Bemerkingen. De Kiezingen van Zondag laatst. ATog eene les. De Verkeerde wereld. Decooperatieï der Volksstem NINOVE. Charmant. Uit Sottegem. De Oude koeien en de jonge Kalveren met 16487 stemmen, in 1902 bekwamen de liberalen 11391 stemmen en verloren hun nen zetel, de socialisten met 15523 stemmen hadden een gekozene, in 1906 wierd een kartel aangegaan en bekwam 29564 stem men en twee gekozenen, in 1910 blijft de uitslag dezelfde met eene vermeerdering van 470 stemmen voor de anti-klerikalen. De klerikalen hadden in 1900,28180 en in 1910, 31096 stemmen. Luxemburg. AARLEN-MARCHE-BASTENAKEN. Drie uittredende leden, een liberaal en twee klerikalen. Uitslag in 1906. kartel, 18675, een gekozene, klerikalen, 24873, twee gekozenen. Uitslag in 1910. kartel, 20259, een gekozene, M. Ozeray klerikalen, 25294, twee gekozenen, M.M. de Limburg Stirum en du Bus de Warnaffe De kiesdeeleris 12647. In 1900, hadden de liberalen 15417 en de socialisten 1469 stemmen, in 1902, de libe ralen 13313 en de socialisten 3279 steramen. Het kartel bekwam in 1906, 18675 stemmen, en in 1910, 20259. Dus eene aanwinst van 1584 stemmen. De klerikalen hadden in 1906, 24873 en in 1910, 25294 steramen, winnen maar 421 stemmen by. NEUFCHATEAU-VIRTON. Twee uittredende leden Een liberaal, een klerikaal. Uitslag in 1906. kartel, 16848, klerikalen 22245 stemmen. Uitslag in 1910. kartel, 18033, een gekozen M. Lorand. klerikalen 23055, een gekozen M. Heynen. kiesdeeler 18033. Het kartel wint 1185 en de klerikalen 810 stemmen. De liberalen hadden in 1900, 13943 en de socialisten 1976 stemmen, in 1902, de libe ralen 13393, de socialisten 2482. Het kartel bekwam in 1906, 16848 en in 1910,18033 st. In dit arrondissement is 't kartel vooruit gegaan met 2114 en de klerikalen met 2042 stemmen. ring zijn van 24 volksvertegenwoordi gers en 12 senatoren Hoe zullen die nieuwe zetels ver deeld worden Dienaangaande is er een ernstig werk te verrichten dat toelaten zou ongeveer te voorzien welke den toestand zal zijn der par tijen in 1912. Wat er van zij alles bewijst ons dat er volstrekt geene reden bestaan om te wanhopen, over den niet ver verwij derden triomf der antiklerikale par tijen Maarmen dient zich onmid- delijk aan 't werk te zetten en de pro paganda met de grootste krachtdadig heid te herbeginnen. Van heden af moeten wij er aan denken, dat wij in October 1911 de gemeentekiezingen hebben. Bereiden wij ons voor den strijd want, in een volgend artikel zal ik bewijzen dat al les laat voorzien, dat er voor dien tijd een grondige wijziging zal gebracht worden aan het thans bestaande stelsel der gemeentekiezing. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger De klerikalen hadden in 1894, in de kamers 56 stemmen meerderheid, deze verminderde van kiezing tot kiezing. Zoo als men het zal bemerken met de hieronder- staande opgaven: 1902 26 8temmen 1904 20 1906 12 1908 8 1910 En dan durven 0_. tiek goedgekeurd werd door het kiezers korps. o—- In 1906 behaalden de klerikalen in kiesdistrikten waar er Zondag 1.1. kiezing is zy zeggen dat hun poli- 1 J kif IrlAvapC. De uitslag der kiezingen van zondag laatst heeft niet geheel beantwoord aan onze verwachtingen. Gezien de hoop welke wij innig ge koesterd hadden aangaande de arron dissementen Mechelen, Leuven, Oos tende en Roeselare, moeten we beken nen dat wij eenige teleurstelling heb ben gevoeld. Wil dit nu zeggen dat alles koelbloe dig beschouwende zonder de illusies welke men zich maakt voor elke raad pleging van het kiezerskorps, de uit slag van 22 Mei voor de liberale partij eene nederlaag daarstelt Neen, duizendmaal, neen Ontgoo cheling, ja nederlaag, neen En vooreerst heeft de liberale partij niet ongeschonden al de posities behouden, welke zij ten koste van veel opofferin gen en manhaftig strijden had vero