met een zwaard in de handals gereed zijnde om te slaan. Aan het uiteinde der punt waren er drie sterren. Langs de twee kanten der stralen dezer komeet bemerkte men een groot getal bylen, messen, met bloed be smeurde zwaarden, waartusschen men een groot getal afschuwelyke menschengezich- ten ontwaarde, met groote baarden en ver warde haren. Zoo schreef Ambroise Paré en wanneer een zoo geleerd mensch, bij over eene komeet dergelijke dingen schreef hoe moest het dan niet gesteld zyn met het ongeleerde volk. Er dient gezeid, dat de sterrenkunde in dien tyd slechts door weinigen was beoefend. Nu zyn de toestanden geheel anders en eerlang zullen ook alleverstandigemenschen terugblikken naar de tijden toen de geeste- lykheid nog de eenvoudigen van geest uit buitte (gelijk nu) om door allerlei diensten schoon weer of regen te bekomen. De ont wikkeling der beschaving gaat traag maar toch zeker vooruit. Wy hebben vroeger nog uitgelegd waarom deze komeet, welke ongeveer in 75 jaar hare lang-elleptische baan aflegt om de zon, en dus slechts over 75 jaren terug in het waar nemingsveld onzer aarde zal komen, de ko meet van Halley wordt genoemd. Thans kruist haren weg, de baan der aarde derwyze, dat zy den 18 Mei nog slechts 23 millioen kilometers van ons zal verwydprd zyn, en onzen aardbol heel waar schijnlijk door den staart der komeet zal heengaan We zeggen slechts 23 millioen kilometers, doch die afstand is nog zoo groot dat een sneltrein, die in een uur den afstand aflegt van Denderleeuw naar Oostende (ruim 100 kilom.) 25 jaren lang dag en nacht zou moe ten doorrijden altya met dezelfde snelheid om dien afstand te aoorloopen. De komeet van Halley nadert thans de aarde met eene snelheid van ongeveer 270.000 kilometers per uur, tot 18 Mei, waarna ze zich even snel weer zal verwijde ren en voor ons oog verdwijnen in de onpeil bare diepten van het Heelal, duizenden mil- lioenen kilometers ver van de zon en de aar de, om over 75 jaren terug te komen in de nabijheid van ons planetenstelsel. Die afstanden van millioenen en milliar- den kilometers, maken den mensch duizelig en toch is in het zyn van 't Heelal een mil lioen kilometers min dan een millimeter vergeleken by den omtrek onzer aarde, ge lyk een millioen jaren min zyn als een se conde in het leven van een volk. Wie dus de ster met den steert of komeet van Halley wil zien, richte zijne blikken dezen nacht 15 Mei naar de Noordpoolster (na eene goede plaats te hebben gekozen, zoo verheven mogelyk) men laat den blik lager dalen en zoo het weder goed is zal men ze weldra ontdekken. Eiken avond be vindt ze zich iets meer westwaarts, den 22 Mei zal ze zich bevinden vlak onder het ster renbeeld den tweeling, onder de schitte rende sterren Pollux en Castor. Na den 30 Mei zal ze niet meer zichtbaar zyn. verwachten van u, Godsvyanden, niets dan krygslist, trouweloosheid en bedrog. De jongeling wierp een vluggen oogslag rondom hém. Hy bemerkte dat eene nieuwe kolon gewapende boeren zich op de baan vormde, opgebeurd door Baudouin's aan maningen, en de werkeloosheid der ruitery die van haren eersten voordeeligen post geen voordeel had kunnen trekken. Voor wat Jeremias en zyne geuzen betreft, hy ontwaarde er niet een. Allen hadden reeds den eeneD naden anderen, en met omzichtig heid om de aandacht des vyands niet op te wekken, den struikryken voetweg ingesla gen zij naderden met zooveel omzichtig heid dat de beweging alleen der twygen van eenige jonge boomen hunnen doorgang aan duidde. Nog eenige oogenblikken van ver strooidheid, zegde Frederik by zich zeiven, en wy zullen in bezit van den heuvel zijn. Het hoofd alsdan fier oprechtende ruiters riep hij hun toe, indien gij niet bloodaardi- ger dan vrouwen zyt, dan zal zich onder u een krijgsman bevinden, die den stryd met my, man tegen man, wil aanvangen dat er niet gezegd worde dat gy u slechts met ons hebt durven afmeten met ongelyke wape nen Dat men my een paard en eene lans ter hand stelle en ik daag u allen