S het arrondissement BEPAAL. DEMOCRATISCH WEEKP Prijs 3 centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Nummer 21 Zondag 22 Mei 1910 I ""wHAEMSFONDS. Gewezen Weesjongens De kiezing van 22 Mei. Wetgevende Kiezingen Een schrikbewind. Eene Vergelijking. De Dlillioenendans. A bonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Gewone 15 centlemen Prijs der Annoncen: J Rekiamen 75 centiemen Per drukreSel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 21 MEI 1910. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 10 1/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame VVe Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Erk. Ond. Bijst. Maatschappij AALST. Met bijzondere toelating van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer stad, zal de Tentoonstelling van de prijzen der Tombola plaats hebben, in 't Jongens Weeshuis, Leopoldstraat. Zichtbaar voor het publiek van 9 tot 12 1/2 uren voormiddag en van 3 tot 6 uren namiddag. Op Zon- en Feestdagen. Wij noodigen onze Medeburgers uit een kijkje te komen doen, aldus een blijk van genegenheid betoonende aan het maatschappelijk werk der Geweien Weesjongens. Zondag, 22 Mei, hebben in den helft van Belgie (de provinciën Luxem burg, West-Vlaanderen, Antwerpen, Brabant eD Namen) de Wetgevende Kiezingen plaats voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De strijd tegen het klerikalism is zeer hevig in al die provinciën, de dompersheerschappij is, ten gevolge der laatste schandalen welke aan het licht zijn gekomen nog hatelijker ge worden, dan zij.het reeds was door al de misbruiken, welke zij in 't leven riep om aan 't bewind te blijven. Het lot van het klerikalism hangt aan een zijden draadje en elk is met reden nieuwsgierig om den uitslag der kiezingen te kennen waardoor de toe komst van Belgie, geheel anders kan worden, dan het treurig klerikale tijd vak. Reeds tamelijk vroeg, wellicht reeds ten 6 uren, zullen gedeeltelijke uitsla gen gekend zijn en overgeseind wor den naar de Liberale Associatie van Aalst die de telegrammen zal ontvan gen in het Lokaal Graaf Egmont Groote Markt. In 't lokaal Graaf Egmont zullen de Besturen zetelen van Liberale Associatie en Liberale Werkmanskring en zullen al de telegrammen algekondigtl en daarna aangeplakt worden. van 22 Mei 49 4 O. Lijst der Antiministcrieele Kandidaten 0— Brussel. Titelvoerende Kandidaten MM. Huysmans Louis uittredend lid, Janson id. Hymans id. Feron id. Monville id. Lemonnier id. Crick Cock. uittredend lid. Delleur Wesenbeek Frick De Frenne Keyere De Mot Paul Perlau De Coninck Van Elewyck Moreau Querton Clerebaut Richard Plaatsvervangers MM. Janson Paul Emile Wesenbeeck De Veze De Frenne Dumont De Mot. Voor deze kiezing zyn er zeven Listen voorgesteld Liberalen, Socialisten 1 Ti- kalen, Christene Demokraten, Kleit.- ur ge ry. Walen, Vlamingen. Uitslagen van 1906. Liberalen 7 gekozen* n 89179 stemmen. Klerikalen 9 gekozenen 109590 stemmen, Socialisten 5 gekozenen h'tïzh stemmen. ..mï&te.. 