verd, heeft zij die posities zelfs niet versterkt Niettegenstaande de geweldigste en razendste aanvallen der klerikale partij om den zetel te heroveren van Debunne te Kortrijk is de liberale par tij uit den slag gekomen met 22790 stemmen, waar zij in 1906 met de me dehulp der afgescheurde klerikalen (christen demokraten) slechts 21.112 stemmen behaalde. En te Brussel waar de klerikalen er vast op rekenden den 7e zetel te ontrukken aan de liberalen en den 5® zetel aan de socialisten, hebben beide partijen daar hunne stellingen niet behouden Voegt daarbij den prachtigen triomf van Nijvel waar de oppositiepartijen eec zetel ontnemen aan de meerder heid der regeering, welke aldus van 8 op 6 stemmen valt. In der waarheid dus komt de kleri kale partij erg gehavend uit den strijd en kunnen de oppositiepartijen roemen op eene merkelijke aanwinst van stem men in schier alle arrondissementen van het land bezonderlijk te Antwer pen, Mechelen, Leuven, Nijvel enz. Er is nochtans eene les te trekken uit het resultaat der laatste kiezingen 't is dat met het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging toegepast met het meervoudig stelsel er nog eene uiterste poging zal noodig zijn, een hardnek- kigen strijd zal moeten gevoerd worden om de omverwerping der klerikale re geering te verwezenlijken. Wat meer is, men moet zich afvra gen wat ons de tienjaarlijksche volks optelling geven zal, in opzicht van de verdeeling der nieuwe zetels van volksvertegenwoordigers. Indien men rekening houdt van de jaarlijksche vermeerdering der be volking in het land en de tienjaar lijksche optelling van 1900 welke eene totale bevolking voor geheel Belgie opgaf van 6.693.000 inwoners, recht gevende op 166 volksvertegenwoor digers (1 zetel voor elke 40.000 inwo ners) is het bijna zeker dat de volksop telling van 1910 een totaal van 7.600.000 inwoners zal aanwijzen waardoor het getal volksvertegenwoor digers tot 190 zou stijgen. Er zou dus in 1912 eene vermeerde- geweest de liberalen 1 de socialisten de kartellisten 642265 st. 504367 st. 137898 st. de klerikalen 677,879 st. st. 118989 st. 137898 118989 18909 st. 191199 72224 240944 te same» of een verschil ten voordeele der klerikalen van Zondag 22 Mei hebben behaald Aanwinst 35,614 st. de liberalen behaald 209366 de socialisten 85326 de kartellisten 264198 te samen Aanwinst 54,523 st. of een verschil ten voordeele der klerikalen van 't Verschil welke in 1906 was van is gedaald in 1910 op of een aanwinst der anti klerikalen van Op die vier jaren hebben aangewonnen de liberalen 18167 st. de socialisten 13102 st. de kartellisten 23254 st. te samen 54533 st. De 667879 stemmen hebben hun 4» volks vertegenwoordigers gegeven, of 13630 stemmen per gekozene. De anti-klerikalen met hun 558890 stem men hebben slechts 35 gekozenen of 15968 stemmen per volksvertegenwoordiger, 't is te zeggen 2338 moeten zy meer ophalen om eenen gekozen te hebben, en dan noemen de klerikalen hunne kieswet eene rechtvaar dige wet, wat zou het dan zyn indien ze niet rechtvaardig was. Van de stemmen opgehaald door de kristen demokraten ofte zeeldraaiers party, daar zullen we liefst niet van spreken, hun getal bekomen stemmen is te belachelijk, 't kindje is heel ernstig ziek en ligt leelijk in de pa tatten. o— De klerikalen hebben de meerderheid in de kamers, maar niet in het land zooals het blykt uit de volgende cyfers. De anti-klerikalen behaalden in 1908 568435 in 1910 558890 te samen 1,127,325 st. De klerikalen hadden in 1908 397207 in 1910 677879 te samen 1,075,086 st. Verschil ten voordeele der anti klerikalen 53239 st. En dan boffen de klerikalen dat z(j de meerderheid in het land hebben. Het wordt volstrekt noodig dat er rechtvaardige ver anderingen aan de huidige kieswet gebracht worden. Uit het resultaat der kiezingen is