uit. Een geroep van gramschap en veront waardiging was eenige antwoord der edellieden. De boerenkinkel is vermetel, zegde de heerd'Agua, Jongelingen, dat een uwer zich gelaste hem te bestraffen. O in dien rnyn Frederik hier ter plaatse ware 1 Laat my toe hem te vervangen, myn buurman, antwoordde de heer van Ravel, die deel van den troep maakte ik beloof u te doen zooals de oude ridder der ronde tafel, die de jonge spelers uit den zadel lichtte, zonder zyne lans te gebruiken. Ik zal die ketters met voeten en vuisten gebonden tot u leiden. Verschaft ons dit vermaak, heer van Ravel, hernam de grysaard. Nogtans wil ik kort spel met dien jongeling maken dat men hem myne Gazelle leene ('t was de naam van een paard van grooten prijs dat de schildknecht des ouden heeren by den toom leidde van achter aan den troep) en dat men hem eene goede lans geve Eenige dienaren leidden dadely'k den edel- moedigen draver tot den jongeling, 't Was een paard van hetzelfde ras zooals hetgene hy in den morgend in den slag verloren had. Het hennikte en stampte den grond met den voet, maar, met het instinkt dat by de die ren zich nooit misgrijpt, dengene erkennende die naderde om net te bestygen, werd het eensklaps zachter en scheen vermaak te ne men in de streelingen welke Frederik het met de hand toebracht. De ruiters gaven er weinig acht op maar de oude wapenknecht Gelezen in La Flandre Libérale Vroeger had men in zekere wel ingelichte middens gezegd dat M. Buyl niet zou gede- koreerd worden, doch wij hadden daaraan geen geloof gehecht. Was dit mogelyk Zou de regeering deel nemen aan die klein geestige en laaghartige wraak Men moet het gelooven, vermits M.Buyl's benoeming achterwege blyft. Zullen de klerikaien dit geval misbrui ken om het in de kleine gemeente ten ver knoeien Zij zijn er wel in staat toe. Voor alle liberalen zal die onrechtvaar digheid een titel te meer zyn voor de erken telijkheid die de party hem schuldig is. De wakkere volksvertegenwoordiger van Oostende heeft eene zeer lastige en moeilyke taak yan openbare gezondmaking onderno men. Het is nooit aangenaam eenen stal te kuischen. M. Buyl heeft niei geaarzeld een krachtigen bessem door het slijk te doen gaan. De regeering is veel meer in nesten door den hardnekkigen veldtocht van M. Buyl dan door alle rechtmatige grieven van de liberale partij en de oppositie hem. Daarom weigert zy M. Buyl eene toekomende on derscheiding. M. Buyl zal dit lichtjes opnemen. Het is nog beter voor hem dat hij niet gedeko- reerd werd. Wij wenschen er hem geluk om. Dit bewijst dat hij op de goede plaats gebeten heeft. Koninklijke Vlaamsche Schouwburg to Brussel. Opvoering van THELAMON en MYRTALEE van Rafaël Verhulst, op Maandag, 16 Mei 1910, te 7 1/2 uur 's avonds. Aalstenaars, wilt ge een echten Kunst avond genieten, dan zult ge deze heerlyke opvoering gaan bywonen Uitbreiding der stad De kwestie kwam weer te berde, zooals men verder zal zien. in de laatste zitting van den Gemeenteraad Dit doet ons aan het artikel denken waarin Recht en Vrede ons beloofde zijn eigen mee ning te zeggen in die zaak, (reeds in zyo nummer van 27 Maart 1.1.) maar hij beperkt zich bij de mededeeling van iugezonden ar tikels. De Voorwacht gaf hem nochtans eene goede gelegenheid om de zaak aan te dur ven. Ziehier letterlijk wat ze schreef in haar nummer van 24 April j. 1. Met een woord ook willen wij nog wijzen op enkele artikelen nopens deze kwestie on- langs verschenen in een lokaal blad. Dit persprodukt is eigenlijk geene bespre- king weercl. Hot is enkel ingegeven om de gemeenste verdenkingen te doen wegen op achtbare personen zelfs partijgenooten, men beweert niet min noch meer dat ze in deze zaak alleen hun persoonlijk belang die- nen dit wordt geschreven om lucht tekun- nen geven aan lang verkropten wrok. Zulke lieden voorwaar zou men over den knie moeten halen, evenals men doet met een straatvlegel, die maar niet wil ophouden met schelden en vuil gooien, en als hij den hoek om