'kraten 8631 stemmen, Onafhankelijke 11280 stemmen, Afzonderlijke 2806. Leuven. Titelvoerende Kandidaten MM. Claes. uittredend lid Van Langendonck id. Dony Nihoel Ray mac kers Plaatsvervangers Baudouin Claes Schmidt Odeurs Voorgestelde Lijsten Drie Kartel, Kle rikalen, Afzonderlijke Klerikalen. Uitslag van 1906. Kartel 33491. Een libe raal en een socialist gekozen. Klerikalen 49396, Vier gekozenen. NU vel. Titelvoerende Kandidaten MM. Allard uittredend lid. Jourez id. May Uheude. Plaatsvervangers Lefevre Boucher Rousseaux Becquevort. Voorgestelde lijsten Twee Kartel, Kle rikalen: Uitslag van 1906. Kartel 39779 een Liberaal 1 Socialist gekozen, Klerikalen 30210 st. twee gekozenen. Antwerpen. Titelvoerende Kandidaten uittredend lid. id. id. id. uittredend lid. MM. Delvaux, Franck Verheyen Augusteyns Royers Vekemans Le Jeune. Plaatsvervangers Vekemans Strauss Van Doosselaere Hendrickx. Voorgestelde lijsten Zes Liberalen, So cialisten, Klerikalen, en nog drie afzonder lyke lijsten. Uitslagen van 1906 Liberalen 5 gekoze nen 52723stemmen, Socialisten 1 gekozenen 14504 stemmen, Klerikalen 7 gekozenen 75262 stemmen.Afzonderlijke 4797 stemmen Meclielen. Titelvoerende Kandidaten MM. Van de Walle, uittredend lid. Van Breedam Wynants. Plc. uver u ange s Lamborelie Voet Voorgestelde lysten Drie Kartel, kleri kalen en afzonderlijke klerikalen. Uitslag van 1906 Kartel 21633. Een libe raal gekozen. Klerikalen 38760 drie geko zenen. Afzonderlyke klerikalen 802. Turnhout. Titelvoerende Kandidaat M. Spanhoghe Plaatsvervanger Drisschaert. Voorgestelde lysten Twee, Kartel, kle rikalen. Uitslag van 1906, Liberalen 8734, kleri kalen 33784. Drie gekozenen. Namen* Titelvoerende Kandidaten MM. Furnémont, uittredend lid Hambursin id. Bologne La tour Dethy Plaatsvervangers MM. Lapierre Grafé Sevrin Sarton Voorgestelde lijsten Drie Kartel, Kleri- i kalen, afgezonderlijke klerikalen. Uitslag van 1906. Kartel 43235. Een libe raal ti twee socialisten gekozen. Klerika len 38471, twee gekozenri. Diiinnt-Plkllippevillc. Titelvoerende Kandidaten MM. Horlait - uittredendend lid Capelle id. Fekenne Labruyère Plaatsvervangers Periquet Duchateau Van der Schueren Lenger Voorgestelde lijsten drie Kartel. Kleri kalen, Afgezonderde Klerikalen. Uitslag van 1906 Kartel 29564. Een libe raal en een socialist gekozen. Klerikalen 33319, twee gekozenen. Aerlen-Marche-Basteua ken. Titelvoerende Kandidaten MM. Ozeray, uittredend lid, Schmitz Troclet Plaatsvervangers Schmitz Reuter Clésse. Voorgestelde lijsten Drie Kartel, Klerikalen, afzonderlijke Klerikalen, Uitslagen van 1906Liberalen 18675 st. gekozenen, Klerikalen 24873 stemmen twee gekozenen. Neufcliateau-Virton. Titelvoerende Kandidaten MM. Lor and, uittredend lid. Colleaux. Plaatsvervangers Rahlenbeck H us tin. Voorgestelde lijsten Twee Kartel, Kle rikalen. Uitslag van 1906. Kartel 16848 stemmen 1 gekozene, Klerikalen 22245 twee gek. Brugge* Titelvoerende Kandidaten MM. Thooris, uittredend lid. Hoste Delanote Mostaert. Plaatsvervangers Van de Casteele. Dombrecht: Van der Meersch. Le Comte. Voorgestelde lysten drie Kartel, Kle rikalen, Afgezonderde Klerikalen. Uitsla gen van 1906, Kartel, 1 gekozene 16142, Klerikalen drie gekozenen 29771. KortrJJk. Titelvoerende Kandidaten MM. Van de Venne, uittredend lid. Nagels Defbeke De Scheemaker De Bunne, uittredend lid. Plaatsvervangers Van Leynseele Nagels Verbeke De Coninck. Voorgestelde lijsten Drie Kartel, Kle rikalen, Afgezonderlyke Klerikalen. Uitslag van 1906. Kartel 21122. Een libe raal en een socialist gekozen. Klerikalen 42054, drie gekozenen. Oostende-Veurne. Titelvoerende Kandidaat