nog eene andere les te trekken name lijk dat er in het land 3 partijen zijn welke in aanmerking kunnen komen voor het bestuur van 's lands zaken. Al de rest is rommel, die wat eer of wat later van het politiek terrein ver dwijnt. De independenten ofte zoogenaam de onafhankelijken, waren een tijdje zeer machtig, doch het waren ver momde klerikalen en stilaan zijn ze weer opgeslorpt geworden door de kle rikale partij. En zoo is 't gegaan met de zooge naamde christen demokraten. Een poos schenen ze iets te zijn als een af zonderlijke partij, maar weldra begon de opslorping, de veroordeeling der Daensisten door de bisschoppen, de inlijving bij de klerikale partij van de voorname kopstukken, door het ver- leenen van plaatskens enz. Priester Daens, die op zijn sterfbed, zijnen aanhang verloochent (volgens de bevestiging van den schoonzoon van M. Pieter Daens), de felle Renkin die klerikale minister wordt, Pieter Daens die het millioen jaarlijksche rente stemt voor de schatrijke kloosters enz. En nu de uitslag der kiezingen van 22 mei. Wat blijft er nog over Het vonnis is gestreken door de verstandige liedende Daensisterij dat is geen partij, 't is een aanhang, die geen reden heeft van bestaan Weg de bie partenza Zie de stemmen bekomen door de Daensisten Te Brussel door priester Fonteyne, te Kortrijk doorPlancqaert, te Thielt, Mechelen en Brugge. Dat is 't begin der laatste stuiptrekkingen, 't begin van het einde. Zij die rechtzinnig geloof hebben ge hecht aan de democratie dier dissi dente klerikalen, zullen hunne plaats nemen in de anti-klerikale rangen, de anderen zullen met hunne kopstukken opgeslorpt worden door 't klerikalism waartoe ze behooren door hun verle den en hun heden Te Aalst woonden wij een zonder ling schouwspel bij Toen de uitslagen der kiezingen bekend werden gemaakt waren het de klerikalen die juichten en jubelden. De stokslagers trokken hui lend en uitdagend met hunne stokken zwaaiend voorbij de Liberale Associa tie, waar alles kalm en deftig bleef. 's Anderendaags werd de vlag gehe- schen bij alle pastoors, onderpastoors en jesuieten, zelfs de deken liet zijne vlag wapperen. De paters jesuieten gingen met hunne leerlingen wande len en dezen droegen meest allen de klerikale kleuren aan het knopsgat, klerikale onderwijzers kregen verlof. Al die zenJelingen van den Heer vierden hunnen triomf, want de kleri kale heerschappij, dat is de heerschap pij van de politieke priesters en dat zijn ze in Aalst en elders ook allemaal. 's Namiddags echter, rond vijf uren was 't kluchtig om zien, hoe al die pastoors-en paters vlaggen stillekens werden ingetrokken, 't Deed me deugd aan 't hart dat schouwspel bij te wonen. Wel, wel, wat priesters toch! Zij die de menschen wijs maken dat ze de afgezanten zijn van den God van vre de en goedheid, dat hun rijk van deze wereld niet is enz., Zij waren het die het signaal gaven van het uitdagend en valsch triomf-vieren, want we moeten er bijvoegen behalve aan de huizen waar priesters wonen, staken er geene vijf vlaggen uit bij katholieke burgers van de stad. Welnu politieke priesters, ge werdt geklopt in het land, deerlijk geklopt met duizenden en duizenden stemmen, alleen in de arrondissementen waar de onwetendheid het grootst is be houdt ge nog de meerderheid, omdat uwe macht gesteund is op de onwe tendheid der massa. En daar zijt ge fier op. De liberalen hadden reden te vie ren en over den vooruitgang der volks ontwikkeling te juichen, welke traag maar onweerstaanbaar vooruitgaat, ondanks n. en «le gemoederen te Aalst. Onder dien titel drukt de katholieke gazet Recht en Vrede van Ninovo, met veel ple zier en genoegen in haar blad van Zondag lest, een artikelken over dat verscheen in De Dageraad het weekblad van M. baron Louis de Bethuneziehier letterlijk het schrijven van Recht en Vrede In plat vlaamsch en op plezanten toon hekelt De Dageraad, van Aalst, hevig de nieuwe coöperatief der Volksstem. Ziehier wat onze confrater er over zegt in zijn nummer van Zondag Alla 't wordt van doen. 