is, nog een braaf gezicht opzet om argelooze voorbijgangers te bedriegen. Wij hebben meermalen in de gelegenheid geweest die pers afstraffingen toe te dienen, waarvan eene gewone huianog de striemen zou vertoonen. Doch deze menschen zijn door alles heen ze zweeten door elke porie steeds meer leu- gen en bedrog haat en nijd tegen al wie hun winkel niet dient. En wanneer men daarop wijzen durft dan staan ze te huilen als een dulle hond, of ze steken hun tong uit, spuwen uin'taange- zicht, en zouden u op den hoop toe nog ge- bruiken voor hunwaterplank Maar dat spel past niet voor elk. Onze Lieve Heer gaf ons beenen en voeten, niet alleen om er mee te gaan, maar ook om er desnoods mee te schoppen. Het woord is aan Recht en Vrede. In onzen Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag, 6 Mei. De zaal is vol toehoorders waoneer Burgemeester De Deyn de zitting om 8 1/2 ure opent. De Sekretaris geeft lezing van het proces verbaal der laatste vergadering van den Raad, bij den moord van den politieagent Hautman by dringendheid byeengeroepen De heer Burgemeester overhandigt aan den heer 'Thuylie, politie-commissaris, het eerekruis van Eerste klas, wegens 25 jaren trouwen dienste. Het eerste belangwekkend punt der dag orde is de benaming te geven aan drij stra ten der stad De laatst geopende Nieuw des heeren d'Agua. die het paard daar heen geleid had, veranderde van kleur, vestigde de oogen al bevende op dengene wiens stormhoed belette zyne trekken te onder scheiden, en, wanneer hij hem zoo vlug in den zadel zag stijgen, hij is het, mompelde hy, en zeeg neder. Het bloed, dat te hevig samengedrukt was geweest, had zyne leid- vaten verbroken, en eene plotselinge be roerte had een einde aan des grysaards dagen gesteld. De ridder van Ravel maakte het kruis- teeken by dit schouwspel. Er schuilt daar eenige tooverij achter, zegde hy de blikken dezes ketters temmen de dieren en dooden de menschen maar ik ben van hem niet verlegen. Op het staal mijner lans is er een kruis in woorden van het Schrift gegra veerd. Welaanvervloekte duivelskunste naar neemt velcj Een oogenblik, antwoordde Frederik. Maar de bodem moet effen zyn. En hy stiet zijn draver vooruit als om aan de plaats te komen waar de top des heuvels een plein uitmaakte. Hy bevond zich echter weldra rechtover den voetweg langs waar Jeremias en de geuzen moesten komen 1 Edellieden, riep hij, de list is toe gelaten om een weerloozen troep te redden I En den rug keerende aan den heer Van Ravel die reeds zyne lans velde, alhoewel h\J zich geroemd had er zich niet van te be straat verkrygt den naam van Emiel De Mol straat De Peperstraat wordt de Despauteer- straat en de Korte Kerkhofstraat wordt Vlaminckstraat gedoopt, die om aan hpt' nakomelingschap de namen te bewaren „a drij beroemde Ninovieten den men- schenvriend Doktor Emiel De Mol, den latinist Despauterius en den stichter van het Godshuis, Kanonik Vlaminck. Bij een volgend punt der dagorde wordt de breedte van den Polderlos vastgesteld od tien meters. r Op eene vraag gesteld door 11. De Coster belooft de heer schepen Behn een ontwerp van Reglement op te maken betreffende de dikte der scheidsmuren. i Mó5e l^'bbeR de toelating ver leend door het College voor het bouwSn van werkmanshuizen achter de Gemeentescho len, wanneer deze scholen over eene te geringe speelplaats beschikken. Hij somt al de gebreken op der schoollokalen, zooals deze overigens door de Inspectie werden vastgesteld, en vraagt wanneer men voor nemens is de ontworpen verheleringwerken te beginnen of de beloofde nieuwe school te bouwen. Dr Lehn zegt dat het vast wenschelijk ware een schoollokaal op te richten, ruim genoeg 0111 al de kinderen der stad behoor lijk te kunnen herbergen, maar de geschikte plaats ontbreekt. Wanneer hij' spreekt van Pamelstraat of Nederwyk protesteeren de katholieke raadsleden. Het openen der ontworpen straten kan goed geschikte plaatsen leveren. Maar alles hangt af van het lynrichtingsplan dat door het