MM. Buyl, uittredend lid. Serruys Barbier Van der Heyde. Plaatsvervangers Van Sieleghem De Cock Van Imschoot Lesaffre Voorgestelde lysten Liberalen, Klerika len. Uitslag van 1906, Kartel 19036. Een Liberaal gekozen. Klerikalen 33997, drie gekozenen Itoe&selaere-Tliielt. Titelvoererde Kandidaten MM. De Laere. De Clercq, De Ven Claerhout Plaatsvervangers Hoste Van Wetberghe Steen Mestdach Voorgestelde lysten Vier Kartel, klerikalen, afzonderlyke klerikalen, kleine burgery. Uitslag van 1906. Kartel 10320, klerikalen 44427. Vier gekozenen. leperen. Titelvoerende Kandidaat M. Nolf, uittredend lid. Plaats ver van ger Victoor. Voorgestelde lysten Twee, Liberalen, Klerikalen. Uitslag van 1906 Liberalen, 11207, een ;ekozene. Klerikalen 28237, twee gekoze nen. Het zes en twintig jarig bestuur der klerikalen is niet alleen een tijd stip geweest van verheerlijking der ka zakdraaiers, renegaten en judassen,'t is ook een tijdperk geweest van vervol ging en verdrukking van alle recht schapen Belgen, die het ongeluk had den onder de klauwen te vallen van het klerikale monster. De officieele onderwijzers, die ge trouwe baanbrekers der beschaving, welke het karakter hadden, hun woord en eed gestand te doen werden ge broodroofd en met honderden op straat geworpen door laffe ministers welke gehoorzaamden aan het ordewoord van wraakgierige bisschoppen en pries ters en de ongelukkigen toesnauwden, als hun gevraagd werd, wat zullen ze aanvangen om niet in ellende te ko men Qu'ils s'en aillentdat ze zich weg maken De werklieden, die het stemrecht vroegen, het recht om Belg en burger te zijn, het recht om hun woordje mede te spreken in de zaken van het land, waarvan hun lot en dat hunner kinderen toch afhangt, werden als oproerlingen uitgescholden, door het in 'tveld roepen van gewapende macht tot het uiterste gedreven en als mis dadigers op bevel van klerikale kop stukken omvergeschoten. Nederige bedienden, omberispelijke ambtenaars, mannen die in 't volbren gen hunner taak nooit anders hadden gekend of kenden dan eer en plicht, werden als booswichten door bevoor- deeligde verklikkers dag aan dag ge- spionneerden gelasterd, geene verbe tering, geene opklimming voor hen, maar voortdurende tering, bedreiging, verbanning naar afgelegen hoeken, willekeurige berisping en straf- En dan begunstiging van al de lage vleiers en kruipers, bevoordeeliging van al de muilentrekkers en voetlik kers, verheffing van al de verguizers en verraders welke-aan het Belgische volk het schandelijkste voorbeeld heb ben gegeven van karakterloosheid en zedelijke waardeloosheid om der wille van een* handvol centen of een beter plaatsken. Pourbaix, de betaalde opruier, die geld ontving om misleide werklieden aan te zetten tot misdaad en boosheid en dezen dan te verraden, Pourbaix de Judas in 't ministerie ontvangen als een vriend, terwijl de bedrogen werklieden als wilde dieren werden bestookt Een halve eeuw bedrog, moord en judasserij, ziedaar den bilan van het I klerikalism in Belgie tot dezen dag. I Ja, een schrikbewind Onder het liberaal Staatsbestuur was onze Belgische rente 3 p. h. lioven pari gekwoteerd, 't is te zeggen meer dan 100 fr. Onder het tegenwoordig katholiek minis terie is zij nog slechts 94*75 fr. per hon derd waard, en aan dien pry's kan men ze nog soms moeilyk verkoopen. De