't Schnnt dat het er nu toch eens ernstig gaat van komen dat de burgers eene ferme vereeniging gaan tot stand Krijgen, in onze stad. 't Politiek moet men er uit houden van welken kant het ook zyn moge, Men moet daar sincère in zyn. Ge ziet het hoe dat de grooten ons 't voorbeeld geven. Ze fournisseeren de sta- minós, z'hebben een fabriek voor de boter ham menspys. De Drukkers beginnen nu ook putten in d'aarde te klagen met die tiipimia snciiét.A n.nnmivnp. drnkkerii't, Wilt Katholieke manifestatie. Onze klerikalen vierden hier verleden maandag de verovering van een hunner laatste kamerzetels door de liberalen Dit verlies en de vooruitgang der Libera len in al de arrondissementen waar er te kiezen was, werden hier per plakbrief aan gekondigd als een groote katholieke zege praal. Op't oogenblik dat die plakbrieven ter pers gingen, waren de inrichters der mani festatie waarschijnlijk nog onder den indruk van gunstige maar valsche berichten, want toen het troepken manifestanten achter hun strooimuziek op de straat verscheen, stond hetaffront op hun gelaat te lezen. Ze wisten nu dat deze kiezing hun weer een stap dichter by 't graf haa gebracht, en ze vierden toch maar, met benepen hart, innig overtuigd dat ze beter thuis waren gebleven. De eenige ernstige menschen die zich had den laten meêtroonen, trokken er spoedig van onder, en er bleef weldra weinig an ders over dan een hoop straatvlegels die, om hunne innerlijke woede te verbergen zich bijzonder gemeen en brutaal wisten uit te laten. Op de Groote Maikt ontmoetten zij een zesjarigen knaap die er pret in vond strooi briefjes te smijten waarop bas la calot te geschreven stond. Twee stoklagers sprongen uit de rangen en brachten den knaap slagen op het hoofd en stampen toe. Die heldendaad verwierf veel bijval bij de makkers. Maar toen, by't vallen van den avond, de stoet uiteen was gegaan en een der twee stokslagers met blauwe tronie de ge neverdampen stond uit te blazen, ontving hy plotselings het onaangenaam bezoek van de moeder van den kleine en... klik klak, zonder veel woordenpraat viel de moederhand vry onzacht streelend, op zyn dwaas kijkend purperrood gezicht. Onze held trok binnen om het genever- zweet af te vagen, dat als dauwaroppelen uit al de porieën van zyn kaken kwam, nu ook overtuigd dat het beter geweest ware te huis te blijven, in plaats van feest te vieren voor nen verloren Kamerzetel nieu-we sociètè anonyme drukkerij, 't Wilt een wat zeggen, en 't schijnt dat er nu nen liberalen klopperatief ook komt, en een confectiehuis onderwege Hofstade en no« nen heelen hoop bazar en bizarr.... 't Voll en bjjzonder de burgerij zal oordeelen. Van de week zei 't ons een onzer vrienden, dat al die cooperateurs als ze willen aan 't schotelken blij een of geraken, zich 's loij lens dat ze toch aan 't stichten zijn maar beginnen met zich een stemmenfabriek ook te zetten, want ze zouden die noo hunnen het meest van doen hebben. Wij en zegden niemendalle maar peinsden inwendig: 't Is permentig. Wie nen neus heeft kan rieken. Voegt Recht en Vréde er by. Hebt ge 't vast M.M. De Naeyer, Moyer- soen en Ci#. 