Bestuur der Buurtspoorwegen zal aan- genomen worden. De heer Minister schjjnt zich weiDig om de belangen onzer stad te bekommeren zegt M, Behn Op onze vraag naar audlen- tie kwam nog zelfs geen antwoord. M. Van der Haegen vindt dat men geen verhoor hadde moeten vragen maar dat de aangeduide afvaardiging van den Raad zich zonder voorafgaandelijke aanvraag hadde moeten aanbieden. M. L. Van Impe oordeelt dat het College wel gehandeld heeft door aan den Minister de gelegenheid te geven voorafgaandelijk de zaak en de plans te bestudeeren in plaats van zich bloot te stellen aan eene afscheping met het gewoon ministerieel wijwater Ik zal de zaak met veel welwillendheid onderzoeken. Dr Behn zegt dat door de handelwijze van den Minister niet alleen de belangen van den Burgtdam bedreigd zyn, maar dat ook de uitvoering van andere werken, namelijk de vergrooting van het Kerkhof verhinderd worden. Hy hoopt dat de 22 Mei aan dien toestand wat verandering zal brengen Volgende punt Beramen nopens het vaststellen van een reglement voor het ope nen van nieuwe straten. Schepen Behn heeft een lyvig dossier met inlichtingen verzameld en geeft kennis van de basis, waarop hy voor Ninove een derge- lyk reglement wenscht vastte stellen. Dit ontwerp wordt naar de vereenigde commissiën van den Raad Verzonden. Het laatste punt der openbare zitting is het voorstel van den heer Duyck ten opzich te van het inrichten eener bestendige poli tiewacht. M. Duyck vraagt dat eiken nacht ëen agent op het politiobureel zou aanwezig zyn, opdat de burgers op alle uren, ingeval van nood, zouden weten waarheen zich te wenden. De toepassing van dezen maatregel zou de benoeming eischen van eenen nieuwen agent. Hy stelt voor by dringendheid deze benoeming op de dagorde te brengen en, daar de kandidaten niet ontbreken voor de openstaande plaats van Hautman, twee be noemingen te doen. M. L. Van Impe zegt dat voor deze besten dige wacht een lokaal dient beschikbaar ge steld te worden zoowel by dage als by nacht. Hy is van oordeel dat de zaal, waar thans de stadsbibliotheek gevestigd is, daar toe goed geschikt zou zijn. Men zou de boe kerij naar de Koeipoort kunnen overbren gen, als dit lokaal niet te vochtig bevonden wordt. Deze verhuizing zou nog een ander voor deel opleveren meent hij Daar het College het toestel van den telefoon der stad in de zaal der bibliotheek heeft doen plaatsen, zou men deze gerust ter beschikking van het publiek kunnen stellen het toestel zou ge durig bewaakt zyn. Deze beide voorstellen worden eenparig- lyk aangenomen. In geheime zitting werden er nog een achttal punten afgehandeld. Werden benoemd als politieagenten M. Van den Meersch met 10 stemmen Voor de nieuwe plaats bekwamen M.M. De Clercq en Vernaillen elk 5 stemmen. De tweede stemming gaf denzelfden uit- s!ag Diens gevolge werd de oudste kandi daat, M. Vernaillen benoemd verklaard dienen, stiet zijn paard in den voetweg en wierp zich op de boeren die hem bewaakten, met eene verschrikkelyke stem roepende JeremiasJeremiasDe geus was niet wyd van daar hy antwoordde door een lang gehuil, dat de langsvoren en langs- achter bedreigde boeren van afgryzen ver steef. Zy namen haastig de vlucht, herha lende ieder redde zyn tyfJeremias 1 Jere mias Jeremias De schrik is besmettelijk onder de geoe fende soldaten al de leenmannen des hee ren d'Agua ontmoedigd door het voorbeeld hunner gezellen, weken in wanorde af en kwamen zich onder de voeten van de paar den der edellieden werpen die Frederik ach tervolgden. Terzelver tyd naderde eene dichte kolon van Baudouin's lieden snel de baan, en eenige der vastberadenste door eenen droogen gracht begunstigd in welken zy gedaald waren, beantwoordden met voordeel aan het vuur hunner vyanden, welke rechts in hinderlaag zaten. De heer d'Agua was verplicht den aftocht te doeu blazen en met zijnen troep de lange dreven te betrekken welke van den heuvel naar zyn kasteel leidden. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2