aanzienlijke daling van onze Staats fondsen is niet te verwonderen, wanneer men weet dat ons klerikaal goevernement voor a milliard nieuwe schulden gemaakt heeft en zulk een overvloed van nieuwe rentetitels op de beursmarkt heeft geworpen, dat men deze nog moeilijk aan den man kan brengen. Alle openbare besturen en by zon deren zyn er van overlast. De beursmarkten zulk groot getal schuldbrieven niet meer kun nende slikken, is het ministerie verplicht geweest in Frankrijk geld te gaan leenen tegen schatkistbons, waarvoor het 3 1/2 en 4 p. h, intrest moet betalen. De rente 8®/°der Fransche Republiek dat no g altijd even vast staat aan 98.75 f. een spiekend bewys dat de renteniers en geldleggers nog meer vertrouwen in dezel ve stellen dan in onze Belgische Staatsfond sen. De geld verkwistingen door de klerikalen in de laatste tjjden gedaan overtreffen alle gedacht en zijn een schandaal zonder voor gaande in de geschiedenis van ons land. Waar gaat het geld heen Ziehier ons antwoord A. Het wordt verkwist aan. prachtwerken en nuttelooze ondernemingen. 1. De verbinding van de Noord- en Zuid- statie te Brussel, dat oonoodig werk, zal vol gens Woeste wel IOO miilioen kosten. 2. De Kunstberg kost 15 inlllioen. 3. De Middenstatie 24 inlllioen. 4. De tunnel van Laeken 6 miilioen. 5. Het kasteel van Laeken 5 inlllioen 6. De voltooiingswerken aan den gevel der kerk van Laeken 2 inlllioen 600*000 fr. 7. De De herstelling des gevels, van het Paleis van Brussel13 MILLIOEN. 8. De Militaire School: 12 MILLIOEN om 200 leerlingen te huisvesten. 9. De haven van Zeebrugge, wier verzan ding reeds begonnen is 44 MILLIOEN de uitbaggering heeft tot nu toe reeds 2 MILLIOEN gekost. 10. De kazerne der ruitery te Charleroi 5 MILLIOEN, om er dertien gendarmen in te logee ren. 11. Aan wylen koning Leopold werden door minister Renkin op onbillijke wijze 30 MILLIOEN gestort. B. 1. Aan de kloosters en aan hunne scholen: 184 MILLIOEN sedert 1884; bovendien nog eene iaarlijksche rente van 1,200*000 fr., sedert dit jaar, 2. Aan de kerken: 21 MILLIOEN sedert 1884 3. Aan den katholieken eeredienst9 MILLIOEN in 1909; 4. Aan de landbouwstokerijen IO MIL LIOEN om een groven misslag van het kle rikaal gouvernement te herstellen 5. Aan de Compagnie Internationale des Wagons-Lits 7 MILLIOEN 700,000 om genoegen 1e doen aan eenige klerikale financiers. C. 1. Aan de huishoudscholen, aan de nijverheids en beroepscholen, waar vooral klerikale propaganda gemaakt wordt 3. Aan de anti-alcoolische Bonden die tot hetzelfde doel dienen. D. 1. Aan de ministers zelf 1. Voor de bemeubeling van het hotel van minister Delbeke 237,700 fr. 2. Voor zijne automobiels, in 1908 alleen 180,000 fr. 3. Jaarlijksche vergoeding voor huishuur aan M. de Lantsheere 18,000 fr. 4. Voor den aankoop van bet hotel van M. Renkin, den vroegeren democraat 550,000 fr. 5. Voor vergrootingswerken aan gezegd hotel: 208,800 fr. 6. Om hette versieren 43,505 fr, 7. Om het te bemeubelen meer dan 200,000 fr. 8. Voorde telegrammen der ministers er» hunne families in één jaar 83,000 fr. Enz., enz. Belgie gaat regelrecht naar het bankroet Volgende uitgaven werden nog gedaan 1. Aankoop van het Ilótel de Belle- Vue om het paleis van Brussel te ver* grooten, 2 miilioen 100,000 fr,

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1