't Is van uw vrienden dat ge 't krijgen moet Niet waar, lezers, dat de katholieke een dracht onverbreekbaar is. Nog een weinig en 't is haar ken pluk by die mannen. Wat nu de liberale coöperatief betreft wy ook hebben vernomen dat dergelyke bakkerij tot stand zal komen, maar zoo 't schynt zul len de winsten niet gebruikt worden om po litiek te maken of de menschen op andere wyze te dwingen, maar na betaling van eenen kleinen intrest aan 't kapitaal dat er insteekt, zou heel den overschot der winsten aan de verbruikers en de kalanten weer ten goede komen. Wij denken dat de liberalen die hun geld in dergelyke zaken verpanden meer goed in 't voordeel der werklieden doen dan actiën te nemen in zekere gazmaatschappyen die met 't vet van iedereen wegloopen. Wie, nen neus heeft kan rieken, zou Recht en Vrede zeggen 't volk en by- zonder de burgerij zullen oordeelen. Het katholieke Recht en Vrede van Ninove drukte in zyn blad van 22 Mei dat de heeren der Volksstem geen eerlijkheids gevoel genoeg bezitten om aan hunne lezers de waarheid Xe laten kennen. Recht en Vrede is van den clan van M. Louis Baron de Bethune, en 't is geweten dat de heeren der Volksstem zyn de heeren Dr De Naeyer, Moyersoen, Siske Fiksen O. Is het niet charmant beste lezer, te bestati- gen hoe die boezemvrienden malkande ren in den hals schuppen. De Dageraadvan M. den baron spreekt van fournisseeren der staminés, van fabriek voor de boterhammenspijs van een confectiehuis onderwege Hofstade. Dat is recht in d'oog van M. den Doktoor. Niettegenstaande al die ameniteiten, naai die venijnige trekken en schichten omhel zen die menschen elkander in 't publiek en zoo komt het dat M. de Bethune in vollen gemeenteraad zich den besten en oprechten vriend noemt van M. De Naeyer. Dat heeten wy iemand nen steek geven onder 't water. Wat er toch zooal gedaan wordt om nen zetel in de kamers te veroveren 1 We zullen 't spel onthouden en we zyn benieuwd te zien wie er meest kaatsen zal achterleggen. Okatholieke eenheid en verstandhou ding wat zyt ge schoon I tellenzij moeten mogen scholen inrichten waar men volstrekt niets leert en waar men mannen vormt die eeuwig onder den hiel moe ten blijven van hunne meesters, daar zij on* machtig zullen zijn zich aelven te verhelpen en zich vrij te maken van de voogdij dergenen die den godsdienst exploiteeren. Wij denken althans ook voldoende bewezen te hebben dat, indien er vroeger een school strijd tot stand kwam, zulks alleen te wijten is aan de klerikalen, want in onze vorige artikels hebben wij met uittreksels der verschillende wetten aangetoond dat onder godsdienstig oog punt, de Belgische katholieken alle voldoening hadden bij eene stipte naleving der schoolwet van 1879. Doch wat mocht men verwachten van lieden die door leugens, laster en bedrog, elke werking ondermijnen die voor doel heeft in ons land een onderwijs te verspreiden, dat niet ten dienste is van deze of gene partij. Eene nieuwe Regeering zal voor hoofddoel moeten hebben hot openbaar onderwijs als een noodzakelijk gevolg van leerplicht te verdedi- en uit te breiden om het arme volk op te voeden en te verlichten en het bekwaam te ma ken om in den strijd onder de volken te zege pralen. Men schrijft wel eens in klerikale dag bladen dat do vrijheid van den huisvader niet gekrenkt mag worden Het is echter een mooie vrijheid die ons verplicht onze zoons naar de ka zerne te zenden, zware belastingen te betalen, doch ook anderzijds ons toelaat onze kinderen langs straten en kanten te laten verleren loopen, tencijl de onderwijzer ze op school opwacht om er goede en deugdzame burgers van te maken. Is het niet beter het kind te dwingen naar school te gaan om kennis en opvoeding te erlangen, dan later den geworden man om zijne misdaden in volgepropte gevangenissen te stoppen of om er, gelijk te Sottegem, Schepenen van onder wijs van te maken, die slechts lezen en met moeite hun naam zetten kunnen (Wordt voortgezet). Schoolstrijd. (Vervolg). Wat de klerikalen dus duchten, dat is van al hunne scholen niet meer aan de borst der open bare schatkist te mogen doen zuigen 't Is gewis daarom dat, in afwachting dat er verandering kome, onze Sottegemscho kleri kale stadhuisbazen grootelijks profiteeren van de huidige toestanden. Inderdaad, sedert veertig jaar is de bevolking van Sottegem meer dan verdubbeld en noch tans zijn de schoollokalen tot heden toe dezelfde gebleven, en 't is riet te verwonderen Aan houdend wordt door de gemeenteoverheden in gemeen overleg met pastoors en nonnen pro- poganda gemaakt om onze gemeenteschool te ontvolken ende zoo komt het dan ook dat de maseurkens ook eene klasse hebben ingericht voor groote mannekens, opdat ons gemeente bestuur toch niet zoude verplicht wezen de ge meenteschool te vergrooten en opdat, bijgevolg, de schoolbevolking niet zoude kunnen aan groeien. Ziedaar, hoe onze klerikale gemeenteover heden hun eigen onderwijs behartigen Wij zijn dus nog verre van de inrichting van het vakonderwijs waarvan wij in ons voorgaande schrijven gewaagden, en dat voor doel zou hebben bij te dragen tot den stoffelijkon voor spoed van nijverheid en volk, door het uitbrei den van wetenschappelijke kennis en door het overeenstemmend ontwikkelen van verstande lijke en lichamelijke vermogens van den werk man. Helaas, de klerikale politiek blijft vóór den dorpel dier hoogst noodzakelijke instelling en wat men ook doe of zegge, zij stapt er niet over Ja, de klerikalen moeten de geschiedenis op hunne wijze en te hunnen prof ij te mogen ver- van M. Pieter Daens. Ziehier wat M. Pieter Daens schreef in een kiesmanifest, dat voor mij ligt. 't Was tegen de heeren Cumont, Demoor, De Windt, Wauters enz in het jaar *878. Kiezers, de liberale kopstukken be driegen u, als z' u durven wijs ma ken dat de Liberale partij tegen de religie niet is. Zij bespottende religie en bevechten ze in haarhertebloed.» enz. Dat is een zijner oude koeien. Zie hier nu wat hij schrijft in een ander schrift, dat ook voor mij ligt. 't Werd uitgedeeld tegen den liberalen kandi daat, onzen vriend Maurits Crick van Assche, den 20 Mei i»io Kiezers, de liberale kopstukken zijn sedert twintig jaren nog godde- loozer geworden. Zij zijn de vijan den van den godsdienst Zij die voor de liberalen stemmen zullen geen kruisken meer kunnen geven op het onschuldig, rein voorhoofd hunner kinderen. Wat verkiest ge De oude koeien-politiek ol de jonge kalver-politiek van M. Daens. Geene van beide, niet waar, omdat ze beide even veel waarde hebben en even belachelijk zijn Ja, zijne kalve ren zijn nog dommer dan zijne oude koeien. Wat Pieter Daens het meest heelt uedaan is zich zelve bewierrookt. ïn zijn gazet, Het Land van Aelsl, van zondag 22 Mei leest men Die goede heer Daens Dien edelen kampioen... a Dien onomkoopbaren rechtvaardige.. Hij was immer zich zelf gelijk Dit laatste is ten minste toch waar heid, M. Daens is nog even klerikaal als in 1878, wij toonen het hierboven aan. M. Daens, stemde met Woeste eene jaarlijksche rente van 1 millioen 200 'duizend franken voor de alles inpal mende kloosters. In hunne meetingen verklaarden de Daensisten-sprekers dat zij den val van het klerikaal ministerie niet betrach ten. En inderdaad welk is de uitslag ge weest hunner kalverpolitiek van ver leden zondag. Zij hebben een be lachelijk getal stemmen bekomen over al, maar Ze poogden den liberalen kandidaat të doen mislukken in het arrondisse ment Kortrijk Ze deden den liberalen kandidaat M. De Laere vallen in het arrondissement Roeselare Ze beletten in het arrondissement Brussel zij en de Walen, de aanwinst van een 8e" zetel door de liberalen. Zij hebben overal erger nog dan de klerikale partijen, tegen de liberalen gezeeverd over godsdienst, het kruis- teeken enz. Zij hebben door de kiezing te ver hinderen van twee liberalen het kleri kaal goevernement gered, dat de vijand is van Algemeen stemrecht, van leerplicht, vangelijkheiden democratie. Zij hebben hun eigen vonnis gestre ken, hun eigen dood geteekend De Daensisterij gaat ad patres

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2